KONINGIN EN PRINSES BIJ PLECHTIGE VIERING 5 EEUWEN STATEN-GENERAAL VARA antwoordde op brief van minister Op Ameland (nog) geen gasvlam Verzorgingsbehoefte g van bejaarden Semafoonnet in september a.s. in gebruik VRUDAG 10 JANUARI 1964 PROVINCIALE Z B B V W 8 E COURANT 8 DEMONSTRATIE VAN NEDERLANDSE BESTUURSKRACHT Gedenkboek en postzegel aangeboden (Van onze parlementaire redacteur) De grote, plechtige herdenking van het feit, dat Filips de Goede op 9 januari 1464 afgevaardigden van de Staten der gewesten, waarover hij het bewind voerde en van een aantal steden in die gewesten in Brugge bijeenriep, welke vergadering beschouwd wordt als de ge boorte van de Staten-Generaal, is gisteren tot een demonstratie ge worden van Nederlandse bestuurskracht en van voortreffelijke con stitutionele samenwerking tussen vorst en volk. In de Ridderzaal in Den Haag wa ren met de beide kamers der Sta ten-Generaal en H.M. de Koningin, die vergezeld was van prinses Bea trix aanwezig vertegenwoordigers van de verschillende soorten pu bliekrechtelijke lichamen, die Ne derland kent en van de belangrijke staatscolleges, alsmede talrijke gasten, die op enigerlei wijze bij de viering van dit gedenkwaardig jubileum betrokken zijn. Hoewel de bijeenkomst pas om 3 uur be gon, arriveerde reeds om even over half drie prinses Beatrix in gezelschap van haar particuliere secretaresse mejuf frouw M. C. C. Wijnen. Zij werd ont vangen door de voorzitter van de Eerste Kamer mr, Jonkman, het oudste lid van de commissie van voorbereiding", het Eerste-Kamerild dc heer H. M. van Lies hout en de griffier van de Eerste Ka mer. De koningin vertoefde op dat ogen blik nog in de Tweede Kamer. Bezoek koningin Tegen drie uur kwam ook de konin gin in de Ridderzaal, waar in de wachtkamer de buitenlandse gasten aan haar en aan prinses Beatrix wer den voorgesteld. Hier bood het Twee de-Kamerlid mejuffrouw Ten Broe- eke Hoekstra bloemen aan de konin gin en de prinses aan. Om drie uur begeleidde de voorzitter van de Eerste Kamer mr. Jonkman de koningin en de voorzitter van de Twee de Kamer mr. Van Thiel prinses Bea trix naar de Ridderzaal, waar de vor stelijke gasten plaats namen aan een op het podium opgestelde tafel geflan keerd door de voorzitters van de Staten van Suriname en van de Nederlandse Antillen, het Eerste-Kamerlid de heer Algra, de voorzitters van Eerste en Tweede Kamer en het Tweede-Kamerlid mevrouw Stoffels-van Haaften. De bijeenkomst stond onder leiding van mr. Jonkman, voorzitter van de Eerste Kamer en mr. Van Thiel. voorzitter van de Tweede Kamer. De zaal was smaak vol versierd. Na zijn grote vreugde er over uitgesproken te hebben, dat de ko ningin en prinses Beatrix de bijeenkomst van de beide Kamers der Slaten-Gene- Advertentie) jonkman er de aandacht op dat in de Ridderzaal de voornaamste staatsinstel lingen vertegenwoordigd waren met in het midden de Staten-Generaal. De uitvoerende macht, zo zei hij, berust bij de koning, die echter onschendbaar is. De ministers en de staatssecretarissen zijn verantwoordelijk. Recht wordt ge sproken door onafhankelijke rechters in naam des konings. Aan de Raad van State zijn belangrijke bevoegdheden toe voor de algemene rekenkamer, die de besteding van 's lands gelden zo doel treffend mogelijk controleert. De minis ters van staat maken als zodanig geen deel uit van enige staatsinstelling. De staatslieden, die deze hoge onderschei ding deelachtig zijn geworden, zijn voor bestemd zelfstandig de koningin van ad vies te blijven dienen. Mr. Jonkman wees telkens de verschil lende groepen in de zaal aan. Ook de ambtenaren Het deskundige ambtenarenkorps was vertegenwoordigd door de secre tarissen-generaal van de verschillen de departementen. De hoogste chefs van politie en krijgsmacht herinneren