boter Onderlinge looncontrole Rotterdamse aannemers Ruziezoekers gaven elkaar de schuld Financiële berichten RUDI LIEBRECHTS won Elisabethbeker Maar ik heb niets gezegd", zei verdachte SOMMETJE roomboter in de boterpot Nog geen uitslag van sporttoto GROENTE- EN FRUITEXPORT IS IN 1963 AANMERKELIJK GEDAALD SPOORWEGEN VERWACHTEN OVER 1963 EEN SLUITENDE REKENING „Op Hoop van Zegen" geeft juist beeld 4 PROVINCIALE Z E E U W 8 B COURANT VRIJDAG 10 JANUARI 1964 POLITIERECHTER MIDDELBURG De Middelburgse politierechter, mr. B. S. Sieperda, heeft gister middag moeten rechtspreken in verschillende ruziezaken. In één daarvan waren mevrouw W. mevrouw V., beiden uit Hulst, het ook voor de groene tafel nog lang niet met elkaar eens. De moeder van mevrouw V. kwam er nog een schepje bovenop gooien en toen ze elkaar allemaal de schuld gaven van de beledigingen was het voor mr. Sieperda toch wel duidelijk, dat niemand vrijuit ging. Mevrouw V. en haar moeder waren even wel naar de Hulsterse wachtmeester ge gaan en zo kwam het, dat mevrouw W. als verdachte moest verschijnen, be schuldigd van het spreken van beledi gende woorden. „Ik heb niets gezegd. Als zij buiten komen, beginnen ze altijd te schelden", verdedigde mevrouw W. zich. De officier van justitie, mr. A. W. Rosingh, achtte echter aan de hand van de getuigeverklaringen van moeder en dochter V. het ten laste gelegde bewe zen en eiste tegen mevrouw W. een boe te van 20,Die werd haar door mr. Sieperda conform opgelegd. Op 10 oktober hadden de fabrieksar beiders C. v. d. E. en S. uit Hans- weert ruzie met elkaar gekregen. El ke morgen komt, aldns verklaarde Van de E., zijn collega S. een kopje thee bij hem halen, maar op de he- w-uste dag was het ineens mis. De of ficier lag een dagvaarding voor, die er niet om loog: Van de E. zou zijn maat opzettelijk in de keel hebben ge- kneoen en hem met een zakmes heb ben bedreigd; S. zou onder invloed hebben gereden. Van de E. geslagen hebben en zich daarna bij zjjn aan houding tegen de politie verzet heb ben. {Adverttujiey Hebt Udit.. Niet meer „Nu is er geen ruzie meer", vertelde Van de E. tegen mr. Sieperda. „S. is zelfs later nog met me meegegaan om de koffie". „Maar het is toch geen toneelstukje ge weest. dat jullie opvoerden", merkte de politierechter op. Conform de els van de officier werd Van de E. veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van 1 maand met een proeftijd van 2 jaar, en tot een boete van 100. De zaak tegen S. deze was niet ver schenen werd aangehouden, om het Zeeuwse consultatiebureau voor alcoho lisme in de gelegenheid te stellen een rapport over deze verdachte op te ma ken. De rechtbank maakte zich name lijk nogal zorgen om deze nog jonge man, die een gezin met vier jonge kin deren heeft. Voor een belediging stond mej. A. K. uit Middelburg terecht. Zij had de schilder A. van L., zo verklaarde zij, betaald voor werk, dat hij niet helemaal gedaan had. In kwaadheid had zij hem toen een lelijk woord toegevoegd. „Helemaal fout", gaf zij toe. Conform de eis werd zij tot 10,- boete veroordeeld. Dezelfde schilder was eerder beledigd door de kostganger K. van mej. K. Deze K. werd bij verstek conform veroordeeld tot een boete van 15, Vrijspraak Exlra-belastingaflrek voor arbeidsbesparende investeringen bepleit De noodzaak van een extra belasting aftrek voor arbeidsbesparende investe ringen doet zich thans wel heel duidelyk gevoelen, nu