PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ENGELAND HOORT BIJ EUROPA Zeeuwse amateurmuziek vreest BUMA-„aanslag" Pleidooi voor een grotere samenwerking Ulbricht schrijft Erhard Rederij dreigt met verkoop van trawlers FLAT STORT IN - 14 DODEN EN 10 MENSEN BEDOLVEN BONDSKANSELIER ERHARD IN LONDEN: „Het Kanaal kan geen scheidingslijn zijn' BETREKKINGEN PANAMA-V.S. HERSTELD Schepen vast in ijs op Waddenzee Nationale ploeteraar Als eisen worden ingewilligd vóór 1965 liquidatie ZEVEN DUITSE KOMPELS INGESLOTEN Gebouw was juist gereed Besturen en bonden in „harnas" gejaagd BUMA „vindt" verenigingen bij herwaardering componisten 207e jaargang - no. 13 WAARIN OPGENOMEN OE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Directie. F vnn de Velde. P. B. den Boeren W. de Pagter. Hoofdredactie: W. Leertouwer eo O. A de Kok. Abonnementsprijs 75 cent per week. 9,78 per fcw.franco per post 10,— p kw. Loste nummer» 18 ct. Bureau»: VT>.«:ngen Walstraat 6B-60. tel 2355 (b g.g. red. 3508, adv. 3647/3643); Middelburg: Markt 51. tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3160. adv. 2375); Goes: Gr. Markt 2. tel 6140 (b.g.g. red. 7853. adv 5213); Ooatbur*: tel. 2395; TerneuaenArsenaaUtraat 2 tel. 2911. Zierlkzee. red. tel. 2425. adm tel. 2094. Adv. pr. 32 ct. p. mm. Min p adv 4,80. Inges. med. lx tarief. Kleine adv. (max. 8 regels) 32 ct p. regel (:nln. IJ»). ..Bnevtn bur. van dit blad" 25 ct. meer. Giro 1509)0 P.Z.C., Msdde.burg. Donderdag 16 jan. 1964 Anfi-roofeacfie breidt zich uit Pagina 3 De Westduitse bondskanselier Ludwig Erhard heeft gisteren ge pleit voor een verenigd Europa met deelneming van Engeland, binnen een Atlantisch deelgenootschap. Erhard, die gisteren voor een bezoek van twee dagen in de Britse hoofdstad is aangekomen, verklaarde dit tijdens een banket in Mansion House, dat hem werd aangeboden door de burgemeester van Londen, Clement J. Harman. „Europa zal slechts een romp blijven tenzij Groot-Brittannië er zich bij aansluit", zo sprak Erhard tot de aanwezige Britse en Westduitse leiders. Hij voegde daaraan toe dat in het huidige technologische tijdperk „Het Kanaal geen scheidingslijn kan zijn". Het is Erhards eerste bezoek aan Londen sinds hij in oktober vorig jaar Konrad Adenauer als rege ringsleider opvolgde. Erhard, die in het Duits sprak, zei dat zijn Pand een nieuw initiatief Brief teruggestuurd De Oostduitse communistenleider Walter Ulbricht heeft bondskanse lier Ludwig Erhard van West- Duitsland een brief geschreven, waarin hij voorstelt dat Oost- en Weet-Duitsland een verdrag slui ten om geen kernwapens te gebrui- Het Oostduitse persbureau A.D.N.. dat dit meldt, zegt dat Ulbricht de Oostduit se staatsraad gisteren in kennis heeft gesteld van de verzending van de brief. Ulbricht had verder gezegd, dat een der gelijk verdrag tussen Oost- en West- Duitsland in overeenstemming zou zyn met de geest van het Moskouse kern- stopverdrag en een concrete bijdrage zou leveren aan de realisering van Kroesjtsjews politieke denkbeelden, zo als ontvouwd in diens nieuwjaarsbood schap. Een regeringswoordvoerder in Bonn bevestigde later dat er op het kantoor van Erhard een brief van Ul bricht was aangekomen. De brief was echter teruggezonden omdat Bonn het Oostduitse bewind niet erkent. Panama heeft gistermiddag hesloten de diplomatieke betrekkingen met de V.S. te hervatten en de twee landen zijn overeengekomen binneti S0 dagen te on derhandelen over „alle onderhavige vraagstukken". Een paar uur nadat de overeenkomst tot stand was gekomen werden voor de mid delbare school te Balboa, in de kanaal zone. gelijktijdig