eraan, aldus "mr. Jonkman, dat geen regering haar roeping kan vervul len zonder „sterke arm". Hij wees er verder op. dat elf commissarissen der koningin en elf gedeputeerden de provincies en de burgemeesters en wethouders van negen gemeenten van de grootste, grote en kleine de gemeenten vertegenwoordigen. Het nieuwe land was vertegenwoor digd door de landdrost van de zuide lijke IJselmeerpolders. Ook waren vertegenwoordigers aanwezig van vier waterschappen. Als laatste temidden van al deze pu bliekrechtelijke organisaties en als jongste begroette mr. Jonkman de vertegenwoordigers van de Sociaal- Economische Raad. Hij vestigde er ten slotte de aandacht op, dat ae herden king „500 jaar Staten-Generaal" valt binnen het jaar, waarin herdacht wordt dat Nederland 150 jaar geleden zijn on afhankelijkheid herwon. Vandaar dat hij ook het comité nationale herdenking 18131963 kon welkom heten. Tijdens het bezoek aan de Staten- Generaal kregen H.M. de Koningin en H.KS. Prinses Beatrix in de Ridderzaal elk een gedenkboek en een herdenkingspostzegel aangebo den door mevrouw J. M. Stoffels- van Haaften, tweede plaatsvervan gend voorzitter van de Tweede Ka mer. Noske de sonata nr. 12 in d uit „speel stukken" (1683) van David Petersen ten gehore had gebracht, gaf het Eerste- Kamerlid de heer Algra een gecompri meerde terugblik op 500 jaar Staten- Generaal. Hij eindigde met de conclusie, dat vijf eeuwen ontwikkeling thans hun plechtige uitdrukking vinden in de na tionale ontmoeting, elk jaar weer, op de derde dinsdag in september. „De ontmoeting aldus de heer Algra tussen Uwe Majesteit, Koningin der Ne derlanden (dat is meervoud) en de ge trouwe Staten-Generaal, wederom meer voud, want het centralisme kon in deze lage landen nooit een volledig succes worden. „Sonata da Camera" speelde hierna een duo voor twee vliolen in G, opus 1, nr 2 (circa 1784) van Frederik Johannes Wittenberg. Mevrouw mr. J. M. Stof fels-van Haaften, tweede plaatsvervan gend voorzitter van de Tweede Ka mer, bood het ter gelegenheid van het vijfhonderdjarig bestaan van de Staten- Generaal verschenen gedenkboek en de speciale herdenkingspostzegel aan de ko ningin en aan prinses Beatrix aa. Slotrede Terngblik Nadat het muziekgezelschap „Sonata da Camera" onder leiding van Willem ZE WIST ER ALLES VAN. Toen me vrouw Annie Sone (55) in een Ixindense winkel werd betrapt op liet stelen van twee pyjama's van ongeveer 2 pond per stuk. ontdekten rechercheurs dat zij 370 pond (ongeveer 3700 gulden) bij zich nad en voorts een pakket premie-obliga ties en spaarcertificaten met een totale waarde van 646 pond (plus minus 6500 gulden Op de vraag waarom zij het geld en de effecten niet bij een bank in bewaring had gegeven antwoordde mevrouw So ne: ..er lopen tegenwoordig zoveel dieven rond". De rechter veroordeelde haar voor de diefstal van de pyjama's tot een boete van 10 pond. „NEDERLAND, LET OP UW PIEPERS" Er voltrekken zich ten aanzien van de produktie en de afzet van consumptie aardappelen grote veranderingen, die voor de positie van de Nederlandse con sumptieaardappelen in de toekomst van beslissende betekenis kunnen zyn. Deze veranderingen moeten goed onderkend worden, omdat anders niet de juiste aanpassing kan worden gevonden. De voorzitter van het hoofdprodukt- sehap voor akkerbouwprodukten, dr. C. H. J. van Beukering, zei dit gistermid dag in zijn nieuwjaarsrede. In sommige landen, zoals Frankrijk en West-Duitsland, worden met steun van de overheid structurele maatregelen ge nomen om produktie en afzet te begun stigen. terwyl in andere landen, zoals Engeland en Zwitserland, prijsgaranties j worden gegeven om de produktie op het gewenste peil te houden. De voorsprong die ons land op het gebied van de pro- I duktie. bewerking, handel, kwaliteit