DRUM In Sas van Gent wordt bij cokesvuren gebouwd Bruinisse in beroep tegenbouwnijverheid'? STEEDS MÉÉR MANNEN ROKEN HALF ZWAAR - HEEL LEKKER I Tijdrace om suikerhuis Niet eens met de bestemmingvan ZEEUWSCH-VLAANDEREN Aardenburg bestraat marktplein niet AGFNDA Gok niet... Fa. Van den Hemel biidrage zoutschade r«p MARKTBERICHTEN dinsdag 7 januari 1964 Zeeu-Vlaanderen PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Bedrijfsstudiegroep wordt vereniging voor l bedrijfsvoorlichting De bedrijfsstudiegroep Tholen en St.- Philipsland zal in de toekomst onder I een andere naam voortbestaan. De groep I wordt veranderd in een vereniging voor Interessant karwei bij coöp. suikerfabriek meter gedeeltelijk, terwijl m teel bezig is met het bekisten van de derde vloer op vUftieneneenhalve meter. IIoe hoger men gaat werken, hoe beter de temperatuur wordt, omdat de warme lucht naar boven in het gebouw stijgt. Bij de „Coöperatieve Beetwortel-, Maar ook in de openlucht moeten de en Suikerfabriek" te Sas van Gent »erkia»mhcden dooreaan voleem het zorgvuldig uitgekiende schema. heeft men aan het eind van het af gelopen jaar een bijzonder belang rijke beslissing moeten nemen. De bouw van het nieuwe suikerhuis een project waarin enkele miljoe nen guldens zijn geïnvesteerd was aan het slot van de bietencam pagne in een zodanig stadium ge- f uaïttii txu voorraau Knni en komen, dat een uiterst nauwkeurig het suikerhuis opgeslagen. Met een werkprogramma moest worden ontworpen. Dat programma werd afgestemd op een oplevering van het werk tegen uiterlijk medio sep tember 1964. Lukt dat, en bij de C.B.S. zegt men dat het moet luk ken, dan is er nog 14 dagen spe ling voor de bietencampagne 1964 begint. Maar als men de bouw van het nieuwe De bietencampagne 1964 staat of valt suikerhuis verder wilde realiseren vol-met het gereedkomen van het nieuw sui- gens het opgestelde programma, dan kerhuis een van de belangrijkste onder- moest tegelijkertijd een begin worden ge- delen van de fabriek. Zonder het nemen maakt met de verplaatsing van een aan-van deze maatregelen zou nu begin tai machines (centrifuges en dergelij- januari al een belangrijke vertraging ke) uit de oude naar de nieuwe afdeling. Met andere woorden, de volgende cam pagne kan dan in geen geval meer in het voormalige fabneksgedeelte worden afgewerkt. Het nieuwe suikerhuis moet ring van de studiegroep, die a.s. In hotel „Hof van Holland" len wordt gehouden. Het gaat hier om een wijziging in de e „status", die meer samenwerking moge lijk maakt met de rijkslandbouwvoor- lichtingsdienst. De groep, die in 1936 werd opgericht, heeft nu ongeveer 300 laden. Het werk. dat de vereniging zal doen. blijft in dezelfde sfeer als daar voor. De rijkslandbouwconsulent te Goes, ir. H. P. de Bruin houdt een inleiding over Naast het suikerhuis is in december tfj- de; ."Toekomstige ontwikkelingen van Ho„= „„wi» gg fcgjjjgi"- landbouw en landbouwvoorlichting". Bij de bestuursverkiezing zijn de heren J. A. Stols en K. Poppe niet meer herkies baar. In de plaats van de heer Stols wordt voorgedragen de heer A. van Strien Cz. te Anna-Jacobapolder, in de vacature Poppe de heren J. van Dalen Johz. te Tholen en J. Ooms. Bevestiging ambtsdragers Factor De belangrijkste factor bij het nemen van de beslissing was evenwel. Wat voor winter kunnen we