Oud-Vossemeer gaat afvalwater op Eendracht lozen Eerste fase van totaalplan is nu gereed ZEEUWSCH-VLAANDEREN AGENDA LEZING OVER KERNENERGIE VOOR LEDEN VAN N.I.R.I.A. „WET PARA-MEDISCHE BEROEPEN DIENT SPOEDIG GEREALISEERD" FAMILIE-AVOND VAN C.B.T.B. WEST-ZEEUWSCH-VLAANDEREN Gok niet... Fa. Van den Hemel VEEL PROBLEMEN IN TERNEUZEN OP GEBIED VAN HUISVESTING MARKTBERICHTEN dinsdag 21 januari 1964 Wissel Zeeuws-Vlasrideren PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT START MOTOR IN „RIOLERINGSFLATGEBOUW" HET „FLATGEBOUW" van de riolering. Die naam heeft Oud-Vos semeer sinds enige tijd opgeprikt aan een betonnen torentje aan de Veerstraat. Het is een soort buf ferstation voor de afvoer van riool en regenwater uit deze Thoolse ge meente naar de Eendracht. Twee grote pompen staan erin, die elk 45 kubieke meter afvalwater per uur kunnen verzetten. Via een persleiding van ongeveer 300 me ter zal het water zo op de Een dracht worden geloosd. Het opval lende en ietwat ongebruikelijke „apparaat" zal over enkele weken in bedrijf komen. Volautomatisch. Meer dan een jaar is er aan ge werkt om het zover te krijgen. In november 1962 begonnen mannen van het Bruinisser aannemersbedrijf M. v. d. Velde een deel van het dorp Oud- Vossemeer „om te woelen". Veerstraat. Kalisbuurt en Dorpsstraat werden open gelegd om de eerste fase van het grote rioleringsplan van de gemeente te reali seren. Een project, dat in deze eerste instantie een bedrag van niet minder dan 290.000 vergde. Tot nu toe loosden de huizen en gebouwen van het dorp op sloten en watergangen in de polder. Slechts hier en daar bestonden verouder de rioleringssystemen en die dienden grondig te worden vernieuwd. Ondertussen nam onderaannemer J. A. van Housselt het project ..bufferstation" onder handen. Langs de Veerstraat werd een meters diepe put gegraven en daarin begon men het ongeveer tien meter hoge gevaarte op te trekken. De helft bene den en de andere helft boven het maai veld. Op een bepaald moment legden de rioleringswerkzaamheden zoveel beslag op Oud-Vossemeer. dat de straten ge heel moesten worden afgesloten en het veer over de Eendracht naar het Bra bantse dorp Nieuw-Vossemeer zelfs niet meer te bereiken was. 'omhoog. Het gebouwtje bovengronds eigenlijk voornamelijk bestemd voor de mechanische apparatuur, die een flink eind omhoog moet kunnen worden ge haald voor een grote schoonmaakbeurt. Want al is dit systeem dan beslist niet zuiverend, het vuil in het afvalwater wordt zoveel mogelijk „verkleind", voor dat het de persleiding naar het haven hoofd van Oud-Vossemeer bereikt. Het rioleringssysteem van het dorp zal het ■"«♦er straks in de zogenaamde mstroom- ler van het bufferstation brengei Daar is een rooster om het grove vuil op te vangen en vervolgens doorloopt het afvalwater een bergingskelder van on geveer 250 kubieke meter inhoud met slingergoten eer het via de pompenkel- der in de persleiding belandt. Op het ogenblik is de situatie in Oud-Vossemeer zo, dat ongeveer een derde deel van de bebouwing in de kom op het systeem van riolering kan lozen, dat via het nieuwe machinegebouw kan worden af gevoerd. Systeem Onder toezicht van het adviesbureau v. h. irs. Van Hasselt en De Koning te Nijmegen kwam het „riool-flatgebouw" Kort geding Breskense en Rotterdamse suikerwerkfabriek De president van de Rotterdamse recht bank zal 28 januari om tien uur 's morgens uitspraak doen in een kort geding tussen N.V. Gebr. Verdujjn's Suikerwerkfabriek te Breskens en de Gilda drop- en suikerwerkfabrieken N.V. te Rotterdam. Verduiin's Suiker werkfabrieken heeft de Gildafabrieken gedagvaard, omdat de Gilda kort gele den snoeprollen onder de naam „Drop- mints" op de markt heeft gebracht. De N.V. Vcrduyn is van oordeel, dat deze benaming te veel lijkt op één van haar produkten, genaamd „Dropminta", waardoor by het publiek verwarring zou kunnen ontstaan. Op een dezer dagen gehouden zitting van do rechtbank, zo meldt De Trjd- Maasbode, heeft mr. E. Chr. Kuhn, sprekend voor de N.V. Verduljn, de E resident van de rechtbank, mr. J. G. Reuder, gevraagd Gilda te gelasten, om de naam „Dropmints" te doen ver dwijnen. De raadsman van Gilda. mr. B. Greve, meende, dat de woorden „drop" en „mint" soortaanduidingen zijn en geen merken. Hij wees er op, dat het „woord" „mint" te kust en te keur in allerlei verbasteringen in de suikerwerkbran che wordt gebruikt. Van verwarring bij het publiek kon zijns