SJOUKJE WEER KAMPIOENE toeter- foeteraar? Voorstel voor stichting van een bestuursschool „Gemeente Souburg wil niet graag het Berlijn van Walcheren worden" Vijfde Europese titel Sport en wedstrijden ONGUNSTIGE LOTING VOOR LIEBRECHTS RUS KERES VERLIEST DE AANSLUITING Conflict K.N.S.B. en N.0.C, bijgelegd WEER GEEN VOETBAL BIJ AMATEURS GEEN KORFBAL Bent u een typische Let dan op! Binnenkort komt er 'n nieuwe Auto! die beslist NIET VOOR U gemaakt is. Films in plaats van skireportage op televisie Waar komen in toekomst de werkers in het Zuid-Sloe te wonen Uitbreiding haven Walsoorden in raad Hontenisse Zierikzee: „Mekka" der kerkorgels EXAMENS 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 18 JANUARI 1664 Drieduizend enthousiaste toeschouwers hebben vrijdagavond in het uitverkochte ijsstadion van Grenoble een indrukwekkende hulde ge bracht aan een Nederlands meisje Aan Sjoukje Dijkstra, die op de mooie vloer van de nieu<ve ijsbaan in de Franse notenstad voor de 01st(.ravo„„ 0>l0 ae lotl„B vijfde achtereenvolgende maal het Europese kampioenschap kunstrij den behaalde. ZIJ eindigde op deze ereplaats voor nummer twee Regina Heitzer, en nummer drie Nicole Hnssler. Het was voor niemand een verrassing dat dit gebeurde, want wat had er eigenlijk nog mis kunnen gaan voor Sjoukje, die na de ver plichte figuren een voorsprong van 63.7 punten op haar eerste grote rivale Regina Heitzer had. Bij vijf van de negen juryleden bedroeg dat puntenverschil zelfs meer dan 4.4 gemiddeld. Sjoukje kon dus een potje breken, maar er brak niet veel met startnummer 13 op vrijdag Integendeel, zij voegde nog 43 punten aan die voorsprong toe. Eenmaal in een dubbel flip gleed zij bij het neerkomen even weg. Maar verder oogstte Sjoukje alleen maar open doek jes. een ovatie aan het slot, een vijfde Europese titel, een medaille aan een fraai zijden lint. veel kussen en veel bloemen. Voordat de Nederlandse in haar zeegroene pakje met donkere kraag op het ijs verscheen had het pu bliek al enkele goede prestaties eezien. Toen echter de muziek van Graduation Ball eenmaal was ingezet en Sjoukje na een mooie open axel en een explosie ve dubbele axel boven het ijs wervelde als eerste grote proeve van' haar tech niek en timing, klonk uit de dichte rijen nog voor het applaus een langgerekte zucht van bewondering, als bij de eerste knallende vuurpijl tn een vuurwerk. En zo ging het door. Sjoukje had haar Kuer sedert het vorig jaar niet gewij zigd en waarom zou zij dit ook gedaan hebben. Het was voor de zoveelste maal een adembenemende demonstratie van een prachtige compositie met moeilijke sprongen, en pirouettes, afwisselend in tempo, verbonden door mooi gereden passen. Sjoukjes dubbeisprongen waren weer formidabel van stijl en hoogte. Na de eombinnfiesprong met de j euler en tot slot de axel was er geen twijfel meer moecliik. De juryleden moesten nog rekening houden met hot rijden van o.a. Regina Heitzer, Nicole Hassler en ook Hellï Sengst- schniid, die allen na Sjoukie kwamen, maar zij konden toch niet anders doen, dan de Nederlandse ijskoningin hoog belonen. Sjoukje moest het door haar fout bij de dubbele flip z.onder 5.9 stellen. Voor de technische waarden, het belang rijkste cijfer, kreeg zij respectievelijk: 5.8 - 5.7 - 5.8 - 5.8 - 5.8 - 5.7 - 5.8 - 5.8 5.8 en voor de artistieke indruk 5.8 - 5.8 - 5.8 - 5.7 - 5.7 - 5.6 - 5.7 - 5.7 - 5.8. Nicole Hassler. de frêle Franse kunst rijdster reed eveneens voortreffelijk. Zij werd door de juryleden hoog gewaar deerd voor de bijzonder muzikale wijze waarop zij haar vrije rijden voor het voetlicht bracht met prachtige sprongen en haar beroemde pirouetes. die door geen enkele rijdster hier in