Steeds meer Zeeuwse industrieën starten met bedrijfsopleidingen Overslag-graanbedrijf van NCB 's-Heerenhoek Z.L.M.-bestuur„Medefinanciering in voorlichtingsdienst nu onjuist" BILT .Si Zesendertig jongens uit „de metaal" werken zich naar het diploma toe.... Eerste „leerlingen" van A.K.F. te Goes leggen test af ALMANAK EXAMENS Produktierecord bij Waterleidingmij. „Zuid-Beveland" „Pas bij „extra voorlichting" zullen er minder bezwaren naar voren komen" fv ZEEUWS-VLAAMSE KAMER VAN KOOPHANDEL KOOS VOORZITTER Ir. Van Krevelen opnieuw benoemd PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 10 JANUARI 1964 „Examenwerk" is weer begonnen MET een witte band om de arm doen zes jongelui deze week in de hal van de Apparaten en Ketel Fabriek te Goes hun werk. Hun exa menwerk. Want de A.K.F. is een van de punten, waar de Bemetel de tweedejaarsleerlingen van de bedrijfsopleidingen in de metaalindus trie test. Op 12 andere Zeeuwse bedrijven gebeurt dat ook: in Zierik- zee. Terneuzen, Middelburg, Vlissingen en Sas van Gent bijvoorbeeld. Daar werken zesendertig jónge arbeiders zich deze week naar een di ploma toe. In mei is er opnieuw een examendan worden 250 jongelui, die in de industrie werkzaam zijn, getest op hun vakkennis. Het aan tal industriële bedrijven, dat de scholieren van de l.t.s. opvangt in een twee jaar durende bedrijfsopleiding is de laatste jaren in Zeeland sterk toegenomen. Op het ogenblik zijn er 52. Vorig jaar mei deden er 150 kandidaten examen. Dp consulenten van de Bemetel in Zeeland, het leerlingenstelsel en de kersverse algemene Zeeuwse Stich ting voor Beroepskeuzevoorlichting en school- en beroepskeuze-advies hebben deze examens benut om een en ander naar voren te schuiven over mogelijkheden, die er in de bedrijven liggen voor de „afgezwaaide" l.t.s.- scholieren. Zij deden «lat donderda} morgen op een persconferentie hal van de A.K.F. te Goes. rdag- In de De praktische opleiding wordt zoveel mogelijk gevuld met produktiewerk aan gepast aan de situatie in het bedrijf. Hei is een mes, dat aan twee kanten snijdt. In de eerste plaats verloopt daar door de overgang van school naar bedrijf soepel. Aan de andere kant biedt een dergelijke wijze van opleiding een finan cieel voordeel voor het becfrijf: als er in de opleiding 60 tot 70 procent di rect produktief werk geleverd wordt, geeft dat een aanzienlijke kostenbespa ring op de opleiding. Veel medewerking is er van de zijde van de lagere teehni- j Walcheren en Tholen. Het werk van de ogenblik tot het 21e jaar en in de toekomst zelfs tot de werknemer 27 is. Er worden ook adviezen gegeven voor de opleidingen naar verdere functies. Dieper nog dan het leerlingenstelsel „graaft" de per 1 januari van dit jaar opgerichte Zeeuwse Stichting voor Be- roopsvoorlichting en beroeps- en school keuze-advies. De heer M. H. van Zan ten, als psycholoog aan deze in Goes ge vestigde stichting verbonden, zette een en ander over de werkwijze uiteen. De stilting geeft niet alleen voorlichting zowel aan scholen als aan particulie ren maar onderzoekt de leerlingen ook via verschillende testjes, gesprek ken met de leraren en de ouders. Naar aanleiding van dit onderzoek wordt een suggestie gedaan, het bedrijfsleven bin nen te stappen of eventueel de school opleiding voort te zetten. sche scholen in Zeeland. Op enkele daar van kunnen de leerlingen van de Zeeuw se bedrijfsopleidingen zich ook in de theorie bekwamen. Naast de vakkennis komt op dit „parttime-onderwijs" een doorbetaalde halve dag en twee avon den in de week ook het algemeen vor mend onderwijs nan de orde. Van bedrijf uit Het initiatief voor de bedrijfsopleidingen is de laatste jaren verlegd: „Vroeger ging de Bemetel de bedrijven af om voor de oprichting van zo'n opleiding te Dlei- ten," stelde de heer J. van der Werf consulent van de Bemetel. „Maar de laatste jaren gaat het van de bedrijven zelf uit. Zij gaan er zelf daadwerkelijk voor ijveren, omdat ze inzien dat de vakbekwaamheid van het personeel er door wordt verhoogd". Daar komt bij. dat het rijk deze be drijfsopleidingen sterk stimuleert en subsidieert. De regering ziet er mogelijk heden in om de Nederlandse vakbe kwaamheid in een concurrentiepositie te plaatsen tegenover de andere E.E.G.