C.H.U.-statenkring Goes over de overheid en de maatschappij Tipgever inbraak door politie neergeschoten Verrassend Luctor I klopte Togo I, 1-0 Voorlichting schaderegeling oesterkwekers AGENDA ZUID-BEVELAND NOORD-ZEELAND AANTAL OVERNACHTINGEN STEEG AANZIENLIJK IN Z0UTELANDE Geen akkoord over grafische c.a.o. Wachtcommandant: „Hij heeft nog geluk gehad" Microkorfbal in Zeeland Tjoba I behaalde kamnioenschan eerste verpleegster Hypotheken en DEN BOER MAANDAG 20 JANUARI 1964 WISSEL BEVELANDEN WISSEL SCHOUWEN MONMUU REEUWSE cour AST b Inleiding door drs. A. D. W. Tilanus MOEILIJK VERENIGINGEN ACTIEF TE MAKEN Het Tweede-Kamerlid voor de C.H.U drs. A. D. VV. Tilanus uit Arnhem heeft zaterdagmiddag de talrijke zoekers op de algemene vergadering de C.H.U.-statenkring Goes in de Prins van Oranje te Goes een beeld gegeven van de samenhang tussen „overheid en maatschappelijk welzijn". Drs. Tilanus ging in zjjn betoog uit van drie „pijlers": het werken, het wonen en de vry'e tijds besteding. In zijn inleiding herinnerde de heer Tilanus eraan, dat door de groei en de gezondheidszorg de bevolking in Nederland enorm is toegenomen en dat de oude middelen van bestaan, land bouw. visserij en scheepvaart niet meer voldoende zijn. „Het betekende, dat de overheid een industrialisatiebeleid moest gaan voeren. De inleider gaf zijn gehoor een beeld van de veranderingen die deze ontwik keling met zich meebracht. In de eerste plaats noemde hij de ontwikkeling de natuurwetenschappen „voor deel van de universiteiten naar het be drijfsleven en de landbouw". Een ge volg daarvan is. dat alle onderwijs en vorming te baat moet worden genomen. Een ander aspect stipte de heer Tilanus aan: de technische produktiemethoden. „Dit gaat indringen in het leven van de mens. de gezinsverhoudingen verande ren, er komt spanning tussen de gene raties". Verder stond hij stil bij de ka pitalen, die nodig zijn voor moderne machines. In dit verband noemde hij ook de hulp aan ontwikkelingslanden. Drs. Tilanus vroeg zich af. of het niet beter is de mensen hier ervaringen te laten opdoen in plaats van financiële steun ge ven of mensen sturen. Een ander punt, dat de aandacht kreeg was de sociale onrust, die deze gang van zaken met zich meebrengt. „We moeten wat zoeken en passen om een juiste verhouding tussen de bevolkingsgroepen te krijgen. Maar samen moeten we do zaak op poten zetten", betoogde de heer Tilanus. Hij vestigde er de aandacht op, dat men door deze ontwikkelingen rekening moet houden met „wereldverhoudin gen". Wat betreft het wonen, werken en ver pozen merkte de inleider op. dat er re gionale samenwerking moet zijn: de in dustrie is te vinden in de grote centra, de dorpen rondom krijgen als woonker nen of op het gebied van de recreatie een functie. Naar de mening van de heer Tilanus moet de overheid niet al-, les zelf doen. „Zij moet de mogelijkhe-i den scheppen, de burgers moeten zelf geïnteresseerd zijn en de kansen in hun eigen vrije organisaties aanpakken", stelde drs. Tilanus. Op zijn betoog volg den verschillende vragen. Schaatskamp deze week mogelijk in Oostburg De provinciale kampioenschappen hard rijden op de lange baan zullen deze week in Oostburg worden gehouden. Een juiste datum is nog niet vastge- i T steld, maar als het weer meewerkt, Jaaroverzicht ™nen deze kampioenschappen woens- I dag of donderdag worden gehouden. De Bij de huishoudelijke vergadering hadorganisatie van de kampioenschappen secretaris I'. O. Vermaire de gebeurtc- is in handen van de ijsclub „Het Grote De ex-oesterkwekers in Yerseke krijgen donderdagavond 30 januari tekst en uit leg over de pas afgekomen schaderege ling voor het verloren gaan van de oes tercultuur. De kiesverenigingen van de A.R.P. en de C.H.U. hebben dit initiatief genomen. De Zeeuwse Tweede-Kamer leden J. A. van Bennekom en C. F. van der Peijl en gedeputeerde A. J. Kaland zullen er het woord voeren. Dit deelde de heer C. F. van der Peijl zaterdagmiddag mee op een vergadering van de C.H.U.-statenkring Goes, waar onder meer ook gedeputeerde Kaland en het C.H.