PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT NEDERLAND ZAL OPNIEUW DEELNEMEN AAN BESPREKINGEN OVER AIR UNION Ingewijden niet hoopvol gestemd Binnenkort bestelling van Deens orgel voor de Goese Grote Kerk Russische jacht op Chinese infiltranten Johnson zet vaart achter kernvlootplan AANNEMERS SCHORTEN BETALING OP Grensincidenten in Azië Beide partijen versterken hun defensie BORING VAN N.A.M. ZOU GEEN RESULTAAT HEBBEN OPGELEVERD Schroothoop „Geen wegen naar afsluitdam in Haringvliet" Bussen botsten 3 zwaar gewonden Opvallende „huis" van orgel zal bij inbouw worden gerestaureerd r~ 207e jaargang - no. 12 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN ?e, VoicfTc B' de"Boer en w- de p&Ster. Hoofdredactie: W Leertouwer en G. A. de Kok. Abonnementsprijs 75 cent per week. 9.75 per kw.franco per post 10.— p. kw. Losse nummer* li ct. Bureaus: VUnslngen: Wolstraat,.88-60. tel. 2355 (b.g.g. red. 3508, adv. 3647/3643); Middelburg: Markt 51. tel. 3841 «b.g.g. red. 2078/3163. adv. 2375); Goes: Gr. Markt 2. tel. 6140 fb.g.*. red 7853. adv 5213); Ooelburg: tel. 2395. Ternetaer.: 'm ----- - 425. adm. tel. 2094. Adv. pr. 32 ct. p. nun. Min. p. adv. 4,80. Ingez. med. 3 x tarief. Kleine adv. (max. 8 regels) 32 ct p. regel 'min. ƒ1.60». „Brieven bur. van dit blad" 2S c" 2911; Zierikzee. Woensdag 15 jan. 1964 Giro 359300 P.Z.C.. Middelburg. DEPARTEMENTALE DELEGATIE OP DE BRES VOOR K.L.M. Op grond van door de staatsse cretaris van verkeer en water staat, de heer M. J. Keyzer, in samenwerking met de Neder landse diplomatieke vertegen woordigingen in diverse Europe se hoofdsteden gevoerde bespre kingen, zal Nederland thans kun nen deelnemen aan de Air Union-besprekingen, welke bin nenkort zullen worden hervat. Deze besprekingen zullen voor het eerst op hoog ambtelijk ni veau plaatsvinden en wel te Brus sel op 21 januari a.s. De Nederlandse delegatie, bestaande uit vertegenwoordigers van de departemen ten van verkeer en waterstaat, buiten landse zaken en financiën, zal onder lei ding staan van de directeur-generaal van de rijksluchtvaartdienst, vice-ad mi raai b.d. W. J. Kruys. Over het plan tot oprichting van Air hansa en de Sabena zouden gaan samen werken. hebben deze vier luchtvaart maatschappijen in overleg met hun ver keersministers jarenlang' onderhandeld, doch het is tot nu toe steeds op allerlei bezwaren en moeilijkheden afgestuit. Aan de besprekingen voor deze samen werking. die moet gaan steunen op een SIGARETTEN IN AMERIKAANSE STAD VERBODEN De gemeenteraad van Eastland, in de staat Texas, heeft een verorde ning aangenomen, waarbij het ver kopen, roken of in bezit hebben van sigaretten binnen de stads grenzen wordt verboden. Overtre ding kan met drie jaar gevange nisstraf en een boete van duizend dollar worden gestraft. Het ver bod geldt niet voor doortrekken- den. De verordening is een gevolg van de publikatie van het in hel afge lopen weekeinde verschenen Ame rikaanse rapport over de gevolgen van het roken. De burgemeester van het ruim drieduizend inwoners tellende stadje verklaarde, dat geen con trole op naleving van het verbod binnenshuis zal worden gehou den. Toen het hoofd der politie werd gevraagd hoe hij aan de verorde ning de hand dacht le houden, antwoordde deze functionaris: „Vraag dat de burgemeester maar". In het verleden zijn bij de moeizame he- iprekingen zoveel bezwaren naar voren gekomen, dat de gewenste nauwe sa menwerking tussen de Westeuropese luchtvaartmaatschappijen een onvervul