- landen. Voor de vakopleidingen aan de bedrij ven van start gaan, komt op de verschil lende lagere technis«Jie scholen in Zee land de voorlichting aan de orde. De leerlingen worden «Jan met de neus op de mogelijkheden in het bedrijfsleven ge drukt. Welke taak het leerlingenstelsel in dit verband heeft, zette de consulent, de heer D. van Elsacker uiteen. Hij be toogde, dat het leerlingenstelsel de op leidingen aan de bedrijven zoveel mo gelijk moet bevorderen. Dat gebeurt d«x>r de aquistitie van de leerlingen en door voorlichting van de ouders en scho lieren, waarbij wordt samengewerkt met het gewestelijk arbeidsbureau. „Het is zaak, dat de leerlingen weten welke richtingen ze uitkunnen en welke kan sen er daar liggen", aldus de heer Els acker. Andere werkzaamheden van het leerlingenstelsel in dit verband noemde hij ook de voorlichting tijdens ouder avonden van scholen of bedrijfsopleidin gen. En daarnaast is er de sociaal-peda gogische begeleiding van de jongelui in hef bedrijf. Die begeleiding houdt niet op als de stichting blijft niet beperkt tot lagere technische scholen, maar ook leerlin gen op andere onderwijsinrichtingen kunnen er gebruik van maken. Kort nadat de Apparaten- en Ke tel fabriek van Den Haag naar het industrieterrein in Goes was verhuisd, startte de fabriek met een „bedrijfsopleiding" voor de jonge ongeschoolde werkne mers of voor de jongelui, die net de l.t.s. achter de rug hadden. De school begon anderhalf jaar gele den te draaien. De opleiding duurt normaal twee jaar voor de leerlin- Sen van de l.t.s. en drie jaar voor e ongeschoolden. Deze week ne men de eerste „cursisten" aan het examen deel. Drie van de 15 leerlingen, die toen begonnen, doorliepen de opleiding vlotter dan normaal. Een bewijs, dat het initiatief „gesmeerd" loopt op deze fabriek, waar met „pre- cisiemateriaal" gewerkt wordt. Dat vertelde de personeelschef, de heer D. van Loon, donderdagmor gen tijdens een persconferentie in de kantine van de fabriek. De opleiding telt nu veertig leerlin gen, die ook de theoretische (part time)-cursus volgen. Omdat deze opleiding financieel veel vergt is bij de A.K.F. een vorm van per- soneelsbinding ingesteld. De werknemers, die in de oplei ding zitten krijgen bijvoorbeeld jaarlijks een bedrag van 50 op een spaarbankboekje gestort, de werknemers die hun BEMETEL- diploma van de opleiding hebben, krijgen 100. Dit gaat ook door als de werknemer in militaire dienst Is. Maar het spaarbank boekje is „geblokkeerd" totdat het personeelslid 25 jaar is. Daar naast zijn er ouderavonden, waar de werknemers-in-opleiding met suggesties en problemen voor de dag kunnen komen. Bouw van vier silo's Advertentie OLIFANT OP TAFEL Voor de een 'n jonge, voor de ander een oude, maar voor allemaal een echte, eerlijke Olifant-borrel op tafel. Dat is echt genieten. Genieten van Olifant-je never uit Schiedam. Daarom: wees ge zellig eh pak ook 'n Olifantje. Proost! Ontvangstpunt los graan nu mechaniseren HET ontvangstpunt in 's-Heerenhoek van de Coöperatieve Handels Vereniging binnen de r.