Oud-Vossemeer gaat afvalwater op Eendracht lozen Eerste fase van totaalplan is na gereed AGENDA ZUID-BEVELAND LEZING OVER KERNENERGIE VOOR LEDEN VAN N.I.R.I.A. „WET PARA-MEDISCHE BEROEPEN DIENT SPOEDIG GEREALISEERD" WONINGTOEWIJZING VOOR 1964 BLIJFT VER BENEDEN DE VRAAG MARKTBERICHTEN DINSDAG 21 JANUARI 1964 WISSEL BEVELANDEN PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT t> START MOTOR IN „RIOLERINGSFLATGEBOUW" HET „FLATGEBOUW" van de riolering. Die naam heeft Oud-Vos- semeer sinds enige tijd opgeprikt aan een betonnen torentje aan de Veerstraat. Het is een soort buf ferstation voor de afvoer van riool- en regenwater uit deze Thoolse ge meente naar de Eendracht. Twee grote pompen staan erin, die elk 45 kubieke meter afvalwater per uur kunnen verzetten. Via een persleiding van ongeveer 300 me ter zal het water zo op de Een dracht worden geloosd. Het opval lende en ietwat ongebruikelijke „apparaat" zal over enkele weken in bedrijf komen. Volautomatisch. Meer dan een jaar is er aan ge werkt om het zover te krijgen. In november 1962 begonnen mannen van het Bruinisser aannemersbedrijf M. v. d. Velde een deel van het dorp Oud- Vossemeer „om te woelen". Veerstraat, Kalisbuurt en Dorpsstraat werden open gelegd om de eerste fase van het grote rioleringsplan van de gemeente te reali seren. Een project, dat in deze eerste instantie een bedrag van niet minder dan 290.000 vergde. Tot nu toe loosden de huizen en gebouwen van het dorp op sloten en watergangen in de polder. Slechts hier en daar bestonden verouder de rioleringssystemen en die dienden grondig te worden vernieuwd. Ondertussen nam onderaannemer J. A. van Housselt het project „bufferstation" onder handen. Langs de Veerstraat werd een meters diepe put gegraven en daarin begon men het ongeveer tien meter hoge gevaarte op te trekken. De helft bene den en de andere helft boven het maai veld. Op een bepaald moment legden de rioleringswerkzaamheden zoveel beslag op Oud-Vossemeer, dat de straten ge heel moesten worden afgesloten en het veer over de Eendracht naar het Bra bantse dorp Nieuw-Vossemeer zelfs niet meer te bereiken was. Systeem Onder toezicht van het adviesbureau v. h. irs. Van Hasselt en De Koning te Nijmegen kwam het „riool-flatgebouw" Kort geding Breskense en Rotterdamse suikerwerkfabriek De president, van de Rotterdamse recht bank zal 28 januari om tien uur 's morgens uitspraak doen in een kort geding tussen N.V. Gebr. Verduyn's Suikerwerkfabriek te Breskens en de Gilda drop- en suikerwerkfabricken N.V. te Rotterdam. Verduijn's Suiker- werkfabrieken heeft de Gildafabrieken gedagvaard, omdat de Gilda kort gele den snoeprollen onder de naam „Drop- mints" op de markt heeft gebracht. De N.V. Verduyn is van oordeel, dat deze benaming te veel lijkt op één van haar produkten, genaamd „Dropminta", waardoor by het publiek verwarring zou kunnen ontstaan. Op een dezer dagen gehouden zitting van de rechtbank, zo meldt De Tijd- Maasbode, heeft mr. E. Chr. Kuhn, sprekend voor de N.V. Verduijn, de president van de rechtbank, mr. J. G. L. Reuder, gevraagd Gilda te gelasten, om de naam „Dropmints" te doen ver dwijnen. De raadsman van Gilda, mr. B. Greve, meende, dat de woorden „drop" en „mint" soortaanduidingen zijn en geen merken. Hij wees er op, dat het „woord" „mint" te kust en te keur in allerlei verbasteringen in de suikerwerkbran che wordt gebruikt. Van verwarring by het publiek kon zijns inziens geen sprake zijn? omdat de produkten en de verpakking van elkaar verschillen. Bei de raadsleden hadden dozen vol zoete bewijsmiddelen in deze zaak meegeno men: het ene rolletje na het andere werd onder de neus van de rechter geschoven- Een totale hoeveelheid snoep, voldoende om een hele school te trak teren. L. de Vlieger overleden Dezer dagen overleed in Vlissingen de heer L. de Vlieger op de leeftijd van 74 jaar. De heer De Vlieger vervulde in het ver enigingsleven enige belangrijke functies. Al van voor de oorlog was hij secreta ris van de hervormde mannenvereniging te Vlissingen, terwijl hij voorts enige tijd secretaris was van de ring Walcheren van hervormde mannenverenigingen. De heer De Vlieger was voorts voor zitter van de afdeling Vlissingen van de Chr. Bouwvakarbeidersbond, terwijl hij voor Zeeland commissaris in het lande lijke fonds „uitkering bij overlijden" (UBO), een nevenorganisatie van de mannenvereniging der hervormde ge meente. In het maandblad van „In Dienst der Kerk" schreef hij talloze malen ar tikelen. Middelburg Electro: Het chapman-rap- port, 19 30 uur, 18 J De Schakel. Na tuurkundig gezelschap, 20 uur C.J.M V- gebouw- C H.U-kiesvereniging, 19 30 u. Vlissingen Alhambra: Alleman, 20 uur, fl.t, Strandhotel: Lezing mej. J. J Th. ten Broecke Hoekstra over „Arbeidsvreugde" voor Humanistisch Verbond Gemeen schap Vlissingen. 