<s> olympische wintersport Sjoukje Dijkstra heeft een obsessie perfectioneren van ijsfiguren Televisie brengt 40 uur De winnende partij van Baba Sy tegen De Jong 1 Maar waar ze in Davos uit moet gaan MÊÊtÊÊÊtKÊÊÊÊf*' weet ze na vier jaar nog niet n r s Nederlands team van negen man Secretaris en rentmeester van ambacht West-Souburg Nederlandse ploeg voor Europese schaatstitels Almelo pleit voor Randstad Twente Klein drama in de finale ZATERDAG 11 JANUARI 1964 PROVINOIALB 2 B B W 8 B O O R A N T DRIE TITELS IN ZES WEKEN ut (WW JtW'. ^„awccl jf V ryr »4r DAVOS vrijdag „Drie titels in zes weken. Die zijn te krijgen, ja. Maar óf ik ze krijg...?" Fors prikt ze de punten van haar schaat sen in het ijs en weg glijdt ze weer naar haar baanhoek. „Die Weltmeisterin?", zei de receptionist van hotel Belvédère een uur tevoren. Hoofdschuddend over de domheid van mijn vraag wees hij met zijn duim naar het raam„Dort unten, im Eisstadion". Door het raam zag ik de ijsbaan van Davos op enkele loopminuten afstand. Suilend over de bevroren sneeuwplekken liep ik terug over de Promenade, volgde de lichtblauwe borden en kwam langs ge vaarlijk gladde daalpaden bij de baan. „Die Weltmeisterin?", zei daar de lokettiste. „Nein, nicht hier". Ze keek even over de hardrijbaan voor haar, waar velen groot en klein rondreden. „Dort!" Een hoofdruk naar achteren wees me de richting naar de ingang van het lichthouten ijshockeysta- dion, waarin vier meisjes en twee jongens met hun scherpe schaat sen kleine en grotere cirkels in de ijsvloer trekken. Meer dan een halt uur duurde het voor SJOUKJE DIJKSTRA naar het deurtje in de omschutting van de baan kwam. „Hé. wat komt U doen?", zei ze herkennend. Enkele minuten praatte ze. Haar laatste woorden waren: maar of ik ze krijg...." Weg gljjdt ze weer naar haar baanhoek. de wedstrijden dan praten we hon derd uitOok hij glijdt de baan op. Wouter Toledo, de enige Nederlander die aan de Europese kampioenschap pen deelneemt, is blijkbaar niet zo bij gelovig: ..Sjoukje is In een fantasti sche vorm. ze is zo gezond als een vis dat word je hier wel in Da- vos en strijdlustig als nooit tevo ren. Volgens mij is er maar één die kans maakt op de titels". Moed honden Ja en nee Met een ernstig gezicht, volkomen geconcentreerd, maakt ze daar twin tig, dertig keer een paragraaflus. Na vier keer stopt ze telkens even om de ingekraste figuren te bestuderen. Als trainer Arnold Gerschwüler van de andere baan komt, meet die nauwkeu rig de cirkels. Hij loopt van Sjouk je naar Anne-Karin Dehlen, de Noor se kampioene, naar de Franse Silvain Duban, de Zwitserse Monika Zingg, de Brit Malcolm Cannon en de Hol lander Wouter Toledo, die evenals Sjoukje urenlang tot half drie 's mid dags figuren oefenen. Urenlang, al leen even onderbroken om een sinaas appel of iets anders aan de kant te pakken. Als om half drie van schaat sen gewisseld wordt om het vrijrijden te gaan trainen en men even moet wachten tot een man op een sproei en schraapmachine de hele vloer ge had heeft, vertelt Sjoukje, weggedo ken in een met bont gevoerde mantel: „Sorry, maar dit is de laatste trai ningsdag hier in Davos. Morgen, za terdag vertrekken we naar Grenoble. Ik wQ vandaag nog elke minuut uit buiten. Alle figuren heb ik nog eens grondig doorgenomen. Nerveus voor de wedstrijden? Ja en nee. Ja. omdat iedere wedstrijd spanning geeft. Nee, omdat we hard. keihard gewerkt heb ben de afgelopen maanden, we heb ben er al net