-k. agrarische standsorgani satie, de N.C.B., zal het komende seizoen belangrijk worden gemechaniseerd. Deze week heeft het bestuur van de vereni ging besloten aan de Werrilaan een over slaggraanbedrijf met vier stalen silo's er een automatische weeginrichting te bou wen. Dat zal dan verrijzen tegenover het bestaande magazijn voor zaaizaad, kunstmest en pootgoed. Via deze sili ze zullen een capaciteit hebben v 50 ton elk zal het, los gestorte graan clan naar «1e magazijnen in Brabant wor den afgevoerd. Een niet onaanzienlijke verbetering voor de 350 op Zuid-Beveland aange sloten landbouwbedrijven. V<x>ral ook omdat zij via de C.H.V.-streekdienst gebruik kunnen maken van een grondlader voor het transport naar de overslaginrichting. En dat gaat dan met een tempo van 25 ton graan per uur. Deze week heeft de directeur van de Coöperatieve Handels Vereni ging van de N.C.B., dr. ir. H. J. Ma thot. het plan met het afdelingsbe stuur en de zaakvoerder, de heer L. van Aert, besproken. Het gezelschap was bijzonder content met de nu gevonden oplossing. De aan voer van los gestort graan neemt ieder jaar verder toe. Voor het komende sei- .eeuwse Brood Het artikel, dat woensdag deze pagina sierdeZeeuws brood zal vanaf vandaag drie. twee of één cent duurder zijn" muntte met uit door helderheid. De betrokken re dacteur moei men dit niet aan- wrtjven hij poogde Ucht te brengen in een wat onoverzichte lijke situatie en onthulde in zijn inleiding: .Liet bestuur van de Nederlandse Bakkerijstichting heeft met deze nieuwe regeling de prijzen van de diverse broodsoor ten meer in overeenstemming wil len brengen met de kostprijzen, terwijl tevens een einde is ge maakt aan de op het gebied van de broodprijzen bestaande discre- minatie." Daar waren we al een stuk verder mee. Maar nogmaals: 't was geen geringe taak de man stond bo vendien voor de opgave subtiele nuanceringen te verwerken als blankbrood en volkswil. Intussen is het brood één, twee of drie cent duurder en het. enige be moedigende is eigenlijk, dat de cent blijkbaar nog steeds meetelt. Een man in Goes, die bij ontsten tenis van zijn echtgenote gebrek kig een soort huishouding dreef, wilde nu wel eens waar voor z';i één, twee of drie cent zien. Het artikel had hem het bestaan van produkten als kleinbrood inge scherpt en omdat hij dit nieuuie terrein van zijn kennts verder wil de ontginnen vroeg hij losjes: „Wat. is er zoalf" ,.'s Kijken. Volkswit. wit, melk wit, bruin, Zeeuws tarwe, volko ren, moutbrood, rogge, krenten, rozijnen en in volkoren hebben we nog een eigen specialiteit. Al les gesneden of ongesneden, som mige soorten ook zoutloos of zout arm. Waar is het voorf" ..Ach", zet htj, „geef maar wat. t Is om te eten." VRIJWILLIGE BESTRIJDING VAN VOGELTUBERCULOSE Tijdens een eerste wintervergadering van de C.B.T.B. in „De Poort" te Zaani- I slag heeft de heer L. de Regt dezer da gen nog eens de aandacht gevestigd op de publikaties die in de lantlbouwbladen zijn verschenen over vogeltuberculose. „Neem dan ook uw maatregelen en laat uw kippen niet meer los over het erf lo pen. U helpt er de vogel-t.b.c. mee be strijden zonder de inmenging en dwaï maatregelen van hogerhand", aldus heer De Regt. Voorzitter P. van Hoeve, die onder meer burgemeester Van Wijk van Zaamslag, de Zeeuws-Vlaamse rijks- landbouwconsulent ir. L. Th. M. de Wit en dr. C. de Galan van het E.T.I. voor Zeeland kon begroeten, stelde in zijn openingswoord de begrotingsbehande ling in de Tweede Kamer aan de orde. Met name vestigde hij de aandacht op het landbouwbeleid. Hierover zei hij on der meer: „dat de Nederlandse land bouw nog 30 procent of vier miljard gul den van de totale export voor zijn reke ning neemt is nog altijd de moeite waard. Men moet op zijn tellen passen en een beleid voeren, dat ook voor dat volksdeel, dat nog 30 procent van dell. bestaan gewaarborgd is. Frankrijk, de slaande i i op reldmarkt ongeveer 100.bedraagt, terwijl de Nederlandse boer het voor 80.