Mechanisering van de suikerbietenteelt Bedrijfsopvolging niet op lange baan schuiven Aantal inwoners O.-Z.-Vlaanderen nam toe met 986 WALCHEREN Ouders dragen verantwoording Veilig werken in land- en tuinbouw Waterleidingmij. Zuid-Beveland huldigde iubilaris NATION ALEV0GELTENT00NSTELUNG IN VLISSINGEN AGENDA Aanvoer van de Zeeuwse stromen Badmintonclub Vlissingen won laatste duel VRIJDAG 10 JANUARI 1964 PR0V1N01ALE ZEEUWSE COURANT 6 Lezing op k.aderdag C.J.B.T.B. Ir. Van der Beek: behoud gewas is erg belangrijk Verplichte trekpaard- hengstenkeuringen 1964 Vanwege de Koninklyke Vereniging „Het Nederlandsche Trekpaard'' worden ieder jaar in de maand januari de ver- Klichte hengstenkeuringen gehouden, 'eze keuringen zün zeer belangrijk, om dat zij vrijwel de totale trekpaard-heng- stenstapel omvatten. Tijdens deze keuringen wordt het man nelijk fokmateriaal voor het dekseizoen 1964 gekeurd op exterieur, afstamming en fokwaarde, al dan niet voor dekking goedgekeurd en eventueel geprimeerd. Vanaf 4-jarige leeftijd kunnen de heng sten bovendien worden opgenomen in het Keurstamboek. Oudere hengsten kunnen, indien zij ten minste 3 jaren te- dat de boeren voren in het Keurstamboek zijn opgeno- omst gezien men, na gebleken fokwaarde voor een de hoge vervoerskosten zullen willenperiode van 4 jaren voor dekking wor- minderen door voorreinigers. Een derge-;den goedgekeurd. Op de eerste dag van twee kaderdagen,hJhe ontwikkeling tekent zich reeds injook dit jaar kan de jury hengsten van georganiseerd door de Zeeuwse C-JJB.T.I Engeland af. -net kleinere en lichtere genre onder is. in hotel „De Wielingen" te Cadzand Voorzitter W. den Boer (Zierikzee) had brengen in een afzonderlijke klas, die •~i' JL ->vuiJwordt aangeduid met „Ardenner-Type". teneinde tegemoet te komen aan de steeds toenemende vraag naar dit type trekpaard. Vanzelfsprekend blijft het gerenommeerde middenzwarc trekpaard dat op de premiekeuringen in 3 maten kan worden gekeurd niet alleen gehand haafd. doch zelfs hoofdschotel. Het totale aantal aangiften voor deze keuringen bedraagt 150. waaronder niet minder dan 57 jonge (3-jarige) heng sten. die voor 't eerst ter keuring ver schijnen en welke categorie steeds in het middelpunt van de belangstelling staat. Voor de provincie Zeeland zullen deze keuringen plaatsvinden op woensdag 22 januari te Goes en donderdag 23 januari a.s. te Oostburg. i der Bee sprak ir. M. A. R.L.V.D., afdeling onderzoek. Goes, don derdagmorgen óver nieuwe ontwikke lingen in dé suikerbietenteelt. Een actu eel agrarisch onderwerp dus. dat het twintigtal jonge boeren, dat bijeen was in Cadzand. ook danig bezighoudt, ge tuige de discussies na de inleiding. Nieuwe ontwikkelingen in de suikerbie tenteelt komen in de eerste plaats neer op mechanisering, met als doel het op pervlak bouwland voor de suikerbieten teelt te handhaven, maar daarvoor min der mensen nodig te hebben. Anders ge zegd: een groter oppervlak per arbeider te laten bewerken en het aantal man uren per hectare dus zo laag mogelijk te houden. Tot nog toe was het zo. dat 5 S 6 hectare door twee man werd be werkt. maar het zal nodig zijn dat dit areaal door één man gebeurt, zo meende ir. Van der Beek. Als argumenten voer de hij hiervoor aan. de te weinig ar beidskrachten en de sterk stijgende lo nen. Dat niet alleen: hij achtte het be houd van het gewas suikerbieten voor het zuid-westen erg belangrijk, („bij het overgaan naar eenzijdige graanteelt geeft men wat prijs") ge zien ook de structuur van de grond. Internationaal (E.E.G.) gezien voeg de hij er ten overvloede aan toe, dat geen ander gebied dan zuid-westelijk Nederland zo geschikt is voor de sui kerbietenteelt. der andere Noord-Beveland hadden eveneens goede resultaten opgeleverd. Wat ilc mechanisatie van dr- najaars- werkzaamheden betreft, achtte li der Beek het mogelijk, het bietentarra in de toekomst de hogi dei de kaderbijeenkomst op de gebruikelijke wijze geopend. Hij memoreerde de inte resse voor verschillende C.J.B.T.B.