mogelijke aan gedaan". gen. Net genoeg om je opnieuw te concentreren en kort genoeg om je peil te handhaven. Tussen de olympi sche spelen en de wereldkampioen schappen liggen ongeveer 15 dagen. Prachtig om te bekomen van de apar te sfeer die olympische spelen altijd hebben en je opnieuw te concentre ren. Als ik op die Europese kam pioenschappen goed draai, dan zal de rest ook wel lukken. Je hebt eigenlijk geen tijd om veel in vorm achteruit te gaan". Minder driest in zjjn uitspraken wordt hij als we naar zjjn mening over zijn eigen kansen vragen: „Vo rig jaar was ik van de 21 deelne mers veertiende. Dit jaar hoop ik natuurlijk ve_rder te komen. Daar vertrouw ik op, omdat ik heel se rieus geoefend heb, er helemaal voor geleefd heb. Voor mij zyn die Euro pese kampioenschappen bijzonder be langrijk, want van de daarin verover de plaats, van mijn rijden tijdens die kampioenschappen hangt mijn uit zending naar de olympische spelen af. Het NOC heeft nog niet beslist of ik in Innsbruck mee mag doen. Ik ben sterker in mijn figuren geworden, heb mijn kür opgefrist, meer spron- gen, meer pirouettes er in verwerkt, v moet meer punten krijgen dan vorig jaar. Maar ja. ook ik weet na tuurlijk helemaal niet hoe ver mijn concurrenten vooruit gegaan zijn. La ten we moed houden". Niet alles goud Wat dan? „Zo ben ik" „Elke morgen loopt mijn wekker om kwart over zeven af. Om negen uur, als de kou het toelaat, anders be ginnen we wat later, sta ik met de anderen op dit ijs. Tot half drie trai nen we ononderbroken onze figuren. Vervelend? Als dat zo was, zou ik er direct, mee ophouden. Ik hou er van., Dat perfectioneren van die figuren op het ys is voor mij bijna een oh- sessie. Ik wil ze steeds beter, steeds precieser maken. Dat kan ik urenlang vol genot proberen. Iedereen weet nu wel dat clat figuurrijden enorm be langrijk is. Het is een soort schrifte lijk examen. Als je daar goed door gekomen bent, kun je met het monde ling het vrijrijden weinig meer Omdat ik van dat preciesiewerk zo hou, voel ik me er zeker in, ga ik vol vertrouwen het ijs op. Als ik dat ijs maar onder mijn schaatsen voel, dan is voor mij het leed geleden. Zo ben ik. Dan verdwijnt de span ning. Het zwaarst, het moeilijkst zijn de uren vlak voor je „op" moet. als je in de kleedkamer op je beurt zit te wachten en je niets weet van wat je tegenstandsters presteren". „Ik heb twee titels te verdedigen. Vanzelfsprekend hoop ik het meest ook die gouden plak in Innsbruck te veroveren. Dan heb ik ze aLle drie gehad. Dan neb ik alles in mijn sport bereikt. Wat dan?, vraagt iedereen. Ja, wat dan. Ik weet het niet. Be ter gezegd, ik denk daar nog niet aan. Oh, ja, MEN zegt, dat ik dan trainsler ga worden of in een show ga rijden. Sommige mensen weten het altijd eerder en beter dan je zelf. Maar eerlijk, ik heb nog geen enkele beslissing genomen. Het liefst zou ik gewoon doorgaan met wedstrij den, trainen voor de titels van 1965. Ik hou van dit leven, van dit harde werken, van de wedstrijdsfeer, van alles wat met mijn sport te maken heeft. Op het ys voel ik me geluk kig, wedstrijd of niet". Niet praten maar doen „Sjoukje". Snel reageert ze op de roep van haar trainer, gooit de man tel af, loopt naar het ijs, haalt de beschermers van haar schaatsen en rijdt de vloer op. Trainer Arnold Gerschwiller glimlacht even: „Wij kunnen zo weinig zeggen" veront schuldigt hjj. „Ons parool is: niet praten maar doen. Het blijft sport. Wij hebben