Gemeenteraad Middelburg gaf fiat aan begroting na marathonzitting Donner moest meerdere erkennen in Zuidema Vlaanderen herademt- moordenaar is gepakt Ook verlies voor Van den Berg en De Rooi LEERLINGENSETS VOOR SCHOOL GEREF. ONDERWIJS BRUINISSE LEVENDE HAVE OMGEKOMEN BIJ BRAND IN LANDBOUWSCHUUR Sultan van Zanzibar werd niet in Kenia toegelaten EXAMENS DINSDAG 14 JANUARI 1964 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 1 Bezorgdheid over geringe woningbouw RAADSWOORDVOERDERS BRACHTEN VELE ONDERWERPEN TER SPRAKE Na een marathonzitting, die een belangrijk deel van de middag en van de avond in beslag nam, heeft de Middelburgse gemeenteraad gisteren zijn goedkeuring gehecht aan de begroting voor 19G4. Allerwegen was er waardering: van de raad voor b. en w. en het ambtenaren korps, van b. en w. voor de constructieve opmerkingen \an de raads- woordvoerders. Deze, de heren M. A. L. Hubregtse voor de P.v.d.A., J. A. van Bennekom voor de rechtse groeperingen A.R., C.-H.U. en K.V.P., B. A. Hesselink voor de V.V.D. en A. J. Schot voor de S.G.P., waren rond twee uur aan 't woord, het antwoord \an b. en w. vergde 'n half uur meer gedurende de avondzitting, waarna de artikelsgewij- ze behandeling tot 1 uur 's nachts doorging. De belangrijkste zaken, die de raads woord voerders naar voren brachten, waren: woningbouw, onderwijs, maatschappelijke zorg, energiebedrijven, schouwburg, jeugdproblemen, financiële zaken en voorts de groeiende omvang van de begeleidingsbrief van het college bij de begroting. Enige kritische geluiden over de dik ker wordende exemplaren der bege leidingsbrief kwamen van de heer Hubregtse. die met de beschouwingen startte. Hij zei bang te zijn, dat hier de wet van de verminderende meer opbrengsten van toepassing is. waar- bij het meerdere resultaat niet even redig is toegenomen met de meerde re inspanning. De socialistische woordvoerder merkte op, dat in en kele gevallen de leesbaarheid door te lange zinnen in het gedrang is ge komen en sprak later zelfs van „slaapverwekkende" uiteenzettingen. TROONREDE „Zo langzamerhand", aldus de heer Hu bregtse, „is de begeleidingsbrief uitge groeid tot een soort van troonrede, waaraan alle leden van b. en w. hun aandeel hebben moeten leveren. Een aandeel, waarbij in het byzonder op de kwantiteit is gelet, maar waarbij de be leidspunten angstvallig uit de weg zyn gegaan". De heer Hubregtse demonstreerde dit met voorbeelden inzake opmerkingen over het wetsontwerp tot het instellen van een belasting op onroerende goede ren en over de algemene bijstandswet. Hij verzekerde daarbij onder meer. dat de P.v.d.A.-fractie zich ten sterkste zal verzetten tegen de verzwaring van de lasten der huurders, waarna hij ten aan zien van de bijstandswet opmerkte, dat zijn fractie momenteel alleen maar in teresse heeft voor de vraag wie de bij stand verlenen zal. „Het niet beantwoorden van derge lijke beleidsvragen heeft bij ons de behoefte doen ontstaan aan een be leidsnota", aldus de heer Hubregtse. BIJSTANDSADVIES Wethouder A. J. Berenpas (p.v.da.) wees er in het aytwoord van het college op, dat over de algemene bijstand de commissie voor maatschappelijke zorg van de Vereniging van Nederlandse ge meenten zal adviseren over een eventueel te nemen beslissing. Wanneer in dit ver band de burgerlijke instelling voor de maatschappelijke zorg zal verdwijnen zal het personeel wel voor de gemeente werkzaam kunnen blijven, omdat het werk in de administratieve sector gro ter wordt, verklaarde de heer Beren- pas. Burgemeester mr. Drijber zei vervol gens met genoegen te willen overwegen om de begeleidingsbrief wat korter te maken. En wethouder J. S. Hoek (a.r.) voegde er later aan toe: „We dachten, dat het gemakkelijk voor de raad zou zijn om zich via een beknopt overzicht met name over de financiële moeilijkhe den te oriënteren". terecht zal komen. Hij betoogde, dat de partijen gaarne willen meewerken aan een opstuwing van Middelburg, maar: „wy hebben geen zicht op de concrete situatie voor de naaste toe komst". Hij noemde enkele voorbeel den: Verheuging over de toeneming van de bevolking is er niet, omdat in die toeneming een dalende lijn te constateren is. En hetzelfde geldt voor de gereedgekomen woningen. In dit verband pleitte de heer Van Ben nekom voor een regelmatige, desnoods informele voorlichting aan de raadsle den, zodat zij kunnen meedenken en mee-verwachten. Hij was er van over tuigd, dat dezelfde behoefte aan voor lichting bij de burgerjj bestaat. „Wij kunnen trachten de democratie zinvol te maken door de burgerij te betrekken bij de op stapel staande plannen". Ook de heer Hesselink waarschuwde voor een onoverzichtelijk geheel van plannen. „We moeten langzamerhand voorzichtig zijn, dat het aantal projec ten niet dermate groot wordt, dat wc de uitwerking niet meer in de hand hou den", zei het V.V.D.