inziens geen sprake zijn, omdat de produkten en de verpakking van elkaar verschillen. Bei de raadsleden hadden dozen vol zoete bewijsmiddelen in deze zaak meegeno men: het ene rolletje na het andere werd onder de neus van de rechter geschoven. Een totale hoeveelheid snoep, voldoende om een hele school te trak teren. Honden beten schapen dood Dezer dagen zijn bij de landbouwer De B. te Kloosterzande drie schapen, ver moedelijk door in het wild lopende hon den, doodgebeten. Ook trof de landbou wer D. wonende in de Noordstraat twee onbekende honden bij zijn erf aan, die doende waren een hem toebehorend schaap te verscheuren. Er kon worden vastgesteld, dat deze honden het eigen dom waren van een tweetal landbouwers uit Ossenisse. R.-k. bibliotheek weer geopend De r.-k. openbare bibliotheek, gevestigd in het verbouwde parochiehuis aan de Groenendijk te Kloosterzande, is dezer dagen weer voor het publiek openge steld De boekenvoorraad is geheel ver nieuwd. Op dinsdag en vrijdagmiddag is de bibliotheek geopend. Voor 2200 Het „bufferstation" is berekend op 2200 inwoners. In de volgende fase van het totale plan komt opnieuw een aantal straten voor riolering in aanmerking Ook het nieuwbouwgedeelte. waar a riolering ligt, zal dan worden gekop peld aan het persleidingsysteem. Voor Oud-Vossemeer betekent deze op lossing ongezuiverd lozen op de Een dracht een belangryke besparing, wanneer men de plannen afweegt tegen die voor de bouw van een rioolwaterzui veringsinstallatie. De. aanleg daarvan vergt zeker het drievoudige van het pompengebouwtje, dat men nu voor een bedrag van ongeveer 90.000 heeft neergezet. Het einde van deze eerste fase is voor het Thoolse dorp een be langrijk moment. Kaderbijeenkomst in Goes van Zeeuwse „Werkende Jeugd" De leiders en leidsters van de christelij ke sociale jeugdorganisatie ..Werkende Jeugd" in Zeeland hebben zaterdag weer stof opgedaan voor het werk in de afde lingen. In café-restaurant „De Opril" hielden zij een kadervergadering, waarin verschillende facetten van het werk ter sprake kwamen. De secretaris van de landelijke „Werkende Jeugd" de jeugdorganisatie van het C.N.V. heer J. C. Gordeau. deed hen verschillen de suggesties en ideeën aan de hand om het sociale werk in de afdelingsclubs voor het voetlicht te brengen. Daarbij kwam onder meer ook de voorlichting over de uitzending van jongelui naar on derontwikkelde gebieden ter sprake. Verder werden de problemen, waarmee de clubs te kampen hebben met name op het gebied van de leiding en de fi nanciële kant onder de loep genomen. Behalve deze wintervergadering van de Zeeuwse kaderleden zal er begin april in Halsteren een extra bijeenkomst wor den belegd over het onderwerp „leiding geven". De jongelui zullen daar ook iets te horen krijgen over de werkende jeugd in Amerika. De leiding van deze bijeen komst was in handen van de voorzitter in Zeeland, de heer A. Moelker te Ka- pelle. „Ida Knudsen" liep Antwerpen binnen De Noorse vrachtvaarder „Ida Knud sen", die zoals gemeld, zondag bij de Westhinder in aanvaring kwam met de Oostduitse vrachtvaarder „Kap Arko- na", is maandag de haven van Antwer pen binnengelopen. Het schip, dat bij de botsing een gat in de boeg kreeg, zal waarschijnlijk in Antwerpen blijven voor reparatie. Burgemeester Van Leeuwen voorzitter vogelwacht 'c Vogel beschermingswacht West- Zeeuwsch-Vlaanderen, die enige tijd te kampen had met bestuursmoeiiykheden omdat er wegens tussentijds bedanken een vacature ontstond van voorzitter en penningmeester, heeft in zijn in „De Eenhoorn" te Oostburg gehouden leden vergadering weer eenvoltallig bestuur gekregen. Tot voorzitter werd gekozen Oostburgs burgemeester j. L van Leeu wen, die deze benoeming voorlopig voor 1 jaar wilde aanvaarden, terwijl in de vacature van penningmeester werd voorzien door de benoeming van de heer j. de Zwart uit Oostburg. De heer H. Enkelaar uit Oostburg, de actieve secre taris van deze vereniging, die de verga dering leidde, had alvorens tot de be stuursverkiezing werd overgegaan, de noodzakelijkheid van een oplossing van de bestuurscrisis als voorwaarde gesteld om zelf aan te blijven, omdat het vol gens hem niet verantwoord was de ver eniging ais een soort „eenmanszaak" te laten voortbestaan. Gelukkig voor de streek werd door de aanwezigen he* voortbestaan van deze, in het belani van de vogelbescherming veel goed werj verrichtende vereniging op prijs gesteld. In zijn openingswoord