TREINROVERS VOOR DE RECHTBANK IN ENGELAND Slechts een man bekende GOLDEN FICTION Voor miljoenen aan landbouwwerktuigen Tropeninstituut sticht filiaal in Afrika rechtszitting in stadhuis PROCES-DEPPNER BEGONNEN Aantal tractoren niet te tellen Carel Briels dient i weer aanklacht in TWEEDE VERDACHTE NIJMEEGSE MOORD IN WEST-BERLIJN GEPAKT Medisch centrum in Kenya DINSDAG 21 JANUARI 1964 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 AYLESBURY: Gisteren is in de zaal van het stad huis van het Zuidengelse stadje Aylesbury het naspel begonnen van een van de meest opzienbaren de „huzarenstukjes" uit de Britse criminele kronieken namelijk de overval op de posttrein Glasgow- Londen op 8 augustus jl. Onder sterke politiebewaking werd het twintigtal van medeplichtigheid of heling beschuldigde mannen en vrouwen uit de plaatselijke ge vangenis overgebracht naar de tot rechtszaal ingerichte grote verga derzaal van het stadhuis waar het door de volksmond reeds met de naam „Neurenberger tribunaal" aangeduide rechtscollege voor deze gelegenheid, uit ruimtegebrek el ders, zijn tenten heeft opgeslagen. Het proces zal, schat men, een maand of drie duren. Er is een vijfhonderdtal be wijsstukken aangebracht en een twee honderdtal getuigen moet worden ge boord. De beschuldigden hebben een le gertje van dertig verdedigers achter zich. Voor de verslaggevers, die van overal ter wereld hier naar toe zijn ge komen, is een speciaal mobiel postkan toor met tien telefoonaansluitingen in gericht. 30 miljoen Voor de gezworenen werd nogeens het gehele verhaal gedaan van de zorgvuldig voorbereide overval waarbij voor een waarde van een kleine dertig miljoen gulden aan bankbiljetten van een en vijf pond sterling werd buitgemaakt. Men had tevoren het groene sein langs de spoorbaan afgedekt en door met een ro de lantaarn te zwaaien de exprestrein tot stilstand doen komen. Daarna wer den de wagon met de geldzending en de locomotief afgekoppeld en de geldzak ken in gereed staande vrachtauto's over geladen. Toen het eerste toevluchtsoord van de overvallers, een eenzame boerde rij in de buurt, werd ontdekt, bleken de daders al gevlogen. Deppner zegt dat hij het bevel met te genzin heeft uitgevoerd, ofschoon Rau- ter zei dat het ging om een repressaille wegens gruweldaden van de Russen te gen Duitse soldaten. Als ik geweigerd had, zegt Deppner, zou mijn eigen leven in gevaar zijn geweest. Deppner zei: „al in de herfst van 1941 hoorden wij van gruweldaden van Rus sen jegens Duitse krijgsgevangenen en gewonden. Wij trokken ons dat alle maal erg aan. Daar kwam nog bij, dat er in Nederland verzetsgroepen waren ge- Tot de bewijsstukken behoort slechts een vorm<f» die in de nacht vele Duitse sol- klein gedeelte van de „poet" een bedragdaten zonder meer in de grachten duw- namelijk van ongeveer drie miljoen gul- den en andere daden van sabotage pleeg den dat in keurig uitgetelde bundeltjes den" bankbiljetten in een banksafe in Ayles bury is opgeborgen om zonodig ter tafel te kunnen worden gebracht. Het overige geld Is spoorloos verdwenen. Opschudding Op de eerste zitting gisterochtend ver werkte een der verdedigers opschudding met de verklaring dat naar zijn mening de integriteit van alle gezworenen eerst eens nader onderzocht behoorde te wor den. Volgens deze verdediger was de vrouw van zijn cliënt namelijk meer malen benaderd door een onbekende die tegen betaling had willen proberen en kele der gezworenen om te kopen. Behalve de 42-jarige Roger John Clord- rey verklaarden alle verdachten zich niet schuldig aan het hun ten laste gelegde. Lading hout viel van auto - 1 dode Een schuivende lading hout van een vrachtauto heeft gisteravond een erns tig ongeluk