-raadslid. En de heer Schot meende, dat de gemeenten in de afgelopen jaren toch reeds op de „te gro te voet" geleefd heeft. WONINGBOUW Over de resultaten in de woningbouwsec tor klonk bij alle woordvoerders droefe nis en ongerustheid in hun beschouwin gen door. Dhr. Hubregtse wees op de oorzaak van het slechts kleine aantal ge reedgekomen woningen. De minister heeft door 't geven van vele vergun ningen in 1961 in de vrije sector de bouwmarkt overvoerd en grote aantallen vakbekwame arbeiders zijn door de auto matisering van de bouwmarkt terecht gekomen by vele particuliere projecten, waar tot overmaat van ramp, vaak niet kon worden opgeschoten door de onder bezetting. I-Ilj hoopte, dat met minister Bogaers hot roer van het bouwbeleid omgaat. Doordat volgens de P.v.d.A.-woord voerder te weinig woningen in de la- fere huurklasse beschikbaar zijn ge- omen neemt het aantal gegadigden voor goedkope woningen sterk toe. Er wordt gezegd, vervolgde hij, dat we te weinig betalen in verhouding tot andere landen en in verhouding tot ons inkomen". Maar zo lang er nog gevochten moet worden voor een brutoloon van 100 zullen er huizen nodig zijn van 15 per week. In ver band hiermee pleitte de heer Hu bregtse voor hulp aan deze mensen in de vorm van individuele onder steuning ingevolge de armenwet. Hij achtte dit wel niet zo prettig, maar hexopte anderzijds, dat het een tijde lijke maarcgel zou moeten zijn. TE VEEL SENTIMENT De heer Hesselink deelde de verontrus ting van de andere woordvoerders over het geringe aaulal gereedgekomen wo ningen. Hy was echter van oordeel, dat ®eer Hubregtse deze kwestie met te veel sentimentsoverwegingen had bena derd. „De kosten van het woongenot ma- 7en niet zo'n groot deel uit als U be- ïi°P"ze' hcer Hesselink tot de heer Hubregtse. De heer Schot beklemtoon de eveneens de noodzakelijkheid om goedkope woningen te bouwen. Over de vrijmaking van goedkope woningen zei de heer Hubregtse. dat ae doorstroming naar deze huizen althans bevredigender zou functione ren indien de nieuwe woningen voor de huurders merkbaar beter zouden zijn. Natuurlijk zullen ze duurder zijn, merkte hij op, maar velen zyn bereid voor Iels beters meer te betalen. Tot slot van zijn wonlngbouwbeloog hoopte de heer Hubregtse op voort zetting van plannen, waarbij gemeen te. bouwer en architect een bouw team vormen. Ook de heer Van Bennekom had ten aanzien van de traag voortkruipende wo ningbouw enkele opmerkingen. Zo wilde hij weten of de rechtse groepering mag j hannemen, dat woningzoekende Middelburgers met worden achtergesteld byaanvragers van buiten de stad. Ook informeerde dc heer Van Bennekom naar de vorin en inhoud van een eventuel:- samenwerking tussen de diverse wo- ni^bouwvercnigingen en het gemeente- Benr.ekorn, dat de bijzondere aandacht moet uitgaan naar de vergeten groepen, de minst draagkrachtigen. De socialis tische woordvoerder vroeg ook speciaal aandacht voor de bejaarden buiten de tehuizen. Wethouder Berenpas betoogde, dat de zelfstandigheid van de bejaarden niet zo'n gemakkelijke zaak is. Iiy betoogde, dat er momenteel plannen zijn om een enquête te houden om aan de weet te komen, wat er onder de bejaarden leeft. Voor een hobby club (waarover de heer Hubregtse gesproken had) is het Trefpunt be reid ruimte beschikbaar te stellen, deelde de heer Berenpas mee: de wens naar een sociale werkplaats voor bejaarden noemde hy een vro me. „Zonder aanmerkelijke subsidie is dit volgens my niet mogelijk", deelde de wethouder de heer Hu bregtse mee. Hij was, evenals de raadsleden, dankbaar voor de grote particuliere hulp. „Zonder deze hulp zou een goede maatschappelij ke zorg niet mogelijk zijn", verzekerde wethouder Berenpas. Voorts merkte hij nog op, dat bij opne ming in een bejaardentehuis de noodza kelijkheid daarvoor primair gesteld wordt: hij deelde nog mee, dat de on dersteuningsnormen voor minder-draag krachtigen met 14 procent verhoogd worden, tegelijk met de A.O.W.