Grenoble werden overtroffen. Het was weer be ter dan in Boedapest een jaar geleden, maar zij had echter te veel punten ver loren op Regina Heitzer om de tweede plaats van Boedapest te kunnen conti nueren. Regina Heitzer, die ondanks een ongeïnspireerde Kuer met weinig moei lijke sprongen, glad en automatisch reed, eindigde voor de Franqaise op de tweede plaats met niet zo'n heel groot verschil. Regina Heitzer kreeg 6 jury leden on haar hand die de Oostenrijkse op de tweede plaats stelden, tegenóver drie tweede plaatsen voor Nicolé Hass ler de 500 en de 5000 meter voor de Euro pese schaatskampioenschappen plaats gehad. Rudie Liebrechts lootte op de 5000 meter tamelijk ongunstig. Hij moet namelijk in de eerste rit uitkomen. Ge lukkig rjjdt hy tegen de sterke Noor Per Ivar Moe, zodat de eerste rit met een een spannende zal zijn. Verkerk moet tegen de Fin Jaervlnen, ook een snelle rijder. Peter Nottet rijdt tegen Goeran Slott uit Zweden. Ver kerk komt op de 500 meter tegen deze rijder uit. Liebrechts komt in de vijfde rit uit tegen Thomas Dawson. Of deze Brit in staat moet worden geacht Lie brechts naar een snelle 500 meter te brengen, valt nog te betwijfelen. Peter Nottet moet alleen rijden. Nu de helft van het hoogovenschaak- toernooi cr opzit is de grote vraag of Kercs twee punten achter komt te staan op leider Portisch. Deze vraag is gere zen na de voortzetting van de partij Ke- resLarsen. De Rus deed eerst een zwakke zet, waarna hij een simpele com binatie over het hoofd zag. Het gevolg kan zijn, dat hij de opnieuw afge broken partij gaat verliezen. Het duel KeresNey werd remise, zodat hij op 5',i punt kan komen. Portisch is in eindspel tegen Bobotsov afgebroken een gunstige positie. De achterstand, die Keres op kan lopen is bijna niet meer in te balen. Larsen won ln grote stijl van Schel- tinga. Zuidema wist na een aantrekke lijke partij van de Rooii te winnen. Van de Berg zorgde voor een sensatie. Tegen Donner speelde hii een paard in de ver onderstelling. dat het beestje tweemaal dekking genoot. Dat dat niet zo bleek, kostte hem de overwinning. De uitslagen van de vrijdag achtste ronde van het hoogoventoernooi gespeelde partijen luiden' Larsen (Den.)Van Scheltinga (Ned.) 1 0. Zuidema (Ned.)De Rooi (Ned.) 1 0. Bobotsov (Buig.)Portisch (Hong.) afg Lengve! (Hong.)—Dunkelblum (Belg) 1 0. Van de Berg (Ned Donner (Ned.) 01. Parma (Z. SI.)Filip (Tsi. SI.) li —li. Darga (W. Did.)—Ivkov (Z SI.) Na acht ronden luidt de stand: 1. Por tisch Gli Dnt en 1 afg.. 2 en 3 Ivkov en Larsen 6 en 1 afg.. 4 Nev 6. 5 Keres 5li en 1 afg.. 6 en 7 Parma en Filip 5. 8. 9 en 10 Donner. Lengvel en Zuidema al len 4. 11 Van Scheltinga 3. 12 Darga 2li en 1 afg.. 13 Bobotsov 1 en 1 afg. 14 en 15 Dunkelblum en De Rooi 1. 16 Van de Berg Vs. De K.N.V.B. heeft, in verband met de gesteldheid van de terreinen al le amateur wedstrijden, zowel in de K.N.V.B. -als in de afdelingen, voor zaterdag en zondag afgelast. De beslissing over het al of niet door gaan van het betaald voetbal het betaalde jeugdvoetbal zal aan consuls en scheidsrechters worden overgelaten. Microkorfbal op Bonedijkeplein te Vlissingen In tegenstelling met het vorige gepubli ceerde programma delen we mee, dat ook op het Bonedijkeplein te Vlissingen zaterdag een volledig mierokorfbalpro- gramma wordt afgewerkt. Hieronder zijn een aantal zeer interessante ontmoe tingen, daar het allemaal wedstrijden gelden uit de eerste klas. Animo I komt binnen de Innen met als eerste tegenstander Swift n. Gezien het vertoonde spel tegen Swift I mogen we rekenen op een Animozege, al zal deze zeker niet groot zijn. daar de Swiftianen het Tjoba en Togo in Goes ook niet ca deau gaven. Tegen