19.30 uur. Goes Hotel Ockenburgh. Causerie over het Heilige Land voor Ver. van Huls vrouwen Goes. 14.30 uur. Terneu7.cn Luxor: Der Zigeunerbaron, 20 Zierikzec Prof. Zeemanlyceum: Tweede avondcursus „3 Avonden Nederlandse li'cratuur en liederen", voor Z.V.U.. 20 Bergen op Zoom Roxy: Thehook, 20 uur. omhoog. Het gebouwtje bovengronds is eigenlijk voornamelijk bestemd voor de mechanische apparatuur, die een flink eind omhoog moet kunnen worden ge haald voor een grote schoonmaakbeurt. Want al is dit systeem dan beslist niet zuiverend, het vuil in het afvalwater wordt zoveel mogelijk „verkleind", voor dat het de persleiding naar het haven hoofd van Oud-Vossemeer bereikt. Het rioleringssysteem van het dorp zal het water straks in de zogenaamde ïnstroom- kelder van het bufferstation brengen. Daar is een rooster om het grove vuil op te vangen en vervolgens doorloopt het afvalwater een bergingskelder van on geveer 250 kubieke meter inhoud met slingergoten eer het via de pompenkel- der in de persleiding belandt. Op het ogenblik is ae situatie in Oud-Vossemeer zo, dat ongeveer een derde deel van de bebouwing in de kom op het systeem van riolering kan lozen, dat via het nieuwe machinegebouw kan worden af gevoerd. Voor 2200 Het „bufferstation" is berekend op 2200 inwoners. In de volgende fase van het totale plan komt opnieuw een aantal straten voor riolering in aanmerking. Ook het nieuwbouwgedeelte. waar al riolering ligt, zal dan worden gekop peld aan het persleidingsysteem. Voor Oud-Vossemeer betekent deze op lossing ongezuiverd lozen op de Een dracht een belangryke besparing, wanneer men de plannon afweegt tegen die voor de bouw van een rloolwaterzui- verïngsinstallatie. De aanleg daarvan vergt zeker het drievoudige van het pompengebouwtje, dat men nu voor een bedrag van ongeveer 90.000 heeft neergezet. Het einde van deze eerste fase is voor het Thoolse dorp een be langrijk moment. Kaderbijeenkomst in Goes van Zeeuwse „Werkende Jeugd" De leiders en leidsters van de christelij ke sociale jeugdorganisatie „Werkende Jeugd" in Zeeland hebben zaterdag weer stof opgedaan voor het werk in de afde lingen. In café-restaurant „De Opril" hielden zij een kadervergadering, waarin verschillende facetten van het werk ter sprake kwamen. De secretaris van dc landelijke „Werkende Jeugd" dc jeugdorganisatie van het C.N.V. dc heer J. C. Gordeau, deed hen verschillen de suggesties en ideeën aan de hand om het sociale werk in de afdelingsclubs voor het voetlicht te brengen. Daarbij kwam onder meer ook de voorlichting over de uitzending van jongelui naar on derontwikkelde gebieden ter sprake. Verder werden de problemen, waarmee de clubs te kampen hebben met name op het gebied van de leiding en de fi nanciële kant onder de loep genomen. Behalve deze wintervergadering van dc Zeeuwse kaderleden zal er begin april in Halsteren een extra bijeenkomst wor den belegd over het onderwerp „leiding geven". De jongelui zullen daar ook iets te horen krijgen over de werkende jeugd in Amerika. De leiding van deze bijeen komst was in handen van de voorzitter in Zeeland, de heer A. Moelker te Ka- pelle. „Ida Knudsen" liep Antwerpen binnen De Noorse vrachtvaarder „Ida Knud sen", die zoals gemeld, zondag bij de Westhinder in aanvaring kwam met de Oostduitse vrachtvaarder „Kap Arko- na", is maandag de haven van Antwer pen binnengelopen. Het schip, dat bij de botsing een gat in de boeg kreeg, zal waarschijnlijk in Antwerpen blijven voor reparatie. GOES Prijsuitreiking biljarttoernooi Zaterdagmiddag werden de prijzen uit gereikt van 't door de biljartvereniging „Ons Genoegen" te Goes gehouden bil- jartnederlagentoernooi. De voorzitter, de heer M. Merrsie uit Vlissingen, heette alle bestuursleden van die biljartvereni gingen die aan die toernooi hebben meegewerkt van harte welkom op deze middag en dankte alle biljartverenigin gen voor de medewerking van het sla gen van dit toernooi. Daarna werd er nog een biljartwedstrijd gespeeld tussen de winnaar van dit toernooi, b.v. DOS en de organiserende vereniging, „Ons Genoegen'welke op een stevige over winning voor „Ons Genoegen" kwam te staan, nl. 473 voor en 337 punten tegen. Daarna sloot de voorzitter deze gezel lige bijeenkomst. E LLEWOUTSDIJK