25 G0-0P THEE GENT GOEDKOPER! Broeder van komt in Middelburg laize Chefarine .4 AGENDA Meer dan duizend binnenschepen in Middelburg NOORD-ZEELAND Plan „Barbistein" spoedig bouwrijp Buitenlands toneel in Goes en Terneuzen JEUGDNATUURWACHT VLISSINGEN WORDT NIEUW LEVEN INGEBLAZEN MARKTBERICHTEN SUIKERBIETEN IN MIDDELPUNT OP VOORLICHTINGSDAG IN GOES DINSDAG 14 JANUARI 1964 WISSEL SCHOUWEN PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT B Aan slot gebedsweek voor eenheid T OP ZEEUWSE OECUMENISCHE CONTACTDAG Een Nederlandse broeder van Tai zé zal aanwezig zijn op de eerste Zeeuwse oecumenische contactdag op zaterdag 25 januari te Middel burg. Deze contactdag, in de chris telijke h.b.s. aan de Elzenlaan, vormt het Zeeuwse slot van de in terkerkelijke, internationale Week van gebed voor de eenheid der christenen (18 tot 25 januari)Ook in Zeeland zal men, onder meer in Middelburg en Goes, aandacht be steden aan deze gebedsweek, die als thema heeft „De grote Herder der schapen" (Hebr. 13). Zowel in Middelburg als in Goes zullen leden uit de hervormde, de gereformeer de en de r.-k. kerk aan deze gebedswc:K deelnemen alsmede leden uit de andere kerken, die zoals de hervormde kerk. lid zijn van de oecumenische beweging De Gebedsweek voor de eenheid gaat ui' van de Oecumenische Raad van Kerken in Nederland, die een gcbedsbrief heeft sa mengesteld. Plaatselijk nemen ook de rooms-katholieken eraan deel. Wat de jongerenorganisaties betreft: de Oecu menische Jeugdraad in Nederland de Katholieke Jeugdraad voor Nederland en de Nederlandse Katholieke Jeugdraad voor Nederland en de Nederlandse Gere formeerde Jeugdraad hebben in een ge zamenlijk schrijven de bijzondere aan dacht gevraagd voor deze Week der ge- Liefdemaal De Nederlandse broeder van Taizê, zal spreken aan het slot van de Zeeuwse oecumenische contactdag, tijdens een agapé- of liefdemaal. Taizé in Frankrijk is, zoals bekend, een protestantse kloostergemeenschap. De eerste in haar soort waarvan de leden behalve dat zij zich aan bepaalde regels houden geen eigenlijk kloos terleven leiden, maar juist in de wereld werkzaam zijn. Er werken momenteel broeders van Taizé o.a. in Kameroen op sociaal gebied, in eer industriewijk te Coventry en in een arbeidersbuurt te Lyon. Twee Nederlandse broeders van Taizé zijn sinds kort in Utrecht. Zij zullen tot Pasen in ons land blijven. De hervorm de gemeente van Utrecht heeft hen een gebouwtje bij de Janskerk als tijdelijk onderdak gegeven. In een Utrechts her vormd kerkblad schreven broeder Jan en broeder Frank het als hun taak te zien naast werk in de studentenwereld, dagelijks met dankzegging en voorbede aanwezig te zijn te midden van de chris tenen in Nederland en met hen te bidden voor de daadwerkelijke en creatieve een heid in Christus." Wie van deze twee broeders naar de Zeeuwse oecumenische contactdag zal komen is niet bekend. Programma De Oecumenische Jeugdraad in Middel burg heeft het initiatief genomen voor de vormgeving van de week van Gebed Bestrijding van pijn belangrijk verbeterd! Vier middelen in één tablet werken krachtiger zonder de maag van streek te maken I Tegen pijn en griep wordt meer en meer een combinatie gebruikt van geneesmiddelen die eikaars werking ondersteunen. De combinatie van Chefarine „4" werkt niet alleen krachtig maar ook veilig, want één der bestanddelen zorgt dat de maag niet van streek raakt. VANDAAG. Middelburg Electro: Levend begraven. 19 30 uur. 18 i Concertzaal: Brabants Orkest. 20 uur Vlissingcn - Alhambro- De vogels. JU uur. 18 jaar Britannia: Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen, lezing o-er edelstenen. 