haalde de heer Enkelaar aan, dat er mede door de be- stuursvacatures in de jaren 1962 en 1963 geen ledenvergaderingen waren gehou den, alhoewel ae activiteiten van de ver eniging normaal doorgang hadden ge- BIERVLIET Filmavond Bijbelgenootschap De hervormde gemeente te Biervliet belegt woensdag 22 januari een avond, die verzorgd zal worden door het Ne derlands Bijbelgenootschap. De adjunct- secretaris van het N.B.G. voor het zui den, de heer W. R. Scheulng uit Vught zen inleiding houden over het werk het genootschap en over de jubi leumactie by gelegenheid van het 150- jarig bestaan. Verder ziet men op deze avond, die om half acht begint, de films „Land van Elia" en „Bladeren van de boom". TERHOLE Verbetering rijwielpad In Terhole is men begonnen met de ver legging van het rijwielpad in de kom van het dorp langs de rijksweg. Bij de T-splitsing wordt het rijwielpad zo kort mogelijk tegen de rijbaan van de rijks weg gelegd, waardoor het verkeer var alle kanten een beter uitzicht krijgt. Te genover de Notendijk, zal ook een spie gel worden aangebracht. VANDAAG. Middelburg Electro: Het cliapman-rap- port, 19.30 uur, 18 J De Schakel: Na tuurkundig gezelschap. 20 uur. C J M V. gebouw: C.H U -kiesvereniging. 19 30 c Vllsslngcn Alhambra: Alleman. 20 uur. a'. Strrtndhotel: Lezing mej. J. J. Th. ten Broccke Hoekstra over ..Arbeidsvreugde" voor Humanistisch Verbond Gemeen schap Vlissïngen, 19.30 uur. Goes Hotel Ockenburgh: Causerie over het Heilige Land voor Ver. van Huis vrouwen Goes. 14.30 uur. Tcrneuzcn Luxor: Der Zigeunerbaron, 20 Sas van Gent Olympiatheater: Romance la carte. Oost burg Ledeltheater. West Side Story. 20 uur. 14 Jaar. Zlerikzee Prof. Zeemanlyceum: Tweede avondcursus „3 Avonden Nederlandse i liederen", voor Z.V.U.. 20 - Roxy: Thehook. 2 Kaderdag N.V.V. over lonen en prijzen Tweehonderdvijftig baderleden van het N.V.V. in Zeeuwsch-Vlaanderen waren zaterdagmiddag, zoals gemeld, bijeen op een kaderdag in Lnxor te Terneuzen. De heer C. Hoek, districtsbestuurder open de de bijeenkomst en verwelkomde daar bij in het bijzonder burgemeester mr. H. Rijpstra van Terneuzen. Hij feliciteeerde het gemeentebestuur van Terneuzen met de enorme groei van de gemeente. De heer Hoek stond hierna stil bij het overlijden van de heer Paul de Vries, secretaris van het N.V.V. Hier na was het woord aan de heer Chr. de Vries uit Amsterdam, voorzitter van Mercurius, die uitvoerig inging op de be tekenis van de E.E.G. voor Nederland en geheel Europa. De heer De Vries was van mening dat de werkgevers en producenten meer dis cipline zullen moeten opbrengen, vooral op het gebied van het doorberekenen van de loonsverhogingen. „Het is logisch dat de ongeveer 2,5 miljard per jaar, die de werknemers meer zullen ontvan gen, spanningen in de bestedingen te weeg zullen brengen. Maar ook de E.E.G. en de wereldmarktsituatie vragen om prijsverhogingen. Hierna werden door de heer De Vries enige vragen tiit de vergadering over zijn inleiding beantwoord. Na een gezamen lijke koffiemaaltijd werd de kaderbij eenkomst besloten met een cabaretavond in het Concertgebouw. OOSTBURG Kringvergadering van R.K.J.B. in Oostburg De YV.-Zeeuws-Vlaamse R.K.J.B. hield vorige week een kringvergadering in hotel „Du Commerce" te Oostburg, waarin de kringvoorzitter de heer R. Calon uit Hoofdplaat zy het nog niet officieel afscheid nam uit zijn func tie. Dit gebeurde aan het eind van deze niet druk bezochte bijeenkomst, nadat de vergadering eerst de heer L. Bonte uit St.-Margriete tot nieuwe voorzitter had gekozen. De heer Bonte was tot nu toe kringsecretaris. Nadat de scheidende voorzitter bestuur en leden dank had gezegd voor de steeds ondervonden steun en medewer king. overhandigde hij de voorzitters hamer aan zijn opvolger, die op zyn beurt woorden van dank sprak tot de heer Calon, voor het vele en enthou siaste werk dat deze in zijn byna 4- jarige voorzitterschap in het belang van de vereniging had gedaan- Besloten werd in de volgende kringvergadering, die op 20 februari zal worden gehouden, officieel afscheid te nemen van de heer Calon. Na nog het komende winterprogram- ma te hebben doorgenomen, werden de toneeldata voor de diverse afdelingen vastgesteld, L.w. Biervliet op 19 januari, Aardenburg op 31 januari en 3 februari, Oostburg op 14 en 16 februari en IJzen- dijke op 28 februari. Medegedeeld werd dat de jaarlijkse Cul turele Instructieavond gehouden zal worden te Oostburg