Ouderavond o.l.s. Vorige week hield de openbare lagere school te Ellewoutsdijk een ouderavond. De vergadering van de oudercommissie had een vlot verloop. De aftredende be stuursleden M. de Broekert en C. de Visser, werden bij acclamatie herkozen. Tijdens de pauze vond de trekking van de verloting plaats. Hieraan gaf wet houder J. Sprayt zijn medewerking. Na de pauze was het de heer J. Borne, secretaris van het Verbond voor Veilig Verkeer, afd. „De Bevelanden", die de aanwezigen boeiend bezighield. Aan de hand van instructieve dia's wees de heer Borne op de gevaren, die kinderen en volwassenen in het verkeer bedrei gen. BORSSELE Avond van accordeon- en voetbalvereniging De accordeonvereniging „De Lustige Trekkers" te Borssele, nield samen met voetbalvereniging een gezellige avond. De heer C. v. d. Velde opende de bijeenkomst, waarna de accordeon club onder leiding van mevrouw Bie- rens een programma afwerkte. Tussen de bedrijven door kwam op het toneel het duo Coppens-Pieters met komische voordrachten. De avond werd voorts met dansen doorgebracht. Collecte De jeugd te Borssele collecteerde in 1963 voor de vereniging Kinderzorg 584,73 bij elkaar. WAARDE Bejaardenmiddag De afdeling Waarde van de vrouwelij ke vrijwillige hulpverlening, V.V.H., or ganiseerde een middag in het hervormd centrum, die onder leiding stond mevrouw De Kam-van Willigen. Er ren dertig bejaarden aanwezig. De mid dag werd met spel doorgebracht. WOLPH AARTSDIJK Uitslag biljart De biljartvereniging „Sport Na Arbeid" te Wolphaartsdijk hield een dezer dagen onderlinge clubwedstrijden in hotel Ós- senisse. De uitslag was: 1. P. W. Steen bakker, 2. J. Moerman, 3. C. A. Kor- stanje, 4. W. Leijs, 5. H. L. Westveer, 6. J. F. Ossewaarde. WEMELD1NGE Filmavond N.C.A.B. Dezer dagen vierde de Nederlandse Christciyke Agrarische Bedrljfsbond af deling Wemeldinge haar 50-jarig be staan met een familieavond. Het pro gramma bestond uit een filmvoorstelling in het jeugdgebouw. Dc films waren „De lage landen", „Vooruitstrevend Noorwegen", „Reis door Afrika" en „Dubbel „O" op de tuinbouwshow". 's Middags werd er een voorstelling voor de kinderen gegeven. Ouderavond Dezer dagen hield de zondagsschool de „Goede Herder" te Wemeldinge haar jaarlijkse ouderavond in het. jeugdge bouw. Voor deze avond bestond van de zijde der ouders weinig belangstelling. De voorzitter, de heer A. Dominicus, sprak aan het begin der vergadering en kele woorden, waarna de heer A. Gijssel een verslag gaf van de financiële toe stand der zondagsschool. Er was een batig saldo. De kinderen werden onder leiding van mevrouw Karelse en mejuf frouw C. Dominicus een lekespel op. ge titeld „Esther". Na de pauze hield ds. B Zoodsma een causerie over het onder werp „Kind en Religie". Filmvoorstelling Het Rode Kruis Vrijdag a.s. zal in het jeugdgebouw te Wemeldinge door het Nederlandsche Roode Kruis afdeling Zuid-Beveland, een filmvoorstelling .worden gegeven. Het programma bevat de film „Zolang er mensen zijn", en „Imitation of life" met Lana Turner en Mahalia Jackson. Voor de jeugd zal in een middagvoor stelling gedraaid worden de film „Het Vliegend Oog". N1SSE E.H.B.O.-oefening KAPELLE Vergadering hervormde en gereformeerde mannen De hervormde mannenvereniging te Ha ndle hield vrijdagavond in dc "christe lijk nationale school met de gerefor meerde mannenvereniging „Paufus" een gecombineerde vergadering. Er was een goede opkomst. Na een welkomstwoord door voorzitter I. J. de. Grootc, hield de heer A. C. Vermaire een bijbelinlei ding welke in bespreking werd ge bracht. Het tweede gedeelte werd verzorgd door ds. A. J. Mooij. Nederlands hervormd predikant te Schore. die aan de hand van dia's een causerie hield over zijn reis naar Palestina. Ds. Mooij ver richtte ook de sluiting. Beide mannen- verenigingen hebben het voornemen in de toekomst meer van dergelijke gecom bineerde samenkomsten te houden. Jaarvergadering N.F.O. voor de afdeling Kapelle en omstreken van de Nederlandse frulttelersorganl- satie is 1963 een goed veremguigsjaar geweest. Lr kon aigesloten worden met een batig saldo; het. ledental bleef vrij wel stabiel en voor de vergaderingen en excursies bestond een goede belang stelling. Dit bleek uit de jaarverslagen van de secretaris-penningmeester, de heer J. de Jager, uitgebracht tijdens de vrijdagavond in het verenigingsgebouw „Obadja" gehouden jaarvergadering. Voorzitter P. v. d. Have stond in zijn openingswoord stil bij de fruitteeltresul taten van het afgelopen jaar, waarbij hij tot de conclusie