Swift III zijn de pun ten zeker voor de zebra's, terwiil de eer sten tegen hun grotere broer Swift I en Zuidwesters ook wel in het zand zullen bijten Zeer zeker zal het niet aan span ning ontbreken bij Swift LSwift n. Uiteindelijk zullen de punten wel bij de eersten terecht komen, doch zeer zeker zullen ze er voor moeten vechten. Ze zul len ook wel aan het langste eind trekken tegen Animo II. al zal het ook geen walk-over" zijn. Animo II en Zuidwes ters I zullen elkaar niet veel aan sterkte ontlopen, al slaan we de groen-zwarten iets hoger aan. De prognose luidt dan Het gerezen meningsverschil lussen de: x_SvV;f' H (1); Animo nSwift Koninklijke Nederlandsche Schaatsen-x 2 Swift I—Swift II (1); Swift I rijdersbond en het Nederlandsch Olym- I Swift III IZuidwesters ISwift EH pisch Comité over de aanwijzing van (1); Animo ISwift III (1): Animo II een begeleidende arts voor de olympi-jZuidwesters I (2). sche winterspelen van Innsbruck is in I vriendschappelijke sfeer opgelost. Het N.O.C. heeft over deze kwestie vrijdagmorgen het volgende communi que doen uitgaan ..Het Nederlandsch Olympisch Comité deelt mede. dat nader overleg met de K.N.S.B.. waarbij beider standpunten en motieven in welwillende sfeer ter tafel I zijn gebracht en begrip en instemming j De voor zaterdag 18 en zondag 19 jan. hebben ontmoet, tot de volgende beslis- aangekondigde Kurov,«--reportages eirtrt korf, p,,.„neri van de internationale „Habnenkamm- Stf.g heelt gevoerd rennen" in de Oostenrijks wintersport- .n de olympische delegatu naar de Ain plnntv Kitxbiihel kunnen geen doorgang terspe'.en te Innsbruck is opgenomen, de vindPn. skiwedstrijden zijn name- heer Holleboom. van wiens diensten |yk jn \erband met de te geringe hoe uitsluitend ais masseur gebruik zal wor- veelheid sneeuw afgelast, den gemaakt. Voorts zal dr A R F M.In plaats van deze reportages zal de Pannekoek. lid van de olympische me- N.T.S nu op de aangekondigde uren dische voorbereidingscommissie 1964. als filmprogramma's uitzenden. zodanig naar Innsbruck gaan. waar hij i indien nodig, de olympische ploeg ooki zal bijstaan" Vol ley balcompetitie In de volleybalcompetitie werden in de competitie voor dames te Nieuwerkerk de volgende wedstrijden gespeeld: Mevo n-Bru II 12-14, 13-7 (J-lPlattelands- vrouwen-Nieuwerkerk 1-13, 13-8 (1-1); Mevo-Bru 13-11, 13-1 (2-0); Nieuwer- kerk-Bru II 13-3 (2-0); Mevo II-Platte- landsvrouwen 4-13, 11-13 (0-2); Mevo- Bru II 13-1, 13-3 (2-0); Plattelands- vrouwen-Bru 3-17, 7-13 (0-2); Nieuwer- kerk-Mevo n 13-10, 10-10 (2-0); Bru- Bru H 13-1, 13-1 (2-0); Plattelandsvrou- wen-Mevo 3-13, 4-13 (0-2); Mevo-Nieu- werkerk 13-10, 13-2 (2-0); Bru Il-Plat- telandsvrouwen 10-13, 13-15 (0-2); Bru- Nieuwerkerk 13-6, 13-11. De stand na de vierde ronde is thans als volgt: Mevo 26 pnt.; Bru 24 pnt.; Nieuwerkerk 20 pnt.; Plattelandsvrouwen 19 pnt.; Bru II 7 pnt; Mevo II 2 pnt. Alle wedstrijden voor zaterdag en zon dag a.s. van de Koninklijke Nederlandse Korfbalbond en van de regionale bonden zijn afgelast in verband met de slechte gesteldheid van de terreinen. „Hoger onderwijs speelt blindeman" Het academisch onderwijs Is ln Neder land het best tc vergelijken met het spe len van blindemannetje. Iedere docent doceert maar raak. zonder zich te heb ben bezonnen op de didaktiek van het onderwijs. Dit verklaarde prof. dr. F. W. N. Hugen- hollz. verbonden aan de rijksuniversiteit in Utrecht, gisteren tijdens een bijeen komst van het. wetenschappelijk korps van de Utrechtse universiteit. Naar het oordeel van deze hoogleraar hebben de docenten zich ook niet od die didaktiek kunnen bezinnen, om de eenvoudige re den dat er in ons land niemand is. die hen is