het bedrijfsleven wordt ge plaatst voor de opgave hoe in de onder neming het explosief effect van de loon- en salarisverhogingen te temperen. Daarop wees gistermiddag in zijn rede de voorzitter van de kamer van koop handel en fabrieken voor Amersfoort en omstreken, de heer G. van Nieuwen- huizen. Hij zei dat deze investeringen op langere termijn een prflsdrukkend effect hebben. Als zo'n belastingfaciliteit niet spoedig wordt verleend, zal hij vol gens de heer Van Nieuwenhuizen in veel gevallen niet meer nodig zijn: in een ver- liessituatie is zij voor het bedrijfsleven niet meer actueel. OBLIGATIELENING VAN NORGES KOMMUNALBANK Naar wij vernemen zal de reeds aange kondigde obligatielening ad U.S. dollar 10.000.000, ten laste van de Norges Kommunalbank een rente dragen van 5%% (jaarcoupons) en worden uitge geven tegdn 99%%. De lening heeft een looptijd van 20 jaar en zal worden af gelost in 16 geleidelijk oplopende termij nen op 15 januari in de jaren 1969 t/m 1984. Vervroegde aflossing vóór 15 januari 1974 is niet toegestaan. De plaatsing in Nederland zal worden ver zorgd door de Twentsche Bank N.V. Er zal geen beursnotering in Nederland worden aangevraagd. De eerste handel in obligaties ter beurze van Londen wordt op donderdag 16 januari tege- moetgezien. Aandelenemissie van La Seda de Barcelona Naar wy vernemen heeft de raad van bestuur van La Seda de Barcelona be sloten het maatschappelijk kapitaal van de vennootschap te verhogen met p 54.953.000 tot p 274.670.500 door mid del van uitgifte van 109.904 nieuwe aan delen van elk nominaal p 500, derhalve in de verhouding 1 op 4. De emissiekoers bedraagt 150-%. De nieuwe aandelen delen in de winst vanaf bruari 1964. De kosten van inschrijving en de in Spanje verschuldigde belasting zijn voor rekening van de vennootschap. De opbrengst van deze emissie zal te zamen met een nog uit te geven obliga tielening dienen ter financiering van de uitbreiding van de polyestervezel (enka- lene) fabriek. Zoals bekend heeft de Algemene Kunst zijde Unie N.V. direct en indirect belang bij de Spaanse maatschappij. De Belg F. N. uit Antwerpen werd er van beschuldigd op 14 september van het vorige jaar vis te hebben ge licht uit een fuik van de landarbei der D. van B. Een getuige had twee mannen op verdachte wijze op de slikken van de Westerschelde zien lo pen. De officier wees er op, dat ech ter niet was komen vast te staan, dat N. één van die twee mannen was. Conform werd de Belg die niet was verschenen vrijgesproken. De politierechter veroordeelde vervol gens de 18-jarige jongeman J. W. uit Hulst, die een bromfiets had weggeno men, tot een voorwaardelijke gevange nisstraf van 2 maanden met een proeft id van 2 jaar, toezicht van de r.-k. reclas sering en een boete van 100.—. De offi cier had bovendien een ontzegging van de rijbevoegdheid gevorderd van 4 maan den. omdat de verdachte ook onder in vloed gereden zou hebben. De politie rechter achtte oplegging van deze straf echter niet nodig. De werkman De P. uit Zaamslag kreeg wél 4 maanden ontzegging van de rijbe voegdheid opgelegd, nadat hy onder in vloed van sterke drank op een bromfiets gereden had. Bovendien 2 weken voor waardelijke gevangenisstraf met een Droeftiid van 2 jaar. toezicht en een boe- al gemaakt? voor maar elke week n extra pakje 90ede gezonde héérlijke r' ?ir Vastbesloten zich asm overeenkomst te houden Voor 15 februari alle koppelbazen