kwam dat het voor de telers over het algemeen geen gun stig jaar was. Namens de kascontrole- commissie bracht de heer A. Stols uit Wemeldinge verslag uit, terwijl tot nieuw lid van deze commissie werd ge kozen. de heer A. E. Sinke te Kapelle. Bij de bestuursverkiezing werden de he ren F. C. v. d. Vliet en J. de Jager, bei den te Kapelle en W. A. G. Dekker te Wemeldinge herkozen. Tot lid en plaats vervangend lid voor het kringbestuur werden resp. gekozen, de heren J. de Jager, Kapelle en J. van Leeuwen, Kat- Lendijke. Tot afgevaardigde naar de algemene vergadering van de landelijke organisatie wérd benoemd, de heer W. A. G. Dekker te Wemeldinge. Na de behan deling van de huishoudelijke zaken was er een bijeenkomst met de leden van de vereniging van oud-leerlingen van tuin- bouwwin ter cursussen. Voor hen hield de heer Glas van Algos N.V. een lezing over bemesting in de tuinbouw. De heer Glas behandelde speciaal de bemesting in de fruitteelt, met name het gebruik van mengmeststoffen. Verder zag men de films „Het wonder" en „Het geluk ligt in een kinderhand". De laatste be handelde onder meer de fabricage van mengmeststoffen. De belangstelling voor deze avond was goed. V oorlichtingsavond plattelandsvrouwen De leden van de afdeling Kapelle-Bie- zelïnge van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen hebben zich tijdens een bijeenkomst in hotel „De Zwaan" laten voorlichten welke lekkernijen er met vleeswaren als hoofdgerecht te be reiden zijn. Een fabriek van vleeswaren gaf hiervan een demonstratie. Het bleef overigens niet alleen bij demonstreren: de dames mochten van de schotels ook proeven. Ook was er een gratis verlo ting. Een distilleerderij en wijnhandel zorgde voor een verfrissende drank. De leiding was in handen van de presidente mej. J. Ganseman, die talrijke aanwezi gen welkom kon heten. BOUSSEN LEWEDORP Feestavond N.K.V. Vrijdag 24 januari a.s. zal in café Men- heere te Lewedorp de jaarlijkse feest avond van de N.K.V. worden gehouden. Deze avond zal worden geopend door de "oorzïtter van de culturele commissie. Verder zal de voorzitter van het N.K.V. de heer De Koning een korte inleiding houden over het onderwerp: „Waarom naast een sociale organisatie nog een politieke organisatie". Als spreker voor deze avond heeft de commissie beslag weten te leggen op de districtsbestuur der van St. Willibrordus, de heer van Hist die zal spreken over een wereld reis. Na het. officiële gedeelte zal de avond worden verzorgd door het dans- orkest „De Sing-Singers". Bovendien zullen nog optreden „The Henricors". KAMPERLAND Arjosvergadering De Arjosclub te Kamperland hield dezer dagen een ledenvergadering in gebouw Renata. Deze clubavond stond onder lei ding van de voorzitter Jo Sandee, die opende met lezing van Rom. 13 1-13 en art. 36 van de Ned. geloofsbelijdenis en daarna gebed. Het onderwerp voor deze avond was „De overheid en het gebod van God" door Henk Filius. Hier op volgde een goede bespreking. Vooral het punt of een bepaalde kerkelijke sy node op moet passen een uitspraak te doen over bijv. militaire aangelegenhe den. Algemeen kwam men tot de con clusie dat een synode wel voorlichting aan haar leden moet geven, maar geen afkeurende uitspraak mag doen. Hierna was er ontspanning, die door Betsie Fi lius werd verzorgd. De geslaagde avond werd besloten met de huishoudelijke za ken. Op 13 februari zal met de kiesver eniging een gespreksgroep gevormd worden. Hierna sloot de heer Henk Fi lius deze avond met dankgebed. RILLAND-BATH Openbare verhoop Het huis met de tuin cn het schuurtje aan de Rietlandse straat 12 te Rilland- Bath heeft maandagmiddag op een open bare verkoping in „Het wapen van Ril land" te RiUand-Bath een bedrag van 22.300 opgebracht. Notaris Van Dissel uit Goes verkocht het gebouw ten ver zoeke van de heer L. van Baaien. Koper 1 werd de heer L. B. Meeuwsen uit RU- land-Bath. die voor 20.150 ook de hoog ste inschrijver was. Er kwam verder een stuk bouwterrein van 2.90 are aan de Scheldestraat te Nederland loopt achter bij rest van de wereld In de hotel7anl van Britannia te VH*- ttingen heeft lr. R. Melnderta van de Koninklijke Maatschappü „De Schelde" voor de afdeling Zeeland van de NAR. „r, «- >,oor.dr~t' Bath In vailing. HooesW inschrijver an hcrnenargla. t an i^dc van koper went vS>r /lSt de heer J. Th. betond voor daro voordracht raar r d- Goéde»urtnrit re O-,-? me belangstelling. Voorzitter K. Bein- dar. kon onïeiter 60 Mank.tcllcnden welkom heten. Ir. Melnderta begon zijn causerie met een kort overzicht van de geschiedenis van „het atoom": deze begon in 1939 met de eerste kunstmatige splijting van de uraniumkern. Nu, in 1964, va ren er over de gehele wereld ruim 70 schepen op kernenergie. Hoofdzakelijk zijn dit duikboten, maar daarnaast is er een vllegdekschSp. een kruiser en ook een vracht-passagiersschip, het Ame rikaanse n.s. (nuclear ship) „Savan- Burgerlijke stand BAARLAND. Ondertrouwd- H, Hoondert, 25 en C. Re- mijn. 24 j. P- C. Huissen. 