-Tweede-Kamerlid drs. A. D. W. Tilanus aanwezig waren Een bus Yer- sekse kwekers nam de gelegenheid te baat om de vergadering te bezoeken en de Tweede-Kamerleden heet van de naald nadere inlichtingen te vragen over het wetsontwerp oesterschade, dat nu bij de Tweede Kamer is ingediend. Na een eerste kennisneming van schaderegeling was een knelpunt voor de kwekers de tegemoetkoming, die in het vooruitzicht wordt gesteld voor de oes- tervoorraden: de helft van de kostprijs. Op het eerste gezicht leek dit de kwekers „heel weinig" Er werd ook op gewezen, dat die kostprijs voor elk bedrijf sterk uiteen kan lopen. De heer Van der Peijl verklaarde in zijn antwoord, dat hij na een oppervlakkige bestudering van de regeling toch wel gunstige mogelijkheden zag Een moei lijkheid noemde hij de vergoeding van de helft van de oestervoorraden op zich zelf. „Maar de toelichting biedt nogal hoopvolle perspectieven" meende Tweede-Kamerlid In dit verband stipte hij aan, dat er bijvoorbeeld rekening wordt gehouden met bedrijfseconomische maatstaven en verlies- en winstreke ningen Hij vond het nuttig om deze zaak echter eens diepgaand te bespreken, als men zich beter heeft kunnen oriën teren. Vandaar de bijeenkomst op 30 januari om 8 uur 's avonds in „De Ha ven" JUBILARIS GEHULDIGD BIJ WATERLEIDING Dezer dagen vierde de heer C. van Eek zijn 25-jarig dlenstjubileum bij de N.V. Waterleiding Maatschappij Zeeuwsch- Vlaanderen. In een bijeenkomst met het personeel werd de heer Van Eek toe gesproken door de directeur, ir. G. P. M. Dlkötter, en de president-commissa ris, de heer J. Mijs. De heer Van Eek werd dank gebracht voor het vele be langrijke verk dat hij voor het bedrijf heeft verricht. De directeur speldde de jubilaris het gouden insigne voor 25 jaar trouwe dienst op en bood de jubilaris de ge bruikelijke envelop met inhoud aan. Namens het personeel werd de heer Van Eek een geschenk overhandigd. Mevrouw Van Eek werd bloemen aan geboden. Marktberichten VEILING ROTTERDAM. 17 Januari. Aardappelen 1315 Rode kool 7—23 Gele kool 14—25 Groene kool 18—38, Boerenkool 20—29 Spruiten IA 98—112. IIA 84—98, IB 107, IIB 49—53. ID 91—95 Prei 24— 84 per kg Selderij 24—31 per bos Grole peen 814 Uien 7—20 Uien geschoond 10— 19 Witlof IA 75—87. IIA 56—78, IB 69—78. UB 5761 per kg Aanvoer 34.000 kg. Middelburg Electro: De gemaskerde rul ler, 19 30 uur. 14 J. City: Alleman. a.l„ 20 uur. VUsslngcn - Alhambra: Alleman. 20 uur, a.l. Britannia. Lezing Ir R. Meinderts over „Kernenergie" voor NIR1A, 19.30 u. Goes Grand: PT 109 op nachtpatrouille. 20 uur, 14 Jaar. Terneii7.cn Luxor: Der Zigeunerbaron, 20 uur. a.l. Hulst Bioecoopgebouw: De heerseres van de onderwereld. 20 uur. 18 Jaar. Oostburg Ledeltheatcr: West Side Story. 20 uur. 14 Jaar. Bergen op Zoom Roxy. Jealous Rock. 20 uur, a.l Luxor: Eddie in topvorm. 20 u., 14 Jaar. nissen uit het afgelopen jaar opgehaald, Hij herinnerde er aan, dat het een moei lijke zaak is geweest de 23 kiesvereni gingen 750 leden van de kring tc activeren. Er zal getracht worden om in de Zak van Zuid-Beveland meer kiesverenigin gen op te richten, in Hoedekenskerke en Ellewoutsdijk bijvoorbeeld, zo bleek uit het overzicht. Er zai in Krabben- dijke een regionale bijeenkomst worden belegd. Verder wierp de heer Vermaire een terugblik op de verkiezingen, die in Zeeland voor de C.H.U. niet ongunstig waren: het percentage stemmen steeg van 14,9 tot 15,8. Bij de bestuursverkiezing werden de heren R. B. Boelman en P. G. Vermai re herkozen. De plaatsen van de heren S. Duvekot uit Kloetinge en L. v. d. Linde uit Kortgene niet herkiesbaar zullen worden ingenomen door J. Verburg uit Kloetinge en F. A. Klaasse te Kats. Voorzitter P. G. de Lange, die aan het begin van de vergadering een welkomstwoord had gesproken, bracht de scheidende bestuursleden dank voor hun werk in het belang van de kring. Gat" te Oostburg. Begrotingszitting raad Zierikzee De gemeenteraad van Zierikzee zal dinsdag 28 januari 's-avonds om aehl uur de gemeentebegroting voor 1964 be handelen. In de vergadering zal verder de subsidiepolitiek van de gemeente voor 1964 ter sprake komen. Militaire personenauto in botsing met tractor Dezer dagen is bij Kruisdijk op de weg van Breskens naar Schoondijke een mi litaire personenauto tegen