eruit Op initiatief van de Samenwer kende Patroonsverenigingen voor de Bouwbedrijven S.P.V. in Rot terdam hebben ongeveer vijftig aannemers, die in Rotterdam en wijde omgeving grote werken uit voeren, besloten in toenemende mate koppelbazen van de werken te weren en bovendien om een on derlinge looncontrole in te voeren. Deze vijftig aannemers hebben ongeveer drie kwart van de op de bouwwerken Steeds is men weer verbaasd over de durf, die schansspringers aan de dag leggen. Deze foto geeft wel een heel bijzon der beeld tijdens een wedstrijd op de skischans bij Innsbruck. De man, die op de smalle latten door de lucht schiet, zal even later een per fecte landing in de sneeuw links ondermoeten maken. proeftijd te van an 150,het geheel conform de Rudi Liebrechts wordt sedert donderdag in Scandinavië beschouwd als een van de favorieten voor de op 18 en 19 janu ari a.s. in Oslo te houden strijd om de Europese schaatstitel. Met ontzag heeft men in het hoge noorden kennis geno men van de tijden, waarmee de Vlaar- dinger woensdag en donderdag in Ha- mar voor de tweede achtereenvolgende maal winnaar werd van de strijd om de Elisabethbeker, het officieuze Neder landse kampioenschap. Na op de eerste dag reeds iedereen ver bluft te hebben door de 5000 meter te rijden in 7 min 44,2 sec deed Liebrechts het op de 1500 en 3000 meter nog eens dunnetjes over. Bood zijn 4.34.5 op de drie kilometer nog betrekkelijk weinig vergelijkingsmateriaal, aangezien deze aïstand geen onderdeel vormt van de wedstrijden om de Europese en wereld titel, de 2.11.1 op de 1500 meter deed dit des te meer. Deze tijd is dit seizoen nog door niet één Europeaan op de klokken gebracht. Slechts op de snelle ijspiste in Colorado Springs bleven enkele Amerikanen er tot dusver onder. Uitslagen tweede dag Hoogoventoernooi Het 26ste Hoogovenschaaktoemooi is donderdag te Beverwijk voortgezet. De uitslagen van de partijen van ae tweede ronde in de grootmeestergroep luiden: Larsen (Den.)— Dunkelblum (Belg.) 10; Portisch (Hong.)Donner (Ned.) 1—6: De Rooi (Ned.)—Filip (Tsj.) 0— 1; Van Scheltinga (Ned.)Ivkov (Zuldsl.) afgebroken: Zuidema (Ned.) Ney (Rusland) 01: Bobotsov (Buig.) Keres (Rusl.) 01: Lengyel (Hong.) Darga WJDld.) V2Van den Berg (Ned.)Parma (Zuidsl.) 01. Na twee ronden luidt de stand: I. Keres, Larsen en Portisch allen 2 punten: 4. Ney 1 punt en 1 afgebroken nartij; 5 Parma 1 punt (uit 1 partij): 6. Donner en Filip beiden 1 punt; 8. Dar ga Vz punt en 1 afgebroken partij: 9. Lengyel V> punt (uit 110. Van Schel tinga 0 punten en 2 afgebroken partijen; II. Ivkov 0 punten en 1 afgebroken par tij (uit 1): 12. Bobotsov 0 punten en 1 afgebroken partij: 13. De Rooi 0 punten (uit 114 Van de Berg, Dunkelblum en Zuidema allen 0 punten. De poedelprijs van toto no. 19 speelt het bureau van de toto grote parten. Door het enorme aantal spelers, dat een kolom volkomen „fout" invulde, is het nog niet mogelijk een voorlopige uitslag te ge- SWIFT VERDEDIGT MICROKORFBALTITEL IN DEN HAAG Het landskampioenschap microkorfbal voor landelijke zaterdagclubs, waartoe de Zeeuwse verenigingen Swift (Middel- g), TJoba ('s-Heer-Hendrikskinde- i. Animo (Souburg) en Togo (Goes) behoren, zal dit jaar gehouden worden op zaterdag 21 maart in de Houtrust- hallen te Den Haag. In dit toernooi be haalde Swlft vorig jaar na een span nende finale het kampioenschap en zal dit dus dit jaar moeten verdedigen. Te vens wordt er