Overschrijden maximumsnelheid met fikse geldboetes gestraft Eindles Steenbergse fruitteeltvakschool Rudy Liebrechts reed wereldtijd op 5000 m. Dempsey bokste met geladen" handschoenen KANTONRECHTER MIDDELBURG Twintig Zeeuwse geslaagden Snelste tijd van dit seizoen Nieuw zwemtalent in Australië De Spurs uit de Engelse cup HET HOOGOVENSCHAAKTOERNOOI SPANNENDER DAN OOIT Tinteling van strijdlust Bekentenis van manager in memoires Voetballer De Waal in ziekenhuis DONDERDAG 9 JANUARI 1964 PROV1NOIALB Z B B W 8 B O O R A N T M. MOOLENBURGH: „OOK DE SNELHEID AANPASSEN ALS ER GEEN KIP OP DE WEG IS" Automobilisten en zeker niet in de laat ste plaats bestuurders van bromfietsen hebben vaak de neiging om binnen de bebouwde kom van gemeenten hun snel heid niet genoeg aan te passen aan het verkeer in de stad. Op elke zitting van de Middelburgse kantonrechter wordt mr. J. Moolenburgh wel geconfronteerd met een aantal overtreders van de maxi mumsnelheid. Zo gebeurde het ook woensdag, toen de chauffeur J. R. uit Heïnkenszand zich moest verantwoorden voor het feit, dat hij op 13 november in de Middelburgsestraat te Goes met een personenwagen om en naby de 80 km per uur had gereden. „Nou tachtig vind ik nog al hoog", meende R. cue wel grif toegaf, dat hij in ieder geval harder dan vijftig had gereden. „Maar U kunt het bij de politie navragen: er was op dat moment geen kip op de weg", zo luidde zijn verweer. Mr. Moolenburgh haastte zich om R. erop te wijzen dat de bepalingen betref fende de maximumsnelheid ook gelden als er niemand is. Verdachte had kun nen schikken voor 80. „Ik heb het niet gedaan, want ik vond het bedrag ver schrikkelijk hoog" zei hij. ,,En wij vin den de snelheid verschrikkelijk hoog", kaatste de kantonrechter terug. De of ficier van justitie mr. K. P. Doedens, vond dat ook. Hij vroeg een geldboete ter grootte van dit bedrag. Mr. Moolenburgs wilde er nog wel 70 subs. 10 dagen van maken, „maar de eerste de beste keer clat U zich hier weer voor een dergelijk feit moet verantwoorden, krijgt U meer dan 80 gulden", waarschuwde hij. „Ja, maar dat gebeurt niet meer", sprak de chauffeur op overtuigende wijze. „Prijs de dag niet voor het avond is", merkte de kantonrechter op. „Ja dat is zo", gaf R. ten slotte toe. er helemaal niets van. dat li zoiets doet", luidde het antwoord van de kan tonrechter. Maar de scholier had er wel een verkla ring voor: „het was nogal koud en zo gingen we sneller. En dat het op die dag erg koud was staafde hij met de woorden: „De verbalisant moest wel vier keer zijn neus schoonpoetsen, toen hij onze personalia opnam". De over treding kostte S. een geldboete van 5 subs, l dag. De eis van de officier was 6. „Ik zit nu al twintig jaar achter het stuur en ik heb nog nooit een proces gehad", zei de schildersgezel M. J. H. uit Bergen op Zoom. Hij reed op 6 de cember op rijksweg 58 te Kapelle bij in vallende duisternis met een auto. die niet voorzien was van twee koplichten van gelijke grootte en gelijke sterkte. Bij de behandeling van de zaak bleek dat H. vergeten was was om van stadslichten op groot licht over te schakelen. Conform de eis werd hij veroordeeld tot een geldboete van 20 subs. 4 dagen. Dat is een gul den voor elk jaar rijden. Dan mag ie toch niet mopperen", meende de :anton rechter. De zaak van de Souburgse stoffeerder J. P. N. H. werd aangehouden Op 29 januari zal de Middelburgse verbalisant als getuige worden gehoord. Deze zette op 13 december N. bij de Langeviele buitenbrug op de bon, omdat deze bij het linksafslaan met zijn bromfiets dit voor nemen niet tijdig en duidelijk bekend maakte. wat H. op de zitting van woens dag ontkende. De Belgische automobi liste C. M. A. R.