PUZZEL- rubriek HET VERLOREN STEVENSBOS Uitslag kerstpuzzel Afscheid van vogeleiland ,De Beer' HERINNERING IN SAS VAN GENT Zaterdag 18 januari 1964 zaterdagnummer Tegen de verwachtingen in blijken onze lezers met de puzzel van vorige week geen enkele moeite gehad te hebben. Er waren zelfs meer oplossingen dan normaal, en, wat zwaarder telt, bijna geen foutieve. De prijzen zijn deze week als volgt toegekend: eerste prijs, waardebon van ƒ5,mejuffrouw J. Maas, J. J. Sandersestraat 10, Oost-Souburg; tweede tot en met vierde prijs, waardebon van 2,50, de heer C. Oosse, Varremarkt 22, Zierikzee, mevrouw T. W. Blaakman-van Luijck, Boulevard 52, Bres- kens en mevrouw W. A. v. Velzen-van Dongen, Nw. Kerkstraat 33, Yerseke. Zoals gebruikelijk verwachten wij de oplossingen van de nieuwe puzzel weer vóór donderdag aan redactie P.Z.C., Walstraat 58-60, Vlissingen. Vergeet U vooral niet in de linkerbovenhoek van brief of briefkaart te vermelden „Puzzelrubriek". Wij wensen U veel succes bij het oplossen. De oplossing van vorige week vindt U ten slotte links onder. HORIZONTAAL 1. bordspel. 6. dorp van kaffers. 11. stad, streek, land. 12. verward. 14. in houdsmaat, afk. 15. drietal. 16. lucht in de longen. 17. rijksduiker, afk. 19. kle dingstuk. 21. touw om iets vast te leg gen. 22. stad in Noord-Afrika. 23. voch tige kou. 25. onbewerkte. 26. nakroost. 28. noodsein, afk. 30. iemand uit een der Baltische staten. 31. bovennatuurlijke hulp. 33. graag spelende. 34. tijdperk. 35. dierentuin, afk. 36. bewijsvoering. 40. bep. hoeveelheid. 44. afkerig van in spanning. 45. koudbloedig dier. 47. Alg. Nederl. Persbur. afk. 48. Griekse oor logsgod. 49. gebaar. 50. Intern. Verdedi gingsorgaan, afk. 51. kloosterzuster. 54. Nederlands, afk. 55. knokploeg, afk. 56. boom. 58. niet oud. 61. muzieknoot. 62. doodsstrijd. 64. edellieden. 66. houten klepper. 67. koninkrijk in Azië. VERTICAAL 1. uitroep. 2. hoofd van een abdij. 3. Ital. munteenheid. 4. maand. 5. beeld schone man! 6. mineraal. 7. wiel. 8. hal men. 9. behoeftig. 10. Chin, afstands maat. 11. roem, luister. 13. afschuw, af grijzen. 14. niet levendig, niet nat. 18. Middelnederlands. 20. vat om boter tc maken. 21. dun doorzichtig weefsel. 24. bestemming. 27. naam v. opera- of con certgebouw. 29. schim. 32. in hevige ma te. 33. reinigingsbad. 36. licht, cn glan zend. 37. werelddeel. 38. hoofdtelwoord. 39. vordering. 41. bederfwerende verf stof. 42. inwonend. 43. lyrisch gedicht. 45. specerijachtig zaad. 46. voor- of ach terdeel van een schip. 52. verblijfplaats van textiel. 53. krip. 56. halsbont. 57. af korting van Maria. 59. gein. o.d. Veluwe. 60. groente. 63. bep. gewicht, afk. 65. lengtemaat. Honderden kerstpuzzel oplossingen zijn op de redactie binnen ge stroomd. Het was soms verbluffend te zien hoe vindingrijk sommige le zers geweest zijn om een maximaal aantal punten te behalen. He laas bleek in een groot aantal gevallen dat men de opgave niet met vol doende opmerkzaam heid gelezen had. Onder de voorwaarden was duidelijk vermeld, dat er geen eigennamen gebruikt mochten worden. Tientallen inzenders gebruikten ze toch, verder waren er inzen ders die Franse, Engelse of Duitse woorden invulden, alweer in strijd met de voor waarde dat alleen Neder landse woorden, die te vin den moesten zijn in een van de grote Nederlandse woor denboeken, mochten worden ingevuld. Ten slotte was er nog de groep die zelfbe dachte of dialectische woor den gebruikte, die uiteraard eveneens niet goedgekeurd konden worden. Dit alles had tot gevolg dat er nogal wat uitvallers wa ren. De uitslag, waarover geen correspondentie moge lijk is, werd ten slotte als volgt: Eerste prijs, 25,aan waardebonnen: de heer PI. J. SchouwenaaiNieuwe Vlissingseweg 248. Middel burg; tweede prijs, 15, de heer A. A. Kotvis, Boule vard 67, Breskcns; derde prijs: 5,de heer P. J. de Kam Noordwal 5, Oostburg en vierde prijs: ƒ5.dé heer L. Davidse. Noord'weg 165, St.