VOORLOPIG AKKOORD PANAMA-AMERIKA Rust is weergekeerd maar kritiek op Kanaalverdrag blijft Vierhonderd vissers willen verder staken Middelburg kan niet langer wachten met werven industrieën Gemengde commissie ingesteld Panamese vlag weer gehesen PRIJS VAN ANTRACIET GAAT MET GEMIDDELD 38 CENT OMHOOG Eierkolen worden 33 cent duurder O.V.B. trekt parool in Akkoord erkende bonden en reders werd verworpen AMERIKANEN VERLATEN ZANZIBAR KOFFIE DUURDER THEE GOEDKOPER „Big Lift" over Stille Oceaan ftantlijH Bedreicjd bestaan BURGEMEESTER DRIJBER IN NIEUWJAARSREDE Voor dit jaar geen financieel offer van betekenis 207e jaargang - no. 11 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE M IDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Directie: I Walstraat 2911; ZierUczeered. tel. 2425. adm tel. 2094. ó«e' fit denJBo"„en W" de Pa?ter Hoofdredactie. W Leertouwer en G. A. de Kolt. Abonnementsprijs 75 cent p !i "f »dv. 3647/3643): Middelburg: Markt 51, tel. 3841 (bg g. red. 2078/3169. adv. 2375); Goes: Gr. M •d. tel 049.4 ortm tol 9004 A Adv pr 32 ct. p mra Min. p. adv. 4.30. Ingei. med. 3x tarief. Kleine adv (max 8 regels) 3 week. 9.75 per kw.; franco per post lil.— p. kw. Losse nummer* 15 ct Bureau»: Vllutr.gen :t 2. tel. 6140 (b.g.g. red. 7853. adv. 5213); Oostburg. tel. 2395: Terneuxen Arsenaalitraat 2. tel. d. p. regel 'min. 140). „Brieven bur. van dit blad" 25 ct- meer. Giro 3593(0 P.Z.C., Middelburg. Dinsdag 14 januari 1964 Richtlijnen voor storm Pagina 2 De commissie zal bestaan uit twee Panamezen en twee Amerikanen en namens de O.A.S. worden gepresi deerd door de Chileen Manuel Tracco. Panama en de Verenigde Staten benoemen elk een burger en een militair in de commissie. De bemiddelingscommissie van de Het vredescomité van de Organisatie van Amerikaanse Staten (O.A.S.) heeft gisteren meegedeeld de moeilijkheden tussen Pa nama en de Verenigde Staten tot een oplossing te hebben ge bracht. In een communiqué van de commissie wordt gezegd dat haar be middelingspogingen hebben geresulteerd in een overeenkomst tussen de twee partijen, welke neerkomt op de vorming van een gemengde commissie welke coördinerend moet optreden bij het herstel van de normale situatie. Voorts hebben de Verenigde Sta ten hun toezegging hernieuwd dat de Panamese vlag op alle open bare gebouwen naast die van Amerika zal wapperen in het gebied van de Kanaalzone. O.A.S. heeft gisteravond om 18.30 uur onze tijd een bezoek gebracht aan de Panamese president Chiari om hem haar bevindingen mee te delen. De Amerikaanse onderminister van bui tenlandse zaken. Thomas Mann, heeft zijn terugkeer naar Washington uitge steld om nog een onderhoud te kunnen hebben met de president. Rust weergekeerd De overeenkomst viel samen met een merkbare vermindering van de span ning. Een stakingsbeweging die on der de Panamezen afgelopen zater dag was uitgebroken loopt op haar eind. In het centrum van Panama-stad gaan winkels en kantoren weer open en auto's en bussen rijden weer door de straten. De president heeft de bevolking op geroepen het werk te hervatten en zich te stellen onder de regels van wet en orde. Van Panamese zijde zijn overigens wel! weer reserves naar voren gebracht. Een; functionaris van het presidentiële pa- j leis pleitte opnieuw voor herziening van j het 60 jaar oude verdrag dat de Ka- naalzone onder het gezag van de Ver enigde Staten plaatste. Hij zei dat Pa nama met inziet waarom de Verenigde Staten een Kanaalzone moeten hebben die tien mijl breed is. Deze zienswijze werd verkondigd door l-'ahian