Zeeuwse fruitteler moet meer dan voorheen kwaliteit onderstrepen Gala-concert: inzet van Jnstrumentale'-jubileum Vlissingse Spuistraat nu sneller 65 meter breed Autobotsing onder Kruiningen Stadhuis te Vlissingen vergt 320.500 extra BILT MET NAME VAN DE APPELEN ALMANAK ,De dochter van de tamboer-majoor" AEG 2 PR0V1N01ALB ZEEUWSS O O R A N T ZATERDAG 18 JANUARI 1964 ONTWIKKELINGSDAG N.F.O. IN GOES CP AUTOMATIC VJ TOASTER f69. Eén facet heeft tijdens de ontwikkelingsdag voor de Zeeuwse fruit teelt, die vrijdag in Goes gehouden is, belangrijke aandacht gekregen: de Zeeuwse fruittelers zullen zich moeten toeleggen op kwaliteits verbetering, met name van de appelen. Het werd de honderden telers, die in de „Prins van Oranje" verzameld waren, voorgehouden door de heer J. Kakebeeke, de voorzitter van de kring Zeeland van de Neder landse Fruittelers Organisatie (N.F.O.), door ir. D. Vellekoop, funge rend rijkstuinbouwconsulcnt voor Zeeland en West-Brabant, en door rijkstuinbouwconsulent ir. J. J. van Hennik. KWALITEIT Ook andere zaken kregen evenwel de aandacht. Ir. Van Hennik vertelde interessante bijzonderheden over de uitbreiding en de modernisering van de fruitteelt in Frankrijk, de heer C. L. de Wilde, leraar in algemene dienst bij het rijkstuinbouwconsu- lentschap, bracht onder de aandacht, dat de moderne fruitteelt modern onderwijs vraagt, en ir. G. S. Roosje, adjunct-directeur van het proefsta tion voor de fruitteelt in de volle grond te Wilhelminadorp ging nader in op ziekten, die de aandacht vra gen. FRANSE PRODUKTIE De cijfers, die lr. Van Hennik over de sterk uitgebreide Franse appelenteelt etaleerde, zouden oningewijde fruittelers de schrik op het lijf gejaagd hebben. Want in 1955 produceerden de Fransen ..nog maar" 400.000 ton tafelappels, doch in 1962 bereikten ze reeds een produktie van 850.000 ton. De verwachting voor 1965 is 1,2 miljoen ton en die voor 1970 is 1% miljoen ton. „Maar we moeten ons niet al te snel op stang laten jagen", verzekerde ir. Van Hennik. „De Zeeuwse fruitteelt kan zeker concurreren met de Franse". Juist door het feit, dat er ook een ander assortiment voorhanden is dan de Golden Delicious, die ongeveer 70 procent van de Franse produktie uit maakt. In dit verband concludeerde ir. Van Hennik echter tot een wat voorzichtiger teelt wat de Golden De licious betreft, die thans 35 procent van de produktie in Zeeland uit maakt. In perioden, dat de school gesloten is, zouden de leerlingen op speciaal daarvoor aangewezen bedrijven moe ten werken, aldus een andere ge dachte van de heer De Wilde, die voorts de opvoeding thuis een belang rijke rol toedacht. Het moet volgens hem niet voorkomen, dat een zoon van 18-20 jaar zegt: „daar weet ik niets van. dat regelt vader wel SPUITSCHEMA Daarna besprak ir. Roosje een aantal onderdelen van het spuïtschema, waar aan in 1964 aandacht besteed moet wor den. De belangrijkheid van de ziekte bestrijding onderstreepte hij met de me dedeling, dat deze 40 proeent van de teeltkosten uitmaakt. In kort bestek ging ir. Roosje in op de „grote vier" schimmelziekten bij de appelen, name lijk schurft, meeldauw, gloeosporium en kanker en besprak de bestrijdingsmid delen welke niet en wel in een bepaalde periode gebruikt kunnen worden. Bij de bespreking van ziekten tijdens de vijf best rij dingsperioden, waarin ir. Roosje het teeltseizoen onderverdeelde legde hij de nadruk op de vijfde en laat ste periode, na de plus. Hoewel men ge wend is dan niet veel meer te doen is er volgens ir. Roosje kans op kanker en wel tijdens de blad val, wanneer de bomen wonden worden toegebracht. In zijn openingswoord was voorzitter Kakebeeke, na er op gewezen te heb ben, dat alleen boomgaarden met een goede kwaliteit een goede opbrengst te zien gaven, tot de conclusie geko men, dat verjonging en vernieuwing een gebiedende eis is voor een ren dabele appelenteelt. Slechts met een uitstekende kwaliteit •an de gevraagde rassen zijn wij in staat de concurrentie vol te houden", aldus de Zeeuwse N.F.O.