24 en N. Kooren gevel, 31 j. Getrouwd: H. J. Boogert, 25 en L A. Pelius. 31 J. C. van Bremen. 32 J. en J. C. Huissen. 21 Overleden: L M Harinck. 82 J-. wedn- V. J. C. Traas. Dr. Pols in Hulst: Lezing over ademtherapie Vrijdag jl. werd te Nisse in het dorps huis een oefening gehouden van de kring E.HS.O. Zuid-Beveland De ontvangende ereniging was de afdeling E.H.B.O. Nisse-'s-Heer-Abtskerke. Aanwezig wa ren 60 leden van verschillende afdelin gen. De voorzitter van de afdeling Nisse 's-Heer-Abtskerke, de heer B. A. var Dijke, opende de bijeenkomst. Als des kundigen, die de oefeningen beoordeel den waren aanwezig de artsen A. J. Zon- nevylle, 's-Heer-Arendskerke en Framau uit Middelburg en de wijkzusters uit Goes en Kloetinge: zuster Bossaart en zuster Van der Kley. De heer Knuist en zijn zoontje traden op als „slachtoffer". Van het gemeentebestuur van Nisse wa ren aanwezig de beide wethouders nl. A. M. Jansen en Iz. Luteijn van 's-Heer- Abtskerke was aanwezig wethouder M. Tolhoek. Na de pauze werd er een de monstratie kunstmatige ademhaling vol gens de mond-op-mond-methode gege ven. Deze manier van kunstmatige adem haling werd eerst duidelijk uiteengezet door dokter Framau uit Middelburg. Aan het einde van deze nuttige oefenin gen werd dank uitgesproken door de heer B. A. van Dijke. KRABBEND1JKE Uitvoering „Concordia" Dezer dagen gaf het fanfaregezelschap „Concordia" te Krabbendijke zijn jaar lijkse uitvoering in zaal „De Koophan del". Het concert onder leiding van diri gent A. B. Holster bestond uit de vol gende werken: 1. Entrance and Mars of the Peers van Sullivan-Mellema; 2. Suite: Uyt de Mu- sieckkamer van A. den Arend; 3. Een ouverture van Joh. B. Kok, La festa spiendora naar een arrangement van P. F. de Kort en 4. On the Square, een mars van Frank A. Panella. Na de pauze voerde het Gezellentoneel een blijspel van Lambert Melissen op, getield „Amor verhandelt peppels". WISSENKERKE Ir. J. Prins sprak voor de Z.L.M. Dezer dagen werd een algemene leden vergadering van de Z.L.M.-afdeling te Wissenkerke in hotel de Kroon gehou den. Voorzitter M. G. Hoveijn opende de avond. Hij sprak de wens uit, dat de werken die nodig zijn voor betere ontwatering enz., zo spoedig mogelijk uitgevoerd kunnen worden. Na behandeling van de huishoudelijke zaken sprak ir. J. Prins, secretaris van de Z.L.M., over het onderwerp: „Past de land- en tuinbouw zich voldoende aan?" waarbij hij tevens de verhou ding met de E.E.G. bekeek. Spreker meende, dat men goedkoop moet produceren, dus met weinig ar beidskrachten. Veel werkmensen trek ken er weg, maar voor de duurte wor den ze ook bedankt. Men zal voor aanschaffing van dure machines meer samen moeten werken. Hierdoor zal wel wat zelfstandigheid moeten wor den prijsgegeven, maar het wordt nood zaak, zo zei hij. Er zullen minder boeren komen maar grotere bedrijven, welk proces men al ziet, en het is vol- fens spreker nog maar een begin, preker illustreerde met duidelijke voorbeelden hoe de landbouwproducen ten met vraag en aanbod hebben te maken. Na de pauze werd veel gebruik ge maakt van de gelegenheid tot het stel len van vragen- Hierna was er een film vertoning, verzorgt door de heer W. C. Sinke. Men zag zo onder meer het Z.L.M. journaal 1963. Ijsbaan geopend Het bestuur van de tjsclub te Wissen kerke had zaterdagmiddag de ijsbaan geopend. Er werd druk geschaatst op deze ruime gladde baan in het Bokke- gat. Mede door het zonnige windstille winterweer, de verzorging in de tent door de heer P. C. Jeronimus van iets eetbaars, was het goed schaatsenrijden, verleende de polder Walcheren geen toe- nuari 1964 vast te stellen op f4101, De Stichting Zeeuws Opleidingsinstituut voor heilgymnastiek, massage en phy- siotechnick, heeft zaterdag In Hulst voor de eerste maal vergaderd in het Sint-Luidina ziekenhuis. Het gezel schap, bestaande uit een 60-tal leden, wera verwelkomd door dokter J. M. Kalmthout, geneesheer-directeur van het ziekenhuis. Hij stelde daarby dat In het kader van de revalidatie van patiën ten, eigenlyk elk ziekenhuis van enige