14.30 uur Goes - Prins van Oranje- Veehouclerijmicl- dag Z.L.M. 14 uur Bijeenkomst Midden- slandsvrouwenvereniging, 20 uur Terneuzen Luxor- West Side Story. 2<i uur. 14 jaar 8as van Gent Olympiatheater: Een meisje met sex-appeal. 20 uur. 18 laar Sociaal gebouw stijfsel- en glucosetabrlek Le zing Jan van de Ven over „Parijs alp cen trum van een geestelijke pmigratie. voor Z VU., 20 uur Zlexlkzee Hervormd verenigingsgebouw Jaarvergadering N C V B20 uur. Bergen op Zoom Roxy Een vrouw is een vrouw. 20 uur. IS Jaar Luxor: Londen na middernacht, 20 uur. 18 jaar. in Middelburg. De verschillende kerken in Middelburg hebben nu in deze week een aantal avonden vastgesteld, die in het bijzonder ook bedoeld zijn en open staan voor dc leden der andere kerken en andere belangstellenden. Het oecumenische avondgebed in de En gelse kerk opent vrijdagavond 17 janua ri om kwart over zeven deze gebedsweek van de orde van de dienst, zoals deze in een gcbedsbrief door de Oecumenische Raad van Kerken is vastgesteld. Voorts zijn er de volgende bijeenkom sten: Maandag 20 januari: Kerkcentrum Koorkerkhof, 8 uur: Vertegenwoordigers van de hervormde en de lutherse kerk zullen hun visie geven op „Waarom her vormd, waarom luthers?"; Dinsdag 21 januari: r.-k. kerkgebouw 8 uur H. Mis en aansluitend een discus sie over het concilie onder leiding van van drs. J. C. M. Jespers, secretaris van het bisdom Breda; Woensdrecht 22 januari: kerkekamer van de doopsgezinde gemeente aan de Blindehoek, 8 uur: „Zijn we als chris ten nieuwe mensen of hopen wij het te worden",lezing door de doopsgezinde predikante mej. dr A. H. A. Bakker, met nabespreking; Donderdag 23 januari: ..De Schakel". Bachtenstene. 8 uur: gesprek, georgani seerd door vrijzinnig hervormden en re monstranten over „Oecumene in praktijk en in theorie". Vrijdag 24 Januari: vrijdagavonagehed in de Engelse kerk en'tot slot zater dag 25 januari de provinciale oecumeni sche contactdag. Deze dag begint 's middags om drie uur met korte lezingen door de gereformeer de predikant A. T. Besselaar uit Eindho ven, die vooreen prot-chr. dagblad het het Vaticaanse concilie bijwoonde en door prof. drs. J. C. Dekkers, profes sor in de dogmatische theologie aan het groot-seminarie 'e Hoeven (N.B.) en .edelegcerde van de bisschop van Bre- a voor oecumenische zaken. Hierna is er gelegenheid om van gedachten te wis selen in kleine kring alsook om een keus te maken uit een programma van Kerk muziek van filmvoorstellingen over cecu- Burgemeester mr. J. Dryber van Mid delburg had in zijn nieuwjaarsrede en kele interessante cjjfers voor zyn raads leden staan. Eerst over het aantal schepen: in 1963 deden 61 kleine zeeschepen (30.500 brt) en 1072 binnenvaartuigen (266.793 ku bieke meter inhoud) de industrieën en haven van Middelburg aan. Later over de verkeersongelukken: In 1963 sterk toegenomen. In 1959 waren het er 245, in 1960 totaal 335, in 1961 bijna 300, in 1962 290 en in 1963 waren het er 418. In deze jaren was het cijfer van het aantal doden en gewonden ach tereenvolgens: geen dode en 49 gewon den, 4 en 73, 4 en 64, 1 en 60. 3 en 97. :rk en hulpverlening stands met informatief materiaal te be zoeken, waarbij ook de „Achttien" en de „Jonge Achttien" zijn vertegenwoordigd. Aan het eind van de middag is er een optreden van een groep van de Zeeuw se balletschool uit Middelburg. Tot slot agapé- of liefdemaal onder In Goes In Goes is er zaterdag 18 januari in de r.-k. kerk een gemeenschappelijke bijeenkomst van hervormden, gerefor meerden en rooms-katholieken. Spre kers zyn ds. A. Klamer van het ra- diopastoraat (I.K.O.R.) en de gods dienstleraar J. A. Segers (r.