Oud-Vossemeer gaat afvalwater op Eendracht lozen Eerste fase van totaalplan is nu gereed AGENDA NOORD-ZEELAND LEZING OVER KERNENERGIE VOOR LEDEN VAN N.I.R.I.A. KRACHTSVERSCHIL IN SCHOUWS MICROKORFBAL IS NIET GROOT „WET PARA-MEDISCHE BEROEPEN DIENT SPOEDIG GEREALISEERD" MARKTBERICHTEN DINSDAG 21 JANUARI 1964 WISSEL SCHOUWEN PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT START MOTOR IN „RIOLERINGSFLATGEBOUW" HET „FLATGEBOUW" van de riolering. Die naam heeft Oud-Vos semeer sinds enige tijd opgeprikt aan een betonnen torentje aan de Veerstraat. Het is een soort buf ferstation voor de afvoer van riool- en regenwater uit deze Thoolse ge meente naar de Eendracht. Twee grote pompen staan erin, die elk 45 kubieke meter afvalwater per uur kunnen verzetten. Via een persleiding van ongeveer 300 me ter zal het water zo op de Een dracht worden geloosd. Het opval lende en ietwat ongebruikelijke „apparaat" zal over enkele weken in bedrijf komen. Volautomatisch. Heer dan een jaar is er aan ge werkt om het zover te krijgen. In november 1962 begonnen mannen van bet Bruinisser aannemersbedrijf M. v. d. Velde een deel van het dorp Oud- Vossemeer „om te woelen". Veerstraat, Kalisbuurt en Dorpsstraat werden open gelegd om de eerste fase van het grote rioleringsplan van de gemeente te reali seren. Een project, dat in deze eerste instantie een bedrag van niet minder dan 290.000 vergde. Tot nn toe loosden de huizen en gebouwen van het dorp op sloten en watergangen in de polder. Slechts hier en daar bestonden verouder de rioleringssystemen en die dienden grondig te worden vernieuwd. Ondertussen nam onderaannemer J. A. van Housselt het project „bufferstation" onder handen. Langs de Veerstraat werd een meters diepe put gegraven en daarin begon men het ongeveer tien meter hoge fevaarte op te trekken. De helft bene en en de andere helft boven het maai veld. Op een bepaald moment legden de rioleringswerkzaamheden zoveel beslag op Oud-Vossemeer. dat de straten ge heel moesten worden afgesloten en het veer over de Eendracht naar het Bra bantse dorp Nieuw-Vossemeer zelfs niet meer te bereiken was. Systeem Onder toezicht van het adviesbureau v. h. irs. Van Hasselt en De Koning te Nijmegen kwam het „riool-flatgebouw" Kort geding Breskense en Rotterdamse suikerwerkfabriek De president van de Rotterdamse recht bank zal 28 januari om tien uur 's morgens uitspraak doen in een kort geding tussen N.V. Oebr. Verduijn's Suikerwerkfabriek te Breskens en de Gilda drop- en suikerwerkfabrleken N.V. te Rotterdam. Verduijn's Suiker- werkfabrieken heeft de Gildafabrieken gedagvaard, omdat de Gilda kort gele den snoeprollen onder de naam „Drop- mints" op de markt heeft gebracht. De N.V. Verdujjn is van oordeel, dat deze benaming te veel lijkt op één van haar produkten, genaamd „Dropminta", waardoor bij het publiek verwarring zou kunnen ontstaan. Op een dezer dagen gehouden zitting van de rechtbank, zo meldt De Tljd- Maasbode, heeft mr. E. Chr. Kuhn. sprekend voor de N.V. Verdujjn, de E resident van de rechtbank, mr. J. G. Reuder. gevraagd Gilda te gelasten, om de naam „Dropmints" te doen ver dwijnen. De raadsman van Gilda. mr. B. Greve. meende, dat de woorden „drop" en „mint" soortaanduidingen zijn en geen merken. Hij wees er op, dat het „woord" „mint" te kust en te keur in allerlei verbasteringen in de suikerwerkbran che wordt gebruikt. Van verwarring bij het publiek kon zijns inziens geen sprake zijn, omdat de produkten en de verpakking van elkaar verschillen. Bei de raadsleden hadden dozen vol zoete bewijsmiddelen in deze zaak meegeno men: het ene rolletje na het andere werd onder de neus van de rechter geschoven. Een totale hoeveelheid snoep, voldoende om een hele school te trak teren. L. de Vlieger overleden Dezer dagen overleed in Vlissingen de heer L. de Vlieger op de leeftijd van 74 jaar. De heer De Vlieger vervulde in het ver enigingsleven enige belangrijke functies. Al van voor de oorlog was hij secreta ris van de hervormde mannenvereniging te Vlissingen, terwijl hij voorts enige tijd secretaris was van de ring Walcheren van hervormde mannenverenigingen. De heer De Vlieger was voorts voor zitter van de afdeling Vlissingen van de Chr. Bouwvakarbeidersbond, terwijl hij voor Zeeland commissaris in het lande lijke fonds „uitkering bij overlijden" (UBO), een nevenorganisatie van de mannenvereniging der hervormde ge meente. In het. maandblad van „In Dienst der Kerk" schreef hij talloze malen ar tikelen. VANDAAG. Middelburg Electro: Het chapman-rap- port. 19.30 uur, 18 J. De Schakel: Na tuurkundig gezelschap, 20 uur. C J M V.