verwachten, moeten we rekenen op drie of wellicht meer we ken vorstverlet of zou het werk weer zo'n maand of drie stagneren, zoals tq- dens de vorige strenge winter? Dan komt de fabriek niet klaar en kan er ook geen sprake z'jn van 'n bietencampagne. De beslissing is inmiddels gevallen. Het suikerhuis moet klaar en er zal de ge hele winter aan worden doorgewerkt, als vriest het dat het kraakt. Nauwelijks was de belangrijke beslis sing genomen of de winter begon. Veel vroeger dan gewoonlijk. Tijdens de jong ste campagne waren de vloeren van het op 199 palen rustende gebouw al zover mogelijk bekist, zodat men onmiddellijk daarna beton kon gaan storten. Op dat moment vroor het evenwel 6 tot 8 gra den, zodat er normaal gesproken van beton storten geen sprake"kon zijn. Maar het besluit om door te werken was ge vallen. Om te beginnen werden op de begane grond zeven cokesvuren aangelegd, waarbij de eerste vloer op vijf meter hoogte werd verwarmd. De vuren wer den 's nachts door verwarmingsperso- neel aangehouden. Het beton kwam droog gemixed van de fabrieken en werd aangemaakt met water van 45 graden, waardoor beton van 15 graden werd ver vaardigd. Op de vijf nieter hoge vloer plaatste men vervolgens luchtvèrhitters die de door de bekisting heengedrongen warme lucht opnamen en extra verhit via radiatoren over de vers gestorte be- tonvloeren heenjoegen. Om dit te kunnen realiseren was de aanleg noodzakelijk van een speciaal daartoe' geconstrueerd buizensysteem met tvveedulms stroom leidingen. Systeem Het systeem werkt prima. De eerste vloer op vijf meter hoogte is geheel gereed, de tweede op achteneenhalve Zilveren iubüeum bii De Vev MesbJach De heer G. J. van Offenbeek, drukker bij drukkerii De Vey Mestdagh in Vlissin- gen. herdacht dezer dagen het feit, dat hij 25 jaar geleden by dit bedrijf in dienst trad. Hiervoor werd de heer Van Offenbeek, samen met zijn echtgenote, gehuldigd ln de versierde werkplaats van de drukke rij. De directeur van het bedrijf, de heer G. Krijger, sprak de jubilaris toe en prees hem om zijn ijver en plichtsbe trachting. Namens het personeel sprak de heer J. de Wolf, die in dichtvorm de loopbaan van de heer Van Offenbeek schetste. Tot slot voerde een vertegenwoordiger van een belangryke relatie het woord. Onder het genot van een kopje koffie met gebak bleef men nog enige ty'd ge zellig bijeen. dens enkele graden vorst de bekisting gereedgemaakt van een betonnen reser voir van twintig meter lang, vijf meter breed en vqf meter diep." De onder grondse bouwput werd met drie cokesvu ren verwarmd en 's avonds afgedekt. Over drie weken gaat men daarin be ton storten, ongeacht de buitentempe raturen. Daartoe wordt in de komende dagen een voorraad grint en zand in het suikerhuis opgeslagen. Met een eigen molen gaat men dan betonmortel ma- £,e bevestiging van de herkozen ken met gebruik van warm water uit nieuwgekozen ouderlingen en diaken der twee gasgeisers uit de fabriek. Als het Ned herv. kerk te St. Annaland. zal eigenlijk storten begint, dekt men de plaatsvinden in de morgendienst van 12 put af met zeil, waarna de gesloten januari door ds. L. G. Zwanenburg, uit ruimte met beton wordt verwarmd. Het stavenisse. doorbouwen met temperaturen beneden het vriespunt, vergt dus wel de nodige voorzieningen, terwijl er voorts nogal wat