ECONOMISCHE TERUGGANG IN 1965 NIET TE VERMIJDEN Binnenvaartschippers ongerust over tarieven Na ongeval door drank psychiatrische test Loonsverhogingen een ingreep voor éên keer Conferentie over Cyprus begonnen Aanklagers van nazi's krijgen dreigbrieven Tevreden minister opent eerste Bogaerswoning IMPORTHEFFING OP VLEES UIT ARGENTINIË VERDER VERLAAGD HOEST? „Defensielasten vallen wel mee" ANTIROOKACTIE BREIDT ZICH ZEER SNEL UIT DONDERDAG 16 JANUARI 1964 PROVINCIALE ZEEUWSE O O U R A N 1 8 MINISTER W1TTEVEEN: De minister van financiën, prof. dr. H. J. Witteveen, meent dat een economische teruggang in 1965 onvermijdelijk is. Indien deze terug gang niet kan worden opgevangen zal Nederland worden geconfron teerd met economische moeilijkheden gedurende vele jaren. De minister zei dit gistermiddag op een lunch van de buitenlandse persvereniging in Den Haag. De minister ziet grote gevaren voor de Nederlandse economie in 1964 als de loonsverhogingen hoger worden dan nu is overeengekomen. De Nederlandse concurrentiekracht zal ernstig worden aangetast als de lonen verder stijgen, aldus minister Witteveen. De Nederlandse lonen zijn gedurende ja- met de ontwikkeling. Een ander gevolg ren meer gestegen dan de produktiviteit, zal zijn een betalingsbalanstekort dat zodat Nederland geleidelijk aan zijn de monetaire situatie zal beïnvloeden in moeilijk veroverde economische succes- de vorm van deviezenverliezen. Hij ver- sen moest opofferen. Hrj schatte dat de wachtte in ieder geval in 1964 een grote stijging van de produktiviteit in Neder land in 1964 viereneenhalf procent zal bedragen bij een styging van de lonen van dertien procent. Inflatie in naburige landen beïnvloedt de Nederlandse eco nomie, zo merkte de minister op en ook daardoor is in 1965 een economische te rugslag niet te vermyden. Voor één heer Prof. Witteveen legde er sterk de nadruk op, dat de loonsverhogingen gezien moe ten worden als een ingreep voor één keer om een evenwichtsherstel te bereiken. Hij sprak over „een gevaarlijk psy chologisch klimaat" bij het publiek. Er heerst te veel de indruk, dat er een enorme ruimte was, die de prijs stijgingen kon opvangen. Wanneer de verwachtingen ten opzichte van de prijsstijgingen bij de producenten niet in vervulling gingen, werd men onte vreden en wilde men nog meer. Verbetering Toch zal de loonstijging een reëele ver betering betekenen, zo meent prof. Wit teveen. Hij hoopte dat men niet nog gro tere loonsverhogingen zou eisen, want dat zou heel grote problemen veroorza ken voor de Nederlandse economie. De loonstijgingen kunnen niet steeds uit grotere winsten worden betaald. In de scheepsbouw zijn de lonen omhoog ge gaan, ondanks het feit dat men er reeds met verlies werkt. Terugslag De Nederlandse economie verkeert op het ogenblik in een paradoxale toestand van overspanning op de arbeidsmarkt en potentiële teruggang. Ais er verdere loonstijgingen komen, zal er een terugslag ontstaan bij de investeringen en ook bij de uitvoer. Er zullen onvoldoende export winstmarges zijn. Als gevolg daarvan zullen margi nale industrieën niet meer mee kunnen Gistermiddag is in „Malborough House" te Londen de rondetafelconferentie over Cyprus begonnen. De openingsrede werd nitgesproken door de Britse minister voor de betrekkingen met het gemene best, Duncan Sandys. Vertegenwoordigers van de regeringen van Groot-Brittannië, Turkije, Grieken land en Cyprus, benevens afgevaardig den van de Griekse en Turkse gemeen schappen op het eiland zullen de komen de weken een oplossing trachten te vin den voor de ernstige politieke crisis die de Cypriotische bevolking verscheurt. Minister Sandys deed een beroep op de twee bevolkingsgroepen van Cyprus zich te onthouden van gewelddaden. Groot-Brittannië kan zijn politietaak op Cyprus niet eeuwig blijven vervullen, zo vervolgde hij. „Er zijn alleen Britse troepen op het eiland om ons het nodige respijt te geven voor het. vinden van een voor alle betrokkenen aanvaardbare op- Renault weigert plaats in R.A.I. (Van onze correspondent). Renault Nederland N.V. heeft de toege wezen standruimte op de komende be- drijfswagcntcntoonsteiling in het R.A.I.