Velarde, perssecretaris van pre-1 sident Chiari. Velarde betoogde dat Panama van oor- deel is dat de betrekkingen met de Ver enigde Staten niet op de oude voet kun nen worden voortgezet, totdat Washing ton instemt met een herziening van het verdrag. Frankrijk tracht handel met Rusland uit te breiden In politieke kringen in Parijs is verno men dat president de Gaulle zijn minis ter van financiën, Giscard d'Estaing, over 10 dagen naar Moskou zal zenden om zware machinerieën en andere materia len te verkopen. Dit ondanks de pogin gen van Amerika te voorkomen dat de Russische economie mede door westelij ke hulp wordt versterkt. Minister Giscard d'Estaing zal waar schijnlijk van 23 tot 28 januari in Rus land zijn om te proberen orders te krij gen voor de Franse machine- en elek trotechnische industrie. Deze bedrijfstak ken verkeren op het ogenblik in ern stige moeilijkheden door de felle concur rentie van andere westelijke landen. Het bezoek zal waarschijnlijk scherpe reacties uit de Verenigde Staten oproe pen. Het zal een antwoord ziin op de uitnodiging van de Russische minister voor buitenlandse handel Patolitsjef maar de Franse pogingen tot vergro ting van de verkoop vallen samen met nieuwe waarschuwingen uit de Verenig de Staten om de Russische economie, die momenteel in grote moeilijkheden verkeert, niet. te helpen. ECONOMISCHE ZAKEN DEELT MEE: (Van onze Haagse redactie) De antraciet wordt per 15 januari a.s. gemiddeld 38 cent per hl duur der. Hiervan komt 30 cent ten goe de aan de mijnindustrie, terwijl 8 cent is bestemd voor de kolen handelaren als doorberekening van de loonsverhoging van 5 procent per 1 januari 1964. De prijs van de eierkolen gaat met gemiddeld Het Onafhankelijk Verbond van Bedrijfsorganisaties (O.V.B.) heeft gistermiddag gedaan, wat de president van de Haagse recht bank het gistermorgen in zijn uit spraak in kort geding heeft opge legd: het heeft het stakingsparool New York door sneeuwstormen geteisterd De stad New York is giste ren door sneeuwjachten ge teisterd en tegen de avond werd een sneeuwdek van 60 cm hoogte verwacht In de voorsteden werd de sneeuw door de storm opgehoopt lot hoog ten van een tot twee meter. De storm, een van de hevigste m ja ren, was zondagavond opgesto ken uil het noordoosten met windstoten van 90 km per uur. Het leek of de sneeuw horizon taal viel. Vele scholen in de voorsleden wa ren gesloten. Treinen en bussen reden te laat op het schema. Een expresdiens! van de ondergrondse werd geannuleerd. Het vliegver keer ondervond veel vertraging. De verkeerspolitie heeft automo bilisten aangeraden hun auto's thuis te laten. De toestand werd „uitermate ge vaarlijk" genoemd. Slechts één groep Newyorkers voelde zich in haar element, na melijk de Wltrussische kolonie Volgens de Russische orthodoxe kalender was het gisteren oude jaarsavond die naar traditie met een „wit bal" in het hotel St. Re- gis werd gevierd ..De natuur heeft voor een waar Russisch decor gezorgd", zei prins Serge Belosselsky-Belozersky ver heugd. ,,St. Petersburg had niet beter kunnen zijn" ingetrokken en meegedeeld, dat uit zijn kassen geen uitkeringen kun nen worden verwacht. Maar de vis sers. die de vergadering waarin dit gebeurde bijwoonden, spraken zich bij handopsteken unaniem uit voor doorstaken. Het waren er zo veel als de vergader zaal bevatten kon: ongeveer vierhonderd van de ongeveer 1800 die Scheveningen in totaal telt. In een daarna te Scheve ningen gehouden vergadering van vis sers, belegd door de drie erkende vak bonden, werd bel door deze bonden be reikte resultaat