— moet doen". Dr. De Galan, schetste in zijn inleiding de economische ontwikkeling van de provincie Zeeland, waarbij hij Zeeuwsch- Vlaanderen op de voorgrond stelde. Hij noemde in dit verband een vaste oever verbinding over de Westerschelde zeer urgent. Spreker kreeg naar aanleiding van zijn causerie veel vragen te beant woorden. Aan de katholieke universiteit te Nijme gen slaagde mejuffrouw M. F. M. Roose üit Goes voor het eerste gedeelte van het kandidaatsexamen geneeskunde. De heer Iz. Ruissen te Wemeldinge slaagde voor het toelatingsexamen voor het conservatorium te Tilburg. zoen verwacht de afdeling een aanzien lijke stijging in deze nieuwe methode van aanvoer. Vóór min of meer permanente opslag zouden de voorzieningen in 's-Heerenhoek evenwel veel te kostbaar worden. Daarom werd het systeem van een overslagbedrijf gekozen, zoals dat ook in Zeeuwsch-Vlaanderen op een drie tal ontvangstpunten naar alle tevreden heid werkt. Wanneer de opnamecapaciteit van de vier nieuwe silo's op een bepaald mo ment in de oogst te klein mocht zijn, heeft de C.H.V. in 's-Heerenhoek altiid nog de bestaande lege kunstmestloods als reserveruimte. Borssele Voorlopig zal de inname en de 'afvoer van brouwgerst aan de haven van Bors sele nog worden voortgezet. Wanneer evenwel de dijkverzwaring bij dit dorp de afvoer daar onmogelijk niaakt., zal naar een andere oplossing moeten wor den uitgezien. De C.H.V." zal over drie automatische stortputten kunnen be schikken: twee in Borssele voor de gerst en één in 's-Heerenhoek voor het graan. Door middel van elevatoren zal het snel werken zijn in deze twee ontvangstpun ten. Voor de dertigtons vrachtwagens van de coöperatie, die in het drukke seizoen van de centrale magazijnen naar Zuid-Beve land af en aan rijden, zullen de wacht tijden voor laden en lossen tot een mini mum worden beperkt. zal ook het geval zHn voor de land bouwers, die hun produkten in 's-Heeren hoek komen afleveren. Ze behoeven geen weegbrug meer te passeren. De vracht wordt gewogen, terwijl de lading wordt, gelost. Het overslagbedrijf van de r.-k. landbouwers op Zuid-Beveland zal zich deze zomer kunnen meten met de an- dere „buitenposten" van deze In Veghel gevestigde Coöperatieve Handelsvereni- i ging van de N.C.B. .Zuid-Beveland' jpnieuw een produktierecord gevestigd. Er werd ondanks het natte jaar droeg de produktie 5.2 miljoen kubieke meter. Dit deelde de directeur van de maatschappij, ir. T. Verheul, donder dagmiddag mee tijdens een personeels bijeenkomst in „De Prins van Oranje" te Goes. De heer Verheul deelde voorts mee. dat het pompstation te Huijbergen. dat in de loop van 1963 in gebruik werd genomen 300.000 kubieke meter water heeft geleverd. Interkerkelijke hulp en oecumene op jaarvergadering C.J.B.T.B. Recreatie en interkerkelijke, internatio nale hulp zijn de onderwerpen, die ter sprake zullen komen op «1e jaarvergade ring van de Zeeuwse C.J.B.T.F bniari in Goes. Op deze bijeenkomst, in Oranje" zal 's morgens Splunder, gemeentesecretaris van Kou- dekerke, een onderwerp behandelen, dat verband houdt met de recreatie, 's Mid dags spreekt mr. R. W. Kijlstra, secre taris van de stichting oecumenische hulp aan kerken en vluchtelingen over „Ker ken helpen wereldwijd". Verkoop boomgaard en bouwland te Kats Een perceel boomgaard en landbouw grond in Kats. samen groot bijna 3,5 hectare, heeft donderdagmiddag in een openbare verkoping een bedrag van 47,200 opgebracht. Het betrof hier de 2.02.00 ha. grote boomgaard met houten schuur en het 1.46.50 grote perceel bouwland van C. Klaassen te Kats. No taris J. J. W. Klop van Kortgene bracht het in café J. S. Versprille te Kats in veiling. Er waren vijf inschrijvingen. De hoogste stond op naam van de heren