-k.) uit Bergen op Zoom. De gereformeerde predikant E. Jansen, kapelaan J. Kempers en de hervormde predikant J. Teutscher, zullen de ge beden en dc liturgie verzorgen. Mede werking verleent voorts het r.-k jon genskoor onder leiding van de heer E. Heijblok. Voorts is er op 24 januari in de gere formeerde Oosterkerk te Goes een ge bedsdienst, verzorgd door Jongeren van het chr. lyceum, de r.-k. h.b.s. het G.J.V. en het C.J.V. Tot slot zullen jongeren uit de C.J.V. op 19 januari de G.J.V.-le den bezoeken, waarna de G.J.V. op 23 februari het C.J.V. zal bezoeken. 7JERIKZEE Auto van Zierikzees echtpaar maakte slippartij Het Zierikzeese schoolhoofd L. Th F. heeft dit weekeinde op de rijksweg bij Standdaarbuiten een vrij ernstig ver keersongeluk gehad Zowel de heer F. als zijn echtgenote, die bij hem in de auto zat, liepen enige verwondingen op De auto van de heer F. werd totaal ver nield. Ten gevolge van de gladheid ging de auto van de heer F. bij een s-iel- heid van ongeveer 70 kilometer pet uur slippen, schoof naar de middenberm en kantelde. Via de linkerweghelft en een parallelweg waar de auto weer kantelde belandde de auto in een sloot. De politie liet de twee inzittenden over brengen naar een dichtbij gelegen boer derij. Nadat eerste hulp was verleend werden zij per ambulance naar Zierik- zee vervoerd De heer F liep wonden op aan de borst en het hoofd en kreeg een lichte shock. Mevrouw F. kreeg en kele lichte hoofdwonden en beenwonden Hel: echtpaar was op weg naar Zierik- zee. Voorstelling filmliga De Zierikzeese filmliga heeft voor woensdag 15 januari een Franse film op haar programma staan, „Les jeux de l'amour" onder regie van Philippe de Broca. De film, die in 1960 op het Ber- lijnse filmfestival de hoogste onderschei ding (de zilveren Beer) verwierf, zal een acht uur in de Concertzaal worden ver toond. Op een geestige en fijnzinnige wijze wordt in deze film een huwelijks probleem gesteld en wel de vraag of het niet-legitieme huwelijk op ce duur bevre digend kan zijn, hetgeen door de filmma kers ontkennend wordt beantwoord. Voor zij tot deze conclusie komen, voe ren zij de toeschouwers door een verruk kelijke komedie. In het voorprogramma zal onder meer een filmpje worden ver toond over het Chinees opera ballet in Peking. HAAMSTEDE Vergadering fruittelers en landbouwvereniging Vanmiddag, dinsdag, vergaderen de fruittelers van dc Schouwse Westhoek in hotel Bom te Haamstede. Het onder werp van de vergadering is de ziekte bestrijding. In verband met het belang van de onkruidbestrijding in boomgaar den zal voor de eerste "maal aandacht aan dit onderwerp worden besteed. In deze vergadering zal namelijk de heer Goclderie een toelichting geven. Donderdagavond vergadert de coöp. landbouwver. C. et C. te Burgh-Haam- stede in hotel „Het Wapen van Burgh". In verband met de belangrijkheid van het onderwerp pacht en verkoop land bouw gronden, uitbreidingsplannen en onteigeningen, te behandelen door de heer C. P. J. van Iwaarden uit Goes, zijn ook de fruittelers uitgenodigd. OOSTERLAND Kerkdienst Op donderdagavond 16 januari zal voor de ger. gem. aan .de Sint-Joostdijk te Oosterland optreden ds. Chr. van Dam, predikant van de gereformeerde ge meente van Werkendam. POORTVLIET Raad vergadert De gemeenteraad van Poortvliet zal morgen, woensdag, 's avonds om acht uur voor de eerste keer van dit jaar bij eenkomen. De burgemeester zal in deze bijeenkomst zijn nieuwjaarsrede uitspre ken. Burgerlijke stand ZIERIKZEE. Bevallen: C. W Verboom—v. d. Schelde, i S. J. Kotoun—Blankert, d. M.G. J Gudde- Geloven. d. Overleden: M. A Krabbe. 85 wedn v. M. Kloote C. A. Schieltekatte. 