bare wensdroom scheen. Aangezien er ot nu toe zelfs geen spoor van enige oorlopige overeenstemming is bereikt bestaat er in kringen van ingewijden weinig optimisme over de hervatting der besprekingen. Letterkundigen over „Zo is het...." Het bestuur der vereniging van letter kundigen heeft, naar aanleiding van hei optreden van de. vier fractievoorzitters inzake de televisie-uitzending „Zo is het", in een telegram aan de minister van o., k. en w. er op aangedrongen geen maatregelen te nemen, die de vrije meningsuiting kunnen beperken. i Zwaar gewapende militairen pa- i trouilleren door de straten van Cal- cutta om onmiddellijk in te kunnen I grijpen bij nieuwe relletjes. akkoord tussen de regeringen der deel nemende landen, nam Nederland aan vankelijk ook deel. Terugtrekking Toen de K.L.M. het met de andere maatschappijen niet eens kon worden over de bepaling van haar aandeel in het gezamenlijke vervoer, trok zij zich terug. Dat geschiedde 5 jaar geleden. Van de K.L.M. vernemen wil in antwoord op een vraag, dat „zij nog steeds uitermate positief staat tegenover iedere gezonde vorm van samenwerking op luchtvaartgebied in Europa". Ingewijden geloven overigens dat de K.L.M. nu met een nog veel geringer aandeel genoegen zal moeten nemen dan destijds werd aangeboden. Pessimisme In het Rotterdamse Hiltonhotel heeft in een vergadering, die de ge hele middag en avond heeft ge duurd, een groot aantal aannemers het besluit genomen rekeningen van leveranciers en toeleveringsbe drijven te betalen op basis van de op 1 december 1963 geldende prij zen. Zij zullen eventueel verdere beta lingen opschorten tot na het tijd stip waarop de overheid een beslis sing met betrekking tot de risico regeling voor nieuwe en voor lo pende werken bekend heeft ge maakt en de prijsverhogingen zijn gecontroleerd. Deze aannemers hebben de Raad van Bestuur Bouwbedrijf verzocht deze maat regel ter kennis te doen brengen van de overheid en alle belanghebbende orga nisaties van de leveranciers en toeleve rende bedrijven. Bovendien hebben de aannemers besloten de bij de Raad van Bestuur aangesloten organisaties te ver zoeken op de kortst mogelijk termijn bindende besluiten in werking te doen treden, waarbij wordt verboden in te schrijven op of prijsopgave te doen voor bouwwerken, indien daaraan niet de voorwaarde is verbonden van integrale verrekening van wijzigingen in de lo nen, sociale lasten en prijzen. Deze situatie is ontstaan, aldus de mo tivering, door de chaotische loonontwik keling. het ontbreken van een redelijke risicoregeling en het dalen van de ar- beidsproduktiviteit. Alleen al de hui dige en binnenkort te verwachten stij gingen van lonen en sociale lasten over het pakket in uitvoering zijnd werk in Nederland, worden geraamd op onge veer 200 miljoen gulden. Deze zijn voor veel werkgevers reeds ruineus, maar de situatie is nog veel ernstiger geworden doordat geen risicoclausule wordt toege laten waar de overheid partij is of finan cieel is geïnteresseerd. De onrust in het bouwbedrijf blijkt thans een climax te bereiken, doordat de werkgevers wor den overstroomd door kennisgevingen van toeleveringsbedrijven, waarin be langrijke tot zeer belangrijke verhogin gen in de prijzen van materialen en voor de aannemers oncontroleerbare verhogigen brengen een kostenverho ging voor de lopende werken met zich van wederom circa 200 miljoen gulden. Hierdoor is een zodanige onrust en ge voel van onveiligheid onder de aanne mers ontstaan, dat