AARDBEVING OP FORMOSA - 90 DODEN Honderden duizenden gewonden daklozen Johnson antwoordt Kroesjtsjew Mislukte actie tegen Unilever in Djakarta „Bevolking aan de van Schouwen is nu gewend geraakt industrie" Zanzibar voortaan een volksrepubliek WBÊSBBm N.V.V. bezorgd over de loonontwikkeling HUIZEN IN BRAND - SPOORVERBINDINGEN VERBROKEN Egyptische vlieger vraagt asiel in Israël O.A.S.-chef Watin gearresteerd Veldmaarschalk' Okello neemt paar dagen rust IJS VERGT SLACHTOFFERS „Sommige branches gaan te ver" VER0LME BOUWT REUSACHTIGE PONTON VOOR ZW0LSMANGR0EP „Sinds vestiging van Smit Bolnes veel onbegrip uit de weg geruimd" 207e jaargang - no. 16 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE M I DD ELBU RGSE, VLISSIN G SE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Directie: F. van de Velde. F. B. den Boer en W. de Pagter. Hoofdredactie: W. Leertouwer en O. A- de Kok. Abonnementsprijs 75 cent per week. 9.7a per fcw.; franco per post 10,— p. kw. Losse nummers 15 ct Bureaus: Vliv.iricen Walstraat 58-60. tel. 2355 fb.g.g. red. 3508. adv. 3647/3043); Middelburg: Markt 61. tel. 3841 (b.e.g. red. 2078/3169. adv. 2375); Goes: Gr. .Markt 2, tel 6140 «b.g.g. red. 7853. adv 5213). Oostburc tel. 2395; Terne uier, Arvr.aalstraat 2. u- - -eeels) 32 ct p. -egel «min. ƒ1.60/ ..Br.even our -.an dit Nad" 21 el neer Obs SM F Z O., kflddctmrg Maandag 20 jan. 1964 2911; Zierikzee: red. tel. 2425. adm. tel. 2094.'# Adv. pr. 32 ct.' p mm. Mln'p adv. 4^0-Ingez. med! 3 x tarief. Kleine adv. 1 Midden- en Zuid-Formosa zijn in de nacht van zaterdag op zondag getroffen door een hevige aardbeving, die aan ongeveer negentig personen het leven heeft gekost; 320 mensen werden gewond. In de steden Tsjiaji en Tainan zijn 903 huizen geheel en 1800 gedeel telijk ingestort. In Tsjiaji zijn een 180 huizen door branden, die na de aardbeving uitbraken, vernield, waardoor 745 personen dakloos wer den. Meer dan duizend brandweermannen hebben aan het blussings- werk deelgenomen. Het centrale punt van de aardbe ving bevond zich onder een berg rug in Midden-Formosa. Uit Noord-Formosa, dat minder erg werd getroffen, zijn geen berichten over slachtoffers of aangerichte schade ontvangen. Verscheidene delen van de spoorbaan, die van Noord- naar Zuid-Formosa loopt, zijn door de aardbeving verwrongen. De grote verkeerswegen werden echter niet beschadigd. In het district Tainan wonen meer dan twee miljoeen mensen, voor het grootste deel boeren. In dit district zijn 78 doden te betreuren. De andere slachtoffers vielen in de nabijgelegen stad Tsjiaji, ten noorden van Tainan. Hulpactie De provinciale gouverneur van Formosa, Hoeang Ts.jie, heeft de omvang van de Een kapitein van de Egyptische lucht macht, Makmoed Hilmi, Is gisteren met een lestoestel van het Russische model Jak II naar Israël uitgeweken, waar hjj behouden op een militair vliegveld landde. Volgens een Israëlische militaire woord voerder probeerden vliegtuigen van de Egyptische luchtmacht nog het les- vliegtuig te onderscheppen. Israëli sche jachtvliegtuigen dwongen de Egyptische toestellen echter rechts omkeert te maken. Het is de eerste maal sinds de Israëli sche veldtocht tegen Egypte in 1956 1957, «lat een Egyptische officier in Israël asiel vraagt. ramp in ogenschouw genomen. In de ochtenduren heeft h|j zich per helikopter boven het getroffen gebied begeven en maatregelen getroffen om zo effectief mogelijk hulp te bieden. HET EILAND FORMOSA AUTO DOOR MIDDENBERM- DODE EN 3 GEWONDEN De tweejarige M. S. uit Beekbergen is zaterdagavond omgekomen by een auto-ongeluk tussen Maarn en Maars- bergen op ryksweg 12. Drie personen werden in een