kosten aan verbonden zijn. Maar bij de C.B.S. is na het nemen van de be langrijke beslissingen geen andere mo- n gelijkheid. HOEST 7 verkoudheid? keelpijn? GROENE KRUIS HOESTBONBONS helpen probaat en smaken heerlijk! SAS VAN GENT Carnavalsbal Voorstel in de raad wegens vorstverlet zqn ontstaan. District P.v.d.A. vergadert Zaterdag 25 januari houdt het district West-Zeeuwsch-Vlaanderen van de Par tij van de Arbeid zijn jaarvergadering, waar de heer M. J. van Poelje, voorzit ter van het gewest Zeeland zal spreken. In verband met enige lopende vacatures moet het bestuur op enige plaatsen aangevuld worden. Voorts is er een be spreking over het inrichten van een cursus voor raadsleden. Inwonertal van Oostburg met 14 achteruit Het inwonertal van de gemeente Oost burg is in 1963 met 14 achteruitgegaan. Op 1 januari 1963 bedroeg het aantal 3928 (1902 mannen en 2026 vrouwen). Dit aantal vermeerderde door geboorten met 72 (24 mannen en 48 vrouwen) en verminderde door overlijden met 35. (2-2. mannen en 13 vrouwen). Door vestiging in de gemeente groeide het aantal met 203 (88 mannen en 115 vrouwen) terwijl het door vertrek uit de gemeente ver minderde met 254 (103 mannen en 151 vrouwen). Het aantal inwoners op 31 de cember 1963 bedroeg dus 3914 (1889 mannen en 2025 vrouwen). Er werden in 1963 in totaal 30 huwelijken voltrokken en 0 (gene) echtscheidingen ingeschre ven. Inwonertal Clinge nam toe met 19 Het zielental van de gemeente Clinge nam in het afgelopen jaar toe met 19. Op 31 december 1962 bedroeg het aantal ingezetenen 3642 (1912 mannen en 1730 vrouwen). Dit aantal vermeerderde door geboorte met 70 (40 mannen en 30 vrouwen) en door vestiging met 89 (43 mannen en 46 vrouwenhet verminder de door overlijden niet 34 (21 mannen en 13 vrouwen) en door vertrek met 106 (61 mannen en 45 vrouwen). Op 31 december 1963 bedroeg het inwonertal dus 3661 (1913 mannen en 1748 vrou wen). Er werden 32 huwelijken voltrok ken. er werden geen echtscheidingen in geschreven. TERNEUZEN Bergsportfilms voor Alliance Francaise Maandagavond werd in hotel „Rotter dam" te Terneuzen een filmavond ge houden voor de leden van de Alliance Francaise uit Terneuzen. Sluiskil, Sas van Gent en Axel. Voor een geheel ge vulde zaal werden twee films vertoond door dc bekende ontdekkingsreiziger en alpinist Lionel Terray. De heer Terray heeft onder meer een tweetal expedities naar de Andes en de Himalaya ge maakt. De eerste film over de Chacra- ragubergtop, liet de beklimming van een van Peru's moeilijkste bergen zien. De tweede film, de afdaling van de noord helling van de Mont Blanc. gaf het re laas van de eerste afdaling van deze helling per ski. De Franse toelichting bij de films van de heer Terray werd door mevrouw Den Dekker vertaald. In de maandagavond gehouden verga dering van de raad van de gemeente Aardenburg kwam opnieuw aan de or de het verzoek tot het geheel of gedeel telijk doen bestraten van het markt- tlein om het zodoende geschikt te ma- en als parkeerplaats. Voornamelijk om financiële redenen konden b. en w. niet achter dit plan staan. Na uitvoerige dis cussies ging de raad over tot stemming en werd het verzoek afgewezen met 6 tegen 3 stemmen. De heren J. Ryckaert (k.v.p.), G. F. Bonte (k.v.p.) en R. O. Buijck (k.v.p.) stemden voor. In deze eerste vergadering in het nieu we jaar