een bijtoemooi georgani seerd voor jeugdteams van lo tot en met 17 Jaar Nog enkele andere Nederlanders trok ken in Hamar de aandacht door zeer scherpe tijden te laten noteren. Cees Verkerk, maakte op de 1500, 3000 en 5000 meter tijden van internationaal for maat. De sprint van de Zuidhollander laat nog wel iets te wensen over, doch zijn 2.12.4 op de schakelafstand, de 1500 meter, is des te sterker, evenals zijn 4.38.4 op de drie en zijn 7.51.7 op de vijf km. Arie Zee bevestigde op de tweede dag van de wedstrijden in Hamar, dat zijn oude vorm langzaam maar zeker te rugkeert. De tijd van 8 min 04,0 sec op de 5000 meter had hier reeds op gewe zen, de 1500 en de 3000 meter toonden net echter nog duidelijker aan. Op beide afstanden werd Arie derde achter het superieure duo Liebrechts-Verkerk met tijden van respectievelijk 2.13.5 en 4.41.8. Voorts kwamen ook Ard Schenk en Peter Nottet weer goed voor don dag. Op de 1500 meter werden de volgende tijden gemaakt: 1. Rudie Liebrechts 2.11.1; 2. Cees Ver- ^.k 2.12.4; 3. Arie Zee 2.13.5: 4. Ard Schenk 2.14.9; 5. Peter Nottet 2.16.4; 6. Piet Modder 2.18.8: 7. Jan Halfweeg 2.20.0. 3000 meter: 1. Liebrechts 4.34.5; 2. Verkerk 4.38.4; 3. Zee 4.41.8: 4. Nottet 4.43.7; 5. Schenk 4.46.9; 6. Modder 4.48.1: 7. Halfweeg 4.51.0. Eindklassement: 1. Liebrechts 180.270 pnt.: 2. Verkerk 182.603 3. Nottet 184.770; 4. Schenk 185.164: 5. Zee 185.267: 6. Halfweeg 189.267: 7. Modder 189.684. „VORSTVERLETPERCENTAGE TIJDELIJK VERHOGEN" De organisaties van werkgevers en werknemers in de bouwnijverheid heb ben tot de Stichting van den Arbeid het verzoek gericht goedkeuring te verlenen aan het besluit het vorstverletpercenta- ge tydelyk, nl. tot de datum waarop de nieuwe C.A.O. voor het bouwbedrijf in werking treedt, te verhogen met 10 pet tot 99 pet. De Stichting Verletbestrijding Bouwnij verheid heeft tot 7 januari voor 4S0 bouwwerken toeslagen voor het door werken bij vorst toegezegd tot con be drag van ongeveer 7.5 -.:!"c?n. Zestig procent van de toezeggingen gelden de woningbouw, tot een hedrag van ruim 5 miljoen. Naar schatting zijn op de be rokken bouwplaatsen 18.000 arbeiders •verkzaam. Dit heeft minister Bogaers i volkshuisvesting en bouwnijverheid) meegedeeld in antwc vragen van het Tw heer Jager (c.p.n Paus zond telegram aan het I.V.V.C. Het Internationaal verbond voor vrijzin- zinnig christendom en geloofsvrijheid I.V.V.C. dat op het 2e Vaticaans con cilie vertegenwoordigd was door onder meer prof. dr. L. J. van Holk, heeft een telegram ontvangen van paus Paulus VI van uit Jeruzalem. De president en het secretariaat hebben geantwoord met het uitspreken van de wens voor voorspoed in het werk van de Roonis- Katholieke Kerk bij het bouwen aan de christelijke eenheid. OOK AL STEEG DE OPBRENGST APPEL VERLIEST STEEDS MEER TERREIN Nederland heeft in 1963 op een zich uitbreidende markt een klei nere hoeveelheid verse groenten aangeboden dan in 1962 en daar door hoogstwaarschijnlijk kansen op een lonende voortbrenging van agrarische produkten gemist. Wel steeg de waarde van de uitgevoer de verse groenten met 45 miljoen gulden tot 590 miljoen gulden, maar -''e hoevee'heid vernvmlerde met bijna 45.000 ton, van 674.000 tot 639.000 ton. voor groenten en fruit, de M van Arcken. vertelde dit gistermid dag in zijn nieuwjaarsrede, die hy overi gens begonnen was met de mededeling dat 1963 voor de groenten- en fruitsec tor in zijn