een tractor gereden. Het ongeluk gebeurde toen de tractor, bestuurd door Ch. L. C. te Oostburg, vanuit een zijweg de rijks weg opreed en ongeveer twintig meter verder weer linksaf sloeg. De militaire auto, bestuurd door G. van G. te Mid delburg, werd aan de voorzijde bescha digd. "OES Vergadering detailhandel in aardappelen, groenten en fruit De afdeling Goes van de Nederlandse Bond van Kleinhandelaren In aardappe len, groenten en fruit hield dezer dagen in „De Landbouw" te Goes haar jaar lijkse ledenvergadering onder voorzit terschap van de heer M. Walraven. Na dat een aantal punten van huishoude lijke aard was afgedaan kreeg de di recteur van de Goese Velling de heer S. G. Nooteboom het woord voor het hou den van een inleiding. Hij sprak over de zich in Nederland, evenals elders in West-Europa, steeds verder voltrekkende veranderingen in de levensmiddelenbranche. „Supermar ket en zelfbedieningswinkels zijn ver trouwde klanken geworden en daarmee hand ln hand gaat de noodzaak van kleinverpakking", aldus de heer Noote boom. Verschillende produkten vereisen nog, voordat zij in kleinverpakking kunnen worden aangeboden, een bijzon dere zorg als schillen, wassen, snijden e.d. Het is een merkwaardig verschijn sel, dat ln de detailhandel het aantal verkooppunten, ondanks de bevolkings aanwas en de uitbreiding van steden en dorpen. langzaam afneemt. Waartegen over echter staat een sterke stijging van de totale omzet, die een gevolg is van de toename, zowel van het aantal zielen als van de welvaart. De huis vrouw vraagt meer en meer naar kwa liteit en de vraag wendt zich af van ca lorie-hoge voedingsmiddelen als vet spek en aardappelen en neemt toe ten aanzien van vitamine-rijke produkten als groenten en fruit. „Voorts wil de huisvrouw steeds minder tijd en moei- Raad Aagtekerke komt vanmiddag bijeen Vanmiddag om half twee komt de raad van de gemeente Aagtekerke in verga dering bijeen. Op de agenda staat onder meer een verzoek tot subsidie van de r.-k. stichting voor de geestelijke volks- ezondheid van het Zeeuwse Wit Gele ..'ruis. Voorts zal de raad zich bezighou den met het voorstel tot het aanschaf fen van een elektrisch luidapparaat voor de torenklok; het ontslag van me juffrouw C. Maljers als schoonhoudster van het gemeentehuis en de herbenoe ming van de leden van de adviescom missie woonruimtewet 1947. Ten slotte komt aan de orde de Intrekking van het. raadsbesluit inzake ruiling van grond met de diaconie van de Nederlands hervormde gemeente voor de bouw van een kleuterschool. te besteden aan het doen van haar in kopen en het toebereiden van de maal tijden. Met dit alles dient de detailhan del rekening te houden", zo besloot de heer Nooteboom zijn inleiding. Hierna volgde een levendige discussie over dit onderwerp. KATTENDIJKE Raad vergadert De raad van Kattendljke zal zich in zijn vergadering van dinsdag aanstaande bezighouden met het sluitingsuur van de cafés. Er is een voorstel om de al gemene politieverordening in dit ver band te wijzigen. De agenda bevat verder o.m. voor stellen voor het in stand houden van de openbare lagere scholen te Kattendijke en Wilhelminadorp, een wijziging van de verordening op de reinigingsrechten, de aankoop van gronden voor straten er plantsoenen in'het uitbreidingsplan Wil helminadorp en de aankoop van een transportmiddel voor de gemeentewerk man. WALCHEREN Raad Domburg over wijziging tarieven kermisattracties Tijdens een openbare vergadering van de gemeenteraad van Domburg /.al don derdag 23 januari onder meer een voor stel tot vaststelling van de tarieven voor het gebruik van het verenigings gebouw aan de orde komen. Op de agenda staat verder een wijziging van de precarioverordening, wijziging van de richtlijnen Inzake aanbestedingen en vaststelling van een bouwexplóitatie- verordenlng. In het preadvies schrijven b. en w. over de heffing van precariorechten: „De ta rieven bij het innemen van een stand plaats op de kermis zijn aan de lage 17,37 waartegenover een ontvangst- post stond van 402.25. Rekening hou dende met de omstandigheid, dat de kermisexploitanten in Domburg geen pachtsommen verschuldigd zijn, zoals elders veelal het geval