-verho- ging. Meegedeeld werd ook, dat voor het Jacob Roggeveenhuis spoedig een beslissing inzake de bouwgrond ver wacht mog worden. NIET LAAKBAAR W:ethouder drs. Th. J. Westerhout (p.v.da.) had het deze dag niet zo heel moeilijk. Hij ging nader in op vragen betreffende de bedrijven (van alle woordvoerders) en de Schouw burg. De mening van de heer Schot, dat met de bedrijvenwinst de begro ting min of meer sluitend gemaakt wordt, deelde hij niet helemaal. Daar het rendement nog geen 4 procent is wilde de heer Westerhout niet spre ken van een „opgeschroefde winst". Toch is deze winst der bedrijven een levensbelang voor Middelburg in de uiterst moeilijke financiële situatie. Hii verzekerde, dat het vraagstuk over dè toekomst van de Middelburgse bedrijven in het kader van de concentratiegedach te van het provinciaal bestuur terdege de aandacht van b. en w..zal hebben. Wethouder W. P. J. Baars (c.h.u.) zei bij de beantwoording o.a. op een opmerking van de heer Hubregtse, dat de kwaliteit van de Middelburgse woningen zeker niet laakbaar is. „De minister wilde goedkope woningen, die aan de eisen van de tijd voldoen, en op redelijke wijze zijn we hierin geslaagd", aldus de wethouder. Vervolgens deelde de heer Baars mee, wat het college van b. en w. doet om het bouwbeleid van minister Bogaers zo veel mogelijk te steunen: vormen van bouwteams, van zogenaamde bouwstro- men, terwijl ook meegewerkt wordt aan n verantwoorde vorstverletbestry'ding. De samenwerking tussen de gemeen te en de woningbouwverenigingen noemde de heer Baars goed. Hy noemde enkele resultaten van een overleg gedurende 1 tot 2 jaar: het zoutschadeherstel, 36 flats aan de Breeweg van Volksbelang, de op gang gekomen bouw van de werk plaats voor de algemene woning bouwvereniging en inzake de toen-y- zing van woningen. De wethouder voegde er naar aanleiding van een opmerking van de heer Van Bennekom nog aan toe, dat waarschijn- lyk nog deze week een beslissing zal val len over het woningwetwoningenproject in Zuid, dat Van Vliet en Duist zou bou wen. „En als het niet doorgaat kunnen we de minister alternatieve mogelijkhe den aanbieden", verzekerde hij. Ten aanzien van de voorlichting de heer Van Bennekom had o.a. buurtver enigingen genoemd zei burgemeester Drijber dat zeker te willen doen als er enthousiasme voor bestaat. SCHOLENBOUW Ondanks de waardering voor vele acti viteiten op het gebied van de scholen bouw bleef er voor de heer Van Benne kom nog veel te wensen over. Hy be treurde het, dat er voor de nieuwbouw can het gymnasium op lcorte termyn nog weinig uitzicht daagt. Ook wethou der Hoek betwijfelde in zijn antwoord of er voor 1966 al iets over te zeggen valt. „En inmiddels nadert met rasse schreden het zesde eeuwfeest van ons uit 1365 daterend gymnasium", merkte Ie heer Van Bennekom op. Enige zorg had de rechtse woord voerder ook voor de dringende ver vanging van de geref. school aan dc Heerengracht. Van de ijver, waar mee naar een geschikt terrein wordt gezocht, was hy overtuigd. Toch had hij twee wensen: goede samenwer king tussen gemeente- en schoolbe stuur en een zodanige keuze van liet terrein, dat er een goede spreiding van de diverse chr. scholen over dc stad kan ontstaan. Wethouder Hoek verklaarde, dat er zeer spoedig weer besprekingen over worden gevoerd. De uitbouw van de stad brengt volgens de heer Van Bennekom wel bijzondere moeilijkheden mee voor de zogenaamde minderheden; hij dacht bijvoorbeeld aan de r.-k. volksgroep. Door het ontbreken van r.-k. kleuteronderwysmogclijkheden In de nieuwe wijken vertoont het school bezoek in het centrum een opmerkelijke teruggang. Wethouder Hoek verklaarde, dat het r.-k. schoolbestuur een verzoek heeft gedaan voor een 3-lclassige school in Zuid. Er moest echter om verschillen de redenen een nieuw verzoek gedaan worden. „Maar dat is er nog steeds iniet". merkte de wethouder van ondcr- 'ijs op. JEUGD Van dc scholen naar de jeugd. De he ren Van Bennekom en Schot spra ken daarbij over het beschamend to neel, dat dc binnenstad op oudejaars nacht: opleverde. Over de hoofden van raad en college heen deden zij een be roep op de ouders om herhaling van dergelijke brooddronken baldadighe den te voorkomen. De heer Schot wees er op, dat hierover in de pers te veel gepubliceerd Is, waar mee burgemeester Drijber het eens was. „We moeten deze jongens niet stimule ren door een overdreven aandacht aan ze te schenken". De heer Van Bennekom deed nog een poging tot een positieve beïnvloeding van dc jeugd: hy wilde zo veel meer betrekken bij de herdenking van de bevrijding. Mr. Drijber beloofde die gedachte aan dc mening van de schoolhoofden te toetsen. Ook zei de burgemeester, dat er naar een ander zinvol einde gestreefd wordt voor de 4-meiomgang. MAATSCHAPPELIJKE