- gebouw: C.H U-kiesvereniging. 19 30 u. Vlissingen Alhambra Alleman, 20 uur. a l. Strandhotel: Lezing mej. J. J Th ten Broecke Hoekstra over „Arbeidsvreugde" voor Humanistisch Verbond Gemeen schap Vlissingen. 19.30 uur. Goes Hotel Ockenburgh, Causerie over het Heilige Land voor Ver. van Huis vrouwen Goes, 14 30 uur. Terneuzen Luxor: Der Zigeunerbaron, 20 8as van Gent Olymplatheater: Romance Zierikzce Prof. Zeemanlyceum- Tweede avondcursus „3 Avonden Nederlandse literatuur en liederen", voor Z V.U.. 20 Bergen op Zoom Roxy: Thehook. 20 uur. omhoog. Het gebouwtje bovengronds is eigenlijk voornamelijk bestemd voor de mechanische apparatuur, die een flink eind omhoog moet kunnen worden ge haald voor een grote schoonmaakbeurt. Want al is dit systeem dan beslist niet zuiverend, het vuil In het afvalwater wordt zoveel mogelijk „verkleind", voor dat het de persleiding naar het haven hoofd van Oud-Vossemeer bereikt. Het rioleringssysteem van het dorp zal het water straks in de zogenaamde mstroom- kelder van het bufferstation brengen. Daar is een rooster om het grove vuil op te vangen en vervolgens doorloopt het afvalwater een bergingskelder van on geveer 250 kubieke meter inhoud met slingergoten eer het via de pompenkel- zo, dat ongeveer een derde deel van de bebouwing in de kom op het systeem van riolering kan lozen, dat via het nieuwe machinegebouw kan worden af gevoerd. Voor 2200 Het „bufferstation" is berekend op 2200 inwoners. In de volgende fase van het totale plan komt opnieuw een aantal straten voor riolering in aanmerking. Ook het nieuwbouwgedeelte. waar al riolering ligt, zal dan worden gekop peld aan het persleidingsysteem. Voor Oud-Vossemeer betekent deze op lossing ongezuiverd lozen op de Een dracht een belangrijke besparing, wanneer men de plannen afweegt tegen die voor de bouw van een rioolwaterzui veringsinstallatie. De aanleg daarvan vergt zeker het drievoudige van het pompengebonwtje, dat men nn voor een bedrag van ongeveer 90.000 heeft neergezet. Het einde van deze eerste fase is voor het Thoolse dorp een be langrijk moment. Kaderbijeenkomst in Goes van Zeeuwse „Werkende Jeugd" De leiders en leidsters van de christelij ke sociale jeugdorganisatie „Werkende Jeugd" in Zeeland hebben zaterdag weer stof opgedaan voor het werk in de afde lingen. In café-restaurant „De Opril' hielden zij een kadervergadering, waarin verschillende facetten van het werk ter sprake kwamen. De secretaris van de landelijke „Werkende Jeugd" de jeugdorganisatie van het C.N.V. de heer J. C. Gordeau. deed hen verschillen de suggesties en ideeën aan dc- hand om het sociale werk in de afdelingsclubs voor het voetlicht te brengen. Daarbij kwam onder meer ook de voorlichting over de uitzending van jongelui naar on derontwikkelde gebieden ter sprake. Verder werden de problemen, waarmee de clubs te kampen hebben met name op het gebied van de leiding en de fi nanciële kant onder de loep genomen. Behalve deze wintervergadering van de Zeeuwse kaderleden zal er begin april in Halsteren een extra bijeenkomst wor den belegd over het onderwerp „leiding geven". De jongelui zullen daar ook iets te horen krijgen over de werkende jeugd in Amerika. De leiding van deze bijeen komst was in handen van de voorzitter in Zeeland, de heer A. Moelker te Ka- pelle. „Ida Knudsen" liep Antwerpen binnen De Noorse vrachtvaarder „Ida Knud sen", die zoals gemeld, zondag bij de Westhinder in aanvaring kwam met de Oostduitse vrachtvaarder „Kap Arko- na", is maandag de haven van Antwer pen binnengelopen. Het schip, dat bij de botsing een gat in de boeg kreeg, zal waarschijnlijk in Antwerpen blijven voor reparatie. Z1ERIKZEE Resultaten weegbrug De weegbrugvereniging „Het Sas" Zierikzee heeft in 1963 tot een totaal van 41.288.467 kg aan goederen gewo gen. Dit bestond uit: 17.020.575 kg di versen, 12.050.695 kg granen en 12.217.197 kg suikerbieten. Toneelavond volksonderwijs In hotel Concordia te Zierikzee heeft de plaatselijke afdeling voor volksonder wijs dezer dagen een geslaagde avond gehouden, waarvan de opvoering van de thriller „Het huis op de rots" door een amateur-toneelgroep wel het hoogtepunt was. De voorzitter, mr. K. A. Keuning kon een geheel gevulde zaal welkom heten. Als spreker trad op de heer Al- bers uit Souburg, die wees op de nood zaak van onderling begrip en onderlin ge waardering, waaraan het bij het Ne derlandse volk, getuige een recente t.v.