74 j„ wed. W. Rotte- F. den Haan. 70 j„ e. v. W. H. va Almkerk. ZUID BEVELAND HEINKENSZAND De gemeenteraad van Heinkenszand heeft maandagavond tijdens een spoed eisende vergadering besloten 300.000 te lenen bij de Nutsspaarbank te Breda. B. en w. hadden de gemeenteraad bijeen geroepen in spoedeisende vergadering, omdai de gemeente Heinkenszand bé- rielit had ontvangen van G.S. dat voor 1961: 14 woningen waren toegewezen. Deze f 300.000 zal worden gebruikt voor het bouwrijp maken van het bouwplan „Barbistein'' en de houw van woningen. j Met enige eigenaren van gronden In het 1 uitbreidingsplan heeft men reeds over eenstemming bereikt over de prijs van de grond. Het contingent woningen be staat uit vier woningwetwoningen ter vervanging van krotten, vier woningwet woningen voor vrije verdeling, vier pre miewoningen en twee niet-gesubsidieerde woningen. De raad besloot de volgende straten te verbeteren: Julianastraat, Westerstraat en wanneer dit mogeljjk is de Van Cit- terstraat. Simonswei en Vijverstraat. Een geldlening, die de gemeente had ge sloten met de N.V Bank voor Neder landse Gemeenten en die op 1 februari zou aflopen, werd met drie maanden ver lengd. Het „Westdeutsches Tourneetheater" uit Remscheid zal in februari opnieuw een tournee maken voor het middelbaar on derwijs in Nederland. Dit Duitse gezel schap zal onder meer een bezoek bren gen aan Terneuzen en Goes. Deze keer staat geen stuk uit het Duitse klassieke repertoire op het programma, maar „Draussen vor der Türvan Wolf gang Borchert, een stuk van vandaag. De tournee, die wederom wordt georga niseerd door het WIKOR, het werk- en informatiecentrum voor kunst ten diens te van het onderwijs van de rijpere jeugd, komt op maandag 10 februari in het Concertgebouw te Terneuzen en op dins dag 11 febr in de „Prins van Oranje" te Goes. Beide voorstellingen, georgani seerd in samenwerking met de Z.V.U., beginnen om twee uur. In maart komt het Parijse gezelschap „Les Realisations Théatrales" naar Ne derland. Het gezelschap, dat reeds twee tournees voor het WIKOR heeft ge maakt speelt deze keer „Les barbier de Séville" van Beaumarchais. Het stuk wordt 24 maal gespeeld onder meer in Goes op 24 maart in de „Prins van Oran je". Ook deze voorstelling wordt georga niseerd in samenwerking met de Z.V.U. en begint om twee uur. GOES JEUGDGEMEENSCHAP HAAKT IN OP ACTIE „EUROPA" 1,2,3" De Goese Jeugdgemeenschap zal inha ken op de actie „Europa één twee drie", die aanstaande voorjaar van start gaat. De actie heeft tot doel de gedachte van een verenigd Europa in het jeugdwerk te brengen. De raad van afgevaardigden heeft dit tijdens de jongste vergadering besloten. In Goes zal voor dit doel een comité in het leven worden geroepen. Verder werden mededelingen gedaan over de start van een cursus, die stich ting „Sport en Spel" geeft voor de lei ders van het jeugdwerk. Daarin komen gezelschaps-, uitbeeldings- en „kleine kamer"-spelen aan de orde. Ledental tot nul gedaald Geen ambtenaar in vaste dienst Het comité Jeugdnatuurwacht Vlissin gcn zal in de komende maanden een aantal maatregelen treffen om de vere niging nieuw leven in te blazen. Dii is noodzakelijk geworden, omdat het le dental momenteel tot nul is gedaald. Dc oorzaak hiervan is niet zozeer een gC' brek aan animo onder dc jeugd, dan we het tekort aan medewerking van de zij dc van het onderwijzend personeel Meestal staan de onderwijzers wel sym pathiek tegenover de organisatie, maar aan de andere kant zijn zij niet bereid er een deel van hun vrije tijd voor op te offeren. Dit alles bleek op een vergadering van het comité Jeugdnatuurwacht