ONBEKENDE RUS ANTSSON EUROPEES SCHAATSKAMPIOEN Rudi Liebrechts reed te veel op zijn schema's Keres ontfutselde Deen Larsen toch nog remise Plan: 12 semiprofclubs terug naar amateurisme Alain Calmat voor de derde maal kampioen Laatste zestien Oslo Gelukte aanslag van MVV op goede positie NAC Sporttoto Machtige Johannesen één op 5 en 10 km Johannesen weer één in wereld klassement £4 ^JSSï'% Slecht weekeinde voor Nederlanders Instelling hoofdklas bij amateurs wordt nu overwogen KLASSEMENTEN VAN EUROPESE SCHAATSKAMPIOENSCHAPPEN Kunstrijden in Grenoble Wouter Toledo veertiende Ajax en Feijenoord speelden niet MAANDAG 20 JANUARI 1964 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Ant Antsson... Het klinkt als een geheim wapen, wan neer wij er het merkteken Rusland op plaatsen. Zo erg is het echter niet, maar dat de Russen met deze 25-ja- rige student in de geologie een bijzondere knappe stra tegische zet hebben gedaan, daarvan is iedereen wel overtuigd, die gedurende het weekeinde in het Bisletstadion van Oslo de strijd heeft gevolgd om het Europese schaatskampioenschap. Ant Antsson immers, was het ten slotte, die gevangen in de stralenbundel uit een volgzame schijnwerper op de ljspiste de ereronde reed, hartstochtelijk toegejuicht door het sportieve Noorse publiek, als gold het één van zijn eigen favo rieten. Rusland heeft zich met één slag opnieuw geplaatst tus sen de sterkste schaatsnaties ter wereld. Ants Antsson en Jury Jumasjev, twee jonge rijders die het echec van de Russische ploeg bij het vorige Europese kampioen- Plotseling uit de stilte van het winterse Rusland gehaald om te worden ingezet in het toernooi om de Europese titel, werd Antsson de grote triomfator, voor wie de toeschouwers de afzetting verbraken en het ijs opstroomden om de voordien internationaal vrijwel onbekende Rus te huldigen. Ant Antsson, door geen der experts opgemerkt en als een volkomen outsider het toernooi binnengestapt, over vleugelde de gehele Europese schaatselite: zijn favoriete landgenoot Juri Jumas- jew, de Noorse kanshebber nummer één, Per Ivar Moe, en de eveneens in de prognoses hooggenoteerde Rudi Liebrechts. schap de Noren legden toen beslag op de eerste vier plaatsen niet meemaakten, veroverden nu bij het Europees kampioenschap 1964 in Oslo de eerste en tweede plaats. Meen echter niet, dat de Noren hun po sities, zonder strijd prijsgeven. De jonge Per Ivar Moe en de in de schaatssport al bijna vergrijsde Knut Jo- hannesen streden met al hun krachten. En zo ontspon zich een ongemeen boeiende strijd, waarbij het uiteinde lijke verschil tussen de nummers één en vier nog geen half punt bedroeg. Rudi Liebrechts. de Nederlandse favoriet, legde beslag op de vijfde plaats. Hij kon in de strijd tussen de aller grootsten geen rol van doorslaggevende betekenis spe len. Evenmin als de Zweedse wereldkampioen Jonny Nilsson, die na een matige 500 meter het wel geloofde en met een tiende plaats genoegen nam. der de eerste tien. Op de 5 km kon hy het hoge tempo niet blyven volgen, maar op de 10.000 meter had hy tegen het ein de voldoende reserves om uit te komen op een alleszins goede tyd van 16.11.3, die internationaal van hoge waarde is. Rudi Liebrechts is in dit sterke veld op een eervolle vijfde plaats geëindigd met bijna twee punten achterstand op kampioen Antsson. Op geen der afstan den wist hij zich bij de eerste drie te scharen, zelfs niet op de 1500 meter, waarop hij als favoriet startte. Ondanks zijn hij i Met Ant Antsson, die de basis voo zijn succes legde niet een tweede plaats op de 500 meter (achter de Noor Magne Thomassen) en een over winning op de 1500 meter kwamen „good old" Knut Johannesen en de jonge Per Ivar Moe tot zeer impone rende prestaties. De Noorse oud-we reldkampioen zegevierde zowel op de 5000 als de 10.000 