- uitzending, nogal eens ontbreekt. Aan het eind van de avond bracht de heer M. de Regt regisseur en spelers dank voor hun prestaties. Voor de da mes waren er bloemen en voor de he ren sigaretten. Tof slot was er een ge zellig samen zijn met bal, waarbij een bandje voor de passende muzikale en tourage zorgde. Literaire cursus De tweede avond van de cursus „Drie avonden Nederlandse literatuur en lie deren" onder auspiciën van de Z.V.U., zal vanavond, dinsdag worden gehouden om acht uur in het overblijflokaal van het Professor Zeemanlyceum in Zierik zee. De opzet van deze literaire avonden is enkele aspecten van de oude en moder ne literatuur en liederen te belichten. Voor deze avond heeft de heer E. Leef- lang, docent aan het Professor Zeeman lyceum een keuze gedaan uit ballades en volksliederen van allerlei landen en tij den, die verband houden met het thema „de bevrijdende lacht, de grimlach en de glimlach". De humoristische wijsheid en onwijsheid van prozaïsten, poëten en liedzangers liggen aan dit thema ten grondslag. De heer Leeflang brengt wer ken van schrijvers, dichters en liedma kers afwisselend door voordracht, zang met gitaarbegeleiding. Bridgedrive in „Mondragon" Dit weekeind was in hotel „Mondragon" te Zierikzee een bridgedrive, waaraan 22 personen deelnamen. In de oneven groep (30 spellen) eindigde als nummer één de heren L. P. H. J. Canters en P. A. Rib- bens met 65 punten. Tweede werden de heer M. A. Heuser en mevrouw Heuser- Kok met 85 punten. Even groep (25 spellen): J. De heren P. J. ten Haaf en A. Paauwe met 59.5 punt. Tweede werden de heren A. Rodoe en J. P. van Tiggelhoven met 72 punten. De volgende drive is 8 februari a.s. Kampioenschappen c.c. Schouwen-Duiveland De kampioenschappen van de c.c. Schouwen-Duiveland werden in 19C3 als volgt behaald: vitesse hok: 1. T. M. Da lebóut, Nieuwerkerk; 2. P. Flikweert, Zierikzee; 3. C. Seybel, Zierikzee mid- fond hok: 1. P. Flikweert, Zierikzee; 2. T. M. Dalebout, Nieuwerkerk; 3. C. Bal, Sirjansland; fond hok: 1. T. M. Dale bout. Nieuwerkerk; 2. A. Timmerman. Zierikzee; 3. P. Flikweert, Zierikzee: jonge duiven hok: 1. C. Seybel, Zierik zee: 2. P. Flikweert. Zierikzee: 3. T. M. Dalebout, Nieuwerkerk; generaal hok: 1. T. M. Dalebout, Nieuwerkerk: 2. P. Flikweert. Zierikzee; 3. C. Seybel, Zie rikzee. Opmerkelijk waren dit seizoen de suc cessen behaald door de heer T. M. Da lebout tc Nieuwerkerk. welke over ge heel Zeeland behaalde: 3e hokkampioen vitesse; 3e hokkampioen fond 4e gene raal hokkampioen over alle vluchten. Ijsbaan open De Westhoekse jeugd heeft haar ijshart danig op kunnen halen in het afgelopen weekend, want zowel zaterdag- als zon dagmiddag was de baan open. Het ijs was nog niet in perfecte staat, ver schillende plaatsen waren nog wat zwak en moesten worden afgesloten. Bij aan houdende vorst zal de baan elke middag open z|jn, terwijl ook de avond verlich ting de ijspret zal verhogen. Burgerlijke stand ZIERIKZEE. Bevallen: J. PeuteJongojan, d. M. P. Ros kam—bij de Vaate. d. M- A. F. van Goelhem Arend?, d. J- M. DekkerQuist. z. A. M. Broekhuizende Bruin. z. Getrouwd: C. D. Beuzenberg. 20 j en J. Pol appel. 19 J. Overleden: N. P. Beije. 72 J.. wed. v. I. A. Moermond. BROUWERSHAVEN Uitvoering „ApoIIo" Zaterdagavond heeft de muziekvereni ging „Apollo" te Brouwershaven voor een geheel bezette bovenzaal van hotel „Jacob Cats" te Brouwershaven de jaarlijkse muziek-toneeluitvoering ge geven. De voorzitter, de heer W. van de Bos, verwelkomde de aanwezigen. Het programma werd geopend met het muzikale gedeelte door Apollo onder lei ding van dirigent A. Heiboer. Een licht programma werd op goede wijze uitge voerd, waarbij vooral de mars uit vroe ger jaren „Spearmint" één van de hoog tepunten vormde. Het tweede muzikale gedeelte nam mejuffrouw E. Roth te St.