Griep Rode Kruis bereikte een nieuw inzamelingrecord In vele bedrijfstakken was 1963 bevredigend Ligging bepalend van Zeeland voor gewest de BILT Met 92.6 procent van streefbedrag Weg Bergen op Zoom-VIissingen: rem op ontwikkeling HULST ZAL TRACHTEN CENTRUM VOOR TOERISME OP TE RICHTEN Velen willen nog telefoon in Midden- en Noord-Zeeland Verbetering van N.S.-dienstregeling Bedrijfsongeval in centrale Zeeland Ongewone start van vergadering van Kamer van Koophandel C. A. Kammeraad als voorzitter herkozen NIEUW KANTOOR NUTSSPAARBANK TE ZIERIKZEE IN AANBOUW ALMANAK Verplaatsing activiteiten in scheepsbouw NIEUW RAADHUIS VOOR 'S-HEER-ARENDSKERKE Onzekerheid s PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 9 JANUARI 1954 IN TOTAAL 63.940 Do verwachting, die de kringsecre taris van het Zeeuwse Rode Kruis, de heer A. D. Constandse, in het derde kwartaalverslag over 1963 uitsprak ten aanzien van een re cordinzameling over het afgelopen jaar, is volledig bewaarheid. In het laatste verslag van het jaar deelt de kringsecretaris namelijk mee, peveer eind maart a s.'worden geseiec- dat het record van 195", dat toon^fSSS, ■>v.c procent van het streefbedrag hoofdverpleegster zal weer zuster Ge was, gebroken is, nu in 1963 een r...i» - A °°rts wordt nog meegedeeld, dat zus- pin entage \an J».6 bereikt is. In ter W. C. Steutel in de plaats van zuster totaal werd in de Zeeuwse Rode- A- van Beveren benoemd is tot leid- KruisafdHinff ingezameld een be- .ktSm drag van f 63.940, dat is f 2840 '-er Van Beveren is met ingang van 31 meer dan de f61.100. die in 1962 j 0nt- bijeen gebracht werd. Eveneens werd op haar verzoek eervol D. Sint-Philipstand beh^7, weer en wel voor de tiende maal in afdeling Zuid-Beveland In Zeeland de eerste plaats met de J. Henry Dunant deelt de heer Constandse mee. dat de Zeeuwse tocht voor 1964 in de week van 7 tot 12 september gehouden wordt. Met de gebruikelijke inschepingen te We- meldlnge en Zijpe zal er worden ge varen naar Oud-Beijerland-Vianen- IJmuiden-Schoonhoven. terwijl daar bij de havens van Rotterdam en Am sterdam aangedaan worden, terwijl voorts Utrecht en Vreeswijk gepas seerd worden Dokter K. Boor uit Axel heeft zich bereid verklaard om voor deze tocht als scheepsarts op te treden, terwijl ds. A. van Leeuwen uit Pernis (voorheen te Axel) de geeste lijke verzorging op zich zal nemen. Het medisch- en keukenpersoneel zal o WHPHi met een inzameling van 460 procent van het streefbedrag, terwijl Kapelle-Bieze- linge-Schore voor de vierde keer in suc cessie met 225.7 procent van het streef bedrag een eervolle tweede plaats in nam. De landelijke eer moest Sint-Phi- Nieuwe records vestigden eveneens de afdelingen Kapelle, Souburg, Schouwen-Westhoek, Terneuzen, Walcheren noordwest, Westkapelle en Zaamslag. Niet minder dan 14 van de 27 Zeeuwse afdelingen kwamen hoven en in verschillende gevallen zelfs ver boven het streefbedrag. Zoals bekend won Goes dit jaar in het kader van de stedenwedstryd de wisselbeker. Dank zij de fraaie resultaten van de bioscoopcollecte in Goes, Middelburg en Vlissingen ging Zeeland hier met f250 vooruit, namelijk van f1072 naar f1331. Landelijk bekeken steeg men van f 70.885 tot f 71.450. Met betrekking tot de boottochten Bescherm U tegen Rillerig? Onprettig? Vlug: Vragen over polio op Tholen Het Tweede-Kamerlid de heer P. Voogd (b.p.) heeft schriftelijk aan de staats secretaris van sociale zaken en volks gezondheid. de heer Bartels, gevraagd noeveel kinderen op het eiland Tholen in totaal tegen kinderverlamming zijn in geënt, hoeveel kinderen niet zijn ingeënt en hoe dit laatste aantal verdeeld is over de verschillende godsdienstige gezindten, resp. de groep die niet tot een godsdien stige gezindte behoort.. Het kamerlid vraagt dit gezien de be richten inzake de poliogevallen, waar door de indruk gewekt wordt dat alleen kinderen van ouders, behorende tot een bepaalde godsdienstige gezindte, door deze ziekte getroffen zlj'n. M. de Meij te Borssele overleden In Borssele is deze week overleden de heer M. de Meij. De heer De Meij werd 77 jaar oud. Hjj vervulde jarenlang een belangrijke taak op kerkelijk en gemeen telijk vlak in zijn gemeente. Zo was hij lange tijd als ouderling