-cur sussen. In de middaguren maakte men excursie naar de kanaalwerken te Terneuzen en 's avonds vertoonde wika A. J. Dales van „Hedenesse" een Tsje chische tekenfilm, die de spot drijft met de automatisering. Tot slot had men een discussie over één en ander onder lei ding van deze wika Vandaag vrijdag spreekt de gere formeerde predikant E. Jansen uit Goes over „Natuurwet en goddelijke voorzie nigheid' en behandelt prof. dr. A. Kraal, directeur van het L.E.I. het onderwerp „De akkerbouw in het economisch leven van Nederland". de leden van de Christelijke Be sturenbond Vlissingen heeft donderdag- id in „Het Anker" drs. I'. Boer uit Middelburg een causerl onderwerp Vereenvoudiging Van de najaarswerkzaamheden in de suikerbietenteelt, aldus ir. Van der Beek. is reeds 80 procent gemechani seerd, van de voorjaarsarbeid slechts twintig procent. Het gaat er dus om de voorjaarswerkzaamheaen verder te ver eenvoudigen, waarbij als uitgangspunt is de precisiezaaimachine. Ir. Van der Beek toonde aan. dat de gewone zaai- machine geen voldoende bedrijfszeker heid biedt, noemde het precisiezaad van groot belang en ging vervolgens na wat samenhangt met een goed gebruik van de zaaimachines en het zaad. Hij memo reerde de resultaten van proeven die ir de Braakmanpolder en op het proefbe drijf in Bruimsse met verschillende zaai- afstanden waren genomen en bekeek daarna de chemische onkruidbestrijding en het gebruik van dunmachines. Bij de laatste wees hij erop, dat een besparing van 50 procent in het aantal manuren mogelijk is. Het gebruik van dunmachi nes naast de chemische onkruidbestrij ding draagt aanzienlijk bij tot een klei ner risico en kan mogelijk een enorme arbeidsbesparing opleveren. Overigens blijft ook goede schof .^apparatuur een onderdeel van het onkruidbestrijdings- svsteem, aldus de R.L.V.D.-ingenieur. Mechanisering, waarbij een arbeidsbespa ring van in ieder geval 60, soms 60 tot 80 manuren per Ha, kan worden verkre gen, maar waarbij men op hetzelfde kostenniveau blijft, begint dus bij de precisiezaaimachine en omvat verder de chemische onkruidbestrijding. aangevuld door een dunmachine. Op de boerderij „De Scheldemonden" te Bruinisse had men zo 10 ha per man kunnen bewerken in 1962 en in 1963 7 ha. Proeven op on- Het zielental van Oost-Zeeuwsch-Vlnan- deren nam in het afgelopen jaar toe met 986. Op 31 december 1962 bedroeg het aantal ingezetenen 65.385 (33.044 man nen en 32.341 vrouwen). Dit aantal ver meerderde door geboorte met 1251 (648 mannen en 603 vrouwen) en door vesti ging met 2884 (1375 mannen en 1509 vrouwen); het verminderde door overlij den met 617 (331 mannen en 286 vrou wen) en door vertrek met 2532 (1198 mannen en 1334 vrouwen). Op 31 decem ber 1963 bedroeg het inwoncrtnl dus 66.371 (33.538 mannen en 32.833 vrou wen). Er werden 506 huwelijken voltrok ken. er werden 21 echtscheidingen inge schreven. MIDDELBURG AANWINSTEN OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK Het witte goud: Nederlanders over de zeeën: Nederlandse jeugdhuizen: Oestreich: Grepen uit de geschiedenis der fysische aardrijks kunde; Onze gezondheid: Onze nationale hoofdstad: De Polen: Porlmann: Buitenissige dieren: Raalte. van: Het Nederlandse parle ment: Rebling: Een eeuw danskunst in Ne derland: Roscam Abbing: Ethiek 1 geldbesteding; Schallenberg: Uit de geschie denis van het oratorium: Sire: Sociologie der Hel boekenbezit van de openbare leeszaal bibliotheek te Middelburg werd in decem ber 1903 uitgebreid met de volgende werken: Barrett: Ontsnapping uit Zahrain; dieren; Sluiter: Beknopt overzicht Claus: Omtrent Deedee: Daisne: De trein der Nederlandse spoor- en tramwegbedrijvi traagheid: Edelman: Jacht op Kuprin; Fer- - - Uw dienaar, mevrouwHöijer: De lawine; Levi: Eens was ik een mens; Mi- ehalewski. von: Laat ons mensen maken: Monnich: De vierde plaats; Oliver- Licht hel groene land: Ondei: Het grote land: Oosterbroek-Dutschun: Zorg over Zon derland: Raedt de Canter: Engelen en dte- Roberto: Het geslacht Uzeda: Romijn: Onze heer de Groot: Timmermans: Sabine Mardagas; Williams: Beroemde ontsnappings- 'erhalen; Oude, Van der: De erfdochter. Romans In vreemde talen: Dobraczynski: Die unüberwindliche Armada: Selfert: Ein Hen- Namen Josselin: Christie: The mysterious Quirt; Hall: Stowaway: Huxley: Brave world; Marsh: Ouverture to death: Marshall: A river ran out of Eden; Maurier. du: The glass-blowers: Ppysan: Histoire d" lalamandre: Toesca: Le bruit lointain du temps; Vedrès: La fin de septembre- StudlcwerUcn: Andrist en Dufek: Helden- strijd om de Polen. Bak: 11c kan zelf repare- en maken; Banks: De kunst met jezelf leven; Batelaan en de Vries: Van de t morgen: Boer: Mijn klein- beeldcamer.v, Bruin en Giegel: Paulus, een apostel van Jezus Christus; Cageling: Zee gaande vloot; Cassou; Picasso; Forbes; Vijftig olie: 150 jaar koninkrijk der Ne derlanden; Jaffé: De schilderkunst van de 20e eeuw: Joode, De: Jazz onder het mes; Klerk, De: De mens in het beest: Lavrin: Leo Tolstoj, leven en werk; Moslard- Een familie dient Europa; Nuyens: Leidinggeven deze tijd; Schot naar de sterren; Simons: De lcrant is een meneer; Smolik: De natuur lente, zomer, hersft en winter. 