ZORG collega's vaak worstelen met dein de sector maatschappelijke zorg vraag wat er van alle fraaie plannen!meenden de heren Hubregtse en Van DALENDE LIJN - jvolgens verklaarde de heer Van Bennekom. dat hij en zijn politieke! collega's vaak u-nrvt»i„n BEDRIJVEN SCHOUWBURG Evenals de heer Van Bennekom zei de wethouder de prijsontwikkeling van de Schouwburgbouw met zekere bezorgd heid gade te slaan. Drs. Westerhout ver klaarde, «lat b. en w. kort geleden be sloten hebben om zich terdege te laten voorlichten hoe Middelburg er met de Schouwburg voorstaat. r de fluoridering van het drinkwater waartegen de heer Schot bezwaren had aangevoerd zei de wethouder, dat dit een zaak is. waarin ook het Walcher- se en Zuidbevelandse bedrijven en daardoor ook de gemeenten alles te zeggen hebben. Vanzelfsprekend deelden b. en w. de zorg van de raadswoordvoerders over de financiële toestand. Nu „Den Haag" het spreidingsbeleid zo belangrijk vindt, acht te burgemeester Drijber het inconse quent, dat de gemeentelijke financiën niet op peil gehouden worden. Wethou der Hoek voegde er o.a. aan toe, dat de zogenaamde verfijningsuitkeringen wei nig zoden aan de dijk zetten, zolang de gemeente gebonden blijft aan het garan tieniveau van 1959. Er moeten andere middelen toevloeien, verzekerde de heer Hoek, mits men maar niet verbanden legt met de garanieuitkeringen. BEGRAAFPLAATS De lieren Schot en Van Bennekom spra ken voorts nog over de. begraafplaats. De heer Scliot pleitte met klem voor een stopzetten van het ruimen der graven na 15 jaar. Wethouder Baars verklaarde in antwoord op een opmerking van de heer Van Bennekom, dat er plannen overwogen zullen worden voor een ver antwoorde aanpassing van de begraaf plaats aan de nieuwe situatie: wellicht kan er een begraafplaats elders gesi tueerd worden. De heer Hubregtse had nog het ver keersprobleem tér sprake gebracht: als er parkeerverboden worden ingesteld, moeten er in de nabyheid ook parkeer terreinen komen. Burgemeester Drijber verklaarde, dat de verboden niet zomaar maar na rijp beraad en overleg met betrokken instanties in het leven ge roepen worden. Dit nieuwe prototype vin de Volks wagen, een V.W. 1200 bestelwagen, is op het ogenblik in gebruik bi) de Duitse posterijen waar het han dige wagentje op zijn verdiensten wordt getest. De Jotograag snapte de nieuweling in Frankfort. Bij zonderheden zijn nog niet bekend gemaakt. Strafzaak tegen de N.D.S.M. op 24 januari De directie van de Nederlandse Dok- en Scheepsbouw Maatschappij (N.D.S.M.) in Amsterdam moet zich op 24 januari voor de economische politierechter in de hoofdstad verantwoorden wegens het toekennen van bovenwettelijke lonen aan haar personeel. Deze strafzaak zou aanvankelijk op 29 november jl. reeds dienen, doch werd tot nader order uitgesteld nadat de N.D.S. M. een bezwaarschrift tegen de dag vaarding had ingediend. De raadkamer van de Amsterdamse rechtbank heeft het bezwaarschrift inmiddels ongegrond verklaard. Militair reisde mee op de treeplank Een militair in burger heeft gisteroch tend in alle vroegte een koude treinrit gemaakt. Van Zevenaar tot het station Arnhem-Velperoort een rit van on geveer tien minuten is hjj meegere den, balancerend op een treeplank. In Velperoort verwisselde de knaap deze yzige plaats voor een meer comfortabele in de trein De milite trein van vetrokken in de richting Arnhem, bestemming van de jongeman was Hol landse Rading. In de trein kwam hij tot de ontdekking dat hy was vergeten zyn plaatsbewijs in Doetinchem te laten af stempelen. Hij besloot het toen maar in Zevenaar te doen, waar de trein een paar minuten zou blijven. Hij kwam in Zevenaar echter tijd tekort toen hij zijn stempeltje had gehaald, reed de trein al. De knaap sprintte naar de trein en kon nog juist op de tree plank van het laatste rijtuig springen. De trein was er een van het type dat is uitgerust met automatisch sluitende deuren. Wanneer de deuren dichtgaan, verdwijnt tegelykertyd de treeplank. Alleen bij de bestuurderscabine (voor en achter in de trein) is een treeplank aangebracht die op zijn plaats blijft. Daar is de knaap opgesprongen. KOSTBARE SCHILDERIJEN WERDEN BIJ BRAND ERNSTIG BESCHADIGD Gistermorgen is by een brand in het William Hallsborough-museum in het Londense West End een aantal kostbare schilderijen ernstig beschadigd. Tot de getroffen meesterwerken behoren een „Romeins tafereel" van Canaletto (dat ruim 350.000 gulden waard zou zijn), een „portret van een dame in zwarte japon" van Van Dijck en een „moeder