lid van de kerke- raad van de gereformeerde kerk in zijn gemeente. Verder had hij ook jarenlang zitting in de gemeenteraad van Borssele voor de Anti-Revolutionaire Partij: van 1945 tot 1949 en van 1953 tot 1959. De begrafenis is op vandaag donderdag bepaald. Ken grote rem op een voorspoedige ver dere ontwikkeling van Zeeland is de weg Bergen op ZoomVlissingen, waarin de moeililke passage kanaalbrug-Middel- Imrg is geiegen. Dit staat te lezen in het bfj het jaarverslag over 1! voegde overzicht van ne gang van za ken in de verschillende bedrijfstakken. Tijdens het hoogseizoen blijkt, dat deze oost-west verbinding kwetsbaar is. Dit is des tc meer te betreuren, daar juist nu de verkeersproblemen bij het veer VlissingenBreskens tot het ver leden behoren en In het voorjaar 1964 zelfs over een derde grote veerboot be schikt kan worden. Voor het horeca bedrijf was het seizoen 1963 wederom een van de vele teleurstellende, regen- brengende zomers. De enkele zonnige weken toonden echter in welk een over weldigende belangstelling Zeeland zioh mag verheugen. Over het algemeen wa ren de hotelbedden goed bezet en was er vooral in het voorseizoen en na Pink steren een belangrijke verbetering in de bedbezetting waar te nemen. Het dagbe- zoek liet in de tweede helft van juni en in het begin van juli veel te wensen over en vooral de kustbedrijven. welke uitsluitend hierop zyn ingesteld, leden In deze periode een belangrijke der ving aan inkomsten. Geconstateerd wordt, dat de exploitatieuitkomsten in het horecabedrijf die van het voorgaan de jaar slechts weinig zullen overtref fen. Over het vreemdelingenverkeer wordt in het overzicht opgemerkt, dat het aantal binnenlandse gasten sterk is toegenomen. De watersport is duidelijk toegenomen. Het aantal overnachtigen is met ogeveer 10 procent toegenomen. Eenzelfde toeneming wordt vóór 1964 verwacht. Het bezoek aan Walcheren was het grootst. Op initiatief van burgemeester Idee goed ontvangen Voor een gezelschap van ongeveer 25 belangstellenden hoofdzakelijk mid denstanders en raadsleden heeft bur gemeester A. L. S. Loekefeer woensdag avond zyn nota inzake het toerisme en vreemdelingenverkeer in Hulst nader toegelicht. Zoals reeds uitvoerig ge meld, heeft burgemeester Loekefeer daarin het idee gelanceerd om te komen tot een centrum voor recreatie en toe risme op een hechte basis van samen werking tussen gemeente en particulie ren. Ily dacht daarbij aan deelname van met name de bestaande V.V.V., de mid denstand en de Horecabedrijven. Het centrum zou volgens burgemeester Loekefeer ergens in Hulst over een ei gen lokaliteit moeten beschikken worden bemand door een persoon, alles ln het werk zal moeten stellen om het vreemdelingenbezoek aan Hulst te stimuleren. Tijdens het oriënterend ge sprek over deze aangelegenheid bleken de belangstellenden niet afwijzend te genover het Idee te staan. Men kwam aan het slot van het gesprek zelfs tot een voorstel, namelijk alle belangheb bende partijen (middenstand. Horeca, V. V.V. en gemeente) te verzoeken twee vertegenwoordigers aan te wijzen in een zogenaamde werkcommissie, die een plannetje zal ontwerpen dat dan aan de betrokken organisaties en lichamen zal worden voorgelegd. In zijn inleiding zei burgemeester Loekefeer dat de grote stijging van be zoekers aan Hulst in 1963 de eigenüike aanleiding is geweest tot zijn partïcu- PLEIDOOI VOOR BEHOUD LANDBOUWGRONDEN Landbouwers uit Koudekerke voor Raad van State Voor de Raad van State, afdeling ge schillen van bestuur, hebben dinsdag de heren L. en S. Kluijfhout, landbouwers te Koudekerke, het beroep toegelicht dat zy by de Kroon hebben ingesteld te gen de goedkeuring door Gedeputeerde Staten van het herziene uitbreidings plan in hoofdzaak Vlissingen 1953 met ie daarbij behorende voorschriften. De gebroeders Kluijfhout, die samen een andbouwbedrijf uitoefenen op de grens van Vlissingen en Koudekerke, zien hun bedrijf van drie kanten bedreigd door uitbreidingsplannen van Vlissingen en Koudekerke. De plannen leggen op meer dan de helft van hun gronden een re creatieve bestemming door bebossing, villabouw en de bouw van hotels en motels. lier initiatief. Deze resultaten zyn vol gens hem waard, dat aan het toerisme