Raad Middelburg trok ƒ112.500 uit voor levering van aardgas Breskens teleurgesteld over haven-antwoord West-Z.-Vlaanderen zat bijna zonder gas ALMANAK Nieuwe installatie in gebruik genomen Bejaard echtpaar overleden door kolendamp vergiftiging. Klompenfabriek te Kapellebrug door brand verwoest MIST EN GLADHEID HINDERDEN VERKEER TE LAND EN TE WATER VERKOUDHEID? 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 21 JANUARI 1964 WELLICHT IN 1967 EEN FEIT BUIZENNET ZAL SYSTEMATISCH GEHEEL GECONTROLEERD WORDEN De gemeenteraad van Middelburg heeft in zijn vergadering van maandagmiddag onder voorzitter schap van burgemeester mr. J. Drijber een krediet van 112.500 uitgetrokken om voorbereidingen te kunnen treffen voor de toekom stige levering van aardgas, het geen vermoedelijk in 1967 het ge val zal zijn. Van dit bedrag zal 62.500 nodig zijn om het buizen net op lekkages te controleren, voorts 10.000 voor de aanschaf van gereedschappen en 40.000 voor ombouw van huurgeisers. In een later stadium komt ook nog de controle van dienstleidingen, gas meters en kranen aan de beurt; de kosten hiervan zijn nog niet ge raamd. In antwoord op een vraag van de financiële commissie had den b. en w. de raad meegedeeld, dat voor de ombouwkosten van de huishoudelijke apparaten de vol gende „vuistregel" geldt: 200 ge middeld per aansluiting. Het col lege voegde er aan toe hierin te zijner tijd een bijdrage te ver nachten van de Nederlandse Gas unie, de leverancier, tot een thans nog niet bekend bedrag. Wethouder drs. Th. J. Westerhout ip.v.da.) deelde in antwoord op vragen van raadsleden mee, dat deze ombouw- kwestie landelijk wordt voorbereid. Over de kosten er van krijgen de raadsleden nog nadere voorstellen. Met de heer W. Don (p.v.d.a.) was de wethouder het eens, dat deze ombouwkosten niet voor rekening van de gebruikers moeten ko men. „Maar toch zullen ze ergens van daan moeten komen", waarschuwde drs. Westerhout, die er aan toevoegde, dat ook van de verbruikers iets gevraagd zal dienen te worden als de gemeentelijke middelen uitgeput zijn. De heren Adnaansens en drs. M. de Bruine (a.r.) kregen van de wethouder te horen, dat er zeker aanlokkelijke ta rieven voor de verbruikers uit de bus zullen komen. De gemeente is vrij om de tarieven vast te stellen, hoewel er van regeringszijde wel enigszins richting aan gegeven wordt. Op een vraag van de heer M. Wattel (a.r.) deelde drs. Wes terhout mee, dat contractuele verplich tingen van de gemeenten ten aanzien van gasbedrijven door de Gasunie en de leveranciers opgenomen worden. De heer Wattel had voorts gevraagd naar voorzieningen voor „onrendabele aansluitingen". Wethouder Westerhout was van mening, dat dit in Middelburg niet zo sterk zal spelen, maar hij kon zich voorstellen, dat verafgelegen pun ten eventueel met flessen aardgas voor zien zouden kunnen worden. SLACHTHUIS HET STAAT DEZE WEEK IN SYSTEMATISCH Voorts verleende de raad een krediet van 105.000 voor de vernieuwing van de koelinstallatie in het gemeen telijk slachthuis. Naar aanleiding van opmerkingen van de heer Wattel wees wethouder Westerhout er op, dat Middelburg met zijn tarieven ten opzichte van de slachthuizen in Vlis- singen en Goes zeker niet in een on gunstige positie verkeert. Hij was het met de heer Wattel eens, dat grotere belangstelling van de exportslachte rijen een verbetering zou betekenen voor het aantal slachtingen, dat thans te gering is. Er zyn in die richting al pogingen ondernomen, maar