-Laurens De prijs winnaars behaalden resp. 996, 948, 904 en 847 punten. Advertentie nieuwe Amsterdam tentoonstelling mechanisatie en rationalisatie in land en tuinbouw. 20 t/m 25 januari 64 Geopend: 9.30- 18.00 uur- vrijdag 24 januari ook 's avonds 19.30-22.30 uur. sluiting zaterdag 25 januari 17 uur. Toegang f. 2.50- t jjg „Ik woon in de Kanaalstraat," zegt Frantz Stevens (71te Sas van Gent, terwijl hij bedachtzaam de vingertoppen tegen elkaar plaatst alsof hij het nog eens goed overdenken moet. „Op nummer vier. Enfin, je zult het wel gezien heb ben. Maar op mijn post zet ik altijd „Stevensbos nummer vier". Gek hé? De meeste brieven, die ik ontvang zijn derhalve gericht aan het adres Stevens- bos. Voor zover ik het kan nagaan is er nooit één brief onbestelbaar retour gegaan. Vraag het iedereen in Sas van Gent. De oudste grijsaard tot de jongste leerling op de lagere school. Zij allen weten, waar hef Stevensbos is. Stevensbos is een begrip in Sas van Gent meneer. Misschien is het een tikkeltje ijdel van me, dat ik op mijn brieven eenvoudig weiger te erkennen, dat ik in de Kanaalstraat woon, maar ik geloof, dat je het meer moet zien als een herinnering aan iets, dat er eens was en dat nu verdwenen is, verloren is gegaan, veranderd, of hoe je het ook wilt noemen. Voor mij is het Stevensbos". De man, die dit zegt, Frantz Stevens, is een telg uit een oud en bekend Sas' geslacht. De Stevens heb ben bijna een eeuw lang het grote huls in het bos aan de oostelijke rand van Sas van Gent bewoond. Jaren ge leden al is het huis afgebroken, maar nog altijd woont er een Stevens in Stevensbos. Alleen dit verschil is er nu: Frantz Stevens woont in een aardige woning in een aardige wijk van Sas van Gent. Maar nog niet zo lang geleden stonden op dezelfde plaats hoog opgeschoten bomen. Zij vormden het Stevensbos. De vriendelijke ogen achter de goudomrande brille- glazen lachen mee als Frantz Stevens zich in jeugd herinneringen verdiept. Het bos. Stevensbos, vormt het middelpunt van zijn overpeinzingen. Het was dan ook de moeite waard zo'n veertig, vijftig jaar en langer ge leden. Ruim vier hectare groot was het Stevensbos, een park met hoge bomen en dicht struikgewas op het ei land tussen de eerste en tweede kanaalarm, gelegen ook op een historisch en strategisch punt van het oude vestingstadje. Weinig is er overgebleven van Ste vensbos: een smalle strook, nauwelijks vijftig meter lang en twintig meter diep. De brede, overschaduwde lanen hebben voor de oorlog r een moderne woonwijk met riante middenstandshuizen en na 1945 is er nog meer gebouwd. Waar eens decimeters dikke bomen tientallen meters hoog in de lucht reikten, staan nu moderne lan taarnpalen, die de slingerende straten markeren. Geen Sassenaar of hij heeft in zijn jeugd het (verbo den) domein van de Stevens' betreden. „Er was een boomgaard en meer van dergelijke fraaie dingen...." zei ons een Sassenaar, die met kennelijk veel genoegen terugdacht aan zijn jeugd, toen hij met zijn kornuiten de avontuurlijke tocht naar Stevensbos maakte. Overi gens werd ook uit de kring der familie Stevens een en kele maal medewerking verleend. Frantz Stevens weet zich nog goed te herinneren, dat hij meer malen vrienden mee nam om samen in de schaduw van de hoge bomen indiaantje te spelen. En ook de kermis achtige fancy-fairs in het bos zullen hem altijd bijblij- Het verhaal van het Stevensbos begint omstreeks 1800 een duidelijke lijn te vertonen. Daarvoor bestond het bos ook al en weet men, dat de commandant van het garnizoen te Sas van Gent in het fraaie huis woonde, dat erbij hoorde. De volksmond heeft altijd gesproken van majoors%vo- ning. Vlak bij de bezitting lagen de bolwerken, die het vestingstadje eertijds zijn faam gaven. Daar ergens in de buurt moet ook het