ziekenhuis in Utrecht op genomen. Een personenauto uit de richting Maarn schoot, waarschijnlijk tengevol ge van het springen van een band, door de middenberm, die daar nog niet van een vangrail is voorzien. Op het andere weggedeelte kwam deze wagen, bestuurd door mej. J. N. V. uit Den Haag, In botsing met een perso nenauto waarin de heer H. A. C. S. uit Baekbergen met diens echtgenote en twee kinderen zat. Daarop reed weer een andere auto in die bestuurd werd door de paragnost J. Croiset. Het oudste kind uit het gezin S. kwam om het leven. Het echtpaar werd in een ziekenhuis in Utrecht opgenomen, evenals de bestuurster van de door de middenberm geschoten wagen. Zij heeft een schedelbasisfractuur. De heer Croi set had verwondingen aan het hoofd. De baby van het echtpaar S. bleef ongedeerd. President Jhonson van de V.S. heeft een beroep op Kroesjtsjew gedaan af te zien -•an ondermijning, de omverwerping an regering, infiltratie en wapenge weld als middelen ter regeling van ter ritoriale en grensgeschillen, zo is gister van gezaghebbende zyde in Washington meegedeeld. Johnsons antwoord op Kroesjtsjews nieuwjaarsboodschap aan alle regerings leiders van de wereld bevat „algemene richtlijnen" voor de vreedzame regeling •in geschillen. Zoals bekend heeft pre- lier Kroesjtsjew van de Sowiet-Unie er i zijn nieuwjaarsboodschap bij alle re geringsleiders op aangedrongen geen geweld te gebruiken ter regeling van geschillen. In Johnsons antwoord, dat zaterdag avond is overhandigd aan de Russische ambassadeur in Washington. Dobrynin. wordt erop gewezen dat wapengeweld niet het enige middel is geweest om ge bied te veroveren, bestaande grenzen te ijzigen en regeringen omver te werpen, hebben gezegd, dat het beter geschikt Johnson zou verder in zyn antwoord maken van de volkerenorganisatie voor haar taak van vredesstichtster 'n ma nier is om de vreedzame regeling van ter ritoriale geschillen te bevorderen. John-' son had ook te kennen gegeven dat de kwestie van de regeling van deze ge schillen besproken zou kunnen worden op de ontwapeningsconferentie, die mor gen in Genève hervat wordt. COMMUNISTEN ERKENNEN REBELLENBEWIND De nieuwe machthebbers van Zan zibar hebben zaterdag bekendge maakt dat hun republiek bekend zal staan als een „volksrepubliek' en dat hun regime door minstens vijf communistische landen is er kend. Deze landen zijn communis tisch China, Joegoslavië, Noord- Korea, Oost-Duitsland en Rusland. Ghana, Kenia en Ethiopië hebben het zes dagen oude revolutionaire regime eveneens erkend. een uitzending van radio-Tangajika werd gisteren bericht dat „veldmaar schalk' John Okelio, de leider van de opstand tegen het door de Arabieren gedomineerde bewind, in Dar Es Salaam was aangekomen om een paar dagen uit te rusten. Men maakte geen verdere details bekend In Zanzibarstad werd gistermorgen een parade gehouden door 130 man schappen van de Tangajikaanse veld politie. De in gevechtskleding gesto ken mannen werden toegejuicht door de langs de straat staande menigte. Georges (De Manke) Watin, een O.A.S.- organisatie van liet geheime leger) leider van wie de arrestatie zaterdag is bekendgemaakt, is meer dan een half jaar in het Zwitserse dorp Grandvillard ondergedoken geweest voordat hij op oudejaarsavond in hechtenis werd geno men, zo is gisteren bericht. De Zwitserse politie, die zaterdag meld de dat Watin was ingerekend, deelde niet mee wanneer en waar hij was ge arresteerd en hoe een en ander in zijn werk was gegaan. Albert Sedoux, de directeur van het „Hotel de la Gare" te Grandvillard, zei dat. Watin op oudejaarsavond door vijf politiemannen uit zijn hotelkamer was gehaald. De