2 dln.; Williams: De jacht op het virus: Wilsman: Wetenschappelijke kiekeboe. GEVONDEN VOORWERPEN In het tijdvak van 2 tot en met 8 januari 1964 zijn op het politiebureau te Middel burg 'onderstaande voorwerpen als ge vonden aangegeven: ruitenwisser, grote autoband, motorluchtfilter, goudkleurige schakelarmband met kettinkje, bougie sleutel, bruine bontjas, portemonnees met inhoud, muntbiljet, snoer im. parels, damespolshorloge, bankbiljet, dames polshorloge, zakje inh. ritssluiting, handschoenen en wanten, 2 h.g. gewicht, schoolotui met inhoud, wit zijden sjaal met blauw motief, zijden sjaal, rood blauw, grote schroevedraaicr, bruin etui, 4 foto's, pop op wieltjes, bedeltje. VLISSINGEN Nutsdepartement bood geslaagde filmavond Het Nutsdepartement Vlissingen bood zijn leden en andere belangstellenden donderdagavond in het Al hambra-thea ter een filmprogramma aan. In het voorprogramma zag men „Pan" van Herman van der Horst. De hoofdfilm van deze avond was „Jules et Jim" van de nouvelle vague-regisseur Francois Truffaut. Deze film, met in de hoofdrol len Jeanne Moreau. Oskar Werner en Henrl Serre, kreeg in 1962 op het festi val van Mar la Plata de grote prijs voor de beste regie. Openbare leeszaal en bibliotheek Vlissingen In de maand december werden uitgeleend 2941 romans. 196 romans in andere talen er 1014 studieboeken. In de jeugdleeszaal 196C boeken (totaal 6111). De tijdschriften- en krantenzaal werd be zocht door 496 mannen en 178 vrouwen. Dt jeugdleeszaal door 115 meisjes en 76 jon gens (totaal 865). Het boekenbezit van de openbare leeszaal werd uitgebreid met de volgende nieuwe werken Romans: Arnau: Venetië na middernacht; Arpino: Serena; Beauvoir. de: De mandarij nen; Hungers: Het testament van Sschida- nandn: Fleischliacker: De drie eeuwen van Kassian Timofejew. Ganter: Alfred Nobel: Gilpatrk-: Gleneannon: Gilpatric: Schots en scheef: Gimpcl: De man die de oorlog zou winnen: Klerk: Verdwenen verten; Miller. Topping- Dokter Regan; Naray: soneter: Peck Pillen, poeiers en pioniers; Renault- De koning moet stcrvi van het: Nacht op de kale berg; Thackeray: Een dinertje bij de familie Timmins: Velsen- Qunst: Alleen maar een hart. Buitenlandse romans: Szabó: Die andere II 80-85 77. 75-80 89. 70-75 88. 65-70 77. 60-65 .Esther. Dughi Strait passage; Troyat (Ta- 55-60 29. IID 12. III grof 49—50. Ill fynjrnsow): Tanl cue la terre durera. Le sat NIEUW- EN ST-.JOOSLAND. Bevallen: J. de Lange—Dees, z. J. Joosse— Antheunisse. z. P. M. v. d. BosseSturm, d. Overleden: A. Dourlein 80 j. M. Meulmees- 74 j. Marktberichten MARKTBERICHT BARNEVELD. CoOpcrntlcve Velmvse Pierveiiing F Weekaanvoer ca. 1.200 000 stuks 618884 in veiling werden gebracht Handel rustig Prijzen, in gulden per 100 stuks: eieren van 49—54 gr. 7.63—3 37. 54—59 gr 8 41—9 09. 59—64 gr 9.22—10 38. 64—69 gr 10 46—12 04 Elcrvelllng S.B.E. Geen veiling Eiermarkt Barneveld. Aanvoer plm 2 300.000 stuks, handel kalm. Prijzen. In gulden per 100 stuks; eieren van: 55—65 gr 8.35—11 25 kg prijs 1 52—173, alg prijs 9 45 Alg. kilo prijs 1 57 op basis 60 gr VEILING ST.-ANNALAND. 9 januari. Uien. middel 12 50—12 25. bonken 15 34, drielingen 15-09. pickles 14.02. Aan voer 121 ton. VISMIJN COLIJNSPI.AAT 9 januari. 1470 kg exportgarnalcn 75—85, 566 kg schar, 688 kg schol, 189 kg bot. 9G26 kg sprot, 217 kg haring. VEILING KRABBEND IJ KE 9 januari Appelen: Golden Delicious I 80-85 56—64. 75-80 57—67. 70-75 57—64. 65-70 45—56. 60-65 29—33. II 80-85 46. 75-80 45—S2. 70-75 43-48. 65-70 34—39. 60-65 26—29. UD 14—15. III grof 26. Ill fijn 15. kroct 12—15. stek 11 Cox Orange Pippin I 70-75 98. 65-70 81. 60-65 Drs. P. Boer sprak voor chr. besturenbond over de E.E.G. Inwonertal 's-Heerenhoek nam af met acht Het zielental van de gemeente 'a-Hee-j ronhoek nam in het afgelopen jaar af' met 8. Op 31 december 1962 bedroeg het1 aantal ingezetenen 1529 (752 mannen en' 777 vrouwen). Dit aantal vermeerderde door geboorte met 37 18 mannen en 19 .vrouwen) en door vestiging met 31 (15 gehoudenmannen en 16 vrouwen r. hè', vermlnder- Nederland, E.E.G. c Inwonertal Waarde daalde met negen de door overlijden met 13 19 vrouwen) <-n door vertrek met 63 (27 mannen en 36 vrouwen). Op 31 decem- Drs. Boer schetste in hel begin van zijn js">i '?754 mannen erf 767"vrouwen') ^Er inleiding do achtorgrondon