op 7 maart, waar de cultureel adviseur de heer A. Gros- veld uit Tilburg ook aanwezig zal zijn. Tijdens deze vergadering spraken de le den er hun spijt over uit, dat de Kring West Zeeuwsch-Vlaanderen van de R.K. J.B. niet was uitgenodigd voor de door enkele andere standsorganisaties te houden topkadervorming voor het kleigebied van Zuidwest-Nederland. Algemeen was men van mening dat deze ltaderdagen niet alleen belangrijk zijn voor de toekomst van de deelnemers zelf, maar ook en vooral voor het voor dez estreek zo belangrijk contact met de leden van de andere standsorgani saties. Alsnog zal getracht worden een uitnodiging tot deelname te krijgen. „Willem Teil" verloor van „De Liefhebbers" Dezer dagen ontving de Oostburgse windbuksschietvereniging „Willem Teil" in het clublokaal „Victory" de schutters van de Sluise club „De Liefhebbers". De leden van dè thuisclub, die op re vanche uit waren voor de destijds te Sluis geleden nederlaag (840-781) deden hun uiterste best nu de overwinning in eigen huis te houden, maar slaagden daarin niet. Ook nu weer toonden de Sluisenaren zich de sterksten. De eind uitslag, waarvoor het totaal aantal ge schoten punten van de vjjf best ge plaatste schutters van beide ploegen doorslaggevend was, werd 807-843. De uitslagen waren: „Willem Tell": 1. A. Pielaet 166; 2. J. Berkelder 164; 3. A. Seholte ter Horst 161: 4. E. J. van Hulle 159; 5. T. van de Vijver 157. „De Liefhebbers": 1. H. Blaakman 172; 2. F. Descamps 170; 3. A. Verbraeken 168; 4. J. de Clerck 167; 5. W. Bogaert 166. Na afloop werd nog een geluksschie- ting gehouden. vonden. Uit zijn jaarverslag bleek, de vereniging 161 leden telt, een aantal dat natuurlijk voor uitbreiding vatbaar is. Verder werd in het jaarverslag aan dacht geschonken aan het vele werk op het gebied van de vogelvoedering gedu rende de strenge winter 1962-1963, waarbij in totaal ongeveer 17.000 kg voedsel werd uitgezet- Besloten werd in de toekomst weer bijeenkomsten te or ganiseren in diverse gemeenten, waar voor de heer A. Paridaen uit St.-Kruis zich beschikbaar stelde om dia's te ver tonen. Ten slotte bedankte de heer A. Hool- horst uit Oostburg de heer H. Enkelaar voor zijn werk. Na afloop vertoonde de heer A. van Putten uit Oostburg een aantal prachtige dia's. SAS VAN GENT Ouderavond van r.-k. jeugdverenigingen Dezer dagen organiseerden de gezamen lijke r.-k.-jeugdverenigingen te Sas van Gent een ouderavond in het parochie huis. Voor deze avond bestond van de zijde der ouders grote belangstelling. Kapelaan j. A. A. m. Adriaansen open de de avond, waarna zowel groot als klein van de jeugdverenigingen diverse toneelstukjes opvoerden. Het slot werd gevormd door het optreden van de r.-k.- padvindersgroep met een parodie op een operette. In de pauze werd koffie ge schonken terwijl tegen het eind de prij zen van een loterij werden bekend ge maakt. Alle prijzen waren beschikbaar gesteld door de middenstand. TERNEUZEN Toneelavond K.A.V. In het parochiehuis te Terneuzen hield de afdeling Terneuzen van de K-A.V. een byeenkomst. die werd gepresideerd door mevrouw M. Duurinck. Het hoogtepunt van de avond was het optreden van zeven dames van de afde ling Clinge van de K.A.V. met een toneelstuk getiteld „Liefde per televi sie". Het was een kosteiyk stukje hu mor, dat met veel verve voor het voet licht werd gebracht. Nederland loopt achter bij rest van de wereld er een vliegdekschip, een kruiser en ook een vracht-passagiersschip, het Ame rikaanse na. (nuclear ahlp) „Savan nah". Hoewel er in diverse landen reeds op grote schaal elektriciteit wordt op- Cekt met behulp van kerncontrales, tten wy in Nederland nog geen ver dingen heeft ir. R. Meinderts van de mogensreactoren De kernreactors die Koninklijke Maatschappij „De .Schelde" jn Nederland staan onder meer ln üllng Zeeland van de N.LR. 1 Petten. Delft er voor de afdeling Zeeland I.A. een voordracht gehouden kernenergie. Van de zijde van de leden bestond voor deze voordracht zeer rui me belangstelling. Voorzitter K. Rcin- ders kon ongeveer 60 belangstellenden welkom heten. Ir. Meinderts begon zijn causerie met een kort overzicht van de geschiedenis van „het atoom": deze begon in 1939 met de eerste kunstmatige splijting van de uraniumkern. Nu, in 1964, va ren er over de gehele wereld ruim 70 schepen op kernenergie. Hoofdzakelijk zijn dit duikboten, maar daarnaast is Dr. Pols in Hulst: Lezing over ademtherapie De Stichting Zeeuws