geheel beschouwd niet onbe vredigend was. De uitvoer van vers fruit vertoonde echter een treurig beeld. Ze daalde met slechts vijfduizend ton van 80.000 tot 75.000 ton maar dit ging gejaard met een aanzienlijke da ling van de waarde: van 72 tot 57 mil-, joen gulden. De oorzaak van de daling der hoeveelheid ligt bij onze appelen, die op de internationale markt vrijwel geen rol meer spelen. In 1959 voerden we er nog 123.000 ton van uit, in 1962 nog 43 miljoen ton. In 1963 was dit cij fer teruggelopen tot naar raming 28 miljoen ton. Concurrentie Daartegenover ondervindt de Neder landse appel op de binnenlandse markt, waar zij nog wel domineer! HOOP DAT OOK DIT JAAR REKENING SLUIT zijn geweest dan die van 1962 toen het bedrijf een verlies van 29 mil joen gulden leed. Groot tekort aan personeel De Nederlandse Spoorwegen ver wachten voor het juar 1963 een na genoeg sluitende rekening. Dit is te danken aan het feit, dat de ont vangsten, die in het afgelopen jaar rond 600 miljoen gulden bedroe gen, ongeveer 54 miljoen hoger De levende have van het Hamburg- se park Hagenbeek, die 2100 dieren omvat, wordt sinds de eerste dag can het nieuwe jaar gemeten en ge wogen. Daarbij moet van allerlei hulpmiddelen gebruik worden ge maakt. Op de foto wordt een 70-jarige reu- zenschildpad van 350 pond opgeme ten De president van de Nederlandse Spoor wegen, de heer J. Lohmann, die dit gis termiddag op de nieuwjaarsbijeenkomst mededeelde, zei verheugd te zijn een naamloze vennootschap te vertegen woordigen die het naar omstandigheden in 1963 redelijk goed is gegaan. Die om standigheden waren in de eerste plaats de barre winter met zün weliswaar groot vervoer, maar ook zeer hoge kosten. Voorts de moeilijke positie van de spoor wegen op de arbeidsmarkt, de geringere tariefverhogingen dan werden gevraagd en de voortgaande opmars van de auto. De situatie van een sluitende rekening 1 hopen de spoorwegen ook dit jaar te kunnen bestendigen en mogelijk zal dan ook weer een zeer bescheiden beloning Tarieven De heer Lohmann noemde evenwel voor waarde. dat de bfj de minister van ver keer en waterstaat Ingediende voorstel len voor tariefverhoging worden aan vaard. Met de invoering daarvan is men reeds negen dagen achterop. Het aantal reizigerskilometers is, danks de vorige tarief verhogingen, in 1963 gestegen met 0.5 procent terwijl het goederenvervoer met drie miljoen ton steeg en men voor het eerst in de geschiedenis van dc spoorwegen in ons land. de 30 miljoen ton grens heeft overschreden. Sombere geluiden liet de heer Loh mann horen over het personeelsbe stand. Het personeelstekort bedraagt op het ogenblik rond 1250 man. Modernisering Veel is het afgelopen jaar gedaan aan de modernisering van het rollend materi eel van de spoorwegen. Er komen nog meer verbeteringen wanneer straks de nieuwe dienstregeling van kracht wordt. Zo zal er naar alle waarschijnlijkheid tussen Nijmegen en Roermond in beide richtingen een sneltrein in de ochtend en een in dc namiddag gaan rijden. Voorts wordt overwogen een sneltrein tussen Groningen en Den Haag in te leg gen ter verkrijging van een snelle ver binding In de morgen- respectievelijk de middaguren. De bekorting zal in beide richtingen 21 minuten bedragen In ver gelijking met de uursneldlenst. Aan de twee bestaande verbindingen Groningen- Bremen v\v. zal een derde kunnen wor den toegevoegd, met overstappen echter ln Nieuweschans. Ten