veroorzaakt op de autoweg Amsterdam-Sen Haag. Bij het ongeluk is één persoon om het leven gekomen. Drie mensen zijn ernstig gewond. Het ongeluk gebeurde ter hoogte van het motel Amsterdam, waar het ver keer van beide zijden over één rijbaan wordt geleid. Naar de Amsterdamse po litie meedeelde is de vrachtwagen met het linkerachterwiel in een kuil gere den. Ten gevolge van de schok raakten de planken aan het rollen en werd de personenauto door het hout bedolven. Planken drongen dwars door de auto. Het dak werd van de wagen gerukt. Het wegverkeer tussen Amsterdam en Den Haag werd enige uren vertraagd. De bestuurder van de personenauto die bij het verkeersongeval werd ge dood is de 37-jarige uit Amersfoort afkomstige heer'G. Vermeulen. De drie medepassagiers, die allen levensgevaar lijk gewond in het ziekenhuis werden opgenomen zijn: de 41-iarige Amster damse chauffeur M. E. Schols, de 18- jarige Amsterdammer R. Kuipers en de 25-jarige A. van Groeningen uit Nleuweramstel. Voormalige bewaker in Auschwitz geeft beschuldiging toe De voormalige S.S.-kapitcin Franz Ilof- mann heeft gisteren op hei Auschwitz- proces toegegeven dat hij „lastige" ge vangenen in de gaskamers heeft gedre ven. Eerder heelt hij tijdens het proces ontkend persoonlijk gevangenen te heb ben omgebracht. Hofmann (57) is in 1961 al tot levenslang veroordeeld wegens moord in het concentratiekamp Dachau. Hij beroept zich op bevel van hogerhand. De 57-jarige Oswald Kaduk, die van een groot aantal wrede moorden wordt be schuldigd, heeft gisteren geweigerd iets te zeggen voor de rechtbank Hij volgde het voorbeeld van een andere hoofdbe- klaagde, Wilhelm Boger. Hofmann zei dat de S S.-lieden die ge vangenen uitkozen voor vergassing ex tra rantsoenen kregen- 2 dl cognac, si garetten en worst. Hij heeft nooit tegen de bevelen van kampcommandant Höss dui ven protesteren In München is gisteren het proces begonnen tegen de 53-jarige econo mische adviseur Erich Deppner. Hij staat terecht wegens mede plichtigheid aan 77 moorden, in Nederland gepleegd tijdens de oor log. Het betreft het neerschieten, op bevel van generaal Rauter, van 77 Russische krijgsgevangenen in het kamp Amersfoort in april 1942. In de herfst van 1941 zijn ongeveer hon derd Russen naar Amersfoort gebracht. Er brak een besmettelijke ziekte onder hen uit en in maart 1942 was een kwart gestorven. Deppner zou bij Rauter moeite hebben gedaan om de overle venden naar een krijgsgevangenenkamp overgebracht te kriigen. Rauter voelde aanvankelijk voor het plan maar begin april deelde hij mee. dat hij op last van Berlijn de Russen moest laten doodschie ten. Advertentie) Pas weken later kon Scotland Yard. dat de medewerking van Interpol had ingeroepen, tot de eerste arrestatie overgaan en kort voor Kerstmis legde men de hand op de 28-jarige zilver smid Roy John James, bijgenaamd ..de wezel", en de antiquair Thomas Daly, die men ervan verdenkt hoofd rollen in het komplot te hebben ge speeld. Het Wereldgebeuren President ('har: bezig zijn reputatie streden leider van een xw vig te vestigen Tot dui meningen over zijn perse de Verenigde Stater, zag hem als lastige oi-i'- v fl® men zt)n onhebbelijkheden nog wel wiido vergeven, omdat men toch ook on.