met kind" van Boücher uit de Roth- schild-verzameling. De politie houdt ernstig rekening met de mogelijkheid van brandstichting. De directeur van het museum. Herner, zei: „Het ziet er naar uit, dat de schade in de 250.000 pond sterling (ruim 2.5 miljoen gulden) loopt". Marokko laat 5 Egyptenaren vrij De vyf Egyptische officieren die tij den de Marokkaans-Algerijnse grensge vechten door Marokkaanse militairen werden aangehouden, zijn vrijgelaten. Dit heeft koning Hassan de Tweede van Marokko meegedeeld bij zijn aankomst in de Egyptische hoofdstad, waar hij de Arabische topconferentie zal bijwonen. STAKINGEN IN BELGIË (Van onze correspondent). Ruim 15.000 arbeiders uit dc metaalnij verheid in de streek van Brugge en Gent zyn thans in staking. zy eisen een loonsverhoging van 10 procent. Dit In verband met de styging van de kosten van het levensonderhoud in Vlaanderen. De drie vakbonden de liberale, de christelijke en de socialistische steu nen deze stakingsbeweging. De metaal- fabrieken van Brugge en Zedelgem, die samen 5000 mensen in dienst hebben. ;en sinds maandagmorgen volledig Ook in Gent is de staking algemeen: daar zijn tienduizend arbeiders bij de actie betrokken. Het .loongeschil heeft zich in Gent ook uitgebreid tot de che mische industrie. Hier legden 2500 werk nemers uit de fabrieken van Gent, Won- delgem, Meulestede en Zelzate het werk neer. Ook een scheepswerf te Oostende ligt sinds maandagochtend volledig stil. PAUL KERES GAF TERREIN PRIJS Paul Keres, de Russische grootmeester uit Riga, heeft maandag ln ae vyfde ron de van het 26ste Hoogovenschaaktoer- nooi terrein moeten prijsgeven aan Ivkov en Portlsch, terwijl de Rus al zyn theo- retlsehe kennis te hulp riep ln een ver geefse poging de ex-wereldjeugdkam- ploen Parnu» het volle punt afhandig te maken (remise), boekten de Zuidshtviifr en de Hongaar overwinningen op resp. Lengyel en De Rooi, waardoor z.y een half punt uitliepen op Keres, de grote favoriet van dit toernooi. De Deense grootmeester Larsen kwam op geiyke hoogte met Keres door de Duitser Darga te verslaan. Ditmaal kreeg de Duitser iets voorgeschoteld, dat ln opzet onschuldig leek. Maar in een eindspel met lichte stuiken manoeu vreerde de Deen uiterst efficiënt en actief. HIJ kreeg een vrlj-pion en dwong Darga in tweede zitting tot capitulatie. Volop in de running is verder nog de EeUander Ney, die tegenover de Russi sche autoriteiten zijn uitzending waar moet maken. Dat Ls te merken aan de hardnekkigheid, waarmee hij zyn kansen in de „verloren" hangpartij tegen Lengyel verdedigt. Deze afgebroken par tij werd maandag voor de derde maal afgebroken: zonder evenwel tot een op lossing te zijn gebracht. In de middag uren zegevierde Ney met wit over Van den Berg, die zich als vanouds in ge weldige tijdnood bevond en in de opening BLOEMIST GAF TIP DIE TOT AANHOUDING LEIDDE In afwijking voorstel h. en w.: College wilde banken in etappes vervangen De vereniging tot bevordering van g reformeert! schoolonderwijs te Bruinis- se krijgt van de gemeente medewerking om voor de hele school nieuwe leerlin gensets, nieuw meubilair voor de hoof- KERKNIEUWS Ds. S. van Wouwe lid spodale commissie De Generale Synode der Gereformeerde Kerken in Nederland heeft, te Lunteren een commissie ad hoe benoemd voor de bestudering van de vraag van het veel- vuldiger vieren van 't Heilig Avondmaal door de gemeenten. In deze commissie heeft onder meer zitting genomen ds. S. van Wouwe te Serooskerke (W.). Voorts benoemde de synode een com missie ad hoe voor het vraagstuk van de predikantstraktementen. Kerkelijke mutaties GEREF. KERKEN. Beroepen te Domburg-Westkapelle: P. Kooy, ICand. te Haamstede. Aangeno men naar Amsterdam-Slotervaart-Os- dorp: A. Terhoeve te Heerlen, die be dankte voor Harderwyk en voor Zaan dam. Bedankt voor Rotterdam-Ovcr- schie: J. Boonstra te Middelburg. Be dankt voor het aanzoek voor een benoe ming tot adjunct-directeur van het zen- dingscentmm te Baarn: A. Vos te Was- ■Zuid. denkamer en bureau met stoel en twee fauteuils en een elektrische vloerwijver aan te schaffen. De raad besloot daartoe in zijn jongste vergade ring. Met dit besluit ging de raad aanzienlijk verder dan b. en w. hadden voorgesteld: zy wilden wel de vloerwrljvcr en het meubilair voor de hoofdenkamer laten aanschaffen, maar niet alle leerlingen sets. zy vonden de kwalificatie „totaal verouderd", die het schoolbestuur van het huidige meubilair gaf, wat „mislei dend" en wezen ook op de financiële positie van de gemeente. In dit verband