reële belangstelling is er nog niet. Ten slotte deelde de heer Westerhout nog mee, dat er over de prijzen van de diepvriesslachtingen nog niet beraden is. Hij hoopte met de heer Wattel. dat de toenemende vetmesterij tot meer slach tingen zal leiden. VERIFICATEUR De raad benoemde de heer I. A. v. d. Jagt met algemene stemmen voor verificateur der gemeentefinanciën. Wethouder J. S. Hoek (a.r.) hield de heer De Brume voor met te con cluderen, dat door gebrek aan solli citanten voor deze post een enkel voudige voordracht tot stand is ge komen. Hij achtte het voorts, even eens naar aanleiding van een opmer king van de heer De Bruine, niet no dig om voor het controlewerk van de gemeente een volledig bevoegd ac countant aan te trekken. In bijzon dere gevallen wenden b. en w. zich immers toch tot een speciaal bureau, aldus de wethouder. Bij de bespreking van het voorste! om een extra krediet van ƒ2471 te voteren voor muziekondenvijs-leermiddelen voor de gemeentelijke opleidingsschool voor kleuterleidsters was wethouder Hoek het volkomen eens met de heer J. A. van Bennekom (a.r.) toen deze stelde, dat het juister zou zijn om dergelijke scho len onder de rijkscompetentie te laten vallen. Nu de gemeente geen andere dan administratieve bemoeiingen met deze opleidingsschool heeft meende de heer Hoek, dat het aanbeveling zou verdienen om deze kwestie onder de aandacht van het ministerie te brengen. ANDERE VOORSTELLEN De raad ging tevens akkoord met de volgende voorstellen: vaststelling kom- voorsehriften omgeving Spuistraat-Span jaardstraat vaststelling bijzondere rooi lijn omgeving Spuistraat-Spanjaard straat; vaststelling bouwverbod voor de zelfde straten; vaststelling partieel uit breidingsplan in onderdelen Nassaulaan; financiële steun aan de stichting Nieuw- Walcheren voor de voortzetting Minia tuur Walcheren. Tot leden van de bur gerlijke instelling voor de maatschap pelijke zorg wenlen benoemd mevrouw H. B. ter Bals-Trebbe en de heer M. Klemepïer. Als lid in het bestuur der Godshuizen werden herbenoemd de heren B. A. Hesselink. S. Caljouw en mr. A. J. van der Weel. In de rondvraag zeiden de heren Don en C. A. Kanuneraad (v.v.d.) niet te kun nen begrijpen hoe verkeerstechnische mensen de grote aanwijzingsborden (uiteraard van zeer groot nut) op de huidige plaatsen langs de vesten en we gen hebben kunnen neerzetten. Burge meester Drijber zegde toe deze zaak te zullen bekijken. In 1964 rekenen b. en w. er op rond 1250 zogenaamde mofverbindingen in het buizennet te kunnen controleren. De heer Westerhout veronderstelde echter, dat er wel meer verbindingen nagezien moeten worden. Hij verze kerde de heren P. H. M. Adriaansens (k.v.p.) en Don, dat systematisch het gehele buizennet met de verbindingen nagezien zal worden. „We moeten wei overal controleren, omdat we van het net te weinig afweten waar zich eventueel lekken bevinden", voegde hy er aan toe. De problemen rond het lekverlies werden uitvoerig onder de loep genomen. Ais slechts een derde van dit verlies (in 1962 had het een verkoopwaarde van bijna 70.000) gered zou kunnen worden door de voorgestelde verbeteringen dan zou volgens de heer Adriaansens een dergelijke sanering niet alleen econo misch verantwoord, maar ook econo misch en sociaal geboden zyn. De heer B. A. Hesselink (v.v.d.) voegde er aan toe, dat alle maatregelen, die in dit op zicht genomen worden, hun geld zullen opbrengen. ENIG VERLIES Wethouder Westerhout verklaarde, dat