-Philipsland voor haar rekening. Me juffrouw Roth bleek een vaardig muzi- kante op de accordeon en met grote aandacht werd haar optreden, dat met het karakterstukje „Morgenklokjes" be gon. beluisterd. Met veel verve sneelde zij de ouverture „Bandietenstreken" van F. von Suppé, om met een pittige mars te besluiten. Na dit optreden voerde de toneelgroep van de P.J.G. het toneelstuk „Kitty in nesten" van Ty. Shutterbuck op. De re gie en de grime waren in handen van de heer D. Dokrnan. De heer Van de Bos sprak een dankwoord en bood als her innering de dames een lepeltje van Brouwershaven en de heren een ball point aan. Met een bal onder leiding van de Victoriaband werd de uitvoering be sloten. Nederland loopt achter bij rest van de wereld In de hotel/aal van Britannia tc VII*- ftlngr-n heeft Ir. R. Melndrrt* van de Koninklijke Maatwhappü „Dc Schelde" voor de afdeling ZeHand van de N.I.R. I.A. een voordracht gehouden over kernenergie. Van de *yde van dc leden bestond voor d«-ze voordracht zeer rui me belangstelling. Voorzitter K. Reln- ders kon ongeveer 60 belangstellenden welkom heten. Ir. Melnderts begon zijn causerie met een kort overzicht van de geschiedenis van „het atoom": deze begon in 1939 met de eerste kunstmatige splijting van de uraniumkern. Nu, ln 1964, va ren er over de gehele wereld ruim 70 schepen op kernenergie. Hoofdzakelijk zijn dit duikboten, maar daarnaast is er een vliegdekschip. een kruiser en ook een vracht-passagiersschip, het Ame rikaanse na. (nuclear ship) „Savan- Het riolcringsgebouwtjc te Oud- Vossemeer, dat straks een grote rol gaat spelen in de lozing van afvalwater naar de Eendracht. (Foto P.Z.C.) Oprichtingsvergadering afdeling Veilig Verkeer Morgenavond, woensdag, zal in hotel „Ringelberg" te Brouwershaven een oprichtingsvergadering van het verbond voor veilig verkeer worden gehouden. Een dergelijke vergadering was reeds uitgeschreven in december 1963, maar wegens de weersgesteldheid kon deze niet doorgaan. Het voorlopig bestuur heeft gemeend toch een definitieve op richting van een plaatselijke afdeling te doen plaats hebben. Verder zal de mo gelijkheid nog worden bezien om deze winter een cursus te organiseren en deze te besluiten met de uitgestelde pro pagandafilmavond. BURGH Uitvoering „Nu met hope" De zangvereniging „Nu met Hope" uit Burgh heeft vrijdagavond in de grote zaal van hotel „Het wapen van Burgh" te Burgh een uitvoering gegeven voor donateurs en belangstellenden. Beide ge deeltes van de uitvoering, het zangpro gramma en de toneeluitvoering, oogstten veel succes. Onder leiding van de diri gent, de heer M. Hogestein, bracht het koor negen nummers. Mej. E. Simons begeleidde de zangnummers op de piano. De voorzitter, de heer M. Visser, sprak in zijn openingswoord nog over het 60- jarig bestaan van de vereniging, dat volgend jaar wordt gevierd. De toneelgroep van de Plattelands Jon geren bond „Schouwen-Duiveland" voer de daarna de klucht „Kitty in nesten" op. Na afloop was er een gezellig sa menzijn. SINT-ANNALAND Verkoping Zaterdag 18 januari werd in hotel „Ha venzicht" te St.-Annaland in het open baar verkocht, het woonhuis van wijlen de heer J. van der Klooster, Ooststraat 15 te St.-Annaland, groot 1 are en 36 centiaren, door notaris E. D. v. d. Velde te Tholen. Er bestond voor deze open bare verkoop zeer grote belangstelling. De eerste inzet werd gedaan door de heer A. de Witte voor f4000,Toen de hamer viel was de hoogste bieder toch r A. de Witte voor de prijs van f 8300,—. Spelpeil aanzienlijk beter BROUWERSHAVEN VERSLOEG BURGH Een bijzonder attractief programma werd in de afgelopen week in de hoogste afdeling van de microkorfbalcompetitie op Schouwen-Duiveland afgewerkt. Een verheugend verschijnsel was het dat het spelpeil aanzienlijk beter was dan de vorige, maal. Tal van verrassende uit slagen vielen er op deze avond te no teren. Zo verrastte het Zierikzeese Uni- tas met een verdienstelijke 42 overwin ning op SKNWK en een 33 gelijk spel tegen \VIK. Ondanks de volkomen on verwachte .20 nederlaag tegen SKN WK kon Brouwershaven zich dank zjj een gedecideerde 73 zege op Burgh aan de leiding handhaven. De kampioenen van het vorige sei zoen bleken op deze avond toch nog niet best op dreef want ook tegen het dit seizoen gepromoveerde ZSC kwam Burgh in een bijzonder fana tiek gespeelde wedstrijd niet verder dan een 55 gelijk spel. Door al de ze resultaten is er geen enkel team meer zonder verliespunten. Geen en kel team steekt momenteel met kop en schouders boven de rest uit wat het verdere verloop zeker ten goede komt. Brouwershaven 4 3 0 1 6 13— 8 SKNWK 4 2 1 1 5 9— 