REBELLEN NEMEN DE MACHT OVER OP ZANZIBAR Republiek uitgeroepen Maatregelen tegen roken sigaretten gewettigd Scheldeloodsen contra „hobby" binnenschippers Sultan en eerste minister gevlucht Ook Duits rapport over het roken Toestand in Panama blijft zeer gespannen Seinvlaggen soms niet te onderscheiden 207e jaargang - no. 10 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE. GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Directie: F. »en de Velde, P. B. den Boer en W. de Pagter Hoofdredactie: W. Leertouwer en O. A de Kok. Abonnementsprijs 76 oent per weck, 9.75 per kw.; franco per post 10,— p. kw. Losse nummers 16 ct. Bureaus Vll&slngen: Walstraat 68-60, teL 2353 <b g.g red. 3508 adv. 3647/3643); Middelburg: Markt 51. tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375); Goes: Gr. Markt 2. te! 6140 (b.g.g. red. 7e53. adv, 5213); OosUjurg: tel. 2395; Terneuier.: Aramaalatraat 2. lel. 2911. Zierltaee red. tel. 2425 adm tel. 2094. Adv. pr. 32 ct. p. mm. Min. p. adv. 4.80. Inges med. »x tarief. Kleine adv (max. 8 regels) 32 ct p. regel fmin. 1.60). ..Brieven bur. van dit blad" 25 ct- meer. Giro 359300 P.Z.C.. Midlelburg. Maandag 13 januari 1964 Gladheid eist tol Pagina 2 Op de foto: sjeik Mohammed Sjamte, eerste minister van Zanzibar, die samen met de sultan na de staatsgreep is ge vlucht en thans op een schip voor de kust van het eiland verblijft. Op het eiland Zanzibar voor de Afrikaanse oostkust is gisteren de republiek uitgeroepen, nadat 600 opstandelingen de macht van de re gering hadden overgenomen. Er is een nieuwe regering gevormd, bestaande uit leden van de Afri kaanse Sjirazi-partij en de linkse Oemma-partij. Aan het hoofd van de nieuwe regering staat sjeik Obeid Karoeme, die tevens president van de nieuwe republiek Zanzibar is. Sjeik Abdoel Rachman Baboe, de leider van de Oemma-partij is minister van buitenlandse zaken en defensie. De Oemma-partij is vorige week door de omver geworpen regering, die onder Arabische leiding stond, verboden. Op schip De sultan van Zanzibar, Sejjid Jam- sjid Ben Abdoellah Ben Chalifa en zijn eerste minister sjeik Mohammed Sjam te, zijn gisteren van het eiland gevlucht. Zij bevonden zich gisteravond aan boord van een schip voor de kust. Veel bloed is er bij de opstand niet vergoten. De opstandelingen braken het verzet van de politie" snel. Vasf staat, dat drie politiemannen het le ven hebben gelaten. De toestand was gisteravond nog vrij verward. i Op sommige plaatsen zou nog wor den geschoten, e commissaris van politie verklaarde, dat de opstandelingen twee arsenalen hadden overvallen en alle wapens mee genomen. Vervolgens maakte zij zich meester van de politiebureaus, de open bare gebouwen en het vliegveld. Op het eiland Zanzibar, dat een maand geleden onafhankelijk werd. wonen 300.000 men sen van wie 500 Europeanen. AMERIKAANSE DESKUNDIGEN „Groot gevaar voor de gezondheid" Een Amerikaanse commissie van deskundigen is van oordeel dat „het roken van sigaretten een der mate groot gevaar voor de gezond heid inhoudt, dat het het nemen van passende bestrijdingsmaatre gelen wettigt". Dr. Luther L. Terry, „surgeon general" van de Verenigde Staten, die de com missie heeft gevormd om de gevolgen van roken voor de gezondheid te bestu deren, verklaarde tegenover journalis ten: „Ik kan de commissie verzekeren dat wij spoedig stappen zullen doen om vast te stellen welke maatregelen de openbare gezondheidsdienst dient te ne men". De commissie noch dr. Terry gingen op de aard van de eventueel te nemen maatregelen in. Hoger sterftecijfer De commissie kwam tot de conclusie dat het roken van sigaretten in verband staat met een hoger sterftecijfer bij een aantal ziekten. „Gezien de voortdurende en toenemende bewijzen uit vele bronnen", aldus het rapport van de commissie, „is de com missie van oordeel dat het roken van sigaretten in aanzienlijke