het huidige lekverlies van 9 a 10 proeent pas in de laatste jaren bereikt is door het verlies zoveel mogelijk in de gaten te houden. Er moet enig verlies geno men worden, maar een te hoog kan niet getolereerd worden, aldus de neer Wes terhout. De wethouder wees er vervolgens de heer Hesselink op, dat niet bij elke willekeurig afgenomen hoeveelheid aardgas dezelfde prijs van 6^4 cent per m3 berekend wordt. Bepalend voor de prijs zijn de transportkosten, die weer verband houden met de hoe veelheid; hoe meer, hoe goedkoper. Drs. Westerhout verklaarde, dat de Zeeuwse gasbedrijven overleggen om gezamenlijk in te kopen. - t-eeuwse Geld Wat leven we toch in een materia listische wereld. Een wêreld, zo Nee zeg, en dat op dinsdagmorgen. Maar dat het hoe langer hoe meer om de centjes gaal is wel duide lijk. Nee, ook U daar in Zaamslag en Brijdorpe. probeert U de kop nu niet in het zand te steken. Vroeg of laat staat het materia lisme voor uw deur, klopt het aan en wees dan maar eens ongast vrij. Men gaat nu al zover financieel van gedachten te wisselen tijdens de uren, dat Lopik de buis vult en dat wil heel xcat zeggen. Zo zaten in Oo3tburg twee man nen zonder enige belangstelling voor het apparaat terwijl een van de zuilen de kijkers de rille rige geschiedenis Twaalf vlaggen in het Zuidpoolgebied" voorzette, bespraken zi) een schadegeval, waarin een welwillende verzeke raar zojuist veertienhonderd gul den had uitgekeerd. „Wat een bof hè" zet de een, „met zo'n all ris k-verzeker mg." ,/Ja" zei de ander met duidelijk iets van spijt in z'n stem, „ik ben nu al drie jaar all risk verze kerd, maar een ongelukje heb ik nooit gehad. Met zulke dingen moet je gewoon boffen." Op dat moment schudde de buis hen even wakker, toen vanuit een heel erg besneeuwd landschap een stem zei: volgens de Amerikanen kost het achthonderdduizend gul den om één man aan de Zuidpool te brengen. .floer je dat 1" Nou, dan mogen ze mij die acht honderdduizend wel zo geven hoeven ze me niet eens te bren- yen." slot van pagina 1 op 26 juni 1962 gehouden gesprek onder leiding van Gedeputeerde Staten van Zeeland met vertegenwoordigers van de West-Zeemvs-VIaamse gemeentebestu- de Ontwikkelingscommissie West- Zeeuwsch-Vlaanderen. Daar besprak de toenmalige hoofdinge nieur van rijkswaterstaat, ir. J. H. van der Burgt de problemen rondom de Bres- kense haven, terwijl hij voorts een twee tal plannen tot verbetering ervan ont vouwde. Het eerste plan behelsde een ge deeltelijke uitbreiding van de haven op dezelfde plaats als jaren tevoren de Ver eniging voor Havenbelangen had voorge steld. Een wel heel eenvoudige uitvoe ring, waardoor het mogelijk zou worden aan de geprojecteerde kade een tweetal flinke binnenschepen te meren. Bijzonder eenvoudig, maar niet de oplossing, die Breskens zocht. Maar wel te realiseren, omdat de hoofdingenieur-directeur mee deelde, dat in principe op goedkeuring van het rijk kon worden gerekend. Het tweede plan was veel aantrekkelijker. Dat voorzag in een havenbassin, dat in zijn volle omvang in gebruik kon worden genomen. Meer ligplaatsen voor goede renschepen en aan de oostzijde van hel bassin een lange loopsteiger met brug gen naar de oevers, waar enkele tiental len vissersvaartuigen zouden kunnen meren. Dit was wat Breskens zocht, na melijk uitbreiding van meergelegenheid ten behoeve van de binnenvaart en een opmerkelijke ontlasting van de steeds groter wordende drukte in de vissersha- heer en exploitatie daarvan