wat meer aandacht wordt besteed dan de plaatselijke V.V.V. op zich kan ne men. Algemeen was men van mening dat inderdaad de tijd gekomen is het vreemdelingenverkeer op een andere ba sis aan te pakken. Uitvoerig werd daar na van gedachten gewisseld over vorm en taak van het op te richten lichaam, de lokaliteit die nodig is en uiteraard over de financiële middelen, waarmee deze zaken in stand moeten worden ge houden. Ook was men het er over eens dat zoiets niet kan met een contributie van 5,per jaar. zoals de plaatselijke V.V.V. tot nu toe heeft geheven. Met voorbeelden uit andere plaatsen werd aangetoond dat gedacht moet worden aan bijdragen variërend van 25,tot 200.Maar. zo zei een van de aanwezigen zeer terecht, alles zal afhangen van het feit of Hulst zijn eigen belangen voor de toekomst ziet liggen. Burgemeester Loekefeer meende dat zulks nu zal worden on derzocht. Hij zegde toe dc betrokken organisaties, verenigingen en derge lijke te zullen uitnodigen om verte genwoordigers voor de werkcommis sie aan te wijzen, waarna hij opnieuw een bijeenkomst van die commissie zal organiseren. Het aantal telefoonaansluitingen in het gebied van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Midden- en Noord- Zeeland de provincie Zeeland, uitge zonderd Zeeuw.sch-Vlaanderen is in 1963 gestegen van 19.842 tot circa 21.400. Het aantal teiefoonaanvragen bedraagt circa 2100. In het overzicht over de gang van za ken van het bedrijfsleven wordt opge merkt, dat voor 1964 wederom wordt verwacht, dat de beschikbare middelen niet toelaten, dat de centrales en de netten voldoende kunnen worden uitge breid. Voor een aantal centrales, waar onder Goes, Middelburg en VHssingen moet in 1964 met een tekort, aan tele foonnummers rekening worden gehou den. Het telefoonverkeer gaf in het ge bied van de kamer in 1963 een toene ming te zien van 8 procent. Het tele graaf verkeer liep wederom terug: in 1963 met 5,3 procent. Het aantal loket- behandelingen nam toe met 1,3 procent, waardoor het totaal kwam op 3.455.000. De verzending en ontvangst van post pakketten steeg. De Nederlandse Spoorwegen zullen met ingang van de nieuwe dienstregeling eer verbetering aanbrengen in de aanslui ting op de vroege Zeeuwse trein, waar bij thans nog moet worden overgestapt in Dordrecht in een reeds oven-olie trein. De trein die uit Vlissingen om 5.48 uur vertrekt zal namelyk bij de nieuwe dienstregeling iets eerder in Dordrecht aankomen en nog voor de (thans voor de overstap te gebruiken) trein nr. 912 ver trekken. De trein 1152 (vertrek Vlissin gen 5.48) zal nu doorryden tot Den Haag H.S. Tevens zal trein 1110. die om 6.13 uit Vlissingen vertrekt, als stoptrein doorgaan tot Amsterdam. Dit werd gisteren medegedeeld in de vergadering van de Kamer van Koop handel voor Midden- en Noord-Zeeland. Het lid der kamer, de heer A. M. Zuid- weg Burger, die deze kwestie in een vo rige vergadering aan de orde had ge steld, bracht het bestuur van de kamer dank voor de hier ontplooide activiteit. Deze dank richtte zich in het bijzonder tot de heer K. van Everdingen, die als lid van de spoorwegraad deze kwestie r de kamer had behandeld. Drie mannen hebben woensdagmorgen omstreeks acht uur in de centrale Zee land van de Provinciale Zeeuwse Elec- triciteits Maatschappij aan de Edison- in Vlissingen brandwonden opgelo- toen zij voorbereidingen maakten een reparatiewerk. Twee van hen, de Vlissingers J. S. B. en .T. I. de \V., moesten opgenomen worden in het zie kenhuis Bethesda. De derde, de Vlis- singer J. M., liep slechts enkele kleine brandwondjes op. Het reparatiewerk moest geschieden aan een hulpapparaat van de ketel. Daartoe moest onder meer een prop geslagen worden in een leiding. Deze prop schoot plotseling los. waardoor enkele liters heet water en damp ont snapten. De heer B. kreeg de volle laag. maar ook de heer De W. werd zo gewond, dat hij enige tijd in het zieken huis zal moeten verblijven. let begin van de vergadering, die de Kamer van Koophandel voor Midden- en Noord-Zeeland gisteren in de Ko renbeurs te Goes liiehl, was voor de vaste bezoekers een vreemd liegin: de voorzittershamer werd gehanteerd :loor de algemeen secretaris, de lieer S. de Jonge, terwijl de voorzitter, de