Opleidingsinstituut voor heilgymnastiek, massage en ptay- siotechniek, heeft zaterdag in Hulst voor de eerste maal vergaderd in het Sint-Luidina ziekenhuis. Het gezel schap, bestaande uit een 60-tal leden, werd verwelkomd door dokter J. M. Kalmthout, geneesheer-directeur van het ziekenhuis. Hy stelde daarbij dat in het kader van de revalidatie van patiën ten, eigenlijk elk ziekenhuis van enige omgang dient te beschikken over een afdeling phvsische therapie. Hulst heeft in dat opzicht niet te klagen omdat het ziekenhuis daar zelfs over een uitste kende afdeling beschikt. De directeur van de Zeeuwse stichtini de heer P. Pols, zei onder meer dat d huidige maatschappy steeds hogere eisen stelt, niet alleen aan jongeren maar ook aan volwassenen in allerlei beroepen. De conclusie dat iemand als „afgestudeerd" kan worden beschouwd is zijns inziens uit de tijd. Hg sprak voorts de hoop uit dat de wet op de Rede prof. dr. ir. G. Hamming Uitbreiding landbouwgrond Opening gaat ten koste van het landschap Tijdens de vrijdagavond in het Ledel theater te Oostburg gehouden familie avond van de afdelingen YVest- Zeeuwsch-Vlaanderen van de C.P.B., C.P.J. en C.B.T.B. heeft prof. dr. ir. G. Hamming, hoogleraar to Wageningen een inleiding gehouden over het onder werp: „Wat maken wy er van?". Na vooraf met enkele voorbeelden het te behandelen onderwerp meer gepreci- sieerd te hebben, kwam spreker tot de uiteindelijke behandeling van de vraag: „Waarom of waarvoor werkt de boer?" Hij vroeg zich hierbij af of een boer, door het maken van zoveel mogelijk werkuren moet trachten zyn inkomen o groot mogelyk te maken, dan wel een •erantwoord aantal uren te werken daarnaast te trachten ook nog iets i het leven te maken. Speciaal de landbouw, aldus spreker, heeft op dit punt nog 2 doelen na te streven, namelyk wat maken zy van de grond, en wat maken zij van het land schap? Met de voorspellingen dat er over 40 jaar tweemaal zoveel mensen op de wereld zullen zijn, zal de vraag rijzen, aldus prof. Hamming, of er dan ook tweemaal zoveel voedsel zal moeten zijn en zo ja, zal er dan naar verhou ding ook zoveel landbouwgrond moeten bijkomen? Uitbreiding van de land bouwgronden zal, zo stelde spreker, di rect m hoge mate ten koste moeten gaan van het landschap en zo vroeg hij zich af, is het dan wel goed het land schap saai te maken om maar meer te kunnen verdienen en is dit dan wel de juiste wijze van het beheer van de Schepping? Naast het voedsel heeft echter de consument ook iets anders van de landbouw nodig, namelijk de re creatie en voedsel zou eventueel nog wel geïmporteerd kunnen worden, zo stelde spreker, maar recreatie kan nu eenmaal niet ingevoerd worden en de landbouw moet "in het belang van de gemeenschap het landschap scheppen, ook al wordt men daarvoor niet be taald. Samenvattend stelde prof. Ham ming, dat de boer zich zal moeten bezin nen, en bovendien zelf voor de verant woordelijkheid zal biyven staan in het produceren en het behouden van land schap en op dit punt een middenweg zal moeten zoeken. Hij zag hierin vooral ook voor de chr. landbouworganisaties een grote taak weggelegd. maar neem autorijles bij gediplomeerde instructeurs V.AM.O.R. - K.N.A.C. da.n bent U van succes verzekerd. Autorijschool - Taxibedrijf Deze bezinnings- en ontspanningsavond werd geopend met samenzang, gebed en schriftlezing, waarna de voorzitter van de afdeling West-Zeeuwsch-Vlaan- deren van de C.B.T.B., de heer J. P. Qnaak uit Schoondijke, de vele aanwe zigen welkom heette. Speciaal richtte hij zich hierbij tot een aantal gasten, o.a- burgemeester J. L. van Leeuwen en wethouder D. Geuze als vertegenwoor digers van het Oostburgs gemeentebe stuur, de heren ir. J. Roest en ir. G. F. Lsrael, resp. directenr van de r.m-l.s. en de praktijkschool te Schoondijke en dc afgevaardigden van verschillende ver enigingen, zoals P.J.G. en chr. vrouwen bond. De heer J. Scheele uit Groede decla meerde een tweetal verzen. Verder werd de uitslag bekendgemaakt van een foto wedstrijd. waarvoor in totaal 31 inzen dingen waren binnengekomen. Namens de jury, bestaande uit de heren J. B. Burgerlijke stand TERNEUZEN. Bevallen: A. M. de Blaeij—Donze, z. I M. DelmeeGunnewegh. d. B. M. I. Dam—van den Berghe, d. E. de Jonge- lijn, z. I. DielemanDooms, d. H. M. Vooren—de Hulstere, d. P. Verboom—de Braai. z. W. Boer—Weggere. z. D. Dieleman —de Bokx. d. M. S. Witte—Hamelink, d. J. G. L. Verdaasdonk—van