- gebouw, die op 6 februari begint, niet ge accepteerd. De aan Renault toegedachte stanarnlmte is inmiddels aan andere ge gadigden toegewezen. Renault had voor de bedrijfswagens een stand toegewezen gekregen vooraan in de zuidhal. recht tegenover de hoofd ingang. Het bestuur van de R.AJ. meent, dat dit een zeer mooie plaats is, zeker niet minder representatief dan een plaats in de grote Europahal waar om gevraagd was. Renault Nederland daar entegen acht deze plaats niet in over eenstemming met dc positie van dit Franse merk op de Nederlandse markt en hoeft zich teruggetrokken van deel name aan de komende bedrqfswagen- show. Monstercollectie horloges - waarde 50 mille - gestolen Een monstercollectie van circa 300 hor loges met een verkoopwaarde van 50.000 gulden, die verpakt waren in twee koffers en een tas, zijn in Amsterdam gestolen uit de auto van de 48-jarige vertegenwoordiger I). E. uit Nieuw Loosd recht. GRAFELIJKE ZORG. De Engelse, 71- jarige oude graaf van Harrowby. zelf maar 1,84 lang. heeft in Londen n gedeeld dat hij in het nieuwe Britse par lementaire zittingsjaar, een lans zal bre ken voor langere bedden in ziekenhui zen, zodat lange pnliënten niet meer met hun voelen door de spijlen van het ledi kant behoeven te liggen Lord Harrowby zal in het Hogerhuis als zijn persoonlijke ervaring meedelen dat de houten kribben en kléivloeren waar op hij tijdens de twee wereldoorlogen de grafelijke leden strekte, „comforta beler" waren dan veel ziekenhuisbedden. Graaf Harrowby vindt dat veel slaapka mers in particuliere woningen ook wel wat ruimer konden zijn. Te veel slaap kamers, meende hij, waren te klein voor langere meubelen dan het gemiddelde ledikant. terwijl de inves teringen onder druk zouden komen om later"m 1965 sterk terug te lopen. Prof. Witteveen drong aan op zelfbe heersing want „het grootste gevaar is dat onze kosten zo ver stijgen, dat wij op langere termijn niet kunnen concur reren op de exportmarkt". Gevraagd naar de inkomsten uit de aardgas vondsten antwoordde prof. Witteveen dat de eerste investeringen 300 miljoen gulden zullen eisen. De. eerste winsten uit de aardgasleverin- gen zijn niet te verwachten voor 1966 of 1967. „Een avontuur" Prof. Witteveen verklaarde dat hij zijn causerie zou kunnen noemen „Op de drempel van 1964". Men zou kunnen spreken van „een avontuur", omdat een avontuur veronderstelt gevaar „en dit jaar heeft zeker gevaren". De hoop op een zekere ontspanning in 1963 werd niet gerealiseerd, temeer om dat inflatie zich uitbreidde in de buur landen. Een aanpassing van het loon- en prijspeil was dus niet alleen gewenst, maar onvermijdelijk. Voorzitter Protestants Christelijke Schippersbond: Nota opgesteld over onderwijs schipperskinderen De voorzitter van de Nederlandse Protestants Christelijke Schip persbond, de heer Z. Bruins Slot, heeft gistermorgen in de jaarver gadering van zijn organisatie in Rotterdam verklaard dat er op het ogenblik onder de schippers een grote onrust is over de tarieven in de binnenvaart. „Het zal niet lang meer duren of er gaan bij het vervoer te water beslist enkele dingen scheef", zei hy in een hartstoch telijk pleidooi voor meer begrip bij de overheid. Verlangens De voorzitter van de (overkoepelende) Stichting Nederlandse Particuliere Bin nenvaart, mr. C. W. Kroes, had daarvoor al bekendgemaakt welke de verlangens zijn van de gezamenlijke schippersbon- den: een verhoging van de