er alles aan gedaan, maar er hoeft maar iets fout te lopen en dat hele harde werken is voor niets geweest. Je moet dan wel by gelovig worden. Daarom zeggen we zo wei nig mogelijk over haar kansen. Na Ook hij voegt zich bij de anderen op de baan. De zon zakt achter de berg toppen sveg. Plotseling daalt de tem peratuur op de tribune schrikbarend. Plotseling realiseer ik me dat het hier in Davos om en nabij de twintig gra den vriest. De rijdsters en rijders ko men even van het ijs, doen extra trui en aan, mutsen op en rijden, springen en draaien dan weer verder. Om half zes komen ze er af. Met strakke gezichten van de kou Met moeite krijgen ze met hun verkleum de handen de schaatsvoters los Bij na acht uur lang hebben ze onafge broken getraind. Niet alleen vandaag, de laatste dag in Davos Vanaf 15 december elke dag. Als ik aan Sjoukje vraag waar in Davos een gezellige eetgelegenheid is. haalt ze haar schouders op: „Ik ken alleen mijn hotel. Ik kom hier al zo'n vier jaar. maar waar je gezellig uit; kunt gaan weet ik .niet. Daar kom ik hier niet voor. Heb ik geen tijd voor. Straks is het een bad nemen, dineren, wat schrijven of lezen en om half negen naar bed" 't Is iet alles goud wat er blinkt. Dat cliché hamert in mijn hoofd als het groepje voor me uit loopt op het weg getje omhoog naar de Promenade. ïn die drukste straat van Davos passe ren hen in schril gekleurde truien ge klede jongens en meisjes, die luid la chen en speels over de bevroren sr.eeuwpleisters springen. De vier kunstrijdsters en twee -rijders doen dat niet. Te moe. Te hard gewerkt. Voor het goud van de overwinning. Van al die meisjes, die zo werken, van al die jongens, die zo trainen, kan maar één meisje, maar één jon gen die plak verdienen. Is het Sjouk- Amateur-voetbal Voor zondag is een beperkt programma vastgesteld voor het amateurvoetbal. Voor de competities, waarbij ook Zeeuw se clubs betrokken zijn, worden de vol gende wedstrijden gespeeld: Eerste klas E: HelmondDe Spechten, TongelreDe Valk; tweede klas B: Ter- neuzen - -Roosendaal, AllianceVeerse Boys; derde klas D: Goes—Meto, Zee- landiaAxel, DoskoHontenisse; vier de klas H: IJzendijkeClinge, Sluiskil Oostburg, YersekeKoewacht, Bres- kensSteen; reserve eerste klas: Veerse Boys 2PSV 3; reserve tweede klas C: Axel 2Roosendaal 2, HW 2—Honte nisse 2. Goes 2Zeeland Sport 2: reser ve derde klas C: Meto 2Alliance 2, Rood Wit 2Internos 3, Terneuzen 2 Vlissingen 3. (Advertevtrej je...? JAN DASSEN Zes weken „Toch hou ik van die spanning. Ik wou dat er meer wedstrijden waren. Titeiwedstrrjden. Het hele jaar train je, werk je keihard, eigenlijk maar voor twee grote wedstrijden: de Euro pese en wereldkampioenschappen. Dit seizoen hebben we er gelukkig de olympische spelen nog bij Maar in zes weken is het gebeurd Dan heb je het gehad, waar je maanden lang uren voor gewerkt hebt Ik wou dat die wedstrijden wat langer duur den, dat die sfeer wat langer bleef met al die mensen en gebeurtenissen. Aan de andere kant ben ik blij dat die drie titelstrijden in zes weken gedaan zijn. Tussen de Europese kampioenschappen en de olympische spelen liggen eigenlijk maar elf da- SJOURJE DIJKSTRA korte rustpauze In de zon van I ff 5 B fi f ff O'f ELKE DAG UITZENDINGEN Woensdag 29 januari tot en met zondag 9 februari zal de N.T.S. in totaal 41,5 zendtijd wijden aan de olympische winterspelen in Inns bruck. Elke dag tussen half acht en kwart voor acht 's avonds zal een speciaal