8 Unitas 3 1 1 1 3 9— 7 Burgh 3 1 1 1 3 13—14 ZSC 3 0 2 1 2 9—10 WIK 3 0 1 2 1 6—10 WIK-Unitas 3-3 In een uitstekend gespeelde wedstrijd werden de puntjes broederlijk verdeeld wat een juiste weergave was van de krachtsverhouding in het veld. Beide teams vertolkten direct een snel en aan trekkelijk spelletje waarbij de verde digingen voorlopig" meester wisten te blijven van hun terrein. Ona Simmers slaagde erin Unitas de leiding te ge ven 01, waarna mevrouw Kort-Bóot de eerste helft afsloot met gelijke stand 11. Na de hervatting spanden beide teams zich terdege in om de leiding in handen te krijgen waarbij Unitas door mevrouw Ruiswijk-Bil het eerst succes kon boeken 1—2. Met een bijzonder fraai schot bracht Leen v. d. Wekken heide ploegen weer naast elkaar 22. In de bijzonder spannende slotfase, die nu volgde, kon Unitas uit een doorloopbal van O. Huitema, weer de leiding in han den nemen 23. WIK gaf zich nog niet fewonnen en in de laatste minuut slaag- e Piet Overbeeke erin de gelijkmaker in de korf te laten verdwijnen 33. Burgh-Brouwershaven 3-7 Op verrassende wijze slaagde Brouwers haven erin Burgh met duidelijk verschil te kloppen. Hoewel de overwinning van de Brouwenaren volkomen verdiend was waren de cijfers toch wel iets geflat teerd. daar het veldspel toch niet zoveel uiteen liep. Burgh kreeg zeker niet veel minder goede scoringskansen dan de Brouwenaren, maar terwijl de zwart-wit ten praktisch iedere kans wisten te be nutten lieten de groen-witten er een aantal ongebruikt. Terwijl Burgh maar moeilijk los kon komen begon Brouwers haven direct met een overrompelend of fensief. Nadat Kees de Moor voor 0—1 had gezorgd bracht RLnus v. d. Weele uit een flitsende aanval de stand op 0 2. Na de vakverwisseling werd het zelfs 0—3 door Kees Slager. Nog juist voor het verstrijken van de eerste helft slaag de Adrie v. d. Weele erin wat van de achterstand" weg te werken 13. Na de hervatting werd het door Janny v. d. Have 23 waarna Cottv van Nieu- wenhuize een unieke kans liet voor bijgaan om de gelijkmaker te laten aan tekenen. Brouwershaven kwam hierna weer aan bod door Rinus v. d. Weele en Cees Wurth die de stand op 25 brach ten. Bep van Dijke liet bij Burgh nog even de hoop herleven 35, maar in de slotfase maakten Rinus v. d. Weele en Joke Leibaard aan alle onzekerheid een einde 37. SKNWK-Unitas 2-4 Den verrassend goed spelend Unitas wist in deze wedstrijd een volkomen verdien de overwinning te behalen op de Nieu- werkerkers. Toch zag het er in de eerste helft lang niet naar uit dat de zege uit eindelijk bij de Zierikzeeënaars terecht zou komen. Met een afstandschot kon Han Visser SKNWK de leiding geven 1o, waarna Corrie v. d. Zande de eers te helft liet afsluiten met een 20 voor sprong. Na de hervatting tapte Unitas direct uit een ander vaatje. De verdediging van de blauw-zwarten werd stevig onder druk gezet en al spoedig wist Ada Hage succes te boeken 12. waarna mevrouw E. van RuiswjjkBil voor de gelijkma ker zorgde 22. In de beginopstelling bleven de oranje-witten doorgaan. Uit een doorloopbal werd het door O Hui tema 23. waarna Ona Simmers de zege wist veilig te stellen 24. ZSC-Burgh 5-5 Een fel contrast vertoonde deze wed strijd met de overige ontmoetingen. Bij zonder fanatiek werd er om de puntjes gestreden waarbij nog al eens risico's werden genomen welke nu niet direct voor een zaalsport volkomen verant woord waren. Coby van Sluis wist zich al spoedig uitstekend vrij te spelen en ZSC de leiding te geven 10. Burgh nam hierna het heft in handen en nadat Bep van Dyke voor 11 had gezorgd, wist Joop Hanse tweemaal de korf te doorboren 13. Ondanks deze achter stand gaf ZSC de moed nog niet op en bleef hardnekkig pogingen in het werk stellen de kansen te doen keren. Met een ver schot bracht Lou Lauwerse de ach terstand terug tot 23 waarna direcht na de hervatting Jan v. d. Bijl de ge lijkmaker in de korf liet verdwijnen 3 3. Even leek de Burghploeg aangeslagen toen Jaap Korsman op verrassende wij ze ZSC zelfs de leiding wist te geven 43. Uit een strafworp werd het door Adrie v. d. Weele 4—4 en weer uit een strafworp gaf Rinus Kloet Burgh de lei- Dr. Pols in Hulst: Lezing over ademtherapie De Stichting Zeeuws Opleidingsinstituut voor heilgymnastiek, massage en phy- siotechniek, heeft zaterdag in Hulst voor de eerste maal vergaderd ln het Sint-Luidina