primair zaak is, die het het gemeentebestuur van Breskens aangaat. Dit is de geschiedenis van de Breskense havenuitbreiding, zo als die vooraf is gegaan aan het kortge leden gegeven antwoord van de minister de heer Aantjes. Addertje Wat nu Naar schatting lezen elke week anderhalf miljoen mensen Pano rama. Van hen is er niet één gelijk aan een andermaar ze hebben één gevoelen gemeen. Wat dat is vertelt het commentaar. Nederlandse balletgroep boekt in New York veertien uitver kochte voorstellingen plus een optreden in het Witte Huis. De bevende kettingroker die Ame- rika's onderwereld verraadt en doodsbang is voor de gevolgen van zijn doorslaan. De buitenlandse voetballer, die „thuis" aardappelen in de apo theek haalde, kan een maand lang zijn hart ophalen aan papri ka en goulash-kostjes. 21-jarige Nederlandse cabaretière, die zegt nooit op school te zijn ge weest, vindt dat zij het recht heeft fouten te maken. DOOR STAKING IN ZEEBRUGGE De donkere verleiding: tien Ameri kaanse groot-adverteerders wei gerden negers in hun advertenties af te beelden de meesten vroe gen bedenktijd maar mode-shows werken met de donkere verleiding. Dat laat Panorama in foto's zien. De overwinnaars de overwonne nen De verbijstering van mannen en vrouwen in de draaikolk van de oorlog. Kentu de oer-vrouwelijke kreet: ,,'k Heb niks om aan te trek ken?" Panorama brengt hem (èn haar) in kleuren in beeld. zo boeiend is nu PANORAMA Zo boeiend? Neen, nog boeiender, want er staat nog véél meer in. Hele pagina's met nieuws, dat u niet in de kranten zag, een voor omslag van Kurt Ard (voor jonge vaders om in te lijsten!), het span nende griezelverhaal „De kluize naar in de spookstad" en nog véél meer! Gun U-zelf en Uw gezin de wekelijkse verrassing van Neder lands grootste gezinsweekblad Pa norama. Losse nummers f 0.50. Bij abonnement slechts f0.40 per week. Een briefkaart aan „Panora ma" Haarlem, waarop u zich abon neert, betekent een nieuwe bron van levensvreugde voor 't hele gezin. „En wat nu burgemeester?" Bres kens' burgemeester wilde zich voor lopig liever van een persoonlijke me ning onthouden, omdat hij met de overige leden van het college van b. en w. binnenkort over deze aangele genheid een onderhoud hoopte te heb ben met Gedeputeerde Staten van Zeeland. Anders zit er volgens hem, na dit nogal mistroostig antwoord van de minister, niet op. Wel is bur gemeester Eekhout van oordeel, dat de huidige bewindsman de toezeggin gen van zijn voorganger bijzonder vreemd heeft geïnterpreteerd. Hoe denkt men over het algemeen in Breskens over de voorgestelde plannen? „Het eerste beschouwt men als zeer sehriel. Dat zou bepaald niet de oplos sing brengen, die wy zoeken voor -*~ steeds toenemende scheepvaart- en sersactiviteiten. Het tweede plan zou een aanzienlijke verbetering brengen en een ontlasting van de drukte in de bestaande havens". De kosten van dat tweede plan? „Destijds is een bedrag genoemd van circa drie miljoen gulden", aldus burgemeester Eekhout. Maar toen kwam het addertje boven gras uitsteken. Dat tweede plan wilde het ryk alleen realiseren als de streek zo goed wilde zyn het onderhoud en de ex ploitatie van de haven over te nemen Ontwikkelingscommissie wilde dezef; zaak evenwel eerst eens grondig in stu-1 nemen. Daartoe werd een kleine commissie aangewezen, die onder meer het E.T.L voor Zeeland inschakelde. Uit het E.T.I.