bü de onderhandelingen met de werkgevers niet overgrote meer derheid verworpen. De door de rechter in kort geding oordeelden: de O.V.B., stakingsleider Ko ning en de Scheveningse leden van het actiecomité, hebben zich teruggetrokken Na de vergadering van de O.V.B. werd begonnen aan de vorming van een nieuw actiecomité. Een bestuurder van de communistische E.VC. (Eenheidsvakcentrale), de heer Vink, moedigde de stakers aan tot door zetten. H(j zegde namens zijn hoofdbe stuur financiële steun toe. De E.V C, stelt ook haar apparaat beschikbaar. Gistermorgen, zo vertelde de heer Vink, heeft de É.V.C. in een telegram aan de minister van justitie geprotesteerd tegen de uitspraak in het kort geding, die zij als klasse-justitie beschouwt. De Verenigde Staten hebben Ame rikaanse burgers uit Zanzibar ge- evacueerd in verband met de „zeer onstabiele situatie in dat land, zo is gisteravond in Washington mee gedeeld. Amerikaanse regeringsfunctionarissen zeiden dat de Amerikaanse torpedojager Maniey begonnen was met de eva cuatie van 61 Amerikanen, onder wie ook het personeel van het satelliet-waar- nemingsstation. De evacuatie vond plaats met toestemming van de nieuwe regering van Zanzibar. Zij werd uitge voerd op bevel van de Amerikaanse zaakgelastigde in Zanzibar. Frederick P. Picard III. De woordvoerders .in Washington zeiden dat het nog te vroeg is om te kunnen mededelen of het nieuwe regime door de Verenigde Stalen zal worden erkend. „Amerika", zo verklaarden zij. „zal met belangstelling uitzien naar wat Groot- Brittannië en andere Afrikaanse rege ringen zullen doen" Kenia en Oeganda hebben gisteren het nieuwe bewind over Zanzibar erkend, al dus is officieel meegedeeld. De Keniase regering heeft het schip, waarop de ver dreven sultan van Zanzibar zich bevindt, opdracht gegeven de territoriale wateren van Kenia te verlaten. Het moet buiten deze wateren op orders wachten. Aan de jongste broer van de sultan, prins Haroeb, die in Mombasa woonde, is vergunning verleend zich aan boord van het schip te begeven. 9 Blinde vleermuizen, die vorige zomer door Duitse toeristen in de Sloveense Skocjanslca Jama grot waren gevangen en later in Mlin- chen. op zeshonderd km afstand, losgelaten, blijken naar hun oorspronkelijke verblijf plaats te zijn teruggevlogen, aldus heeft het persbureau Tanjoeg gemeld De minister mm economische zaken prof. dr. J. E. Andriessen heeft maandagochtend een bezoek ge bracht aan de staatsmijnen in Lim burg. Tijdens dit bezoek daalde de bewindsman af in de mijn Man rits". Hij werd door het kolen-tof niet gespaard, getuige deze foto, welke gemaakt werd bit het verla ten van de mijn. "^RAPPORT OVER SCHRIFTELIJK EXAMEN Gisteren heeft de commissie toezicht schriftelijk onderwijs haar rapport aan staatssecretaris van onderwijs, kunsten en wetenschappen, mr. j. Grosheide aangeboden. Over het tijdstip van de publikatie van het rapport is nog geen beslissing ge- Bij de laatste prijsverhoging van de gebrande koffie, welke half no vember plaatsvond, was naar men ons uit vakkringen meedeelt reeds duidelijk, gezien de prijs stijging van ruwe koffie op de we reldmarkt, dat een verdere verho ging van de consumentenprijzen niét zou kunnen uitblijven, indien er geen daling in de wereldmarkt prijzen zou optreden. Een daling van de wereldmarkt prijzen is uitgebleven en, nu de in ternationale koffie-overeenkomst definitief in werking is getreden, is de prijs van ruwe koffie beduidend verder gestegen. Een verdere aan passing van de consumentenprij zen achten vakkringen dan ook on