-voorzitter, die er plan te laten uitmaken dan tot nu toe 't geval is. De vooruizichten voor de peer noemde hij niet somber. De heer Kake beeke beklemtoonde tot slot, dat de loonsverhogingen met daarbij de stijging van sociale lasten en secondaire arbeids voorwaarden dit jaar een omvangrijk probleem zal vormen. Ir. Vellekoop onderstreepte in een korte nabeschouwing het belang van deze fruitteeltontwikkelingsdag en verzekerde, dat de verouderde appel rassen definitief uit de gunst van de consument zijn geraakt. „We hebben laten zien, dat we in Zeeland tegen concurrentieprijzen kunnen telen, maar we moeten op onze hoede zijn. Met een effectieve ziektebestrijding en op basis van goed onderwijs naar kwaliteitsverbetering streven", vatte ir. Vellekoop de drie lezingen samen. „En meer dan voorheen aandacht aan de kwaliteit besteden. Zet er maar een dikke streep onder". In de Krijgerzalen aan de Beestenmarkt had de heer Kakebeeke 's morgens een fruitteeltbeurs geopend, waarop de han del de nieuwe ontwikkelingen op het gebied van de tuinbouw presenteerde. De belangstelling ging met name uit naar de machines voor chemische on kruidbest rij ding. TEELTGEBIEDEN De vier gebieden, waar de Fransen (die een goed klimaat en goede grond tot hun beschikking hebben) appelen telen zijn: het Loiregebied 60 pet. Golden Deli cious plus ca 10 procent rode Ameri kaanse appelen de dalen van de Ga ronne en Gironde (80 pet. Golden De licious het Rhonegebied 80 tot 90 pet. Golden Delicious en tot slot het noordelijk gebied rond de Aisne tot Duin kerken. De appelen in dit gebied 70 pet. Golden Delicious vertonen de grootste overeenkomst met die in Zee- Over het waarom van deze sterke Fran se appelenteeltuitbreiding gaf ir. Van Hennik de volgende uiteenzetting: een goede prijs 0,80 tot 2,50 per kg), gevoegd by de slechte uitkomsten in de wijnbouw en een stevige subsidie- en hulppoli tiek. De grote bedrijven, die de Fransen er' op nahouden (het beste vinden ze 50 tot 70 ha, maar er zijn er ook van tegen de 250 '-ostpr' - e Nei ha) beïnvloeden de kostprijs gunstig ongeveer gelijk aan de Nederlandse, hoé- wel de transportkosten aanmerkelijk duurder zijn. Voorts deelde ir. Van Hen nik o.a. nog mee. dat in het noorden de appelhaag en in het zuiden de grote Amerikaanse appelstruik overweegt. ONDERWIJS De heer De Wilde concludeerde aan het eind van zijn lezing over „Moder ne fruitteelt vraagt modern onder wijs", dat een groot deel van de toe komstige Zeeuwse fruittelers bereid is om zich te ontwikkelen. Hij ver bond daaraan de wens, dat daartoe de onderwijsmogelijkheden aanwezig zullen zyn. Nader ingaande op een „verlanglijstje" voor het toekomstige onderwijs was de heer De Wilde van oordeel, dat de mid delbare tuinbouwschool langer zou moe ten duren dan 2% jaar. Naast de nor male vakken zou er volgens de consu- lentschapleraar meer aandacht ge schonken moeten worden aan de Ne derlandse taal, alsmede aan enkele vreemde talen, terwijl ook voor econo mie en techniek een ruime plaats inge ruimd zou moeten worden. Zeeuwse Post Alle meuwjaarspost al beant woord t Dat dachten w-e al. Ach, zo'n ernstige zaak is het niet als de .,1 cederkeerigen heils- wensch" zijn bestemming maar voor Pasen bereikt. De meeste mensen vinden dit te laat. Maar voor een goede wens is het nooit te laat Criterium is, i'.af voor uitleg men er aan geeft. Zo woont er in Koudekerke een vrouio, die in oktober al nieuio- laarskaarten rondzendt. ,J)a's ook vroeg" reageert haar familie. Maar dat is niet waar 't is wat laat Toch moet men met dit nieuw- jaarsgebruik niet te gemakzvch- BI] 75-JARIG BESTAAN Staatssecretaris van o., k. enw. behoort tot de genodigden Ook zwembad bij E.M.S.