v.n de F.i-^^^"Tnwjijkon v^kön. .1 f°Pese 'ntogrMie Rij hol de militaire wertc„ echtacholdingen Ingeachre. integratie buiten beschouwing, maar vcn stond uitvoerig stil by dc economische en politieke integratie. Hij was van me ning. dat de politieke zijde van het pro-1 bleem op de duur wel eens belangrijker zou kunnen worden dan de economische. In dit verband wees hij op de twee verschillends denkwijzen, hel supra-na- tionale Europa en het „Europa der va derlanden". De politieke Integratie moet volgens drs. Boer voorafgaan aan de economische. Hij toonde zich nic-t te leurgesteld over de tegenslagen die men bij de totstandkoming van de E.E.G. heeft moeten verwerken. „Als men Eu ropees denkt, weet men dat men tegen slagen kan ontmoeten. Het geheel moet groeien, de E E.G. kan niet direct wor den gerealiseerd", aldus drs. Boer. Hij noemde het moeilijk om cijfermatig concrete resultaten te tonen. Drs. Boer was echter wel van mening dal die re sultaten er zijn: een verruiming van het handelsverkeer, een relatief gunstige economische groeikracht, een welvaarts vermeerdering en een doorwerking van de gemeenschap in de sociaal-economi sche beleidsvorming. Wat de prijzen be treft zei hij te verwachten, dat het ge daan is met Nederland als goedkoopte- eiland. Na afloop van zijn lezing be antwoordde de heer Boer nog oen aantal vragen van de aanwezigen. De vice-voorzïtter van de Christelijke Besturenbond Vlissingen. de heer W. Stroo. had de bijeenkomst geopend. De heer H. Beenhakker, districtsbestuurder van het C.N.V. sloot met gebed. Ir. Vermaal in vergadering C.B.T.B. overdoet is hier ten nauwste mee ver bonden De oudere hebben de verant woordelijkheid om tc bepalen, wie van hun kinderen het meest geschikt is om het bedrijf over te nemen Ook moeten zij bepalen of het bedrijf levensvatbaar is in de komende 30 35 jaar". Erfenis »vcr de Ir. Vermant sprak nok uitvoerig o kwestie van «le crfonlssi-n. „II«H" vaan ziet men niet. dnt na de «lood van «le ouder» de kinderen ruzie krijgen over «le erfenis en dat dan het bedrijf, waar de vader Jarenlang voor heeft gewerkt, ver- Dat de bedrijfsopvolging een kwestie 1». die men niet op de lange baan moet scholven en die men zich zeker niet te eenvoudig moet voorstellen, i» donder dagmiddag op de tweede winterledenver- Het zielental van de gemeente Waarde gadering van de afdeling W.-Zeetiwsch- nam in hot afgelopen jaar af met 9 Vlaanderen van «Ie Christelijke Floeren Op 31 december 1962 bedroeg het aan-en Tuinders Bond wel duidelijk gewor- t;i! ingezetenen 1039 (508 mannen en den. De voorzitter, de heer B. 3. Quaak, 531 vrouwen» Dit aantal vermeerderde 1 zei het in zijn dankwoord tot de spreker door geboorte tnet 25 (13 mannen en 12lover dat onderwerp, ir. 3. A. Vormaat. ir Vermant vrouwen» en door vestiging met 40 de landelijke leidinggevende kracht der (17 mannen en 23 vrouwen); het ver- C.B.T.B. van de agrarisch-sociale voor- Hg ze: te hopen, dat het in de toekomst minderde door overlijden met 10 (7 lichting, op duidelijke wijze: „Voor«!at U uitgesloten zou zijn. dat familiebezit or.- J dit onderwerp aanroerde hadden we min- der de hamer komt. doordat er oncnig- der vragen te stellen dan nu". heid is over de erfeniskwestie „Ren Dat de bedrijfsopvolging een steeds drïn- wetsontwerp daarover !s Sn de mank", gender zaak wordt. Ls volgens ir. Ver- |zei hij, „maar het kan nog wel een twln- ir.aat te wijten aan twee zaken. jtig jaar duren, voordat dat er door is". Vroeger was het vanzelfsprekend, dat Hij raadde ledereen aan met de opvolger een zoon hetzelfde beroep koos ais zijn een maatschap aan te gaan, daar dit de vader, maar nu met de vele beroepen, ir. minste risico's inhoudt voor de opvolger Vermaat sprak over 4000 beroepen, heeft en dit voor -wat betreft de belasting bij- de zoon veel meer mogelijkheden om zijn na altijd het voordeligst Ls. „Maar ieder talenten te ontplooien. Ook trouwt hij I geval moet afzonderlijk bekeken worden op jongere leeftijd dan vroeger. Zodoen- 'door deskundigen", zei hij waarschu- de is de vader, als de zoon op de leeftijd |Wend. Toen na afioon van zijn referaat Is gekomen om het bedrijf over te nemen vragen over dit onderwerp ■.verder ge- nog veel te vitaal om het bedrijf over te steld. kwam hij hier r.og op terug. „Dat doen. „Men is veel te vaak geneigd om i3 zaak van een deskundige op belasting- te kijken naar het belang van degene, gebied, op bedrijfseconomisch gebied en die het bedrijf overneemt", ze: Sr. Ver-lgp juridisch