mate bij draagt tot de dood als gevolg van be paalde ziekten en het sterftecijfer in het algemeen" „In vergelijking met het roken van sigaretten bleek het sigaar- en pijproken van weinig betekenis" van sigaretten en longkanker bij mannen. De gevolgen van het roken van sigaretten overtreffen verre alle andere factoren. De gegevens die be trekking hebben op vrouwen, hoewel minder uitgebreid, wijzen in dezelf de richting. Voor sigarettenrokers is het risico op longkanker negen tot tien maal groter dan voor niet-rokers. Voor zware rokers is dat zelfs het twin tigvoudige. De dodelijke afloop bij aandoeningen van de hartkransslagader een van de voornaamste doodsoorzaken in de V.S. was bij sigarettenrokers 70 pro cent hoger, dan bij anderen. Causaal verband Schepen en vlaggen vormen een vertrouwd beeld op de Zeeuwse wateren. Soms ook voeren de bin- nenvaartuigen en andere kleine schenen zoveel reclamevlaggcn dat de seinvlaggen niet meer wor- den opgemerkt. 1 (Foto P.Z.C.) Bijzonder hoog Het rapport zegt voorts dat uit de ge combineerde rapporten blijkt dat het sterftecijfer van sigarettenrokers in ver houding tot niet-rokers bijzonder hoog is: voor longkanker 10.8 tegen een niet- roker, bronchitis en emphysema 6.1, kanker 4.1, kanker aan de slokdarm kanker 4.1, kanker aa nde slokdarm maagzweer 2.8 en de groep van andere bloedziekten 2.6. Voor ziekte aan de hartskransslagader is de verhou ding 1.7. De commissie doet geen uitspraak ov< de gevolgen van het roken van filter sigaretten, omdat zij niet over voldoen de materiaal op dat gebied beschikt. Dr. Terry weigerde antwoord te geven op een vraag of het rapport het offi ciële standpunt van de Amerikaanse ge zondheidsdienst weergaf. Rcflclies De Amerikaanse tabaksindustrie zei zaterdag in een verklaring dat het rapport „niet het laatste hoofdstuk" is „Er moet over dit onderwerp nog heel veel meer bekend worden", dus de verklaring. De (lrie grote Amerikaanse televisie maatschappijen „National Boadcasting Compagny", „Columbia Broadcasting System" en „American Broadcasting Company", maakten bekend dat zij hun reelameovereenkomsten zullen herzien. Zij zullen de bijeenkomst van het bu reau dat belast is met de bestudering van de „publiciteitscode" deze maand bijwonen. Oorlogsschip Het Britse oorlogsschip „Owen" heeft opdracht gekregen naar Zanzibar te va ren om zonodig Britse onderdanen te evacueren. Het schip werd gisteravond nog in Zanzibar verwacht. De bevel voerende officier mag alleen tussenbei de komen als het gaal. om de verdedi ging van Britten. De Britse hoge commissaris in Zanzi bar heeft de Engelsen in het land de raad gegeven thuis te blijven. Deson danks is hij niet van mening, dat het op het ogenblik noodzakelijk i* tot eva cuatie van Engelsen over te gaan. >5' Pro-Chinees' De leider van de Oemma-partij, die zich Mohammed Baboe noemt, is vakbonds leider en onderwijzer geweest. In het voorjaar van 1963 trad hij af als se cretaris-generaal van de nationalisti sche partij die de invloedrijke Arabische minderheid vertegenwoordigt. Hij vorm de toen een uiterst linkse partij, die zich als eerste oei een hervorming van het grondbezit stelde. Wegens zijn ac ties tegen het grootgrondbezit was hij eerder door de Britten tot vijftien maan den gevangenisstraf veroordeeld. Hem was toen „oproerige activiteit" ten laste gelegd. ï)e laatste tijd heeft Baboe veel ge reisd, waarbij by o.a. Engeland, enige Afrikaanse landen en communistisch- China bezocht. Hy staat bekend om zijn „pro-Chinese" sympathieën. Een tijd was h(j vertegenwoordiger van het persbureau Nleuw-China in Zanzibar. Kort voor bet uitbreken van de revolu tie zou hy vla Tangaujika uit Peking naar zjjn land zyn teruggekeerd. DRONKEN AUTOMOBILIST RIJDT 2 MENSEN DOOD Een dronken automobilist heeft gister avond In Den Burg op het eiland Texel het echtpaar Barhorst-Bos aangereden dat