vermijdelijk. Met ingang van 14 januari 1964 zal daarom een prijsverhoging voor gebran de koffie plaatsvinden, welke voor de hoofdsoort twaalf cent per pakje van 250 gram gaat betekenen. Tegenover deze noodzakelijke prijsver hoging van koffie staat zo vernemen wij nader uit vakkringen een prijs verlaging voor thee. Deze verlaging werd mogelijk door het wegvallen van het invoerrecht op thee in het kader van de E.E.G. Ingaande 14 januari 1964 wordt de theeprijs 20 cent per 500 gram goed koper. ofwel 4 cent per pakje van 100 gram. Brandt wellicht opvolger van Erich Ollenhauer Het nationaal bestuur van de Westduit- se Socialistische Partij heeft burgemees ter Willy Brandt van West-BerOjn gis teren kandidaat gesteld voor het voor zitterschap van de partij. Het is zo goed als zeker, dat het alge meen partijcongres volgende maand de ze aanbeveling zal overnemen en Brandt de functie zal toevertrouwen die door wijlen Erich Ollenhauer werd waargeno men tot aan zijn dood eind vorig jaar. Brandt was onder Ollenhauer vice- voorzitter en na diens dood waarnemend voorzitter. 25 cent plus 8 cent per hl omhoog, terwijl voor cokes 15 cent plus cir ca 8 cent per eenheid van 50 kg meer zal worden berekend. Aldus is gisteren medegedeeld door het ministerie van economische zaken. In de officiële bekendmaking van het ministerie wordt gezegd, dat de minister mening is, dat als gevolg van de r doorberekening in aanmerking ko mende loonsverhoging met 5 proeent per 1 januari 1964, een zekere aanpassing van de marge van de kolendetallhandel gerechtvaardigd is. Na overleg met de federatie van de Nederlandse Brandstof- fenhandelaren is hij akkoord gegaan met een verruiming van de marge met circa 8 cent per 15 januari a.s. Daarnaast zullen ook de Nederlandse mijnen per 15 januari a.s. hun prijzen voor huisbrandkolen mogen verhogen De minister van economische zaken acht, zoals hij onlangs tijdens zijn be sprekingen over de positie der mijnin dustrie heeft medegedeeld, deze prijs-; verhogingen passen in het kader van' zijn prijsbeleid. Voor antraciet variëren de verhogingen van de af-mijnprijzen van 45 cent tot f 1.10 per hl. De gemiddelde verhoging bedraagt circa 70 cent per hl. Berekend over de gehele antracietvoorziening, dus inclusief de geïmporteerde kolen, die circa 60 pro cent van net totaal uitmaken, komt de verhoging van de af-mijnprijzen neer op een gemiddelde stijging van rond 30 cent per hl. In de praktijk worden de Neder landse kolen alijtd gemengd met buiten landse. Vandaar komt men op een mengprijs van gemiddeld 30 cent per hl. Het Amerikaanse leger wil volgende maand een grote troepenverplaatsing over de Stille Oceaan organiseren naar het voorbeeld van de oefening „Big lift" In november, toen een ge hele divisie uit Texas over de Atlan tische Oceaan naar Europa werd ge vlogen. Bij de oefening in de Stille Oceaan is een brigade van omstreeks 4000 man be trokken, zo is door het Amerikaanse hoofdkwartier in Tokio meegedeeld. De brigade wordt van Hawaii over gebracht naar Okinawa, waar zij da delijk in het geweer zal moeten ko men tegen een aanval van marine eenheden uit de Filippijnen. De oefening is bedoeld om de methodes te verbeteren van het overbrengen van grote eenheden naar gevechts haarden, aldus het Amerikaanse hoofdkwartier in Tokio. De oefening zou ook een beter inzicht kunnen verschaffen in de mogelijk heid om de taak van Amerikaanse troepen in het buitenland te laten overnemen door zeer mobiele eenhe den op Amerikaans grondgebied. Vo rige maand werd in Washington mee gedeeld, dat dit jaar 