heer C. A. Kammeraad, alsmede de beide ondervoorzitters K. van Everdingen en C. F. van der Peyl „gewoon" tussen de leden zaten. Dit ongebruikelijke begin vond zijn oor zaak in de nieuwe wet op de kamers van koophandel, die 1 januari 1964 in werking is getreden. Men begon dit maal met een „schone lei" en daarom had de heer De Jonge, als een soort schakel tussen oud en nieuw, de lei ding over deze „start". Die bestond uit een kort openingswoord, waarin er onder meer op werd gewezen, dat de kamer nu haar vierde wettelijke reorganisatie sinds 1896 meemaakt. gevolgd door de verkiezing van een voorzitter plus drie ondervoorzitters. De heer .7. H. Roose stelde voor de voorzittersplaats de oud-voorzitter, de heer C. A. Kammeraad, kandidaat. Met goedmoedige ironie wees de heer Roose er op, dat het weliswaar een vrije stemming was, maar dat niette min op dc agenda een punt prijkte, dat „nieuwjaarsrede voorzitter" heette. „Ik zou wel eens willen weten wie hier geheel onvoorbereid als nieu we voorzitter een nieuwjaarsrede zou kunnen houden". Zoals viel te ver wachten werd de heer Kammeraad gekozen met 29 stemmen, de heer Van Everdingen kreeg 1 stem en 1 stem ongeldig. Bij de verkiezing van de eerste on dervoorzitter werd de heer K. van Everdingen met 28 stemmen geko zen 3 op de heer Van der Peijl) en als tweede de heer C. F. van der Peijl met 27 stemmen (2 op de heer Van Everdingen, 1 op de heer Baars en 1 op de heer Beraenis van Berlekom). Ten slotte moest worden overgegaan tot verkiezing van een derde plaats vervangend voorzitter uit de kring van de werknemersleden, een functio naris die nu in de nieuwe wet is voorgeschreven. In deze plaats werd de heer C. Hoek gekozen met 22 stemmen. Deze kandidatuur - werd Gebouu) nu „uit de grond" „DE EENHOORN" WORDT BIJ COMPLEX BETROKKEN .eeuwse Duit De discussies over de taele duren maar voort, zelfs nu de lyceïst Piet van Earn, aan voerder van de tegenstanders en de heer Capelle uit Oosterland, lijsttrekker van de voorstanders, op een daartoe in het oudejaars- nummer uitgetrokken pagina hun zegje breeduit hebben mogen doen. Gisteren publiceerden we de acht tiende bijdrage in deze lezers- schrijvanreeks. Ach, 't. vergt wat ruimte maai voor de rest is het wel aardig, 't Wordt overigens wel tijd om ook eens een duit in het zakje te doen. En dan kiezen wij openlijk partij voor het dialect. Niet omdat- we het er mee eens zijn, maar omdat meneer Capelle zo'n lieve man is. Daarom vandaag twee bijdragen r an lezers voor 'dit hoekje, opge dragen aan de heer Capelle. In 'een Vlisstnga ziekenhuis heeft een bejaard en aan een streng dieet gebonden vrouwtje, die de door familie en kennissen aange- gevoerde stroom versnaperingen na ingreep van een verpleegster zag afgedamd, haar verwanten toegevoegd: ,jïoe kun julder icè wegbluuven ook, wan 'k krieg toch niks meer". Op een van de Walcherse dorpen woont een man. die in vaste dienst van de PTT. graafwerk verricht bi) telefoonaansluitingen Nu ver wacht men van hem, dat hij tij dens zijn werkuren gebruik maakt van de door de dienst bij het uni form beschikbaar gestelde zelf- binders. Een redelijk verlangen, dat bij hem echter ondoorgronde lijke spanningen oproept. Bij de laatste controle, toen men het hem andermaal het gebruik van de bin ders op het hart bond, vatte hxj zijn aversie als volgt samen: ,,'k geloof dii m'n vrouwe ze gebruukt 'as kouscbanden". Achter de schutting aan de Oude Ha ven te Zierlkzee komt langzaam een nieuw kantoor voor de Nutsspaarbank van de Schouwse centrumgemeente uit de grond. Een gebouw, dat de bezoekers een royale ontvangst zal garanderen. Het wordt gebouwd op de plaats, waar tot vorig jaar het oude kantoor heeft gestaan. Zolang de nieuwbouw bezig is, kunm-n de spaarders terecht in het ty- delyke kantoor, dat in de St. Domus- straat is ingericht. De Zierikzeese Nutsspaarbank oriën teert zich al ruim twee jaar op de bouwplannen. Het vroegere gebouw aan de Oude Haven bood niet vol doende mogelijkheden meer. Het was oud, had vroeger als woonhuis ge fungeerd en was niet economisch in gedeeld. Vandaar, dat men rond de tafel ging zitten om een oplossing te zoeken. Er kwam volledige nieuwbouw uit de bus uw.. UK.OV.U JHIH! op