in het avond onder voorzitterschap van de heer Ch. J. Gillissen-Verschage is geho idon Aanvankelijk had men zijn hoop nou ge steld op de mogelijkheid dat in 1963 een ambtenaar in vaste dienst van de stichting Natuur en Jeugd de Zeeuwse afdelingen nieuw leven zou inblazen, maar het gemeentebestuur van Vlissin- gen bleek niet bereid een gedeelte van het hiervoor benodigde bedrag te four neren. Er is echter een kans. dat een der gelijke ambtenaar in 1965 wél zal kun nen v/orden benoemd En om deze man nu niet helemaal van de grond af te la ten beginnen, heeft het comité besloten een aantal maatregelen te treffen om de Jeugdnatuurwacht in Vlissingen levend te houden. Film Allereerst zal men een filmvoorstel ling organiseren, waarbij de bezoekcr- tjes tevens een opdracht krijgen voor het maken van een tekening, waarvan de beste bekroond zal worden. Voorts wil men aan de Vhssingse lagere scholen een circulaire verzenden waarin geattendeerd wordt op het werk van de Jeugdnatuurwacht. Te vens wordt hierin gewezen op de mo gelijkheid tol liet verkrijgen van plantjes bii de Plantsoenendienst van Vlissingen. die de kinderen dan zelf in potten moeten opkweken. Op de vergadering werd verder een ver slag voorgelezen van de laarvergadering van de Stichting Jeugd en Natuur die op 14 december 1963 in Amsterdam is gehouden. Daaruit bleek onder meer dal niet alleen in Vlissingen maar ook lan delijk de Jeugdnatuurwacht kwijnt Er is veel goede wil, maai de mensen ont breken Ook bleek hier dat het contact orgaan „De Jeugdnatuurwachter" te wei nig abonnees heeft om als propaganda middel dienst te doen Naar aanleiding hiervan besloot het bestuur van de afde ling Vlissingen voor iedere lagere school in de gemeente en voor iedere comitélid een abonnement op dit orgaan te nemen. Weekends voor jong volwassenen op „Hedenesse" Gedurende de komende maanden zal riet vormingscentrum „Hedenesse" te Cadzand voor de derde maal een serie weekends organiseren voor jong vol wassenen. Het eerste weekeinde valt op 25 en 26 januari, met als onderwerp: „Grenzen van ons samenleven". Tijdens dit weekeinde zal mr. L A. van Splun- der uit Koudekerke een inleiding houden over „De grenzen van recht en demo cratie in onze tijd". Hei tweede week einde op 22 en 23 februari heeft als onderwerp „Grenzen van leven en dood". Hiervoor heeft men dr. H. A. Boland, geneesheer-directeur van het Juliana-ziekenhuis te Terneuzen als in leider gevraagd. Voorts zal ds. J. A. Poelman, hervormd predikant te Terneu zen medewerking aan dit weekeinde verlenen. Het derde weekeinde op 11 en 12 april zal gaan over „Grenzen van oorlog en vrede". Twee jongeren zullen dan respectievelijk het militarisme en het pacifisme verdedigen. Ds. Dijckmees- ter uit Den Haag zal tijdens dat week einde een inleiding houden over het kern bewapeningsrapport van de hervormde synode. Kraanvogel in W.-Z- Vlaanderen waargenomen De kraanvogel, een zeer zeldzame ver schijning. is op verschillende plaatsen in de provincie waargenomen, met name in West-Zeeuwsch-Vlaanderen. Dit blijkt uit een extra bulletin dat de vogelbe- schermingswacht in West-Zeeuwsch- Vlaanderen heeft doen samenstellen door H. Wille en H. Enkelaar. De samen stellers hebben een grondig onderzoek ingesteld naar de verschijningsvormen van deze vogel in samenwerking met Belgische ornithologen en met de Bel gische jeugdbond voor natuurhistorie. In de verzamelde gegevens zijn ook ge tallen opgenomen elders in de provincie De heer Enkelaar geeft een nauwkeurig relaas van alle waarnemingen die hij zelf deed en van degene die hij van der den ontving. De heer Wille uit Zamer- gem (B.vermeldt een aantal biologi sche bijzonderheden en gegevens over het aantreffen van de kraanvogel in Eu ropa. Met deze mededelingen over de kraanvogel heeft de V.B W. in West- Zeeuwsch-Vlaanderen een belangrijk rapport toegevoegd aan de reeds be staande publicaties en studies. VEILING GOES. 13 Januari. Groenten Per kg- Andijvie 2 82. Prei Al 4-5—55. A2 31 11. afw. 2» Witlof Al 79-84. A2 73—75. B! 70. B2 62—66 Sprui ten Al 76. A2 54—71. B! 65. B2 35-41. afw. 46 Uien geschoond 17—19 Rode kool 1 14 16. 