-vem zeggelljk met een groot man te maxen had. Echte vijanden van de exeem r-cxe staatsman waren in AmeriK-i 1fit Maar nu heeft htj het toch wei een bont gemaakt. Zijn flirt met conimurus- uach China heeft :n Washington \eront- ■aardlging en bezor~-" niet alleen m Wash Nog deze maand. vast. zal Parijs het gime ln China officieel erkennen. Dan zullen diplomatieke betrekkingen wor den aangeknoopt tussen Peking in Pa rijs en zal naar dc hardnekkige ge ruchten Sn de Franse hoofdstad willen de Chinese premier psjoe En l-u- >>- den uitgenodigd voor een bezoek aan Frankrijk. „Onder de indruk van deze berichten kwam Rauter op het idee een aantal Russische krijgsgevangenen naar Amers foort te halen opdat de Nederlanders konden zien met wat voor soort mensen zij zich verbonden hadden. Hij meende dat de Nederlanders bij de aanblik van de Mongolen het verzet tegen de Duit sers zouden opgeven. „Het tegendeel gebeurde. De Nederlan ders hadden geen afschuw van de in Nederlandse uniformen gestoken Russen. Zij hadden medelijden met hen", aldus de beklaagde. Met klem ontkende Deppner, dat de Rus sen wegens hun slechte toestand zouden zijn doodgeschoten. „Daarvoor zou ik mij nooit hebben geleend het laten dood schieten van zieke gevangenen". Zorgvuldig gemengd in de juiste verhouding, bestaat elke Golden Fiction uit 37 tabaksoorten. De juiste menging is belangrijk en bepaalt het natuurlijke aroma waardoor Golden Fiction sinds 1946 in grote kring gewaardeerd wordt NLAURENSPROOUKT Indrukwekkend machinepark in R.A.I. (Van een onzer verslaggevers). Mechanisatie en rationalisatie zijn de landbouw dagelijkse begrip pen geworden. Het voortbestaan van de agrarische bedrijfstak hangt er ten nauwste mee samen. De niet-agrariër die meestal del landbouwmechanisatie maar op pervlakkig benadert en wellicht niet verder denkt dan een tractor, een maaimachine, in sommige ge vallen een dorsmachine of een aardappelrooier, zou deze week eens een kijkje moeten gaan ne men in de Amsterdamse R.A.I. Hij zou zonder twijfel stomverbaasd staan bij het zien van al die enor me machines, welke tegenwoordig de landbouw ten dienste staan. Het is indrukwekkend te ervaren wat de mechanisatie in de landbouw wel bete kent en hoever zij reeds is gevorderd. En ze is nog lang niet tot stilstand ge komen. Wanneer men de ogen van de gisteren geopende tentoonstelling „Het landbouwwerktuig" eens goed de kost geeft, dan gaat men beseffen dat er toch een grond van waarheid inzit, dat in de landbouw'per arbeidskracht meer geïnvesteerd wordt dan in de industrie. werktuigen een zich nog steeds uitbrei dende exportmarkt ontwikkeld, die reeds een zeer goede naam blijkt te hebben. De uitvoer bedroeg in 1962 ongeveer 60 miljoen. Het waren vooral sorteer- machines, boonispuitmachïnes, kunst meststrooiers en een prima slabonen- pliikmachinc, die driemaal zo hard rijdt en veel sneller werkt dan dergelijke Amerikaanse machines. En dan niet te vergeten de harken, die verkocht worden naar vyftig landen. De Russische premier en partij leider Kroesjtsjeio is tijdens het weekeinde in het bos tan Kalinin, een 150 kilometer van Moskou, op jacht geweest met zijn Cubaan se gast, Fidel Castro. Massa-regisseur Carel Briels heeft gis terochtend een nieuwe aanklacht bü de officier van justitie in Amsterdam in gediend, ditmaal gericht tegen de hoofd redacteur van het Algemeen Handels blad in Amsterdam en de correspondent van dit dagblad in Nijmegen. De heer Briels acht zicht beledigd door twee artikelen in het Algemeen Han delsblad. t.w. „Ontstemd over spot in nieuwsjaarswens" van 8 januari en „Kruistocht tegen journalisten" van 9 januari. Vorige week dinsdag en vrijdag heeft de advocaat van Carel Briels. mr. dr. Benno Stokvis uit Amsterdam, de hoofdredacteuren van het Algemeen Handelsblad en De Gelderlander ver zocht „de onware berichtgeving" te de menteren. De Gelderlander heeft dit inmiddels gedaan. Huudersvereniging stelt eisen op De Algemene Huurders Vereniging te Amsterdam heeft zich in een brief ge wend tot alle collega-huurdersvereni- gingen in Nederland. De Amsterdamse vereniging is van me ning dat de gezamenlijke huurdersver- enigineen als