meter in respec tievelijk 7.47.1 en 15.42.9, tijden, die beide records betekenden voor de Europese kampioenschappen, terwijl de tweede teyens een nieuw nationaal record inhield. Imponerend was het wat Knut Johannesen, die nog im mer zeer populair by de Noren is weer liet zien. Zaterdag bracht hy zijn landgenoten in extase door, toen de avond reeds lang gevallen was, de schier onaantastbaar geachte tijd van Per Ivar Moe op de 5 km (7.48.2) te overtreffen. Tot de vijfde ronde draaide hij gelijk op met de tijden van Per Ivar Moe. maar daarna begon hij winst te vergaren, die ten slotte ruim anderhalve seconde zou bedragen. Ook op de 10.000 meter vorm de Moes „recordtijd" het baken, waarop hij zijn bestek zette. Hij scheen ditmaal weinig kans van slagen te hebben. Hij bleef achter op Moes rondeschema en op 5000 meter kwam Johannesen bij zijn jonge rivaal twee seconden tekort: 7.53 tegen 7.55. Onweerstaanbaar rukte hij daarna echter op. HEILIGE VUUR In zyn prachtige stijl en met het heilige vuur te winnen, groeide hij uit tot een schaatsenrijder v an de allerhoogste klas se. Een complete sportman, voor wie elke tegenstander zal moeten buigen Moes prestatie kon onder dit geweld geen stand houden en zelfs ruimschoots werd deze overtroffen. Het was geweldig en de Noorse koning verrees van zijn zetel om met zyn tienduizenden landgenoten deze grote sportman zijn waardering te betuigen. In deze „recordrace" was de 21- jarige soldaat Juri Jumasjew de di recte tegenstander van de grote Noor. Ofschoon van het begin af in tweede positie wilde de jonge Rus zich met gewonnen geven. Hij' vocht voor zyn plaats op het erepodium Zijn enige oriëntatie daarbij was Moes 15.47.8. waarop hij niet meer dan twaalf se conden mocht verliezen. Zou hem dit gelukken Met Johannesen putte ook hij kracht uit de aanmoedigingen van het Noorse schaatsleger, voor hem het „vijandelijke" kamp. Zoals Kuppern kwam nu ook Ju masjew tot winst en bij de finish kon hij de balans afsluiten met een gunstig saldo op Per Ivar Moe: vier seconden goed voor 0.2 punt I 91e PLAATS... Slechts Antsson zou Jumasjew nog kunnen overvleugelen. Deze Rus. die in het klassement aller tijden bij het be.gin van het seizoen slechts de 91e plaats bezette en van wie dit eizoen De foto toont de Rus Ants Antsson in Bislet met grote vaart op weg naar de lauweren. geen enkele 10 km-tijd bekend was bracht slechts vraagtekens met zich mee voor deze beslissende rit, waar in hij de handschoen zou opnemen met Fred A. Maler, van wie op een revanche mocht worden gerekend nu hij zijn Bisletrecord had verspeeld aan Johannesen. De concurrentie had Antssons kracht op de korte afstanden ervaren. Zijn 7.51.9 op de 5000 meter was tevens een vinger wijzing dat ook de „long run" Antsson niet geheel vreemd was. Na dit week einde weet iedereen, dat Ant Antsson een sterke all-round rijder is. Zo min als Jumasjew heeft hy een uitgesproken specialiteit. Uit het feit dat hij na de 500 en de 5000 meter de eerste plaats in het klassement bezette en deze op de 1500 meter een wat hechtere fundering gaf, bleek reeds zijn meesterschap. Hij zou het op de 10 kin bevestigen en zelf het antwoord geven op de vele vraag tekens. Het scheen hem niet te deren, dat Maier op de 10 km de eerste positie nam. Met het oog gericht op de Noor en in het hoofd het op de Europese titel gerichte schema volgde h(j zijn eigen koers. Slechts heel weinig mocht hij op Juma sjew verliezen, nog geen vier seconden. Het was een zware opgave, maar ook .Antsson bleek een zeer strijdbare figuur, die slechts een doel voor ogen had: het kampioenschap Hij gaf alles wat hij in zich had en slaagde. De éénzestiende seconde, die hij op Jumasjew verloor was van geen invloed. JONNY NILSSON Tot de verliezers van nu behoort voor al de jonge Zweed Jonny Nilsson, de