en j prjjs bezat, wordt door het buitenland ingelopen, wal onze concurrentiemogè- lijkheid naar evenredigheid vermindert. Over dc granen vertelde dr. Van Beuke ring dat de prijzen die de telers voor hun tarwe maakten m 1963 lagen boven het niveau waarnaar gestreefd was. De prijzen voor de telers van voedergranen bleven echter beneden de drempelprijs. De hectare-opbrengsten waren lager dan in 1962, maar lagen nog boven het tien jarig gemiddelde. De betere prijzen van peulvruchten in 1962 hebben er onge twijfeld toe bijgedragen, dat het areaal peulvruchten in 1963 groter was. De hectare-opbrengst was echter lager dan in 1962. Tol nu toe werden voor ae oogst 1963 vrij hoge prijzen gemaakt. Opnieuw speelde „Sona.ta da Came ra". waarna de voorzitter van de Tweede Kamer mr. Van Thiel de slottoespraak hield, daarbij het oog richtend op de toekomst. Hij merkte op, dat de nationale zelfstandigheid en de onafhankelijkheid door een aantal landen uit eigen vrije wil be perkt en voor een deel overgedra gen worden aan supranationale li chamen. De Europese gemeenschap pen van de zes landen hebben wel reeds een eigen vertegenwoordigend lichaam, maar het is nog niet samen gesteld door rechtstreekse verkiezin gen. Te veel wordt supra-nationaal terrein nog beslist met „last of rug gespraak", meende mr. Van Thiel. Wil in dit opzicht van een aanvaardbare evenwichtige ontwikkeling sprake zijn, dan zal elke overdracht van soeverei niteit gepaard moeten gaan met een daarop afgestemde parlementaire con trole, een controle die effectief moet zijn en meegroeit met de Europese en even tueel nog wijdere vormen va.n samen werking. Mr. Van Thiel was verder van oordeel, dat de Staten-Generaal technisch zoda nig geoutilleerd zullen moeten worden, dat zij de controle op de regering, die beschikt over een uitgebreide en techni sche apparatuur, efficiënt kunnen blij ven uitoefenen en ook een gefundeerd oordeel kunnen uitspreken over de in ternationale politieke gebeurtenissen. Voorts vond mr. Van Thiel dat gewaakt moet worden tegen vergroting van de afstand tussen regering en geregeerden. Het is daarom de plicht van de beide Kamers der Staten-Generaal de politiek een voor het volk begrijpelijke inhoud te geven. Na de bijeenkomst in de Ridderzaal zijn de koningin en de prinses vertrokken. Toen de zaal daarvoor in gereedheid was gebracht hebben de voorzitters van de Tweede- en de Eerste Kamer er een druk bezochte receptie gehouden. De jubileumviering werd besloten met een „lopend buffet" in het gebouw van de Tweede Kamer voor een aantal geno digden. Het leger, de marine en de luchtmacht zorgden hier voor anime rende muziek. ADRES COMMISSARISSEN DER KONINGIN AAN KAMERVOORZITTERS Aangeboden door jhr. mr. A. F. C. de Casembroot Op de receptie die de voorzitters van de beide Kamers der Staten- Generaal gisteren in de Ridderzaal hebben gegeven ter gelegenheid van het vijfhonderdjarig bestaan van de Staten-Generaal, heeft de minister-president, mr. Marijnen, meegedeeld, <lat Hare Majesteit de Koningin mr. Jonkman, voorzitter van dé Eerste Kamer, benoemd heeft tot commandeur in de Orde van de Nederlandse Leeuw en mr. A an Thiel, voorzitter van de Twee de Kamer, tot grootofficier in de Orde van Oranje-Nassau. Hij hing beide voorzitters, de bij de onder scheiding behorende versierselen om. Namens de commissarissen der koningin bood jhr. mr. A. F. C. de Casembroot. commissaris van de koningin in de provincie Zeeland, een adres aan van de volgende in houd: ..Aan de Staten-Generaal van het Koninkrijk der Nederlanden be tuigen de Nederlandse provincies in het gemeenschappelijk ge schrift haar welgemeend medele ven bij de herdenking van de ge nerale bijeenroeping te Brugge op 9 januari 1464 van de staten der toenmalige Bourgondische