standpunt moeten inne men: bereidheid om een redelijke huur verhoging te aanvaarden als in ruil hiervoor wordt verkregen: 1. sanering en nivellering van de huurprijzen, aan gepast aan woongerief en onderhoud; 2. Herziening van de wet t.a.v. de rech ten en verplichtingen van huurder en verhuurder onderling, aangepast aan de hedendaagse eisen van sociale gelijkheid en rechtvaardigheid; 3. Volledige huur- j compensatie voor alle groepen huur- i ders. ARRESTATIE DANK ZIJ INTERPOL Reeds gevraagd om uitlevering De Nijmeegse politie heeft bericht van Interpol gekregen dat gister middag in West-Berlijn is aange houden de 19-jarige voortvluchtige Hans van Os die wordt verdacht van de aanslag op de 68-jarige me juffrouw T. Hendriks te Nijmegen. In de nacht van 10 op 11 januari werd deze vrouw door wurging om het leven gebracht. Van Os werd met Kerstmis ontslagen uit de gevangenis, nadat hij een straf van negen maanden had uitgezeten voor een aandeel in 42 misdrijven, meest inbraken en autodiefstallen, door een jeugdbende. Verdwenen Kort na de aanslag op mejuffrouw Hen driks, in de nacht van de 11e januari, viel de verdenking op hem. Toen tot ar restatie zou worden overgegaan, bleek hij te zijn verdwenen. Op zijn kamer werden enkele kleine dingen aangetrof fen die afkomstig waren van de ver moorde vrouw. Dit was voor de politie tips uit alle delen van Nederland. Al deze aanwijzingen werden onderzocht, doch onjuist bevonden. Inmiddels werd donderdag 16 januari in Nijmegen de 25-jarige bouwvakarbeider A. Willems aangehouden, die op de avond van de aanslag in gezelschap van Van Os was gezien. Bij een zeer lang durig kruisverhoor gaf Willems schoor voetend toe samen met Van Os in woning van de vrouw te zijn geweest en mede schuldig te zijn aan de op haar gepleegde aanslag Uitlevering Samen met hem is het misdrijf intussen gereconstrueerd, waarna hij gisteren voorgeleid voor de officier van justitie te Arnhem. Via Interpol kon nu in West-Berlijn de tweede arrestatie worden verricht. De politie te Nijmegen heeft reeds de uit levering van de arrestant aangevraagd. „Enfant terrible" de Caul druk Men ar ook dichter b(j huls. bU dc buren in Bonn. - 1. dat staat zo go< goed als doet Peking uit de t Naties te Verklaring van de ontevreden grafici Het bestuur van de centrale commissie van vertegenwoordigers van dagbladbe drijven en grafische industrieën heeft oproep die werd gehonoreerd met vele honderden J aanleiding. ep^.ng'iV v^en. - E de afgelopen dagen b,stlllird„s d, dri, kende vakbonden niet vasthouden aan ..de door de leden gestelde eisen". Gepleit wordt voor het houden op korte termijn van ledenvergaderingen, waarin opening van zaken wordt verlangd. Het bestuur van de centrale commissie meent dat de grafici achter hun personeelscom missies moeten blijven staan. Onaan vaardbaar acht men het dat de bonds- bestuurders nog steeds niet hebben be kend gemaakt welke eisen zij aan de werkgevers hebben gesteld. Ook voorlichting zet met machines in allerlei grootte en variëteiten en met nog heel wat meer zaken, welke bij de mechani satie en de rationalisatie van de landbouw behoren, want de voorlich ting en de dienstverlenende sectoren ontbreken evenmin. Het aantal tractoren is op deze expo sitie niet te tellen. Slechts enkele meters verwijderd van de nauwelijks een meter hoge tractor die in de tuinbouw en Ln de bloemisterij gebruikt wordt, „stond een trekker van meer dan 90 pk. De boer die er 20.000 voor over heeft kan er zeker heel wat mee doen. Het zou te ver voeren hier alle snuf jes te noemen en op alle opmerkelijke machines de aandacht te vestigen. Zoals bijvoorbeeld die monsterachtige, van zware dikke banden voorziene bieten