15—16, BI 8—11. Groene Sav kool 1 27—36. Boerenkool 1 22. 2 17—13 Breokpcen BI 4—14. Cl 6—13. Koolrapen 7. VISMIJN COLIJNSPI.AAT. Exportgarnalen 298 kg. 180198. Schar 62 kg Bot 22 kg Schol 213 kg. Sprot 3. kg. Kabel jauw 7 kg. VEEMARKT ROTTERDAM. Totale aanvoer :«78 «tuk» Vette koeien en oenen 1133 Varken» 443 Pry ren (re»p. voor Ie. 2e en 3e kwaliteit) In cent» per kg Vette koeien 370Ktf 338370 230—300 Varkens (lev gew >256 253 250 Vette koeien aanvoer aU vorige week. han del kalm. prijzen l»to kwaliteit prijshoudend. 2de kwaliteit en 3de vooral niet hoger, pri ma'* hoven notering Varken* (levend gew.): aanvoer ruimer, handel «troef, prijzen let» I lager, prima vleesvarken» boven notering, rlachtzeugen t 2—1 2.15 per kg. VLA8MARKT ROTTERDAM. COÖPERATIEVE VELCWSE EIERVEILING. 13 januari Waterrootvlas: lage soorten van I Aanvoer 303.200 stuks, handel vlot- Prijzen f 225 tol 2.40. middensoorten van f 2-45 lot I <P°r 'f- »tuk*> eieren van 31—53 gram 8.21 best vla» van 1 2.70 tot f 2 90. on* Dauwrootvlos: van 1 90 tot 2 30 Breekvlas: van 1 1.00 tot 1.70. afhankelijk van kwaliteit en bewerking. Gezwingelde lokken: van 0.80 tot 110. De aanvoer van waterrootvlas bleef In de af gelopen weck op het peil van vorige weck gehandhaafd en bestond voornamelijk uit la gere merken, terwijl van de middensoorten en best vlas in vergelijking met vorige we ken het aanbod kleiner was Er bestond een kalme vraag zodat de prijzen zich moeilijk konden handhaven Daar enkele vlassers niet genegen waren op iets lager niveau te verko pen. werd de produktie niet ten volle ver kocht- De produkile van dauwrootvla* gaf een klei ne verlaging te zien. het aanbod werd nauwe lijks opgenomen, de prijzen konden zich moeilijk handhaven Van breekvlas was na genoeg geen produktie, de enkele partij die werd aangeboden wordt regelmatig geruimd. Gezwingelde lokken komen Iets ruimer aan de markt en worden vrij regelmatig afgeno men. de prijzen vertoonden een lichte verla ging. AARDAPPELTERMIJNMARKT ROTTERDAM. De markt was gedurende de afgelopen week flauw gestemd, waardoor de prijs voor Bintje 35 mm opw april levering terugliep van 16 lot 1 14.30 per 100 kg Op het lagere niveau kwamen er meer kopers in de markt, zodat enig herstel intrad en de markt sloot met 1 14.90 verkopers en f 14 70 kopers. De weekomzet beliep 503 contracten, tegen een omzet van 101 contracten in de vooraf gaande week. Het aantal openstaande contracten beliep bij het einde van de ..call" vrijdagmiddag 684 le gen 780 vorige week. GRAANBEURS ROTTERDAM. 13 Januari. Tarwe volgens monster 17 pet. vocht, tot t 35.75. levering deze week. franco Rotterdam per schip. Zomergerst volgens monster 24—27.25 Haver volgens monster 22—f 24.25. Groene erwten volgens monster 40—49 Schokkers volgens monster 1 10.