voorgegaan. In feite weten wij eigenlijk niets van het verantwoord les geven. Wii weten bijvoorbeeld niet hoe lang de student geconcentreerd achter elkaar kan luisteren, zo zei prof. Hu- genholtz. die eraan toevoegde dat een onderzoek heeft uitgewezen dat een mid delbare scholier dit zeven minuten kan. Volgens hem weten de docenten ook te weinig van de aard en psychologische verschijnselen van de groepsdiscussie. Het is naar ziin idee een van de aller eerste taken van universiteiten en hoge scholen het eigen onderwijssysteem kri tisch Ie onderzoeken. Laten wij de stu dieleiding onder de loep nemen om zo doende de studiebegeleiding overbodig te maken, zo zei prof. Hugenholtz. Hii vindt dat de huidige studieduur te lang is. maar als er kritiek uit de maatschap pij komt in de trant van het studierende ment is te laag. dan dient men onder ogen te zien dat het de maatschaooii zelve is die de grote aantallen studen ten naar de universiteiten stuwt. Vele van die studenten ziin voor de universi teit niet geschikt, zo meent de Utrecht se hoogleraar A.N.W.B. komt met een voertuig- verlichtingsactie De A.N.W.B. zal in Dordrecht beginnen met een voertuigverlichtingsactie. Bij wijze van proef zal in deze ruim 85.000 inwoners tellende stad een A.N.W.B.- equipe zijn diensten aanbieden aan auto- mobilisten. Daartoe zal in Dordrecht een door wegenwachten en technochefs van de A.N.W.B. bemand mobiel station worden geplaatst. De A.N.W.B.-technici zullen zich bezighouden met het afstel len. controleren en eventueel repareren van koplampen, stop-, achter- en knip perlichten. Na Dordrecht komen Deventer en Haar lem aan de beurt. Bij een slagen van deze proef zal de toeristenbond een lan delijke actie gaan voeren. De bond is tot de voertuigverlichtingsactig gekomen, nadat hem gebleken is, dat van het voor technokeuringen aangeboden aantal au to's, 42 procent een ondeugdelijke ver lichting heeft en dat bij 21 procent de koplampen onjuist zijn afgesteld. De actie in Dordrecht loopt van 21 t/m 25 januari. Per dag denkt men ongeveer 120 voertuigen te kunnen behandelen, hetgeen dus neerkomt op zes- of zeven honderd in de gehele periode. Van 28 ja nuari t/m 1 februari is het mobiel stati on in Deventer en daarna gaat het naar Haarlem. Zeven ingesloten mijnwerkers gered De zeven mijnwerkers, die sedert woens dag opgesloten zaten in de mijn „Erin" in Castrop-Rauxel in het Ruhrgebied. zijn gisterochtend gered. Zij waren on gedeerd. Zij zaten op een diepte van 600 meter toen zich een instorting voordeed. Op vergadering V.N.G. Advertentie) Fabrieken Zevenbergen fzo iemand die aan tien dubbelA tonige toeters nog niet genoeg 1 heeft voor z'n redeloze claxon-1 Lconcerten. Mogelijk opening op 1 september a.s. De plannen voor een bestuursschool in Zeeland komen in een acuut stadium. Maandag 27 januari zal de afdeling Zee land van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten in een algemene vergadering in de „Korenbeurs" te Goes een voor stel tot het oprichten en instandhouden van zo'n school behandelen. Dit gebeurt aan de hand van een rapport van de studiecommissie over dit onderwerp en na een inleiding door de heer A. M. van der Ham, directeur van het insti tuut voor bestuurswetenschappen over „Een algemene middelbare opleiding voor de provinciale en gemeentelijke bestuursdienst". De bestuursschool zal de algemene mid delbare opleiding van administratieve krachten voor gemeentebestuur en pro vinciale griffie en de opleiding voor ge- gemeentefinanciën verzorgen. De Zeeuw se bestuursschool zou, aldus het rapport moeten komen in een gemeente, die geo grafisch gezien het gunstigst ligt in Zeeland. Voorts zal men rekening moe ten houden