stelde het college voor de „sets" in etappes aan te schaffen in een periode van vier jaar te beginnen met ae ver vanging van het meubilair in de zesde klas. De heer L. J. Hoogerheide (a.r.) merkte op, dat de financiële positie van de gemeente geen motief moet zijn voor de noodzaak tot vervanging van de ban ken. Als het college het meubilair van een klas wil vervangen, dan is dat ook nodig voor de andere klassen, zo rede neerde hy. Met deze motivering kreeg hij de meerderheid van de raad aan zijn zijde. Hy stelde voor om de 132 sets in een keer aan te schaffen. Bij stemming waren vier raadsleden voor zijn sugges tie. twee de heren L. Bal en M. J. v. d. Velde (beiden p.v.d.a.) stemden tegen. Verder besloot de raad in beroep te gaan bij de kroon tegen de beschikking om van het ministerie van volkshuis vesting en bouwnijverheid het zoutscha- debedrag van 143.397,75 voor de 56 stenen noodwoningen in Bruinisse aan te wenden voor de verlaging van de bouwkosten van het bouwvolume ter vervanging. De raad zag, met b. en w. liever dat het werd besteed voor het zoutschadeherstel van de woningen zelf, die de gemeente wil handhaven voor on der meër recreatie- of industriële doel einden. Hoewel de algemene tendens in de raad was, dat het „gedurfd" is van de gemeente, stelde men zich met alge mene stemmen achter b. en w. D'Hoest wilde naar Duitsland vluchten (Van onze correspondent) In Vlaanderen kan men weer met een gerust gemoed gaan slapen. De uit de gevangenis van Turnhout ontsnapte zwakzinnige moordenaar Sylvaïn D'Hoest, uit St.-Andries bij Brugge werd in de nacht van vrijdag op zater dag na vijf dagen van klopjachten inge rekend te St.-Amandsberg, nabij Gent. Per rijwiel had hij sinds zyn ontsnap ping verleden week maandag een af stand van meer dan 75 km afgelegd terwijl honderden rijkswachters en poli- tiemannnen de bossen uitkamden. Ondertussen had zich in Vlaanderen een werkelijke angstpsychose van de bevol king -meester gemaakt. Men wist im mers dat Sylvain D'Hoest uiterst ge- vaarlyk was en zelfs zijn vader waar schuwde openlijk de bevolking voor deze misdadiger. De moeder van de ontsnapte gevan gene, de 52-jarige Maria Boydens en zijn 19-jarige broeder Christian, die bekenden tijdens een bezoek aan de gevangenis van Turnhout op oude jaarsavond een vijl te hebben gege ven, waarmede Sylvain D'Hoest de tralies in zyn cel kon doorzagen, blij ven opgesloten. Hun aanhoudings mandaat werd zaterdagmorgen door de raadkamer te Turnhout bekrach tigd. Ellendig Ellendig en haveloos zag D'Hoest er uit toen de politiemannen hem zaterdag morgen vroeg overbrachten naar het wachtlokaaltje van de politiepost te St.-Amandsberg. Het gerechtelijk ap paraat werd gealarmeerd door bloemist Fernand Vincent. Omstreeks 11 uur 's avonds had hy bij een van zijn serres, gelegen aan de Antwerpse Steenweg 747, te St.-Amandsberg een fiets zien staan. Hij vond dit verdacht, riep er vrienden bij. die de serres doorzochten, maar niemand vonden. De politie werd er toch bijgehaald en dadelijk vond men het verdacht dat de taxsplaat van het rijwiel afkomstig was uit de provin cie Antwerpen. Men besloot een groot scheepse klopjacht op touw te zétten, die een naar uur later vruchten zou af werpen.'Omstreeks halfdrie bemerkten politieagenten een haveloos gekleed man, die uit de achterpoort van café „De Koekoek", recht over de bloemisterij •an Vincent, een bi-omfiets naar buiten duwde. Het was inderdaad Sylvain D'Hoest. Hy liet zich gewillig inrekenen. De ontvluchte gevangene was er overi gens ellendig aan toe. Hy was door weekt, had dik opgezwollen en bebloede voeten en was blijkbaar aan het einde van zijn krachten na vijf dagen zwer ven. De broodjes, die men hem in de politiepost te eten gaf, verorberde hy als een wild dier, waarna hij liters water dronk. Zijn enige zorg was slapen, wat hem werd toegestaan na een eerste kort verhoor. Naar Duitsland Tijdens deze ondervraging ontkende hij dat zijn moeder en zijn broeder Christian hem een vijl zouden hebben gegeven. Hij beweerde overigens dat hij de tralies van zijn cel had door gezaagd met een ijzerzaag, die hij ge kregen had van een andere gevange ne. een Marokkaan, tijdens zyn over brenging van het interneringscen trum van Doornik naar de gevange nis van Turnhout enkele maanden geleden. Al die tijd zou hij die dan verborgen hebben kunnen houden, wat natuurlijk weinig waarschijnlijk is. Sylvain D'Hoest zei verder dat het zijn bedoeling was naar Duitsland te vluch ten, omdat hij meende dat dit land hem niet zou uitleveren. Eerst wilde hij naar Maldegem, bij de Nederlandse grens, waar hij zou pogen voorlopig onderdak te vinden bij een vriend, wiens naam hij niet noemde. Hij hoopte er wat te kun nen uitrusten en op krachten te komen. Geen moorden meer D'Hoest verklaarde tydens het verhoor eveneens: „Ik ben in die vijf jaar, die ik in de gevangenis heb doorgebracht veel wijzer geworden. Angst hoeven de men sen van mij uiet meer te hebben: moor den zal ik zeker nooit meer plegen." Welnu, het ziet er niet naar uit dat hij daar ooit nog de kans toe zal krijgen. In de politiepost te St.