-motel te Westkapelle Bij het in opdracht van de Exploitatie Maatschappij Scheveningen (E.M.S.) X.V. in aanbouw zijnde motel te West kapelle zal ook een zwembad norden aangelegd. De opdracht hiervoor is de zer dagen gegeven door de maatschappij, die dit motel zal exploiteren, de „E.M.S. Continental" N.V., die het beheer voert over alle in de E.M.S. verenigde horeca bedrijven. Het zwembad, dat zal worden aangelegd binnen de door de vier motelblokken beschreven kwartcirkel, krijgt een af meting van 10 bij 25 meter. De diepte is aflopend van 1.30 tot 2.20 m. Daar naast wordt nog een kinderbad aange legd van 4 bij 8 meter met een water stand van ca. 35 cm. Men overweegt nog de installatie van waterverwarming gedurende te kille zomerdagen. De bouw van het motel vordert dermate. Aanbesteding vernieuwing steenglooiing westnol in Scherpenisse Het bestuur der Waterkering van het Calamiteuze Waterschap Scherpenisse heeft vrijdag in hotel „Sturris" te Scher penisse. aanbesteed het herstel de ver nieuwing en het onderhoud tot en met 31 december 1964 van de aarde-, kram-, riis- en steenglooiingswerken. alsmede het maken van buitengewone werken, bestaande uit het vernieuwen van een vak steenglooiing op de Westnol. aan de waterkering van bovengenoemd calami- teus waterschap. De werken werden ge gund aan firma A. van der Werf uit St. Maartensdijk 1 50.700. De staatssecretaris van onderwijs, kunsten en wetenschappen drs. L. I. M. van de Laar zal vrijdag 8 fe bruari in de Middelburgse Concert zaal het galaconcert bijwonen, dat de vereniging voor instrumentale muziek in de Zeeuwse hoofdstad verzorgt bij gelegenheid van het 75-jarig jubileum. Drs, Van de Laar is ook aanwezig op de recep tie, die het gemeentebestuur van Middelburg de „Instrumentale" na afloop zal aanbieden in de Burger zaal van het stadhuis. Het symfo nieorkest herdenkt de jubileumvie ring met een tournee van zeven concerten. Na het gala-concert volgt het volks concert op woensdag 12 februari. Ver der wordt geconcerteerd: op 13 fe bruari in „De Prins van Oranje" te Goes, op 20 februari in het Ledeltheater te Oostburg, op 26 februari in het Con certgebouw te Zierikzee en op 3 maart in het Concertgebouw te Terneuzen. De „Instrumentale" verzorgt op 27 fe bruari voorts in het „Scheldekwartier" te Vlissingen een hedrijfsconeert vooi het personeel van de Koninklijke Maat sehappij De Schelde. Het programma, dat onder dirigent Jan Out z*l worden uitgevoerd bestaat uit de volgende werken: ouverture „Die Hebriden" van F. Mendelssohn-Barthol- dy: derde piano-concert in c-kleine terts allegro conbrio, Largo, Rondo (Alle gro) van L. van Beethoven. Na de pau ze: Symfonie in ré-mineur. Lento-Alle gro non troppo, Allegretto. Allegro non troppo van C. Franck. Solist is Marinus Flipse, piano. orkest kunnen dan, dacht ik, nog groter •orden, want een beroepsorkest ligt, aar ons aller indruk, binnen afzien bare tijd nog niet binnen Zeeuws bereik". In de met foto's van Fransz Gitten berger geïllustreerde jubileumuitgave beschrijft voorzitter ir. M. de Vink voorts het ontstaan en de niet altijd even voorspoedige ontwikkeling van „Instrumentale". Het plezier van het zelf muziek maken onder de leden on derstreept de voorzitter met een citaat uit het bij het 50-jarig jubileum samen- ;estelde gedenkboekje door mejuffrouw lr. Ghijsen: er is in het orkest toe wijding en animo bij de studie, er is die volledige overgave aan een kunstwerk..." Ook verhaalt het overzicht van ir. Vink van de reorganisatie in de vereniging. „In