overliggelden (dagvergoedingen aan de wal) met 23 procent en verhoging van de zgn. mar- fetarieven met 25 procent, Over de ver- oging van de overliggelden, geheel ge baseerd op de kostenstijgingen, is al overeenstemming bereikt met de centra le organisaties van verladers, ten aan zien van de margetarieven (grotendeels naar aanleiding van de kostenstijgingen, de rest inlopen van een achterstand) heeft nog geen overleg plaatsgehad. Mr. Kroes zei te verwachten dat er op het ministerie van verkeer en wa terstaat niet veel verzet zal zijn te gen het voorstel van de overliggelden, mogelijk wél op het ministerie van economische zaken. Nieuwe koers De heer Bruins Slot verklaarde voorts dat de binnenscheepvaart op liet ogen blik twee grote problemen kent: het ver loop van het vervoer te water naar het wegvervoer en het verloop van de lieurs- bevrachting naar het eigen en bijzondere vervoer. Hij sprak als zijn overtuiging uit, dat de schippersbonden nu een nieuwe koers moeten bepalen. Als punten, die speciaal de aandacht vragen noemde hij onder meer: rykssteun voor de actieve eige naren van ldeine schepen, die met grote re en economisch meer verantwoorde schepen willen gaan varen, verbetering van de kredietverstrekking voor nieuw bouw en ombouw, eventueel door garan ties van de rijksoverheid en het stichten van een studiecentrum, dat planmatig 'n opzet kan maken voor de behoefte aan tonnage en afmetingen in de binnenland se vaart en zo mogelijk ook standaard- maten moet vaststellen voor nieuwbouw en seriebouw. Onderwijs Een belangrijk punt op deze vergade ring vormde de nota inzake het on derwijs aan schipperskinderen, zoals die door de organisatie is opgesteld. Leden van de commissie waren de heren Z. Bruins Slot en H. Peggeman, hoofd bestuursleden van de N.P.C.S.B., de Tweede-Kamerleden J. A. van Benne- kom en dr. H. A. Schuring, het oud-par lementslid J. de Ruiter en de secretaris van de Christelijke Middenstandsbond, mr. G. van Muiden. In de nota komt men tot de conclusie dat het beleid op korte termijn gericht Ook Amsterdamse aannemers gaan lonen controleren In het R.A.I.-gebouw te Amsterdam zijn gistermiddag vertegenwoordigers 350 aannemingsbedrijven byeengewe die te zamen in Amsterdam en omge ving voor 1.3 miljard gulden aan pende werken onderhanden hebben, navolging van de in Rotterdam en geving werkzame aannemers hebben zy besloten alles in het werk te stellen de C.A.O.-lonen weer in de hand te krij gen. Daarom zullen zy de per 1 janua ri 1964 toegestane loonsverhoging van vijf procent slechts toepassen voorzover het de sociale voorzieningen betreft, aangezien de werknemers reeds hoven het rechtens geldende ioontarief wor den beloond. Bovendien verplichtten de aannemers zich geen arbeiders in dienst te nemen zonder geldig ontslagbewijs, koppelba zen te weren per 15 februari "64 en on derlinge looncontrole in te voeren. De commissie die de nakoming van deze overeenkomst zal bevorderen heeft het recht naar aandacht uit te strekken tot bus- en reiskosten en andere vergoedin gen. De naleving zal vallen onder de erecode. Daarnaast volgden de in Am sterdam werkzame aannemers het Rot terdamse voorbeeld door te besluiten de rekening van leveranciers en toeleve ringsbedrijven te bevriezen op het peil van .1 december 1963. moet zijn op invoering van een leerplicht voor schipperskinderen op hun 7e le vensjaar (bij ontheffing 8e jaar), grotere aandacht voor het zgn. huisonderwijs, totale vergoeding door het rijk van de meerdere gezinskosten als gevolg van de huisvesting der kinderen bij pleeggezin nen en in internaten (extra bedrag: 10 miljoen gulden), en uitbreiding van de taken der ligplaatsschol en. Voor langere termijn denkt men aan verplichte voortgezette opleiding voor de schipperskinderen tot 15-jarige