is, dienen de ta rieven met 50 procent te worden ver hoogd. MIDDELBURG Jaarverslag instelling maatschappelijke zorg De kosten wegens hulp krachtens de armenwet van 1912 bedroegen op 31 de cember 33,86 per inwoner per jaar. De kosten bedroegen het jaar daarvoor bjj 2284 inwoners 29,98 per inwoner. Dit valt te lezen iri het finaneieel over zicht van de burgerlijke instelling voor maatschappelijke zorg te Middelburg over het jaar 19(52. Daarin staat dat het treffen van een re geling Inzake de tijdelijke bijstandsver lening aan minder-validen wijst op het streven naar een voortgaande ontwik keling teneinde bepaalde bevolkings groepen op grond van sociale overwe gingen uit de sfeer van financiële af hankelijkheid te trekken, een en ander in afwachting van de komst van de al gemene bijstandswet en de arbeidson geschiktheidswet. In het jaarverslag van de gemeentelijke dienst voor maat schappelijke zorg wordt onder meer op gemerkt, dat de vraag naar arbeids krachten in 1962 groot was. Het aantal nersonen, dat een aanvraag indiende voor een S.V.-uitkering was ongeveer gelijk aan dat in 1961. De grote vraag naar arbeidskrachten in het vrije be drijf was oorzaak, dat degenen, die werkloos werden in vele gevallen weer spoedig in het arbeidsproces konden worden ingeschakeld, zodat de uitke ringstermijn vrijwel steeds kort was. GAP1NGE Bijeenkomst N.C.V.B. De afdeling Gapinge van de N.C V.B. hield onder leiding van haar presidente mevrouw Sturm-Lous een bijeenkomst, waarbij mevrouw J. Schenk-Dregmans uit Boskoop een inleiding hield over „Wat is maatschappelijk werk". Op boeiende wijze behandelde zij enkele as pecten van dit veelzijdige werk. Op 14 februari zullen de dames deelne men aan de Vrouwenwereldgebedsdag. De volgende vergadering van de afdeling Is vastgesteld op 25 februari. Bromfietser slipte op glad wegdek Op het Domburgs Schuitvlot te Middel burg is zondagmiddag de bromfietser J. P. W uit Middelburg op het voch tige wegdek geslipt. Hij viel en kreeg enige schaafwonden in het gezicht. De Middelburgse politie bracht hem als service naar zijn woning. De bromfiets werd beschadigd. Het on geval had plaats om kwart over vijf in de middag. Vergadering over schadevergoeding voor masten In de grote bovenzaal van de Koren beurs te Bergen op Zoom hield de kring Roosendaal en omstreken van de N.G.B. vrijdagmorgen een bespreking over het plaatsen van de masten voor de nieuwe hoogspanningsleiding van de P.N.E.M. van Roosendaal naar Goes. Ir. A. M. van Vliet, hoofd van de dienst grondgebruikzaken van de N.C.B. hield een toelichting over de schadever goedingen, die aan de desbetreffende landbouwers zal worden uitbetaald. Er zal een vergoeding van 500,voor het plaatsen van een mast op de klei grond en 300.— voor het plaatsen van een mast op de zandgrond uitbetaald worden. Dit plaatsen zal een opper vlakte beslaan van 50 m2. Sommigen vonden het. verschil van 200,onbil lijk. Men schat dat de afstand tussen de palen 220 meter zal bedragen. SINT-ANN ALAND Huishoudelijke voorlichtingsavond Uitgaande van de commissie voor huis houdelijke voorlichting ten plattelande in de Provincie Zeeland te Goes, werd op woensdagavond een voorlichtingsavond jehouden in het dorpshuis te St.-Anna- .and. In samenwerking met de Streek- verbeteringscommissie Tholen werd een demonstratie gegeven op het gebied v— de huishouding o.a. koken, naaien GASTENSTATISTIEK IN RAADSVERGADERING Vijftien procent meer buitenlanders dan in 1962 Uit het voorlopige gastenstatistiek Zoutelande over 1963 blijkt, dat 251,596 overnachtingen waren, bijna 40.000 meer dan in 1962, een toename van 16 procent. Het aantal personen, dat overnachtte steeg van 15.334 in 1962 naar 18.3G7, waarvan 4671 buitenlanders. (In 1962 3805 buitenlanders). De grootste toename in overnachtingen werd geboekt in de sector pensions: 32 procent (10.908 overnachtingen door 1143 personen), waarachter volgt de ge meubileerde verhuur met een stijging van 22 procent tot 144.910 overnachtin gen door 7881 personen. De overnachtingen in hotels namen toe met 11 procent tot 27.520 door 3307 personen en die op huisjesterrei nen (van particulieren) met zes pro cent tot 