de eerste plaats werd gebroken met de traditie van het strijkorkest met in cidentele aanvulling met blazers uit bestaande beroepsorkesten tijdens de concerten. Het was onmogeiyk gebleken om met uitsluitend de generale -repetitie oefening in liet samenspel tot een slui tend ensemble te komen. „Instrumen tale" werd van toen af een volledig symfonieorkest met eigen blazers, dié ook alle repetities meemaken". In het boekje is bovendien een artikel opgenomen waaruit blijkt, dat er thans pogingen worden ondernomen om te komen tot oprichting van een vereni ging van „Vrienden van de Instrumen tale". Het voorlopig bestuur van deze vereniging heeft gelegenheid gekregen om de jubilaris geluk te wensen in haar jubileumprogramma: men heeft dat ge daan met een bijdrage onder de naarr „Thema met variaties". Het thema is „beter een goede buur dan een verre vriend": echter in de „kreeftgang" ge bruikt, namelijk „beter een goede vriend dan een verre buur". Het voorlopig be- Slot van pagina 1 Woningbouw Het nieuwe ontwerp houdt ook in, dat het gedeelte tussen de Molenstraat en de Slijkstraat ln een definitieve vorm wordt gegoten. De begrenzing van het Spuistraatplan valt hier samen met de grens van het wederopbouw- plan Breewaterstraat. De in dit ge deelte geprojecteerde bouwstroken zijn uitsluitend tot woningbouw be stemd, behoudens de bestemming tot openbare bebouwing van de perce len aan het Waaigat. Ter plaatse van de oude gemeentewerkplaats wordt daar gedacht aan de bouw van een kleuterschool. Aan de andere zij de van deze straat is gerekend op uitbreiding van het scholencomplex aan de Grote Markt. Overigens kan dit ten westen van de Molenstraat gelegen gedeelte nog enige wijziging ondergaan, waarbij onder meer ge dacht wordt aan een verbreding van de Bakkersgang. T errasverdieping Het nieuwe ontwerp houdt voorts in, dat de zogenaamde terrasverdieping moet vervallen. Aanvankelijk was namelijk gedacht gebruik te kunnen maken van de aan de Lange Zelke bestaande niveauverschillen. Door middel van trappen en galerijen wil de men dan een aantrekkelijker ge heel bereiken. Men meende dat dit met name gunstige perspectieven opende voor de hoogbouwwinkels aan dc Lange Zelke, waarvoor een zoge naamde terrasverdieping zou kunnen worden gemaakt. In de praktijk is echter gebleken, dat verwezenlijking van deze gedachte wegens het té ge ringe hoogteverschil niet. dan wel alleen met zeer hoge kosten te ver wezenlijken is. Bovendien hadden de belangstellenden voor winkelbouw hiertegen bezwaren. Grens Bellamypark Dit heeft onder meer tot gevolg, dat de Korte Zelke bij de bestaande be bouwing aan de Noordstraat wordt getrokken. Verder moet een andere toegang tot de op een hoger niveau gelegen Zeemanserve worden ge maakt. Het op het bestaande sane ringsplan le fase ontworpen open bare gebouw tegen de Zeemanserve, destijds als kleuterschool gedacht, komt op het nieuwe plan niet meer voor. Inmiddels hebben b. en w. van de stedebouwkundige een nieuwe studie ontvangen voor de afsluiting tussen het Bellamypark en de verbrede Spui straat. Binnenkort zal deze studie aan de raad worden voorgelegd. In dit verband willen b. en w. ook wachten met de beslissing ten aanzien van het wederopbouwplan Breewater straat voor wat betreft de hoek Mo- lenstraat-Breestraat. den te krijgen. Niettemin houden b. en w. rekening met de mogelijkheid, dat er inderdaad bepaalde percelen onteigend moeten worden. Miljoenen Aanvankelijk waren de nettokosten van het saneringsplan geraamd op 2.346.355. Dit nettokostenbeloop kan met inbegrip van het gedeelte tussen Noordstraat en Molenstraat nu ge raamd worden op 5.800.000. De kos tenfactor renteverlies kan gunstig worden beïnvloed, omdat het rijk voorschotten geeft op de