-Amandsberg had men hem aan de radiator van de centra- Ie verwarming geketend. Voortaan zal zijn beperkte vrijheid in de gevangenis ongetwijfeld nog meer beknot worden. Sylvain D'Hoest wordt beschouwd als een van de gevaarlykste misdadigers, die België ooit heeft gekend. Hy schoot op 31 maart 1958 op de autosnelweg te Loppem de 24-jarige Claire Puppynck en de 39-jarige Tieltse nijveraar Antoon Desserrano koelbloedig neer met een jachtgeweer, na zijn slachtoffers eerst te hebben beroofd. Zestien maanden lang speurde men tevergeefs naar de dader van deze dubbele moord. Hij liep in de val nadat hij begin augustus 1959 tijdens een weekeinde op de~Overhoekswijk te Meerendree zijn gewezen werkgever, landbouwer Aimé Fockaert zwaar ver wondde en hoeveknecht August de Jae- gher neerknalde met 'n 16 mm jachtge weer. Ondertussen had hij ook nog tal rijke diefstallen gepleegd en poogde hij de sneltrein Brussel-Oostende te doen ontsporen door te St.-Andries een grote boomstam op de sporen te leggen. Ge lukkig ontspoorde de trein niet. niet het juiste antwoord had gevonden op de door de Rus met g4 gespeelde Sl- Dr. Fllip herstelde zich van de zaterdag blunder tegen Zuidema. Ditmaal ver sloeg hij Bobotsov, die op een voor een grootmeester onwaardige wijze als hek- kesluiter fungeert. De Nederlandse prestaties waren ook deze maandag weer bescheiden. De Rooi verloor van Portisch, Van den Berg van Ney en Van Scheltlnga maakte remise tegen Dunkelblum. Tevreden was alleen Zuidema. die met zwart een gun stig paard eindspel creëerde tegen Don ner, van wie hij in de tweede zitting fraai won. De uitslagen van de partijen, die maan dag werden gespeeld voor het 26ste Hoogovenschaaktoemooi. lulden: Grootmeestergroep, vijfde ronde: Darga (W.-Dld.)Larsen (Denemarken) 0—1, Keres (Rusland) —Parma (Z.-SI.) H, Ivkov (Z.-SI.)—Lengyel (Hong.) l—O, Fiiip (Tsj.-Sl.)— Bobotsov (Hong.) 1—0, Donner (Ned.)Zuidema (Ned.) 0—1. Dunkelblum (Belg.)—Van Scheltlnga (Ned.) 'iPortisch (Hong.)—De Rooi (Ned.) J—0. Ney (Rusland)—Van den Berg (Ned.) 10. De stand: 1./2. Ivkov en Portisch belden 4'? pnt.; 3. Ney 4 pnt. en 1 afgebr. partij: 4. en 5. Keres' en Larsen 4 pnt.; 6. Parma 344 Snt.; 7. Filip 3 pnt.: 8- Darga 2:.i pnt.: en 10. Van Scheltlnga en Zuidema 2 pnt.; 11- Donner 114 pnt.: 12. Lengyel 1 pnt. en 1 afgebr. partij: 13714. Dunkel blum en De Rooi beider, 1 pnt.; 15. Van den Berg 14 pnt.; 16. Bobotsov 0 pnt. TRAUB OPPERMACHTIG IN MADONNA Dl CAMPIGLIO Een oppermachtige Günter Traub won drie van de vier afstanden tijdens inter nationale schaatswedstrijden, die dit weekeinde in Madonna di Camplglio werden gehouden. Na op de eerste dag reeds de 500 meter gewonnen te hebben in 43,2 sec. ebte de Westduitser zondag de 1500 meter voor zich op in de goede tijd van 2 min. 12,0. Op de 10.000 meter was Traub eveneens de snelste Sn 16 min. 51.4 sec. Zijn landgenoot Gerd Zim merman werd tweede in het totaalklas sement voor de Italiaan Renato de Riva. Noren zonder Aaness voor schaatstitel Nils Aaness, de Europese kampioen 1963 in het hardrijden op de schaats, zal zijn titel niet kunnen verdedigen. De Noorse schaatsenrijdersbond heeft hem niet op genomen in de ploeg van vyf man, die zaterdag en zondag te Oslo zal uitkomen in het toernooi om het Europese kam pioenschap, hetgeen niet zo vreemd is, wanneer men een blik werpt op de (ma gere) resultaten van Aaness tot heden in dit seizoen. De Noorse afvaardiging bestaat uit: Knut Johannesen, Fred A, Maler, Per Ivar Moe, Svein Erik Stian- sen en Magne Thomassen. Als reserve is aan de ploeg toegevoegd Edmond Lundsten. De Russische schaatsploeg, welke zal deelnemen aan de Europese kampioen schappen ln Oslo op 18 en 19 Januari is als volgt samengesteld: Ants Antson, Joeri Joemasjef, Eduard Matoesewitsj, Igor Ostasjof en als reserve Viktor Ko- sitsjkin. Vorige week {n Stoppeldijk Misverstanden bij alarmering Vijfenveertig varkens, twintig koeien en een paard zyn