Amerikaanse en Pana mese vlaggen gehesen. De dundoeken wapperden van gloednieuwe, afzonder lijke vlaggestokken. Bij de relletjes die zich verleden week naar aanleiding van het vlaggenincident op de school hadden voorgedaan werden 21 mensen gedood en liepen bijna 500 anderen verwondingen op. Engeland trekt 3 bataljons uit Duitsland terug Groot-Britannië zal voor het einde van dit jaar drie bataljons Infanterie van efjn in West-Duitsland gelegerde strijd macht terugtrekken. Dit werd gisteren door het Britse blad „The Times" ge meld. Volgens het blad zou de regering van mening zijn dat de strategische militai re reserve in verband met gebeurtenis sen op Cyprus en in het Midden-Oosten versterkt dient te worden naar voren heeft gebracht „om te verhinderen dat Europa verstikt wordt door technocraten". Het is bijna een jaar geleden dat presi dent de Gaulle Engeland uitsloot als toekomstig lid van de E.E.G. In tegen stelling tot de Gaulle echter pleitte Erhard voor een Europa dat de blik naar buiten richt, binnen het geheel van een Atlantisch deelgenootschap. „Indien wij in deze wereld van spanning willen blijven leven is een dergelijk deel genootschap onontbeerlijk", aldus Er hard. Beslissende rol Erhard zei: „indien Europa een be slissende rol op het toneel van de wereldpolitiek wil spelen en zijn in vloed wil doen laten gelden houdt dit in dat het een verenigd Europa zal moeten zijn, een gemeenschap van vrije en gelijkwaardige partners". „Een toekomstig vrij en welvarend Europa zal alleen in samenwerking met Groot-Brittannië kunnen worden opgebouwd". De bondskanselier betoogde dat indien vrijhandelsassociatie (Noorwegen. Dene marken, Zweden, Portugal, Oostenrijk en Zwitserland) bedoelde. Geen recept Hij waarschuwde dat de problemen die nog moeten worden opgelost talrijk moeilijk zullen zijn en voegde daaraan toe dat hij geen pasklare recepten had voor de Europese eenwording. „Het landbouwwerktuig" in R.A.I.-gebouw Een kijkje in de Europahal van het Amsterdamse R.A.I.-gebouw waar de tentoonstelling ,JIet landbouwwerktuig" wordt inge richt, welke van 20-25 januari zal worden gehouden. Op de Waddenzee zitten al enkele dagen twee scheepjes aan de grond. Het zijn een tjalk, geladen met grint en een dekschuit met een lading buizen. Beide zendingen zijn bestemd voor de Nederlandse Aardolie Maatschappij (N.A.M.) op Ameland. De opvarenden van de scheepjes worden per schip en helikopter van le vensmiddelen voorzien Er zijn thans pogingen gaande om de schepen vlot te trekken. Mochten deze niet gelukken dan zal een helikopter van daag kolen brengen. Zwolsman Ls deze week ook ln de Mid delburgse raad verschenen, figuur lijk althans: de heren Hubregtsc en Van Bennekom hebben hem in navolging van wat in Den Haag en Rijswijk is ge beurd op het groene laken gezet, hier naar aanleiding van enige bhjmoedige zinnen, die burgemeester Dryber in zijn nieuwjaarsrede aan deze opvallende (on)roerende figuur had gewijd. Een vreemde man. deze heer Zwolsman. Eigenlijk weet niemand ln ons land pre cies welke houding men tegenover deze eigenaardige zakenman moet aannemen. Hij is een dankbaar object voor tekst schrijvers, die op een humoristisch tekst je mikken wat zouden ze zonder hem moeten beginnen? Maar tevens moet men vaststellen (ook de heer Drijber heeft dat gedaan), dat „vele weldenken de Nederlanders" enige huivering tonen als het over Zwolsman gaat. De man zelf is onlangs op het televisiescherm geweest en heeft daarbij de indruk ge wekt. dat hij slechts een hardwerkend Nederlander in de onroerende goederen branche is. Die indruk kon hij maken, omdat