— 58 franco Rotterdam. VEEL BEZOEKERS NAAR PRINS VAN ORANJE" Twee man kunnen 14 ha bewerken Er stond maandagmiddag een actuele zaak op het programma van de voor- liehtingsmiddag. die de vereniging voor bedrijfsvoorlichting West-Zuid-Beveland organiseerde: de moderne suikerbieten teelt. Enkele honderden landbouwers uit Zuid- en Noord-Beveland namen de ge legenheid te bant om zich op de moge lijkheden te oriënteren. Zy beluisterden daarvoor in een volle foyer van de „Prins van Oranje" te Goes een tweetal (leidingen en zagen een film. Hoe twee man een oppervlakte van 14 ha bieten kunnen verzorgen, nu het aan tal arbeiders in de landbouw steeds te rugloopt, kregen de bezoekers te horen van de heer F. J. Edens. Deze heeft als medewerker van het Instituut voor Landbouwtechniek en Rationalisatie de mogelijkheden op dit gebied on derzocht en bracht er maandagmiddag „verslag" van uit. Uiteraard moet de bewerking intensief gemechaniseerd worden onder meer door net gebruik van precisiezaaimachine en rijendunner. Daarbij moet men verschil lende voorwaarden in het oog houden, zo hield de inleider zijn gehoor voor: men moet uitgaan van een vlak zaaibed, nauwkeurig zijn bij het zaaien en niet te snel (3.3 km per uur) rijden. „Verder moet U niet schromen om de sleur bij de bewerking te doorbreken en het werk ii te passen bij de omstandigheden", betoogde de heer Edens. Aan de hand van de duur en de resultaten van de ver schillende bewerkingen toonde de inlei der de mogelijkheid aan om 14 ha met twee man personeel te „bedienen". Onkruid Een andere zaak van technische aard kwam op deze. voorliclitingsmiddag nog aan de orde: de chemische on kruidbestrijding in de bietenteelt. Deze materie kregen de bezoekers uiteengezet door de assistent van de rijkslandhouwvoorlichtingsdienst te Goes, de heer P. Verhage. Deze wees er in een korte inleiding op. dat men bij de onkruidbestrijding tn de bieten niet altijd op succes "moet reke nen: het weer speelt ook een woordje mee. De inleider drukte zjjn gehoor op het hart vooral te letten op het juiste tijdstip waarop de chemische middelen toegepast moeten worden Vervolgens behandelde hij de verschillende bestrij dingsmiddelen. die toe te passen zijn bij of kort na het zaaien, de middelen die lang nawerken en toegepast moeten worden kort voor de opkomst van de bieten en middelen, die men kan ge bruiken zowel voor als na de opkomst. De heer C. J. Sleketee uit Driewegen vertoonde vervolgens een film, die de voorjaarsmechanisatie in de bietenteelt onder de aandacht bracht en een forum van deskundigen behandelde de vragen, die de bezoekers naar aanleiding van de behandelde onderwerpen naar voren brachten. De voorzitter van de werk groep „mechanisatie" van de organise rende vereniging, de heer J. M. Kake- beeke, had de byeen komst met een wel komstwoord geopend. Veren hadden weinig hinder van mist De mist heeft in Zeeland maandag wei nig last veroorzaakt. Slechts plaatselijk kwamen zeer dichte mistbanken voor. Met name in het zuidwestelijk deel had men nogal met de mist te kampen. De veerdienst Breskens-Vllssingen moest vanaf 9.50 uur tot 12.50 uur worden stil gelegd. Ook 's midSags viel de boot van 2.50 uur uit Vlissingen en die van 3.20 uur vanuit Breskens uit. De andere veer diensten functioneerden normaal. Passerende auto rijdt in dichte mist tegen twee tegenliggers Ter hoogte van Nieuw- en Sint-Joosland is maandagmorgen de automobilist H. B. uit Souburg bij het inhalen van een vrachtauto tegen een tegemoetkomen de personenauto gereden op de rijksweg 58. Vervolgens reed hij nog tegen een daarachter rijdende auto. De dine wa gens werden alle ernstig beschadigd, maar persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Het ongeval ontstond toen H. B„ rijdend in de richting Goes bij Nieuw- en Sint- Joosland in dichte mist een vrachtauto wilde inhalen. De tegemoetkomende au to's van C. K. uit Bergen op Zoom en C. M. uit Lewedorp reden hierop tegen de passerende auto van