-G., verschenen bij ge machtigde mr. H. J. Q. Tichelman uit Terneuzen, kreeg een geldboete van 30 niet vrijliet voor een vrachtauto, waar- mee zij een aanrijding veroorzaakte. De eis van de officier luidde 40 subs. 8 In de armen Aannemer J. C. uit Koudekerke reed op 127 augustus in Middelburg de Nieuwe Burg in, terwijl het inrijden daar ver boden was. „Ik reed precies in de armen van een agent", vertelde O. „Dan viel U zacht", veronderstelde mr. Moolen burgh. De aannemer wees er bij zijn verweer op. dat het verkeersbord daar erg ingewikkeld en gecompliceerd is. Hij kreeg conform de eis een geldboete van 5 subs. 1 dag. Het liep allemaal nog al goed af op de 27e augustus te Vlissingen, toen de koopman J. J. A. T. als bestuurder van een auto bij het linksafslaan op de Pre sident Rooseveltlaan de doorgang niet vrijliet voor een tegemoetkomende brom- i fietser, die krachtig moest remmen om een aanrijding te voorkomen. „Ik werd verblind door de zon", zei T. De geld boete voor hem werd bepaald op 20 subs. 4 dagen. De officier vond een geld- j boete van 25 subs. 5 dagen op zijn plaats. De varensgezel D. L. uit Vlissingen was oj» 15 juli dronken in de Walstraat van zijn woonplaats aangetroffen. ,,.AJs ik thuiskom, drink ik wel eens een bier tje", sprak L. „Komt U vaak thuis", in formeerde mr. Doedens, die daar nog aan toevoegde: „de thuiskomst zal wat minder gevierd moeten worden. Inmid dels hebben we van l' weer een proces binnen". Dertig gulden boete zo luidde het vonnis conform de eis. Van Schouwen, Tholen en Beüeland YOU ARE LEAVING THE AMERICAN SECTOR Bbl BblE3WAETE H3 AMEPHKAHCKOrO CEKTOPA V0US SORTEZ )U SECTEUR AMERICAIN NA ZESTIG LES WEKEN heeft de fruit- tci-It vakschool Steenbergen woensdag middag 48 gediplomeerde telers „afgele verd", onder vsie zich twintig Zeeuwen bevonden: van Tholen, Sint-Phliipsland. Schouwen-Duiveland en Zuid-Beveland. Flinke resultaten op deze oostelijke on derwijsinstelling van de Stichting tot Exploitatie van Tuinhouwvakseholen in Zeeland en West-Noord-Brabant. En daarin manifesteert zich nog eens de grote interesse voor de overschakeling van de landbouw op de fruitteelt in deze Iets defect De scholier H. C. K. uit Noordgouwe was op 4 december in de Paul Krugerstraat te Vlissingen aangehouden toen hy met zijn bromfiets een snelheid van 45 km bereikte. Volgens K. vond deze overtre ding zyn oorzaak in het feit. dat hy snel een boodschap moest doen, want er was iets defect op school. „Die directeur heeft toch niet gezegd: je overschrijdt de maximumsnelheid maar", veronderstelde mr. Moolenburgh. Nee dat had hij besli9t niet, verklaarde de scholier. Omdat K. heel wat harder dan de geoorloofde 30 km had gereden, meende hij een geldboete van 30 subs. 6 dagen te moeten vorderen. De kanton rechter bracht de boete ten slotte op 25 gulden subs. 5 dagen. „Er zijn wel eens omstandigheden in het leven van een mens, dat je daar niet aan denkt", zo sprak de Vlissinger N. F. E. die ook al in de Paul Krugerstraat van zijn woonplaats te hard had gereden. Hij overschreed de maximumsnelheid voor bromfietsers met 10 km. Dat kwam hem op een geldboete van 15 subs. 3 da gen te staan. Mr. Doedens had 20 subs. 4 dagen geëist. Nog vijf kilometer harder dan E. had de. Souburgse opperman J. J. B. op 28 augustus te Vlissingen gereden met zijn bromfiets. Dat kon gebeuren omdat zijn snelheidsmeter niet meer deugde. Het gaat bij mij niet op hard rijden. Ik kon het gewoon niet zien", zette de Soubur ger uiteen, 30 subs. 6 dagen eiste de officier. „Hebt U daar nog iets op te zeggen", vroeg mr. Moolenburgh. „Nee, edelachtbare, vriendelijk be dankt", zei B. die al bijna bij de deur stond, maar toen pa.s inzag dat de veroordeling nog moest volgen. De kantonrechter deed er nog vijf gulden af. De opperman ging -tevre den heen.... „Onbegrijpelijk" De Middelburgse scholier J. S. zou op 5 december (op sinterklaas