gebied", zei hij. „Als we maat. „maar ook degene, die het betirijf lCr maar zorg voor dragen, dat iedereen deze zaak geregeld heeft, zodat niet de en door vertrek met 64 (30 mannen en 34 vrouwen). Op 31 december 1963 bedroeg het inwoner tal dus 1030 (501 mannen en 529 vrou wen i. Er werden 6 huwelijken voltrok ken. er werden geen echtscheidingen in geschreven. Oudelande: twee inwoners minder Het zielental van de gemeente Oudelan de nam in het afgelopen jaar af met 2- Op 31 december bedroeg het aantal In- In samenwerking met de afdelingen «xopuc Verschoor: Verbanden to beeld. Zoniiemaire. Noordgouwe en Brouwers. - - - - I haven organiseerde de rykslandbouw- voorlichtingsdienst dezer dagen een voorlichtingsavond voor de leden van de Algemene Nederlandse Agrarische Bedrijfsbond in hotel Ringelberg te Brouwershaven. De secretaris van ae af deling Brouwershaven, de heer A. de Jonge, sprak een welkomstwoord. De heer Wiersema van de arbeidsinspectie te Breda hield een lezing over „Veilig werken in de land- en tuinbouw", waar in naar voren kwam, dat in 1962 vol- ges de gegevens van de bedrijfsverei- ging in de agrarische sector nog een 15.000 ongevallen voorkwamen, hierbij niet inbegrepen de ongevallen, welke de werkgevers (en huisgenoten) over komen. Wanneer de bepalingen en voor schriften, neergelegd in het landbouw- veiligheidsbesluit op de juiste manier waren gerealiseerd, dan had dit cijfer nooit zo hoog gelegen. Dit besluit, al dus de heer Wiersema heeft ten doel de arbeider te beschermen. Het kan in gedeeld worden in een viertal groepen onder meer het nemen van maatregelen ter voorkoming van ongelukken dus beveiliging van machines, het kunnen verlenen van eerste hulo bij ongelukken, waartoe op ieder bedrijf een E.H.B.O.- verbandtrommel aanwezig moet zijn; het voorkomen van schade aan de gezond heid b.v. het werken met bestrijdings middelen en het beschikbaarstellen van schaftgelegenheden en verblijfplaatsen. Aan de hand van een serie demonstratie materiaal en dia's lichtte dc heer Wier sema het besprokene nog eens extra toe. Met klem wees dc heer Wiersema nog eens op de leeftijd, welke voor jongeren geldt om een tractor te mogen besturen. Deze is zowel op de weg, als op het land vastgesteld op 16 jaar. Sprey: Homerus: Steffen: Onderzoek psychologische facetten van goed en slecht autorijden; Stenico: De Etruskische en Ro meinse schilderkunst: Stubbe. De madonna de kunst: Thepass: Vliegers maken; Tou louse-Lautrec; Van Goors' vijftalig correspon dentieboek: Venzmer: Mensenkennis Vestdijk: Het eerste en het laatste: Vest dijk: Keurtroepen van Euterpe. Voor en na Waterloo. 1813—1963; Voorthuis: Enkele ge- de Advent kerk: Vries: Dr .T. de: Heldensagen: Vries, de: Meesters en vrien den: Wal. van de: Kerk en godsdienst in dc Sowjet-Unie: Watjer: Creatief tekenen. GEVONDEN VOORWERPEN In het tijdvak van l t.m. 7 januari 1964 zijn de navolgende voorwerpen als ge vonden aan het bureau van politie te Vlissingen gedeponeerd: hondepenning, sjaals, enige rijwielen en steps, portemonnees, luchtfilter van auto, wanten en handschoenen, 2 zwem vesten, diverse sleutels, snoer kralen, pop. Omtrent de navolgende voorwerpen zijn de adressen van de vinders te bekomen: Broche, portefeuille met inhoud, kinder portemonnee, nagelgarnituur, hand schoenen, sjaal, plastic Ivanhoe zwaard, polshorloge, portemonnees. Burgerlijke stand gezetenen 669 (326 mannen en 343 vrou wen). Dit aantal vermeerderde door ge boorte met 10 (4 mannen en 6 vrouwen) en door vestiging met 19 (9 mannen en 10 vrouwen): het verminderde door overlijden met 6 (3 mannen en 3 vrou-| wen) en door vertrok met 25 (10 man nen en 15 vrouwen). Op 31 december 1963 bedroeg het inwonertal dus 667 (326 mannen en 341 vrouwen). Er wer den 4 huwelijken voltrokken, er werden geen echtscheidingen ingeschreven. Arm gebroken Ten gevolge van de gladheid op de weg kwam de 72-jarige mevrouw K. P.-van V., op de Molendijk te St.