sprak burgemeester M. G. M. van Berckel er zijn voldoening over uit, dat de achteruitgang van de bevolking blijkbaar tot stilstand is gekomen. In plaats van een achteruitgang, zoals de laatste jaren het geval was, geeft de be woners op 31 december 1962 tot 3801 per 31 december 1963. In het afgelopen jaar zijn diverse aanvragen ingediend voor het bouwen van woningen aan de Wandeldreef, maar tot nu toe is nog voor geen enkele hiervan rijlcsgoedkeu- ring ontvangen. Wel ontving men on langs de rijksgoedkeuring voor de bouw van het Broederschapstehuis van de Eeghenstichting nabij de Elderschans. Ook vestigde de burgemeester er de aandacht op. dat men, met name in Ee- de, in het afgelopen jaar meer en meer op tuinbouw is overgestapt. In 1963 werden 5 kassen gebouwd met een ge zamenlijke oppervlakte van 4000 vier kante meter. Wat de toekomst betreft deelde de voorzitter mee, dat als eerste punt op de urgentielijst staat de verbetering van de wegen rondom St.-Kruis. Men streeft ernaar dit jaar de Roesselaerestraat en de Wilhelminastraat te verbeteren. Ook de verbetering van de Boogaardstraat en de St.-Bavostraat hoopt men dit jaar te kunnen uitvoeren. Ten slotte deelde de voorzitter mee, dat het plan voor de bouw van een gymnastieklokaal aan de bouwinspectie is voorgelegd. Na onderzoek van de geloofsbrieven van de heer L. J. de Clerck (p.v.d.a.) werd besloten deze als lid van de raad toe te laten ter voorziening in de vaca ture. die was ontstaan door het uittre den van mevrouw E. J. van de Broecke- de Man. Bij de rondvraag oefenden de raadsle den C. van Bellegem (k.v.p.) en J. F. Rijckaert (k.v.p.)" druk uit op het col lege van b. en w. om de bouw van de woningwetwoningen, waar men mee be zig is, te bespoedigen en de betreffende aannemers aan hun opleveringstermijn te houden. NOORD-ZEELAND Benoemingen o.l.school Voor het schoonhouden van de openbare lagere school te Oud Vossemeer benoem den b. en w. per 1 januari mevr. De Ron- de-Eggenkamp. Zy volgt de heer C. L. Niemantsverdriet op, die is gepensio neerd. Tot onderwijzer aan de chr. school Algemene kennisgeving. Heden behaagde het de Heere van onze zijde weg te nemen, mijn geliefde vrouw en der kin deren en kleinkinderen, zorgzame moeder en oma, zuster, behuwdzuster en tante ROSALIA APOLONIA MARIA HARPE, geb. Pieters, op de leeftijd van 65 jaar. A. Harpe. J. M. J. Harpe. S. M. Harpe-van Ham. Ab en Jan. Familie Pieters. Familie Harpe. Terneuzen, 5 januari 1964. Lange Kerkstraat 22. De teraardebestelling zal plaatshebben op donder dag 9 januari as. des namiddags te 2.30 uur. Condoleantieadres: Noordstraat 28. Mlddclhurg Elw i> Pikant verlof ln Pa rijs, 14 jaar. 1' uir Vlisslngen Al' i: Als dc dauw hangt komt er regei ur. 18 Jaar. Goes Prins vai. .anje: Uitvoering „On- derling Kunstgenot". 20 uur. Tcrneu7.cn Luxor. De danseres van de duivel. 20 uur, 18 jaar. Sas van Gent Olympiathentcr: De Noor mannen komen. 20 uur. 14 Jaar. Axgl Het Centrum: Charlotte Köhter met „In het ravijn", Z V.U. m m.v. r.-k. kunst kring „Van den Vos Reinaerde". 20 uur. Bergen op Zoom Roxy: De vrouw, die ver dwijnen moest. 