Nederlands programma worden uit gezonden. Hierin zullen gesprekken worden opgenomen met de Neder landse deelnemers en zullen de ver richtingen van de Nederlanders te zien zijn, voor zover ze. niet in di recte Eurovisie-uitzendingen te zien zullen zyn. Bijvoorbeeld het rijden door Sjoukje Dijkstra van de ver plichte figuren. Elke dag tussen kwart voor acht en acht uur zal een samenvatting te zien zijn van de wedstrijden van de dag, in clusief die. die in hun totaal in Euro visieprogramma's te zien zijn geweest. Eenzelfde programma volgt, eveneens elke dag. tussen tien voor half elf en tien over half elf. Deze samenvattingen worden verzorgd door de Oostenrykse televisie. Welke wedstrijden overdag te zien zul len zijn, staat nog niet helemaal vast. Niet de zogenaamde Noorse nummers. Evenmin het 10 km hardrijden. Die zijn niet interessant genoeg voor de kijkers, aldus de heer Jean Smits, coördinator van de sportprogramma's van de N.T.S. Wel: skieën afdaling, skispringen, sla lom, hardrijden 500, 1500 en 5000 m. De normale avondprogramma's van de omroepverenigingen worden gewijzigd op woensdag 29 jan., zondag 2 febr. en donderdag 6 februari voor de wedstrij den kunstrijden, resp. van de paren, de heren en de dames. De ijshockeywedstrijden uit groep a komen gedeeltelijk op het scherm. Ze worden in Innsbruck gespeeld tussen acht en tien uur 's avonds. Omdat anders teveel van het normale programma- thema zou moeten worden afgeweken, is besloten de laatste speeltijd van deze wedstrijden op de opname uit programma mei ais ueginuur ikii ovei elf. De wedstrijden zullen te zien zijn op 30 en 31 jan. en op 1, 3. 4, 5, 6 en 8 februari. Er gaat een Nederlands t.v.-team van negen man naar Innsbruck voor ver vaardiging van het dagelijkse Neder landse programma en voor het verzor gen van het commentaar bij de directe uitzendingen. Jean Smits en Arie Kleywegt commen tariëren het hardrijden. Kees Buurman en Herman Kuiphof commentariëren de skisporten. Frans Henrichs zal de ijs- hockeywedstrijden verslaan. Aad van den Heuvel treedt op als producer regisseur-redacteur. Hans Koekkoek gaat mee als cameraman. Chef d'equipe is Siebe van der Zee, die tevens het kunstrijden van commentaar zal voor- Op een vraag of de A.V.R.O. haar t.v.- redacteur zonder bezwaar zo lang kan missen hoewel toch het commentariëren van kunstrijden minder belangrijk lijkt dan o.a. het voorbereiden van het twee de t.v.-net, werd op een persconferentie in Hilversum als antwoord gegeven: „De heer Van der Zee heeft bijzonder veel ervaring. De A.V.R.O. heeft haar t.v.- redacteur met vreugde ter beschikking gesteld als kleine bedrage tot het krijgen van goede programma's. 1 team voelt zich zeer gelukkig met leiding". De Westduiise regering zal geen gedenk teken voor de „onbekende soldaat" oprich- Dit heeft de minister van binnenlandse •n, Hoecherl, In de bondsdag verklaard. Wel zou de bondsregering steun geven aan de plannen van de universiteit van Bonn om een monument op te richten voor „de slacht offers van de oorlog en de dwingelandij". Dit gedenkteken zal deze zomer op het ter rein van de universiteit worden onthuld. Koning Saoed zal de afvaardiging van Saoedi-Arabië leiden naar de Arabische top conferentie. LUISTER ZONDAG OM 12.30 UUR OF MAAKT KANS OP HET WINNEN VAN f1000.