deze factoren een ge vaar gaan betekenen voor de bestaans mogelijkheid van deze bedrijven, "tn middag komen in het RAI-gebouw Amsterdam de aannemers bijeen, die Amsterdam en omgeving werken uit voeren om zich te beraden over de hui dige situatie. De boortoren van de N.A.M. op Ame land (bij paal 3 op het strand bij de Hollumer vuurtoren) zal binnen enkele dagen gereed zijn. De toren zelf. die 54 nieter hoog is, staat sinds vorige week donderdag overeind. Zoals gemeld, zou ook de British Petrol op Ameland wil len gaan boren. Er is volgens de B.P. echter nog steeds geen beslissing ge- JHR. VAN NISPEN TOT PANNERDEN COMMISSARIS IN OVERIJSSEL (Van onze Haagse redactie) Naar wij thans van bevoegde zijde ver nemen is nog in de loop van deze week de benoeming te verwachten van jhr. inr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot. Panner- den tot commissaris der koningin in de provincie Overijsel, als opvolger van rid der Van der Schueren. Jhr. Van Nispen tot Pannerden is katholiek en behoort tot de K.V.P. Kocht Zwolsman „Delhuizen" met speculatief doel? Voor de aankoop van het aan weerszij den van de Apeldoornseweg in Arnhem -elegen landgoed „Delhuizen" is, zo zegt ie contactcommissie voor natuur- en landschapsbescherming in haar jaarver slag, door de Zwolsmangroep een bedrag betaald dat in geen verhouding staat tot de bestemming van parkgebied die het landgoed in het streekplan Rijn en IJsel heeft verkregen. Hier is kennelijk sprake De Sowjet-autoriteiten hebben op de burgerbevolking van Kazakstan aan de Russisch-Chinese grens een behulp- te zijn bij het tegenhouden les bereid is wanneer het er om gaat in I van infiltranten. oordelende bestuursorganen te eniger tijd wel door de knieën zullen gaan, en voor dit gebied bebouwing zullen toe staan. aldus de contactcommissie, die j beroep cedaan het leger het Arnhems gemeentebestuur laakt vanwege J - - - Ben beeld van het bezoek. dat H.K.H. Prinses Irene op het ogen blik aan Spanje brengt: met baar begeleidster bewondert de prinses het interieur van het oriëntaals pa leis in Madrid. provincie Sinkiang. Uit deze provincie zijn indertijd tienduizenden mensen naar Kazakstan gevlucht. In een artikel in de Kazakstan Prawda. het officiële or gaan van de Sowjet-republiek, wordt gezegd dat alle burgers de grenstroepen helpen bij het opsporen en aresteren van personen die de grens schenden. Het artikel, dat ondertekend was door kolonel D. Soeworof. onthulde dat zo wel grenswachten als boeren en jonge communisten „niet weinig infiltranten hebben gevangen genomen en onscha delijk gemaakt" „Volle kracht vooruit..." Ondanks verzet in Europa President Johnson heeft opdracht gegeven de Amerikaanse plannen voor een uit 25 schepen bestaande vloot met Polarisraketten zover als mogelijk is gereed te maken voor uitvoering. Een torpedoboot- jager van de Amerikaanse marine die voorzien is van de middelen voor het lanceren en leiden van ge leide raketten, is ter beschikking gesteld voor een proefneming. De gemengde bemanningen voor de 25 schepen zullen volgens ramingen van Amerikaanse deskundigen een opleiding van zes maanden nodig hebben. Men wil zo spoedig mogelijk beginnen met de op leiding van de manschappen die de „proefboot" moeten bemannen. Tot dus ver heeft echter alleen de Engelse re gering zich bereid verklaard aan dr proef mee te werken. Drie officieren zul len voor de proef beschikbaar worden gesteld. Diepgaande stadie President Johnson is ervan overtuigd dat het