wereldkampioen 1963. Gunnar Strocm, de Zweedse trainer, vertelde het ons vorige week al en zaterdag avond werd het bevestigd door Jon- ny's naamgenoot Ivar Nilsson: „Jon ny beeft het geloof in zichzelf ver loren. Het is een psychische kwestie. Dit toernooi heeft het bevestigd. De top is voor hem onbereikbaar". Zelfs op de lange afstanden, waarop hij het vorige jaar heerste als een olie- slicik over zijn onderdanen, vermocht hy niet. te imponeren en bleef hij ruim achter op zijn concurrenten. De gezichten van de Zweedse schaats- experts staan somber voor Innsbruck. En Nederland? Werd dit kampioenschap ook voor ons een verliespost? Neen. dat niet. Ook al kon Rudi Liebrechts de in hem gestelde verwachtingen niet waar maken, tegenover deze teleurstelling stond namelijk de winst, dat Nederland met Cees Verkerk een tweede man in het eindklassement kreeg en bovendien onder de eerste twaalf, waarmee ons land het recht heeft verworven het vol- fend jaar weer met vier rijders uit te omen. Het verschil op nummer 13. de Zweed Sandler, was weliswaar mini maal. 0.008, maar Verkerk verdiende deze plaats alleszins De Noorse veteraan Knut Johan nesen staat als resultaat van de Europse kampioenschappen van dit weekeind weer op de eerste plaats in het wereldklassement voor de vier olympische afstan den. Johannesen bracht zijn beste tijd op de 10.000 mêter, 15.45.6 (olym pische spelen I960) terug tot 15.42.9, waardoor zijn puntento taal van 178.543 op 178.358 kwam. De kop van de ranglijst ziet er nu uit: 1. Knut Johannesen 178,358 (42.3- 2.09.4-7.37.8-15.42.9): 2. Jonnv Nilsson 178.447 (43.0-2.10.1-7.34.3- 15.33.0); 3. Per Ivar Moe 178.727; 4. Nils Aaness 179.158; 5. Magne Thomassen 179.670. Jonny Nilsson totaal staat echter nog steeds genoteerd ais de beste prestatie in één kampioenschap, t.w. de wereldkampioenschappen van vorig jaar. tikje strijdlust, die overgave, missen om zich met succes onder de groten van-vandaag te mengen. Liebrechts groeide mee in prestatie, maar de top groeide sneller, In de breedte zo wel als omhoog. Nog geen kijk op elfstedentocht Het zal nog heel hard moeten gaan vrie zen wil er in de komende weelc een elf stedentocht gehouden kunnen worden. Dit was de conclusie van de heer H. G. van Slooten van het elfstedenbestuur na een inspectietocht, die hij zondag over een deel van de mogelijke route heeft! gemaakt. Het Ijs ligt er over het alge meen zeer goed bij maar het is nog lang niet dik genoeg. Een metgezel van de' heer Van Slooten was bijvoorbeeld op het Hecgermeer tot zijn enkels door, een kistwerk gezakt en ook op het Slo- termeer kon slechts op een baan langs Zij» 43.7 op de 500 M, - M "K* 7» "«pïP „1" tïirt «u Knut inhnnnMPn hnhrwf.u-1 °°k niet 'n de bedoeling van het elfste- geven. Maar duidelijk kwam op de 5000 meter vast te staan: Rudi Liebrechts wordt geen Europees kampioen. Kans loos werd hy voor de derde maal op deze afstand in zijn carrière door Per Ivar Moe in de eerste rit verslagen, toen de Noor na drieduizend meter hét tempo versnelde en er later nog een schepje bovenop gooide. Liebrechts bleef onbe wogen onder de prikken, die Moe hem SCHEMATISCH HOOGO VEN SCHA A KTOERNOOI RUSSISCHE SCHAATSPLOEG VOOR OLYMPISCHE SPELEN Nederlander heeft nu iVj punt en zal in de resterende vijf partij, n nog •-••vee pun ten moeten scoren om aanspraken te kunnen maken op de meesterti!el. Voor de grootineestergroep van het Hoogovenschaaktoemool werden zater- Bent Larsen, de fantasierijke scheer van dc neg.-nde ronde uit Kopenhagen heeft een slecht week-g*8; V' n. Tv einde beleefd in de grootmeestergTOepj?®^ iff™ iPn.n van het Hr.r.^.vensch^aUtc-.mnnl koV (Buig.)—Kere» Rusl afgebroken. I gespeeld. (Ri het Hoogovenschaaktoemool. "Zon-lSJJJnaren mui >A— K- dagavond won de begaafde Deen wells-n L s JU.hr waar van Zuidema. maar de dag tevoren Pp!