Talenhove, d. Ondertrouwd: R. L. van Lent, 22 J. en M. E. Geelhoed t, 21 j. J. J. Deij, 23 J. en E. J. Die leman, 22 J. Getrouwd: L. Boone, 22 J. en E. C. Verechel- Ling, 21 j. L. J. Alt, 22 en H. M. G. Ver dam. 19 j. Overleden: A. de Zeeuw, 67 J e. v. C. van Doorn. P. Mieras, 69 J., e. v. J. J. Dieleman. A. L. Pieters, 63 e. v. A. F de Smit. M. Rueck, 88 J-, wed. v. E. J. van Brakel. E. S. Boerman, 85 wed. v. J. Oosterling. Fondse uit Oostburg en J. de Ferjter uit Sluis, maakte eerstgenoemde deze uit slag bekend. Hieruit bleek dat mevrouw, Quaak-Karr e man uit Uzendijke een goed amateunotografe is. omdat zy zowel bij de kleuren- als by de zwart- witfoto's de eerste prijs behaalde. De tweede prijs bij de kleurenfoto's was eveneens voor haar, terwyi de tweede prijs by het zwart-wit werd gewonnen door de heer A. van de Ree uit Schoon- clyke. De uitslag van de bakwedstrijd, waarvoor de jury bestond uit de dames mevrouw A. de" Feyter-v. d. Wetering uit Cadzand, mevrouw J. Cappon-r"- Bruijne uit Zuidzande en mejuffrou R. de Regt uit Biervliet, was als volg Taarten: le prijs mevrouw B. Quaak- v. d. Slikke te Schoondijke. Cake: le prijs mevrouw Quist-Dieleman te IJzen- aijke. Appelgebak: le prijs mej. Liza de Ridder te Retranchement en versna peringen: le prijs mevrouw Dekker- Vogelaar te Retranchement. De troost prijs was voor Suuske Meijers uit Oost burg. Na een zeer interessant dia- oriëntatiespel, waarbij de aanwezigen vragen moesten beantwoorden betrek king hebbende op door de heer A. de Feyter uit Cadzand vertoonde dia's van West-Zeeuwsch-Vlaanderen, waarbij na loting de eerste prijs ging naar de heer J. Leenhouts te Oostburg. trad als be sluit van het byzonder geslaagde pro gramma het chr. fanfare korps „Excel sior" uit Cadzand o.l.v. de heer M. 2k>n- nebeld op. Jaaroverzicht maatschappelijk werk Jeugdraad toont weinig activiteit Huisvestingsmoeilykheden zyn en bly- ven in Terneuzen knelpunten waarvooi ook de gemeentelijke dienst voor maat schappelijk werk nog geen oplossing weet te vinden. Dit blijkt uit het uit voerig jaaroverzicht van deze dienst waarin wordt gesteld dat alleen het bouwen van veel woningen uitkomst kan bieden. Met de twee huisvestings commissies wordt regelmatig getracht een aanvaardbare oplossing te vinden voor de wensen en moeilijkheden woningzoekenden en hun werkgevi „Een moeilijke en vaak ondankbare taak', aldus de samensteller van het overzicht. Aan het eind van het verslagjaar be droeg het aantal woningzoekenden in Terneuzen 614, hetgeen weer een stij- no- betekent van 70 ten opzichte van Voorts wordt met nadruk gesteld dat dit aantal betrekking heeft op reële persoonlijke aanmeldingen, waarbij geen rekening is gehouden met indus triële woningbehoefte (nog aan te trek ken personeel). Evenmin is rekening ge houden met de steeds zeer grote groep woningbehoevenden die eerst op het huisvestingsbureau verschijnt als men een concrete, door hen zelf gevonden mogelijkheid tot oplossing van hun moeilijkheden aanwezig acht. In 1963 werden namelijk 188 van de 474 uitge geven vestigingsvergunningen aan deze groep uitgereikt. Vergunning tot inwo ning werd verleend aan 54 gezinnen en 15 alleenstaanden. 18 schippers kregen toestemming hun domicilie naar Ter neuzen over te brengen. Het aantal bewoonde panden bedroeg per 31 dec 1963 48S9. hetgeen een voor uitgang betekent van 156 panden. Als woningzoekenden werden 344 personen ingeschreven. Van de 155 nog in aan bouw zijnde woningen zijn er 56 be stemd voor aan te trekken werknemers in de industrieën. In Sluiskil zyn nog 36 vervangingswoningen voor gedupeerden van kanaalwerken beschikbaar. Uit die groep hebben tot nu toe slechts 6 gega digden daarvoor belangstelling getoond. Voor particulieren zyn er nog 34 wo ningen in aanbouw. De woningsituatie als geheel is uitermate ongunstig. Het werkelijk tekort steeg van tot 472. Jeugdwerk Voor wat betreft het jeugdwerk noemt de samensteller de activiteit van de Ter- neuzense jeugdraad miniem. Hoewel ruim 3000 gulden subsidie beschikbaar is, werd van de jeugdraad geen verzoek om een bydrage ontvangen. Van r.-k..- zijde is het massa-jeugdwerk gecentra liseerd geworden ln de „instuif kanaal zone". Van n.h,-zijde wordt een instuif in Sluiskil en Terneuzen georganiseerd. Deze activiteiten worden financieel ge subsidieerd met resp. 425.150, en 350.