plan voor de multi-lateraie kernmacht tot uitvoering zal komen, in weerwil van het nog steeds aan wezige verzet. Na een diepgaande be studering, aldus word te Washing ton vernomen, heeft Johnson „volle kracht vooruit" bevolen. De kosten van 25 schepen met totaal 200 Polarisraketten zullen de eerste vijf jaar 900.000.000 dollar bedragen. De Verenigde Staten dekken 30 procent van dit bedrag. West-Duitsland even- eens. Italië moet 15 procent bekostigen, Engeland 10 procent, en de overige Europese NAVO-.' inden samen moeten I de resterende 15 procent van het bedrag samen opbrengen. De kostenverdeling lis echter nog niet definitief en kan ge wijzigd worden, aldus een zegsman in 1 Amerikaanse regeringskringen. Eerzei Griekenland, Turkije en West-Duitsland staan aan de zijde van de V.S. Italië heeft ziel» nog niet bij hen geschaard om dat de huidige positie van de regering Moro dit nog niet mogelijk maakt. Met Nederland staat België aan de zijde van Engeland. Vrijwilligers Zou deze boring inderdaad doorgaan, dan zou de B P de vierde maatschappij "sljn, die op Ameland gaat boren: J Wel staat vast. dat Hierovei OP TERSCHELLING: Ook speurwerk op Vlieland en Texel Van een onzer redacteuren) De boring van de Nederlandse Aardolie-Maatschappij op het „Stenneplak" bij paal 8 op Ter schelling zou geen resultaat heb ben opgeleverd. De N.A.M. zelf zegt ervan, dat de boring in het laatste stadium verkeert en dat de put momenteel aan de laatste proe ven wordt onderworpen. Bepaalde gegevens bevestigen echter de stel lige indruk, dat de boring is mis lukt, al kan de N.A.M. ons hiervan geen bevestiging geven. Het boren op Terschelling duurt nu ongeveer twee maanden, de beitel zou zich momenteel op een diepte van drie ëneenhalve kilometer bevinden. tact geweest met het gerneentebestuu: dat zoals bekend voor een boor toren een bouwvergunning nodig acht. Intussen is de Seismograph Service Limited voor de Caltex nog druk bezig met een seismisch onderzoek op Ter schelling. Dit werk zou over enkele dagen afgelopen zijn en de ploeg van lager lag en ligt da: de S.S.L. zou dan voor de Caltex naar Euromarktlanden. Vlieland gaan. De Mobil Oil zal waar schijnlijk volgende week een seismisch onderzoek op Texel laten uitvoeren door Soesmos uit Hannover. Enige jaren geleden heeft een bitter- gestemde econoom de Kolen- en Staalgemeenschap aangeduid als een gemeenschap voor de verhoging van de kolen- en staalprljzen. Hij dacht daarbij wat ironisch terug aan de hoge verwachtingen, welke werden uitgespro ken bij de oprichting van de gemeen schap. Men verwachtte toen namelijk een vorm van samenwerking, die zou leiden tot een bijzonder efficiënte en goedkope produktie in hypermoderne l>edrli- ven. Niet alleen de staal- en kolcnprodu- centen. maar ook de verbruikers zouden er wel bij varen zelfs de kleine man, die een zak kolen kocht of een minus cuul T-balkje voor zijn inzakkende schuurtje bestelde zou een voordeeltje hebben! Het liep allemaal anders. De producenten verhoogden steeds weekla gend hun prijzen en het kwam zelfs zo ver, dat het prijsniveau op de wereld- ftatitLjn De burgemeester van Hellevoeisiuis, jhr. T. A. J. van Eijsinga heeft gisteravond in zijn nieuwjaarsrede zijn ernstige ver ontrusting uitgesproken over het feit, dat wanneer over vier jaar de afsluitdam in het Haringvliet gereed zal zijn de aan- voerwegen er nog niet zullen liggen. Hij noemde het voor de gemeente Hel- levoetsluis een onoverzichtelijke ellende, dat zelfs het