^ De Russische schaatsploegen voor de had hij kans gezien zijn gewonnen, Sun^,.bluni>éL? olympische speten in Innsbruck zijn als Maande hangpartij tegen Hermin reml- p,/ V„. X! ^iat™ ^/volgens van BlJlJ r^\ ^dJn^ waar van ZUIdema, maar de dag tevoren p de had hij kans gezien zijn gewonneniwtiJh mu--- - - 1,5 staande hangpartij tegen Keres in remi- li p volgt samengesteld: se te laten verzanden en vervoleens van ,HonS-> J- - Ro°- toediende. Zijn overigens alleszins accep-Dames Ludia Skoblikova. Valentlna verliezen Vooral tegen Keres botsov BuI- 1 c> J an tabele tijd van 7.518 zou daarna nog'Sten ia. Inga Voromna, Iraida eYgorova.|taMte,rrJjmLTot tweSSLl (Ned'--Zuldema (Ned. drie keer worden overtroffen. Noch later op de 1500, noch op de 10.000 meter vlamde Liebrechts op. Hij bleef een sche matische figuur in dit zo sterk bezette toernooi, waarvan de totalen van de eerste zeven lager liggen dan dat van de Europese kampioen 1963. Berta KoJókoltseva en Tatjana Siaorova. Heren: Yevgeny! Grishin. Boris Gulja- jev, Viktor Kositsjkin., Boris Stenin, Edouard Matusevich. Jury Jamaajev, Valery Kaplan, Vladimir Orlov, Ants Antsson, Igor Ostachov, Mouzahid Ha- bibulin. Naar amateur eerste Vla De reorganisatiecommissle voor liet competitiewezen, vorig jaar op 25 okto ber ingesteld, heeft een drastisch sane ringsplan uitgewerkt dat zaterdag aan de 64 clubs van het betaalde voetbal is bekendgemaakt. De commissie Iaat de clubs twee wegen open om te komen tot een vermindering van het aantal beta lende verenigingen tot 52. De clubs worden erop gewezen dat zij aan het einde van het huidige seizoen, indien er tenminste twaalf gegadigden zijn, vrijwillig kunnen terugkeren naar het amateurvoetbal waarbij zij in dien zij dit wensen kunnen worden ingedeeld in de eerste klas der ama teurs. Mochten er geen twaalf clubs van deze gelegenheid gebruik maken dan stelt ae commissie voor dat voor de aanvang van het seizoen 1964,'*65 een degradatieregeling wordt vastgelegd inhoudende een terugkeer van tenmin ste twaalf verenigingen naar het ama teurvoetbal. De klassementen schaatskampioensohappen zijn 500 meter: 1. Magne Thomassen (Noor) 42.2 sec. 2. Ant Antsson (Rusl.) 42.5. 3. Juri Jismasjev (Rusl.) 42.7. Juhani Jaervinen (Finl.) 42.8. 5-6 Eduoard Matusevich (Rusl.) en Igor Stasjov (Rusl.) 42.9. 7-8 Gunther Traub (W.- Dld.) en Jouko Launonen (Finl.) 43 9. Andre Koupriano (Frankr.) 43.1. Per Ivar Moe. (Noor) 43.3. 11-12 Terrv Malkin (GB) en Toivo Salonen (Finl.) 43.4. 13-14-15 Rudie Liebrechts (Ned.), Gert Zimmerman (W.-Dld.) en Knut Johannesen (Noor) allen 43.7. 16-17 Peter Nottet (Ned.) en Ooerjan Sandler (Zweden) 44. 18-19 Kurt Stille (Den.) en Mihaly Mart os (Hong.) 44.2. 20. Fred. A. Maier (Noor) 44.4. 21-22 Cees Verkerk (Ned.) en Dieter Halbach (O.-Dld.) 44.6. 24. Ivar Nilsson (Zwe den) 44.S. 27. Jonny Nilsson (Zweden) 45 sec. 31. Svein Erik Stiansen (Noor) 53.4 (gevallen). 1500 meter. 1. Ants Antsson (Rusl.) 2.09.8. 2. Magne Thomassen (Noorwe gen) 2.09.9. 3. Joeri Joemasjev (Rusl.) 2.10.3. 4. Eduard Matusevitsj (Rusl.) 2.10.7. 5. Per Ivar Moe (Noorw.) 2.10.9. 6-7 Rudi Liebrechts (Nederland) en Knut Johannesen (Noorw.) 2.11.2. 8. Svein Erik Stiansen (Noorw.) 2.11.5. 9. Guenter Traub (W.Dld.) 2.11.6. 10. Igor Ostasjov (Rusl.) 2.12.7. 11. Juhani Jaervinen (Finl.) 2.12.8. 12-13 Terry Malkin (G.-B.) en Jouko Launonen (Finl.) 2.13.3. 14. Fred A. Maier (Noor wegen) 2.13.6. 15-16 Cees Verkerk (Ned.) en Gert Zimmerman (W.Dld.) 2.13.7. 17-18 Oerjan Sandler (Zweden) en Ivar Nilsson (Zweden) 2.13.8. 20. Jonny Nilsson (Zweden) 2.14.7. 22. Andre Kouprianoff (Frankr,) 2.15.4. 23. Peter Nottet (Ned.) 2.15.8. 5000 meter: 1. Knut Johannesen (Noor wegen) 7.47.1. 2. Per Ivar Moe (Noor wegen) 7.48.2. 3. Juri Jumasjev (Rusl.) 7.50.1. 