gewes ten, voortlevende in verscheidene provincies van Nederland en Bel gië. alsmede in het groot-hertog- dom Luxemburg. Sinds dat tydstip zijn de Neder landse provincies in toenemende mate en groeiend in aantal, zij het met wisselingen en verschillen in de geünieerde samenwerking, steeds in deze landelijke binding betrokken geweest; eeuwen lang in nauwe banden met het huis van Oranje Nassau zelfs als dragers van de sou- vereiniteit; volgens de woorden van de or donnantie op de provisionele re geringsvorm van 1572 immer ook als de organen, die „de gelegen heid des lands en de humeuren van de ingesetenen het best ken- na onderbrekingen onder vreemde dwang uiteindelijk in het koninkrijks bestel belast met de verkiezing van de leden van de Eerste Kamer der Staten-Gene raal. Zó mochlen de Nedrelandse pro vincies door de eeuwen heen nauw deel hebben aan de ontwikkeling van de generale staten uit de landsheerlijke tijd tot het grond wettelijk instituut, dat thans als vertegenwoordiging van het gehe le. Nederlandse volk een waarborg der democratie vormt binnen onze staatsgemeenschap. Nu de besturen van de Nederland se provincies getuigen van deze oude en nieuwe verbondenheden, willen zij tevens hun voldoening uitspreken over de jongste banden tussen de voormalige landen van herwaarts-over, welker parle mentaire vertegenwoordigers een samenwerking thans vinden in de raadgevende interparlementaire Benelux-raad. Gehecht aan de hoge waarden, welke het gewestelijke van ouds her voor de staatsburgerlijke sa menleving biedt, zien de Neder landse provinciale besturen ddér de eigentijdse mogelijkheid tot groei naar een ruimer saamhorig heidsgevoel. Hierop moge alle ge dachten door deze herdenking worden gericht". De jubileumviering werd besloten met een concert door de Konink lijke Militaire Kapel. Specialisten uit Frankrijk zijn on Ameland aangekomen om er de ex- Sloraticboringen te leiden by het boorgat van de Caltex bjj Nes. Nadat e voon»tangen allen uit de boorput waren gehaald, zün er op onge veer drieëneenhalve kilometer diepte drie foto's gemaakt. Twee daar van zyn geslaagd, by de derde is de film verbrand door de tempera tuur van 117 gr., die op deze diepte heerst. Men is gisteren opnieuw gaan boren, maar later op de dag zijn de boren er weer uitgehaald. Heel Ameland leeft nu in afwachting, men verwacht ieder ogenblik het grote nieuws en de gasvlam. Inmiddels iz csk de boortoren van de N.A3( in Hollum gereedgeko men. een stalen gevaarte van 54 meter hoog. en worden er aanstalten gemaakt om ook daar te gaan boren. Het Wereldgebeuren Koel, kostbaar water O' 13 januari begin! Arabische topconfe voor hoelang. I Twee koninger I miers, ministers iiurtemrnlgheld heerst, de presidenten, pre- ■an buitenlandse zaken, ONTSLAG RECHTSVERVOLGING NA DAGVAARDING VOOR MOORD De 30-jarige bakker Jacob R. zenburg. die op II april jl. in kerij zijn 35-jarige schoonzuster door de Arabische liga aangesloten zijn een gezamenlijk plan opstellen w. het Israëlische voornemen om water uit de Jordaan te gebruiken voor het vruchtbaar maken van de Negev-woes- :ijn kan worden getorpedeerd. President Nasser heeft al gezegd dat (zijn land bereid is zijn leger uit te brei den. ..Wij hebben de wapenen al gereed liggen". verklaarde hfl Dt twsall Ara- Ver 1 talrijker dan tot heden in velerlei bische landen Syrië doet deze keer kringen is verondersteld zijn de be jaar- niet mee omdat het met I.sr den in de verzorgingstehuizen, die een een vergelijk gekomen is intensieve verzorging nodig hebben. I middel te kunnen virJ Dit is de conclusie uit het rapport overjmlsche ontwikkeling rzorgingsbehoefte van bejaarden in afhankelijk Rapport over: verzorgingsnenoeiie van oejaaraen in .lagen met een hamer of bijl op het bejaardentehuizen, welk