tracé van de dammenweg noE niet bekend is. Het verkeer, dat on getwijfeld wel over de dam zal komen, zodra deze klaar is. zal dan moeten wor den geleid over de bestaande wegen van Hellevoetsluis. die voor verkeer van gro te omvang ten enen male ongeschikt zijn. Bij een frontale botsing tussen twee autobussen met fabriekspersoneel zijn gistermorgen drie personen ernstig ge wond. Drie anderen werden licht ge wond en verscheidene inzittenden van beide bussen liepen schaafwonden op De bussen werden zwaar beschadigd. De botsing vond om acht uur plaats op de weg tussen Koningsbos en Echterbi-s bij de gemeente Echt. De weg was spie gelglad. hetgeen vermoedeliik de oorzaak van de botsing was. De ene bus. van de firma Vaassen uit Echt, vervoerde mijn werkers van de Staatsmijnen in Geleen. die naar huis (in Koningsbos) werden gebracht. In de andere bus, van de fir ma Keileners uit Susteren, werd Philips- personeel uit Roermond, dat nachtdienst had gehad, naar huis vervoerd- Deze mensen wonen eveneens in Koningsbos en omgeving. De chauffeur van de miinwerkersbus, de heer Ritzen, werd levensgevaarlijk ge wond. Zijn schedel werd door een staaf ijzer doorboord. Uit deze bus werden ook twee inzittenden licht gewond De chauffeur van de andere bus werd licht gewond; twee inzittenden van deze bus moesten echter in ernstige toe stand naar het ziekenhuis worden ver voerd. Een van hen, de heer v. d. Herfst uit Koningsbo3, werd door ccn zijraam van de bus naar buiten geslingerd en kwam tussen de beide bussen terecht ngs 'ehouden, zo schreef delï besloten uit de vrijwil- 5 hten een staf van liai- lï Ata is kolonel, HH^HI lige grenswachten een staf van "liai son-officieren te vormen om maat regelen te nemen ter versterking van de passencontrole in de grensgebie den. Soeworof omschreef de vrijwilli ge grenswachten als „soldaten in de tweede lijn" „Wij zijn allemaal grenswachten" is de titel van een nieuwe documentaire film welke in Kazakstan wordt vertoond en aangeeft op welke manier de honderden kilometers lange grens moet worden bewaakt. Waarnemers in Moskou zien de maat regelen als een nieuwe aanwijzing dat de Sowjet-Unie bezig is haar defensie in het oosten te versterken en dat schen dingen van het grensgebied met China daar voortduren Versterkingen Volgens berichten die uit het Verre Oos ten zijn binnengedruppeld versterkt Chi- na ook zijn strijdkrachten in de provincie Sinkiang. De Chinezen heblx-n de Rus-1 sen zelfs beschuldigd van het „uitlokken van moeilijkheden aan de Kussisch-Chi- J Vorst komt weer dichterbij (Van onze weerkundige medewerker) De vorstgrens heeft dinsdag van Den Helder naar Twente gelopen, waarbij het kwik in het noorden onder nul bleef en dinsdagavond in het noorden al weer tot min 5 graden was gedaald. In het hele zuiden viel af en toe regen bij drie tot vijf graden dooi. Inmiddels stijgt de luchtdruk, waarbij de vorst geleidelijk weer naar het zuidwesten opdringt. Het lijkt waarschijnlijk, dat door deze ont wikkeling in de tweede helft van aeze week ook in Zeeland de vorst terugkomt. Vooral langs de schei dingslijn van vorst en dooi valt af en toe ijzel en komen zeer glad de wegen voor. Ook vandaag wor den er in de noordelijke provincies een groot aantal korte-baanijswed- strijden verreden, zodat in ons kleine landje de weersverschillen momenteel weer groot mogen worden genoemd. ducenten van staal en ruw ijzer zozeer in nood, dat ze om extra be scherming vroegen. Ze wilden voor staal een verhoging