59.080 door 5350 personen. Het gemeentelijk kampeerhuisjestcr- rein trok ook de nodige belangstel ling. Hiervoor waren de cijfers 1963 9178 overnachtingen door personen Dit terrein was in 1962 nog niet in gebruik. Het aantal Nederlanders, dat Zoute lande bezocht steeg vergeleken met 1962 met 17 procent (26.729 perso nen) en de het aantal buitenlanders groeide met 15 procent of 8408 perso- De voorlopige uitkomsten van de gasten statistiek over 1963 voor Zoutelande zul len woensdag 22 januari om twee uur 's middags worden bekeken door de ge meenteraad van Zoutelande. De raad vergadert in het verenigingsgebouw Mid- Kamphuisjes De raadsagenda vermeldt ook een voor stel tot wijziging van de kamphuisjes- verordening voor het terrein Koppejan, waarbij wordt bepaald dat nieuw te bou wen kamphuisjes onder de bestaande verordening vallen evenals de bestaande huisjes. De firma Koppejan had een ver zoek tot b. en w. gericht de verordening zodanig te wijzigen, dat de bestaande huisjes niet onder de bepaling vielen. B. en w. zeggen nu, dat de nieuw U plaatsen kamphuisjes en de huisjes, die naar hun oordeel ongeschikt zijn voor bewoning en zullen moeten worden ver nieuwd, aangepast moeten worden aan de verordeningseisen. B. en w stellen de raad voor de Vereni- fing voor instrumentale muziek te Mid- elburg over 1964 een eenmalige subsi die van 25 te verlenen, een volkstuintje te verhuren aan J. Brasser en een wachtverbod voor een gedeelte van de Noordstraat in te stellen. De raadsagenda vermeldt verder voor stellen tot "wijziging van de begroting 1962 van de stichting „Gemeenschappe lijk Belang" De raad zal voorts de be groting van deze stichting behandelen. Deze heeft een totaal van Inkomsten en uitgaven van 11.302 op de gewone dienst met een nadelig saldo van 1755 en op de kapitaaldienst aan inkomsten en uitgaven 2302,28 met een nadelig slot van 1862,28. over tuin en bloemen. Voor de demonstratie van bloemschik ken bestond de meeste belangstelling, zodat daarvoor getracht zal worden een cursus te beginnen. Er werd nog een taart verloot en een quiz gehouden. De organisatie lag in handen van mejuf frouw J. van Es en mejuffrouw C. G. Rezelman, die met de vertoonde dia's een gezellige maar ook leerzame avond wisten te brengen. Jammer dat er zo weinig belangstelling was. Solistenconcours te Sint-Annaland De bond van muziekgezelschappen op Tholen en St -Philipsland, zal onder au spiciën van de Nederlandsche Koninklij ke Federatie van Harmonie- en Fanfare gezelschappen te Arnhem, op zaterdag 15 februari een solistenconcours houden in het dorpshuis te St.-Annaland. Ruim 20 solisten zijn reeds ingeschreven. Er wordt uitgekomen ln verschillende afde lingen waarbij juryleden, verbonden aan de Kon. Federatie voor Harmonie- en Fanfaregezelschappen, punten zullen toekennen. Dit is de eerste keer dat op het eiland Tholen een solistenconcours op deze wijze zal worden gehouden. En kele jaren geleden werd een dergelijke avond georganiseerd in het Hollandhuis te Scherpenisse, maar zonder toekenning van punten. Bevolkingsonderzoek op t.h.c. Burgemeester en wethouders van St.- Annaland, hebben de bevolking opgeroe pen om op dinsdag 4 en woensdag 5 fe bruari a s. In het wijkgebouw van het Groene Kruis te komen, voor de bevol kingsonderzoek op t.b.c. Landbouwvereniging op excursie In de zomer worden vele reizen gemaakt, maar voor de landbouwers valt dit moei lijk. Daarom hebben de leden van de Landbouwvereniging te St.-Annaland. besloten nu een trip te maken en daarbij de landbouwtentoonstelling te Amster dam in het R.A.I.-gebouw te bezoeken. Collecte voor vluchtelingen De diaconie der Nederlands hervormde kerk in St.-Annaland. heeft besloten een extra collecte, welke eerst bestemd zou worden voor het ziekenfonds, te doen be stemmen voor het Internationale Hulp verlening, o.a. voor het centrum voor hef onderbrengen van vluchtelingen uit Rood-China. „Accelerando" geeft ontspanningsavond De Koninklijke fanfare „Accelerando" te Sint-Anrialand zal 30 januari een ontspanningsavond verzorgen in het Dorpshuis. Aan deze avond zal ook meewerken de heer Nico Schoolenberg uit Dordrecht, die enkele soli op elek tronisch orgel zal uitvoeren. Deze avond zal voor iedereen toegankelijk zijn en niet meer alleen voor donateurs, zoals vroeger het geval was. Het be stuur heeft hiertoe besloten in verband met de grote medewerking, die zij van de "bevolking heeft ondervonden bij de papieractie, die een bedrag van 1500.