Filius en De Korte te Wissenkerke/Kort- gene: 47.122. Koper werd de heer J. N. de Regt te Kats voor het bedrag van 47.200. Aantal inwoners vim Walcheren nam toe met 591 Het zielental van Walcheren nam in het afgelopen jaar toe met 591. Op 31 de- eember 1962 bedroeg het aantal ïngeze- Zolang personeelsformatie niet aangepast is op 1 fe- De Prins van HET dagelijks bestuur van de Zeeuwse Landbouw Maatschappij is niet van zins medewerking te verlenen aan de plannen van de over heid om voor de technische landbouwvoorlichting een organisatie vorm in stichtingsverband te zoeken, waarbij een deel van de kosten voor het aantrekken van meer personeel door het landbouwbedrijfs leven betaald zou moeten worden. Een dergelijke opzet heeft deze week in de eerste vergadering van het nieuwe jaar in Goes weinig waardering geoogst. Ze werd onjuist genoemd en de Z.L.M. wil ze ker niet aan de realisering ervan helpen, zolang de personeelsforma tie van de rijkslandbouwvoorlichtingsdienst niet is aangepast aan de behoeften, die in een provincie als Zeeland mede afgemeten dienen te worden aan de omschakeling van de bedrijfsstructuur, welke er veelvuldig voorkomt Begin deze week is opnieuw uitvc rige aandacht aan de voorlichting al haar aspecten besteed binnen het dagelijks bestuur van de Z.L.M. De teclmisehe voorlichting, die door derdelen van de rijksla,ndbouwvi iiehtingsdienst wordt verzorgd, heeft hier en daar te kampen met perso neelstekort. Dat is nog steeds gevolg van de „personeelsstop", minister Vondeling destijds heeft in gevoerd. as wanneer de Zeeuwse agrarische we reld op een goed aangepaste voorlich tingsdienst kan bogen en wanneer het bedrijfsleven daarna nog extra voorlich- 'ing wil, dan behoeft er minder bezwaar e bestaan tegen een of andere vorm ran medefinanciering, zo werd in deze door voorzitter ir. M. A. Geuze geleide vergadering gesteld. Uitvoerig stond het bestuur stil bij de suikerbietenprijs, zoals die door de mi nister is vastgelegd op 65 per ton en de ingestelde staffel ten aanzien een suikerprijs af fabriek. De heer J. B. Becu deed daarover uitvoerige me dedelingen. „Wanneer het areaal bieten in 1964 minder dan 87.500 ha zal bedra gen. wordt voor elke 5000 ha minder 1 toeslag op de suikerprijs verstrekt. Voor elke 5000 ha meer zal ƒ1.worden af getrokken", zo stelde hij. Deze bepaling noemde de heer Becu var. groot belang voor de mogelijkheden voor de fabrieken, de door de regering vast gestelde suikerbietenprijs aan de boeren uit te betalen. De keni «U' «Ci, "Cl («uiwu Iiific.cc- - ------ ------- - tenen 83.150 (41.240 mannen en 41.910 |die kennelijk niet zonder veel moeite vrouwen). Dit aantal vermeerderde door !,et kabinet tot stand is gekomen. Het geboorte met 1598 (812 mannen en 786verheugde liet bestuur, dat ditmaal de vrouwen) en door vestiging met 4635 voorstellen van het landbouwschap on- (2459 mannen en 2176 vróuwen): het ,\T,rkort zÜn gevolgd. „Het is zeer moei- verminderde door overlijden met 7391 'ulc te beoordelen of er met deze prijs (381 mannen en 358 vrouwen) en door I voldoende .uikerbïeten zullen worden vrouwen) Óp 31 december 1963 bedroeg I arbeidskrachten is hierbij voor het zuid- het inwonertal dus 83.741 (41.567 man- westen een beslissende factor". Dat nen en 42.174 vrouwen). Er werden 573 'n <!e PriJs pp" aanmoedigingspremie huwelijken voltrokken, er werden 33 J 6-~ Ppr ton 7-»u zitten, zoals wel echtscheidingen ingeschreven. Zielental Noord en Zuid-Beveland steeg met 375 Het zielental van de gemeente Noord- en Zuid-Beveland nam in het afgelopen jaar toe met 375. Op 31 december 1962 bedroeg het aantal ingezetenen 69626 (34891 mannen en 34735 vrouwen). Dit aantal vermeerderde door geboorte met 1407 (711 mannen en 696 Vrouwen) en door