op weg was naar de kerk. De 67- jarige heer Barhorst werd twintig meter meegesleurd en was op slag dood. Zijn j even oude vrouw werd ernstig gewond. Zjj werd met een extra ingezette boot naar Den Helder gebracht, waar zij ech- ter kort na aankomst in het ziekenhuis overleed. Daarmee was aan de tragedie nog geen einde gekomen, want na de aanrijding was de auto tegen het huis van de we-1 duwe Witte-Bakker gebotst. De dronken automobilist ging de woning van de vrouw binnen. Zij schrok zo hevig, dat zij een beroerte kreeg. De ruim 60-jarige weduwe is enige uren later overleden. De automobilist, de 43-jarige vrijgezel H. J. J. zou een aantal cafés op het eiland hebben bezocht. De politie heeft hem ter plaatse gearresteerd. FIDEL CASTRO NAAR MOSKOU De persafdeling van het ministerie van buitenlandse zaken in Moskou heeft mee gedeeld dat de Cubaanse premier Fidel Castro vanochtend per vliegtuig in de Russische hoofdstad wordt verwacht. De Cubaanse premier brengt een offi cieel bezoek aan de Sowjet-Unie. I'rof. dr. Reinhold Poche van de medi sche academie in Hamburg heeft be kendgemaakt, dat over enkele weken een Duits rapport zal verschijnen over de samenhang tussen het roken en de gezondheid. De Duitse onderzoekingen, die vijf jaar lang door de vereniging van Rijnland- Westfaalse pathologen zijn verricht, komen, in tegenstelling tot de Britse en de jongste Amerikaanse speurarbeid, tot de conclusie, dat voor het ontstaan van longkanker niet zozeer het roken van sigaretten dan wel de uitlaatgas sen van motorrijtuigen en verdere ver ontreiniging van de lucht door fabrie ken van belang zijn. Niettemin zijn ook de Duitse onderzoekers tot de slotsom gekomen, dat de kans op een langer le ven voor zware sigarettenrokers af neemt, doordal de kans op vooral hart en vaatziekten toeneemt. Professor Poche is daarentegen van oordeel, dat het roken van sigaretten voor het ont staan van longkanker nagenoeg zonder betekenis is. Uit de onderzoekingen van de laatste jaren is volgens hem geble ken, dat vooral automobilisten en in dustrie-arbeiders. die het meest aan luchtverontreiniging zijn blootgesteld, vaak longkanker krijgen. w Nieuw Oostduits voorstel voor passen Oost-Duitsland is bereid toe te staan dat Westberlijners wegens „dringende familie-aangelegenhe den" bezoeken afleggen in Oost- Berlijn. Dit is zaterdag bekendge maakt door het Oostduitse pers bureau „A.D.N." en in de Oostber- lijnse dagbladen. Een woordvoerder van het Westberlyn- se stadsbestuur bevestigde het later, maar voegde er aan toe dat geen uit gewerkte voorstellen waren ontvangen van de Oostduitse regeringsonderliande- laar, Erieh Wendt. Prinses Irene brengt een maand vakantie door in Spanje als gaste van de Nederlandse ambassadeur in Madrid. Zaterdag bracht zij een bezoek aan het ÖTiëntepaleis, een museum in de Spaanse hoofdstad. Op de foto prinses Irene met mevr. Pan Panhuijs. echtgenote van de Nederlandse ambassadeur in Ma drid en de curator ran het mu- Panamese studenten lopen met een spandoek, waarop te lezen staat panama is geen protecto raat van de V S., maar een vrij land". Op de voorgrond politie mannen. Ongeregeldheden in Calcutta - meer dan 100 doden Weer ongeregeldheden in Colon V.S. zullen zich niet terugtrekken uit kanaalzone De nieuwe onlusten die in de nacht van zaterdag op zondag zowel in Panama-stad als in Colon, aan de Atlantische kust, zijn uitgebroken, hebben drie doden geëist en een aantal gewonden. Meer dan 30.000 moslims uit India heb ben in vier dagen de grens met Oost- Pakistan overschreden nadat in Calcut ta ongeregeldheden tussen moslims en Hindoes waren begonnen, zo blykt uit berichten die in Dacca bekend zijn ge worden. Volgens deze, overigens onbevestigde, berichten zouden meer dan 100 mensen om het leven 7.ijn gekomen en nog eens een paar honderd gewond zijn geraakt bij de schermutselingen in