aan de andere zijde van de tafel een Interviewer zat, die te weinig ach tergrond had om vragen te kunnen stel len, die enig hout sneden. In ieder geval is hij een eigenaardig soort nationale figuur. Nog niet zo heel lang geleden lazen we in een tydschrift van reclame mensen een betoog, waarin werd vast gesteld dat meneer Zwolsman op bijzon der knappe man-.er aan reputatiebeharti ging deed: Nederland móest wel over leze superzakenman praten We geloven overigens niets van aat betoog: de heer Zwoisman lijkt ons op het gebied van helemaal EERSTE SUCCES IN CAÏRO Het semi-officiële persbureau voor het Midden Oosten heeft bekendgemaakt, dat de Verenigde Arabische Republiek en Jordanië hebben besloten hun diplo matieke betrekkingen te hervatten en een uitwisseling van ambassadeurs over te gaan. Na de Iraakse staatsgreep in juli 1958 verbraJt Jordanië de diplomatieke be trekkingen uit protest tegen de erken ning door de V.A.R. van het bewind, dat om aan de macht te komen Hoesseins neef, koning Feisal en andere leden van de koninklijke familie vermoordde. Vissersstaking Scheveningen Scheveningen loopt kans 22 van zijn 70 in rederijverband varende vissersschepen te verliezen, als de staking in deze haven zou door gaan of met inwilliging van de eisen der stakers zou eindigen. Dat is gebleken uit mededelingen, die de directeur van de Verre Visse rijmaatschappij, de heer J. J. van der Toom, gistermiddag aan zijn schippers heeft gedaan. Deze maatschappij bezit 22 schepen. De heer Van der Toorn kondigde aan. dat. als voor het eind van de week de sta- niet is geëindigd, vier van zijn Jerne trawlers naar het buitenland verkocht zullen zijn. Onderhandelingen daarover zijn reeds gaande. Een Amerikaanse torpedojager, de U.S.S. ,JIanlcy", heeft een groep Amerikaanse burgers} wel ke op Zanzibar verbleef, geëvacu eerd. H>er is een deel van de groep gefotografeerd aan boord bij de aankomst te Dar Es Salaam. kocht. De casco's van deze schepen zijn gebouwd in Friesland en in Zaandam, waar zij zich nu nog be vinden. Zij zouden worden afge bouwd op de sleephelling te Scheve ningen. De heer Van der Toorn vertelde ver der, dat zijn bedrijf dit jaar onmogelijk een verhoging van lasten kan dragen en dat. als de voorwaarden der sta kers zouden worden aanvaard, vóór het einde van dit jaar zijn vloot geliquideerd zal zijn. vier trawlers over de verkoop waar van de heer Van der Toorn sprak zijn de vier die het laatst aan de vloot van rerre visserij zjjn toegevoegd. In een Westduitse steenkoolmijn heeft zich gisteren een instorting voorgedaan, waardoor zeven mijn werkers van de buitenwereld zijn afgesloten. Een woordvoerder van de Dortmunder Bergau mijnonderneming verklaarde, dat de zeven kompels door de instorting van een mijngang geen letsel hebben opge lopen en vandaag uit hun ondergronds verblijf zouden worden gered Reddingsploegen daalden onmiddellijk in de Erin kolenmijn af en begonnen met het wegruimen van het puin, dat dc toegang tot de mijnwerkers verspert. Volgens de woordvoerder is er een te lefoonverbinding met de ingesloten mijn werkers tot stand gebracht en zouden alle kompels in goede welstand verke ren. De verwachting bestaat, dat de reddings ploegen vandaag de ingeslotenen zullen bereiken. De ooi-zaak van de instorting was nog niet vastgesteld. SECRETARIS-GENERAAL RAAD VAN EUROPA De 51-jarige Brit Peter Smithers ls ge kozen als secretaris-generaal van de 17 landen tellende Raad van Europa. Smithers. de officiële kandidaat van de conservatieven, werd gekozen nadat tweemaal was gestemd Zyn tegenkandi daat was de Griek Polys Modinos, de plaatsvervangende