rapport is uit-een halt toe te roepen, het leven heelt gebracht, is gebracht onder auspiciën van de „Katho-1 In Israël reeds tot menen oen om dc econo- Israëi. welke an het Ncgcv-projoct, hoofd gistermorgen door de rechtbank in Rot terdam ontslagen van rechtsvervolging. In het vonnis werd bepaald dat de rnan voor maximaal één jaar in een inrich ting voor krankzinnigen moest worden opgenomen. De bakker was gedagvaard wegens moord, subs, doodslag. Maar na de ver klaring van de getutge-deskundige, prof. dr. J. Kloek, geneesheer-directeur van de psychiatrische observatiekliniek Utrecht, dat hem het misdrijf niet konpercent behoefte aan huishoudelijke ver worden toegerekend in verband met borging. De verzorgingsbehoeft:e._becij- niet bezorgd over de lieke Vereeniging'van Bejaardëntehui-1 Arabische dreigementen. Men looft zen" in Den Haag. er niet in een oorlog, waaraan alle Ara- Uitgangspunt voor dit rapport waren de'bische staten zouden deelnemen. Daar- resultaten van een schriftelijk onderzoek waaraan 85 percent van alle (438) rooms-katholieke bejaardentehuizen in ons land meewerkten. Op een totaai van 19.068 bewoners van 346 bejaardentehuizen zijn ruim 6 per cent bedlegerig, ruim 9 percent volledig hulpbehoevend, ruim 23 percent gedeel- -'.ijk hulpbehoevend en neeft ruim 43 geestelijke stoornis, kwam ook de offi cier van justitie, mr. I. H. van de Roe mer. gistermorgen tot de conclusie, dat wegens het ontbreken van schuld ont slag van rechtsvervolging moest volgen. Hij vorderde opname in een krankzinni geninrichting plus onvoorwaardelijke terbeschikkingstelling van de regering. Vrij kort na dé zitting deed de rechtbank al uitspraak. De president, mr. R. J. Brunner zei, dat de bakker niet straf baar kon worden geacht, omdat het feit hem niet kon worden toegerekend. De bakker zal maximaal één jaar in een inrichting worden verpleegd. In het von nis wordt niet gesproken over terbe schikkingstelling. Oude koninklijke troonzetel werd teruggevonden De oorspronkelijke troonzetel, die zestig jaar geleden nog in de Tweede Kamer stond, is als resultaat van naspeuringen van de kamervoorzitter mr. F. J. F. M. van Thiel teruggevonden. Deze zetel is thans gerestaureerd opge steld in de anti chambre van het Twee de-Kamergebouw. Koningin Juliana zag gisteren bij haar bezoek aan de Staten- Generaal de zetel harer vaderen terug. De zetel met klommen echter zonder baldakijn diende tot troon in de Tweede Kamer wanneer de koning op prinsjes dag voor de verenigde vergadering der Staten-Generaal in het gebouw van de Tweede Kamer de troonrede uitsprak. Toen de verenigde vergadering in 1904 naar de Ridderzaal werd verplaatst, werd de troon uit de Tweede Kamer ver wijderd en in een der keldergewelven opgeborgen en vergeten. Pas onlangs is deze weer aan het daglicht gekomen. Mr. Van Thiel onthulde het hervinden van de zetel in de door H.M. bezochte samenkomst van de Tweede Kamer, die een historisch karakter kreeg door het door haar ondertekenen van een bij zondere presentielijst der aanwezige kamerleden en de voorzitters van staten van de Nederlandse Antillen en Suriname. Roswell Gilpatric neemt ontslag President Johnson heeft het ontslag aan vaard van onderminister van defensie Roswell Gilpatric, de tweede man van het pentagon. Gilpatric. wiens ontslag 20 januari ingaat, is de eerste hoge ambtenaar die uit de regering-Johnson treedt. Hij had wijlen president Kennedy verle den jaar al in kennis gesteld van zijn wens zyn privaatrechtelijk werk weer op te vatten, zodat zijn ontslag niet als een verrassing komt. De president heeft Cyrus R. Vance, de huidige minister van het leger, tot opvolger van Gilpatric benoemd. De plaats van Vance zal wor den Ingenomen door Steven Alles, nu onderminister van het leger. voor