van de douanetarieven met 3 procent en voor ruw ijzer een im portheffing van zeven dollar per ton om de Euromarkt wat beter af te grendelen tegen de buitenlandse concurrentie. Als argument voor de bescherming werd aangevoerd, dat in bepaalde landen buiten West-Europa een overproduktie bestond, welke men tegen lage prijs wilde spuien op de Euromarkt. Neder land was tegen de verhoging van de importrechten. Hel voorzag bezwaren van de landen, die getroffen zouden worden in hun export naar de Euro markt en het had overigens ook niet zo'n groot belang bij het hoog houden van de staalprijs in eigen land. De zea Euromarktlanden (ook Italië had be zwaar) konden niet tot overeenstem ming komen en het zag er dus even naar uit. dat alles bij het oude zou blij- Slechts heel even. want er Is ook nog een Hoge Autoriteit van dc Kolen- en Staalgemeenschap. Die autoriteit heeft supranationale rechten. Zij kan aanbevelingen uitgeven, die bindende kracht hebben voor de aangesloten lan den. Welnu, de Hoge Autoriteit heeft aangekondigd, dat zij inderdaad met zo'n supranationale „aanbeveling" zal 'komen. Vandaag (dinsdag) was de for mulering van die aanbeveling nog niet bekend, maar het is zeker, dat zij de zelfde voorstellen zal omvatten, welke in de bijeenkomst te Brussel van de ze3 landen als verworpen werden beschouwd omdat geen eenstemmigheid werd be reikt. Het enige versciiil tussen een besluit van de zes landen te Brussel en een aanbeveling van de Hoge Auto riteit, Is. dat elk vrij is in de wijze van uitvoering. Het kan een eigen methode toepassen, maar veel verschil maakt dat niet en de staalprodukten krijgen dus de bescherming, welke zij wensen. Nederland zou daartegen Sn beroep kunnen gaan, want ook tegen de supra nationale besluiten van de Hoge Auto riteit bestaat beroepsrecht. Maar het zal waarschijnlijk geen beroep aanteke nen. want dat duurt te lang eri inmiddels zouden de douaneheffingen toch inge voerd moeten worden. Nederland zal dus berusten en dat zal niet zo bijzonder opmerkelijk zijn. echter wel opmerkelijk is in deze hele geschiedenis, is de hou ding van de Franse regering. Die rege ring is bepaald niet geporteerd voor „supranationale rechten van supra nationale instellingen". Zij heeft zich bij monde van president dé Gaulle her haaldelijk voor volledige soevereiniteit van de aangesloten landen uitgespro ken en van dag tot dag beefde men in de kringen van de Europese federalisten voor een mogelijke eis van de Gaulle om de Hoge Autoriteit te ontdoen van haar supranationale bevoegdheden. En wat gebeurt nu' De Fransen hebben zich naar de Hoge Autoriteit gehaast om een beslissing te forceren toen en kele van de ..zes vaderlanden" van pre sident de Gaulle bleven staan op de door hem zo verheerlijkte soevereine rechten. Het kwam in de Franse kraam te pas zich plotseling het bestaan van een supranationaal orgaan te herinne ren en de ..soevereiniteit" te vergeten! Dat is heel nuchter en erg praktisch, maar het is ook weinig principieel, en dat is toch betreurenswaardig. Principes, ook a! is men het er niet mee eens zijn te mooi om ze zo maar op de schroot hoop te werpen. W£» IN CALCUTTA 200 DODEN De gevechten tussen Hindoes en .Mo hammedanen in Calcutta, in India, heb- ben aan tweehonderd mensen het leven Z gekost. Er zijn verscheidene honderden Z gewonden. Voorts hebben een 73.000 in- S woners van de sfad geen dak meer boven hun hoofd. LEVERTIJD VIER TOT VIJF JAAR.... NA DERTIEN JAAR plannen maken verwacht