- heeft opgeleverd. De vereniging heeft thans 250 donateurs en 38 leden. Het is de bedoeling in de toekomst ac ties te organiseren voor het werven van donateurs en leerling-muzikanten. Opbrengst collecte De gehouden extra collecte voor school met de bijbel te St.-Annaland. tij dens een kerkdienst voor genoemde school waarin voorging ds J. G. Ab- brongh uit Arnemuiden, heeft opge bracht 121, De onderhandelingen tussen werkge vers- en werknemersorganisaties ln het Sraflsche bedrijf over ue technlsch-gra- schc collectieve arbeidsovereenkomst, die. tot 1 februari a.s. van kracht is, zijn zaterdag voortgezet. In een gezamenlijk communiqué Is medegedeeld dat par tyen daarbij niet tot een resultaat zijn gekomen en dat z(j zich thans in eigen kring gaan beraden. In het jongste nummer van het bondsor gaan van de bij het N.V.V. aangesloten Alg. Ned. Grafische Bond werd medege deeld: „Hoewel op enige belangrijke punten toezeggingen van werkgeverszij de werden gedaan, welke het overwegen waard zijn. Dieken op andere belangrijke fiunten de meningen nog ver uit elkaar e liggen. Het A.N.G.B-bondsorgaan constateert dat „van een feestelijke stemming rond de 50-jarige C.A.O. jeen sprake is". De A.N.G.B, meent uit ie houding der werkgeversonderhande laars een slinkende waardering voor de arbeid van hun medewerkers J~ Ruim ton schade door brand in Bredase fabriek Bij een felle uitslaande brand in de perserij van de N.V. Intra, fabriek van isolatiemateriaal te Breda, is gister middag naar eerste schatting, voor ïeer dan f 100.000 schade aan gebou wen, machinerieën en opgeslagen mate riaal aangericht. De brand werd omstreeks kwart voor twee gemeld, onmiddellijk nadat rook kolommen en hoog oplaaiende vlammen op het fabrieksterrein zichtbaar wer den. Toen de brandweer de toegangs poort wilde binnenrijden, raakte de be velvoerende onderbrandmeester D. Kruijthoff bekneld tussen de bumper van een brandweerauto en een muur. Hij werd overgebracht naar het St.- IgnatiUBziekenhuis. De fabrieksafdeling van het voor vijftig procent voor de export werkende iso latiebedrijf, dat tegen brand verzekerd is, zal geruime tijd "niet kunnen functio- Amsterdammer helpt nooit meer De 26-jarige automonteur J. Bak' ker uit de Nicolaas Berchemstraat in Amsterdam is vrijdagnacht in de Albert Cuypstraat in de hoofd stad door de politie als verdachte neergeschoten, nadat hij kort te voren de politie als getuige van een inbraak had gealarmeerd. De heer Bakker Ls over het gebeurde zeer ontdaan en overweegt bij ae politie een klacht wegens mishandeling ln te dienen Omstreeks kwart voor drie kwam de heer Bakker thuis van zijn werk. Vlak bfj zfjn woning zag hij een luxe auto staan, waarin een man zat. Toen hij de deur van zijn woning had geopend, hoor- Cubaans schip tot zinken gebracht door „piraten" Havana-radio heeft zaterdag bekend gemaakt dat een Cubaans schip voor de noordkust van Cuba aangevallen en to* zinken is gebracht door een „pi- ratenschip". Volgens de radio is de kapitein van het schip om het leven gekomen en werd een bemanningslid gewond. Een derde bemanningslid is overboord ge vallen en wordt vermist. Vier bemanningsleden werden opgepikt nadat zij het schip, dat volgens Havana- radio door kanonvuur werd getroffen, hadden verlaten. Het radiostation gaf geen nadere uit leg over het type van het schip. Wel verklaarde zij dat twee bemannings leden van het ..piratenschlp" gevangen werden genomen. Het incident vond plaats voor de noord kust van de provincie Pinar del Rio, nabij het stadje Los Arrayoe. De microkorfbalcompetitie heeft weer op volle toeren gedraaid. In Goes ver richtte Luctor 1 een uitstekende pres tatie door met 10 van Togo 1 te winnen. De Zeeuws-Vlamingen konden het tegen Tjoba 1 echter niet bolwer ken. Ze gingen ten onder met 30. Hierdoor speelden ze Tjoba 1 eigen- lijk in de kaart, want nu werd Tjoba 