-rapport bleek onder meer, dat de huidige situatie aan de haven van Breskens (in rangorde de zesde van Zeeland) onbevredigend was. Voorts, dat tussen Temeuzen en de monding van de Westerschelde, de haven van Breskens de enige is. die grotere kustvaarders kan ontvangen. Het belang voor de streek was volgens het E.TJ.-rapport indirect, omdat de goederen uit de naaste omge ving van de haven komen of daar naar toe gaan. De landbouw in West-Zeeuwsch- Vlaanderen van grote betekenis zou maar weinig belang hebben bij een derde havenoassin. Het E.T.I. er kende weliswaar de meer dan regio nale betekenis van de haven (er werd in het rapport zelfs gesproken van in ternationale perspectieven), maar zag geen voldoende redenen om de aanleg van een derde bassin op de streek te verhalen. Drukte iu de haven van Breskens, waar men met een ernstig tekort aan kaderuimte heeft te kampen. Breskens heeft grote behoefte aan een derde haven, maar de verwe zenlijking daarvan i-s opnieuw in gevaar gekomen door bepaalde stappen van de minister van ver keer en waterstaat. (Foto P.Z.C.) Het heeft maar weinig gescheeld of een groot deel van West- Zeemvsoh-Vlaanderen had door een staking in het Belgische Zee- T I U1UCUC CU mcuvmict vx. uc. brugge zonder gas gezeten. In de j EBES aan Aardenburg en Sluis. Deze zeven gemeenten, welke hun gas drie maatschappijen betrekken hun j i - j -t» gas van de Koninklijke fabnek te voor velerlei doeleinden uit Belgie zeebrugge. betrekken, werd de bevolking in a 7 7 de loop van maandag (gisteren) A-TOQlClSOTlTUSt angeraden de uiterste zuinigheid met gas te betrachten en als de druk helemaal zou wegvallen de gaskranen af te sluiten. gereed gekomen nieuw bedrijf in pro- duktie kwam, waardoor de gasleveran- tie voorlopig weer kan worden gega randeerd. In West-Zepuwsch-Vlaande- ren verzorgen drie maatschappijen de leverantie van gas aan de zeven be trokken gemeenten, namelijk het gas bedrijf Oostburg aan Oostburg en Zuidzande, de N.V. Zeeflam aan Bres kens. Groede en Nieuwvïiet en de N.V. Leger des Heils te Goes bracht soldaat hulde jaard echtpaar vermoedelijk door kolen dampvergiftiging om het leven geko men. Het zyn de lieer ,J. de Coninek (70) en diens echtgenote mevrouw M. de Coninck-de Schepper (66), die eerst zondagavond dood voor hnn televisie toestel werden aangetroffen. Zondagmorgen zagen buren, dat in het huis in de Nieuwe'Karncmelkstraat nog licht brandde. Aangezien verder geen beweging in het huis werd waargeno men, besteedde men er verder geen aandacht aan, omdat het echtpaar 's zondags wel eens naar Breda ging waar een zoon woont. Toen evenwel zondag tegen de avond werd gecon stateerd, dat de televisie aanstond, be sloten de omwonenden de politie te verwittigen. Deze trof de heer en me vrouw De Coninek levenloos aan in hun stoel. Aangenomen wordt, dat zij reeds zaterdagavond door kolendamp vergiftiging om het leven zijn gekomen, terwijl zij naar het televisieprogramma zaten te kijken. Het echtpaar had kort geleden een nieuwe kachel aangeschaft. De politie stelt een onderzoek in naar het gebeurde. Het Leger des Heilskorps zondagmorgen in het gebouw aan de Ravelijn de Groene Jager hulde gebracht een bijzondere jubilaris: de heer C. Bolle, die 70 jaar deel uitmaakt van het korps. Zijn jubileum werd herdacht tij dens een dienst. Burgemeester mr. F. G. A. Huber van Goes woonde deze bijeenkomst bij. Hij richtte een woord van felicitatie tot de heer Bolle, waarin hij hem complimen teerde met deze mijlpaal en hem prees om zijn actieve deelname in het werk het Leger des