nota bene, deed de kantonrechter quasi-veront- waardigd) gezeten op zijn bromfiets Iemand op rle fiets naast hom hebben voortgeduwd. „Dat was zeker oen meis je", dacht mr. Moolenburgh. „N'cc, een jongen", verklaarde S. „Dan begrijp ik Buschauffeurs richtten nieuwe vereniging op In Utrecht is gistermiddag de Algeme ne Nederlandse Vereniging van Werk nemers in hel Personenvervoer opge richt. Tot oprichting van deze nieuwe organisatie was al besloten op een nachtvergadpring van buschauffeurs, die op 16 december in t'treelit werd ge houden. Sindsdien hebben zich, volgens het voorlopig bestuur van de vereniging. 1200 chauffeurs ais lid aangemeld. Het voorlopig bestuur vormen de heren L. de Boer èn A. W. A. Gordijn, resp voorzitter en vice-voorzitter, De Kei.jzer. eerste secretaris en A. Batenberg, twee de secretaris. De plaatselijke hcdrljfscomniissics zijn bevorderd tot afdelingsbesturen, diei t.z.t. kandidaten moeten stellen voor het definitieve hoofdbestuur. Het is niet de bedoeling dat de leden van de nieuwe vereniging hun eventuele lidmaatschap van een van de drie erken de bonden van vervoersncrsonccl opzeg gen. De vereniging zal haar activiteiten voorlopig vooral beperken tot het uit oefenen van pressie op de erkende bon den die volgens haar. de langen van de buschauffeurs niet zo goed mogelijk behartigen. Voorts wil men de aandacht van de buschauffeurs in het streekver voer door middel van circulaires ed doorlopend blfjven vestigen op dat er voor wat hun salariëring be1, reft nog steeds een achterstand bestaat ten op zichte van de chauffeurs by de gemeen telijke vervoersbedrijven Tristan krijgt nieuwe haven Tristan da Cunha, het in 1961 door een vulkanische uitbarsting getroffen eiland in het zuidelijke dee! van de Atlantische oceaan, krygt een nieuwe haven. Het is de bedoeling dat de haven de ontwikkeling van de rotskreeftenindu- trie op Tristan da Cunha ten goede zal komen. Men hoopt de economische si tuatie op het eiland hierdoor te verbe teren. Als gevolg van de vulkanische uitbarsting heeft het eiland geen andere aanlegplaats dan een rotsachtig, ge vaarlijk te benaderen strand. Een Russische astronoom heeft volgens Tass in het sterrenbeeld van de Kleine Beer een nieuwe ster ontdekt, die 550000 licht jaren van de zon verwijderd is. GLORIERIJKE 7.44.2 MINUTEN Rudy Liebrechts heeft gisteren tij dens wedstrijden te Hamar de 5000 meter gereden in de uiterma te snelle tijd van 7 min. 44,2 sec. Deze tijd betekent de snelste van dit seizoen en de snelste, die een Nederlander ooit heeft gereden. „Gaat het fijn", zo gemakkelijk reed Rudi Liebrechts woensdag in Hamar, op de eerste dag van de strijd om de Elisabethbeker, de 5000 meter, dat hij tijdens zijn rit tijdopnemer Klaas Schenk kon vragen of alles wel naar wens ging. Klaas Schenk, die aan de hand van de rondetijden reeds lang tot de conclusie was gekomen, dat de Vlaardinger op weg was naar een prestatie van wereldformaat, had moeite om zijn enthousiasme te verborgen. „Prima, jongen, pri ma", riep hij de in hoog tempo doorgaande Liebrechts na. Een Liebrechts, die in voortreffelijke stijl elke ronde verder uitliep op de toch ook góed rijdende Arie Zee. Gefascineerd volgden de overige Nederlanders aan de kant hun landgenoot tijdens zijn fantas tische rit en toen Liebrechts finishte, kende de vreugde geen grenzen meer. Met zijn tijd van 7 min. 44,2 sec. werd Rudi Liebrechts niet alleen de snelste Nederlander aller tijden op de 5000 me- Paus op uitnodiging van president Johnson naar Amerika? Naar uit doorgaans welingelichte doch onofficiële bron verluidt, zou paus Pau- lus voornemens zijn op uitnodiging van president Johnson naar Amerika te gaan. Bij die gelegenheid zou hij voor de Verenigde Naties een vredesbood schap willen uitspreken. Naar verder verluidt is het praktisch zeker dat paus Paulus eind dit jaar naar Bombay gaat ter bijwoning van het eucharistisch wereldcongres dat daar van 28 november tot 6 december wordt gehouden, maar officiële beves tiging hiervan is in het Vaticaan niet te krijgen. MODERAMEN GENERALE SYNODE N.H.