leeftijd, eventueel voor een deel praktisch op zgn. schoolschepen als bij de visserij. Eerste winterhelft: EVENVEEL VORSTDAGEN ALS VERLEDEN JAAR (Van onze weerkundige medewerker) Zou voor het karakter van een winter alleen maar het aantal vorstdagen gel den dan zou dit betekenen dat de eerste helft van de winter (1 december t m 15 januari) totaal evenveel vorstdagen heeft gebracht nl. 34 (normaal 19) dan verleden jaar en deze winter dus tot op heden op gelijke voet met die van 1963 zou staan. Dat is niet het geval ook al geeft ook het aantal ijsdagen (kwik het hele etmaal onder nul) nu een aantal van 15 te zien tegen 'verleden jaar 19 (normaal 16 dagen). Het verselul zit, in vergelijk met verleden jaar, in de streng heid van de winter want toen hadden wij tot 15 januari in De Bilt al 9 dagen met strenge vorst genoteerd, nu slechts een. Wel was de eerste helft van de winter verleden jaar met in De Bilt 106 uren zon. zonniger want nu komt deze eerste helft op 86 uren zon. Evenals verleden jaar toen op vrijdag 18 januari de be ruchte Elfstedentocht onder Siberische omstandigheden werd verreden, geven ook nu de hogedrukgebieden de toon aan waardoor er door heel weinig depressie invloed weinig neerslag valt. Nu inmiddels de vorstsituatie zich lang zaam weer iets gaat verstevigen om zich na dinsdag weer in zuidelijke richting is gaan uitbreiden begint deze winter steeds meer het karakter van een gemid deld te koude winter te krijgen. De nu aangebroken tweede helft zal bewijzen of het nog tot een Elfstedentocht zat ko men of dat na een koude januari februa ri de steven naar de lente zal richten. Terwijl het buiten vriest, zijn in ile warme stal van veehouder Van den Broek aan de Spaarnwouder- dijk in Amsterdam twee lamme tjes geboren. De S-jange Nico de Jong', een buurjongetje1 mag op moeder schaap en de kleintjes pas- Levensonderhoud werd duurder liet landelijk prijsindexcijfer van het levensonderhoud voor gezinnen van I hand- en hoofdarbeiders, zoals dat maandelijks door het C.B.S. wordt sa mengesteld op basis 1959-1960 100, is tussen medio november en medio de- I comber 1963 gestegen van 109 tot 110. Deze stijging deed zich in hoofdzaak I voor in de sector voeding, waarvoor het Indexcijfer opliep van 108 tot 110. Bin nen deze sector stegen de Indexcijfers voor aardappelen .groenten en fruit, ter wijl voorts o.m prijsstijgingen werden geregistreerd voor vlees, vleeswaren en koffie. Voor eieren werd een prijsdaling waargenomen. Het totaal-indexcijfer, in clusief sociale verzekeringen en loonbe lasting steeg van 107 per medio novem ber tot 108 medio december. De openbare aanklagers in het pro ces tegen voormalige kampbewa kers van Auschwitz hebben, naar zij zelf medegedeeld hebben, dreig brieven van vroegere Nazi's ont vangen. „Sinds het proces verleden maand be gon. hebben wij gemiddeld 10 tot 20 brie ven per dag ontvangen", zo verklaarde de openbare aanklager. Joachim Kügler. Kügfer zei dat hij en zijn collega's naast het lezen van hun „fan mail" en hun werkzaamheden in verband met het pro ces tegen de kampbewakers, ook nog de antecedenten van 400 personen onder zocht, van wie sommigen de moge lijke verdachten in een tweede Ausch- witz-proces zullen zijn. Het Wereldgebeuren H Op het matje? waarnemers dachten van vele polltii bezig. Wat voeren die twee uaar m net Kremlin in hun schild? Het incest voor dc hand liggende antwoord in dat Cu ba's premier door zijn baan op het mat je is geroepen. Heiemaal bevredigend is dat antwoord echter niet. Castro staat in OosteuropenC hoofdsteden na- ;en. Het Kremlin heeft al heel veel mei hem ie stellen gehad. En men kan In 1963 zijn volgens voorlopige cijfers van het C.B.S. 79.400 woningen gereed gekomen, ruim 1000 meer dan in 1962, zo heeft de minister van volkshuisves