4. Fred A. Maier (Noorwegen) 7.50.7. 5. Rudie Liebrechts (Ned.) 7.51.8. 6. Ants Antsson (Rusl.) 7 519. 7. Jonny Nilsson (Zweden) 7.57.9. 8. Eduard Matusevitsj (Rusland) 8.00.5. 9. Oerjan Sandler (Zweden) 8.00.6. 10. de Europese Cees Verkerk (Ned.) 8.01.5. 11. Terry Malkin (G.-B.) 8.02.2. 12. Magne Tho massen (Noorw.) 8.02.2. 13. Kurt Stille (Denemarken) 8.02.8. 14. Ivar Nilsson (Zweden) 8.02.9. 15. Svein Erik Stian sen (Noorw.) 8.03.5. 16. Guenther Traub (W.-Dld.) 8.06.2. 17. Jouko Lau nonen (Finland) 8.07.7. 21. Peter Nottet (Ned.) 8.15.9. 22. Juhani Jaervinen (Finland) 8.16.9. 24. Andre Koupria noff (Frankr.) 8.20.5. 10.000 meter: 1. Knut Johannesen (Noorw.) 15.42.9. 2. Per Ivar Moe (Noorw.) 15.47.8. 3. Fred A. Maier (Noorw.) 15.52.6. 4. Jonny Nilsson (Zweden) 15.54.3. 5. Joeri Joemasjev (Rus!.) 15.56.1. 6. Ants Antsson (Rusl.) 15.57.7. 7. Rudie Liebrechts (Nederland) 15.59.9. 8-9 Cees Verkerk (Nederl.) en Ivar Nilsson (Zweden) beiden 16.11.3. 10. Svein Erik Stiansen (Noorw.) 16.18.3. 11. Eduard Matusevitsj (Rusl.) 16.20.4. 12. Oerjan Sandler (Zweden) 16.24.6. 13. Kurt Stille (Den.) 16.28.5. 14. Terry Malkin (G.-B.) 16.30 1. 15. Magne Thomassen (Noorw.) 16.31.8. 16. Guenther Traub (W.-Dld.) 16.32.4. Ook wordt in het reorganisatieplan ge sproken van de z.g. ..Telstarfusies" het samengaan van de secties betaald waarbij de amateurafdelingen onder de voetbal van twee of meer verenigingen eigen namen in de competitie blijven stelling tot de huidige regeling zullen de hoogste amateurteams van de ver enigingen die een fusie aangaan niet zonder meer in de vierde klas der ama teurs worden ingedeeld. De sterkte van de amateurafdeling zal maatge vend zijn voor het plaatsen in ee noe- paalde klas. Het sectiebestuur betaald voetbal heeft in aansluiting op de plannen van de commissie besloten een en quête te houden waarin wordt ge vraagd welke clubs terug willen naar het amateurvoetbal, welke verenigingen een volledige fusie met een of meer andere clubs overwegen en welke denken aan een zg. „Tel starfusie". De verenigingen dienen het sectiebestuur voor l maart a.s. op de hoogte te brengen van hun plannen en wensen. Hoewel het hier een saneringsplan be treft is het toch zeer waarschijnlijk dat de voorstellen van de commissie ook werkelijk ten uitvoer zullen worden ge bracht. De 52 clubs uit het betaald voetbal die zoen 1964/'65 worden ingedeeld in drie divisies waarby het waarschijnlijk is dat de eredivisie 16 clubs blijft tel len en de eerste en tweede divisie bei den 18. Uiteraard is het, als er clubs tot fusies besluiten, ook nog mogelijk dat in de nabije toekomst zelfs minder dan 52 verenigingen aan de competitie van de semi-profs blijven deelnemen waardoor het ideaal van drie divisies van 16 clubs nog dichter kan worden benaderd. EEN" HOOFDKLAS BIJ AMATEURS Indien er inderdaad twaalf semi-prof- clubs teruggaan naar de eerste klas van de. amateurs houdt dit in dat het aantal eerste klassers daardoor tot 84 zal stij gen. Hoewel i i afwachting van versmaadde de Deen, die de stelling grondig had geanalyseerd de vry een voudige winst, waarna de Rus met spit se tussen zetten puntenverdeling kon af dwingen. Ney. die dit weekeinde ruimschoots de 6>'2 punt goed voor een meesterresul- taat overschreed, moest In zijn afge- zetten moment dat zijn tegenstander een grootsscombinatoir offensief was begon nen. De Deen nam echter teveel risico's en toen de kritieke minuten voorbij wa ren bleek dat er een groot materieel de ficit op de Deense balans rustte. Larsen raakte daardoor ten achter op de Hongaarse kampioen Portlsch, die nu al een week lang de leiding ln handen heeft. Zaterdag bleek de Hongaar licht verkouden, en hij be sloot toen snel tot remise tegen zijn landgenoot Lengyel. Maar zondag was hij weer ondernemend genoeg om Van