Heils. De eerste bur- van Goes richtte ook gelukwensen tot het gehele korps. Van de heer Van Brero, bevelvoerend officier van het Heilskorps toen de heer Bolle als soldaat werd ingezegend, had men voor de jubilaris een op de band op genomen gelukwens, die werd afge draaid. Woorden van lof en waardering voor het werk van de heer Bolle werden voorts gesproken door majoor E. Francke en de bevelvoerend officier van het Goese korps, majoor K. Bilder. Maandagavond was er in het gebouw een receptie ter gelegenheid van het ju bileum, waarop talrijke bezoekers ook uit kringen buiten het Leger des Heils korps, de heer Bolle kwamen feliciteren. JodeRoo in omnium in Sportpaleis te Antwerpen De Zeeuwse wielrenner Jo de Roo rijdt zondagmiddag 26 januari in het Sport paleis van Antwerpen in een omnium over vier verschillende nummers tegen de Belg Rik van Steenbergen, de Fr man André Darrigade en de Italiaan Santé Gaiardoni. In de finale van het achtervolgingstoernooi voor amateurs komt de Nederlander Jaap Oudkerk uit tegen de Belg Maenhout. Henk Nijdam zal deelnemen aan een wedstrijd achter dernymotoren. Gebedssamenkomst van r.-k. en hervormden in Sas van Gent De arbeidsonrust, waarmee België zich al enige tijd zift geconfronteerd, be reikte eind vorige week ook de Zee- brugse cokesfabriek. Onderhandelingen over looneisen leidden niet tot overeen stemming, zodat besloten werd met ingang van maandag het werk op de fabriek neer te leggen. Gelukkig be schikte men op het foedryf te Zeebrugge over een geheel nieuwe kraakinstalla tie waarmee al enkele malen Is proef gedraaid. an Goes heeft ZondaS werd het meuwe bedrijf in ge- bruik genomen. Aanvankeliijk deden zich nog enkeie „kinderziekten" voor. Ondermeer was de caloriënwaarde te hoog. hetgeen vooral de W.-Zeeuvvs- Vlaamse huisvrouwen tegen de middag wel zullen hebben bemerkt (rode vlam en een zwarte walm). Een en ander was voor de betrokken maat schappijen aanleiding de waarschuwing tot de bevolking te richten. In de loop van maandagmiddag waren de groot ste moeilijkheden evenwel overwonnen, nadat uit Brugsje de geruststellende mededeling kwam, dat de verdere le verantie van gas weer kon worden ge garandeerd. Overigens beschikken de verschillende gashouders in West- Zeeuwsch-VIaanderen over een reserve- oorraad van circa één dag, zodat een uitvallen van de gasstroom uit België wel even kan worden opgevangen. In liet kader van (le week van gebed voor de eenheid der kerken zijn zowel in de r.-k. kerk als in het hervormde kerk gebouw te Sas van Gent woensdag avond morgen gebedssamenkom- sten. De diensten worden achtereen gens in do r.-k. kerk (om 7 uur) e: de hervormde kerk (om acht uur) houden en ze worden beide geleid door ds. E. Ed. Stern, hervormd predikant kapelaan J. A. A. M. Adriaansen sam De liturgie is samengesteld door beide geestelijken mei gebruikmaking van li turgische bestanddelen uit de beide ker ken. De liturgie is gelijkluidend. In het hervormde kerkgebouw zal kapelaan Adriaansen de bijbeluitleg verzorgen en in het r.-k. kerkgebouw ds. Stern. De eigen geestelijken zulien in de respectie ve diensten in de eigen kerk de ge beden doen. Deze gebedssamenkomstcn zijn het vervolg op andere contacten, zo als bijbelkringen en een door een ge mengde r.