omgang dient te beschikken over een afdeling pbysische therapie. Hulst heeft in dat opzicht niet te klagen omdat het ziekenhuis daar zelfs over een uitste kende afdeling beschikt. De directeur van de Zeeuwse stichting, de heer P. Pols, zei onder meer dat de huidige maatschappij steeds hogere eisen stelt, niet alleen aan jongeren maar ook aan volwassenen in allerlei beroepen. De conclusie dat iemand als „afgestudeerd" kan worden beschouwd is zijns inziens uit de tijd. Hij sprak voorts de hoop uit dat de wet op de para-medische beroepen, dit jaar nu eindelijk eens van kracht zal worden en dat de nodige maatregelen zullen worden genomen om dat beroep een wettelijke status te geven. Volgens hem zou dit betekenen dat de huidige heil- gymnasten en masseurs, straks physio- therapeut zullen gaan heten. Wel zal daarvoor een aanvullend examen nodig zijn. Volgens de heer Pols is de hele stu die trouwens aan uitbreiding toe. Het huidige onderwijs in dat opzicht loopt achter op de eisen, welke de maatschap pij daaraan tegenwoordig stelt. De stichtingsdirecteur zei verder dat in september van dit jaar in Amsterdam het 75-jarig bestaan van de stichting zal worden gevierd. De directie van het zie kenhuis te Hulst dankt voor de verleen de gastvrijheid. Het onderwerp „ademtherapie" werd daarna uitvoerig behandeld door dokter D. Aronson. die onder meer wees op de vele soorten ademhalingsmoeilijkhe den welke zich voordoen, vooral onder pas geopereerde patiënten. In de mid daguren maakte net gezelschap een ex cursie onder leiding van de amateur oudheidkundig onderzoeker, de heer P. Brand, wethouder van Hulst. B1EZEUNGE Opbrengst zendingsbussen De inhoud van de zendingsbussen in de Nederlandse hervormde kerk te Bieze- linge bedroeg het afgelopen jaar 430,61 Dat is ruim honderd gulden meer dan in 1962, toen de inhoud 333,36 Uitvoering V.K.M.V. Het Vlissingse accordeonorkest V.K.M.V. gaf dezer dagen in de gemeentelijke concertzaal te Brugge een concert. In de zaal zaten ongeveer 150 accordeonisten met hun dirigenten. Na afloop voerden verschillende dirigenten het woord. Zij dankten dirigent H. Gijzel voor het con cert. Scheepvaartberichten Vlisjtfngen aangekomen 18-1: Gebe Olden- dorff van Terneuzen. Union van zee, 19-1: Nicholaos K van Hamburg. Alpha van Ant werpen. Holsworthy Beacon van Leith. 20-1: Bro van Temeuzen, Vlissingen vertrokken 18-1: Gebe Oldendorff naar zee, Olivier van Noort naar Gent, Metre naar Liverpool. 19-1: Alpha naar Goole, Ni cholaos K naar zee, 20-1: Holsworthy Beacon naar U.S Gulf. Gepasseerd naar Antwerpen 18-1: Forel van zee. Alcor van Duinkerken. Viscount van IJmuiden, Meidoorn van Guernsey, Sheraton van Rotterdam, Oranjefontein van Bremen. 19-1: Libertas van Faro. Lydia van Rochester naar Gent, Lea van Grangemouth, Magas van Thessaloniki. Erasmus van Swansea, Streefkerk van Marseille, Alblasserdjjk var Bremen. Daliomeykust van Hamburg. Aga memnon van Amsterdam, Swallow van Bor deaux. Carebeka van Swansea, 20-1: Mare Bonum van zee, Imber van Liverpool, Fam- bo van Leixoes. Gepasseerd van Antwerpen 18-1: Fiona naai Goole, Harlingen naar Zweden, Lizard naai Dublin van Sas van Gent, Willemstad naa: Amsterdam. Oostkerk naar Rotterdam. Eos naar Amsterdam. Albert naar zee van neuzen. Di3r.a V naar Norwich van Gent. Atl&ntide naar Barcelona. Ador naar Rotter dam. Korendijk naar Hamburg. Sea wyf naar Southampton. Anne Herfurth naar Rotter dam, 19-1: Tycha naar Londen. Hoop i Köping, Wonosari naar Amsterdam, Boezem singel naar zee, Virgo naar Londen, Lelie gracht naar Rotterdam, Agnes naar Londen. Groningen naar Nantes, Dutch Master i Rotterdam, Kerkedijk naar New York. Gemeenteraad van Aagte\er\c Bouwplaats kleuterschool voldeed niet aan de eisen In een rede ter gelegenheid van de eer ste vergadering van de gemeenteraad van Aagtekerke heeft waarnemend bur gemeester J. Melse de hoop uitgespro ken, dat Aagtekerke ook in 1964 nog zelfstandig zal blijven. Hy toonde zich verder verheugd, dat er nu eindelijk schot komt in het uitbreidingsplan ,,Kom-Oost", waardoor de bestratingen vermoedelijk nog dit jnar gereed zullen komen. De woningtoewijzing voor 1964 één vrye-sectorwouing en één premie woning noemde hij zeer onvoldoende: wat dit betreft is de hoop nu gericht op een ruimere toewijzing van ,,14.000-gul- denwoniugen". Het nieuwe riolerings plan staat op stapel, zodat dit vermoe delijk in het lopende jaar gedeeltelyk kan worden gerealiseerd. Zonder hoofdelijke stemming ging de raad akkoord met de introkking van het