-KERKEN OVER „ZO IS HET..." liet moderamen van de generale synode der Nederlandse Hervormde Kerk" heeft de minister van onderwijs, kunsten en Genschappen per brief medegedeeld, dat het ontstemd is over de veel bespro ken t.v.-uitzending van de VARA van zaterdagavond. In een brief aan de VARA over deze itzending zegt het moderamen onder neer. dat het „ervan wil uitgaan dat U inderdaad de bedoeling hebt gehad de aandacht te vestigen op de verslaving aan de tv waaraan velen ten prooi zijn gevallen en uw afkeuring daarover uil te spreken. Het moderamen is echter van oordeel, dat de manier waarop dit is gebeurd in meer dan een opzicht ver ontrustend is. Het is van mening er ;ocd aan tc doen U van zyr. oordeel over loven genoemde uitzending op de hoogte te stellen, omdat het de t.v. als massa communicatiemiddel van groot belanr acht voor de voorlichting en vorming van ons volk. De verantwoordelijkheid van hen die dit massa-communicatie middel hanieren is dan ook bijzondei groot. Des te meer is het te betreuren als de t.v. op een wijze gebruikt wordt als j.l. zaterdagavond in bovengenoemde uitzending, het geval geweest is". De VARA heeft gisterochtend tussen de duizend en vijftienhonderd brieven ont vangen naar aanleiding van de uitzen ding. In de meeste brieven wordt kritiek geleverd, maar er waren er ook waarin het programma van zaterdag wordt ver dedigd. De omroepvereniging overweegt voorts in haar t .v.-uilzending van vrijdag criti ci op het programma van zaterdag aan het woord te laten Een verzoek daar toe van de generale synode van de Ge reformeerde Kerken wordt zeer ernstig genomen, aldus de VARA. ter, maar leverde hij tevens de tot dus ver beste prestatie van dit seizoen. En dat, terwijl 's werelds beste lange-af- standrijders zich bepaald niet hebben ge spaard. Zeker. Liebrechts bleef nog altijd bijna tien seconden boven het met 7.34.3 op naam van Jonny Nilsson staande we reldrecord, maar zelfs Nilsson was dit seizoen nog niet verder gekomen dan 7.48.3. Noorse kenners menen in Liebrechts thans een van de favorieten voor de Eu ropese titel te kunnen zien. Zij menen dat Rudi de grootste concurrent van Nilsson kan worden op de olympische 5000 en 10.000 meter. Op de voortreffelijke ljspiste te Hamar men had alles gedaan om de baan voor de Nederlanders zo goed mogelijk te maken kwam onder bijkans ideale omstandigheden (het vroor acht graden en er was vrijwel geen wind) niet alleen Liebrechts op de 5000 meter onder de acht minuten. Ook „coming-man" Cees Verkerk, die nog steeds elke wedstrijd beter rijdt, slaagde daarin ruimschoots. Verkerk, die zijn tegenstander Piet Mod der „optrok" naar een tijd van 8 min. 07,0 sec., kwam zelf uit op 7,51.7 en ver beterde daarmee voor de zoveelste maal in dit seizoen zijn persoonlijk record op deze afstand. Wat Verkerk' betreft, had echter iedereen er wel op gerekend, dat hij minder dan acht minuten voor de vijf kilometer nodig zou hebben, doch dat ook Peter Nottet daarin zou slagen, was bepaald een verrassing. Nottet, wiens snelste tijd tot dusver 8 min 11,3 sec. was, finishte nu na 7 min. 58,2 sec. Ook de prestaties van de overige Nederlan ders waren trouwens verheugend. Wat bijvoorbeeld te zeggen van Ard Schenk, die niet alleen de 500 meter won in 43.8 sec., maar op de 5 km met 8.05.8 ruim 15 sec. onder zijn beste prestatie bleef en van de 8.07,0 van Piet Modder, wiens snelste tijd tot dusver 8.21,3 was. Boven dien toonde ook Arie Zee met 8.04,0 aan. dat langzamerhand de vorm terugkomt. De uitslagen waren: 500 meter: 1. Ard Schenk 43,8 sec.; 2. Jan Halfweg 44,2; 3. Peter Nottet 44,2; 4. Rudi Lie brechts 44.4, 5. Cees Verkerk 44,9; 6. Arie Zee 45,4; 7. Piet Modder 46,7. 