- EN EEN PRACHTIGE GRATIS REIS NAAR AMERIKA! ZORG DAT 0 EVA NB. 2 VAN 11 JANUARI IN HUIS HEEFT! Vooruitlopende op een groot Ame rikaans bowlingtoernooi in Dallas, in Texas, hebben een fabriek van bowlingbanen en de luchtvaartmaat schappij American Airlines een complete bowlingbaan ingericht in een boeiing 707 straalvliegtuig. Foto: op een hoogte van acht kilo meter spoelden de Amerikaanse da mes- en herenkanipioen Sylvia Wene (in actie) en Dick Weber (rechts voorgrond) een party, wel ke door Sylvia met klein verschil werd gewonnen. Johnson benoemt leider delegatie naar Genève President Lyndon Johnson heeft giste ren William C. Foster benoemd tot lei der van de AAinerikaanse delegatie op de ontwapeningsconferentie van Genève die op 21 januari wordt hervat. By ge legenheid hiervan heeft Johnson gezegd dat hij goede moed heeft voor het wel slagen van de conferentie, als gevolg van recente ontwikkelingen. De Amerikaanse president zei niet de illusie te willen koesteren dat in Genève snel en gemakkelijk succes zou worden behaald. Maar hij putte optimisme uit recente hoopgevende internationale ont wikkelingen. die nieuwe kansen bieden op positieve stappen o bewapenings beperking. 9 De 4G-Jarige hoofdredacteur van het Zweedse communistische blad „Ny Dag". Carl Hermansson, is gekozen tot voorzitter van de Zweedse communistische partij, als opvolger van de 64-jarige voormalige mijn werker Hilding Hagberg Hermansson wordt wel eens „de rijke" genoemd, omdat hij met een reke vrouw is getrouwd De communis ten beschikken over acht van de 383 zetels In het parlement Hun ledental is de laatste jaren verminderd Knechr van Johan van Oldenbarnevelt ALS BELONING VOOR ZIJN 1 ROUW De Koninklijke Nederlandse Schaatsen- rijdersbond heeft voor de Europese kampioenschappen hardrijden, die op 18 en 19 januari te Oslo worden gehou den. de volgende ploeg ingeschreven: Rudi Liebrechts, Cees Verkerk en Peter Nottet, terwijl Ard Schenk als reserve aan de ploeg is toegevoegd. Doordat bij de Europese kampioenschap pen 1963 Nederland slechts één rijder in het eindklassement had, mag Neder land dit jaar slechts met drie man deel nemen. Als tegenwicht voor de Randstad Hol land zou men in het oosten des lands een „Randstad Twente" moeten schep pen. een met groenzones doorsneden agglomeratie met als kern de steden- trits Ensehede-Hengelo-Almelo. Deze agglomeratie zon dan het centrum zyn van een regio, die zowel de textielin dustrie van Twente en de Gelderse Ach terhoek omvat als de textielindustrie aan de andere kant van de grenslijn, namelijk die in Nordhorn. Kheine, Gro- nau en Bocholt. De burgemeester van Almelo, mr. J. M. Raveslool, bracht dit denkbeeld naar voren in zijn nieuwjaarsrede. Hij betoog de. dat de provinciale en landelijke over heid haar ruimtelijke politiek op een dergelijke gedachte moet afstemmen. Van enorm belang voor deze Randstad Twente zullen, aldus mr. Ravesloot, goe de verbindingen zijn. Hij deed de sug gestie om de rijksweg Amsterdam- Twcnte (e8) voor zover deze in Overijs sel ligt voorlopig als provinciale weg aan te leggen, om de traagheid in de bouw van deze weg te doorbreken. Mr. Ravesloot wilde de spoorlijn Almelo-Ma- riënberg via Dedemsvaart doortrekken naar Hoogeveen, om de verbinding tus sen Twente en Groningen vijftig kilome- A an het dorp West-Souburg is de naam van Marnix van St.- Aldegonde onafscheidelijk ver bonden. Daar heeft hij als am bachtsheer op het kasteel ge woond en veel gedaan tot opbloei van het dorp. Dit was vroeger groter dan thans. Door het in 1872 gegraven kanaal kwam een groot deel te verval len. De tegenwoordige molen en omgeving behoorden er ook toe. De oppervlakte van West-Sou burg als ambacht was veel gro ter dan die van Oost-Souburg. Marnix van St.