-k.hervormde groep opge voerd spel met Kerstmis. Maandagochtend is in Kapellebrug (gem. Clinge) de voormalige klom penfabriek van de firma Leaureys door een felle brand vrijwel geheel verwoest. Van de eigenlijke werk plaats bleven alleen de muren over eind staan. Enkele machines en een flinke hoeveelheid klompen, nog eigendom van de firma Leaureys vielen eveneens ten prooi aan de vlammen. Het gebopw zelf werd enige tijd ge leden verkocht aan de firma F. Ver- willigen te Hulst, die het als zakken- fabriek wilde inrichten. De schade, die naar schatting circa f 75.000 bedraagt, wordt door verzekering gedekt. Naar de oorzaak van de brand wordt nog een onderzoek ingesteld. De brand brak maandagmorgen even na tien uur uit. kort na elkaar arriveerden de brandweerkorpsen uit St.-Jansteen en Clinge, die met waterslangen en nevel spuiten de vlammen bestreden. Later kregen zij nog assistentie van de Huls- terse brandweer, die eveneens een aan tal hogedrukstralen inzette. Door dit gezamenlijk optreden kon een in de fa briek gebouwde woning, annex kantoor, behouden blijven. Van werkplaats, ma chines en klompen bleef niet veel over. Verbetering rijksweg 55 gevraagd De kamers van koophandel van Den Bosch en Nijmegen hebben aan de mi nister van verkeer en waterstaat een adres toegezonden over de weg Den Bosch-Nijmegen i rijksweg 55). In het internationaal verkeer is deze weg de „flessenhals" voor het door gaand verkeer van noord-west Frank rijk en België over 's-Hertogenbosch en Nijmegen naar noord en noordoost Ne derland en het noorden van West-Duits- land. In het nationale verkeer is zij de enige verbinding van Zeeland en west en centraal Brabant naar Gelderland, Overijsel en een gedeelte van Noord- Nederland. SCHEEPVAART „PLAT" Autobotsingen met materiële schade Een mistgordijn heeft maandag het ver keer le land cn te water in Zeeland weer duchtig gehinderd. Bovendien waren op enkele plaatsen in Zeeland de wegen enigszins glad door geringe vorst (1 graad). Ernstige ongevallen te land de den zich niet voor. Tegen de avonduren pakte de mist samen. Het zicht eerst 60 tot 80 meter en in dc avond werd het langzaam aan iets dikker. Bo vendien was er. wat de K.N.M.I.-i noemen „aanslag" door 1 graad vorst. Veerboten Tot omstreeks drie uur voeren de sche pen op de Westerschelde normaal. Om twee uur ging er nog een schip langs Vlissingen naar zee, een half uur later passeerde er nog één richting Antwer pen. Om zes uur probeerde een Duits schip het tevergeefs. De loodsdiensten werden geslaakt, alleen buitengaats bij de Noord- en de Westpost kon men nog een loods krijgen. Op de rede Vlissingen lagen maandagavond ruim lien schepen. Tussen die schepen door laveerde de ferry Vlissingen-Breskens In de middag uren had men met enige vertraging te kampen gehad. De veerboot Kruiningen ging bij een zicht van 150 tot 200 meter vanaf half acht in de avond stil, die Zijpe-Anna Jacobapolder functioneerde normaal tot half zes, voer daarna drie tochten niet en daarna weer wel. ter wijl de boot Terneuzen-Hoedekenskerke na zeven uur werd gestaakt Het zicht was toen ongeveer 75 meter In het begin van de avond voer de boot van Zierik- zee naar Kats normaal. Wat de wegen betreft viel de gladheid in het algemeen wel mee. maar vooral de mist speelde het verkeer parten. Op de rijksweg door Zuid-Beveland was er plaatselijk mist. op Schouwen-Duiveland Experiment Onderhoud en exploitatie door de streek zou volgens het rapport een novum zijn. Een experiment, dat niet tot de taak van die genieenten moet worden gerekend. Anderzijds is de financiële draagkracht van alleen de gemeente Breskens daar voor te klein. Zouden onderhoud en ex ploitatie worden overgenomen op de wy- ze zoals de minister aangeeft, dan impli ceert zulks onherroepelijk het heffen van haven- en kadegelden. En het is de vraag of daarmee het aandoen van de haven door schepen niet ongunstig wordt beïnvloed. Het belasten van de thans vrije haven zou de concurrentiepositie ten opzichte van andere havens kunnen beïnvloeden en ingewikkelder maken, aldus het E.T. I.