ting en bouwnijverheid drs. P. C. W. M. Bogaers gistermiddag in Deurne mee gedeeld. De minister opende daar de eerste Bogaerswoning in deze gemeente. Minister Bogaers noemde het een keu rig afgewerkte woning .Hij verwachtte dat ook de nog te bouwen huizen van dezelfde kwaliteit en afwerking zullen zijn. Deze Bogaerswoning werd ge bouwd door aannemer Manders uit Meerkant die vorig jaar in het nieuws kwam door zijn 10.000-guldenwoningen. waarvan toentertijd de bouw werd stopgezet. Uit besprekingen met de minister kwam hiervoor in de plaats de woning voor de prijs van 14.000 gulden, die nu algemeen Bogaerswoning wordt genoemd Foto boven: staande voor de wo ning verleende minister Bogaers aan burgemeester F. L. M. Hoe- bens goedkeuring voor de bouw van nog elf Bogaerswoningen in de gemeente Deurne. Foto onder: De bewindsman over handigde de bewoner, de heer P. J. Engels, een fraaie klok als blij vende herinnering. ROTTERDAM CONTRA RECIDIVISTEN Navolging verwacht van andere gemeenten De recidivisten onder de chauf feurs, die in Rotterdam onder in vloed van alcohol een auto bestu ren, zullen worden verplicht zich te onderwerpen aan een psychiatrisch onderzoek onder verdenking van psychische gebreken. Wordt zo'n onderzoek geweigerd, dan kan het rijbewijs ongeldig worden ver klaard. Thans redelijke aanvoer op rundveemarkt Heffing zal vóór 1 mei niet worden verhoogd Met het oog op de huidige vleespo sitie in Nederland en op de voorzie ning van de vleesverwerkende in dustrieën, heeft het bestuur van het produktschap voor vee en vlees gistermorgen op zijn openbare ver gadering in Utrecht besloten, de heffing op de import van Argen tijns vlees te verlagen van 40 tot 20 cent per kilogram. Hierbij werd bepaald, dat een eventueel opnieuw verhogen van deze heffing niet voor 1 mei zal geschieden behoudens een eerdere inwerkingtreding van de E.E.G.-rundvleesregeiing, die alle natio nale maatregelen ongedaan zou maken. Een nieuwe verhoging zal ook minstens een maand van tevoren bekend worden gemaakt. Op de rundveemarkt zijn de prijzen mo menteel stabiel en vrij hoog, terwijl de aanvoeren redelijk zijn. In de week van 7 tot 13 januari zijn vergunningen aage- vraagd voor de export van 401 ton rund vlees en 733 ton kalfsvlees Hier tegen over stonden invoervergunningen voor 2296 koeien. Het bestuur besloot, met in gang van vandaag voor februari en maart een importcontingent voor Deense koeien van in totaal 4000 dieren vrij te geven. Dit aantal wordt afgetrokken van het totale contingent van 15.000 dieren dat in het contract met Denemarken is overeengekomen. Op de varkensmarkt is sprake van enige ontspanning. Het bestuur besloot, de overnameprijs voor baconvarkens handhaven "op f3,05 per kilogram ge slacht gewicht en de gewichtsgrenzen ongewijzigd te laten. In de afgelopen week zijn exportvergunningen aange vraagd voor 244 ton varkensvlees. 34.985 slachtvarkens en 474 ton spek. Op 13 en verkoudheid? keelpijn? GROENE KRUIS HOESTBONBONS helpen probaat en smaken heerlijld De Rotterdamse politie heeft de moge lijkheden hiertoe door artikel 18 van de wegenverkeerswet te hanteren. Dit ar tikel geeft de bevoegdheid iemand op vermoeden van lichamelijke of geeste lijke ongeschiktheid voor het besturen van motorrijtuigen medisch te doen on derzoeken. Een van de psychische gebre ken zou kunnen zijn het gebrek aar weerstand tegen de verleiding alcoholi sche dranken te gebruiken. In de laatstgehouden vergadering van de centrale politie verkeerscom- missie (een landelijke organisatie van dertien steden met hoofdcommis sariaten van politie plus Leeuwarden en Maastricht) was men het er over eens dat deze maatregel goed kan zijn in de strijd tegen beschonken be stuurders. In Rotterdam verwacht men dat de politie in andere steden op een