vestiging met 2752 (1241 mannen en 1511 vrouwen): het verminderde door overlijden met 598 (333 mannen en 365 vrouwen) en door vertrek met 3186 (1497 mannen en 1689 vrouwen). Op 31 december 1963 bedroeg het inwoner tal dus 70001 (35012 mannen en 34989 vrouwen). Er werden 516 huwelijken voltrokken, er werden 14 echtscheidin gen ingeschreven Inwonertal van Vlissingen steeg met 3 Het zielental van de gemeente Vlissin gen nam in het afgelopen jaar toe met 3. Op 31 december 1962 bedroeg het aan tal ingezetenen 28.851 (14.427 mannen en 14.424 vrouwen). Dit aantal vermeer derde door geboorte met 587 (319 man nen en 268 vrouwen) en door vestiging met 1845 (1167 mannen en 678 vrou wen); het verminderde door overlijden met 228 (122 mannen en 106 vrouwen) door vertrek met 2201 (1295 mannen 906 vrouwen). Op 31 december 1963 bedroeg het inwonertal du3 28.854 (14.496 mannen en 14.358 vrouwen). Er werden 199 huwelijken voltrokken, er werden 17 echtscheidingen ingeschreven.1 mening, dat de hoéveelheid wordt gesuggereerd, nam de vergade ring niet aan, gezien de sterk gestegen kosten. Granen De afzet van de granen heeft geen moei lijkheden opgeleverd. De prijs van de tarwe heeft zich in het algiyneen boven, de prijs van dc voedergranen beneden de richtprijzen bewogen. De vraag, die op het ogenblik na de on derhandelingen tussen de E.E.G.-minis- ters te Brussel urgent is geworden, is welke prijzen de minister van landbouw voor de oogst 1964 zal vaststellen. Het plan van dr. Mansholt om reeds 'oor de komende oogst tot één richtprijs •oor het gehele E.E.G.-gebied te gera ken, is niét van de baan, maar dé be sprekingen hierover en over de vaststel ling van Europese richtlijnen zijn ver schoven tot uiterlijk 15 april. Het bestuur was nog va.n mening, dat liet juist is. dat de Nederlandse regering het plan Mansholt te Brussel verdedigd heeft. Aangezien de kansen op aanvaar ding, gezien de Brusselse besprekingen, niet té hoog moeten worden aangesla gen. wees de vergadering op de onvol doende hoogte van de thans geldende graanprijzen. Dit blijkt duidelijk uit de rentabiliteitsberekeningen van de akker bouwbedrijven. Voor het noorden van ons land noemde men „Mansholtprijzen" zelfs nog aan de lage kant. Derhalve nam het bestuur het standpunt in. dat de minister, afgezien van de nog komende besprekingen in E.E.G.-ver- band, de prijzen van de granen voor oogst 1964 dient vast te stelien op het niveau, dat in de Mansholt-voorstellen wordt genoemd. Vlas kg, waarvoor exportbonnen met toeslag gelden, te laag is en opgetrokken dient worden tot 8500 kg. Deze wens zal de Z.L.M. aan het K.N.L.C. doorgeven. Het bestuur besteedde een uitvoerige discussie aan het verzoek van de kring Oost-Zuid-Beveland van de Z.L.M. om het telen van bieten voor zaadteelt ge heel te verbieden. Het is gebleken, dat ook in het achter liggende jaar schade is geweest bij de suikerbietenteelt door de teelt van stekbieten op te grote per celen en in tuinen. Het bestuur wilde een ernstige waar schuwing laten horen, dat op deze wij ze de ontheffingsmogelijkheid, die in de stekbietenverordening aanwezig, voor de landbouw moeilijk meer aanvaard baar blijft. De vergadering spreekt zich uit voor een straffere redactie van en een stren gere controle op de bepalingen van de betreffende verordening. Tuinbouw De heer P. J. J. Dekker deed enige mededelingen over de stand van za ken in de tuinbouw. Bij «1e groenten verloopt vooral de afzet van de sla gunstig. Naar peren bestaat een goe de vraag. De afzet van appelen is dit jaar tegen prijzen verlopen, die min der bevredigend genoemd kunnen worden. Per 1 januari is de klasse I in E.E.G.