politiemannen werden aan gevoerd door de commandant van de veiligheidspolitie uit. het nabijgelegen dorp Bulle. Watin bood geen lichamelijk verzet, maar sprak een kwartier lang met de gendarmes voordat hij meeging naar de gevangenis in hel fort van Bulle. Functionarissen te Parijs zeiden dat Frankrijk Zwitserland zou verzoe ken Watin uit te leveren. De O.A.S-er is ervan beschuldigd twee pogingen om president Charles de Gaulle van Frank rijk to doden te Pctit-Clamart (Pa rijs) op 22 augustus 1962 en op de mi litaire academie van SI. Cyr, verleden jaar te hebben georganiseerd. De Franse functionarissen dachten niet dal Zwitserland Watin zou uitleveren en achtten het waarschijnlijker dat men zou proberen hem uit Zwitserland te zetten. Indien geen enkel land Watin asiel wil verlenen, zullen de Zwitserse autoriteiten Watin mogelijkerwijze in terneren, meenden voornoemde func tionarissen. Linkse organisaties eisen overneming Na anti-Britse en anti-Amerikaanse demonstraties Links georiënteerde arbeiders zijn er zaterdag niet in geslaagd Uni lever in Indonesië over te nemen. Volgens het persbureau Antara hadden vijf grote massaorganisa- ties in verklaringen de eis gesteld dat de regering de Britse belangen in Indonesië overneemt als vergel ding tegen de Britse steun aan de Federatie Maleisië. Antara deelde mede dat de vakbondsleden Uni lever hadden overgenomen en het beheer in handen hadden gegeven van het stadsbestuur van Djakar ta. De directeur van Unilever in Indonesië, de heer B. W. Schwarz, sprak dit echter tegen. Hij zei dat hij met toestemming van de gouverneur van Djakarta en van het ministerie van de volksindustrie op zijn kantoor was gebleven. De gouver neur had hem de raad gegeven te spre ken met een afvaardiging van de ar beiders, maar dit zou erkenning van de overneming door de arbeiders inhouden. De plaatselijke autoriteiten waren het met hem eens en zeiden dat overneming inbreuk zou zijn op een presidentied besluit. hcee fabrieken De heer Schwarz deelde verder mede dat de vakbondsleden er evenmin in waren geslaagd de twee zeep- en margarinefabrieken van Unilever in Djakarta over te nemen. Het was niet bekend of zij iets hadden ondernomen tegen het bedrijf van Unilever in Soerabaja. Hij had niets uit Soera- baja vernomen. Ongeveer 1000 jonge Indonesiërs waren zaterdag onder het uitroepen van anti- Britse en anti-Amerikaanse leuzen naar de Britse en Amerikaanse ambassade op- etrokken om te protesteren tegen hel •astbouden van twee Indonesische sche pen in Hong-Kong" en de overbrenging van de Amerikaanse zevende vloot van de Stille Oceaan naar de Indische Oce aan, Politiebewaking De betoging had een rustig en ordeiyk verloop, omdat de gebouwen van ae twee diplomatieke vertegenwoordigingen streng werden bewaakt «loor gemotori seerde eenheden van de politie, uitgerust met traangasboramen. President Sjeik Abeid Karoeme nam de parade af. De politiemannen zijn zater dag aangekomen en moeten de orde handhaven terwijl de politiemacht van Zanzibar wordt hervormd. De afgezette sultan, Seyyid Jamsjid Bin Khalita, is per vliegtuig uit Dar Es Salaam naar Londen vertrokken. Hij is vergezeld door zijn echtgenote, zijn broer Mohammed en 41 andere personen. Chinees Volgens de Britse „Sunday Telegraph" is de Chinese communist Kao Liang een der voornaamste aanstichters geweest van de omwenteling op het eiland Zan zibar. Kao Liang gaat door als corres pondent. van het officiële communistisch- Chinese persbureau „Nieuw-China". Hy verbleef aanvankelijk in India, doch in 1960 werd hem door de Indische auto riteiten aangezegd dat hij uit New-Delhi moest vertrekken. Kao Liang vertrok