-Annaland, zodanig te vallen dat zij haar arm brak. De plaatselijke arts, A. C. J. Noteboom verleende de eerste hulp. maar achtte opneming in het ziekenhuis te Bergen op Zoom noodzakelijk. Val met bromfiets Door de gladheid van de weg kwam de heer J. Walhout op de hoek Dorpsstraat Doelstraat te Heinkenszand zo onge lukkig te vallen met zijn bromfiets, dat hij een beenblessure kreeg. Hij moest zich onder doktersbehandeling stellen en in het ziekenhuis Oostwal te Goes wor den opgenomen. BILJARTEN OM TITEL le KLAS LIBRE VAN SCHOUWEN-DUIVELAND De N.V. Waterleidingmaatschappij Zntd- 1 Beveland heeft donderdagmiddag hulde gebracht aan een zilveren personeelslid: de chef van de afdeling fitterij van het i bedrijf, de heer W. Koekman, vierde zijn j 25-jarig dienstjubileum. Het was voor j directeur ir. T. Verheul en de kring van personeelsleden aanleiding tot een fees telijke bijeenkomst in „De Prins van Oranje", waar de heer en mevrouw j .ow.H Koekman werden toegesproken en enke-| K.N.B.B. Het is voor de eerste maal dat k- geschenken in ontvangst mochten een finale van het le klas llbre van dit opvolger met de stróp komt te zitten". Na afloop van de causerie en de bespre king hiervan vertoonde de rljksland- bouwvoorüchtingsdlenst twee films Eén over de vlasteelt en de andere over de folklore rond de voormalige Zuiderzee. De voorzitter maakte ln zijn ope ningswoord nog melding van een plan van het bestuur voor een reis van drie dagen naar de Nederlandse kolonie Sn Frankrijk en van de herbe noeming van de heer J. Haak. secre taris van de afdeling, tot hoofdbe stuurslid van de Zeeuwse C.B.T.B. Vrijdag (vandaag), zaterdag en zondag worden in hotel Concordia te Zierikzee de finale wedstrijden gespeeld om het kam] t Jongen reed met fiets tegen auto Op de gevaarlijke hoek Noordzandstraat —Oesterstraat te Yerseke reed de 13- jarige C. van S. met zijn fiets tegen een personenauto waarbij h\j een bloedende wonde boven een der ogen en een pijn lijk been bekwam. Een juist passerend lid van de E.H.B.O. heeft de jongen naar de dokter gebracht om de wonde te hechten. district met een volledige bezetting van acht spelers wordt gespeeld. Ook Lems, C. L. ae Hooge en L. van Popering, die pas in december naar de le klas zijn gepromoveerd, zullen aan deze finale deelnemen. De volgende spelers hebben zich hiervoor weten te plaatsen: J. den Boer, L. Canters, R. P. Hoogerheide en D. Verburg. allen Concordia Zierikzee; C. L. de Hooge en J. L. de Hooge. V.O.G. Zierikzee; M. Lems en L. v. Popering O.K.K. Nieuwerkerk. Sehef.^uaartberichten Vlissingen aangekomen 8 jan Kon. Emma van Hoek van Holland. Zaanstroom van Am sterdam. Fenix van Aarhuus 9 Jan.: Diana Antwerpen. Vlissingen vertrokken 8 jan.- John Schroder Zaanstroom naar Shoreham. 9 jan.: Fenix naar New Orleans. Gepasseerd naar Antwerpen. 8 jan.: Caltex Amsterdam van rede. Grotedijk van Rotter- Titan van Gravelines Aristoteles van Bremen Gerson van zee. Hoogvliet van zee. Donau van Ipswich. Liberty van rede. Eg- bert, Wagenborg van Zweden. Johannts van irdam. Aardenburgh van Rotterdam, fan Stockholm. Batavier 3 van Rot terdam Baltic van zee. 9 jan.: Lauwers van Par John M. van Amsterdam Mercurius H van Rotterdam-Terneuzen. Regine van zee-Terneuzen Togokust van zee-Gent. Forel van zee-Terneuzen. Spirit van Ipswich. Tycha van Londen. Jason van Rotterdam. Victress van Londen. Lindesingel van Oporto. Virgo van Londen. Gepasseerd van Antwerpen 8 Jan.: Meidoorn singel naar Cork. Aldabi naar Rotterdam. Heemskerk aar Rotterdam. Wonosari naar Rotterdam. Prins Casimir naar Hamburg. 9 jan.: Alpha naar Goole. Beninkust naar Amsterdam. Canada naar Ipswich Teunika naar Londen. Teun naar Droghede Aegir naar Fullhan Schouten naar Rotterdam. 15. stek 13 Crimso nCox I 80-85 78. 75-f 87. 70-75 91. 65-70 76. 60-65 53. 55-60 29. IID 12. III grof 45. Ill fijn 13. kroet 5. stek 11 Winston l 80-85 58. 75-80 66. 70 75 67. 65-70 57. 60-65 38. 55-60 22. IID 13. Ill grot 28. Ill fijn 13 Jonathan II 75-80 41—12. 70-75 26—47. 65-70 2613. 60-65 22—28. IID 12-18. (11 grot 22—26. kroet 12—14 Goudrenetten I 85 90 48 Verpakt fruit: Jonathan I 80-85 38. 75-80 40. 70-75 41. 65-70 37. 60-65 27 uur. 14 j. Vlissingen Alhambra.- De vogels. 20 uur, 18 Jaar Luxor: De veroveraars van Co- rinthe. 20 uur, 14 jaar. Souburg De Zwaan. Feestavond gerefor meerde Jeugdcentrale. 19.45 uur. W>st<Iorpc - Kunsthandel Troutzaerte: Ex positie Jan van de Ven Goes Grand: The Birds (de -'Ogels). 20 uur. 18 Jaar. Slot Ostende: Ontspannings avond „Togo". 