raadsbesluit van 24 september 1963, in zake de ruiling van grond met de diaco nie van de Nederlandse hervormde kerk t.b.v. de bouw van een kleuterschool. Deze grond is door de inspectrice van het kleuteronderwijs afgekeurd, in ver band met de aanwezigheid van sloten en de ligging aan een drukke verkeersweg zonder trottoirs. Bovendien maakte het wegschap Walcheren bezwaren tegen j het aanleggen van een zebrapad stemming voor het dempen van de sloot. Op een vraag van de heer S. Verhage (s.g.p.), die wilde weten of b. en w. al iets anders op het oog hadden, ant woordde de burgemeester dat de heer J. de Visser bereid was voor dit doel een stuk van zijn boomgaard af te staan. Er moet echter nog een schetsje gemaakt Elektrisch luiden Eveneens zonder hoofdelijke stemming ging de raad akkoord met het voorstel van b. en w. een bedrag van f 1000,te voteren voor de aanschaf van een elek trische luidinstallatie \feor de toren klok. Dit bedrag kan nog worden be taald uit de dienst 1963. Op een vraag van de heer Maljaars omtrent de be trouwbaarheid van een dergelijk elek trisch systeem, antwoordde de voorzit ter dat dezelfde apparatuur in de om liggende plaatsen tot volle tevredenheid werkt. De leden van de adviescommissie woonruimtewet 1947 werden herbe noemd. Het betreft hier de heren P. de Visser. S. de Visser, R. Boogaard, Joh. Dekker en W. Blaas. Het gemeenteper- soneel ontvangt een uitkering ineens van 0,2 in verband met de nacalculatie van dc trend 1963 en een uitkering in eens in verband met de wet pensioen maatregelen 1963. Met algemene stem men werd voorts het voorstel van b. en w. aangenomen om de pensioengrond slag van de gemeentewerkman per 1 ja- nah". Hoewel er ln diverse landen reeds op grote schaal elektriciteit wordt op- Kwekt met behulp van kerncentrales, zitten wij In Nederland nog geen ver mogensreactoren. De kernreactors die ln Nederland staan onder meer ln Petten. Delft en Wageningen dienen alleen voor studiedoeleinden en voor de produktie van radio-isltopen. Wel bestaan er plannen voor de bouw van een 50 megawatt reactor, maar op dit ogenblik Is dit nog toekomstmuziek. De reden dat Nederland op dit gebied wat achterloopt, noemde ir. Melnderta het feit dat door de lage transportkos ten van olie en steenkool, de kerncen trale niet rendabel Is te maken. In gebieden waar transport moeilijk ls, zoals Groenland en Antarctica, wer ken reeds enkele jaren kerncentrales voor energievoorziening. Maar op den duur zullen de conventionele brandstof fen niet meer voldoende zlln om dn enorme energiebehoeften Iedere tien faar een verdubbeling te dekken. Dat rendabele exploitatie trouwens nu reeds mogelijk is wordt bewezen in Amerika, waar men in 1965 een kern centrale gereed hoopt te hebben, die zelfs bij een betastingfactor van 60 nog rendeert. Na de diverse typen reactoren en hun voor- of nadelen te hebben behandeld, zette ir. Meinderts uiteen hoe door de splitsing van uranium-235 energie vrijkomt. Dit onderdeel werd trouwens aanschouwelijk gemaakt ln een Neder landse film met de titel ..De energie van morgen", waarin het proces van kernfusie en kernsplitsing sterk vereen voudigd werd voorgesteld. Tot slot was er een Amerikaanse film met als titel ..Opportunity unlimited" fonbegrensde mogelijkheden), die de toepassing van radio-Isotopen In de In dustrie en voor wetenschappelijke doel einden liet zien. Honden beten schapen dood Dezer dagen 2ljn bij de landbouwer De B. te Kloosterzande drie schapen, ver moedelijk door in het wild lopende hon den. doodgebeten Ook trof de landbou wer D. wonende in de Noordstraat twee onbekende honden bij zijn erf aan, die doende waren een hem toebehorend schaap te verscheuren. Er kon worden vastgesteld, dat deze honden het eigen dom waren van een tweetal landbouwers uit Ossenisse. COÖPERATIEVE VELUWSE E IER VEILING. Aanvoer 307.ISO sluks Handel rustig. Prijzen (per 100 stuks) eieren van: 5054 gram 7.69 —8.30: 54—59 gram 8.30—9.01: 5964 gram 9.13—9.72. 64—67 gram 9.75—10.32. VLASMARKT ROTTERDAM. 