de kerkvoogdij van de hervormde gemeente Goes in 1964 In Denemarken een hestelling te kunnen plaatsen voor een nieuw instrument in de monumentale historische orgelkas van de Grote of Maria Magdalenakerk. Binnen kort zal een beslissing worden genomen op een offerte van de bekende orgelfubriek Marcussen, de door de plaatselijke en de landelijke orgel commissie van de hervormde kerk aanbevolen bouwer. In 1950 werd reeds besloten aan het bestaande orgel geen kostbare voorzieningen meer te treffen, omdat bet volgens deskundigen versleten was. Het is tot op dit moment nog speelbaar gehouden, maar de staat van hel orgel wordt met de dag siechter. Van welke importantie het nieuwe orgel zal worden, zal van de beschikbare middelen afhangen de kerkvoogdij denkt er 100.000,voor uit te trekken en van de belangstelling bij andere instantie*». Wanneer cle orgelhouwers achter de imposante kas het tegenwoordige in strument kunnen verwijderen om er een nieuw en ongetwijfeld bijzonder belangrijk voor Zeeland voor in de plaats te brengen is niet met zeker heid te zeggen. „Er staat een lever tijd van vier tot vijf jaar voor", ver telde ons president-kerkvoogd J. Kwekkeboom, „maar we zullen pro beren die te bekorten", l it de aard van de zaak zal het te bestellen Deen se orgel achter het opvallende front en onder de wat exotisch aandoende Turkse kap enig in Nederland en daterend uit 1739 komen te staan. „Het „huis" van he.t orgel staat na melijk hoog genoteerd op de monu mentenlijst. Bij de naderende veran deringen zal het tegelijk gerestau reerd kunnen worden. Het rijk zal 65 pet. van de kosten in die restau ratie dragen. Zoals gezegd: reeds ui 1950 werden de eerste ideeën naar voren gebracht om een geheel nieuw orgel te laten inbouwen. De landelijke orgelcom missie had aan de kerkvoogdij een rapport uitgebracht over de staat van het instrument en dat was niet erg moedgevend. Zowel het regeerwerk als het pijpwerk bleken totaal versle ten. Iedere uitgebreide reparatie zou goed geld naar kwaad geld gooien zijn. Er werd een orgelfonds in het leven geroepen en ondertussen zou men pogen de gemeetezang in de kerkdienst zo goed en zo kwaad als dat kon te begeleiden door het oude Af en toe wordt het bijgestemd en daar blijft het dan bij. Overigens heb ben de organisten de laatste tijd al gewaarschuwd dat het nu echt niet meer zo lang moet duren. Daarom, is de kerkvoogdij afgestapt van het denkbeeld: eerst het geld op tafel en dan pas kopen. Hel college vindt er niets tegen, dat een bedrag moet worden geleend: volgende generaties kunnen ook van het nieuwe orgel protiteren. Fonds Het orgelfonds heeft op het ogen blik een bedrag van 40.000 be schikbaar. „We verwachten als kerkelijke gemeente een ton te moeten opbrengen voor het nieu we orgel", zegt ce heer Kwekke boom. En ;n die opmerking ligt ce wens besloten dat van andere zij de wordt gereageerd o:n de in drukwekkende Goese kerk een or gel te geven dat een hoge cultu rele waarde zal hebben en van een rijke dispositie zal zijn. Een orgel, waarop goede concerten kunnen worden gegeven. Er zit een kans in. dat van andere zijde zal wor den gepoogd deze mogelijkheid te benutten. Definitief kan hierover nog niets worden gezegd. De fi nanciële reikwijdte van de her vormde gemeente Goes kan dit ..extra' op het nieuwe orgel niet aan. Het principe voor de aan schaf is een zuivere besreleickng van de gemeentezang. (Zie slot pag. 2 kol. 4)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 1