20 uur. 18 Jaar. maar neem autorijles bij gediplomeerde instructeurs V.AJU.O.R. - K.N.A.C. dan bent U van succes verzekerd. Autorijschool - Taxibedrijf stichting „Sasse Carnaval" zaterdag-1 avond in de Spiegelglas fabriek te Sas van Gent een groot succes geworden. Aanvankelijk leek het erop, dat dit laat ste bal voor de eigenlijke viering van het carnaval van 8 tot en met 11 februa-, ri, een bijzondere gast zou moeten mis-! sen. Willy Albert) had zaterdagmorgen gebeld, dat hij met bronchitis in bed lagj en dus niet kon komen Onmiddeliyk be-i gon de artistieke leider van de stich ting. Wim Remery, stad en land af te bellen voor een waardige vervanger. Op, het laatste moment vond men die in de j bekende Belgische zanger Louis Neefs. De andere sterren op deze avond waren Willeke Alberti en de Terneuzen se José Lucardo. Het Atlaskwartet zorgde voor de begeleiding. In totaal waren 650 men sen naar dit bal gekomen. KAPELLE-HOEK 3-3 Kapelle heeft zaterdagmiddag geen re vanche weten te nemen van dc eerder in Hoek geleden nederlaag. De Zeeuws- Vlamingen dwongen Kapelle in eigen huis een 33 gelijk spel af, wat de ver houding goed weergeeft. Ondanks een wat glibberig terrein werd er aardig spel vertoond. In tegenstelling tot Hoek zocht de thuisclub het teveel in de breedte, terwül Kapelle ook het midden veld teveel prqs gaf. Hoek dat wat aarzelend begon, keek al na acht minuten tegen een 20 achter stand op. Na drie minuten was het Kou semaker die keeper Ollebek het nakijken gaf. vyf minuten later was het weder om Kousemaker die een voorzet van Vermaire met een diagonaal schot af rondde (20). Wanneer de thuisclub in deze periode wat meer doorgedrukt had, was Hoek waarschijnlijk op de knieën gegaan, maar Kapelle wilde het t,e mooi gaan doen. Hoek herstelde zich en trok keer op keer ten aanval. Een wat te vroeg uitlopen van Invaller doelman Nieuwdorp gaf linksbuiten Deij even la ter de kans van de dag. Dey miste niet (2—1). Het spel golfde hierna op en neer R'Jcke-de Dobbelaere d met aan beide zfjden soms gevaarlijke w Fikke 28 j momenten. Twee minuten voor rust was het Den Hamer die uit een scrimmage voor doel Nieuwdorp opnieuw liet vis sen. In de tweede helft was het vrijwel het zelfde spelbeeld, met Hoek wat feller op de bal en Kapelle een licht technisch overwicht. Na vijf minuten was het Van Driel die van een vermeend buitenspel profiteerde en zyn club de leiding gaf (23). Negen minuten later bracht Kousemaker de balans weer in evenwicht door een voorzet van Kodde af te ron den in een schuiver waartegen Ollebek geen verweer had. ZUID BEVELAND KAMPERLAND Oogstcollecte De oogstcollecte m dc hervormde kerk te Kamperland heeft 5042 opgebracht. YERSEKE Rijkspostspaarbank Bij de rijkspostspaarbank te Yerseke Is in de maand december 18.172 21 meer uitbetaald dan Ingelegd. De inleg bedroeg ƒ28 674,47 en dc uitbetalingen 46 848.68. niet afbreken, maar bestemmen! voor onder meer de recreatie. Van-' /xKU//vliVUt/T daar dat b. en tv. de raad, die 10 Rijkspostspaarbank De Inleg bii de rijkspostspaarbank te Kruiningen ln de maand december was 2256,20 lager dan de uitbetalingen. De totale inleg bedroeg 22,228.68 en de uitbetalingen bedroegen totaal 24.484,88. januari a.s. bijeenkomt, voorstel- - - len tegen deze beschikking in be- Op zichzelf vinden b. en w. de handel- Bruinisse is het niet eens met een Wijze van het ministerie te waarderen, hocliccintr Hie het ministerie van Ho€we' het colIege de raad eroP wÖst- oeslissing, aie net ministerie an flar doQr de besUssing, van het