1 kampioen met 5 uit 3. De wedstrijd Luctor 1 tegen Tjoba 1 was een bijzonder aardige wedstrijd. Direct na de uitworp bleek wel. dat Tjoba tot een zege zou komen. Er werd tamelijk streng gefloten. Luctor mocht van geluk spreken, dat Tjoba de strafworp onbenut liet. Ko de Schip per wist twee doelpunten te scoren. Vlak voor het einde wist Chris Boo gaard nogmaals te scoren, zodat de eindstand op 30 kwam. Heel anders ging het in de wedstrijd Luctor 1 tegen Togo 1. Luctor pakte onmiddellijk flink aan. Togo daarente gen draaide heel wat minder soepel. Tot half-time bleef de stand dubbel- blank. Hierin kwam verandering, toen Wim de Jager de doorgebroken Jacky Tholens blokkeerde. De scheidsrechter wees naar de witte stip en het werd een doelpunt, 11- In deze stand kwam geen wijziging meer ondanks een offen sief van Togo. In klas I a deed Ondo 1 goed werk door Tjoba 2 met 4—2 te kloppen, doch tegen Togo 2 kwamen de blauw-witten niet tot winst. Het werd 21. In 1 b velde Elto 1 Togo 2 met 50. In 2 b liet Zeelandla verstek gaan en kwam Elto 2 zodoende reglementair op 50. In 2 c won Ondo 2 met het kleinst mo gelijke verschU van Togo 4, tegen TOP kwam ze niet niet verder dan 22. In 3 C verloor Blauw-Wit 4 met 50 van Togo. De uitslagen ln de Goese veilinghal waren als volgt: K.N.K.B.: Luctor 1 Tjoba 1 03, Luctor 1Togo 1 10, 1 A: Ondo 1—Tjoba 2 4Ondo 1— Togo 2 1—2; 1 B: Elto 1—Togo 3 5—0; 2 B: Elto 2Zeelandia 50; 2 C: Ondo 2—Togo 4 10, Ondo 2TOP 2—2; 3 C: Blauw-Wït 4Togo 5 05; 3 D: Olympia 2Togo 6 21. Ondo 3Volharding 2 01, Ondo 3Olympia 2 1—0. Walcheren In het Walcherse toernooi, dat bniten gespeeld werd, deed Anima het uitste kend. De Zebra's kwamen tegen Swlft tot een gelijk spel en wisten de Zuidwesters met 43 te kloppen. Voorts wonnen ze met 21 van Swift 4. Swift 1 kwam ook tot volle winst. De ploeg klopte de „tweelingen" met 31, terwijl het derde met 41 er aan moest geloven. Zuidwesters viel beslist tegen door tegen Swift 3 niet verder te komen dan een 11 gelqke stand. De stand is nu: Animo 2 59, Swift 1 58, Animo 1 45, Swift 2 55. Swift 3 53, Zuidwesters 42, Ondo 1 20, Swift 4 20. In de tweede afdeling deed Animo 2 goed werk door Zuidwes ters 2 te kloppen, 10. Zuidwesters 2 wist echter Vedo 1 te bedwingen. Animo 2 staat er het beste voor. De uitslagen in Vlissingen luidden: le afdeling: Animo 1Swift 2 33. Zuidwesters 1Swift 3 11, Animo 2 —Swift 1 2—2, Animo 1—Swift 3 2—0. Swift 1—Swift 2 3—1, Animo 2—Zuid westers 1 4 -3. Swift 1—Swift 3 4—1, Animo 2Swift 4 21, Swlft 2Swift 4 5—2. 2e afdeling: Vedo 1Zuidwesters 2 2 2, adspiranten: Animo 3Zuidwesters 2 10. Animo AZuidwesters 21, Animo BZuidwesters 01. Middelburg: adspiranten B: Animo C Swift D 2—3, Animo D—KVL 04. BKC C—Swift D 4—0, Animo CBKC B 0—3, Swift C—KVL 0—0, Animo D —BKC C 0—3, Swift D—KVL 2—2. de hij bJJ een kledingmagazijn op de hoek van de Albert Cuypstraat een ge luid alsof er Ingebroken werd Hij ging poolshoogte nemen, waarop een man uit net portiek van het kledingmagazijn wegrende. De heer Bakker ontmoette even later de man uit de auto. die hem in overweging gaf de politie te waarschu wen. Op weg naar een telefoon ging de auto er in snelle vaart vandoor eri de heer Bakker begreep, dat deze man ook bij de inbraak betrokken moet zijn ge weest Naar aanleiding van het telefoon tje van de heer Bakker, kwam even la ter een politieauto. De monteur maakte zich bekend en vertelde alles wat hij had gezien. Hij gaf ook het signalement van de auto. De heer Bakker ging daarop weer zyn woning binnen, maar ging hierna weer naar de straat terug, toen hij even later een auto hoorde aankomen. HJJ dacht, dat het de auto van de inbre kers was en wilde het autonummer gaan noteren. Het bleek evenwel een politie auto te zyn, waarin, naar zyn zegger». dezelfde rechercheur In burger zat. die de eerste maal by hem was geweest. „Kom naar boven" ..We willen nog wat van U weten" vroeg de rechercheur, die de heer Bakker verzocht even mee te lopen. De heer Bakker deed dat, maar hy weigerde in de auto te stappen. „Komt U dan maar even boven'no digde hij de rechercheur en de agent in uniform uit. De politiemensen be gonnen daarop aan nem te