dezelfde plaats aan de Oude Haven, de^bezwaren "van""de~gebroeders Kluij'f- IMe* Monumentenzorg werd contact op- hout. dat deze plannen een aanslag op hun bestaan betekenen, hebben geaccep teerd, zijn zij bij de Kroon ln beroep ge komen. Zo trokken zij dinsdag naar Den Haag om zich voor de Raad van State, de adviseur van de Kroon in be- bcroepszaken als deze. te verweren te gen de bestemming die Vlissingen wil leggen op anderhalve ha cultuurgrond nabij de Burg. van Woelderenlaan. een van de plannen, die de samenwerkende broers treffen. De heer L. Kluijfhout (Koppeijntjesweg) hield daar een warm pleidooi voor het behoud van zijn bedrijf, dat niet alleen hem en zyn broer een bestaan schept, maar straks ook hun kinderen. Hij voer de nogmaals aan de recreatie te willen dienen door 's zomers accommodatie te verschaffen aan kampeerders. Zijn broer S. Kluijfhout (Verl. Dishoekseweg) sloot zich bij het pleidooi aan. De ge broeders hebben al enkele jaren bij wij ze van proef een kampeerboerderij ge ëxploiteerd. Namens Gedeputeerde Staten was er niemand verschenen, maar wel was er een vertegenwoordiger van de gemeen te. Het was dc heer J. A. v. d. Sande. ambtenaar ter gemeentesecretarie van Vlissingen. die kon volstaan met te ver wijzen naar de ambtelijke adviezen, zo als die door de Raad van State zijn in- Tcwonncn. In die adviezen was reeds aangevoerd dat de stichting van een camping zo dicht aan de rand van de stedelijke bebouwing en zo dicht bij een drukke verkeersweg uit planologische overwegingen geen aanbeveling ver dient. De" afdeling, gepresideerd door orof. Bccl. zal over het geschil advies uitbrengen aan de Kroon. Radio-opnamen voor Zeeuws programma De VARA-radio zal 14 januari in Yerse- ke opnamen maken voor een streekuit- zending over Zeeland. In Yerseke zal men vooral spreken over de oester- en mosselcultuur en de moeilijkheden die hieromtrent momenteel bestaan. Maan dag 13 januari worden opnamen ge maakt. op Walcheren en Schouwen, waarbij het probleem van de gemeente lijke herindeling ter sprake zal komen. genomen over de aanpassing van het nieuwe gebouw aan de gevels van de woningen in de straat. Bij de bespre kingen over de bouw kwam nog een ander punt naar voren: met het oog op uitbreidigskansen van de Nutsspaar bank in de toekomst werd ook besloten de woning naast de bank bij de nieuwe situatie te betrekken. „De Eenhoorn" eigendom van de bank werd ook afge broken, maar zal' met het oog op de betekenis ervan als monument in dezelf de geest worden opgebouwd. Daarvoor zullen dezelfde afgebikle -stenen worden gebruikt. Er zijn met de Nuts- bibliotheek besprekingen geweest om de „nieuwe" „Eenhoorn" te bestemmen tot Nutsleeszaal en bibliotheek, maar „rond" is deze zaak nog niet. Drie lagen Het architectenbureau ir, F. H. Klokke te Amersfoort maakte een ontwerp voor de nieuwbouw. Het kantoor krijgt een oppervlakte van 240 vierkante meter; het wordt twintig meter diep. Drie lagen komen er: een kelder, de begane grond en op de verdieping is een woonhuis ge projecteerd. De kelder bevat een nacht kluis, een ruimte voor het archief, voor de centrale verwarming en een hal. De verdieping op de begane grond zal be staan uit een ruime entreehal die toor. Er is ook een directiekamer gepro jecteerd met ernaast een dagkluis. Ver der is er ruimte voor een keukentje en de toiletten. Nadat het oude bankgebouw was afge broken, konden de bouwvakkers het af gelopen najaar, in september de funde ringen voor de kelder graven. Deze ruimte is nu byua gereed: er wordt ge werkt aan het plafond, de vloer van de bouw begint nu „van de grond" te ko men. Maar liet personeel en de bezoe kers zullen zich nog een jaartje in de Domusstraat moeten behelpen Overzicht Kamer van Koophandel Uit het overzicht van de gang van zaken in de verschillende bedrijfs takken gedurende 1963 in het ge bied van de Kamer van Koophan del en fabrieken voor Midden- en Noord-Zeeland tekenen we het vol gende aan. Betreffende de scheeps bouw laat het zich aanzien, dat in dien de nieuwbouwprijzen onren dabel zouden blijven, de activitei ten zich van de seheepsnieuwbouw- sector zullen verplaatsen naar de reparatiesector. De activiteiten op de nieuwe reparatiewerf „Schelde- poort", die