-verband vrijgekomen. Er doen zich in dit verband nog enkele moeilijkheden voor met een paar Ita liaanse rassen, waarvoor «Ie minis ters van landbouw in een speciale zitting bijeenkwamen. i als den van de B.V_A.B.-afdeling Zeeland de plaatsvervangend voorzitter van de plaatselijke commissie voor de ruilver kaveling „Stoppeldijk" de heer K. J. A. Baron Colïot d'Bscury, rentmeester van Kroondomein te Kloosterzande. Tot lid van de onderwijscommissie van de Z.L.M. werd benoemd de heer J. J. de Regt te Zaamslag. Jongerenwerk Het bestuur besloot een bijdrage te ver lenen in de kosten die leden van de P.J. G.-Zeeland hebben, die de Volkshoge schoolcursus „Plattelandsjongeren zoe ken nieuwe wegen" bezoeken. Tevens wordt besloten een bijdrage te verlenen aan een kadercursus van de P.J.G.-Zeeland op de Volkshogeschool „Olaertsduyn". In juni zal voor alle leden met huis genoten een excursie van één dag telkens kringsgewijze of gecombi neerd worden georganiseerd naar het provinciaal domein Bokrijk bij Has selt ïn Belgisch Limburg. Drie ondervoorzitters vijf uit de werknemersorganisaties, de overige uit industrie en groothandel. Op een vraag van secretaris A. Hendrik- se die het begin van de vergadering leid de. bleek dat men een voorzitter uit de eigen leden wilde kiezen en wel voor een periode van twee jaar. Tijdens de daarop De Kamer van Koophandel en Fabrieken volgende vrije stemming verwierf oud voor Zeeuwsch-Vlaanderen is donder- voorzitter, ir. R. H. van Krevelen, 17 van «laginiddag in Terneuzen voor «1e eerste de 18 uitgebrachte stemmen. Daarna werden volgens voorschrift drie onder voorzitters gekozen, te weten één uit ambacht en detailhandel (P. A. v, d. Plas, Oostburg), één uit de werknemers organisaties (J. F. v. d. Voorde, Sluis kil) en één uit de overige bedrijven (H. A. M. A. de Meijer, Terneuzen). Allen verwierven 16 van de 19 uitgebrachte stemmen. Daarna ontstond enige discus sie over de noodzaak van een vierde ondervoorzitter. De heer R. Rademakers pleitte v«>or iemand uit Oost-Zeeuwsch- i Vlaanderen, bij welk pleidooi hij enige l L'rbR Krevekm, Sas j steun kreeg. Anderen meenden dat de van Gent en R. Martinet, St. Jansteen. i kamer en Tiaar voorzitter de belangen vajl g^eel Zeeuwsch-Vlaanderen belfar- van Bendepemt Axel. J. G. van der JPefll, tigen. Ten slotte werd ook daaroyer ge- uwe samenstelling b\je gekomen. In deze vergadering «lie meer het karakter had van een kennis making heeft de kamer zich ovori- alleen bepaald tot het kiezen van voorzitter en drie ondervoorzitters, ïieuvvo Zeeuws-Vlaanmse kamer telt 22 leden, waarvan er nog één moet wor- len aangewezen. De samenstelling Is als 'olgt: Industrie: E. A. van Dorsselaer, Hulst; J. E. de Kam, Sluiskil; J. F. de Klerk, Papendrecht; J. F. van de Voorde, Sluis kil en F. A. L. Vroon, Breskens. Detailhandel: J, W. Carels, Breskens; C. L. de Cock, Hulst: P, A. van der Plas. Oostburg en R. Rademakers. Klooster zande. Ambacht: H, Palloda, Oostburg; P. W. Tousseint, Schoondijke en F. de Vos, Hulst. Horecabedrijven; D. Biesbroeck, Hulst. Vervoerswezen: C. A. Blaakman, Bres kens; ir. J. F. Denie, Terneuzen: H. A M. A. de Meijer, Terneuzen en één vaca ture. Verzekeringswezen: J. W. de Feyter. Hoek. Tien leden komen voort uit de kring der ondernemingen, midden- en kleinbedrijf, veerboot „Koningin Juliana" onder gaat momenteel lij iFÓc Schelde" te Vlis singen een ingrijpende verbouwing. Op het ogenblik is reeds de gehele boven bouw van het schip afgehaald terwijl ook de motor uit het schip verwijderd is. In februari komt de ,Jioningin Juliana". in dok, waar het resterende gedeelte doormidden zal worden gesneden om een stuk van dertien meter te kunnen invoe gen. De totale lengte wordt daarmee van 74 op 87 meter gebracht. Tevens zal de doorrijlioogte van het rijdek bij de ver bouwde koningin Juliana" ongeveer vier