3500 leden van de Amerikaanse luchtmacht uit Ja pan zullen worden teruggetrokken. Amerikaanse- auto'sdie door Pa- nameese studenten in brand zijn ge stoken en omver geworpen, blokke ren de President Kennedy weg op de grens van de kanaalzone, die door de V.S. wordt beheerd, en de stad Panama. In dc raad van Bruinlsse is met enige verontwaardiging over ons blad ge sproken omdat wij vorige maand in een tweetal artikelen de situatie voor in Harlingcn gevestigde Zeeuwen aan de orde hebben gesteld Een onzx-r redac teuren is naar Friesland getogen, heelt gesproken met burgemeester Nauta van Harüngen. alsmede met enkeie vissers uit Zeeland, die zich ginds hebben ge vestigd. Daarvan is in ons blad ver slag uitgebracht. De burgemeester van Bruinisse en enkele raadsleden hebben zich daaraan gestoord, omdat zii menen, dat dergelijke artikelen niet in ons blad behoren te worden afgedrukt. „Zulke verhalen horen in een Harlingso krant thuis", zo werd gezegd. Er was één raadslid, die over de Harlingenartikelen verklaarde: „Verschrikkelijk dat zoiets is gebeurd!" Een ander punt. waarop men kritiek op de PZ.C had: wij zou den te weinig aandacht hebben besteed aan de vorige maand In Middelburg ge houden vergadering van Zevibel- Wij menen dat een weerwoord van onze kant niet kan uitblijven cn be ginnen gemakshalve aan het eenvoudig ste: de protestvergadering. Ter wille van de raad Bruinisse hebben we het eens nagemeten: de totale kolomlengte van het verslag dat in grote opmaak op de voorpagina begon was meer dan één meter, d w z twee krantekolomnien of circa twee en half duizend woorden. We geven toe. dat het een bee'ic kinder achtig is op die manier met het ir.eorlat- ie te werken de lengte van c-en kran- teverslag is geen absolute norm en be hoeft niet evenredig te zijn aan de waard? maar Bru'ms;e dwingt ons er min of meer toe. In ieder ge val kan aldus worden aangetoond, dat we de bewuste bijeen komst echt niet in een kort berichtje er gens achterin de krant hebben wegge stopt. Conclusie: men moet in Bruinisse toch wel beter weten waarover men praat. Genoeg gerekend. Thans de zaak-Har- lingen, die „niet in een Zeeuwse krant" zou thuishoren. Waarom met? Wat zich in Harüngen afspeelt, welke wensen en verlangens men daar koestert, welke poütiek men er bedrijft, dat al les is voor Zeeland en voor de Zeeuwse visserij van direct belang. Te weten wat men in Harüngen doet, kan een snelle en slagvaardige Zeeuwse reactie moge lijk maken. Vandaar dat wij een onzer redacteuren daarheen hebben gezonden. Wanneer burgemeester Nauta b.v. onver bloemd over de mossel verwaterproef zegt: „Ik heb genoeg getrokken om de proef hier te krijgen", dan móet dat in Zeeland bekend worden. En als hij een opsomming geeft van de vele activitei ten. die hij ontwikkelt om Zeeuwse vis sers aan te trekken en aan zijn gemeente te binden, als blijkt uit uitlatingen van ginds gevestigde Zeeuwen, dat dit beleid niet zonder succes is gebleven, dan zijn burgemeester Nauta's woorden even zo vele waarschuwingen voor visserijmen sen in onze provincie: „Weest op uw hoede!" Maar in Bruinisse is men blijk baar van mening, dat zoiets niet in de krant moet. Is een dergelijke houding niet een beetje struisvogelachtig? We geloven echter, dat we in onze taak te kort zouden zijn geschoten als we de ge wraakte Harlingse verhalen niet ge plaatst zouden hebben. Bij het kennis nemen van de reacties uit Bruinisse schoot ons de titel van een enkele jaren geleden in Noord-Gro- ningen uitgebracht rapport in gedachten: Bedreigd bestaan" Deze twee woorden