mjnis. volkshuisvesting en bouwnijver-'terie de woninghuren niet verlaagd wor- heid heeft genomen in verband met J- TTSTLSS: de zoutschadevergoeding van 561 pen, als ze geheel „rijksbljdragevrij" stenen noodwoningen in de ge- zÜn- Het college benadrukt, dat de raad TT,. - - - i de noodwoningen niet wil afbreken meento. Het ministerie wil het be- ;n beb besluit uit Den Haag opge- drag van de door de stormvloed sloten ligt maar de woningen voor februari 1953 aangerichte reciMtle.of MM ■M. hurt*» van zoutschade ruim 143.000 aanwenden om de kosten te verla gen van het gebouwde of in aan bouw zijnde bouwvolume, dat als vervanging moet fungeren. Dit past niet in de beleidslijn van de gemeente: zij wil de noodwoningen Burgerlijke stand AARDEVBURG. Bevallen: P. J Buyck-Coppens d M. J. de Zaamslag I won van Terneuzense Boys II Toen na 25 minuten spelen in de tweede helft van de voetbalwedstrijd Zaamslag 1Terneuzense Boys 2, uitslag 43, de thuisclub zich een 41 voorsprong had weten te verwerven leek de strijd te zyn beslist. Terneuzense Boys dacht daar echter anders over, en doordat Zaamslag meende het nu wel wat ge makkelijker te kunnen doen, kregen de gasten de gelegenheid een aantal aan vallen te lanceren. In de 31e minuut schoot aanvalsleider Geelhoedt die overigens in deze wed strijd tegen zijn directe tegenstander Babijn weinig had in te brengen op doel, doelman Van de Vrede stompte de bal voor de voeten van de naar binnen gezwenkte linksbuiten Karreman die de bal in het net trapte. (4-2). De volgen de minuut leverden de Boys opnieuw een succes op, toen alweer Karreman met een diagonaal vleugelschot de bal in de rechterbovenhoek van het doel schoot (43). De thuisclub zag het gevaar en pakte de zaken nu energieker aan, weliswaar kreeg Karreman alleen voor de doelman binnen de lijnen van het doelgebied nog een droom kans, maar de Zaamslagse doelman wist het te zachte scnot te stoppen. Aan de andere kant stond eerst, do lat. een Zaamslagdoel- punt in de weg en enkele minuten later kon een der verdedigers de bal nog net op tijd uit het doel koppen. In de eerste helft golfde het spel op en neer met voor Zaamslag een paar reële scoringskansen en de 1-0 voorsprong, door een doelpunt van Stouthamer in de 43e minuut, die de groen-witten bq de rust hadden was dan ook verdiend. De tweede helft was 10 minuten oud toen Verschelling de gelijkmaker scoor de, hierna een „Zaamslags kwartiertje" waarin Stouthamer (tweemaal) en Jan sen de stand op 4-1 brachten. i A S. Vermeire NT EUW VLIET. Overleden: C. Sijnesael 77 J. e.v. S. R. Cla- OOSTBUKG. Bevallen: M. Boelens-Dlerkx d. A. M. de Bliek-Dusebout d. J. F. Rosseel-Lucieer d. M. A. M. de Dobbelaere-Buyck z. S M. J. de Pauw-Hoogerwerf d F. C. Groosman- Schcepere z. M. P. A. Quataert-Dierkx z F. M. Vaes-Thomaes z. L. M. de Kramer-de Pauw d. G. M. Meulblok-van Vlierberghe d. A. G. E. Vanhulle-van Kerkhove d. G. J Ris- seeuw-van Liere d. Getrouwd: H. van Bladel 18 j. en M. MUllen- berg 17 D. J. de le Lijs 26 J. en C Ritico 23 J. P. J. P Vink 29 J. en A A. de Dreu 22 j. Overleden: P. Plat 76 P. B. Verhage 69 J. P J. Buijsse 77 J. S. Neufeglise 73 e.v. D. van Houte. R. A. M. Vermeire 39 J. e.v. J. Mareels, A. J. Jansen 86 J. R. S. M. van Puyvelde 78 BIERVLIET. Bevallen: J. M de Ruijsscher-Klaeijsen d Overleden: Ph. A. Maat 