rijksbijdra ge van 80 procent op basis van de door de minister goedgekeurde kos ten van verwerving. De aanvraag om verlening van een rijksbijdrage is '- middels met gunstig advie? van hoofdingenieur-directeur van volks huisvesting en bouwnijverheid Zeeland doorgezonden aan de minis ter. De verwervingskosten bedragen voor de gemeente Vlissingen 5.400.000 gulden. Aannemende dat hei rijk een bijdrage verleend van 80 procent 4.320.000), zullen de nettokosten voor Vlissingen dus 1.480.000 be dragen. Gedurende 40 jaar betekent dat een jaarlijks terugkerende last van 77.500. In de begroting voor 1964 is voorlopig aan lasten een be drag geraamd van 50.000. Bezwaarschriften Tegen dit Spuistraatplan zijn 17 be zwaarschriften ingediend, waarvan er twee niet ontvankelijk zijn klaard omdat ze te laat werden inge diend. Alle bezwaren zijn gericht te gen het feit. dat de panden van de betrokkenen moeten verdwijnen. Met de heren C. en M. A. van Liere. die ook een bezwaarschrift indienden, omdat het door hen geëxploiteerde Alhambra-theater moet verdwijnen, hebben b. en w. inmiddels een bespre king gehad over de toekomstige ves tigingsplaats van deze bioscoop. De afspraak is gemaakt, dat de gemeen te en de exploitanten hierover te zij ner tijd nader zullen overleggen. Ten aanzien van een bezwaarschrift van de C.V. Vlissingse Boekhandel Handelsdrukkerij en Binderij v.h. De Vey Mestdagh, delen b. en w. mee, dat gestreefd wordt naar oplossing, waarbij het bestaande winkelpand ge handhaafd kan blnven, alsmede de drukkerij. Deze oplossing moet ge vonden worden in het reeds ge noemde nieuwe ontwerp van de stede- bouwkundige voor de aansluiting Spuistraat-Bellamypark. Ten slotte stellen o. en w. ae raad voor alle bezwaarschriften ongegrond te verklaren. Voorts wordt voorge steld het saneringsplan le fase zoda nig te wijzigen, dat ook aan het plan Spuistraat een wettelijke basis kan worden gegeven. Bouwoerbod Om de uitvoering van dit Spuistraat plan mogelijk te maken, willen b. en w. het saneringsplan (naast de be staande kom- en rooilijnvoorschrif ten) nog uitbreiden met een derde stedebouwkundige maatregel: een bouwverbod. Voor de Spuistraat zal het nanieiyk niet mogelijk zijn te onteigenen op grond van de verordening bijzondere roolljjn, aangezien alle percelen in hun geheel buiten de vast te stellen rooilijn komen te liggen. In deze ge vallen zal op grond van een bouw verbod onteigend moeten worden. Bovendien is dit bouwverbod nood zakelijk om te voorkomen, dat men in geval van calamiteiten zou kun nen herbouwen. Overigens zijn reeds verschillende percelen langs de Spuistraat in het bezit van de gemeente, terwijl er naar wordt gestreefd de andere per celen langs minnelijke weg Ln han- „Fundament' blijven tan nieuwjaarspost heeft voor hen meer achtergrond dan de trieste aanblik van de lege brievenbus. Daarom is net een wat droeve ge schiedenis. ton die oude door zijn familie wat vergeten Axelse man, die ditmaal dacht: nu stuur ik ze zélf allemaal een kaart krijg ik óök eens post Hij verzond twaalf kaarten. De volgende dag lagen ze alle twaalf in zijn eigen brievenbus. Ongewoonte Weinig vertrouwd met de gebruiken bij de P.T.T. had hij 'zo aan zichzelf geadres seerd de bestemming stond iinks. onder afzender". 