is er niet genoeg eenheid binnen de Arabische Liga. Er Is nog een groot verschii tussen er in toestemmen rond een tafel te gaan zitten en het samen brengen van eikaars strijdkrachten. Arabieren praten trouwens liever dan dat zij vechten. Het eerste gaan zij nu doen in Cairo. Er zullen ongetwijfeld le lijke woorden worden gezegd met betrek- tóng tot Israël, maar men kan gerust verwachten, dat het achter de scher men onderling evenmin koek en el zai zijn. ferd op ruim 28 percent (of op 5376 van de in het onderzoek betrokken bejaar den). in de tehuizen is het grootst in de provincies Drente. Utrecht en Gronin gen en het kleinst in de provincies Friesland en Zeeland- Naar de mening van de „Katholieke Vereniging van Bejaardentehuizen" vol doet de gebruikelijke indeling van de tehuisbewoners in gezonde en zieke be jaarden niet meer. „Tussen beide groe- Den bevindt zich een groot aantal be jaarden. dat een intensieve verzorging behoeft, welke behoefte om adequate voorzieningen vraagt". In een beleidsnota" zegt de vereni ging o.m dat de organisaties, belast met de behartiging van de bejaardenzorg het open-bejaardenwerk (de bouw van bejaardenwoningen en serviceflats) moeten stimuleren. Een uitbouw van de geriatrie en van de scholing en oplei ding van het personeel wordt noodzake lijk genoemd Vooral bouwkundig, zo zegt de vereniging, moet er veel meer rekening worden gehouden met het feit dat een belangrijk percentage van de verzorgingstehuisbewoners chronisch ziek of invalide is. W elvaartstoename door en via E.E.G. Naar de mening van dr. G. J. M. de Gruyter, voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor 's-Herto- genbosch en omstreken, heeft de wel vaartstoename in ons land en in de partnerlanden zich voor een belang- j ?ezag te werken en de Arabische lan- „I11 (I....I ,.„l an t:ia ria (1^11 deelden TOPP flü) 7.11 VSTPIl tig jaar oud. In <ie omgeving van Beersheba hebben de Israëliërs reeds de barre woestijn door kleinere irrigatie projecten herschapen in vruchtbaar bouwland. Zij hebben het bewijs geleverd dat water de sleutel tot hun toekomstige ontwikkeling is en geloven dat de Negev de kurk kan worden waarop hun land economisch drijft. Miljoenen mensen zonden in het Negev-project hun brood kunnen verdienen. Maar de Jordaan is geen eigendom van Israël. Op het grondgebied van de jood se staat komen uit Syrië. Libanon en het eigen land de drie stromen bijc-en die de Jordaan vormen. Door het Hoelehmeer en het meer van Tiberias, ten zuiden waarvan de door Jordanië uit Syrië komende Yarmoek zich bij de stroom voegt, loopt de bedding naar Jordanië. Over een lengte van 32 km is de rivier gemeenschappelijk eigendom omdat de ene oever Israëlisch en de andere Jor daans grondgebied is. Men heeft al eens vastgesteld dat 77 procent van het Jor- daanwater van Arabisch grondgebied komt, en dat 23 procent Israëlisch is. Men heeft al een tiental projecten uit gewerkt om het Jordaanwater voor ir- rigatiedoeleinden toe te passen omdat het einddoel van de stroom ofwel ver damping. ofwel de Dode Zee is. Maar sinds 1944 heeft men nog geen enkel plan kunnen uitvoeren omdat de talrijke onderhandelingen telkens op niets uit liepen. Israë! besloot ten slotte op eigen voltrokken door en via a< E.E.G.. Tussen 1958 en 1963 is de export, gericht op de overige E.E.G.-landen, met 9 pro cent gestegen tot 53 procent. Van de stijging van de export in deze periode landen. De import steeg in dezelfde pe riode met 5.6 miljard gulden en was eveneens voor ruim 70 procent afkom stig uit de andere E.E.G.