68 J. wedn. v. W. K. de Nijs. HOOFDPLAAT. Bevallen: A. W. P Mollet-Hendriks d. Getrouwd: J. Bonamie 21 j. en M. L. Tem- J. AXEL. Bevallen: T Naeije-Dikstaal z. F. L Peeters- de Clerck z. L. H de NiJs-den Engelsman d. M. J. M. Hurks-Molle d G. de Pooter-de Bruijne d. M N. M. van Vlierberghe d M. S Verbunt-Vlassenrood z. Ondertrouwd: A. J. M. Rosseau 23 J. en E. P. de Conlnck 21 J. A. van OoiJ 31 J. en E. C Ortelee 25 E. C. Kouthoofd 24 j en M. Vlnke 23 J. Getrouwd: C. de Feijter 24 J. en M. M. Diele- man 21 J A- Dieleman 24 j. en M. S. Scheele 24 j. C. S. Donze 22 J. en C. de Smet 21 J. A. Molewijk 21 J. en L van de Ven 19 J. C S. de Bree 25 en B. E. Scheele 23 j. J. Hamelink 23 J. en V. M. E. Briquet 23 j. A. Riemens 17 J en A. Heerspink 17 J D. C. P Dieleman 28 J- en L. J. van Driel 25 J Overleden: L. van Dixhoom 77 J. M. J. Jan sen van Rosendaal 81 J. e.v. K. Hamelink. ZUIDZANDE. Scheepvaartberichten Vlisslngen aangekomen op 4-1: Kvkkjokk van Gent. Antje terug uit zee. Dori van Emden. Op 5-1: Tempo D van Harwich. Stem van Middlesborough. Texaco van zee. Achaean Hull. Notos van Hamlna. Op 6-1: Balttjk Gdynia. Vlisslngen vertrokken op 4-1 Bevallen: J. C. de Kam-Sonnevijlle z. m a i n\irn rai Overleden: S. C. Kraaijmes 71 J. e.v. J. C. den WALCHEREN MIDDELBURG Jaarverslag diaconie hervormde gemeente Uit het pas verschenen jaarverslag over 1962 van de diaconie van de hervormde gemeente te Middelburg biykt, dat zo wel de uitgaven als de ontvangsten over dat jaar belangrijk zijn gestegen. De op- Vlisslngen vertrokken op 4-1: Antje voor brengst van de collecten en de giften proefvaart. Lord Codrington naar Rio Plata, gaf. vergeleken by 1961 een belangrijk- Kvkkjokk naar Narvik. Op 5-1: Dori naar ste stijging te zien. De ontvangsten vanree. Mcnje naar Dublin. Antje naar Londen- de diaconie bedroegen 74.499,90 (in '611 Buna naar zee Stern naar New York. Op 6-1: 52.294,72) en de uitgaven 54.553,63 i Achean naar Zuid-Amerfka. 34.211,36). De uitgaven voor het rusthuis „De Griffioen" stegen tot| van Hamburg. Prins Casimir van Londen. Spika van zee Op 5-1: Hercules van Amster dam. Simonskerk van Bremen. Katendrecht van Bremen. Attis van Rotterdam. Spirit van Ipswich. Meidoornsingel van Hamburg. Alpha van Goole Seabeeze van Londen Vesta van zee naar Gent. Banka van zee naar Terneu zen. Bantam van zee Viscount van zeo naar Gent. Tran- clsca van Rotterdam Asterope van GalvesUn. Ameland van zee. Archimedes van Amster dam. Op 6-1: Heenvliet van zee. Europa van Londen Hebe Nobel van Queensboro. John M. van Amsterdam Timo van Londen naar Gent. Schelde Lloyd van Rotterdam. Gepasseerd van Antwerpen op 4-1: Stem naar Duinkerken van Terneuzen. Dolores naar Vigo Vega naar Belfast. Goote naar Belfast. Koenraad K. naar Boston. Helvetia S, naar Hull van Gent. Mare Altum naar Man chester. John M. naar Amsterdam Op 5-1: Metre naar Liverpool. Colette naar Norrko- ping. Deo Duce naar zee. Tarzan naar Huil. Op 6-1: Splka naar Dublin. Tycha naar Lon den. Jonan naar Goole. Alblasserdijk naar Londen. Zus naar zee. Albert Willem naar 128.407.53. Deze stijging houdt ver band met de uitbreiding van het rusthuis eind 1961. De uitgaven voor het maatschappeiyk werk bedroegen 5.003,74 en die voor de gezinsverzorging 21.653,92. Voor de bejaardenzorg was dit bedrag 19.258,141 Op 1 juli 