20 uur. la cendre, Eirangers sur la terre Studieboeken: Albe: Juan Ramon Jimenez; Alphen, van: Kinderen in de grote stad: Belin: Geheimen van de Surété: Bertram: De Jonec reizigers in China; Burvenich: Ingmar Bergman: Casson en de Brabander. Waarmee kan ik v dienen0 Corral, del: De ontvoering van Europa; Demedts: Johan Daisne: Duys: Muzikanten van nabij; Eerd- mnns: Weet wol wat je waagt: Egeraat. van: Berlijn: Elseviers filisofische en psychologi sche encyclopedie: Gemeenschap en vrije tijdscentra; Görres: Beeldenaren Gods: Gres- hoff: Volière. Heerikhuizen. van: A'bert Verwey: Hemeldonck. van: Schalken, schel men en schavuiten: Henning en Rtngsdorff: Wenken voor opvoeders van stotterende kin deren: Hcnsen- Simone Weil: Honderd uit; Jaarboek van de vereniging van technici op scheepvaartgebied. Kaptein: De inzegening van het tweede hu welijk: Liedmeior: Russische verhalen van deze tijd; Maquet- Ruanda; Mcertens: Let terkundig leven in Zeeland; Méry: Katten; Meijer en van Frankenhuysen: Rekenen voor het middenstandsexamen: Meijer en van Frankenhuysen- Uitwerkingen: Miller- Van sterrenwichelarij tot ruimtevaart: Molen, van der: De eilanden: Molenveld: Handge- vormd aardewerk: Mozes: Hartkwalen: Mühr: Ongeveer driehonder«l vogels van de meest uiteenlopende pluimage zijn tot en met zondagavond te bewonde ren in het voormalige I-eger des HeUsgebouw aan de Paul Kruger- straal te Vlissingen. De afdeling Vlis singen van de Nederlandse Bond van Vogelliefhebbers heeft ln dat gebouw een nationale vogelshow georgani seerd. Wethouder W. Poppe van Vlissingen heeft deze show donderdagavond tij dens een korte bijeenkomst van het bestuur van de afdeling Vlissingen ln de lerarenkamer van de r.h.b.s. te Vlissingen voor geopend verklaard. De heer Poppe deed dit namens bur gemeester mr. B- Kolff, die wegens ziekte verhinderd was. Wethouder Poppe noemde het verheugend, dat een vereniging, die geen enkele sub sidie ontvangt, tot zulke Initiatieven komt. Hij sprak zijn bewondering uit voor de vogelliefhebbers, die in hun vrije uren met kweken zulke goede resultaten hereiken. De heer W. Jansen, voorzitter van de afdeling Vlissingen, had tevo ren deze bijeenkomst geopend en behalve wethouder Poppe in net bijzonder welkom geheten de heer C. Brevet uit Breskens, district commissaris van de Nederlandse Bond van Vogelliefhebbers en af vaardigingen van de verenigingen uit Arnemuiden en Middelburg. De heer Brevet wees tydens een kor te toespraak nog op de grote moeilijk heden voor een vereniging, die in de winter een tentoonstelling organi seert. Dit in verband met het wissel vallige klimaat, waardoor het met name door de mist moeilijk is verze kerd te zijn van vele inzendingen uit Zeeuwsch-Vlaanderen. De tentoonstelling omvat 196 wed strijdvogels en ongeveer 100 show vogels. Langs de wanden van de gro te zaal in het voormalige Leger des Heilsgebouw staan de wedstrijdvo gels, veelal in aparte kooitjes en in het midden is ruimte gelaten voor de meer „spectaculaire" vogels. Reeds de eerste avond liep het storm; enkele honderden Vlissingers namen een kijkje op deze geheel door ei gen leden Ingerichte vogeltentoon stelling. De heren A. Dommerholt uit Den Haag en J. Broekhuizen uit Alphen aan de Rijn hebben donderdagmorgen de keuring van de wedstrijdvogels verricht. De prijzen zullen zondag avond worden uitgereikt. De kam pioenen in de verschillende afdelin gen werden: tropische vogels, eigen kweek: H de Heer. Middelburg. 364 punten voor een stam; open klasse- Chr. Schipper. Koudekerke, 91 pun ten. Grote parkieten, eigen kweek: open klasse: N. P. van Hese, Middel burg, 89 punten. Kleurkanaries. eïgeD kweek: J. M. Koole, Vlissingen. 90 punten; open klasse: J. van de Bun der. IJzendljke. 90 punten. Graspar kieten. eigen kweek: W. Jansen. Vlis singen. 87 punten; open klasse: me vrouw J. de Klerk, Souburg. 8S pun ten. Bastaarden, eigen kweek: J. F de Pree, Souburg, 87 punten. Op de foto leidt de voorzitter yan de afdeling Vlissingen. de heer W Jansen (rechts), wethouder W. Poppe over de tentoonstelling. (Foto P.Z.C.). ,,U hebt in die vijfentwintig jaar echt aan de weg getimmerd", zei ir. Verheul tot de jubilaris, „want U zorgde voor de aanleg van nieuwe leidingen en voor re paraties. U kwam op uw wijze in contact met de klanten en de goede naam van de maatschappij in het concessiegebied is voor een belangrijk deel aan uw werk zaamheden te danken." Verder prees de heer Verheul de jubilerende werknemer omdat hij steeds „dag en nacht" klaar stond als er iets bijzonders aan de hand was. In dit verband noemde hij ook het werk in dc afgelopen strenge winter. Namens de raad van commissarissen bood hij de heer Koekman een gratifica tie aan. Voor mevrouw Koekman waren er bloemen. Van verschillende andere kanten bleek waardering voor het werk en de colle- gialiteit van deze chef van de fitterij. inder meer uit het felicitatietoespraak je, dat de technisch hoofdambtenaar de heer A. Parmentier afstak. Hij deed zijn hartelijke woorden namens het personeel