Calcutta en Bengalen. De regering van Oost-Pakistan heeft bij de regering van West-Bengalen krachtig geprotesteerd tegen de wanordelijkheden. Volgens ui Dacca ontvangen meldingen zou de politie in Calcutta meer dan 10 maal hel vuur hebben geopend op de be togende menigten. Ook wordt gemeld dat er een avondklok is ingesteld in Cal- _yt^M cutta en bijna alle steden die tussen Cal- heeft gezonden is gebleken, dat vrijdag cutta en de grens van Oost-Pakistan bij de ongeregeldheden ook liet stadskan- hg?!P Deze maatregelen zouden zijn ge- toor van de r.l.M. aldaar grondig is volgd door hev.ge vuurgevechten. Hui- j vernield. Of het ook is uitgebrand, 7.0als zen en wmkels van moslims zouden zyn ,het kantoor van Pan American .Airways, geplunderd en beschoten. ls njet bekend. K.L.M.-kantoor werd bij relletjes vernield Volgens niet-bevestigde berichten zon den twee Amerikaanse militairen wan Portoricaanse afkomst doodgeschoten zijn toen zij op het punt stonden, naar de zijde van de Panamese betogers over te lopen. De ongeregeldheden in Colon ontstonden toen zaterdagavond schoten werden ge wisseld tussen Panamese schutters en Amerikaanse militairen. De betogers wierpen ook „Molotow-cocktatls" naar een hotel. Gisteravond heerste er weer rust in Panama-stad. waar leden van de Pa namese nationale garde thans de Amerikaanse militairen hebben ver» vangen bij het patrouilleren op som mige punten aan de grens tussen Pa nama en de kanaalzone. Panamese vlag Op aanraden van de speciale afgezant an president Johnson, Thomas Mann, hebben de Amerikanen nog een gebaar tegenover de Panamezen gemaakt: van de openbare gebouwen in de Panama kanaalzone moeten voortaan naast de Amerikaanse vlag de Panamese uitge stoken worden. Deze maatregel geldt ook voor het Amerikaanse lyceum in Balboa, waar de Amerikaanse scholie ren donderdag het incident veroorzaakt hebben, dat liet sein was voor het be- van de onlusten. Intussen beraadslaagden vertegenwoor digers van de O.A.S. (Organisatie van Amerikaanse Staten) met president Ro- bert F. Chiari van Panama over de middelen om aan de ernstige crisis tus sen zijn land en de V.S. een einde te maken. Chiari verklaarde dat de V.S. de vier Panamese eisen eerst moest inwilligen alvorens besprekingen kunnen aanvan gen. De eisen zijn schadevergoeding voor de relletjes, het hijsen van de Panamese vlag naast de Amerikaanse in de gehele zone van het Panamakanaal, verwijde ring van alle wegbarricades tussen de zone en Panama-stad en terugtrekking van Amerikaanse legertroepen uit de zonegrens. Veiligheidsraad Overeenkomstig een in de nacht van vrijdag op zaterdag door de Veiligheids raad genomen besluit, heeft de voorzit ter van deze raad zaterdag in gelijk luidende boodschappen aan de Panamese en Amerikaanse ministers van buiten landse zaken gevraagd „de onder hun bevel staande militairen de uiterste ma tiging op te leggen en de burgerbevol king te beschermen". MET BIER- EN LIMONADERECLAMES IN TOP... „Zeg het met vlaggen," is te genwoordig het motto van tal van binnenschippers, die hun vaartuigen hebben opgetuigd met soms tientallen vlaggen en wimpels als geldt het een ver siering voor een feest op het wa ter. Van de rijk gepavoiseerde schepen wapperen bij voorkeur reclamevlaggen van olie- en benzinemaatschappijen, van brouwerijen en fabrieken van frisdranken. Deze rage onder de schippers werkt het onderschei den van seinvlaggen bepaald niet in de hand, de loodsen op de Westersehelde kunnen er over meespreken. Herhaalde malen al hebben de Schel deloodsen hun chef, de directeur van het loodswezen in het zesde district, kolonel J. A. van Beusekom, verzocht pogingen in het werk te stellen het voeren van allerlei vlaggen en wim pels door binnenschepen, en andere voertuigen, zoals bokken, sleepboten en vissersschepen te doen ver minderen. „Het is eigenlyk een zaak van minimaal belang. Voor