met de vestigingsmogelijk heden, die de betreffende gemeente kan bieden. De Zeeuwse bestuursschool is dringend gewenst, aldus de commissie in het rapport. Realisatie op zo kort mogelijke termijn is nodig, dat wil zeg gen zo mogelijk per 1 september 1964. Basis N.V. Commercial Computer Centrum opgericht I De betreffende studiecommissie, die onder voorzitterschap stond van de heer J. W. Peters, secretaris van de ge meente Vlissingen. komt tot de conclusie, dat een basis van totaal omstreeks 90 leerlingen hoewel niet erg breed, toch voldoende is om tot een dergelijke school over te gaan. Objectief gezien is een aantal van 90 tot 100 leerlingen nood zakelijk. Wanneer de opleiding voor het diplo ma gemeentefinanciën in de be stuursschool zal worden geïncorpo reerd, aldus de commissie, zou het aantal leerlingen vermoedelijk 80 voor gemeenteadministratie I en 10 tot 15 voor gemeentefinanciën kun nen bedragen. In Zeeland waren mei 1963 353 ambte naren op G.A.-I niveau werkzaam in dienst van 89 gemeenten en de provin cie. De behoefte tot 1970 wegens uit breiding wordt geschat op 135. Stude- stratiemachines, de verhuur en de ex ploitatie van zodanige machines, enz. is opgericht de N.V. Commercial Compu ter Centrum" in Den Haag. Het kapi taal bedraagt 250.000, verdeeld in 250 aandelen van 1000. Hierin wordt deel genomen door de assurantiemaatschap pij „De Zeven Provinciën" N.V. voor 49 aandelen en door de heer P. A. Stolk, die tot directeur wordt benoemd, voor één aandeel. De aandelen staan op naam en worden in contanten volgestort. Vragen over t.v. uit Noordzee Heeft de minister kennis genomen van dc berichten, dat de N.V. Reclame Ex ploitatie Maatschappij (R.E.M.) in juni wil beginnen met de uitzending van t.v.- programma's uit zee? Dit heeft het Tweede-Kamerlid de heer Vondeling (p.v.d.a.) schriftelijk gevraagd aan de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen Hij wil weten, of de regering, die partij is bij de internatio nale conventie van Genève inzake verre- berichtgeving, nog volstrekt afwijzend staat tegenover elk optreden dat in strijd is met het bij die conventie behorende internationaal radioreglement. BURGEMEESTER IN NIEUWJAARSREDE „Souburg wil ten slotte niet graag het Berlijn van Walcheren wor den!" Deze conclusie trok burgemeester B. H. G. ter Haar Romeny van Oost- en West-Souburg vrijdagmiddag in zijn nieuwjaarsrede tot de gemeenteraad, nadat hij tevoren had betoogd, dat mogelijk een einde zal komen aan de science fiction als zou een herindelingsproce dure voor buurgemeenten een obstakel moeten vormen om met Sou burg gemeenschappelijke voorzieningen te treffen voor het welzijn van de streek. In dit verband noemde de burgemeester van Souburg de plannen voor een modern overdekt streekzwembad. Binnenkort ko men de belanghebbenden, waartoe ook Souburg behoort, bijeen om te trachten elkaar voor dit project te winnen, verklaarde de heer Ter Haar Romeny, die dit „een hoopgevende ontwikkeling" noemde. Vol gens hem krijgt de status quo daardoor een geheel ander aspect. En in dat verband merkte hij op: „Wij willen ten slotte niet graag het Ber lijn van Walcheren worden!". (Advertentie/ /POTTER'S „LINIAl WÜTHOlMUffS Teócn hoest en Keclpti V Uitwerking frappant Ook Luxemburg in Air Union Na Nederland heeft ook Luxemburg de wens te kennen gegeven deel te nemen aan de besprekingen, die maandag in I Brussel over „Air Union" zullen worden I gehouden. Deze vergadering wordt be- ischouwd als een voorbereiding voor een conferentie op ministerieel niveau tus- Isen de zes landen, die waarschijnlijk op 15 februari eveneens in Brussel zal worden gehouden. I De „Air Union" beoogt samenwerking I tot stand te