rooier. Zes rijen bieten tegelijk rooit deze machine. Aan de ene kant rolt het loof en aan de andere kant de ontkopte bieten er uit. En wat het merkwaar dige is: deze machine is nog veel lichter in gewicht dan een tractor. Als ze over natte grond rijdt Iaat ze praktisch geen sporen na. Snelle ontwikkeling Verheugend is dat de Nederlandse in dustrie van landbouwwerktuigen zo'n snelle ontwikkeling heeft meegemaakt. Eigenlijk is deze tak van industrie pas na 1945 op gang gekomen. Naast een binnenlandse afzet heeft de Nederlandse industrie van landbouw Zuidpoolexpeditie op basis beland In Brussel is vernomen dat de Belgisch- Nederlandse Zuidpoolexpeditie nar boord van het Deense vaartuig „Magga Dan" liet afgelopen weekeinde ln d< Leopold 3 baai is aangekomen. Het schip heeft een weck gedaan over de laatste 220 km, die in de ijszone ren gelegen. Het lossen van het materieel zal ot veer twee weken in beslag nemen, expeditie zal beginnen met het instellen van een onderzoek naar de Koning Boudewijn-basis. die altijd is gebruikt door do Belgische Zuidpoolexpedities, maar de laatste jaren verlaten is ge weest Deze tijd ven spanning en jachtig leven stelt hoge eisen aan Uw zenuwen. Geef ze extra weerstand Het Zenuwsterkend Tonicum Regering draagt een miljoen gulden bij (Van onze Amsterdamse redacteur) Het Koninklijk Instituut voor de Tropen gaat een eigen medisch centrum vestigen in Afrika. Vol gens dr. C. Nagtegaal, algemeen secretaris, zijn de plannen tot voorbereiding hiervan al ver ge vorderd, zodat direct na de definitieve beslissing inzake de plaats van vestiging zo spoe dig mogelijk met bonwen zal worden begonnen. Waarschijnlijk zal dit filiaal tot stand komen in Nairobi, dc hoofd stad van Kenya. Deskundigen van het tropeninstituut uit Amsterdam hebben op hun verkenningsreis door vele landen daar de beste mogelijk heden aangetroffen van heel Afrika. De Nederlandse regering verleent in het kader van de bilaterale hulpver lening aan minder ontwikkelde ge bieden een aanzienlijke bijdrage voor de verwezenlijking van dit be langwekkende project. Op de be groting van het lopende jaar werd hiervoor al een miljoen gulden be schikbaar gesteld. Door het verlies van Indonesië en later Nieuw-Guinea dreigt de kennis van tropische ziekten in ons land verloren te gaan. Het gebrek aan patiënten wordt funest geacht. Ne derland had en heeft gelukkig nog steeds een faam op dit ge bied. En het is dus van nationaal belang dat zo snel mogelijk weer contact wordt gemaakt met „he: front". Dit werd thdig ingezien. Op de af deling tropische hygiëne van het tropeninstituut in Amsterdam voelde men zich „vleugellam". Daar ont wikkelde zich dus de idee om te ko men tot een speciale vestiging, waarna de leidende positie van wel eer opnieuw zou kunnen worden ver overd. Afrika Nairobi, de hoofdstad, ligt op een hoog plateau; bijna tweeduizend me ter boven de zeespiegel. Het is er dus betrekkelijk koel. De verbindin gen van hieruit zijn goed, zowel wat het wegennet betreft als ook via post en telegraaf. Dr. Kranendonk vertelde ons hier over: „Vanuit Nairobi ligt amper tien mijl naar het westen de rift- vallei betrekkelijk dichtbij. Daar ko men allerlei mysterieuze ziekten voor. Ook het Victoriameer is goed bereikbaar. En daarmee de geval len van lepra, t.b.c., slaapziekte. Meer naar het noorden bevindt zich een karakteristiek tropisch woestijn gebied en de oostkant levert daar entegen voorbeelden van hete, voch tige kuststreken, waar zware mala ria heerst". Hierbij gingen de gedachten direct al uit naar Afrika. Want binnen dit werelddeel komen alle „grote ziek ten" voor. zoals: malaria en beri beri gele koorts en lepra. Dr. O. J. M. Kranendonk werd uit