ziekenhuis. Het gezel schap, bestaande uit een 60-tal leden, werd verwelkomd door dokter J. M. Kalmthout, geneesheer-directeur van het ziekenhuis. Hij stelde daarbij dat in het kader van de revalidatie van patiën ten, eigenlijk elk ziekenhuis van enige omgang dient te beschikken over een de gastvrijheid. .111 i.h 1' l'icn!,D thpnnif" Hlllït heeft tlr.t nn^pm.arT en dat de nodige maatregelen zullen worden genomen om dat beroep een wettelijke status te geven. Volgens hem zou dit betekenen dat de huidige heii- gymnasten en masseurs, straks physio- therapeut zullen gaan heten. Wel zal daarvoor een aanvullend examen nodig zijn. Volgens de heer Pols is de hele stu die trouwens aan uitbreiding toe. Het huidige onderwijs in dat opzicht loopt achter op de eisen, welke de maatschap pij daaraan tegenwoordig stelt. De stichtingsdirecteur zei verder dat in september van dit jaar in Amsterdam het 75-jarig bestaan van de stichting zal worden gevierd. De directie van het zie kenhuis te Hulst dankt voor de verleen- afdeling physische therapie. Hulst heeft in dat opzicht niet tc klagen omdat het ziekenhuis daar zelfs over een uitste kende afdeling beschikt. De directeur van de Zeeuwse stichting, de heer P. Pols, zei onder meer dat de huidige maatschappij steeds hogere eisen stelt, niet alleen aan jongeren maar ook aan volwassenen in allerlei beroepen. De conclusie dat iemand als „afgestudeerd" kan worden beschouwd is zijns inziens uit de tijd. Hij sprak voorts de hoop uit dat de wet op de para-medische beroepen, dit jaar nu eindelijk eens van kracht zal worden Jaarvergadering „Samuel" Dezer dagen vond de jaarvergadering plaats van de knapenvereniging op G.G. Samuël te St.-Annaland in het vereni gingsgebouw van de Nederlands her vormde kerk. Een openingswoord werd gesproken door ouderling J. Overbeeke, die een 100-tal aanwezigen kon begroe ten. Ouderling Overbeeke sprak in zijn openingswoord naar aanleiding van Mar cus 4 1-20. Na het zingen van ps. 42 1-7 werd de leiding in handen genomen door de heer W. Goedegebuure. Verslagen werden uitgebracht door bi bliothecaris A- van der Reest en door de secretaris Bram Rijnberg. Op een verdienstelijke wijze werden de schriftlezingen uit „het boek Esther, het bijbels opstel en een fragment uit Von dels Joseph in Dothan" door Rien He- boer weergegeven. Amusant was het programmapunt „Als een tang op een varken". De kerkvoogdij kocht een nieuw harmo nium voor het verenigingsgebouw aan, dat op deze avond werd bespeeld door Jaap Snoep. De vereniging telt 27 leden. Voor de kerkvoogdij werd een collecte gehouden voor het harmonium, die f 63,50 opbracht. HAAMSTEDE Vergadering coöp. landbouwvereniging De coöperatieve landbouwvereniging te Haamstede-Burgh hield dezer dagen een vergadering met een lezing waarvoor een grote belangstelling bestond, zowel van de zijde van de landbouwers als van de fruitkwekers. In zijn openings woord bekeek de voorzitter, de heer P. L. Vis, de vooruitzichten voor dit nieu we cultuurjaar. Ondanks de verhoogde bietenprijzen verwachtte spreker geen hogere uitzaai. Over de te verwachten uitzaai van peulvruchten wees de voor zitter op het maar weinig in voorraad znnde zaaizaad. De aftredende bestuurs leden. de heren W. J. Steur, en B. Th. de Vrieze, werden herkozen. De heer A. J. van Iwaarden hield vervolgens een lezing over de grondprijzen. Volgens spreker streeft de Z.L.M. naar meer bundeling van belanghebbenden in geval van onteigening van gronden voor niet-agrarische bestemmingen. De maat schappij werkt nu samen met de Noord brabantse Mij van Landbouw. Dit is vooral van belang in verband met de op komst zijnde grote veranderingen in het zuidwesten van ons land. (Deltaplan, kanaal Schelde-Rijn). Bij recreatie is er volgens spreker veel meer sprake van een vrije ontwikkeling van de prijzen. Toch is ook hierbij volgens een zekere „planning" wel gewenst teneinde niet tot chaotische toestanden te komen. Na behandeling van enkele motieven die er toe hebben geleid dat de prijsbe- heersing ten aanzien van de grondprij zen werd opgeheven, behandelde spreker nog de belangen van de pachter. De heer Sinke vertoonde vervolgens de film met het Z-L.M.