B. op. Expositie over verkeersonderwijs in Zeeuwse steden In drie Zeeuwse steden houdt het Ne derlands Instituut voor Verkeersonder wijs deze week een expositie over ver- keersinstructie en de middelen daar voor. Dat gebeurt donderdag a.s. in Mid delburg („Nederlands Koffiehuis", van 19 tot 22 uur) en te Goes (Ockenburg, 10 tot 15 uur) en in café „Neutraal" te Terneuzen vrijdag aanstaande van 11 tot 16 uur. De tentoonstelh'ng bevat verschillende nieuwe verkeerscursussen, instructie boekjes. -borden, en -wandplaten en een complete verkeersinstructie via strips dia's. ALLEEN BIJ CO-OP ELK TWEEDE PAKJE -1094; 6 -12 24. AARD APFELRF.URS ROTTERDAM. 13 Januari Kloiaa/tlappelen 35 mm opwaart»; Eigenheimer 1315 Bintje 11—12 75 Beve lander 14—17. Meerlnnder 12 -13.50. IJsclstor 8—10 Klein,arrtoppelen 33 mm opwaarts: Eigenheimer 13 15 75 Bintje 1150—13. Fu- 12—13 Klelaardappelrn voor de export im opwaart»: IJiclswr 10.50. Overige ra»- geen handel Zandanrdappelen 35 mm op- rts: Bintje 9 IJseliter en Liberia» geen handel Zar.rtnnrdappclen voor de export 35 opwaart*. Bintje 11 Overige rawen geen handel Stemming: binnenland flauw Ex port- weinig handel Voer aardappelen 2 50— Prijzen berekend per 100 kg en op de handelsvoorwraarden va-tgeste d voor de ver koop van consumptieaardappelen op wagon, schip of auto. VEILING BERGEN OF ZOOM. 13 Januari Andijvie 85—90 Witlof 60—68. Breekpeen 5—10 Waspcen 32—38 Uien S 16 Prei 2544 Rode kool 3—13 Witte kool 6—12 Sav kool 22—34. Boerenkool 22—28. Spruiten 40—136 Koolraap 811 Selderij per bos 14—20. Cox Orange tO101. Jonathan 2542. Golden Delicious 40—58 Heden overleed tot on ze grote droefheid, zacht en kalm, onze in nig geliefde en zorgza me man, vader, be huwd- en grootvader JAN LAMPER. echtgen. van P. Griep, op de leeftijd van 68 jaar. Joh. 14 1-3. P. Lamper-Griep. J. J. Scheele- Lamper. Fr. Scheele. A. P. Lam per. H. G. Lamper ter Veld. P. A. Lamper. S. Lamper-Servaas. En kleinkinderen. Yerseke. 11 januari 1964 Dominicusstraat 11. De begrafenis zal plaatsvinden dinsdag 14 jan. a.s. om 1 uur. Heden werd plotseling van ons weggenomen onze lieve vader, be huwd- en grootvader JAN MOL, weduwnaar van Neeltje de Jager, op de leeftijd van 69 jaar. Goes M. Mol. C. Mol-Mol. Hulst G. Mol. L. Mol. Rammeloo: Betty. Oudelande: J. Mol. M. Mol-Steketee. Oudelande, 13 januari 1964. Doelstraat 14. De begrafenis zal D.V plaatshebben op don derdag 16 januari 1964 des middags om 14 uur. Heden overleed tot on ze diepe droefheid onze geliefde vrouw, moeder, behuwd-, groot- en overgrootmoeder FRANCIXA VERBIRG- KOMEJAX, in de gezegende ouder dom van 81 jaar en 10 maanden. Borssele J. Verburg. G. van Nieuwenhuyzen- Verburg. J. van Nieuwen huyzen. Kinderen en klein kinderen. Kortgene: J. Verburg. N. Verburg- Meerman en kinderen. Borssele, 13 januari 1964. Westsingel 46. De teraardebestelling zal plaatshebben op donderdag 16 januari a.s. vanuit het vereni gingsgebouw te Borsse le om 12 uur. Heden overleed in de hope des eeuwigen le vens onze innig gelief de vader, behuwd-, groot- en overgrootva der. de heer PI ETER MELIS, sedert 1937 weduwnaar van Cornelia Jacoba de Muynck. op de leeftijd van 8 jaar en 2 maanden. Allen die hem gekend hebben zullen beseffen wat wij In hem verlie zen. Borssele P. Melis. M. Melis-Kribbe. Borssele: A. J Melis. J. Melis-Koster. Yerseke: Ph Butijn-Mells. M Butijn. Krabhendtfke ■J Melis M Melis-Hofman Kleinkinderen en achterkleinkind Borssele. 13 januari 1964 Monsterweg 17 De begrafenis zal plaatshebben D.V don derdagmiddag 2 uur vanaf de consistorie der ger. gemeente.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 17