-Aldegonde overleed op 15 december 1598. Zijn enige zoon Jacob stierf spoedig daarna nl. op 27 januari 1599. Het ambacht kwam aan zijn zuster Walburg doch het vruchtgebruik ge noot Veronica van der Lippe. wedu we van haar broeder Jacob. Jonkvrouwe Walburg van SL-Ade- gonde huwde met Willem. Heer van Stoutenburg. zoon van Johan van Ol denbarneveld. Deze was als advocaat of raadspensionaris van Holland zeer bekwaam en invloedrijk. Tijdens de burgerlijke en kerkelijke twisten in Holland werd Van Olden- barneveld met enige andere heren op 29 augustus 1618 wegens landver raad gevangen genomen. Niemand gen, zelfs zijn vrouw en zijn kinde ren niet. Wel werd toegestaan dat een van zijn dienaars hem zou oppas sen. Hij koos hiertoe zijn vertrouwde knecht Jan Francken, evenals hij af komstig van Amersfoort.. Bijna 9 maanden heeft Francken de strenge gevangenisschap met zijn meester gedeeld. Hij werd ook als een gevan gene behandeld en nauwlettend be waakt. Ben bijzondere rechtbank van 12 rechters heeft Van Oldenbarneveld ter dood veroordeeld. Uit Zeeland wa ren de rechters Adriaan Mannema- ker. Eerste Edele en Jacob Schotte. De familie van de laatste was afkom stig van Ritthem, vandaar dat een der laatste nieuwe wegen de Schot- teweg wordt genoemd. Onthoofd TOERNOOI HOOGEZAND De eindzege van Baba Sy in het dam- toernooï te Hoogezand is min of meer als een verrassing te beschouwen. Het kwam ons voor. dat van zyn spel niet steeds die kracht uitging als wij hem gewend zyn. Ook op het spel do teruggekeerde Roozenburg lag niet die glans als uit zijn glorietijd. De ster van Wim de Jong daarentegen schitter de in dit toernooi onophoudelijk en tot aan de laatste ronde had hif dan ook de leiding. Aan een remise in de laatste plaats te bezetten. Tenge volge van een onverklaarbare inzinking in de laatste fase zag De Jong zich de remise uit de vingers glippen en kon Ba ba Sy in de bloemetjes worden gezet. Het verloop van dit kleine damdrama was als volgt. Wit: Baba Sy. Zwart: De Jong. Gespeeld op 4 januari 1964. 1. 32—28 18—23; 2. 33—29 23x32; 3. 37x28 17—22; 4. 28x17 11x22; 5. 41—37 1—18; 6. 29—24 20x29; 7. 34x12 7x18; 8. 37—32 19—23. Een merkwaardig trekje in het spel van Baba Sy is. dat hij verwikkelin gen in de opening bepaald niet op zoekt; ook niet. wanneer hij per se moet winnen. En dit was toch het ge val; in de laatste ronde stond hij 1 punt op De Jong achter. 9. 4641 1419; 10. 41—37 10—14; 11. 39—33 S12; 12. 31—27 22x31; 13. 36x 27 5—10; 14. 44—39 15—20; 15. 50—44 20—24; 16. 33—28 1—7; 17. 39—33 10— 15; 18. 44—39 14—20; 19. 47—41 4—10; 20. 41—36 7—11. Er zyn in het. damspel maar weinig zet ten nodig oin in een totaal verbroken stelling- de contacten weer tot stand te brengen. 21. 39—34 11—17; 22. 37—31 17—21; 23. 27—22 18x27: 24. 31x22 12—17 Wit wordt actief en tracht zwart te be wegen tot J218. In dit geval zou 34 9 volgen met ten slotte een voor zwart moeilijk verdedigbare 3Chyf op 27. Zwart moet dus wel ruilen, hetgeen bo vendien in zijn remise-plan past. 25. 22x11 6x17; 26. 36—31 28; 27. 34— 13—18. 20—25 35—30. 33—29 en 28—22. 28. 3127 10—14; 29. 43—39 9—13. Nog steeds is 2025 verhinderd, nu we gens het eenvoudige 2722. 30. 49—43 8—12: 31. 30—25 3—8; 32. 42—37 21—26: 33. 40—34 24—29: 34. 33x24 20x40; 35. 45x34 17—22; 36. 