meter bedragen, zodat ook de aller grootste vrachtwagens kunnen worden overgezet. Dc verbouwing zal in totaal ongeveer zes maanden in beslag nemen, zodat waarschijnlijk medio juni hef. schip weer kan worden ingezet op de dienst Kruiningen-Perkpolder. AANTAL INWONERS VAN SCHOUWEN-DUIVELAND NAM AF MET 46 Het zielental van Schouwcn-Duiveland nam in het afgelopen jaar af met 46. Op 31, december 1962 bedroeg het aantal in gezetenen 22.865 (11.445 mannen en 11.420 vrouwen). Dit aantal vermeerder de door geboorte met 411 (220 mannen en 191 vrouwen) en door vestiging met 924 (428 mannen en 496 vrouwen); het verminderde door overlijden met 237 (125 mannen en 112 vrouwen) en door vertrek met 1144 (519 mannen en 625 vrouwen). Op 31 december 1963 bedroeg het inwonertal dus 22,819 (11.449 man nen en 11.370 vrouwen). Er werden 168 huwelijken voltrokken, er werden 9 echt scheidingen ingeschreven. Woensdag in Goes groenteteeltdag De Zeeuwse Groentetelersvereniging zal woensdag 15 januari in „De Prins van Oranje" te Goes een groenteteeltdag houden. Hieraan is een algemene leden vergadering verbonden. Na behandeling van huishoudelijke zaken zal do heer Noordermeer, hoofdassistent A bij de rijkstuinbouwvoorlichtingsdienst te Gel- dermalsen, des morgens spreken over „Glasaardbeiteelt brengt sl reekverbete ring". Ir. W. van Soest zal als rijks- tuinbouwconsulenl. voor de groenteteelt in algemene dienst te Naaldwijk de mid dagvergadering openen met een lezing over „Actualiteiten in de groenteteelt onder glas". Als laatste zal de heer Tj. Buishand, technisch medewerker aan het proefstation voor de groenteteelt in de volle grond te Alkmaar spreken over „De vollegrondsgroentclcelt voor de ver werkende industrie". De heer Buishand zal daarbij speciaal dc vraag behandelen welke tuinbouwgewassen er in Zeeland in aanmerking komen voor het akker- bouwbedrijf. sternd, waarbij zeven leden zich voor en twaalf tegen een vierde ondervoorzitter uitspraken. Voorzitter Van Krevelen sprak ten slotte de hoop uit dat de nieuwe kamer de no dige samenwerking en enthousiasme zal kunnen opbrengen in het belang van ge heel Zeeuws«ïh-Vlaanderen. In de kamer zijn niet teruggekeerd de leden A. J. Cambier. R. F. van Acker, P. Blom- maert, P. M. Faas. P. I. van Kampen. P. C. Roest, J. J. Brugge, H. A. A. Baron Collet d'Escury, L. J. M. Fassaert en C. Hamel ink. MIDDELBURG GROEIDE MET 180 MENSEN De bevolking van Middelburg Is In her afgelopen jaar toegenomen met 180 personen, zodat er momenteel 23.411 in woners in Middelburg zijn. Het belang rijkste deel van de bevolkingsgroei is te «lanken aan het geboorteoverschot, na melijk 165, terwijl het overschot tussen ingekomen en vertrokken mensen 15 liedroeg. In 1962 groeide de bevolking van Middelburg met 246 personen. Op 1 januari 1963 telde Middelburg 23.231 inwoners, en wel 11.161 mannen en 12.070 vrouwen. Er werden ln hét afgelopen Jaar geboren 183 jongens en 191 meisjes, te zamen 374. Er overleden 102 mannen en 107 vrouwen, te zamen 209. Er vestigden zich in de stad 569 mannen en 620 vrouwen, te zamen 1189, er vertrokken 557 mannen en 617 vrou wen, te zamen 1174. Het geboorteoverschot bedroeg Sl jon gens en 84 meisjes, er kwamen 12 man nen en 3 vrouwen meer de stad in dan er vertrokken. Aan het eind van het jaar bestond de bevolking van Middel burg dus uit 11.254 mannen en 12.517 vrouwen. Br werden in het afgelopen jaar 156 huwelijken voltrokken, terwijl er 11 echtscheidingen uitgesproken werden. VERWACHT... OOSTELIJKE WIND Veel bewolking met plaatselijk wat neerslag. Overwegend zwakke oostelijke wind. Temperaturen om het vriespunt. ZON EN MAAN'. 11 januari Zon op 08.45 onder 16,50 Maan op 05.40 onder 14.18

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 2