toen naar Afrika. Hy verbleef in ver schillende Oostafrikaan.se landen, waar hij hielp bij het organiseren van onder grondse bewegingen. De ijszeilioedstrijden op de Gouw zee bij Monnikendamdie voor za terdagmiddag op het programma stondenkonden door gebrek aan vAnd en belangstelling met door gaan. Er lagen op de Gouwzee wel een paar ijsjachten en die leverden uit de lucht gezien een aardig schouwspel op. Zij wierpen lange schaduwen over het nog niet zo heel betrouwbare ijs van de Gouw zee. (Luchtfoto A.N.P.J MEDICIJN VOOR ZIEKE JONGEN PER VLIEGTUIG NAAR RUSLAND Russische functionarissen hebben giste ren een aanbod van de Westduitse luchtmacht afgeslagen om een genees middel naar Kopenhagen te brengen voor een ernstig zieke Russische jon gen. Volgens een zegsman van het Westduit se ministerie van defensie had men het medicijn met een speciale vlucht naar de Deense hoofdstad willen brengen indien de Russen het met een ander speciaal toestel zouden ophalen. Rus sische functionarissen bedankten de Westduitsers voor hun aanbod, maar beschreven het plan als „onuitvoer baar". Een 24-jarige Westduitse radio-ama teur, Frieder Kluge, te Backnang nabij Stuttgart, had eerder op de dag ver klaard dat radio-amateurs te Moskou in een zaterdag beluisterde boodschap om het geneesmiddel sigmamicyn hadden gevraagd. Op de kliniek van de universiteit van Hamburg was gezegd dat men in staat was het medicijn beschikbaar te stellen voor Gennadi Petrof, die lijdt aan een soort acute buikvliesontsteking. Een zegsman van de kliniek te Ham burg zei dat het geneesmiddel vandaag met een lijntoestel via Brussel naar Moskou zou worden gebracht. Twee jongens van tien en elf jaar uit Bolsward, Hendrik de Jong en Albert Dijkstra, zijn zaterdagmiddag nahy K raorra bij het schaatsenrijden in ei wak terechtgekomen en verdronken. De Hendrik te brengen. Zaterdagmorgen omstreeks tien i de vestingsgracht te Hellevoetsluis bij het schaatsen in een wak gereden en ver dronken. Zaterdagmiddag is voorts de 16-jarige Amsterdamse scholier R. Schoten bij het schaatsen op de Lijnbaansgracht in de hoofdstad door het ijs gezakt en ver dronken. Omstanders trachtten vergeefs de jongen onder het ij3 vandaan te ha len. „Gevaar voor werkgelegenheid" (Van onze verslaggever.) „De centrale leiding van het N.V.V. deelt de bezorgdheid van de rege ring over de loonontwikkeling. Er zijn bedrijfstakken vooral in de be- ambtensector, die zich aan het ak- r koord houden, maar er rijn ook ggri» SfU'en" om e"ie' sectoren waar men er boven uit gaat. Hierdoor dreigt het gevaar EPTStP ZOTS van een tekort op de betalingsba- lans en van werkloosheid". Dit zei drs. D. Roemers, de voorzitter van bet N.V.V., zaterdagmiddag in zijn rede voor de leden van de Amster damse bestuurdersbond, die met hun echtgenoten de zaal van Belle- vue tot de uiterste hoeken vulden. Drs. Roemers vond het als voorzitter van een vakcentrale niet prettig dit te zeggen, maar hij achtte het zrjn plicht. „Als ik gevaren zie voor de werkgelegenheid, dan is het mijn op dracht u dit te zeggen". Het zou, aldus de N.V.V.-voorzitter, nog best goed kunnen gaan, als in het buitenland ook de lonen en de prijzen zouden stijgen, maar als Nederland hierbij aan de kop (Van onze Haagse redactie) De Zwolsman Groep heeft eind december bij Verolme een enorme ponton besteld van ongeveer 125 bij 75 meter. Over het doei van deze ponton alsmede over het tijdstip, waarop deze klaar moet zijn, kon men zich niet uitlaten. De Zwolsman Groep ontkent echter categorisch, dat er enig verband bestaat tussen de bouw van deze ponton en de activiteiten van de televisiemaatschappij de R.E.M., die plannen heeft voor t.v.