gestuurd voor een rondreis om te verkennen waar het meest geschik te punt van vestiging zou liggen. Hii kwam daarbij o.m. in Kenya. Daar trof hij praktisch ideale om standigheden. Deze pas onafhankelijke staat her bergt alle typische klimaatsituatie.s van de tropen met de „bijbeho rende ziekten". Deze unieke concen tratie wordt bovendien begeleid door andere zeer gunstige factoren. Research Het Nederlands medisch centrum zou in Nairobi goed kunnen aan sluiten by het bestaande ziekenhuis, met achthonderd bedden. Dr. Kra nendonk: „Ons doel is om via onder zoek van patiënten en omstandig heden research te verrichten naar oorzaak, voorkomen en genezing der tropische ziekten. Wij hebben daar voor een laboratorium ter plaatse nodig. De studie wordt thans ge richt op vijf onderwerpen: bacterio logie en virologie, parasitologie, ge neeskunde in de tropen want ook daar komen longontsteking- en kan ker voor, en zo meer), hygiëne en voeding". Naast het ziekenhuis in Nairobi is nog plaats voor de bouw van dit „dochtersinstituut". Men heeft de aan het bouwcentrum in Rotterdam verbonden architect, J. A. J. Elders gevraagd, zich samen met dr. Kra nendonk ter plaatse op de hoogte te stellen van de situatie, om ver volgens advies uit te brengen over architectuur en realisatie van het ontwerp. Onder één dak moeten daar wor den gehuisvest: werkvertrekken voor de artsen, leslokalen en maga zijnen. laboratoria een bibliotheek evengoed als ruimten voor het on- doktoren zullen hier permanent gaan werken, daarbij geholpen door plaat selijke assistenten. Daarnaast wordt gedacht aan een staf van steeds wisselende specialisten uit het moe derland. die hier dan om de beurt bepaalde onderzoekingen kunnen gaan doen. Hiervoor blijkt veei be langstelling te bestaan, zo is geble ken' uit alle mogelijke reacties die op dit pla.i zijn binnengekomen. Kenya lijkt mede zeer geschikt als land van vestiging, omdat de alge mene toestand er vrij rustig is. Na de Mau-Mau (1952 tot 1957) hebben zich daar geen ongeregeldheden van betekenis voorgedaan. Ër heerst ook geen anti-westerse stemming, vol gens waarnemers uit Europa. Wat meer zegt: de Nederlandse medici zullen hier van harte welkom zijn ze vertegenwoordigen immers geen enkele politieke tnacht, maar wel een hoge reputatie. houden om het nation ai Lstiacn-(.ailnese bewind van Tsjang Kai Tsjek op For mosa te steunen, is diep geschokt door deze weinig bondgenootscnappehjxe hou ding van de Gaulle. Tot dusver werd de koe'.c verhouding tussen Parijs en Washington in Amen- ka gebagatelliseerd als een kwestie van tijdelijke aard. Er werd bil voorkeur niet te veel over gepraat en ai lagen veel Amerikaanse politici cr wel uren over wakker, naar buiten werd van die on gerustheid toch geen blijk gegeven. Pre sident de Gaulle heeft nu echter een brief gezonden aan president Johnson, waarin hij deze formeel van zijn plan nen ten aanzien van communistisch Chi na op de hoogte stelt en nu wordt net een andere zaak. De Amerikanen Kun nen bijna niet meer doen alb-of nun neus bloedt. Het Amerikaanse prestige wordt ernstig bedreigd. De Gaulle heeft zich thans blijkbaar volledig gedistancieerd van de of ficiële Amerikaanse beleidslijn ten op zichte van de communistische wereld. Eerst weigerde hij zijn handtekening te plaatsen onder het gedeeltelijke kern- stop-akkoord en ging Frankrijk lustig verder met de ontwikkeling van de eigen kernwapens. Daarna decide hij nadruk kelijk mee, dat zijn land niet zou aarze len kernproeven te nemen in de Stille Oceaan, waarbij de protesten van Australië ter zijde werden geschoven en thans gooit de Gaulle roet in het eten door Peking, dat Amerika ten koste van zeer veel moeite, zo