vergezeld gaan van een bijdrage aan de fotohobby van de heer Koekman: hij bood een statief aan. De heer A. Velt- huijzen voerde het woord namens de per soneelsvereniging van de waterleiding maatschappij en een van de werknemers, die eveneens de kwart eeuw in dienst van de maatschappij achter de rug heeft, de heer M. Versteeg gaf in dicht vorm een geestige schets van de jubila ris, waarbij ook tal van herinneringen werden opgehaald. Na dit officiële ge deelte van de jubileumbijeenkomst werd de viering in de kring van het personeel voortgezet. De totaalaanvoer van de Zeeuwse stro men bedroeg in november van het vorig jaar 4.866.087 kg (tegen 7.405.339 kg in november 1962). De totaalwaarde be droeg 1.563.182.—. In 1962 was deze aanzienlijk hoger: 3.866.105,Er werd 1.857.191 kg (3.411.566 kg) haring aangevoerd. De prijs bedroeg 514.072,- 2.087.580,Men haalde gedurende november 258.562 kg consumptiegarna len uit de Zeeuwse stromen. In novem ber 1962 was dit 182.046 kg. Deze brachten 364.898.— 357.427,—) op. Het aantal oesters bedroeg in november S40.1S7 (3.972.036) stuks. De totale ge wichten bedroegen in november 1963 en 1962 respectievelijk 55.637 kg en 302.844 kg. ten bedrage van 299.205 923.081). Ook de hoeveelheid aange voerde mosselen onderging een daling ten opzichte van november 1962: var 2.501.100 kg naar 2.256.400 kg. De be dragen hiervoor waren 281.273,er 260.156,—. De badmintonclub Vlissingen, die reeds kampioen was. heeft woensdagavond ook de laatste competitiewedstrijd ge wonnen: de Griffioen I nit Wolphaarts- «iijk werd thuis met 17 verslagen. De gedetailleerde uitslagen luiden: he renenkel: C. KlompeH. Vervaat 15 17, 12—15; A van Dijke—F. Ots 14—17. 715; damesenkel: mevrouw L. Klompej mej. J. Gasille 119. 1210; mevr. L. Koertmej. V. Koster 411. S11; gemengd dubbel: mevr. J. van Dijke'de, heer J. Keertmej. E. Ots'de heer F.; Ots 18—17. 515. 6—15; mevr. L. Mol»'; de heer J. Molmej. V. Koster/de heer H. Vervaat 215. 415: herendubbel: J. Mol/J. KoertH. Vervaat.'F. Ots 0 15. 315: damesdubbel: L. Mol/E. Köert—E. Ots J. Gasille 9—15. 615. „Week der Gebeden": gedenkdienst in Goes In het kader van de „Week der Gebe den" zal op zaterdag 18 januari aan staande om zeven uur in de rooms- katholieke kerk te Goes een gemeen schappelijke bijeenkomst werden gehou den van hervormden, gereformeerden en rooms-katholieken. Daarin zullen als sprekers optreden ds. A. Klamer. radio pastor van het IKOR en moderator J. A. Seegers uit Bergen op Zoom. De li turgie en de gebeden zullen worden ver zorgd door ds. E. Jansen, gereformeerd predikant te Goes, kapelaan J. Kempers en ds. H. J. Teutschef, hervormd predi kant te Goes. Medewerking wordt ver leend door het r.-k. jongenskoor onder leiding van de heer E. Heijblok en door de chr. oratoriumvereniging onder lei ding van de heer A. Kousemaker. Nagekomen advertentie Heden is na een lang durig gedragen lijden van ons heengegaan, onze lieve zorgzame man, vader, behuwd-, froot- en overgrootva- er, CORNELIS SNOEP in de ouderdom van 88 jaar. Uit aller naam: M. H. Snoep- Siegers, Koudekerke. 9 januari 1964. Vlissingsestraat 96. De teraardebestelling zal plaatshebben te Vlissingen op maandag 13 januari a.s. Vertrek Vlissingsestraat 96 des namiddags 2 uur. Heden nam de Here tot Zich onze geliefde vader, behuwd-, groot- en overgrootvader, JACOBUS GIDEON" SE wedn. van Maria Bliek in de gezegende ou derdom van ruim 79 jaar. Serooskerke: A. Gideonse. J. Gideonse- de Keijser Leur (N.Br.): J. A. Bakker- Gideonse A. J. Bakker. Koudekerke: J. K. Gideonse. G. Gideonse- Izeboud Gapinge: A. Gideonse. T. Gideonse-Roelse. Zoutelande: P. Minderhoud- Gideonse P. Minderhoud. Oostkapelle: I. Gideonse. M. Gideonse- de Visser Westzaan: M. Stoffer- Gideonse M. Stoffer. Klein- en achter kleinkinderen Sint-Laurens. 9 januari 1964. Veerseweg 14. De begrafenis zal plaatshebben op de be graafplaats te Vee re op maandag 13 jan a.s. Vertreft sterfhuis 1 uur. Heden overleed, tot on ze diepe «droefheid, na een langdurig, gedul dig gedragen lijden, onze lieve zoon. broe der, behuwdbroeder. oom en oudoom ROELAND MINDERHOUD, in de ouderdom van ruim 63 jaar. Westkapelle: Johs. Minderhoud P. van Rooijen- Minderhouc! K van Rooljen J. Minderhoud L. Minderhoud- Dp Witte L. Gabriëlse- Minderhouö W Gabriëlse K. Minderhoud G. Minderhoud- Simonse Johs. Minderhoud J. Minderhoud- Van Sluijs Neven en nichten. Westkapelle. 9 januari 1964. Molenwal 8.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 5