5000 meter: 1. Liebrechts 7.44,2; 2. Verkerk 7.51,7; 3. Nottet 7.58,2; 4. Zee 8.04,0; 5. Schenk 8.05,8; 6. Modder 8.07,0; 7. Halfweg 8.19.0. Het klassement na de eerste dag luidt als volgt; 1. Liebrechts 90.820 pnt.; 2. Nottet 92.020; 3. Verkerk 92.070; 4. Schenk 92.380: 5. Zee 93.800; 6. Halfweg 94.100: 7. Modder 95.400. Bij de dames reden Carry Geijsen en Willy de Beer een 500 meter. Hun tijden waren respectievelijk 50,3 sec. en 51,1 In het nieuwe stadhuis aan het bur gemeester de Monchyplein in Den Haag is woensdag het huwelijk vol trokken tussen twee O-jarigen, nl. de heer A. F. van Meel en mevrouw Petronella Viersen. De foto toont de hoogbejaarde bruid en bruidegom tijdens het jawoord voor de ambtenaar. Dierenbeschermster moet mededelingen bewijzen Bij interlocutoir arrest heeft de presi dent van het gerechtshof in Arnhem mevrouw L. P.-M. uit Boekelo opgelegd te bewyzen, dat de mededelingen, die zij in interviews (leed op goede gronden be rustten. Door haar mededelingen acht ten de dierenartsen mej. J. A. H. uit Heemstede, de oud-inspecteur van de vereniging voor dierenbescherming en kennelhouder A. P. van K. uit Hoofd dorp en de collectrice mevrouw A. R. uit Heemstede zich beledigd. Deze drie moeten bewijzen, dat de me dedelingen van mevrouw P. opzettelijk de goede eer en naam aanrandden en dat de mededelingen werden gedaan met het kennelijk doel daaraan ruchtbaarheid te geven. Daartoe zal de president van het gerechtshof zes maart getuigen van beide partijen horen. De kwestie van de dierenbeschermster mevrouw P. contra de drie Noordhol landse dierenvrienden dateert van vorig jaar. In drie dagbladen zijn interviews verschenen, waarin mevrouw P. zich be ledigend zou hebben uitgelaten over de andere drie, die een kort geding aanhan gig maakten by de president van de rechtbank te Almelo. Zij verzochten de Sresident mevrouw P. te bevelen zich in e toekomst te onthouden van het doen of uitlokken van mededelingen, die hen in hun eer en goede naam aantasten. De president van de Almelose recht bank stelde mevrouw P. in het ongelijk en de eisers in het gelijk. Mevrouw P. ging van deze uitspraak in hoger beroep bij het gerechtshof in Arnhem, Een uit vijf mensen bestaande Oost- berlijnse familie is er zoals ge meld m geslaagd naar het westen te vluchten. Zij bereikten West-Ber- lijn via. een touw, dat zij uit een raam in de Oostberlijnse Luckauer- straat naar het Westberlijnse pla veisel heten lopen. Op de foto: Stille getuige van de ge slaagde vlucht het touw. dat vijf mensen de vrijheid bracht. De Australische zwemcoach Forbes Car- lile heeft een nieuw talent, waarvan de Australiërs grote verwachtingen heb ben. Het is het dertienjarige meisje Gi- iian de Greenlaw uit Sydney, dat on langs een nieuw nationaal jeugdrecord vestigde op de 100 meter vlinderslag met een tijd van 1 min. 10.8 sec. Reeds nu ziet Australië in haar een toekom- stige olympische kampioene. Tottenham Hotspur heeft zich niet kun nen plaatsen voor de vierde ronde van de Engelse cup-competitie. In de „re- plavs" voor de derde ronde verloor de Loridense club tegen de verwachting in met 2-0 van stadgenoot Chelsea, dat zich hiermee plaatste voor de wedstrijd tegen Huddersfield Town. De uitslagen van de overige „replays" voor de derde ronde waren: Aldershot- Aston Villa 2-1 (winnaar thuis tegen Swindon Town) Bolton Wanderers-Bath City 3-0 (winnaar thuis tegen Preston North End of Nottingham Forest). Blackpool-West Bromwich Albion 0-1 (winnaar thuis tegen Arsenal). provincie. „Maar toch Is de hausse In deze tendens dit jaar wat afgenomen", zo