-landen. De heer De Gruyter is van oordeel dat onze industrie en in iets mindere mate ook onze landbouw en veeteelt de door de E.E.G. geschapen mogelijkheden in belangrijke mate heeft benut. OVER INHOUD (NOC) NIETS BEKEND Reacties kerken op programma wellicht op t.v. De VARA heeft gisteren geant woord op de dinsdagochtend jl. ontvangen brief van de minister van onderwijs, kunsten en weten schappen, naar aanleiding van een onderdeel van de televisieuitzen ding „Zo is het toevallig ook nog eens een keer" van zaterdag 4 ja nuari jl. Over de inhoud van dit antwoord zullen voo -Iopig geen mededelingen worden gedi' ..-.".dat de VARA van oordeel is dat de minister rustig de gelegenheid moet hebben het standpunt van de VARA te overwegen. De VARA heeft in haar antwoord de bewindsman doen weten dat hij in aan sluiting hierop nog nader zal worden geïnformeerd over dc gcdachtenwisse- Ilng in de hoofdbestuursvergadering van deVARA die een dezer dagen zal plaatsvinden. Daarna hoopt de VARA ook nadere mededelingen aan de pers te kunnen doen. Kerken Er is inmiddels ook geantwoord op de brieven, die de omroepvereni ging heeft ontvangen van de gene rale synode der Gereformeerde Ker ken in Nederland en het modera- men van de generale synode der Ne derlands Hervormde Kerk. De gedachte van de Gereformeerde Ker ken om via de televisie te getuigen van de motieven, waardoor men zich be zwaard voelt, spreekt de VARA wel aan. vooral, wanneer de mogelijkheid blijft een dergelijke getuigenis uit te breiden tot de Nederlandse Hervormde Kerk en wellicht ook tot de Rooms-Ka- tholieke Kerk. Na de hoofdbestuursvergadering zal de VARA hierop terugkomen, teneinde in gezamenlijk overleg te onderzoeken, op welke wijze het verlangen naar beter wederzijds begrip het best kan worden verwezenlijkt. den deelden mee dat zij bereid waren een nieuwe oorlog tegen Israël te ont ketenen. Onder auspiciën van de Amerikaanse ambassadeur Eric Johnson zijn sinds 1953 Syrische en Israëlische dele gaties bezig "geweest het Negev-project een vorm te geven. Ten slotte werd men het eens over een transportleiding die per jaar 320 miljoen kubieke meter Jor daanwater uit net meer van Tiberias naar het noorden van de Negev zal pom pen. Het water zal via een keten van pompstations en opslagbekkens uit het 225 meter onder de zeespiegel liggende meer naar het 400 boven de zeespiegel liggende Negevproject worden geheveld. Het laatste deel. over een afstand van 105 km, loopt schuin af en leidt het water, door betonnen buizen met een doorsnede van twee meter, naar het netwerk van bevloeiingskanalen en pijp leidingen waarmee men. aansluitend op de streek rond Beersheba die reeds ont wikkeld is, verder wil gaan tot uitein delijk een groot deel van de Negev in bouwgrond herschapen zal zijn. De to tale kosten van het project zijn geraamd op 112 miljoen dollar en in 1966 moet het laatste deel van de werkzaamheden gereed zijn. Maar al in de zomer van dit jaar wil men het eerste water uit het meer pompen. Overigens kan men in Israël ook steeds meer protesten tegen het plan vernemen. Niet alleen wordt ge protesteerd tegen de kosten van bijna een half miljard gulden, maar tevens vreest men dat het water voor de be vloeiingswerken te duur zal worden. Het zal namelijk zout'/rij gemaakt moeten worden en dat is een kostbaar karweitje. Terwijl het water van de Jordaan maar 20 mg zout per liter be vat. heeft het water van het Meer van Tiberias een zoutgehalte van 390 mg per liter. Bij ontzllting heeft men het niet verder dan 300 mg kunnen terug brengen. Met speciale installaties zou het bijna geheel kunnen worden ontzilt, maar dat zou grote bedragen vergen. De twaalf landen in de Arabische Liga beschouwen het irrigatieproject voorde Negev als de ruggegraat van de Israëli sche economie. Dus hebben zij besloten al hun onverzettelijkheid te richten op deze kwetsbare plaats. De maatregelen welke de twaalf landen gaan nemen vormen het enige agenda- Dunt voor de Arabische topconferentie" te