kenschetsen, dunkt ons. óók de benarde- situatie van de Zeeuwse visserij: de Zeeuwen werkzaam in deze bedrijfstak voelen zich letterlijk bedreigd, hun toe komst als visser is onzeker of zelfs afge sneden. over schaderegelingen worden alleen woorden, woorden en nog eens woorden gehoord en daardoor ontstaat een grote onzekerheid, die zich niet be perkt tot de vissers, maar zich ook mee deelt aan vele anderen in de visserijge meenten. Nu heeft onder de druk van deze omstandigheden zo lijkt het al thans naar buiten de verdeeldheid in de Zeeuwse visserijwereld eindelijk plaats gemaakt voor een demonstratieve eenheid. Wanneer nu in deze sfeer van dreiging en moeilijk gevonden eenheid in eigen provincie een dagblad ontwik kelingen elders signaleert, die ook weer even zovele dreigingen zijn. dan heeft men neiging om in de eerste olaVs de bewuste krant bittere verwijten te ma ken. Wij van onze kant menen volledig begrip te hebben voor de moeilijkheden van de Zeeuwse vissers, een begrip dat ook in het verleden bij herhaling is ge toond. maar dat verplicht ons niet met oogkleppen op te lopen. We kunnen ons moeilijk op het standpunt stellen, dat we nooit van Harüngen hebben gehoorde Integendeel, er wordt daar heel wat ver richt >n relatie met de visserijsituatie hier. We hebben slechts gedaan wat ons nodig leek. nameüik gemeld wat daar ginds aan de gang is Kei is onjuist ons dit euvel te duiden De bewuste artike:en moeten er toe bijdragen de Zeeuwse vissers duiaeüik te maken waar de ge varen nog meer dreigen. Een ander De voor/.ittei van de bij het O.V.B. aangesloten Bedrijfsorganisatie van Zeevarenden (B.V.Z.de heer J. Ko ning. die tot nu toe de actie heeft geleid, kondigde de intrekking van het stakingsparool door het O.V.B. aan Echter niet dan nadat hij dui delijk had laten uitkomen dat de ac tie ook zou kunnen worden voortge zet buiten het O.V.B. om en zonder de veroordeelde commissieleden en zijn eigen persoon. „Houdt er reke-; ning niee dat voor de man die hier; staat een ander kan komen" zei hij tot zijn gehoor. HU deed verder een aantal suggesties, over de wijze waarop men aan een plicht1 lot varen zou kunnen ontkomen. i Verzei Over de in het kort geding gedane uit spraak zei hij, dat verschillende groepe ringen in Nederland zich daar nu al tegen verzetten, l'it heel Nederland spreekt verontwaardiging, maar tevens wordt gezegd dat voor de financiën zal worden gezorgd. „De Nederlandse ar beidersklasse staat nu te turen naar wat verder gedaan wordt door de vissers", aldus de lieer Koning. Burgemeester mr. J. Drijber van Middelburg is in zijn nieuwjaars rede uitvoerig ingegaan op de in dustrialisatie en de precaire finan ciële toestand van zijn stad. Ten aanzien van de ontwikkeling van Middelburg in de industrialisatie- sector was de burgemeester zeker niet pessimistisch gestemd; hij hield de raadsleden echter duide lijk voor, dat regeringsbijdragen een belangrijk deel van hun waar de verliezen als de gemeente zelf op financieel gebied weinig kan doen. Mr. Drijber had voor 1964 een be stek uitgezet, dat de volgende pun ten bevatte: 1. De verwachtingen niet te hoog stellen, maar de be slissingen niet laten beïnvloeden door de moeilijkheden van dit ogenblik; 2. Voortwerken aan de plannen; ook al kunnen de projec ten niet direct worden uitgevoerd, toch is het nodig de belangrijkste besteksklaar te hebben3. Alles op alles te zetten om de financiële po sitie van Middelburg te verbeteren. Volgens de burgemeester heeft de mi nister in de 8e lndustriali>atlenota dui delijk gesteld, dut het