brengen tussen een aantal Europese luchtvaartmaatschappijen. De burgemeester van Souburg kwam in zijn nieuwjaarsrede tot enkele markante uitspraken. Sprekende over de woningbouw stond hij stil bij de ..uitstekende relatie, die bestaat tus sen ons college en het presidium van de Koninklijke Maatschappij „De Schelde" te Vlissingen". Hij vervolg de: „Zouden wij kunnen honoreren, hetgeen ons van die zijde als mini mum-verlangen werd kenbaar ge maakt, Souburg zou zijn positie ais bij uitstek woongemeente met het ac cent op eengezinsbouw nog nadruk kelijker etaleren". Volgens burgemeester Ter Haar Romeny dringt zich gezien tegen de achtergrond van het toewijzingsniveau voor zuidoost Walcheren ontstuitbaar de vraag op hoe industrieën als Wolkammers en het re paratiebedrijf van De Schelde, alsmede de nog niet voor het voetlicht getreden andere gegadigden in het Sloe, hun werknemers de komende jaren zullen moeten huisvesten. Dit nog afgezien van de tragische gang van realisering in de bouwwereld. „Deze vraag houdt ons toegewezen woningoontingentcn. De wo ningtoewijzing voor 1964, aldus burge meester Ter Haar Romeny, moet niet als teleurstellend worden beschouwd. Wel had hij graag gezien, dat het contingent premie- en vrije woningen groter zou zijn geweest. Bouwrijpe grond is er voorlopig voldoende. Gezien tegen de achtergrond van de Sloe-ontwikkeling noemde burgemeester Ter Haar Romeny het van eminent be lang, dat het door rijkswaterstaat in het vooruitzicht gestelde viaduct over de aan te leggen rijksweg, waar deze de Rit- themsestraat zal kruisen ook inderdaad zal worden geëffectueerd. Hij prees zich gelukkig met deze essentiële verkeers ader. die mede de Nw. Vlissingsweg zal moeten ontlasten en de bereikbaarheid en aantrekkelijkheid van Souburg voor de Sloe-ontwikkeling zal vergroten. Niette min zal de gemeente naar zijn oordeel waakzaam moeten blijven ten aanzien van een onverhoopte afsnoering met alle verkeersellende voor de toekomstige Sloewerkers van dien. Hij hoopte, dat Souburg voor altijd gespaard zal blijven voor nog eens een bottle-neck als de ..brug der zuchten" over het kanaal. De burgemeester van Souburg was van me ning. dat een slechte verkeersstructuur de vestigingsfactoren ongunstig beïn vloedt. Voorzieningsniveau belanghebbende gemeente in deze indus triële ontwikkeling sterk bezig", aldus de burgemeester, die er aan toevoegde: „Daaróm hebben wij deelgenootschap verzocht in het statu nascendi verke rende beheersliehaam". Hij had. gezien recente uitlatingen van de voorzitter van het werkcollege, hoop op een positie ve uitslag. Saamhorigheid Aan het begin van z.yn nieuwjaarsrede had burgemeester Ter Haar nog in het kort de positie van Souburg geschetst, waarbij hij erop wees, dat de reeds jaren hangende herindeiingsproeedure nimmer verlammend of zelfs maar vertragend heeft gewerkt op de bestuurlijke ne.tivl-iVan niet minder belang vond hij voorts feiten. „Het geloof in eigen zaak blijft in „het streven naar vergroting van het Inharent aan de mate, waarin men kans ziet de aantrekkingskracht tot vestiging te vergroicn achtte hij het optimaal opvoeren van het voorzie ningsniveau. Hij wees er daarbij op, dat het. middenstandspatroon een an der gezicht zal krijgen indien eensge zind en met elan het ambitieuze en voor Zeeland nog unieke winkelcen trum De Burg van de grond zou ko men. Overleg met de plaatselijke mid denstand is aanstaande. Burgemeester C. J, van Hootegem van Hontenisse heeft vrijdagmiddag in een korte nieuwjaarsrede de hoop en ver wachting uitgesproken, dat nog in de loop van 1964 een begin kan worden gemaakt met de uitbreiding van de ha ven van Walsoorden. Voorts verwachtte hij