slotte zal, voor uitlopend op het definitieve station Lom- bardijen in Rotterdam-Zuid een driehon derd meter zuidelijker een tijdelijk sta tion worden Ingericht, dat met ingang van de jaardienstregeling 1964-1965 in gebruik zal komen. De heer Lohmann besprak ook de voort gaande internationalisering van hel spoorwegvervoer. Het grensoverschrij dend goederenvervoer van dc Nederland se Spoorwegen steeg in het afgelopen jaar (ln tonkllometers) met circa 23 proeent tegenover het binnenlands ver in toenemende mate concurrentie van appelen van het zuidelijke halfrond vooral in de latere maanden van he» seizoen. De totale veilingomzet steeg niet 15 miljoen gulden tot ongeveer 890 miljoen gulden. Een kleine stijging, maar de stij ging die 1962 in vergelijking met 196) te zien gaf was te groot om een herha ling te mogen verwachten. De toene ming van de totale omzet in het afge lopen jaar is veroorzaakt door de onder glas geteelde groenten. Daarvan ging de omzet met 47 miljoen gulden omhoog tot 428 miljoen gulden. Ook de grove open-grond-groenten stegen: met 13 miljoen tot 53 miljoen. Fruit onder glas bleef op 27 miljoen, andere produkten daalden: andere dan grove open-grond- groenten met 10 miljoen tot 180 miljoen. Pit- en steenfruit met 9 miljoen tot 125 miljoen. Zacht fruit niet 16 miljoen tot 48 miljoen. In de tuinbouw geteelde aardappelen met 10 miljoen tot 29 mll- ;oen. De heer Van Arcken pleitte in zijn rede voor een gezamenlijke poging tot het opsporen van produkten, die zich even als de drie hoofdprodukten sla. toma ten en komkommers lenen voor de pro- duktie op grote schaal onder glas, Uit breiding van het assortiment van pro dukten. dat in aanmerking komt om met behulp van kostbare installaties te worden voortgebracht, kwam hem na melijk gewenst voor. Importstijging De heer Van Arcken vertelde verder o.m. nog dat voor 370 miljoen gulden, dat is voor twintig miljoen meer dan in 1962, aan groenten en fruit in ons land is ingevoerd. De verwerkende In dustrie verwerkte een groter hoeveel heid verse produkten dan ooit tevoren: naar schatting 325.000 ton groenten en 100.000 ton fruit. In West-Irian resten gevonden van vliegtuig Via particuliere bron Is 1>U de lucht machtstaf in Den Haag bericht ontvan gen dat restanten van een vliegtuig zyn gevonden In het gebied van West-Irian, .r op 28 juni 1962 een Dakota-trans- portvliegtuig van de Koninklijke Lucht macht is verdwenen. De Nederlandse luchtmachtstaf heeft contact opgenomen met de Indonesische autoriteiten om na te gaan of de nu ge vonden restanten inderdaad van de zoek geraakte Dakota zijn. Thans staat daar over nog niets vast. Het toestel verdween, met een beman ning van vier personen en vier passa giers, op een vlucht van Merauke naar Biak. Ondanks intensief zoeken is er toen niets meer waargenomen. BIJ de passagiers bevond zich de echtgenote van een officier van de Kon. Marine met een baby, alsmede een Nederlandse mili tair als bewaker van een infiltrant. De familieleden van de passagiers en van de leden der bemanning zijn. onder het voorbehoud dat nog geenszins vast staat dat het hier gaat om restanten van de Dakota, op de hoogte gesteld. LEZERS SCHRIJVEN DE KANSEL IN AXEL Naar aanleiding van diverse berichten in de P.Z.C. betreffende de controverse tussen predikant en kerkvoogdij in de Ned. hervormde kerk te Axel. vraag ik me af hier tot nu toe in uw blad niet een te éénzijdige