cafeetje hebben gestaan met de schoon klinkende naam „De Maagd van Gent". Hoe het ook zij, feit is, dat het monumentale buitenverblijf in 1800 in bezit kwam van burgemeester Van Franken berg en Proschlietz. De grootmajoorswoning met stal len, wagenhuis en regenbak inhoud 60 kubieke me ter alsmede het vier hectare grote park om pre cies te zijn: de bezitting was kadastraal 4 hectare, 14 are en 10 centiare werd verkocht voor de „Indruk wekkende" som van 2725.In de roerige dagen van de dertiger jaren wapperde nog gedurende korte tijd de Belgische vlag van de grootmajoorswoning. Dat was toen de „rebel" Ernest Gregolre met zijn ongeregelde troepen Zeeuwsch-Vlaanderen binnentrok. Maar veel meer wetenswaardigs is uit die tijd niet te vermelden. In 1850 kocht de graanhandelaar Joh. Stevens, grootva der van de heer Frantz Stevens, het bezit voor 3435. Sedertdien spreken de Sassenaren van Stevensbos. In de dertiger jaren van deze eeuw kwam het bos op nieuw in het nieuws, toen de moeder van de heer Frantz Stevens, mevrouw N. M. P. Stevens-Malotaux de brug over de spuikom afsloot, die door velen werd gebruikt. Er was namelijk een kwestie over het eigen- dom van een over de bezitting lopende weg gerezen, die mevrouw Stevens stelling deed nemen tegen de gemeen te. Het geschil liep hoog op. vooral was dat het geval, toen de gemeente tegenmaatregelen nam en de brug weer „opende". Deze maatregel werd prompt gevolgd door een brief van mevrouw Stevens, waarin zij aan kondigde op die-en-die dag op dat-en-dat uur de weg over de brug weer te zullen afsluiten. Enfin, de „kwes tie" was spoedig tot ieders tevredenheid opgelost. Om zien in wrok door de familie Stevens was er bepaald niet bij, want aan het eind van de dertiger jaren bood mevrouw Stevens de gemeente haar woning aan om in Sas van Gent, het bedrijvige industriestadje in de Zeeuws-Vlaamse Kanaalzone, was enkele tientallen jaren geleden een fraai bos rijk, waarin twee monumentale huizen stonden (foto boven). De twee huizen zijn echter inmiddels afgebroken en het bos is grotendeels gerooid om plaats te maken voor'een nieuwe woon wijk (foto onder) te richten als bejaardentehuis. De oude majoorswoning was al eerder afgebroken. Rond 1920 had de familie Stevens zijn intrek genomen in een enkele tientallen me ter noordelijker gebouwde woning, die aan een familie lid had toebehoord. Inmiddels echter is ook deze woning met de grond gelijkgemaakt. De bosgrond is de laatste decennia gedeeltelijk gebruikt als bouwgrond voor wo ningen. er is een pottenbakkerij gekomen en een siga- renfabriekje. Tussen nog enkele overgebleven bomen worden langzaam de contouren zichtbaar van een monu mentaal gebouw: de nieuwe boerenleenbank. Stevens bos is onherkenbaar geworden. Nog grotere verande ringen staan te wachten als straks de werken ter ver breding van het Kanaal TerneuzenGentSas van Gent naderen. Over het vroegere bos komt nu een hoge brug, die twee kanalen zal overspannen. Maar tochStevensbos leeft voort in de herinne ring van de Sassenaren, jong zowel als oud. Ste vensbos is de sleutel tot een gesprek met Iedere wille keurige inwoner uit dit grensstadje. De sleutel ook om te worden toegelaten in de woning van het vriendelij ke oude heertje Frantz Stevens, die met jas aan en hoed op juist naar buiten stapte, toen wij op de bel drukten. Natuurlijk had hij even tijd voor ons. nétuurlijk wilde hij wel wat zeggen over Stevensbos. Over het bos, dat geen bos meer is. plaats moeten maken r\p één van de laatste zondagen van het oude jaar hebben we afscheid genomen van het „vogel eiland" De Beer. Weemoed verge zelde ons op de wandeling over de slikvelden, langs de plassen, door de duinen met hun dicht struweel van de duindoorns, nu oranje, be spikkeld door de overvloed van kleurige vruchtjes. Boven de zee, achter het zogenaamde groene strand in het milde sei