dit jaar in bedrijf zal komen, worden hierdoor beïnvloed. Een gelijk bedrijfsresultaat wordt geraamd o.a. voor de confectie- industrie en de lampvoetenafzet, voor de ijzergieterij werd een ver mindering van de behoefte aan gietwerk gevoeld. Gunstig of be vredigend was 1963 voor o.a. de apparaten- en ketelfabricage, de groente- en fruitconservenindus- trie de houtemballage-industrie, de betonindustrie, de handschoenen- industrie, de chemische produktie van lijmen en het drainagebedrijf. De vooruitzichten voor 1964 voor de groothandel in oude metalen worden niet ongunstiger beoordeeld dan die aan het begin van 19G3. Bevredigend was het afgelopen jaar voor de groothandel in kruidenierswaren, de farmaceutische groothandel, die in huishoudelijke arti kelen, dc rundveehandel, de coöp. groot handel in landbouwprodukten en -beno digdheden, de handel ln graen, zaden er peulvruchten, de groothandel in dranken en glasbedrijf. De houthandel ondervond nadelige in vloed van de winter, maar de totale omzet zal hoger zijn dan die van 1962. Ook de aardappelhandel ondervond gro te moeilijkheden als gevolg van weersomstandigheden. Het spoorwegverkeer vertoonde vooi wat betreft het aangevoerde goede renvervoer een sterke stijging. In de Jte.riode januari tot september be- Iroeg dit vervoer ten westen van Killand-Bath by aankomst 305.477 ton (1962168.100 ton). In de bin nenscheepvaart is de vraag naar klei nere schepen iets teruggelopen, ter wijl het aanbod in zijn geheel Iets minder is geworden dan in 1962. De schippers van lading zoekende sche pen varen steeds meer naar Rotter dam. Het beroepsgoederenvervoer over de weg vertoonde voor wat betreft het on geregeld vervoer over 1963 in het alge meen een ongunstig bedrijfsbeeld. Bij gebrek aan voldoende industrie zijn de meeste vervoerondememers afhankelijk van enkele vervoertoppen per jaar. Voor het geregeld vervoer kan eveneens wor den gezegd, dat de bedrijfsresultaten over het algemeen ongunstig liggen. Dit geldt in elk geval voor de kleinere bode diensten. Steeds meer winkeliers in de dorpen, alsmede landbouwers gaan er toe over bestellingen met eigen bestel auto's te doen. Slechts enkele kleinere bodediensten in en om de recreatiege- beiden beleven ln de zomermaanden een kleine opleving. Grens over Gunstig Het afgelopen jaar kan ook voor de de tailhandel als gunstig worden gekwa lificeerd. De verwachtingen voor 1964 verhogingen. In de bouwbedrijven, wordt geconstateerd, zijn de gevolgen van de vorstperiode 1962-1963 nog steeds merkbaar. Over het algemeen echter is de gang van zaken bevredi gend geweest. Het centrale-verwar - mingsbedrijf heeft een jaar met een zeer groot aantal opdrachten achter de rug. De steeds langer wordende levertijden van materiaal geven echter zorgen. Het loodgietersbedrijf is volledig bezet ge weest. Voor de graanmalerij en meng- voederbereiders was 1963 een minder gunstig jaar. mm- t» V Rijksgoedkeuring mei 1964 verwacht Mei n.s. zal 's-Heer-Arendskerke waar schijnlijk de ryksgoedkeuring krygen voor de houw van het nieuwe raadhuis. De plannen voor dit gemeentehuis date ren al van 1953. Het ontwerp is van het architectenbureau irs. Rothuizen en 't Hooft te Middelburg/Goe». Het nieuwe raadhuis met een voorgevelbreedte, van 32 meter komt te staan aan de Decstraal in het dorp zelf, de Deeweide. De voorzijde van het gebouw grenst aan de Deestraat, waar men via een over dekte entree van circa 10 meter lengte in de vestibule komt. Achter de vesti bule ligt een hal van ongeveer 35 m2. Rechts van de ingang bevindt zich de frote raadszaal (108 m2), waarin de rie buitenmuren grote ramen bevatten. Links aan de voorzijde zijn geprojec teerd de kamer voor de wethouders, een secretariskamer en de burgemeesterka mer, wclko 'e tevens bestemd is voor b. en w. e.gaderingen. Linksach ter bevindt zich de secretarie en een ruimte voor de gemeentelijke technische dienst. De secretarie bestaat uit: een type/ bodekamer, twee afdelingen voor de se cretarie. een kamer voor de gemeente ontvanger, een garderobe, met keuken en een spreekkamer voor bezoekers. Achter de raadszaal is een verhoogd ter ras geprojecteerd (350 m2). In het sou terrain bevindt zich een commissieka mer met