— Het comité jeugdvakantie- week ontving een subsidie van 250. In het verslag wordt geconstateerd dat de beide in Zeeland werkende diensten, namelyk de Stichting voor de Geeste lijke Volksgezondheid le Middelburg en de r.-k. dienst voor de Geestelyke Volks gezondheid van het Wit Gele Kruis te Terneuzen, met ernstige financiële moei lijkheden kampen. Pér 31 dec. waren uit de gemeente Terneuzen 29 personen tewerkgesteld in de beschuttende werk plaats. Op het gebied van sociaal econo mische voorziening voor zelfstandigen werd in 1963 ruim 26.000 gulden uit gegeven. De uitgegeven bedragen ten behoeve van hulpverlening aan oorlogs slachtoffers en gerepatrieerden beliepen ƒ47 000.Directeur van de ge meentelijke dienst voor maatschappelyk erk is de heer J. Stenvert. 1 Potten. Delft en Wageningen dienen alleen voor studiedoeleinden en voor de produktic van radlo-ls: topen Wel bestaan er plannen voor de bouw van een 50 megawatt reactor, maar op dit ogenblik is dit nog toekomstmuziek. De reden dat Nederland op dit gebied wat achterloopt, noemde ir. Meinderts het feit dat door de lage transportkos ten van olie en steenkool, dc kerncen trale niet rendabel is te maken. In gebieden waar transport moeilijk Is, zoals Groenland cn Antarctica, wer ken reeds enkele jaren kerncentrales voor energievoorziening. Maar op den duur zullen dc conventionele brandstof fen niet meer voldoende zijn om de enorme energiebehoeften iedere tien jaar een verdubbeling te dekken. Dat rendabele exploitatie trouwens nu reeds mogelijk is wordt bewezen in Amerika, waar men ln 1965 een kern centrale gereed hoopt te hebben, die zelfs bij een belastingfactor van 60 nog rendeert. Na de diverse typen reactoren en hun voor- of nadelen te hebben behandeld, zette ir. Meinderts uiteen hoe door de splitsing van uranium-235 energie vrijkomt. Dit onderdeel werd trouwens aanschouwelijk gemaakt in een Neder landse film met de titel „De energie para-medische beroepen, dit jaar nu eindelijk eens van kracht zal worden en dat de nodige maatregelen zullen van morgen", waarin het proces van worden genomen om dat beroep wettelijke status te geven. Volgens hem zou dit betekenen dat de huidige heil- die trouwens aan uitbreiding toe. Het huidige onderwys in dat opzicht loopt achter op de eisen, welke de maatschap pij daaraan tegenwoordig stelt. De stichtingsdirecteur zei verder dat ln september van dit jaar in Amsterdam het 75-jarig bestaan van de stichting zal worden gevierd. De directie van het zie kenhuis te Hulst dankt voor de verleen de gastvrijheid. Het onderwerp „ademtherapie" werd daarna uitvoerig behandeld door dokter D. Aronson, die onder meer wees op de veie soorten ademhalingsmoeiiykhe- den welke zich voordoen, vooral onder pas geopereerde patiënten. In de mid daguren maakte net gezelschap een ex cursie onder leiding van de amateur oudheidkundig onderzoeker, de heer P. J. Brand, wethouder van Hulst. kernfusie en kernsplitsing sterk vereen voudigd werd voorgesteld Tot slot was er een Amerikaanse film met als titel „Opportunity unlimited" (onbegrensde mogelijkheden), die de toepassing van radio-isotopen In de in dustrie en voor wetenschappelijke doel einden liet zien. Van onze adverteerders In de 'winkel van Bogaert-naaimachines te Oostburg was maandagmiddag de be kende radiospreekster rubriek „Met naald en schaar" mevrouw Ida de Leeuw-van Rees aanwezig om aan de belangstellenden voorlichting te geven over en te demonstreren met een be paald merk naaimachine. Mevrouw De Leeuw bezoekt ook nog enkele filialen van de firma, le weten dinsdag Goes, woensdag Terneuzen en 's avonds weer te Oostburg en donderdag Middelburg. COÖPERATIEVE VELUWSE EIERVEILING. Aanvoer 304 150 stuks. Handel rustig. Prijzen (per 100 stuks) eieren van: 5054 gram 7.69 —8.30 54—59 gram 8.30—9.01: 59—64 gram 9.13—9.72; 64—67 gram 9.75—10.32. VLASMARKT ROTTERDAM. 20 januari. Waterrootvlas: lage soorten van 225 tot 2.40, middensoorten van 2.45 tot 2 65, best vlas van 2.70 tot 250. Dauwrootvlas: van 150 tot 1 2.30. Breekvlas: van 1.00 tot 1.70, afhankelijk van kwaliteit en bewerking. Gezwingelde lokken: van 060 tot 1.10. De produktie van watetrrootvlas bleef in de afgelopen week beneden peil van vorige we ken. daar verschillende bedrijven weer be gonnen zijn met repelen en er zodoende minder gezwingeld werd. Het aanbod be stond grotendeels uit lagere- en middensoor ten. terwijl minder betere soorten aan de markt kwamen. Voor alle kwaliteiten was belangstelling om nagenoeg dc produktie op te nemen- De prijzen bleven op