-journaal. Bij de rondvraag werd nog aandacht be steed aan het 60-jarige bestaan van de vereniging dat binnenkort zal worden gevierd. Besloten werd om het bestuur te machtigen hiervoor een passend pro gramma samen te stellen. ding 45. Eén minuut voor tijd kon Jan v. d. Bijl profiteren van een misverstand in de Burghdefensie en de stand in even wicht brengen 55. Bronw-SKNWK 0-2 Een zich hardnekkig verwerend SKNWK haalde het stoute stukje uit het als fa voriet gedoodverfde Brouwershaven ver diend met 20 te kloppen. De Brouwe naren bleken al spoedig in de wedstrijd tegen Burah al hun kruit te hebben ver schoten. In de eerste helft had Brou wershaven een gTOOt veldoverwicht maar door uitstekand verdedigen wisten W. Stoutjesdijk c.s. de score blank te hou den. Ook in de tweede helft bleven tal rijke pogingen schipbreuk lijden op de hechte SKNWK-defensie. Intussen ble ven de uitvallen van SKNWK niet ge heel van gevaar ontbloot. Met een fraai schot werd het door Ina Braai 01. waarna Leen Stoutjesdijk 2 minuten voor tijd de zege voor de Nleuwerkerkers veilig stelde 0—2. Het onderwerp „ademtherapie" werd daarna uitvoerig behandeld door dokter D. Aronson. die onder meer wees op de vele soorten ademhalingsmoeilijkhe den welke zich voordoen, vooral onder pas geopereerde patiënten. In de mid daguren maakte net gezelschap een ex cursie onder leiding van de amateur- oudheidkundig onderzoeker, de heer P. J. Brand, wethouder van Hulst. nah". Hoewel er in diverse Landen reeds op grote schaal elektriciteit wordt op gewekt mot behulp van kerncentrales, bezitten wij in Nederland nog geen ver mogensreactoren. De kernreactors die In Nederland «taan onder meer ln Petten. Delft en Wagenlngen dienen alleen voor studiedoeleinden en voor de produktie van radio-lsitopen. Wel bestaan er plannen voor de bouw van een 50 megawatt reactor, maar op dit ogenblik is dit nog toekomstmuziek. De reden dat Nederland op dit gebied wat achterloopt, noemde ir Meinderta het feit dat door de lage transportkos ten van olie en steenkool, de kerncen trale niet rendabel is te maken. In gebieden waar transport moeilijk ls, zoals Groenland en Antarctica, wer ken reeds enkele Jaren kerncentrales voor energievoorziening. Maar op den duur zullen de conventionele brandstof fen niet meer voldoende zijn om de enorme energiebehoeften Iedere tien Jaar een verdubbeling te dekken Dat rendabele exploitatie trouwens nu reeds mogelijk is wordt bewezen in Amerika, waar men in 1965 een kern centrale gereed hoopt te hebben, die zelfs bij een belastingfactor van 60 nog rendeert. Na de diverse typen reactoren en hun voor- of nadelen te hebben behandeld, zette ir. Melnderts uiteen hoe door de splitsing van uranium-235 energie vrijkomt. Dit onderdeel werd trouwens aanschouwelijk gemaakt in een Neder landse film met de titel „De energie van morgen", waarin het proces van kernfusie en kernsplitsing sterk vereen voudigd werd voorgesteld Tot slot was er een Amerikaanse film met als titel ..Opportunity unlimited" (onbegrensde mogelijkheden), die de toepassing van radio-isotopen In de In dustrie en voor wetenschappelijke doel einden liet zien. Honden beten schapen dood Dezer dagen zijn bij de landbouwer De B te Kloosterzande drie schapen, ver moedelijk door in het wild lopende hon den, doodgebeten Ook trof de landbou wer D wonende in de Noordstraat twee onbekende honden bij zijn erf aan, die doende waren een hem toebehorend schaap te verscheuren. Er kon worden vastgesteld, dat deze honden het eigen dom waren van een tweetal landbouwers uit Ossenisse. COÖPERATIEVE VELUWSE EIERVEILING. Aanvoer 307.150 stuks. Handel rustig. Prijzen (per 100 stuks) eieren van 50—54 gram 7.69 —8.30: 54—59 gram 8 30—9 01: 59—64 gram 9.13—9-72; 64—67 gram 9.75—10.32. VLASMARKT ROTTERDAM. 20 januari. Waterrootvlas: lage soorten van 2 25 tot 2 40. middensoorten van 2.45 tot f 2 65. best vlas van 1 2.70 tot 2.90. Dauwrootvlas- van 190 tot 2.30. Breek-vlas: van 3.00 tot 1 1.70. afhankelijk van kwaliteit en bewerking. Gezwingelde lokken: van 1 0 SO tot J 1.10. De produktie van watetrrootvlas bleef in de afgelopen weck beneden peil van vorige we ken. daar verschillende bedrijven weer be gonnen zijn met repelen en er zodoende minder gezwingeld werd. Het aanbod be stond grotendeels uit lagere- en middensoor ten. terwijl minder betere soorten aan de markt kwamen Voor alle kwaliteiten was belangstelling om nagenoeg de produktie op te nemen De prijzen bleven op het peil van vorige week ongewijzigd. De produktie van dauwrootvlas onderging geen