den Berg hard aan te pak ken. De Nederlandse meester ver weerde zich echter hardnekkig en heeft in de afgebroken partij kans op remise. De Zuidslaviër Ivkov zou op gelijke hoogte kunnen komen met Portlsch. Maar dat lijkt alleen een theoretische mogelijkheid. Hij trad zondagmiddag aan tegen Keres. De Russische groot meester vierde zij wonderbaarlijke ont snapping van de vorige dag tegen Lar sen met een grootse positiepartij en be reikte in een Spaanse partij duidelijk overwicht Daar de Rus ook nog een gunstig staande hangpartij tegen Filip heeft, is de mogelijkheid groot dat hy in het klassement Portiscn tot op een half punt zal benaderen. Het waren opnieuw kwade dagen voor de Nederlandse deelnemers. Een licht puntje was dat Donner zaterdag een gunstig eindspel bereikte tegen Parma en de afgebroken stelling misschien tot winst kan voeren. Zondag echter verloor de Nederlandse grootmeester in 21 zet ten van Darga. Een dubbel torenoffer van de Duitser besliste de strijd. Zulde ma verloor van Larsen, De Rooi hield het niet tegen Lengyel en Van Schel- tinga kon net niet bolwerken tegen Bo- botsov. Het enige nog bereikbare lijkt een meesterresultaat van Zuldema. De i zondag Voor het Hoogoventoernooi de partijen van de tiende r< grootmeestergroep gespeeld. De uilsla gen lulden: Larsen (Den.) -Zuldema (Ned.) 1O; Bobotsov (Buig.)v. Scheitinga (Ned.) 10 Lengyel (Hong.)De Rooi (Ned.) 10; v. d. Berg (Ned.)Portiach (Hong.) afgebr.; Parma (ZS.)Dun- kelblum (Beig.) afgebr Darga W. Dld.)Donner (Ned.) 10: Keres (Rus!.)—Filip (Ts. S! afgebr.; Ney (Rusl.)Ivkov (Buig.) 'i. Na de tiende ronde luidt de stand 1 Portiseh 8 punt en 1 afgebr.: 2. Ivkov 7',$ punt en 1 afgebr.; 3. en 4. Ney en Larsen beiden 7 Yi pnt 5. Keres 6 en 2 afgebr.; 6. Filip 5',i en 1 afgebr 7. Lengyel 5',-4 pnt.; 8. Parma 5 en 2 af gebr.; 9. Zuldema 4!»i pnt.: 10. Donner 4 en 1 afgebr 11. Darga 4 pnt.; 12. v. Scheitinga 3'4 pnt 13. Bobotsov 3 pnt.; 14. Dunkelblum 1% en 1 afgebr.; 15. v. d Berg 1 en 1 afgebr.; 16. De Rooi 1 punt. Nederlands record estafette voor ploeg van het IJ Een ploeg van het IJ heeft zaterdag avond in het Sportfondsenbad Oost te Amsterdam het Nederlands record op de 4 x 200 meter vrije slag voor heren (25 meter banen) verbeterd. Bert Sitters. Harry Ranztjn, Arthur van Oest en Jan Jiskoot zorgden voor een totaaltijd van 8 min 42.6 sec. De drie tlldwaarnemers namen respectievelijk 8.42 3. 8 42.6 en 8.42.8 op. Het oude record stond met 8.58.2 sedert december 1957 op naam van L.Z.O. Leeuwarden. U itslagen volleybal In de volleybalcompetitie werden de volgende wedstrijden gespeeld: Zuid westers 1M. d. R. 1 3—1, MVC 2— Nusa Ina 2 2—2. Matador 2—EWC 2 0—3, ONS—MVC 2 0—3. Nusa Ina 2 Zuidwesters 2 31, EWCv.c. Den Bosch 31, MarathonVitesse 03. De 23-jarige Alain Calmat is za- ;erdere ontwikkeling, nog niet is besio-terdagavond in het ijsstadion van K"'l,l"c Grenoble voor de derde achtereen volgende keer Europees kampioen kunstrijden geworden. Hij was al na de verplichte figuren, waarin hij een aanvankelijke achterstand op de Duitse kampioen Manfred Schnelldorfer in de laatste, moei lijkste onderdelen knap had weg gewerkt, als favoriet gedoodverfd. ten of er boven de huidige eerste klas der amateurs een eredivisie of hoofd klas van een twaalftal elftallen zal ko men, staat wel vast dat een en ander nog ernstig zal worden bezien. Hoewel er in het sectiebestuur stemmen zyn tegen de instelling van een dergelijke topklas, heerst er bij de amateurs toch ook wel de mening dat door een indeling van 84 clubs in de hoogste afdeling het begrip eersteklasser devalueert en dat dit op den duur zeker niet ten goede zal komen aan het spelpeil. 