-rapport. In augustus 1963 deelden G.S. van Zee land aan rijkswaterstaat mede. dat de ontwikkelingscommissie W.-Zeeuwsch- Vlaanderen het college had laten weten, dat overdracht van de haven van Bres kens aan de streek niet op prijs werd ge steld en haar inziens (de commissie) be- hoest? keelpijn? GROENE KRUIS HOESTBONBONS helpen probaat en smaken heerlijk f was er vanaf half vijf mist, evenals op Tholen, terwijl vooral Midden- en West- Zeeuwsch-Vlaanderen „bezocht" werden door de mist. Botsingen In die mist botsten bij Terhole een be- stelauto en een personenauto, waarbij blikschade ontstond. Oorzaak was wat 1 plotseling stoppen. Tal van auto's hadden het op de rijks weg door Zuid-Beveland te kivaad met de gladheid van de weg. Enkele wagens werden zwaar beschadigd; bij een van de ongelukken liepen tivee personen lichte verwondingen op. Twee van de vier inzittenden van een busje, dat om kwart over acht bij Krab- bendijke van de weg slipte en via een boom en een bermpaal op zijn kop in een sloot terecht kwam. kregen lichte verwondingen. Het door W A K. uit Uit hoorn bestuurde busje moest remmen voor een onverlichte tractor. Het busje werd totaal vernield. Binnen een afstand van tweehonderd meter deden zich drie van dergelijke verkeersongelukken voor bij Kruinin gen. Om half negen slipte de auto van M. J. J. de J. uit Goes. De wagen schoot ondersteboven in de berm van de weg. Er was vrij ernstige materiële schade. Nog geen drie kwartier later gebeurde door slippen een tweede ongeluk. De uit de richting Goes komende automobilist C. D. te Middelburg gleed met zijn auto weg en belandde ondersteboven in een sloot. De auto werd totaal vernield. En om kwart voor elf werd de auto van R. E. J. van H. uit Roosendaal zwaar beschadigd, toen deze in de berm van do weg tot stilstand kwam na een slippartij. Ter hoogte van de Everdijkseweg te Bie- zelingp speelde de gladheid de heer J W. H. uit Rotterdam parten. Met zijn per sonenauto schoof hij de sloot in. Een tractor haalde het voertuig, dat flink werd beschadigd, uit zijn benarde po sitie. De heer H. kwam het de schrik vrij. Honderd meter verder strandde even later de heer G H uit Kloetlnge. Zijn bestelauto gleed eveneens de sloot in. De auto, die door een vrachtwagen op de kant werd gelrokken, werd licht beschadigd. De bestuurder kwam er zon der letsel vanaf. Voor de nog jeugdige verzekeringsinspec- teur W. J. A A. de V. uit Tilburg begon de nieuwe week eveneens onfortuinlijk. Even voorbij het kruispunt Smokkel- hoekweg raakte hij met ziin personen auto in een slip, schoot de weg over, ramde nog een langs de weg staand ver keersbord en kwam over de sloot op het land tot stilstand De auto werd prak tisch geheel vernield, de bestuurder bleef ongedeerd. MIST Op vele plaatsen mist. Elders bewolkt. Geen neerslag van betekenis. Zwakke wind. In het noordwesten lichte dooi. in het zuidoosten temperaturen alleen in de middag even boven het vriespunt. ZON EN MAAN. 22 januari Zon op 08.35 onder li.OS Maan op 12.09 onder 01.01

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 2