garderobe, de archiefruimte, drie bergruimten cn de installatie van de centrale verwarming. De tekening geeft het vooraanzicht van het nieuwe raadhuis. Het grensoverschrijdend vervoer ont wikkelt zich in gunstige zin, maar lijdt onder een zware belastingdruk, wacht tijden aan de veerdiensten en het grens- oponthoud. Ook het Beneluxvervoer hoofdzakelijk van en naar België ver toont bij toenemende concurrentie een groei. Bij de autobusdiensten vertoonde de vervoersvraag op de interlokale lij nen ten opzichte van 1962 over het alge meen een stijgende tendens. Het toerwa- genbedrijf kon een behoorlijke toene ming ten opzichte van het voorgaande jaar constateren. In het verzekerings wezen wordt op een behoorlijke ontwik keling van de produktie in 1963 gere- naar voren gebracht door de heer H. Beenhakker. Er werden 6 stemmen op de heer Beenhakker uitgebracht, 1 op de heer Hoogesteger, 1 op de heer Nouwen en 1 blanco. De heer Kammeraad nam na deze formele punten de hem zo vertrouw de voorzittershamer weer van de heer De Jonge over met een kort toe spraakje. H{J herinnerde er aan hoe hij sinds 1943 aan het werk van de kamer deelneemt: „Deze arbeid gaat mij dat kan ik U verzekeren - al tijd zeer ter harte". Namens de on dervoorzitters sprak de heer Van Everdingen. Met een korte toespraak herdacht daarna de heer Kammeraad het on langs overleden oud-lid van de ka mer, de. heer J. P. Maljers, van 1945 tot 1958 eerste plaatsvervangend voorzitter. „Dankbaar gedenken wij uit zyn goede tyd zyn onvermoei bare energie, het scherpe zakenver- nuft en zijn gave om met een op het juiste tijdstip en met veel gevoel voor huinor geplaatste opmerking en op lossing uit een moeiiyke situatie aan te geven", aldus de heer Kammeraad. Een broer van de heer Maljers. het lid der kamer de heer A. C. J. Mal jers. dankte de heer Kammeraad voor zijn treffende woorden. kend. Het bankwezen kenmerkte zich door verhoogde activiteit op alle fron ten. Voor de weinige overgebleven oester- kwekers is het seizoen 19631964 goed begonnen. Uit Zeeland zijn behoorlijke mosselen geleverd. De laatste maanden van 1963 werden mosselen bijna uit sluitend van het wad geleverd. De bijzondere weersomstandigheden af gelopen jaar hebben de bedrijfsmkom- sten van de groenteteelt in de open grond in sterke mate ongunstig beïn vloed. Het prijspeil van de in de open grond geteelde produkten was matig tot onbevredigend. Het met bloembollen beteelde areaal stygt nog steeds. De financiële resulta ten in deze sector zyn vry gunstig. Dooreengenomen zyn de resultaten in de fruitsector teleurstellend geweest en er was in vele bedrijven sprake van een nauwelijks of niet rendabele teelt. Woningbouw Zeeland kreeg in 1963; 1125 woningwet woningen toegewezen. Aan het eind van het jaar was voor het totale aantal machtiging tot gunning verleend. De gemiddelde geregistreerde arbeidsreser ve bedroeg voor de provincie Zeeland in 1963 circa 1,9 pet van de afhankelijke mannelijke beroepsbevolking. Dit is 0,3 minder dan in het daaraan voorafgaan de jaar. Het aantal bezette arbeids plaatsen in de vissery is aanmerkelijk verminderd tengevolge van de grote sterfte onder de oesters en de daarop volgende beëindiging van tal van oester- bedrijven. Gememoreerd wordt voorts de industrië le ontwikkeling in dit gewest. De Wool- combers N.V. besloot over te gaan tot vestiging van een wolkammenj in het nieuwe industrie- en havengebied het Sloe. Met de bouw van bedrijfspanden zal, naar het zich laat aanzien, dit voor jaar een begin worden gemaakt. De ern stige economische terugslag, die ver wacht wordt in de gemeente Yerseke door het wegvallen van oestercultures, is voor het E.T.I. aanleiding geweest te be middelen in de onderhandelingen tussen het gemeentebestuur en het ministerie van economische zaken. Voorts worden enkele andere activitei ten van het E.T.I. genoemd: de studie over de verkeerseconomische aspecten van een vaste verbinding over de Wes- terschelde, adviezen aan Middelburg in zake de toekomstige winkeldichtheid in de geprojecteerde wyk Middelburg-Zuid en een nota over de kunstmatige verwa tering van mosselen. Ten slotte wordt een overzicht gegeven van de werkzaam heden der kamer en het secretariaat. Slot