'f Is januari. De- achttiende. Het kan nog. „Ik meen mij te kunnen veroorloven te kunnen zeggen, dat dank zij het optreden van Joh. Cleuver direc teur van 1888 tot 1921 het fundament gelegd is voor grote liefde voor de muziek in Middelburg, hetgeen na tuurlijk bevruchtend op overig Zee land heeft gewerkt". Dit schrijft Zeelands commissaris der koningin jhr. mr. A. F. C. de Casem- broot in zijn voorwoord, dat men kan vinden in het goed door de fa G. W. den Boer te Middelburg verzorgde jubi leumboekje. En hij vervolgt: „tegenwoordig is het woord „brede basis" een gaarne gebe zigde term, maar ik kan uit eigen weten schap verklaren, dat dit bij de vereni ging voor instrumentale muziek van de oprichting af tot heden gelukkig steeds het geval is geweest. De laatste jaren heeft de Instrumentale zeer te- recht gemeend ook haar steentje te moeten bijdragen aan de in Zeeland zo 1 begeerde cultuurspreiding". Burgemeester mr. J. Drijber noemt „Instrumentale" een gelukkig bezit van Middelburg en Zeeland. ..omdat ama teurs, bescheidenheid aanvullend met liefde voor de muziek en enthousiasme voor de vereniging, het gemis aan een provinciaal beroepsorkest minder doen gevoelen". Naar de mening van mr. Drijber zal het zwaar vallen de huidige hoogte van het spelpeil die een voorzich tige vergelijking met een beroeps orkest niet zonder meer uitsluit te blijven handhaven in een zo ijl bevolkte provincie. Een wat minder gunstige invloed oefent volgens mr. Drijber de levenssfeer be heersende „westelijke" gejaagdheid, •ermaaksverscheidenheid. kortere „Zilveren" jubilaris bij Waterleidingmij. „Zeeuwsch-Vlaanderen" Donderdag werd het feit herdacht, dat de heer C. van Eek te Terneuzen 25 jaar als bouwkundig ambtenaar in dienst Was bij de n.v. waterleidingni|j. „Zeeuwseh-Vlaanderen". In een bijeen komst met het personeel werd (le. heer Van Eek toegesproken door de presi dent-commissaris, de heer J. Mjjs en de directeur, ir. G. P. M. Dikötter. De heer Van Eek werd dank gebracht voor het vele belangrijke werk, dat hij voor het bedrijf heeft verricht. Sprekers prezen de heer Van Eek als iemand waarop men zowel wat karakter als kennis betreft, volkomen kan vertrou wen. Op technisch gebied is zijn specialiteit het ontwerpen en berekenen van beton constructies van watertorens, pomp stations en spaarbekkens. Ook ander bij een waterleidingbedrijf voorkomend teken- en begrotingswerk heeft geen geheimen voor de heer Van Eek. De directeur speldde de heer Van Eek het gouden insigne voor 25 jaar trouwe dienst op en bood hem de gebruikelijke enveloppe met inhoud aan. Namens het personeel werd de heer Van Eek een cadeau onder couvert overhandigd. Aan mevrouw Van Eek werden bloemen aan geboden. Het personeel had daarna ge legenheid de heer en mevrouw Van Eek persoonlijk geluk te wensen. KUNST Oom, Prins van Oranje Goese Operette-vereniging HET is de Goese Operette-vereni ging weer gelukt: na een seizoen van taai repeteren heeft zij een sfeerstukje van onsterfelijke romantiek en mee slepende zwierigheid op de planken ge zet. ditmaal verpakt in een overdaad van flonkerende en kleurige kostuums uit „de Franse tijd" en de van vrolijk heid spetterende muziek van Jacques Offenbach. „De dochter van de tamboer-majoor" dat was de keus. En beslist een keus, die getuigde van fijne smaak. Een tot de laatste plaats bezette zaal heeft er op de premièreavond gul van genoten. De charmante inzet van het orkest on der leiding van Jan P. Kousemaker het de bezoekers al dadelijk een sprong maken naar een periode, toen er „van een oorlog nog wat te maken viel". Toen men pas in de gaten kreeg dat de vijand op komst was als hy op drie pas afstand stond. En dat was dan natuurlijk in het bij zonder het geval binnen de muren van een klooster, waar het er allemaal even vredig uitziet. In Italië was dat meis jespensionaat gesitueerd, anno 1880. De anekdote, waaromheen deze vrolijke operette is geweven wil dan. dat de meisjes daar al min of meer zijn ge ïnfecteerd van ideeën over de Franse „liberté et amour", die met de legers in haar richting komen. Om kort te gaan: in het clubje opgesloten bakvissen is één belhamel en die moet uitgere kend de dochter van een voorname her tog zijn. De moeder-overste