dat in dit jaar een aanvang kan worden gemaakt met de verbetering van de traverse door Kloosterzande en met de bouw van een zwembad. In een overzicht over het afgelopen jaar gewaagde hij van een aantal ge wichtige besluiten van de raad, waar onder het aangaan van een nieuwe ge meenschappelijke regeling streekont- wikkeling, besprekingen over de herin deling van gemeenten en betreffende de nieuwe gemeenschappelijke regeling centrale dienst voor bouw- en woning toezicht. Tijdens de daaropvolgende ver gadering voteerde de raad een aanvul lend krediet van 9000 voor de recon structie Hof Le Zandeplêiri en voor de aanleg riolering in de President Roose- veltstraat en Oude Weg. Het b. en w.- voorstel om de pas opgerichte E.H.B.O.- afdeling Terhole een jaarlijkse subsidie van 1000 te verlenen ontmoette bij de raad nogal wat bezwaren. Algemeen was men van mening dat zulks te weinig is. Op aandringen van de raad werd het voorstel teruggenomen om eens na te gaan of er niet wat bij kan. Bur gemeester Van Hootegem zei ten slotte nog dat de raad binnenkort een voor stel kan verwachten in zake de voorge nomen ratiobouw in Oost-Zecuwsch- Vlaanderen. ZIERIKZEE IS langzamerhand op weg om het „Mekka" der kerkorgels te worden. Na de bouw van twee Ne derlandse Van Vulpenorgels in de chr. gereformeerde kerk aan de Min derbroederstraat en in de gerefor meerde kerk aan de St. Domusstraat volgde de plaatsing van een wat kleiner orgel door een firma uit Ederveen in liet. kerkgehouw van de gereformeerde gemeente en de in bouw van een fraai Zweeds instru ment in de lutherse kerk. Vrijdagmiddag zijn de orgelkasten de laatste twee door het Rampen fonds geschonken Deense orgels voor de hervormde Gasthuiskerk en de parochiekerk van de H. Willibror- dus gearriveerd. Met een grote aan hangwagen van een transportbedrijf uit Helmond waren de kasten vanuit Denemarken naar Zierikzee ver voerd en bij de respectievelijke kerk gebouwen afgeleverd. Zoals bekend zijn de orgels gelijktijdig in 1958 besteld en gebouwd in de werkplaatsen van een wereldberoem de orgelbouwer, de firma Marcussen te Abenraa in Denemarken. Inmid dels is ook een drietal technici in Zierikzee gearriveerd. Zij zullen maandagmorgen starten met de bouw van het orgel in de Gasthuis- kerk. Het oude orgel werd enkele weken geleden verkocht aan het r.-k. kerkbestuur te Boxtel. Over on geveer veertien dagen wordt ook het pijpwerk in Zierikzee verwacht, waarvoor weer enkele andere tech nici uit Denemarken zullen overko- De Gasthuiskerk is al enkele maan den buiten gebruik in verband met reparatiewerkzaamheden. Verschil lende eikenhouten onderdelen in het gebouw moesten als gevolg van houtworm worden vernieuwd of ge ïnjecteerd. De werkzaamheden zijn nu gereed en men is aan het schoon maken toe. Binnenkort zal men met het nieuwgebouwde orgel weer een fraai bedehuis in gebruik kunnen rend voor het diploma gemeenteadmi nistratie I waren in mei 1963 76 ambte naren. Een en ander blijkt uit een en quête naar de kwantitatieve behoefte aan geschoolde arbeidskrachten, die de commissie instelde. Wat de vormgeving betreft, denkt de commissie aan een gemeenschappelijke regeling. Gemeenten en provincie moe ten in ieder geval samenwerken bij de totstandkoming van deze school en rekening dient te worden gehouden met de mogelijkheid, dat ook de waterschap pen in de bestuursschool worden be trokken. Momenteel kunnen gemeenten en waterschappen echter niet op pu bliekrechtelijke basis samenwerken. Misschien zal de aanhangige wijziging van de wet gemeenschappelijke rege lingen in de naaste toekomst meer mo gelijkheden bieden. Eventueel zou ook op basis van het privaatrecht met de waterschappen kunnen