nog niet gunstiger wordende beeld van het vertrekoverschot in Zeeland de noodzaak van verdere in dustrialisatie onderstreept. Voor Mid delburg achtte mr. Drijber liet van bij zonder belang, dat in de nota een flexi beler subsidiebeleid ivordt 1 pleit. Twee kansen H(j wees er op, dat de mogelijkheid geop perd wordt prijsreductieregelingen zo nodig ook van toepassing té verklaren op industrieterreinen buiten de kernen, terwijl daarnaast de infrastructuursub sidies zouden blijven bestaan. Voortaan zijn er volgens mr. Drijber dus twee kansen inplaats van één op een rijksbij drage, hetgeen hij voor het Middelburgse Industrieterrein een nog gunstiger per spectief noemde. Mr. Drijber verklaarde, dat Middel burg in 1964 nu het project voor het nieuwe industrieterrein bijna voor uitvoering gereed is spoedig zeker heid moet krijgen over deze ïnfra- struetuursubsidies. Middelburg kan niet langer wachten om het nog wei nig bekende pad der industriewerving te betreden. Versterking Verheugend achtte mr. Drijber het voorts, dat er in de industrial isatienota nogmaals aan herinnerd wordt hoezeer de aantrekkingskracht op nieuwe indus- triën blijkt te worden versterkt door met rijkssteun opgevulde leemten in het pa troon van culturele, sociaal-hygiënische en maatschappelijke voorzieningen. De burgemeester dacht daarbij voor Middel burg niet alleen aan de schouwburg, maar ook aan de sportvelden, het over dekte zwembad tussen Middelburg en Vlissingen. een wijk- en ontmoetingsge bouw in Zuid. Daar Zeeland en Middelburg echter vol gens mr. Drjjber niet de enigen zijn, die plannen ontwerpen, waarschuwde hij er voor de verwachtigen te hoog te stellen. Sprekend over de financiële positie van Middelburg verklaarde de burgemeester, dat met name de rijksbijdragen in „kli maat verzachtende" kapitaalswerken pas redding brengen indien zij een aan vulling zijn op eigen financiële offers, „Voorlopig zijn wij in 1964 echter niet tot een offer van betekenis in staat", be toogde mr. Drijber. Hij merkte op, dat „de hoop der armlastige gemeenten wordt gevestigd op verfijningen en even tuele meevallers in de eindafrekeningen". Daarbij verwacht de minister van bin nenlandse zaken, dat voor 19G6 het jaar waarin de eerste korting op de ga ranties zal plaatsvinden een voldoen de duidelijk beeld zal zijn verkregen. Niet tot 1966 ..Die verwachting kunnen wij delen", aldus burgemeester Drijber, „maar een gemeente in een kritieke ontwik kelingsfase kan onmogelijk tot 1966 wachten". Volgens mr. Drijber is dat geen specifiek Middelburgse zaak; „de gemeenten zullen dan ook ge zamenlijk duidelijk moeten maken. dat wachten tot 1966 voor centrum plaatsen in ontwikkelingsgebieden niet verantwoord is". Weinig optimisme moest mr. Drijber over de woningbouw laten horen. In 1961 kwamen 220 woningen gereed, het jaar daarop 125 en in het afgelopen jaar 121. een onaanvaardbaar laag aantal, Bij de jaarwisseling waren 372 woningen in aanbouw HOI woningwetwoningen. 153 premiewonïngen. 117 ongesubsidieerde woningent, die nog vermeerderd moeten worden met 55 bijzondere wooneenheden. Onverantwoord gens het Pronto-systeem te bouwen 294 woningwetwoningen ln Zuid. De curveprijs blijkt echter heel moeilijk te halen. Verder uitstel achtte mr. Drijber tegenover de vele woningzoe kenden onverantwoordhij had echter goede hoop, dat de oplossing nu nabij is. Naast de E.M.S. tonen ook andere beleg gers een grote belangstelling voor de bouw van woningen, winkelcentra enz.; (Zie slot pag. 2 kol. 6)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 1