-pro- gramma's vanuit zee. Dit houdt echter niet in, dat de Zwolsman Groep niet in een soortgelijke vorm van televisie geïnteresseerd zou zijn. Vooralsnog wordt echter duidelijk gesproken over een ponton, een dryvend eiland dus, en wordt ontkend, dat het een eiland op poten zou zijn, zoals een boorponton. Hieruit zou men mogen afleiden, dat men niet aan televisie denkt, omdat een zenderplatform binnen één decimeter stabiel moet zijn. Het is derhalve waarschijnlijker, dat de Zwolsman Groep andere plannen heeft met deze ponton, waarbij een extra-territoriaal amusementsbedrijf lees: speelbank niet is uitgesloten. Doch ook in geheel andere richting zijn speculaties mogelijk, bijvoorbeeld de verhuur van dit eiland aan aannemersbedrijven of oliemaatschappijen.- De Zwolsman Groep zelf, evenals Verolme, beperken zich tot de mededeling, dat er een ponton gebouwd wordt en verstrekken geen verdere details. Dat de regering bijkens een rede van minister Witteveen voor de buiten landse persvereniging niet alleen be zorgd is over de lonen-, maar ook over de prljs-ontwikkeling, vond drs. Roemers een vooruitgang. „Het prijsbeleid is op dit ogenblik onze eerste zorg". Hij gaf toe, dat er prijsontwikkelingen zijn, die de rege ring niet in de hand kan hebben, zo als bijv. de stijging van de grond- stoffenprijzen. De N.V.V.-voorzitter doen. Maar wel wilde hij de minister houden aan zijn uitspraak: de eerste vijf procent mag worden doorbere kend en de rest niet. Oorzaken DIRECTEUR GEWESTELIJK ARBEIDSBUREAU: „Het is de plicht van de minister te zorgen, dat zijn richtlijnen gehandhaafd worden. „Daar in een produkt niet alleen arbeidskosten zitten, meende dra. Roemers dat een artikel gemiddeld vier procent duurder mag worden. Aan zijn verklaring voegde drs. Roe mers een waarschuwing toe: „Als de prijzen uit de hand lopen dan kan de regering, noch de vakbeweging de lonen in de hand houden. Dan zal de wal het schip keren." Ook richtte drs. Roe mers een waarschuwing tot de werkge vers: „Als er geen discipline is bij de werkgevers dan kunnen wij als vakbe weging die discipline ook niet handha ven". Sprekend over de interne en externe oorzaken die geleid hebben tot de loon- operatie, zei drs. Roemers o.a„ dat het psychologisch klimaat bij de werkers om zich te beperken door de regering- De Quay is bedorven. De dividenden werden vrygelaten, de tantièmes liepen op tot ongekende hoogten, de grond- prijsbeheersing werd afgeschaft, en de regering heeft niets gedaan tegen de huizenspeculatie. „De regering heeft de economie in de hand willen houden al leen in de loonpolitiek en dat moest mislukken". „ER IS de laatste twee jaar op Schouwen-Duiveland heel wat onbe grip over industrie uit de weg geruimd. Wie er nu serieus over denkt om bijvoorbeeld uit de landbouw over te stappen n*aar de industrie, heeft niet meer tegelijk het huiverige gevoel, dat hij achter het hek van de fabriek aan de lopende band komt te staan." Dat is de conclu sie van de directeur van het gewestelijk arbeidsbureau in Zierikzee, de heer D. Goudriaan als hij even terugkijkt naar het tijdstip, waarop de eerste grote metaalindustrie de dieselmotorenfabriek van Smit «Sr Bolnes N.V. zich in Zierikzee vestigde. De wervingscampagne voor personeel heeft de directie van dit bedrijf in het begin niet „mee gezeten". Maar op het ogenblik is die „reserve" tegenover industrie wel ongeveer verdwenen. Voor de toekomstige vestigingen i geeft deze verandering in het „ïndüs- j triegevoel" van de bevolking toch wel perspectieven. Al moet de heer Gou-j (lriaun er onmiddellijk dit aan verbin-1 den: „Het hangt er nntuurlyk hele