zoen een weelde van slijkgras en zulte, zeebies en zeepostelein straalde het blauw van de vrieslucht en ergens waren nog ganzestemmen en de rauwe roep van zilvermeeuwen. Onverwacht viel. alsof ergens de hopen uitgerukte struiken nog brandden, een grauwe, dik ke dampmassa omlaag; een flskoude wa sem slokte de verten van slikken en plassen, duinen en opslag op. De draglines, die de laatste weken met geweld de vegetatie van dichte duin doorns hadden" aangevallen, uit de grond hadden gerukt met speciaal voor dat doel geconstrueerde grijpers, doemden als gigantische monsters uit de nevel op. Monsters, die het einde van het vogelei land voorbereidden. De grote havenstad Rotterdam sloeg zijn expansieklauwen uit naar het dorado, dat ter hoogte van Hoek van Holland, ten zuiden van de Nieuwe Waterweg ligt, op de kop van Rozenburg. De Stichting Natuurmonument De Beer, die het 1300 hectare grote gebied van duindoomvalleien en slikvelden, plassen en vlierbossen in beheer had, sloot op 31 december dit unieke vogel- en plantendo- rado voor het publiek. Te lang reeds tastten cutterzuigers en draglines de OORSPRONKELIJK EEN ZANDBANK ongereptheid van de duinenrijen en het zogenaamde groene strand aan om de vogels op De Beer nog een veilige thuis haven te doen vinden. Wél was het doel van deze naar een climax groeiende ac tiviteiten juist het aanleggen van nieu we havens, maar nu voor de reusachtige olietankers. Ook nieuw industrieterrein moest er komen Daarom hebben we afscheid genomen van De Beer, één van de bekendste re servaten van West-Europa, één van de weinige ongerepte natuurgebieden, die de overbevolkte randstad Holland nog restten. i lyrische beschouwingen meer van natuurliefhebbers over dit vo gel- en' plantenparadijs op de kop van Rozenburg. Dragline en cutterzuigers grommen hun woeste wijs. Het is ge beurd met De Beer! De Beer was oorspronkelijk een zand bank, die tegen het einde van de zestien de eeuw aan de Hoek van Holland vast- >eide. Bij het graven van de Nieuwe gescheiden. Ruim negentig jaar geleden kwam een verbinding met het eiland Ro zenburg tot stand. In 1935 viel het oog van de regering op dit unieke gebied, dat ondertussen, meer dan dertienhonderd hectare groot, een belangrijk broedgebied was geworden voor duizenden grote sterns, kokmeeu wen, visdiefjes, bergeenden, kluten, grut to's kemDhanen, scholeksters, ture luurs, kieviten en ook allerlei kleinere vogels. De Stichting Natuurmonument De Beer werd in helleven geroepen. Opzichters werden aangesteld, die rondleidingen or ganiseerden naar de broedkolonies. De i kwamen met tienduizenden. In 1950 begon men aan De Beer te knab belen. De afsluiting van de Brielse Maas deed de resterende rietgors aan de mon ding verloren gaan. In 1956 verschenen de eerste Rotterdamse „onweersbuien" boven De Beer. Het Europoortproject werd bekend en bracht grote ontsteltenis bij de natuurliefhebbers. In 1959 begon nen die plannen vorm te krijgen. Bijna 200 hectare van het mooiste deel werd opgespoten ten behoeve van een uitbrei ding van de Hoogovens, welke uitbrei ding nog steeds niet werd gerealiseerd. Begin van vorig jaar was toch nog ne genhonderd hectare van De Beer onge rept. Nu schuiven bulldozers door het landschap, waar ofgelopen voorjaar nog een kolonie van 2000 paar grote sterns was gevestigd. 'eg gaat nu het zo geliefde groene strand, de buitendijks gelegen be- J strandvlakte met hier en W' weg de met duindoorns en vlieren en een enkele meidoorn begroeide duinen achter de dijk, weg de zeldzame vegetatie van zeewolfsmelk en blauwe zeedistel. Weg de slenken, waar breedbladige, vleeskleurige en moeraswespenorchis. Sarnassia en slanke gentiaan in het oogseizoen glorieerden. Nu branden de hopen uitgerukte duindoorn. 31 decem ber was de laatste dag. Nu is De Beer niet meer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 13