belichting van de fei telijke zaken is gegeven. Ik ben niet tot in de finesses deskundig in deze kwestie (wie is dat wel buitenom de predikant en kerkvoogdij) maar als men ter plaat se een beetje is georiënteerd kan men van de kerkvoogdij-zijde evenveel en minstens zo steekhoudende argumenten naar voren brengen. Menige beschuldi ging wordt dan weerlegd op aanneme lijke gronden en het licht van de predi kant schijnt dan niet zo hoog meer op de pubiiciteitskandclaar maar zou be ter wat onder de korenmaat gehouden worden. Het is echter niet. mijn bedoe ling om hierover uit te welden. Papier is zo geduldig. Wat mij meer benauwt is het feit dat wy voor de kansel te Axel wekelijks een grote mate van dat zelfde geduld op moet brengen. Het evangelie der liefde wijst ons heen naar Jezus Christus en niet naar wie anders ook. Maar van deze kansel wordt niet meer het evangelie der verzoening verkondigd naar twist en tweedracht over de ge meente uitgestort die niet nalaten hun vernietigend werk te doen. Mensen die komen om de dienst zelf, gaan ontnuch terd heen. De vraagtekens achter geloof en leven, waar vele mensen het persoon lijk zo moeilijk mee hebben worden nog groter. De gevolgen blijven niet uit. Is dit nu het wezen der kerk? Ds. Pen- nings moet er zich eens ernstig op be zinnen of de dictatoriale neigingen en de willekeur waar voor hij over de kcrlc- voogdijleden de banvloek uitsprak zijn eigen strijdmiddelen niet zijn en hij nioet oppassen niet in eigen zwaard te vallen. Ambtsdragers moeten hun kudde verza melen en oij elkaar houden, maar niet leren boksen, opdat niet eens de dag zal komen dat voor de boksende schapen onderling de herders zelf uit de schaaps kooi moeten vluchten. Axel C. den Hamer naalkade in Rotterdam en wijde omgeving werk zame arbeiders in dienst. Ten aanzien van het loon hebben zij besloten om tot het van kracht worden van de nieuwe bouw-C.A.O. de basisionen met vijf pro cent te verhogen. Aangezien de rech- tcnsgeldende lonen in de praktijk met vijf procent of meer zijn overschreden houdt dit in, dat de betrokken bouw vakarbeiders geen hogere lonen zullen ontvangen dan voor 1 januari 1964. Wel gaan de sociale uitkeringen en het vorstverlet omhoog, zodat in overeen stemming met de bouwnota 1963 de so ciale status van de bouwvakarbeiders wordt verhoogd. Aangezien de betrok ken aannemers een gezonde loonsituatie nastreven en zeer urgent achten, terwijl zij ook in de onmogelijkheid verkeren hogere lonen te betalen, zijn de betrok ken bedrijven vastbesloten zich aan de overeenkomst te houden. Enquete Bovendien hebben ze zich verplicht met kracht te bevorderen, dat onder aannemers voor de arbeiders ln hun dienst op de betrokken bouwplaat sen ook deze gedragslijnen zullen vol gen. Een nieuw facet in deze situatie is, dat de bedrijven medewerking gaan verlenen aan een loonenquête. Zij stemmen in met een accountantson derzoek inzake het naleven van de loon- afspraken. Uit de vergadering van de Rotterdamse S.P.V. is gebleken, dat bo vendien een commissie namens de vere niging verdere maatregelen ter bevor dering van het nakomen van de loon- en andere afspraken zal beramen. De bedrijven hebben op zich genomen de omvang van het werken met koppelba zen te verminderen. Dit werken met koppelbazen zal voor 15 februari geheel moeten zyn geëindigd. Zij hebben zich ook verplicht geen arbeiders van col lega's zonder geldig ontslagbewijs in