rukken en er vielen ook al een paar klappen. De heer Bakker was daarover zo ont daan, dat hy er met rasse sprongen vandoor ging In de Hemonylaan werd hij achterhaald door de rechercheur, die de heer Bakker begon te slaan. De monteur nam dat niet en bood hevig verzet, waarop de agent zyn pistool trok en „sta of ik schiet" riep. „Als Jullie Ginke jongens zyn, doe je het met je blote handen", reageerde de heer Bakker, die op de agent met pistool toestapte om hem het wapen af te nemen. Op een afstand van ongeveer vier meter schoot de agent auto gesleurd. Van dat moment awerd. volgens de heer Bakker, alles zwart voor zyn ogen door slaan en trappen van de politie. Er waren inmiddels, naar zyn zeggen, wel zeven agenten ter plaatse gekomen met diverse 5x8-auto's. Misverstand Op het politiebureau Pieter Aerszstraat werd het misverstand gauw opgelost. De dader van de inbraak werd op aanwijzin gen van de heer Bakker aangehouden en om vier uur was de tipgever weer vrij man. HU is over het politle-optreden evenwel byzonder ontdaan en Is voorne mens de politie nooit meer behulpzaam te zfln. De wachtcommandant van het bureau P. Aerszstraat zei, dat een in de Albert Cuypstraat wonende vrouw de heer Bak ker als inbreker had aangewezen. „En wie vlucht is voor de politie een ver dachte", aldus de politieman, die daar aan toevoegde, dat de heer Bakker nog geluk heeft gehad, dat het schot zyn Been slechts neeft geschampt. Politiecommenlaar De korpsleiding van de Amsterdamse politie meent, dat het pistoolschot „onder de gegeven omstandigheden beter achterwege had kunnen blij ven". Dit is de „conclusie achteraf", want de korpsleiding heeft bij dit oordeel rekening gehouden met de omstandigheid dat de agent in een flits moest beslissen, of hij al dan niet van het vuurwapen gebruik zou maken. De resultaten van een zaterdag door de politie ingesteld onderzoek zijn zondag ochtend vroeg besproken door hoofdcom missaris H. J. van der Molen, de chef van het bureau Pietei Aertszstraat, hoofdinspecteur H. G- Hagens, ce re cherche-chef van dit bureau, hoofdin specteur J. Valken en de voorzitter en secretaris van de voorlichtingscommissie poli tie-pers, resp. commissaris H Kess- ier en hoofdinspecteur C. Heijink Na af loop werd een verklaring uitgegeven, waarin een opsomming wordt gegeven van hetgeen in de nacht van vrijdag op zaterdag is gebeurd. In de verklaring wordt meegedeeld dat „in hoeverre dit schieten nog gevolgen zal hebben, na be studering van de opgemaakte rapporten, een punt van overweging zal uitmaken". Afgezien van deze eventuele gevolgen, stelt de politie het volgens de verklaring op prijs, uitdrukkelijk te verklaren dat het bijzonder betreurd wordt, dat ten gevolge van een misverstand een getuige door politieoptreden werd gewond, waar bij de gelukkige omstandigheid zich voordoet, dat de opgelopen verwonding tot een oppervlakkige schram beperkt Is gebleven". De daders van de inbraak zijn aangehouden. Een prettige werkkring wordt U aangeboden in het Ned. herv. psychiatrisch ziekenhuis „HULP en HEIL" en „SCHAKEN- BOSCH" te LEIDSCHENDAM, waar op korte termijn enkele aantrekkelijke vacatures zijn te vervullen in de rang van naar keuze in- of extern. Tussen de inrichtingen en de grote steden be staan vlotte verbindingen. Sollicitaties kunnen worden gericht aan de geneesheer-directeur, Veurse Achtericeg 133, Leidschendam inlichtingen worden op aanvraag ver- streH), telefoon 017613932 of 3933. voor nieuwbouw tot 90 heden nog 4% Ook op andere objecten vanaf 4% Makelaarskantoor L. A. van Opstal Zoon, Jacoba van Beierenstraat 1, Goes, telef. 5405 (b.g.g. 5373 en 73767. CHAMPIONHUIS MET AFDAK, lang 28 mtr„ breed 10 mtr. Gelegen in het land van Heusden en Altena. Brieven no. J 21, bureau PJZ.C, Goes. COÖP. BOERENLEENBANK ZOUTELANDE MELISKERKE" ft' Spaarders en voorschotnemers wordt verzocht hun boekjes ter controle en bijschrijving van rente tn te leveren op de volgende dagen en uren: te ZOUTELANDE: .22 en 23 jan., 9 tot 12 urn en 2 tot 5 uur; te MELISKERKE: 24 jan., 2 tot 5 uur. Op 22 en 23 jan. worden des morgens geen an dere bankzaken gedaan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 9