zover mjj bekend zyn er nog geen ongelukken gebeurd als gevolg hiervan, maar voorkomen ls beter dan genezen", zei ons de heer Van Beusekom. Daarom ook heeft hij de aandacht van het schlppersweekblad „Schuttevaer" op deze kwestie gevestigd. Waarom het maken van reclame voor frisdranken, oliesoorten enz door bin nenvaartuigen gevaar kan opleveren voor de scheepvaart? Het kan voor komen, dat een schipper met een vlag wil seinen. Bijvoorbeeld met een ro de vlag hetgeen betekent: „Voor zichtig voorbij varen." Het is dan het belang van de betrokken schip per. dat ae loods van een zeeschip, dat met een snelheid van meer dan 15 knopen de Schelde op- of afvaart, het sein opmerkt. Maar het herkennen van het sein is juist bijzonder moei lijk als de vlag temidden van andere vlaggen hangt, die vaak nog min of meer dezelfde kleur hebben. In zo'n geval kan men het de lo"-'-en niet euvel duiden, dat zij niets zien en het schip op snelheid houden, met moge lijk alle nare gevolgen van dien voor het betrokken binnenschip. Lichten goed Het is eigenlijk een vreemde zaak met de vlaggenrage onder de schip pers. Geen enkele schipper haalt he: in zyn hoofd 's nachts extra lichten te voeren, omdat hij wel weet. dat niets gevaarlijker is. Trouwens, het is ook verboden. Maar het voeren van vlaggen en wimpels is voor de meeste schippers een doodgewone zaak. In elk geval is er geen enkel artikel in het binnenaanvaringsregle- ment, dat daar iets over zegt. For meel zijn de schippers dus in hun recht, als ze hun vaartuig met bier limonade- en oliereclames uitrusten, maar geheel zonder gevaar is hun hobby niet. Wat zou er van terecht komen, zo zei ons de heer Van Beuse kom, als ook de zeeschepen in het wilde weg reclamevlaggen gingen voeren. Elk schip, dat Vlissingen pas seert geeft met vlaggen een drie let- tersein. De man aan de wal, die de seinen moet „vertalen", zou bepaald tn moeilijkheden komen als er nog tientallen andere vlaggen en vlagge tjes vanaf het schip woeien. Ter vergroting van de veiligheid op het water willen de loodsen op de Westerscheide alle reclamevlaggen van de binnenvaartuigen en andere schepen weren. Ais het aan hen lag zouden binnenschippers kunnen vol staan met alleen de natievlag en de nodige seinvlaggen. Als hobby is het voeren van reclame vlaggen geen succes... De Amerikaanse minister van buiten landse zaken. Dean Rusk, heeft gisteren in een televisievraaggesprek verklaard, dat er geen sprake van is dat de V.S. de zone van het Panamakanaal ontrui men. Trouwens, geen enkele verant woordelijke Panamese leider had hier om gevraagd. I)e minister was van oordeel, (lat com munistische elementen deel hadden ge nomen aan de eerste incidenten en dat premier Castro van Cuba een directe verantwoordelijkheid voor het gebeuren heeft. V.V.D. streeft naar breder draagvlak De Volksparty voor Vrijheid en Demo cratie streeft naar een groter en breder uitgangspunt. Naast het werk van een aantal nieuwe studiecommissies zal van het hoofdbestuur uit nauwer con tact met afdelingen en leden worden op genomen om zich vertrouwd te maken met de denkbeelden, die in de partij- geledingen leven. Gestreefd wordt naar een volledig twee-riebtingverkeer. De wil van de leden moet tot de politieke vorm geving bijdragen. Dit verklaarde rnr. H. van Riel. hoofd bestuurslid van de V.V.D. en fractie leider in de Eerste Kamer, zaterdag avond tijdens een partijvergadering in Zwljndrecht. Hij zei voorts, dat alle moeilijkheden eensgezindheid tussen hoofdbestuur, mi nisters en kamerfracties. Dit bleek ook tijdens een zaterdagmorgen gehouden bestuursvergadering, waaraan ook prof. dr. P J. Oud heeft deelgenomen."Mr. Van Riel zei. dat de tijd van kritiek en meningsverschillen voor bij is. Er is nu alle gelegenheid voor construc tieve medewerking uit alle partijkrin gen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 1