vertelde de directeur van de school. Ir. L. Vellekoop. „Het overschakeltngsares- aal is al niet meer zo groot <250 lui) dan een jaar geleden. Ook de nieuwe aanmelding voor de school 20 kandi daten maakt dat duidelijk. Op deze erin dice van de Steenbergse vakschool kon nogmaals met nadruk worden gesteld, dat in liet zuidwesten de belangstelling voor de fruitteelt tegengesteld ls aan die in de rest van het land. „Waar elders het fruitteelt- areaal en ook de export inkrimpt la het voor de landbouw ln het zuidwes ten steeds aantrekkelijker om in de fruitteelt te beginnen." Ir. Vellekoop onderstreepte aan het be- I gin van deze ook door verschillende be- I langst ellenden bijgewoonde diploma- I uitreiking, dat de fruitteler van de toe komst niet alleen een goed vakman. I maar ook een zakenman moet zijn. „En daarvoor is hier de basis gelegd. Er Is ln deze tak van bedrijf al veel bereikt door zich steeds af te vragen: kan het nog beter? Het afgelopen jaar heeft de fruit teelt weer een les gehad. Fx- risico's mo gen niet nog groter worden We hebben al te maken met teelt- en prijsriaico. De kwaliteit moet de verwende consument „aanspreken". Daarom wordt van de i fruitteler in het zuidwesten van het land veel gevergd. Maar hij is niet pessimis tisch. hij Is realistisch en hij ziet de toe komst met vertrouwen tegemoet." De eindles was ook nog even een klein „bewijs" van wat de teerlingen op de school in de afgelopen anderhalf iaar hadden opgestoken. Drie van hen hielden een korte inleiding en namen daarin c-ea onderwerp onder de loep. clat ln het mid delpunt van de belangstelling staat. GEEN REMISES IN BEVERWIJK Het 26ste hoogovenschaaktoernooi, dat in Beverwijk is begonnen, tintelt van strydlust. Met (le rigoreu/.e leeftijdsver jonging, die de organisatoren hebben doorgevoerd, blijkt, het evenement veel aan spanning te hebTien gewonnen. Dat werd woensdag reeds duidelijk. Want was in vorige jaren de eerste ronde meestal een aangelegenheid in de sfeer van oliebollen en appelflappen, nu werd er gestreden op het scherp van de schede. Met als resultaat: twee overwinningen voor wit: Keres (tegen Zuidema) en RAADSEL EINDELIJK OPGELOST Een vraag, die boksliefhebbers jaren heeft beziggehonden is ma 'dag in het Amerikaanse sportblad „Sports Illustrated Magazine" be antwoord. Die vraag luidde: hoe kon Jack Dempsey toen hij in juli 1919 de fysiek veel sterkere Jeff Willard de wereldtitel in het zwaargewicht ont nam. zijn tegenstander in drie roi den zo snel tot overgave dwingen. In een artikel, waarmee het sport blad de memoires van de vorig jaar overleden Jack „Doe" Kearns, des tijds manager van Dempsey. publi ceert. zegt Kearns dat hy omzwach telde handen van zijn pupil met gips verhard had. Kearns schrijft, dat hij kort handen had gezwachteld met een mengsel van gips en verband om ze ker te zijn van een weddenschap om 10.000 dollar. Kearns had namelijk gezegd dat Dempsey door k.o. in de eerste ronde zou winnen. Het gevecht duurde evenwel drie ronden - en Kearns, die tien tegen een had ge wed, verloor 1000 dollar. Kearns zegt verder in zijn memoires dat Dempsey onkundig was van het geen er met zijn handen was gedaan en dus ook volkomen onschuldig is aan het gebeurde. Dempsevs oud-manager schrijft ver der: „Ik had moeite om een glim lach te verbergen toen wij in de ring werden geroepen. Elke klap. die klonk alsof men met een hamer een watermeloen vermorzelt, veroorzaak te bii Willard bulten of verwondin gen. Zijn gehele carrière heeft Demp sey nooit een tegenstander zo toege takeld. als hij met Willard deed in de eerste ronde Er zijn misschien mensen, die zich afvragen hoe het mogelijk was dat Dempsey niet wist dat zijn handschoenen ..geladen" waren. Toch is dat niet verbazend- Hij was jong en de dag van het titel gevecht