dienst te nemen. Bij handelingen die in strijd met de afspraken moeten worden geacht, is melding aan het secretariaat van de SJP.V. verplicht gesteld. PRESIDENT KEMDYLAAN HAMSTERDAM Zonder daarover te discusiëren heeft de Amsterdamse gemeenteraad gistermid dag besloten de Rivierenlaan in Amster dam-Zuid om te dopen in President Ken- nedylaan. SCHEVENINGSE REACTIE: De heer A. G. Ligthart uit Den Haag, die zich verdiept heeft in de Nederlandse ha ringvisserij en tot de conclu sie is gekomen dat het be faamde toneelstuk „Op hoop van zegen" van Herman Heij- ermans een foute voorstelling van zaken geeft en die in een brief aan de koningin aange drongen heeft op een onder zoek door de minister van justitie naar omstandigheden waaronder de tussen 1870 en 1900 gezonken vissersschepen verloren zijn gegaan, heeft reacties opgewekt van oude Scheveningers die het niet met hem eens zijn. In Friesland woont bijvoorbeeld een man, die hem bijzonder graag van repliek wil dienen. Deze man is de zestigjarige heer W. Hoo- gendijk die nu al een dertig jaar lang in Joure een radiozaak en sigarenwinkel drijft, maar die ge boortig is uit een Schevenings vis sersgezin. Uit verhalen van thuis is hem van de houding der meeste reders er waren ook goede on der wel zoveel bijgebleven dat zijn gezicht nog bittere trekken krijgt, als hij over vroeger vertelt. Zijn ouders hebben bittere armoe de gekend. Toen zijn vader die in 1856 werd geboren in het begin van zijn trouwen met een vissers vaartuig schipbreuk leed nabij Castricum drie opvarenden kwamen hierbij om gingen al zijn bezittingen verloren. Van de pastoor in Castricum kreeg hij wat kleren, maar de reder toonde bitter weinig medeleven. „Het was de laatste reis van het seizoen geweest en dus kwam va der zonder meer op straat te staan", zo vertelt de heer Hoogen- dijk, eraan toevoegend dat diezelf de reder het volgend jaar wel een nieuw schip kon aanschaffen. „Wat de heer Ligthart over de ja ren 1870-1900 beweert, kan ik niet nagaan, maar wat de eerste jaren van deze eeuw betreft, weet ik wel het een en ander", aldus de heer Hoogendijk. In het najaar van 1905 verging een Vlaardingse logger met man en muis. De twee oudste broers van de heer Hoo gendijk waren onder de slachtof fers. „Dit schip was goed verze kerd, maar het verkeerde in een volkomen rotte toestand, zo heeft mijn vader mij verteld en die kon het zeker weten want hij was'een prima zeeman Na dit ongeluk mocht niemand van ons meer naar zee om moeders zenuwen niet nog meer op de proef te stellen. Vader voer toen al niet meer. Door een ongeluk op zee had hij zijn rech teroog verloren en was de knie- schlif van zyn rechterbeen ver brijzeld. Het werd toen armoede troef thuis. Moeder moest met wassen en werken bil mevrouwen de kost verdienen. Maar het was teveel om te sterven en te weinig om te leven" De heer Hoogendijk vindt dat de heer Ligthart zijn licht eens zou moeten opsteken bij de oude Sche- venlngse vissers, als zijn thans 78- (arlge broer Arie Hoogendijk. „Hij kan dan verhalen horen over het .wegbrengen" van schenen ln de taren 1914 tot 1920. In de archie ven van de Haagse rechtbank zul len hetis nog wel stukken te vin don zijn over de processen die toen gevoerd zijn. Heel Scheveningen was er toen vol van, aldus de heer Hoogendijk, die in „Op hoop van zegen" nog altijd een juist tijds beeld ziet

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 4