van pagina 1 uit, nu de minister heeft meegedeeeld, dat capaciteit eerst in 1967 vergroot kan worden. De jaarlijkse toeneming van het aantal vervoerde auto's: 50.000 in 1962 en 60.000 in 1963. gaf de heer Kammeraad de zekerheid, dat in de komende jaren de maximale bezetting van het veer met vele. vele uren zal toenemen. De sty ging van de veelsoortige bedrijfs- on kosten, die dan veroorzaakt worden, merkte de kamervoorzit- uren. zal zeer aanzienlijk zijn. Met de verdere ontwikkeling van de bedrijvigheid in de kanaalzone zal een en ander nog veel erger worden, merkte de Kamervoorzit ter op. I)e lieer Kammcritud zei geen begrip te hebben voor een beleid, dat wel gelden beschikbaar stelt voor inrich ting van industrie- en haventerreinen, maar er niet in voorziet, dat deze terreinen ook behoorlijk bereikbaar moeten zijn. Hy meende, dat er rede nen te over zijn (ook het groeiende nationale- en het recreatieverkeer) om met de meeste spoed zodanige voorzieningen te treffen, dat de ca paciteit van Kruiningen-Perkpolder reeds vóór 1967 zal zijn vergroot. De voortdurende onzekerheid, waar- In de visserij en aanverwante bedrij ven verkeren ten aanzien van een wettelijke compensatieregeling, zei de heer Kammeraad een onwaardig aspect van de Deltawerken te vin den, dat toch immers op zekerheid gericht is. Als de ministers niet op korte termijn hun compensatierege ling bekend kunnen maken, dan zou er toch wel voor gezorgd kunnen worden, dat voorlopige voorschotten opgenomen kunnen worden, veron derstelde de kamervoorzitter. Aan het begin van zijn betoog was dc Kamervoorzitter nader ingegaan op het feit, dat thans voor het eerst vergaderd werd onder dc werking van de nieuwe wet op de Kamers van Koophandel, voorts op enkele in ternationale ontwikkelingen (E.E.G.) en op het in november jl. gesloten loonakkoord. wijl hij een zo groot mogelijke open heid over de oorzaak van de stijgin gen zeer gewenst vond. De rede werd kort beantwoord door het oudste lid van de kamer, de heer L. J. van 't Westende, die verklaarde er verheugd over te zijn dat verkeer en vervoer centraal gesteld waren in deze nieuwjaarsrede. Later bij de rondvraag kwam een tweetal leden daarop nog nader terug, namelijk de heren J. H. Roose en P. Hogesteger. De heer Roose vestigde de aandacht op een passage in een begrotingsstuk van het ministerie van verkeer en waterstaat, waarin de minister mee deelt dat er voorlopig geen binnen- vaartkanaal naar de nieuwe Sloeha- ven (Vllssingen-Oost) zal komen om dat die niet noodzakelijk zou zijn. De heer Roose was het daar helemaal niet mee eens: „Ik zou de heren, die het daar voor het zeggen hebben, wil len vragen of zy eens bijvoorbeeld by windkracht zes met een redelijk, heus niet klein schip van het Sloe naar Hansweert willen varen. Zij zullen dan moeten toegeven dat een kanaal wél nodig is. VVjj moeten op dit ka naal blijven aandringen". De heer Hogesteger bracht twee punten ter sprake: rijksweg 58 en de veerdiensten. Ten aanzien van het laatste bepleitte hij een vroe gere indienststelllng van de reser veboot op Kruiningën-Perkpolder. Nu gebeurt das pas omstreeks 9 uur, verklaarde hij. „Dit zou zeker half acht moeten zijn". De vergadering werd met een lunch besloten. Aan tafel sprak de heer W. P. J. Baars nog woorden van waarde ring aan het adres van het secreta riaat. In het bijzonder tot de heer A. S. de Jonge. De heer Kammeraad zei o.m. met de nieuwe wet op de kamers ingenomen te zyn, omdat daarin de heide fa cetten van de kamers: uitvoering •an een aantal wetten voor liet be drijfsleven, dat zelf deze kamer be stuurt; en het zyn vrye spreekbuis voor de bevordering van de econo mische belangen van handel en ny- verheid, gehandhaafd zyn. Ten aanzien van de prijsstijgingen achtte de kamervoorzitter van on- dernemerszijdi; een passende disci- dersnomerszyde dlapline geboden, ter VERWACHT NOORDWESTELIJKE WIND Veel bewolking met op vele plaatsen wat motregen en voornamelijk in het zuiden van het land ook plaatselijk mist. Zwakke tot matige noordwestelijke wind. Weinig verandering ln tempera tuur. ZON EN MAAN. 10 januari Zon op 08.46 onder 16.49 Maan op 04.34 onder 13.51

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 2