500 1500 5000 10.000 totaal 1. Antsson 42,5 2) 2.09,8 1) 7.51,9 6) 15.57,7 6) 180.842 2. Jumashev 42,7 3) 2.10,3 3) 7.50,1 3) 15.56,1 5) 180.948 3. Moe 43,3 (10) 2.10,9 5) 7.48,2 2) 15.47,8 2) 181.143 4. Johannesen 43,7 (13) 2.11,2 6) 7.47.1 1) 15.42,9 1) 181.288 5. Liebrechts 43,7 (13) 2.11,2 6 i 7.51,8 5) 15.59,9 7) 182.608 6. Thomassen 42.2 1) 2.09,9 2) 8.02,2 (11) 16.31,8 (15) 183.310 7. Matusevitsj 42,9 5) 2.10,7 4) 8.00,5 8) 16.20,4 (11) 183.537 8. Maier 44.4 (20) 2.13.6 (14) 7.50.7 4) 15.52,6 3) 183.633 9. Traub 43.0 7) 2.11,6 9) 8.06,2 (16) 16.32.4 (16) 185.107 10. J. Nilsson 45,0 (27) 2.14,7 (20) 7.57,9 7) 15.54,3 4) 185.405 11. Malkin 43.4 (11) 2.13,4 (12) 8.02,2 (11) 16.30,1 (14) 185.592 12. Verkerk 44.6 (21) 2.13,7 (15) 8.01.5 (10) 16.11.3 8) 185.882 13. Sandler 44,0 (16) 2.13,8 (17) 8.00.6 9) 16.24,6 (12) 185.890 14. I. Nilsson 44,8 (24) 2.13.8 (17) 8.02.9 (14) 16.11.3 8) 186.255 15. Stille 44,2 (18) 2.14,5 (19) 8.02,8 (13) 16.28,5 (13) 186.738 16. Stiansen 53,4 (31) 2.11,5 8) 8.03,5 (15) 16.18,3 (10) 194.498 Het rijden van Schnelldorfer, die voor Calmat in het vrij rijden aan de beurt kwam, was minder briljant dan ver wacht. Het geheel was een wat zwakke demonstratie met de toch al weinig in spirerende muziek op de achtergrond Met zijn totaal van 1018 punten voor de kür bleef Schnelldorfer onder zijn pres tatie van vorig jaar. Calmat daarentegen imponeerde al ln het eerste, razendsnelle deel van zijn klir op de muziek van een felle jagende Roe meense hora. De Fransman snelde onbe dreigd naar zijn derde titel, ondanks het feit, dat hij na een drievoudige Ritt- berger even wegslipte. De Parijse stu dent kwam tot 1054 punten, een hoger totaal dan hij ooit had gekregen. T oledo De Nederlandse deelnemer Wouter Tole do kon zich met de top van dit gezel schap uiteraard niet meten. Wel had hy gehoopt de elfde plaats te kunnen be houden. Zyn vry ryden bleek evenals zijn verplichte figuren vooruit gegaan te zyn. HOGE WAARDE Zowel op de 5 als op de 10.000 nieter heeft hy een goede wedstrijd gereden en op beide afstanden plaatste hy zich on- P.S.V. heeft gistermiddag zyn voor sprong op Ajax en N.A.C. aanzienlijk vergroot. De Amsterdammers hadden die grotere achterstand overigens niet te danken aan een eventueel falen, maar gewoon aan het afkeuren van hun ter rein, waardoor de wedstrijd tegen DAV. S. doorging. N.A.C. daarentegen faalde wel: de Bredanaren slaagden er bij M.V.V. niet in om ook maar één doel punt te schoren. De thuisclub deed dat wel en won dus. Fortuna '54 keerde op de goede weg terug door een 1-4-zege bij Volendam. Ook de wedstryden D.O.S.- Feijenoord en Sparta-Enschede werden afgelast. HERACLES-G.V.A.V. 2-2 Hoewel Heracles beter speelde dan in vorige wedstrijden, had 't spel van G.V. A.V. toch meer inhoud Niettemin had de thuisclub bij de rust een 2-0-voor- sprong door doelpunten van Greving en West ra. Het waren overigens geen bril jante treffers, maar min of meer ca deautjes van de Groningers. Na rust pakte GVAV de zaken enerigiek aan en vooral midvoor Nuninga speelde uitste kend. Eerst belaagde hy Brugmans zo zeer, dat deze in eigen doel schoot en 19 minuten na rust schoot hijzelf raak: 2-2. Met kunst- en vliegwerk slaagde Heracles er daarna in verdere schade te voorkomen. Toeschouwers 4500. VOLENDAM-FORTUNA 1-4 Verdiende nederlaag van traag spelend Volendam tegen Förtuna, dat zich op het harde, spiegelgladde veld veel beter op de been hield. Aanvankelijk hadden de supporters nog de Illusie, dat hun ploeg met een goed resultaat voor de dag zou ko men. Wel had Piters Fortuna in de 4e minuut al de leiding gegeven, maar de Volendammers speelden daarna zo fel op de aanval, dat de geiykmaker weer vier minuten later al gefabriceerd werd door Zwart- hoed. Daarna echter ging Volendam steeds slechter plaatsen en langza mer combineren. Petrakowits, Van Rhijn en Gerards zorgden voor de winnende doelpunten. Toeschouwers: 3500. P.S.V.