Cairo. Zo belangrijk acht men in de Arabische hoofdsteden «leze conferentie, dat men vastbesloten is er een succes van te maken. Als een eerste poging in die richting zijn voorsbands alle oude geschillen waarin bijvoorbeeld pre sident Nasser een grote rol speelt in de ijskast gezet. Ex-keizer Bao Dal van Vietnam heeft de nieuwe regering in Zuid-Vieuiam verzocht naar zvin land te mogen terugkeren. Bao Dat. die sedert 1954 in Frankrijk In Bal lingschap leeft, zou ook trachten toestem ming te krijgen om het stoffelijk overschot van de In Frankrijk overleden ex Nam Piioebong naar Zuid-Vietnam brengen Capaciteit voor 50.000 aansluitingen Telefoonnet aan dat voor semafoon gekoppeld In september stelt de PT.T. een semafoonnet in gebruik. Reeds hebben zich voor dit net, dat een capaciteit heeft van 50.000 aan sluitingen, duizend firma's en particulieren als gegadigden ge meld. voor meer dan twee dui zend aansluitingen. De aansluitingen worden nodig ge acht voor en door mensen, die veel al ambulant en mobiel en daardoor niet telefonisch bereikbaar ziin. Via de semafoon kan zo iemand tele fonisch een boodschap worden overgebracht. Het is de grote vinding van de Nederlandse ontwer pers hét telefoonnet aan het sema foonnet te kunnen koppelen. Voor het Nederlandse seniafoonsysteem be staat internationaal belangstelling. De Nederlandse apparatuur zal het komende voorjaar in Zwitserland voor de werkgroep semafonie van de conférence Européène des Adminis trations des Postes et des Tel«jeom- munleations (C.E.P.T.) worden gede monstreerd. „Schoenendoos" De semafoon is een toestel, dat de grootte heeft van een wat platte en brede schoenendoos, waarop een uit- schuifbare antenne zit. Het apparaat kan b.v. op de plaats van een auto radio worden gemonteerd. Het is een ontvangstapparaat dat werd ontwik keld op het dr. Neher-Laboratorium van de P.T.T. in Leidschendam in sa menwerking met Philips' telecommu- nicationindustrie en de afdeling mo- bilofonie van de P.T.T. In het dr. Ne- heriaboratorium bevindt zich het centrale besturingssysteem van de semafoon. Voor dit elektronisch apparaat is een speciaal telefoonnetnummer ontwor pen. Heeft men deze centrale aan de lyn, dan kan vervolgens het sema foon-abonnee-nummer worden ge draaid. Vervolgens kan door een van de cijfers van één tot en met zes van de telefoon-kiessehijf te draaien, het codenummer worden doorgege- j ven. I in het elektronisch brein in Leid schendam wordt het een en ander ge ordend en uitgezocht, waarop het i brein de man of vrouw, die contact met hem opnam, bericht of de op dracht is geaeeepteerd. Apparatuur handelt zelf Is dit het geval, dan kan de tele foonhoorn op de haak worden gelegd. De apparatuur handelt zelf alles ver der af. Het stuurt impulsen naar de zenders in Lopik en in Smiide. die ze op hun beurt via de frequentie mo dulatie-band doorstuurt. Deze impul sen Kunnen alleen door het bewuste semafoontoestel worden ontvangen. De semafoon geeft daarop een ta melijk bang aanhoudend geluidsig- naal. terwijl er lampjes gaan bran den. Dit geluidssignaal wordt nog een keer herhaald. De lampjes blij ven branden, kunnen door 'de abon nee worden uitgeschakeld, waarmee dan tevens de semafoon weer is af gesteld om een nieuwe boodschap te ontvangen. Boodschappen Op de semafoon zitten drie lampjes, waarmee zes combinaties mogelijk zijn, daardoor is het mogelijk, dat de abonnee zich zes verschillende bood schappen kan laten sturen. De bood schappen moet hij zelf afspreken. Als hij dat wil kan hij ze per dag veran deren. Ze kunnen variëren van ..je moet zorgen, dat mijn schoonmoeder vandaag een bloemetje krijgt" tot „U gelieve met de grootste spoed telefo nisch contact met kantoor op te ne-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 3