maal van af, welk soort bedrijf op Schouwen-Duiveland wil „neerstrij ken". Zijn er veel vaklieden nodig? Of kan men het met een flinke bezet- Binnenkort zal een nieuwe belangrijke industrie zich in Zierikzee vestigen: de N.V. Handelsonderneming W. Hagen uit Scheveningen. Een onderneming, die zich bezig houdt met de fabricage, as semblage en handel in geluidstechnische, akoestische en elektrotechnische appa raten. Dit bedrijf zal ongeveer twintig man geschoold personeel nodig hebben. De rest van de ongeveer 75 werknemers, waarmee men wil starten, zal uit onge- schooiden bestaan. Hoe is nu de situatie op de arbeidsmarkt op het eiland, dat in de loop van dit jaar met het vasteland van de randstad Hol land zal worden verbonden? Geven de bevolkingscijfers een bepaalde richting aan? We hebben deze vragen aan de heer Goudriaan voorgelegd. Zoals men vorige week in de P.Z.C. heeft kunnen lezen is het inwonertal van het eiland in 1963 met 46 teruggelopen tot 22.819. Dit cijfer is niet helemaal zuiver, want in de gemeente VVesterschouwen zijn gedurende een deel van 1963 onge veer 130 repatrianten gehuisvest ge weest, die in het voorjaar allen naar een andere bestemming vertrokken. Daarom moet men het bevolkingscyfer van Wes- terschouwen eigenlijk op -f 15 stellen Zierikzee boekte na een jarenlange ach- teruitgang In de eindcijfers van het be-] volkingsverloop nu eindelijk een forse1 stijging van 130 inwoners. Een belang rijk deel ervan kwam uit het vestigings overschot. Als men daarbij in acht neemt, dat tal van nieuwe woningen konden worden toegewezen is het duide lijk dat de industrievestiging haar eerste invloed op het toekomstige h stad heeft uitgeoefend. Hier en moet dit ten koste zijn gegaan van de andere gemeenten op het eiland. Met name Brouwershaven boekte een stevige achteruitgang Met eigen ogen... Oostduitse jongen bereikte westen op het nippertje Twee Westberiy'nse politiemannen heb ben gisteren een 16-jarige. Oostduitse luchteling over dc muur naby de De jongeman verklaarde na afloop zijn angstig avontuur, dat hij et ogenblikken aan zijn armen aan Oostberlijnse kant van de muur had g« hangen, terwijl zijn hiel hevig bloede! „Voordat Smit en Bolnes naar Zierikzee kwam wist men eigenlijk hier niet wat industrie inhield", vertelt de heer Gou driaan. „Wie er belangstelling voor had durfde er toch ook weer niet aan te be ginnen. En die huivering is pas overwon nen, toen we het idee opperden om een bus vol belangstellenden naar de be staande fabriek van Smit in Kinderdijk te laten rijden, waar ze het met eigen ogen konden bekijken. Het heeft gehol pen. De landarbeider, die gewend was al tijd „de baas" bij de hand te hebben, liet zich omscholen. De rijkswerkplaats te Bergen op Zoom heeft in die periode steeds een belangrijk De synode V£n de Rijnse protestants# „contingent" van Schouwen-Duiveland Ikcrlc heeft een plan goedgekeurd om een binnen zijn muren gehad. En op het. inzarnelinS te houden voor de aankoop van ogenblik is er bij de N.V. Smit en Bolnesecn schiP om de bevolking van het eiland Nias. die b«J deze kerk is aangesloten. In staat te stellen de verbinding te onderhou- I den met het nabij gelegen Sumatra. door een schotwond en net op tijd door de Weaiberhjnse politie was beetgepakt en over de muur was getrokken. De jongen was bij een poging om over de muur te klimmen door Oostduitse grenswachten opgemerkt en onder vuur genomen. Onmiddellijk na zijn op het nippertje geslaagde vluchtpoging werd hij naar het ziekenhuis vervoerd, waar bleek dat zijn verwonding niet van ern stige aard was. Zie slot pag. 2 kol. 6)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 1