dergelijke wijze zal treden. In het laatste halfjaar van 1963 heeft de Rotterdamse verkeerspolitie in der tig gevallen een medisch onderzoek ge vorderd. Van 13 gevallen is inmiddels de uitslag bekend twaalf chauffeurs wer den op psychische gronden ongeschikt bevonden voor het besturen van motor rijtuigen. Hun rijbewijzen werden ongel dig verklaard en ingenomen. In 1 geval werden niet voldoende termen aanwezig geacht de onderzochte af te keuren. De 17 overige gevallen zijn nog in onder zoek. Uit de eerste resultaten meent de Rot terdamse verkeerspolitie te mogen af leiden dat onder de 6000 mensen die in 1961 in Nederland werden veroordeeld wegens een verkeersmisdrijf waarbij de alcohol een rol had gjespeeld ongev hasu met tro zich zo maar op liet matje laat roe pen. Zelf» eeri scherpzinnige onderhan delaar als Mikojan had een zware dob ber toen hij Castro voor Moskou moest inpalmen en nog steeds heeft Castro zich niet helemaal gewonnen gegeven. Want waarom zou Castro anders tege lijk met Kroesjtsjcws persoonlijke af gezant Nikolai Podgorny Cuba hebben verlaten voor een non-stop-vlucht naar de Russische hoofdstad? Vermoedelijk heeft Podgorny de pre mier van het suikereiland niet kunnen overtuigen van het Russische gelijk en heeft Kroesjtsjew persoonlijk ingegre pen. Of hier echter sprake is van een op het matje roepen dan wel van een vriendelijk verzoek om eens te komen praten zal voorlopig wel geheim blijven. n ieder geval staat vast dat in Mos- kou spijkers met koppen worden ge slagen. En bovendien krijgt men de in druk dat Castro een handig spelletje tracht te spelen, een spelletje, dat een beetje op chantage lijkt. Want terwijl Rusland per dag naar schatting zo n slordige anderhalve miljoen dollar aan hulp in het bodemloze Cubaanse putje stopt, flirt Castro ongegeneerd met de Chinezen, wat voor Kroesjtsjew een enorme ergernis moet zijn. De rol die Castro speelt is uiterst dubieus. Aan de ene kant tracht hij de Amerikanen wat gunstiger voor zich te stemmen, waar mee hij zich aansluit bil de Russische beleidslijn, en aan de andere kant staat hij toe en bevordert hij misschien zelfs dat Cubaanse saboteurs en guerilla's hun vernielzucht botvieren in de Zuidarne- rikaanse buurlanden. Daarmee speelt hij China in de kaart, zoals hij trou wens ook doet met zijn vriendschappelij ke houding tegenover China's Oosteuro- pese bondgenoot Albanië. Door de Cu baanse diplomatieke vertegenwoordiging in Albanië tot ambassade te verheffen plaatste Castro een directe rechte in het vollemaansgezicht van zijn be schermheer Kroesjtsjew en we kunnen gerust aannemen, dat over deze kwestie thans een paar hartige woordjes zul len vallen. contact, dat de Cubanen met Peking onderhouden. Onlangs sloot een Cu baanse missie met China een handels verdrag af. waaraan een aanta! voor de Russen minder prettige politieke kanten zitten. Voorts maakt een Cu baanse „vriendschapsdelegatie" momen teel een succesvolle tournee door com munistisch China en ook dat zal de bonzen in het Kremlin wel te denken hebben gegeven. Al deze verschijnse len bij elkaar geven de indruk, dat Castro van twee walletjes wil eten en het is aandoenlijk om te signaleren hoe het machtige Rys- n ingewijden er niet immense China land. Toch twijfelen ingewijöen'er niet aan of Castru zal Moskou kiezen, wan neer hij voor een keus wordt gesteld. Die anderhalf miljoen dollar pér dag zullen vermoedelijk zwaarder wegen dan de kale morele steun, die China te bie den heeft. naar aanleiding van Castro's on verwachte uitstapje ook af of het mis schien niet mede verband houdt met dc- revolutionaire gebeurtenissen van af gelopen week in Panama. De Ameri kaanse minister van het leger. Vance, heeft thuis in Washington" verklaard, dat een aantal Cubaanse scherpschut ters door de