gaat er. zo dra de soldaten naderen, met de meis jes vandoor, vergeet de belhamel in nemend en met vaart gebracht door Annie Wynands en komt terug als deze Stella de Franse militairen al een goed maal heeft voorgezet. En dan be gint het touwtrekken. Tussen de her tog. die een gemaal heeft uitgezocht voor wie later zijn stiefdochter zal blijken te zijn en de mannen van het regiment. Voor Stella is de grootste attractie in het Franse regiment, dat ze haar echte vader in een rondborstige tamboer-majoor met knappe bas ge bracht door Loek de Kok) terugvindt. Maar in hetzelfde regiment schuilt ook haar minnaar, een attente luitenant Ro bert. Het verhaal verhuist van de klooster tuin naar het kasteel van de hertog. De entourage van kostschoolmeisjes verandert in edelen met gepoederde pruiken en jonkvrouwen met hoepelrok ken. Er is degengekletter en niet te vergeten een overhaaste vlucht van de soldaten met „de dochter van de tam boer-majoor". In het derde bedrijf be landt het publiek in de sfeer van een Milanese herberg en het rumoerige plein ervoor. De uniform van een marketen ster Claudine een innemende vertol king van Janny Roose-den Butter is een goed stuk camouflage, dat ten slot te overbodig zal blijken als de Franse vlaggen worden uitgestoken in Milaan en de volkeren zich verbroederen. Dat is voornamelijk het massale slot van Offenbachs operette, die overigens door het hele „kijkspel" heen met deze „drukte op het podium" voor vern sende effecten weet te zorgen. De Goese operettevereniging heeft die onder regie van dokter C.^ Griep en in een „raam" van Zeelands toneeladviseur Toine van Bergen goed aangevoeld. Tegen de schilderachtige décors tekenden zich deze scènes in een werveling van kleur en muziek af als een bewijs dat er vol op leven in de vereniging zit. En dat men tegelijk tot plezierige prestaties onder de solisten weet te komen daaraan zal niemand na gisteravond nog twijfelen! Overigens heeft het bestuur zich de nodige moeite moeten getroosten oni juist in deze sector goed voor de dag te komen: er werd zelfs een oud-lid Dick Meyer voor uit Rotterdam ge haald. Dat was aan het begin van de opvoering een aparte vermelding waard. „De dochter van de tamboer-majoor" is ingeslagen. De ovaties aan het eind logen er niet om. Vanavond (zaterdag) is er een herhaling met na afloop een operettebal. v. d. M, WATERDICHTE BADKAMERKACHEL 43.50 Aanvullend kwdiet Twee gewonden in opengereten busje Aan de snelle reactie vracht bindingen e.d. op de muzikale vrijetijds- wagenchauffeur uit Oostburg is het te besteding uit- danken dat zeven elektromonteurs uit Breda en omgeving praktisch ongedeerd iT-uit hun als een sardineblik opengere- KjU.rlSllQ(ï CLSJjGCZGn ten busje konden kruipen, nadat dit gis- Maar Middelburgs^ burgemeester ziet fermiddag even ten oosten vari de Vla- ook gunstige asj&cten: „Als de econo-°,voer het kanaal door Beveland. mische ontwikkeling van Zeeland wer- hoogte van de wegsplitsing naar kelijk gaat doorzetten, dan zal onze fc™e„er^ bevolking in schakering en kwantiteit lnet «n ;*w"e Jlï?.' worden verrijkt, waarmede de basis Kcn- d,e ,n de "chting van Goes reed. voor het culturele leven in stad en pro- Het ongeluk gebeurde vrijdagmiddag om vincie heel geleidelijk za! worden ver- ongeveer vijf minuten voor vijf. toen de breed. De kansen voor een amateur- chauffeur van het busje, de heer C. H. R. uit Breda, die van Goes in de richting Bergen od Zoom reed ter hoogte van de vvegafsplitsing naar Hansweert een vrachtwagen wilde passeren en daartoe op de linkerweghelft ging rijden Toen hij halverwege de vrachtwagen was en dus niet meer terug kon naar de eigen weghelft, merkte hii tot ziin schrik dat er uit dc tegenovergestelde richting een zware