secretaris-generaal van de Raad van Europa. RAMP IN PARIJS die eigen reputatiebehartiging 1 niet zo'n bolleboos. ftantliji Een 12 verdiepingen tellend ge bouw op de drukke boulevard Le- febvre te Parijs is gisteren even voordat het zou worden geopend ingestort en ongeveer 24 arbei ders werden onder het puin bedol ven. Functionarissen zeiden dat 14 personen om het leven waren gekomen en dat on geveer 10 anderen zich onder de lood zware massa verwrongen staal en steen bevonden. Men slaagde erin 11 doden van onder het puin te halen Op weg naar het ziekenhuis stierven drie andere arbeiders. Ongeveer 200 brandweerlie den doozochten de puinhopen. Algerijnen Het ongeveer 30 meter hoge flatgebouw stond dicht bij het Parijse jaarbeurster rein nabij de Porte de Versailles. Oog getuigen zeiden dat het bij de instor ting gemaakte lawaai leek op dat van een aardheving Feestje Functionarissen zeiden dat de ramp beurde toen men op het punt stond een klein feestje te geven waarop het ge reedkomen van de laatste verdieping zou «orden gevierd. De meeste slachtoffers waren Alge rijnen. In Frankrijk werken hoofd zakelijk Algerijnse bouwvakarbei ders. De commissaris van de Parijse politie. Maurice Papon, gelastte ar chitecten te onderzoeken of de bouw werken in de nabijheid van het flat gebouw, een project van het een- STOFFELIJK OVERSCHOT CHEMICUS GEVONDEN In de bossen bij Leende, in de omgeving van Eindhoven, heeft een personeelslid van Staatsbosbeheer gistermiddag een stoffelijk overschot aangetroffen. De po litie neemt aan, dat het het stoffelijk overschot is van de sinds 18 september vermiste biochemicus dr. K. Minnaert uit Eindhoven. Volgens de politie is misdrijf uitgeslo ten. Het stoffelijk overschot is overge bracht naar het hoofdbureau van politie te Eindhoven. Vandaag zal hierop sec tie worden verricht. „ONAANVAARDBAAR" „DE DOODSTEEK" „GAAT TE VER" BUMA, het Bureau voor Mu ziek-Auteursrecht, heeft kort voor het nieuwe jaar in de we reld van amateurverenigingen voor zang- en muziekbeoefening iedereen tegen zich in het har nas gejaagd door een gevaarlij ke „aanslag" te plegen op hun bestaan. De toch al niet zo bijster sympathiek begroete in stantie, die de belangen van de componisten „bewaakt",, heeft alle lopende contracten met bon den en verenigingen opgezegd en aangekondigd, dat er een ta riefsverhoging zal worden inge voerd, waarvoor de term dras tisch nog maar zwakjes is. Over een periode van vier jaar zullen de voor uitvoeringen en derge lijke verplichte bijdragen aan BUMA worden opgevoerd tot het zes- of het tienvoudige en in sommige gevallen nog veel meer. De Zeeuwse muzikale di lettanten vrezen al dat verschil lende verenigingen hierdoor voorgoed in elkaar zullen zak ken. Daarom zyn de vinnige protesten niet van de lucht. Besturen van ver enigingen, die de „alarmbrief van BUMA hebben ontvangen, hebben ijlings contact gezocht met hun lan delijke organisaties. „Voorlopig niets doen", was het antwoord. „Geen con tracten afsluiten en niets accepteren. Deze. eisen zyn onaanvaardbaar en daarover moet worden gepraat". In de Tweede Kamer zijn vragen gesteld en het eerste contact met het C.B.A.M., het Centraal Beraad voor Amateuris tische Muziekbeoefening over deze kwestie zit er al op. Dat was een langdurige vergadering, die ten slotte werd verdaagd tot begin februari. Het resultaat ervan was dit- er is een algemene lijn voor de tarieven uitgestippeld: zeven procent van het jaarbudget van instrumentale verenigingen en vijf procent voor vo cale muziek. De verenigingen, aange sloten bij de organisaties, kunnen hun meldingskaarten