regering van Panama wor den vastgehouden. Men kan zich niet indenken, dat Kroesjtsjew de Cubanen zal toestaan zijn ..vredesoffensief' te doorkruisen met onvoorzichtige acties, die toch geen kans van slagen hebben en die alleen maar de sfeer verscher pen. Het is waarnemers in dit verband opgevallen, dat Kroesjtsjew kort gele den ook een gesprek heeft gehad met Walter Ulbricht. de leider van de Oost- duitse communisten. Ulbricht zit al op net zo'n kruitvat ais Castro. Het zou daarom niet verwonderlijk zijn. wan neer Kroesjtsjew na de visite van Cas tro met het westen zou gaan praten om tot nieuwe onderhandelingen over de grote internationale geschilpunten te komen. Misschien dat Castro van zijn belangrijkheid gebruik zal maken en uit zijn bezoek een slaatje zal slaan, bij voorbeeld in de vorm van nog meer economische hulp in ruil voor een voor beeldig gedrag in 1964 MINISTER DE JONG De minister van defensie, de heer P. J. S. de Jongh, heeft gisteravond in een vraaggesprek voor de televisie onder meer verklaard dat er in de toekomst zeker een toeneming van de defensielas ten zal zijn, echter „niet zoveel als men wei eens denkt". de huidige tanks ook al meteen daadwerkelijk ver vangen dienen te worden is de vraag", aldus de bewindsman. De minister zei verder dat in deze vier jaar van zijn bewind ook beslist moet worden wat de toekomstige vervanger van de Starfighter zal zijn. „Ik kan nog niet zeggen of er na de Starfighter uit sluitend de raket of nog een vliegtuig zal komen", aldus de minister die echter ook zei zelf sterk in het vliegtuig te ge loven en van mening te zijn dat er „al tijd ruimte zal zijn voor het bemande- vliegtuig". Minister De Jong zei in antwoord op vragen de Nederlandse vloot niet te groot te vinden„Zeker niet ten opzichte van de koopvaardijvloot". In de vier 4 jaar van mijn ambtstermijn zal ook be- Oostenrijkse leger af te leveren Amerikaanse slist moeten worden waardoor de „Ka- M 60 A 1 tanks zijn in Wenen afgeleverd in rel Doorman" vervangen moet worden, bet kader van het door de V. s. aar. Oosten- Daarover wordt nog gestudeerd, ook in rijk toegestane krediet van 1.3 miljard schit- NAVO-verband, aldus de heer De Jong. ling. Ook België heeft thans een rapport Van overal komen de berichten over maatregelen tegen het ro ken. Ook in België worden .ac ties overwogen tegen het roken van sigaretten. Een Belgische studiecommissie heeft een rap port opgesteld, waarin een „on loochenbaar verband" wordt vastgesteld tussen het gebruik van tabak en longkanker. alle scholen en openbare vergader zalen, een verbod van reclame voor het roken van sigaretten, verhoging van de belasting op sigaretten en het toepassen van verschillende ta rieven voor verzekeringen voor ro kers en niet-rokers. Verder zou een intensieve voorlich tingscampagne moeten worden ge voerd over de gevaren van het si garettenroken. De Deense radio zond gisteravond een programma uit dat speciaal bestemd was voor luisteraars die onmatig ro ken. Met een hypnotische behande ling via de radio wilde men de rook gewoonten trachten te veranderen. lezingen meer propaganda tegen het roken gaat maken, voornamelijk bij personen onder de 25 jaar. Het Noorse ministerie van onderwijs overweegt de invoering van nieuwe leerboeken bij het lager en middel baar onderwijs waarin wordt gewe zen op de gevaren van het roken. Mogelijk zal er ook onder de militai ren een actie worden gevoerd. Automaten Antipropaganda Het Westdultse ministerie van ge zondheid heeft meegedeeld dat het door middel van films, brochures en De politie te Trapani, Sicilië, heeft gisteren gelast dat gokautomaten met pakjes sigaretten als prijzen moeten worden verwijderd uit alle drank gelegenheden. café's en andere zaken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 3