28x 17 J2X21; 37. 39—33 8—12. De doorbraak via 2328 gaat niet op, daar na het damafnemen 15x24 wit met de nazet 3329 en 48x46 volgt. 38. 43—39 12—17; 39. 33—28 17—22; 40. 28x17 21x12; 41. 4843 1520; 42. 34 29 23x34; 43. 39x30 19—23; 44. 43—39 1217? Vanaf nu begint het bij zwart te rommelen. 1319 is niet mogelijk we gens 3833 en dc dan niet meer te pa reren dreiging 3731. De beste is 14 19. 45. 3933 1722? Wederom een vraag teken, daar 1721 talrijke remisemoge- lljkheden biedt. 46. 33—29 22x24; 47 30x10 26—31; 48. 25x14 31—36; 49. 10— 5 3641? De derde en beslissende fout. 1822 is naar onze mening altijd remi se. 50. 32—28 28x37; 51. 14—9 13x4; 52. 5x46 16—21; 53. 35—30 4—9 54. 30— 24 21—26; 55. 24—19 en wint. 0 De Deense regering heeft ln beginsel haar goedkeuring gehecht aan een wetsontwerp volgens hetwelk een aanzienlijk gedeelte de omzetbelasting op boeken voortaan auteurs en andere scheppende kunstenaars ten goede 7.-1I Icomen. De regering stelt 45 beurzen van drie laar ter waarde van tienduizend kronen elk ten bate der kur op vreedzame xcxjze in acfie gekomenMet handen vol wordt de sneeuw naar de pisten, die door de geringe sneeuwval onvoldoende be dekt zijngedragen. Op 13 mei 1619 werd de 72-jarige staatsman onthoofd. In de nacht voor zyn sterven schreef hij „Uit de ka mer der droeffenisse aan zijn zeer lieve huysvrouwe ende kinderenon der meer: .Jan Francken heeft mij veel jaren getrouwelijk gedlent ende zal ten eindetoe bij my blijven. Hij behoort U gerecommandeerd te we zen, om hem zoo bn U zeiven als an dere, te helpen vorderen tot een goe de conditie. Ick bid U lieden 't selve te doen. Wilt hem wat tot mijn der gedachtenisse geven". De trouwe dienaar vergezelde zijn meester zelfs tot op het schavot en stond hem tot op het laatste ogenblik bij. Tot loon voor zijn bewezen trouw werd hij in 1620 door Walburg van St.-Aldegonde schoondochter van J. van Oldenbarneveld benoemd tot se cretaris en rentmeester van haar am bacht West-Souburg. Jan Francken was toen gehuwd met Catharina de Molljn uit Colijnsplaat. Op 4 februari 1623 werd een aanslag ontdekt op het leven van Prins Mau- rlts eertijds de grootste vijand van J. van Oldenbarneveld. Hierbij waren ook de 2 zoons van Van Oldenbarne veld betrokken Retaier, heer van Groeneveld, die alleen geld had voor geschoten. werd gevat, doch Willem, neer van Stoutenburg. de man van Walburg van St.-Aldegonde wist naar de Zuidelijke Nederlanden te ontvluchten en ging in Spaanse dienst. Op 28 maart 1623 werden Reinier en de predikant Statius, die ook in de aanslag was betrokken, onthoofd. Niet alleen de familieleden van Van Oldenbarneveld, maar ook zijn vroe gere aanhangers werd het moeilijk gemaakt. Hierdoor durfde Vrouwe van der Lippe. die het vruchtgebruik van 't ambacht West-Souburg genoot en een schoonzuster was van ae ge vluchte heer van Stoutenburg de vroegere knecht van Johan van Ol denbarneveld niet in dienst houden. Blikbaar heeft zij hem een wenk ge geven. dat zij gaarne zag. dat hij ont slag nam, want in het oude register van de Vierschaar van West-Souburg staat dat Jan Francken zelf zijn be trekking neerlegt. De Schepenen ga ven hem een hoogst voordelig certi ficaat of getuigschrift. Hij vestigde zich te Amersfoort, de geboorteplaats van zijn vroegere meester en ook zijn geboorteplaats. In 1670 overleed hij aldaar als een welgesteld burger in hoge ouderdom. B. J. DE MEIJ

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 7