omgekomen by een felle brand, die in het afgelopen weekeinde de schuur van de landbouwer P. Verbist in de Pauluspolder (gemeente Vogel waarde) teisterde. Ook een aantal land bouwmachines, werktuigen en een partij veevoeder gingen verloren. De brand weer van Vogelwaarde, die door enkele misverstanden byna een half uur te laat werd gewaarschuwd, kon tegen de felle brand niets meer uitrichten. Door de gunstige windrichting kon de ongeveer tien meter van de schuur ver wijderde woning van de landbouwers behouden blijven. De oorzaak van de i wordt geweten aan kortsluiting. schade bedraagt naar schatting honderdduizend gulden, waarvoor de eigenaar slechts gedeeltelijk ls verze kerd. Door een misverstand werd eerst de brandweer van Hulst gealarmeerd, die vrij spoedig klaar stond om uit te ruk ken. Daarna kwam evenwel het bericht, dat de brand in Schuddebeurs (gemeen te Hontenisse) woedde. De brandweer van Hontenisse werd gealarmeerd en die snoedae zich naar Schuddebeurs. waar echter helemaal geen brand was. Als laatste werd het juiste korps (dat van Vogelwaarde) gealarmeerd. Toen stond de ruim veertig meter lange landbouw- schuur al geruime tijd in lichter laaie en viel er aan het behoud van gebouw en het redden van de veestapel niet meer te deliken. Later kwam de inmiddels teruggekeer de brandweer van Hontenisse ook nog belangstellend kijken, maar zij kon even min iets uitrichten als de collega's van Vogelwaarde. Derde keer De gevluchte sultan van Zanzibar i* gisterochtend in de Keaiase havenstad Mombassa aangekomen. Hij kreeg geen toestemming aan land te gaan, zulks overeenkomstig een besluit van de rege ring-Ken jatta. De 33-jarige sultan Jejjid Jamsjid Bin Abdoella arriveerde met 150 volgelingen aan boord van een van zijn schepen, de „Sejjid Chalifa". Zijn jongste broer, prins Haroeb die zich in Mombassa be vond, mocht aan boord van het schip gaan. Zondag hing de vlag van de sultan nog boven zijn paleis in Zanzibar. Naar ver luidt zouden leden van de pas gevormde linkse regering hun trouw aan de sultan hebben betuigd. Op 31 oktober brandde in Kapellebrng |op de grens van Clinge en St.-Jansteen een bloembollendrogerij en vlashangar af. Daar duurde het een half unr eer de in Nienw-Namen gestationeerde brandweer uit Clinge ter plaatse was, terwijl die van Sint-.Jansteen zich op een steenworp afstand van de brand bevond. Maar volgens een overeenkomst tussen de gemeenten mocht het korps uit Sint- Jansteen eerst asssitentie bieden als die van Clinge daarom vroeg. Dat gebeurde eerst drie kwartier na het uitbreken van de brand. En in de nacht van 6 op 7 december werd de brandweer van Hulst, ook alweer door een serie misverstanden en een minde? doeltreffend alarmerings systeem een uur te laat gewaarschuwd, dat het bejaardentehuis aldaar in brand stond. Tijdens herexamens voor de lagere akte tekenen behaalden de volgende kandi daten alsnog de bevoegdheid: mej. L. Baart te Sas van Gent en de heren J. A. de Heer en H. P. Koekkoek, beiden te Middelburg en A. J. Koene te Vllssingen. Alle vier in de vorige cursus leerling van de c-cursus l.o. tekenen aan de rijks kweekschool te Middelburg en drie van hen ontvingen gedurende de afgelopen 4 maanden in de thans lopedc cursus ferder hun opleiding. In het totaal zijn 7 kandidaten thans ge slaagd van bovengenoemd opleidings jaar. i het te Amsterdam gehouden in van de vakof'" slaagde de heer J ïn. Postzegelverzamelaars haalden hun hart op De besturen van de Zeeuwse afdelingen van de posizcgelverzamelaarsverenigin- gen, die lid zijn van de Intern. Ver. Phl- latelica hielden zaterdag een rayonver gadering te Middelburg. Na een ope ningswoord van de voorzitter van de afdeling Walcheren, de heer K. Otte, werd de leiding van de samenkomst overgedragen aan het hoofdbestuurslid, de heer N. F. Hedeman uit Den Haag. Meerdere interne aangelegenheden wer den besproken, terwijl ook de philatelis- tische bladen onder de loep werden ge nomen. Na uitgebreide mededelingen betreffende de të Goes te houden ten toonstelling werd een gemeensche.ppe- ljjke koffiemaaltijd gebruikt in restau rant Wöhler. De namiddag werd gevuld door een ruil- en contactmiddag, die ve ler belangstelling mocht genieten. On der de aanwezigen merkten wij ook burgemeester Drijber op. De handela- renstands en de nieuwtjesdienst deden goede zaken. Een postzegel veiling en een onderlinge verloting besloten de zeer goed geslaagde middag, waar de afdeling Walcheren eer mee ingelegd heeft.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 7