onmondig mogelijk wenst te houden, op gelijke voet te be handelen. Daarbij komt hog. dat de Franse regering onlangs opvallend vrien delijk is geweest tegen de Cubaanse lei ders. terwijl de Fransen tegelijkertijd Amerika proberen voorbij te streven in Azië en Afrika In Azië tracht Parijs het oude vertrouwen te herwinnen en in Afrika ziet men hetzelfde gebeuren in de vroegere Franse gebieden. Volgens berichten, die in Amerika de ronde doen, zouden de Fransen het zelfs het Amerikaanse vredeskorps in deze laats te landen moeilijk maken. Beschouwde men aanvankelijk de politiek van de Gaulle als een poging om Frankrijk meer aanzien in de wereld te verschaf fen, thans komen steeds meer politici m de Verenigde Staten tot de conclusie, dat de generaal het om welke redenen dan ook zuiver op Amerika heeft ge munt. Sommige Amerikaanse kranten probe ren de desillusie, die de Gaulle hun land heeft bezorgd, zo goed als het gaat te verbergen door te wijzen op de nederlagen, die de generaal heeft gele den. Zo schrijft de New York Tunes, dat de poging van de Gaulle om En geland een slag te bezorgen door dit land buiten de E.E.G. te houden is mislukt, omdat het Verenigd Koninkrijk ondanks de teleurstelling in Brussel in econo misch opzicht een vrij voorspoedige pe riode meemaakt. Engeland heeft de E.E.G. niet nodig gehad en bovendien hebben tal van Britse ondernemingen door fusies en samenwerkingsovereen komsten met Westeuropese bedrijven tóch een aandeel veroverd in de markt van de zes. Dezelfde krant wijst er voorts op de mo gelijkheden, die de Gaulle in eigen land bedreigen. De landbouw heeft hem tot zekere concessies gedwongen en nog steeds bedreigen economische moeilijk heden zijn hoge positie. Toch klinkt de opsomming van de Gaulles nederlagen niet overtuigend en er valt een onder toon van ongerustheid in te beluisteren, wanneer de Amerikanen spreken over de komende Kennedy-ronde. de bespre kingen over tariefsverlaging tussen de E.E.G. en de Verenigde Staten. Welke houding zal de Gaulle dan aannemen? Men kan van hem alles verwachten. Ongerust is men intussen ook in Bonn geworden. De erkénning van com munistisch China zou namelijk wel eens vervelende consequenties kunnen hebben voor West-Duitsland. Als Frankrijk Pe king erkent, waarom zou het dan niet Pankow erkennen?, zo vragen politici in Bonn zich af. En als Frankrijk tot een akkoord komt met Oost-Duitsland. wat zullen dan de andere westelijke landen doen. Nu reeds wordt voorzien, dat Japan het Franse voorbeeld ten aanzien van China zal volgen. Japan is zeer gebrand op een handelsakkoord met Peking en de re cente rel rond een Chinees, die door Japan naar communistisch China werd teruggezonden, is door waarnemers op gevat als een Japanse poging om het met China op een akkoordje te gooien. Bonn voelt zich bovendien beledigt door het feit, dat Frankrijk zonder zich iets aan te trekken van het Frans-Duitse vriendschapsverdrag, een beslissing heeft genomen in de kwestie-China. Overeengekomen was, dat beide landen nauw overleg zouden plegen voordat zij grote beslissingen zouden nemen. Heinrich Krone, minister zonder porte feuille. is gisteren naar Parijs gereisd. In Bonn werd verklaard, dat hij naar de receptie van de Westduitse ambassa de ging, die wordt gegeven ter gelegen heid van de eerste verjaardag van het Frans-Duitse verdrag. In werkelijkheid zo weet men. gaat Krone bij de Gaulle zijn beklag doen en zal hij de ernstige bezorgdheid van Bonn overbrengen. PRESIDENT DE GAULLE ...wordt lastig op s'n oude dag.. Kenia la als 109de land toegetreden tot de internationale arbeidsorganisatie (IL.O.), zo is in Genève bekendgemaakt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 3