-A.D.O. 2-1 Met de 15000 toeschouwers zag bonds coach Elek Schwartz een wedstrijd, die wel spannend en fors was, maar die toch weinig goed voetbal bracht. Theu- nissen scoorde voor rust met een ver rassend schot voor P.S.V. Een verdiende voorsprong, want de Eindhovenaren hadden een klein veldoverwicht, dat zij na rust aanvankelijk ook handhaafden. Hoenen kon de voorsprong tot 2-0 ver groten. maar daarna kwam A.D.O. wat meer in dp aanval. Tien minuten voor het einde scoorde Heijnen voor de Ha genaars (2-1), die echter niet verder kwamen. Toeschouwers: 15.000. M.V.V.-N.A.C. 1-0 M.V.V. speelde goed tegen teleurstellend N.A.C. De uitslag was nog geflatteerd voor de Bredanaars. N.A.C. speelde sterk verdedigend, Een belangrijke rol in de kleine Maastrichtse zege speelde Van Dinter. de tweede invaller-doelman van N.A.C- Van der Merwe (gebles seerd) was vervangen door Korebrits. die al na tien minuten het veld moest verlaten na een harde achterwaartse val. Keer op keer verrichtte hij name lijk uitstekende saves op de felle Maas trichtse schoten. Berst 25 minuten na de rust moest hij capituleren voor een „dreun" 'van Houwers, die scoorde uit BLAUW WIT-GO AHEAD l-l Een technisch wat beter Blauw Wit slaagde er niet in dit surplus ook ln de score tot uitdrukking te brengen. In de ze soms wat rommelige wedstryd voch ten de Deventenaren namelyk fel voor een goed resultaat. Tegen de verhouding in nam Go Ahead na rust zelfs de lei ding door Levering. Blauw Wit gooide er nog een schepje bo\en op en Verha gen benutte een hoge voorzet van links loor ineens in te knallen: 1-1. Toesehou- wers: 5500. P.S.V. 18 11 4 3 26 43—24 Ajax 17 9 5 3 23 45—19 N.A.C. 18 10 3 5 23 40—35 Spel. Enschede 17 9 4 4 22 36—27 D.W.S. 16 10 1 5 21 30—20 Feijenoord 17 9 2 6 20 37—17 M.V.V. 18 7 6 5 20 27—27 A.D.O. 18 8 4 6 20 29—29 Fortuna '54 IS 6 6 6 18 30—31 D.O.S. 16 3 6 17 2&— 26 G.V.A.V. 16 6 4 6 16 24—23 Go Ahead 18 4 6 8 14 2741 Blauw Wit 18 4 5 9 13 3110 Heracles 18 5 3 10 13 2641 Sparta 17 1 4 12 6 1639 Volendam 18 1 4 13 6 26—44 Maar de andere deelnemers waren rela tief gesproken meer vooruit gegaan, zo dat het hem niet veel hielp. Hij kreeg 893 punten. De officiële uitslag van de zaterdag avond in Grenoble beëindigde strijd om de Europese titel kunstrijden heren luidt als volgt: 1 Alain Calmat (Frankrijk) plaatscijfer 10, 2227,6 punten; 2 Manfred Schnelldorfer (W.-Dld.) 20. 2177,1; 3 Carol Divin (Tsj 33. 2118.7; 4 Emme rich Danzer (Oost) 31. 3133,3: 5 Peter Jonas (Oost) 42, 2097,1: 6 Sepp Schoen- metzier (W.-Dld.) 56. 2036,6;' 7 Wolf gang Schwarz (Oost) 61. 2002,8; 8 Gior- dani Albondati (It.) 79, 1948: 9 Robert Durevill (Fr.) 81. 1939,9; 10 Hugo Dum- ler (Oost) 89, 1915,6. Onze landgenoot Wouter Toledo werd veertiende met plaatscijfer 114 en 1870,3 punten. Er waren zeventien deelnemers. D.O.S.-Feyenoord afg. Heracles-G.V.A.V. 1 lx Ajax-D.VV.S. afg. Volendam-Fortuna *54 X P.S.V.-A.D.O. X M.V.V.-N.A.C. Sparta-Enschede afg Veen dam-Willem n x Telstar-Elinkwijk X Sittardia-D.H.C. x Hilversum-'t Gooi afg. Haarlem-Alkmaar IX S.V.V.-H.D.V.S. Enseh. Boys-Velox Excelslor-Fortuna VI. X Koning winter heeft de Nederlandse toto-enthousiasten niet hun wekelijkse „gok-spelletje" kunnen onthouden. Van de 578.982 deelnemers, die f 684.915 in legden, hadden er zich zondagavond twee gemeld met elf punten (het maxi mum van deze week). Zij delen voorlo pig de eerste prijs van f 124.312. Voor de tweede prijs (f 67.806) is het aantal gegadigden groter. Voor dit be drag waren al 35 meldingen van tien punten binnen Voor de extra prijs (f 33.903) had nog niemand zich ge meld. Ingevolge de totoreglementen geldt ook wedstrijdnummer 1 als gelijk spel. 6 11 21 26 7 12 17 27 s 8 13 18 23 28 4 9 14 19 29 5 10 >3- 20 25 30

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 3