vrachtwagen met aanhanger na derde Aanvankelijk probeerde R door krachtig remmen een botsing te voorko men. maar hierdoor verloor hij dt macht over het stuur, waardoor de wa gen de richting van de voor hem links gelegen parkeerstrook uitging, waarop ook de chauffeur van de vrachtwagen, de heer R C. R. uit Oostburg was uit geweken ln een onderdeel van een se conde heeft deze ziin zware combinatie toen weer de weg opgestuurd, waardoor ze beide rakelings langs elkaar scho ten. Wel greep de rechtervoorziide van de vrachtauto nog net de rechter achter zijde van de bus. die op die plaats open scheurde als een conservenblikje. In de linkerwegberm kwam het busie ten slot te tot stilstand Twee van de inzittenden. J. v. G. Breda en J D. uit Ooslerhout. bleken dermate gewond te ziin dat zii naar het St. Joannaziekenhuis in Goes moesten worden overgebracht. Later bleek dat hun verwondingen niet van ernstige aard waren Dokter P Allewijn uit Krui ningen had de eerste hulp verleend. De vrachtwagen werd aan de rechter voorziide beschadigd De chauffeur liep geen letsel on Od dé foto: het 2 r gehavende busie I (Foto P.Z.C.) I Totale bouwkosten voorlopig geraamd op 6.330.550 Uit een recent onderzoek is geble ken, dat de ramingen voor de ver schillende onderdelen van het in aanbouw zijnde stadhuis te Vlis singen ten gevolge van verhoogde prijzen en noodzakelijk gebleken meerwerk herzien dienen te wor den. In verband daarmee stellen b. en w. de raad voor een aanvul lend krediet beschikbaar te stellen van 320.500 ten laste van de ka- pitaaldienst voor 1964. In de vergadering van 27 april 1962 be sloot de raad reeds een aanvullend kre diet van 635.000 te verlenen. B. en w merken overigens op. dat het ten gevol ge van verschillende onzekere factoren die uit het huidige loon- en prijzen- beleid kunnen voortvloeien geenszins uitgesloten moet worden geacht, dat zij de raad in de toekomst nogmaals om een aanvullend krediet zullen moeten gen. Toen de raad op 27 april 1962 besloot een extra bedrag van 1 635.000 voor de bouw van het stadhuis te voteren werd het totale krediet od 1 6 010 000 gebracht. Indertijd, bij de behandeling van dit voorstel, wezen b en w er op. dat het op dat moment onmogeliik was reeds te overzien of het totale beschikbare be drag voldoende zou zijn. Het meerwerk waarvoor onder andere het aanvullend krediet, dat nu wordt gevraagd, noodzakelijk is. omvat on der meer de aanleg van een openba re en een gcmeenteliike schuilkelder. Wat de openbare schuilkelder betreft. merken b. en w. op. dat de kosten, met uitzondering van de honoraria van de architect, adviseurs en onkos ten van toezicht, welke geraamd wor den on f 6240. door het rijk worden gedragen. In het gevraagde krediet van f 320.500 rekening gehouden met een te ver achten stijging van de verschuldigde honoraria, welke stiiging voorshands op f 200.000 wordt geraamd. Het bedrag an 1 320.500 is samengesteld uit dc olgende meerbedragen: levering sta len ramen: f 5950. telefooninstallatie: 26.400. licht- en krachtinstallatie: t 3250. armaturen 1 9210. centrale ver warming 2300. noodaggregaat 3906. versterkerinstallatie f 3000. beton 1 7200 meerwerk (inclusief aanleg schuilkelders) f 59.290 en te verwachten verhoging ho noraria f 200.000. Het totaal beschikbaar gestelde krediet bedraagt nu f 6.330.500. VERWACHT... ZONNIG WINTERWEER. Droog weer met over het algemeen weinig bewolking. Overwegend zwakke wind tussen oost en zuid. In de och tend lichte tot matige vorst, maar In «le namiddag temperaturen iets boven het vriespunt. ZON' EN' MAAN. 19 januari Zon op 08.39 onder 17.03 Maan op 11 09 onder 22.25 20 januari Zon op b. .3 onder 17.04 Maan op 11.29 onder 23.42

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 2