verandering; het aanbod werd voor het merendeel opgenomen tegen onveranderde prijzen. Breekvlas blijft schaars omdat het voor de vlassers voordeliger is om de lagere soorten vlas recht te leggen. Gezwingelde lokken worden regelmatig verhandeld, de produktie wordt nagenoeg wekelijks opge nomen, de prijzen bleven vrijwel onveran derd. VEEMARKT ROTTERDAM. Totale aanvoer 1630 stuks. Vette koeten en ossen 1200. Varkens 430. Prijzen (resp. Ie. 2e en 3e kwaliteit) in cents per kg Vette koeien 370—46-0 320—365 275—300 Varkens (lev gew.) 255 253 250 Vette koeien: aanvoer iets minder, handel kalm, prijzen le kwaliteit onveranderd, 2e cn 3e kwaliteit niet geheel prijshouden Var kens (levend gew.): aanvoer als vorige week. handel goed. prijzen iets gedrukt, pri ma vleesvarkens boven notering, slachtzeu- gen 2.052.15 per kg. GRAAXBEURS ROTTERDAM. 20 Januari. Tarwe volgens monster 17 pet. vocht, tot 35 75 levering deze week. franco Rotterdam per schip Zomergerst volgens monster 24—f 27.25. Haver volgens monster 2224 25 Groene erwten volgens monster 4049 Schokkers volgens monster 40 58 franco Rotterdam. AARDAPPELBEURS ROTTERDAM. 20 Januari. Kleiaardappelen 35 mm opwaarts; Eigenheimers 1 1314 75. Bintje 11 12.25. Bevelander geen handel. Meerlander 12—13. IJselster f 810. Kleiaardappe len 38 m opwaarts: Eigenheimers 13— 15.50. Bintje 11.50—12.50. Furore 12—f 13. Kleiaardappelen voor de export 35 mm op waarts; IJselster en overige rassen: geen handel- Zandaardappelen 35 mm opwaarts; Bintje 9. IJselster en Libertas: geen han del. Zandaardappelen voor de export 35 mm opwaarts: Bintje f 9. Overige rassen geen handel. Stemming binnenland: zeer flauw; export: weinig handel. Voeraardappelen 2,504.75. Prijzen berekend per 100 kg en op de handelsvoorwaarden vastgesteld voor de verkoop van consumptieaardappelen op wagon, schip of auto. VEILING BERGEN OP ZOOM. 20 januari. Prei 11—40 Witlof 60—76. Breek- peen 48 Waspeen 2232. Rode kool 10 34. Witte kool 610 Boerenkool 1626. Sav. kool 1823 Spruiten 40—156. Uien 8 32. Koolraap 813. Sla 810 Appelen: Cox's Orange 75—106 Jonathan 2542 Goudrenette 35—55 Golden Delicious 30—54. Peren; St. Remy 4552. VEILING GOES. 20 Januari. Prei A 1 43. A 2 4245. Witlof A 1 75—80. B 1 70. afw. 47—57 Spruiten A 2 46—71. Knolselderij 1 5. Rode kool 1 3. 2 7. B 1 8. Groene kool 2 16—23. Boerenkool 2 17—21 Uien 1 13—14. afw. 9. Peen B 1 6. C 1 8. Uien geschoond 19. Kroten 2 18. VISMIJN COLUNSPLAAT. 20 Januari. Exportgamalen. aanvoer 3514 kg. 92—1-30 Schar 1033 kg Bot 123 kg. Kabeljauw 40 kg- Sprot 117 kg. Ongesorteer de vis 14 kg. Nagekomen advertenties Heden ontvingen wij het bericht van het plotselinge heengaan van onze vader, be huwd- en grootvader MARTTI OLAY1 LESTUNEN geb. 5-12-1908 te Luu- makl, overleden 19-1- 1964 te Kuopio, Fin land. A. K. M. Visbeek- Lintunen J. Visbeek Bert Kats, 20 jan. 1964. Heden overleed tot on ze grote droefheid, na een langdurig, smarte lijk lijden, mijn gelief de vrouw en onze zorg zame moeder, behuwa- moeder en lieve oma WILHELMINA VAN IWAARDEN, geboren Klap, op de leeftijd van 59 jaar en 3 maanden. Krabbendijke: L. van Iwaarden Amsterdam: D. J. Wiskerke- van Iwaarden G. A. Wiskerke Wim Vlissingen; J. de Jonge- van Iwaarden M. de Jonge Ella Wagenlngen: H. K. Schuur- van Iwaarden G. S. Schuur Ronny en Hans Krabbendijke: N. H. van Iwaarden L. J. van Iwaarden- Krijger Loek en Huub Krabbendijke: H. van Iwaarden en Gré Bom Krabbendijke. 20 januari 1964, Doelstraat 62. De teraardebestelling zal D.V. plaatshebben op woensdag 22 ja nuari a.s. vanuit de consistorie der Ned. herv. kerk te 12.30 u. Heden overleed nog onverwacht onze geliefde en zorgzame man, vader, behuwd- en grootvader JACOB FELIUS, echtgenoot van G. E. Lindenbergh, op de leeftijd van ruim 73 Jaar. KLoetinge: G. E. Felius-Llndenbergh G. P. Lankester-Felius J. C. Lankester 's-Gravenhage: Ir G. P Felius W. Feiius-Louwerse Goes: ir. P. M. Felius A. Felius-Heikens Capelle a.d. IJsel: P. C. van de Lïnde-Felius M. J. van de Linde Wageningen: C. D. J. Felius En kleinkinderen De teraardebestelling is bepaald op donderdag 23 januari te 13-30 uur na de rouwdienst in de Nederlands hervormde kerk te Kloetinge om 13.00 uur Gelegenheid tot condoleren na de ter aardebestelling in het verenigingsgebouw Nieuw- straat te Kloetinge.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 15