20 januari. Walerrootvlas: lage soorten van 2.25 tot 2.40. middensoorten van 2.45 tot 2.65. best vlas van 1 2.70 tot 2.90. Dauwrootvlas. van 150 tot 230. Breekvlas: van 1.00 tot 1.70, afhankelijk van kwaliteit en bewerking. Gezwingelde lokken: van f 0.80 tot 1.10. De produktie van watetrrootvlas bleef in de afgelopen weck beneden peil van vorige we ken, daar verschillende bedrijven weer be gonnen zfln met repelen en er zodoende minder gezwingeld werd. Het aanbod be stond grotendeels uit lagere- en middensoor ten, terwijl minder betere soorten aan de markt kwamen Voor alle kwaliteiten was belangstelling om nagenoeg de produktie op te nemen. De prijzen bleven op het peil van vorige week ongewijzigd. De produktie van dauwrootvlas onderging geen verandering: het aanbod werd voor het merendeel opgenomen tegen onveranderde prijzen- Breekvlas blijft schaars omdat het voor de vlassers voordeliger is om de lagere soorten vlas recht te leggen. Gezwingelde lokken worden regelmatig verhandeld, de produktie wordt nagenoeg wekelijks opge nomen, de prijzen bleven vrijwel onveran derd. VEEMARKT ROTTERDAM. Totale aanvoer 1630 stuks. Vette koeien en ossen 1200- Varkens 430. Prijzen (resp. le, 2e en 3e kwaliteit) in cents per kg. Vette koeien 370—400 320—365 275-300 Varkens (lev gew.) 255 253 250 Vette koeien: aanvoer iets minder, handel kalm, prijzen le kwaliteit onveranderd, 2e en 3e kwaliteit niet geheel prijshoudem Var kens (levend gew.): aanvoer als vorige week. handel goed. prijzen iets gedrukt, pri ma vleesvarkens boven notering, slachtzeu- gen 2.05—2.15 per kg. GRAANBEURS ROTTERDAM. 20 januari. Tarwe volgens monster 17 pet. vocht, tot 1 35.75 levering deze week, franco Rotterdam per schip- Zomergerst volgens monster 242755. Haver volgens monster 22—f 24.25. Groene erwten volgens monster 4049 Schokkers volgens monster 40 58 franco Rotterdam. AARDAPPELBECRS ROTTERDAM. 20 Januari. Kleiaardappelen 35 mm opwaarts: Eigenheimers f 13—14.75. Bintje 11— 12.25. Bevelander geen handel. Meerlander 1213 IJsclster f 810. Kleiaardappe len 38 m opwaarts: Eigenheimers 1315-50. Bintje 11.50—1250, Furore 12—13. Kleiaardappelen voor de export 35 mm op waarts: IJselster en overige rassen: geen handel. Zandaardappelen 35 mm opwaarts: Bintje 9. IJselster en Libertas: geen han del- Zandaardappelen voor de export 35 mm opwaarts: Bintje 9- Overige rassen geen handel. Stemming binnenland: zeer flauw: export: weinig handel. Voeraardappelen 1 2.504.75. Prijzen berekend per 100 kg en op de handelsvoorwaarden vastgesteld voor de verkoop van consumptieaardappelen op wagon, schip of auto. VEILING BERGEN OP ZOOM. 20 Januari. Prei 11—40. Witlof 60—76. Breek - peen 4—8. Waspeen 22—32. Rode kool 10— 14. Witte kool 610. Boerenkool 1626. Sav. kool 1828. Spruiten 40156. Uien 8 12. Koolraap 811. Sla 810. Appelen: Cox's Orange 75—106. Jonathan 2552. Goudrer.ette 35—55. Golden Delicious 30—54- Peren: St. Remy 4552. VEILING GOES. 20 Januari. Prei A 1 43. A 2 42—45, Witlor A 1 7580. B 1 70. afw. 47—57 Spruiten A 2 46—71. Knolselderij 1 5. Rode kool 1 3. 2 7. B 1 8. Groene kool 2 16—23 Boerenkool 2 17—21 Uien 1 13—14. afw 9 Peen B 1 6. C 1 8. Uien geschoond 19. Kroten 2 18. VISMIJN COLIJNSPLAAT. 20 Januari. Exportgarnalen, aanvoer 3514 kg. 92—130. Schar 1033 kg Bot 128 kg. Kabeljauw 40 kg. Sprot 117 kg. Ongesorteer de vis 14 kg. Nagekomen advertenties Heden ontvingen vrij het bericht van het plotselinge heeDgaan van onze vader, be huwd- en grootvader MARTTI O LA VI LINTUNEN geb. 5-12-1908 te Luu- maki, overleden 19-1- 1964 te Kuopio, Fin land. A. K. M. Visbeek- Lintunen J. Visbeek Bert Kats, 20 jan. 1964. Heden overleed tot on ze grote droefheid, na een langdurig, smarte lijk lijden, mijn gelief de vrouw en onze zorg zame moeder, behuwd- moeder en lieve oma WIL HELMIN A VAN IWAARDEN, geboren Klap, op de leeftijd van 59 jaar en 3 maanden. Krabbendyke: L. van Iwaarden Amsterdam: D. J. Wiskerke- van Iwaarden G. A. Wiskerke Wim Vlissingen: J. de Jonge- van Iwaarden M. de Jonge Ella Wageningen: H. K. Schuur- van Iwaarden G. S. Schuur Ronny en HanB Krabbendijke: N. H. van Iwaarden L. J. van Iwaarden- Krijger Loek en Huub Krabbendijke: H. van iwaarden en Gré Bom Krabbendijke. 20 januari 1964, Doelstraat 62. De teraardebestelling zal D.V. plaatshebben op woensdag 22 ja nuari a.s. vanuit de consistorie der Ned. herv. kerk te 12.30 u. JACOB FELIUS, echtgenoot van G. E. Lindenbergh, op de leeftijd van ruim 73 Jaar. 's-Gravenhage: Goes: Capelle a.d. IJsei: Wageningen: G. E. Felius-Lindenbergh G. P. Lankester-Felius J. C. Lank ester ir. G. P. Felius W. Felius-Louwerse ir. P. M. Felius A. Felius-Heikens P. C. van de Linde-Fellus M. J. van de Linde C. D. J. Felius En kleinkinderen De teraardebestelling is bepaald op donderdag 23 januari te 13.30 uur na de rouwdienst in de Nederlands hervormde kerk te Kloetinge om 13.00 uur. Gelegenheid tot condoleren na de ter aardebestelling in het verenigingsgebouw Nieuw- straat te Kloetinge.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 11