worden gecon tracteerd. Aan de provincie wordt een kwaliteits zetel in het te vormen bestuur toege kend. Het model voor een gemeen schappelijke regeling is afgestemd op die m Overijsel. In het dagelijks bestuur zullen zitting hebben twee leden, die de gemeenten boven de 15.000 inwoners vertegen woordigen en twee voor de kleinere ge meenten. Voor de vakorganisaties sa men is er één zetel beschikbaar, evenals één voor het ambtenarencentrum. Financiën Wat de financiële kant van de school betreft, acht de commissie het wenselijk, dat de provincie Zeeland voor 25 pro cent participeert ln de brutokosten. ta! gelijkelijk over de deelnemende ge meente worden omgeslagen, omdat de ontwikkeling van de bestuursschool daarmee zal worden gediend en de fi nanciële consequenties' ook voor de kleine gemeenten in dit systeem aan vaardbaar moeten worden geacht. Wat de lesgelden betreft noemt het rapport als aanvaardbaar een bedrag van 250 per jaar, te betalen in tien termijnen van 25. Op het lesgeld zijn de studiekostenregeling van toe passing. Permanent zullen voor een volgroeide bestuursschool zeker 2 3 lokalen nodig zijn gedurende 4 a 5 dagen of gedeelten daarvan per week. De lessen worden namelijk over de gehele week gespreid. Hiervoor kan voorshands 5000 per jaar worden geraamd. Voor personeelslasten (administrateur) wordt 1250 per jaar geraamd en voor directeur en docenten globaal f 42.000. De provinciale bijdrage is geraamd op ""25 de lesgelden op 22.500 en de ragen van de deelnemers op f 28.875, zodat het gemiddeld bedrag per inwoner neerkomt op een dubbeltje. Afscheid nuari in Goes zal men afscheid nemen van mr. dr. A. J. J. M. Mes. die per 1 februari zijn voorzitterschap neerlegt. Als opvolger wordt aanbevolen burge meester mr. F. Th. Dijckmeester van Zierikzee. Ook mr. A. j. van der Hoe ven, burgemeester van Tholen, treedt af als bestuurslid. Ter vervulling van deze vacature wordt aanbevolen burgemees ter H. J. Smit van St.-Annaland. De heer J. Walhout Joh. zn. te St.-Anna land slaagde te Rotterdam voor opti- cienbediende. STUDIEDAG VOOR R.-K.- AGRARIËRS TE TERNEUZEN De „Nederlandse Katholieke Bond van Werknemers in de Agrarische Bedrijfs takken" houdt voor haar leden in Zee land zaterdag 25 januari een studiedag. Dat gebeurt in grand hotel „Rotterdam" te Terneuzen. De bijeenkomst, die om 10 uur begint, omvat twee lezingen. De di recteur van het gewestelijk arbeidsbu reau te Terneuzen, de heer J. v. d. Gijp, voert het woord over de werkgelegen heid en de toekomstige ontwikkeling er van in Zeeuwsch-Vlaanderen en de voor zitter van de organiserende bond te vens lid van het Europees Parlement te Straatsburg, de heer C. J. van der Ploeg, behandelt voor de bezoekers de ontwik keling van de E.E.G. en de gevolgen daarvan voor de sociale positie van de agrarische werknemers in deze gemeen schap. ons doen en laten voortdurend domine ren". zo betoogde spreker. De geringe bevolkingstoename in 1963 „een teleurstellende vermeerdering van 60 zielen" weet de burgemeester aan de stagnatie in de realisering van brood en spelenniveau binnen dc woon- en leefgemeente". In dit verband noemde hij de bereidheid van Souburg financiële offers mee te willen dragen ter bevordering van de totstandkoming van een modern over dekt streekzwembad. V.N.-waarnemer op Cyprus aangekomen De Indiase luitenant-generaal Prem Singh Gyani is in Nicosia aangekomen als waarnemer van de Verenigde Naties op Cyprus. LUISTER ZONDAG OM 12.3(1 UUR NAAR RADIO LUXEMBURG OF MAAKT KANS OP HET WINNEN VAN f 1000.- EN EEN PRACHTIGE GRATIS REIS NAAR AMERIKA! ZORG DATO EVA NR. 3 VAN 18 JANUARI IN RUIS HEEFT!

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 4