het peil van vorige week ongewijzigd. De produktie van dauwrootvlas onderging geen verandering: het aanbod werd voor het merendeel opgenomen tegen onveranderde prijzen. Breekvlas blijft schaars omdat het voor de vlassers voordeliger is om de lagere soorten vlas recht te leggen. Gezwingelde lokken worden regelmatig verhandeld, de produktie wordt nagenoeg wekelijks opge nomen, de prijzen bleven vrijwel derd. VEEMARKT ROTTERDAM. Totale aanvoer 1630 stuks. Vette koeien en ossen 1200. Varkens 430. Prijzen (resp. le, 2e en 3e kwaliteit) in cents por kg. Vette koeien 370—400 320—365 275—300 Varkens (lev. gew.) 255 253 250 Vette koeien: aanvoer iets minder, handel kalm. prijzen le kwaliteit onveranderd. 2e en 3e kwaliteit niet geheel prijshouden- Var kens (levend gew.): aanvoer als vorige week. handel goed, prijzen iets gedrukt, pri ma vleesvarkens boven notering, 6lachtzeu- gen 2.052.15 per kg. GRAANBEURS ROTTERDAM. 20 januari. Tarwe volgens monster 37 pet. vocht, tot 35.75 levering deze week, franco Rotterdam per schip. Zomergeret volgens monster 242725. Haver volgens monster 22—24 25. Groene erwten volgens monster 40—49. Schokkers volgens monster 40— 58 franco Rotterdam. AARDAPPELBEURS ROTTERDAM. 20 januari. Kleiaardappeien 35 mm opwaarts: Eigenheimers 13—14.75. Bintje 11— 1225. Bevelander geen handel. Meerlander 12—13. IJselster 8—10. Kleiaardappe ien 38 m opwaarts: Eigenheimers 1335.50. Bintje 11.50—12.50. Furore 32—13. Kleiaardappeien voor de export 35 mm op waarts: IJselster en overige rassen: geen handel. Zanaaardappelen 35 mm opwaarts: Bintje 9. IJselster en Libertas: geer. han del. Zandaardappelen voor de export 35 mm opwaarts: Bintje 9. Overige rassen geen handel. Stemming binnenland: zeer flauw: export: weinig handel. Voeraardappelen 2.504.75. Prijzen berekend per 100 kg en op de handelsvoorwaarden vastgesteld voor de verkoop van consumptieaardappelen op wagon, schip of auto. VEILING BERGEN OP ZOOM. 20 januari. Prei 11—40. Witlof 60—76. Breek- peen 4—8. Waspeen 22—32. Rode kool 10— Witte kool 6—10. Boerenkool 16—26. Sav kool 38—23. Spruiten 40—156. Uien 8 —12. Koolraap S—11. Sla 8—30. Appelen: Cox's Orange 75—106. Jonathan 25—42. Goudrenette 35—55. Golden Delicious 30—54. Peren: SL Remy 45—52. VEILING GOES. 20 januari. Prei A 1 43. A 2 42—45. Witlof A 1 75—30. B 1 70. afw. 47—57. Spruiten A 2 4671. Knolselderij I 5, Rode kool 1 8. 2 7. B 1 8. Groene kool 2 16—23. Boerenkool 2 17—21. Uien 1 13—14. afw. 9. Peen 3 1 6. C 1 8. Uien geschoond 19. Kroten 2 18. VISMIJN COLIJNSPLAAT. 20 januari. Exportgarnalen, aanvoer 3514 kg. 92—330 Schar 1033 kg Bot 123 kg. Kabeljauw 40 kg. Sprot 317 kg. Ongesorteer de vis 14 kg. Nagekomen advertenties Heden ontvingen wy het bericht van het plotselinge heengaan van onze vader, be huwd- en grootvader MARTTI O LA VI LESTENEN geb. 5-12-1908 te Luu- makl, overleden 19-1- 1964 te Kuopio, Fin land. A. K. M. Visbeek- Lintunen J. Visbeek Bert Kats, 20 jan. 1964. Heden overleed tot on ze grote droefheid, na een langdurig, smarte lijk lijden, mijn gelief de vrouw en onze zorg zame moeder, behuwd- moeder en lieve oma WILHELMINA VAN IWAARDEN, geboren Klap, op de leeftijd van 59 jaar en 3 maanden. Amsterdam: D. J. Wiskerke- van Iwaarden G. A. Wiskerke Wim Vlissingen: J. de Jonge- van Iwaarden M. de Jonge Ella van Iwaarden G. S. Schuur Ronny en Hans Krabbendijke: N. H. van Iwaarden L. J. van Iwaarden- Krijger Loek en Huub Krabbendijke: H. van Iwaarden en Gré Bom Krabbendijke, 20 januari 1964, Doelstraat 62. De teraardebestelling zal D.V. plaatshebben op woensdag 22 ja nuari a.s. vanuit de consistorie der Ned. herv. kerk te 12.30 u. Heden overleed nog onverwacht onze geliefde en zorgzame man, vader, behuwd- en grootvader JACOB FELIUS, echtgenoot van G. E. Lindenbergh, op de leeftyd van r Kloetinge: jaar. G. E. Feiius-Lindenbergh G. P. Lankester-Felius J. C. Lankester ir. G. P. Felius W. Felius-Louwerse ir. P. M. Felius A. Felius-Heikcns P. C. van de Linde-Felius M. J. van de Linde C. D. J. Felius En kleinkinderen Kloetinge, 20 Januari 1964, Schoolstraat 8. De teraardebestelling is bepaald op donderdag 23 januari te 13.30 uur na de rouwdienst in de Nederlands hervormde kerk te Kloetinge om 13.00 uur. Gelegenheid tot condoleren na de ter aardebestelling in het verenigingsgebouw Nieuw- straat te Kloetinge. 's-G ra venhage: Goes: Capelle a.d. IJsel: Wageningen:

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 13