was een van de meest op windende uit zijn tot dan toe „hon gerige" leven. Tot de gong ging en het gevecht begon was Dempsey als gehypnotiseerd. Na de wedstrijd toen ik zijn bandages brak en ze liet ver dwijnen. was hij zo sprakeloos dat hij wereldkampioen was geworden dat je hem zelfs met een hamer op het hoofd had kunnen slaan, zonder dat hij met zijn ogen geknipperd zou hebben" Dempsey. die thans eigenaar van een groot restaurant in New York is gaf als commentaar: „Ik zweer by het heil van mijn vrouw en kinderen dat er niets van waar is wat Kearns schrijft". Donner (tegen Dunkelblum), twee over winningen voor zwart: Larsen (tegen Van den Berg) en Portisch (tegen Filip), plus twee afgebroken partijen. Na de eerste speeltijd dus nog geen enkele re mise Een verrassing was, dat dr. Fi lip, met wit, van de Hongaar Portisch verloor. Beide grootmeesters begonnen de partij op positionele basis, welk uit gangspunt in feite niet meer werd ver laten, De zwartspeler had o.i. bij het in gaan van het middenspel geen overwicht. Hij maakte echter uitstekend gebruik van een open b-lijn, voerde de druk effi- cliënt op en won nog voor de tijdcontrole. Favoriet Favoriet Keres bestreed de jonge Zuide ma, ex-jeugdkampioen van Nederland. Het werd een gesloten Spanjaard, waar in wit betrekkelijk snel een sterke cen trumpositie verwierf. De routine en de verbluffend veelzijdige kennis van de witspeler met dit type spel bleken om streeks de 20ste zet doorslaggevend te zullen worden. DargaBobotsov is afgebroken, waarbij we aannemen, dat de witspeler in zekere mate teleurgesteld zal zijn. Hij had prak tisch 5 uren lang een drukspel. doch zag geen kans het positionele overwicht uit te bouwen tot een scherpe positie. De vierkante Bulgaar bleef stug doorspelen: vermoedelijk remise, ofschoon de West duitser nog kansen heeft. NeyVan Seheltinga werd na royaal vier uren een kijkspel, omdat wit in ra zende tijdnood verkeerde. Estlands twee de speler bleef er echter ijskoud onder, schoof een reeks zetten bij elkaar en weigerde vervolgens remise. Het eind spel staat inderdaad gunstiger voor hem. hoewel we in twijfel trekken of er van werkelijke winstkansen kan worden ge sproken. Donner versloeg de Belg Dunkelblum regelrecht van de opening uit. Het ge heel vroeg 22 zetten. Toen stond de zwarte koning praktisch mat. Hij had remise in handen, doch in tijdnood for ceerde de Belg. Hij werd verrast door een aanvalszet. die giftiger was dan bij oppervlakkige tijdnoodbeschouwing had kunnen blijken. ParmaLengyel is uitgesteld, omdat de zwartspeler nog de Hongaarse kleuren in Hastings verdedigt. IvkovDe Rooi is eveneens verdaagd. De Joegoslavische grootmeester arriveerde pas tegen het middaguur en claimde met succes recht op slaap, omdat hij twee etmalen in de trein had moeten doorbrengen. De uitslagen van de partijen voor de eerste ronde in de grootmeesters groep zijn: Van den Berg (Ned.)Larsen (Denem.) 01: Darga (W.-Dld.)Bobotsov 'Bul garije) afgebroken: Keres (Rusland) Zuidema (Ned.) 10: Ney 'Rusland i Van Seheltinga (Ned.) afgebroken- F ':!:o (Tsj.-Slow Portisch 'Hong l 01; Donner (Ned.)Dunkelblum (Belg.) 1 i; uitgesteld zijn: Parma (Z.-Sl.)Leng- •el (Hong,): Ivkov (Z.-Sl.)De Rooi Ned). Inleidingen De heer J. Coppens uit Dlnteloord be handelde het Silent Spring" (Dode Len te) van de Canadese schrijfster Carson, de chemische bestrijdingsmiddelen groot gevaar noemt. „Het gevaar van ae middelen wordt onderschat en de resistentie overschat. Maar men kan dat moeilijk alleen op de land- en tuinbouw afschuiven. Het boek is eenzijdig en hier en daar overdreven, het is Amerikaans georiënteerd, maar toch heeft de schrijf ster de wereld een dienst bewezen". De heer A. Doeleman uit Nleuwerkerk sprak vervolgens over het belang van de herverkaveling