van uitvoeringen normaal opzenden. Later, als alles is geregeld, volgt dan de verrekening. In dit eerste overleg zyn voor de „kleine" verenigingen toch wat licht puntjes opgedoken. Want de impera tief gestelde brieven van BUMA heb ben vele verenigingsbesturen toch wel even de stuipen op het lijf ge jaagd. Wie deze goed las zag het bestaan van de vereniging op hel spel staan. Want wanneer er toch al kunst- en vliegwerk voor nodig ls om een muziekvereniging of een zang koor op de been te houden, dan kan zo'n „belastingaanslag" juist het fa tale struikelblok zijn. Volgens de plannen van BUMA zou den de tarieven „de loonbetaling aan de componisten" in vier etap- per naar boven moeten gaan om ten slotte met ingang van 1 januari 1967 het volgende te hereiken: voor de muziekverenigingen tien gulden per werkend lid per jaar; voor de fluit-, tamboer- en pijper- korpsen en voor zangkoren 5 gulden per werkend lid per jaar. (Zie slot pag. 2 kol. 2) In een rustig gesprek van belangen tegenover belangen heeft het BUMA de muziekverenigingen, gebundeld in het Centraal Beraad voor Amateu ristische Muziekbeoefening, „gevonden" over het principe van de tar.ef- verhoging: een herwaardering van het aandeel dat de componist toekomt uit de amateurmuziek. Dat de beoordeling van de „muziekschrijver" er niet langer een mag zijn van een halve eeuw geleden daarover waren beide partijen het snel eens. Daarom werd vooropgesteld, dat de compo nist een bepaald percentage van de muziekbeoefening dient te ontvangen. En dat zal voor de instrumentale muziekvereniging neerkomen op 7 pro cent en voor de vocale op 5 procent van de jaarinkomsten. In te voeren in vier etappes tot 1967. De overkoepelende organisatie van de verenigin gen hebben dit gelukkig onderschreven, zo gaf men ons op het Amster damse BUMA-kantoor te verstaan. Aan de andere kant heeft BUMA begrip voor de muziekverenigingen, die met moeite het hoofd boven water kunnen houden en die door deze tariefsverhogingen in nog grotere moei lijkheden dreigen te komen. De „BUMA-belasting" voor deze verenigingen zal zeker niet star aan de bedragen per lid worden gebonden. Ze zullen met hun jaarbudget op tafel moeten komen en hun bijdrage zal de res pectievelijke 7 en 5 procenten niet te boven gaan „Maar de mentaliteit, dat het loon voor de componist maar een sluitpost je op de begroting kan zijn die moeten we nu toch eindelijk eens kwijt", aldus het BUMA. Hij doet het namelijk allemaal net een beet je te overdreven, .overdone" zegt men n de Angelsaksische wereld. Een fraai voorbeeld daarvan was wel de onverwachte advertentiecampag ne zeer onlangs, twee grote pagina's in rij wel elk Nederlands dagblad, om een Saar feiten mee te delen, waarvoor het 'ederlandse volk maar een heel geringe belangstelling had. feiten ook die in heel wat minder ruimte eveneens duidelijk naar buiten zouden zijn gekomen. Ge volg? Dat de gemiddelde Nederlander heel verbaasd het hoofd schudde. Er zijn toen allerlei mensen geweest, die aan het rekenen zijn geslagen zo zijn de Nederlanders ten einde te weten wat dat R. Zwolsman zo globaal moet hebben gekost. „Gewoon verkwisting" zei ons een van die rekenaars. Nee. de reputatiebehartiging van de heer Zwolsman is helemaal niet zo best. Het conflictje met de regering over de Scheveningse hotels, nu weer de pu- blikaties rond Arnhemse aankopen, de kwestie ook rond de Terminus-hotels, het zijn allemaal zaken die de gemiddelde krantelezer niet de indruk geven alsof er slechts sprake is van een hardwer kende zakenman, een ploeteraar, die er zelfs niet aan denkt ook maar enige macht na te