op Schouwen-Duive land en hij sloot zijn betoog aan bij het passeren van de akte van toedeling op 23 december jl. De laatste van de drie cursisten, de heer G. Voorbraak uit Dinteloord ging de ontwikkeling van de mechanisa tie in de fruitteelt na en hij behandelde achtereenvolgens de arbeidsbesparende factor van de machines, de spuitmachi- nes en het transport. - hoofddocent, de heer C. L. de Wide gaf nog een kort verslag van de nu be ëindigde cursus, die twee parallelklas sen telde. Deze achtste leergang startte met 58 kandidaten op 16 september 1962. De lessen werden gehouden in de lagere landbouwschool te Steenbergen. De praktijkopleiding op bedrijven in de om trek. Er zijn nu in totaal 208 geslaagden aan de school genoteerd. Ir. Vellekoop kon deze middag ook nog de gebruikelijke prijzen uitreiken. Deze waren verdeeld ln twee categorieën. Voor "net hoogste aantal punten kregen de heren J. Coppens uit Dinteloord en H. J. Jan se uit Wolphaartsdijk een boeke bon. Voor de beste prestatie: de heren J. de Heer uit Tholen en J. Kollen uit Steenbergen. De namen van de geslaag de Zeeuwse leerlingen znn: O. Boomsma, St.-Philipsland; L. Boone, Krabbendijke; J. van Dalen, Poortvliet; A. Doeleman. Nieuwerkerk: A. van Drjke, St.-Philipsland; J. de Heer, Tho len; A. van Iwaarden, Riiland-Bath; H. J. Jansen, Wolphaartsdijk: J. Klompe, Dreischor; L. Kraak, Sirjansland; J. v. d. Kreeke. 's-Heer-Arendskerke; A. van 't Leven. Krabbendijke: A. Luteijn, Krabbendijke: A. van Nieuwenhuyzen, Tholen: P. Polderman, Oud-Vossemeer; J. van Sluys. Haamstede; D. Steendijk, Stavemtsse; M. Steendijk, Stavenisse; N. v. d. Stolpe, Noordwelie; J. Verboom, Renesse. Nagekomen advertenties Enige en algemene kennisgeving. Heden werd plotseling van ons weggenomen onze geliefde zorgza me man en broeder PIETER JAN DE RIDDER in de ouderdom van 80 Jaar. Uit aller naam: J. de Ridder- Hoogerheide. Wissenkerke. 7 januari 1964. Noordeindstraat De begrafenis zal plaatshebben op zater dag 11 januari a s. des namiddags om twee De voetballer Jo de Waal zal voorlopig niet kunnen uitkomen voor de V.C. Vlis singen. Gistermorgen liep hij bij zijn werk in de centrale Zeeland van de P.Z.E.M. aan de Edisonweg in zijn Dp 82-jarige Willard vertelde Sports woonplaats brandwonden op en moest Illustrated: „Ik ben hly dat Kearns - toch nog zoveel man is dat hij het'worden opgenomen in het ziekenhuis. r~ --«■—« !k weet het niet meer precies. Maar meegedeeld dat ha m. iedere keer als hij me trof. voelde ik scheepvaanmaatschappg mijn hotten kraken. Ik ben beroofd""""*"" Heden overleed onze en grootmoeder. MAATJE DUINDAM geboren Kievit op de leeftijd van 72 jaar. Uit aller naam: L. Duindam. Kruininger.. 7 januari 1961. Welhoekstraat 12. De begrafenis zal plaatshebben op vrij dag 10 januari as. te 12.30 uur op de alge mene begraafplaats te Kruinlngen. door de koning van de dieven, dat kan Ik wel van Kearns zeggen. Nie mand lieoft me ooit knock out gesla gen. Maar in dat gevecht was ik blind. Ik was volkomen groggy door de klappen die ik kreeg met cemen ten blokken. Mijn gelaat was volko men gebroken en mijn hoofd ge kraakt" Oostduitse tract heeft gesloten voor het vervoer van de bussen naar Cuba. Vanwege het Amerikaanse em bargo op de handel met Cuba had hij geen Britse reders kunnen overhalen dit vervoer op zich te nemen. Eet Amerikaanse minis terie van buitenlandse zaken zou zich in aTiieurer.de zin hebben uitgelaten over de transactie met de Cubanen, waarmee een bedrag van rond 40 miljoen gulden gemoeid Heden overleed onver wachts onze iievc schoondochter en schoonzuster ELIZABETH DINGEMANSE geboren Van Asperen op de leeftijd van 37 jaar. Vlissingen: Wed. M. Dingemanse- Schroevers. Fam. J Riemens- Dingemanse.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 7