streven. In ieder geval heb ben we begrepen dat de heer Van Ben- nekom zich schaart onder de „welden kende Nederlanders, die ten aanzien van Zwolsman enige huivering hebben te overwinnen". Het zal aan deze heer Zwolsman zelf liggen of die huivering ln den lande in de toekomst groter wordt of niet. Terug nu naar de Middelburgse raad- het antwoord van burgemeester Drijber was in feite een fikse onderstre ping van wat hij in eerste instantie had gezegd. Dat zat er overigens bij voorbaat al in. De heer Drijber zo ls de afgelo pen jaren wel gebleken is er de man met naar om na opmerkingen, zoals die van de heren Hubregtse en Van Benne kom ook maar één stap terug te doen. liever gaat hlj twee passen naar voren. „Ik sta achter elke letter" zei de bur gemeester over de gewraakte zin in zijn nieuwjaarsrede en hij voegde er nog ver manend aan toe. dat men niet eerst be ginnen moet met het hoofd te schudden wanneer over de Zwolsmangroep wordt gepraat. Wij zijn thans in zoverre met dat hoofdschudden bezig, dat we het concentratieverschijnsel, dat hier duide lijk te signaleren valt. toch wel een zaak vmden die zorgvuldig in het oog gehou den zal moeten worden. Het is al te I naïef, zoals de heer Zwolsman het voor !de t.v. deed voorkomen, alsof hij een man-zonder-macht is. Hij is in de Ne derlandse kustrecreatie nu al een zéér invloedrijke figuur, die bepaalde ont wikkelingen in eigen hand heeft Juist daarom zal men óók in Zeeland deze ontwikkeling nauwlettend moeten vol gen. Maar aan de andere kant en deze opmerking komt zeker niet voort uit een neiging om een Bennekomse kool en een Zwolse geit te sparen hebben we begrip voor de uitspraak van de heer Drijber. Hy is een man. zo is in deze eerste jaren van zijn ambtsperiode ko men vast te staan, die met grote energ.e en werkdrift zijn gemeente vooruit wil brengen. Wanneer hij nu op zijn weg een groot zakenman ontmoet, die niet alleen bewonderend „tut-tut, «-at hebt-U mooie plannen" zegt. maar cr ook eer. flinke schep geld tegen aangooit om die plan nen te verwezenlijken, die voorts in het oude Zeeland een zakendoen-nieuwe stijl introduceert, dan is het te begrijpen dat een burgemeester als de heer Drijber binnen het kader van zijn bevoegdheden de kansen grijpt, die hem uit de parti culiere sector «orden geboden. Want dat :s duidelijk: Z«-olsman praat niet. hij doet. Maar we geloven dut Middelburgs burgemeester realist genoeg is om de goede hedoelingen van de beide raads leden. alsmede de toch niet te verdoeze len elementen van waarheid in hun be toog. te appreciëren en ter harte te ne men. Enkele van deze elementen, die b v. de heer Van Bennekom noemde: expan siedrift op h^t gebied van recreatie en amusement, een monopolistisch streven, waardoor men de ontwikkeling od re creatief gebied met meer in eigen "hand zal hebben. Dat is in Mkidelburg geluk kig nog niet aan de orde. het gaat hier tot dusver voornamelijk om «-oningen. Nogmaals: wij hebben er begrip voor. dat burgemeester Drijber hier belang rijke kansen grijpt. Ais hij dat niet deed zou men neerslachtig het hoofd schud den Maar daarom behoeven de heren Van Bcnnckorn en Hubregtse nog geen ongelijk te hebben, De Papoea's In West-Irian (het voormalige Nederlands Nieuw-Guinea) mogen weer bier drinken. De Indonesische regering had de Papoea's het bier drinken aanvankelijk ver boden. maar is daar nu van teruggekomen, omdat de Papoea's naar een Indonesische re geringsfunctionaris in Djakarta meedeelde. ..gingen zeggen, dat Indonesië" wel een arm land moest zijn als het niet eens bier had".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 1