1962 is de samenwerking tus-j sen de hervormde gemeenten van' 't Zand en van Middelburg op diaconaal Terneuzen..Alben V terrein een feit geworden, vertegen-"M,!C'a van Roiten3am woordigers van 't Zand zijn tot de com missie voor het rusthuis en voor de com missie voor het maatschappelijk werk, de gezinsverzorging en de bejaarden hulp, toegetreden. Bij de commissie voor de gezinsverzorging en bejaardenhulp waren ultimo 1962 werkzaam 4 gezins verzorgsters 8 gezinshelpsters en 10 j..,de GR1JPSKERKE Collecte voor blindenhulp De collecte voor de stichting christe lijke blindenhulp „De fakkels bijeen" heeft in Grijpskerke 54,86 opgebracht. en w. brengen de raad in herinnering, aat het gemeentebestuur noch door fi nanciën. noch door „volkshuisvesting en bouwnijverheid" gehoord is, voor zij hun beslissingen namen. Zij wijzen er op, dat het gemeentebestuur in elk geval het recht heeft te vragen of de noodwonin gen gehandhaafd mogen blijven. „Tot nu toe is dit niet gebeurd, omdat de wonin gen nog maar ten dele ontruimd zlin en overigens de tyd nog niet rijp werd ge acht. schrijven zij in de toelichting. Als de raad in de beslissing van het ministerie berust, betekent dit dat de noodwoningen niet met rijksmiddelen zoutschadevrij worden gemaakt, wan neer zij mogen blijven staan, zo onder streept het college. Het vindt het „bij zonder wenselijk" om deze laatste moge lijkheid door het aantekenen van beroep te conserveren en intussen de kansen tot handhaving van de noodwoningen te on derzoeken. Het college tekent daarby aan, dat als bq dit onderzoek mocht blij ken. dat deze noodwoningen toch afge broken moeten worden of de zoutscha devergoeding voor de doeleinden van de raad niet ter beschikking komt, het voorgestelde beroep in te trekken. Dan kan "de getroffen regeling, die op zich- zelfs niet ongunstig is, worden behou den. Meubilair Nog een ander agendapunt houdt band met zoutschade als gevolg van de ramp ln 1953: het verzoek van de ver eniging voor gereformeerd onderwijs om de medewerking van de gemeente by de aanschaf van 132 leerlingensets en 4 podia met klasbureaus en stoel voor de leerkrachten. Daarnaast wil het be stuur ook een elektrische vloerwrijver aanschaffen, vier bijzettafels met stoel en nieuw meubilair voor de hoofdenka- B. en w. stellen voor niet aan alle wen sen medewerking te verlenen, zy wijzen erop, dat het meubilair niet onbruik baar is, omdat het te oud is; de school werd in 1950 ingericht De ijzeren buis frames van de schoolbanken, het meu bilair van het onderwijzend personeel en het meubilair van de hoofdenkamer zijn door het zout aangetast. Gezien de slechte financiële positie van de gemeen te en de omstandigheden in de school stellen b. en w. voor medewerking te verlenen bij de aanschaf van leerlingen sets over een periode van vier jaar. Nu wil de gemeente 20 sets aanschaffen voor de zesde klas. In de volgende jaren komen dan de andere klassen aan de beurt. In dezelfde geest willen b. en w. medewerking geven by de aankoop van 4 podia met klassebureau en stoel, zy gaan akkoord met de aanschaf van een elektrische vloerwrijver en van nieuw meubilair voor de hoofdenkamer (bu reau met stoel en 2 fauteuils). De kosten van de in het verzoek gevraagde meubilair e.d. worden globaal geraamd op 14.000. By het voorstel van b. en w. is dit bedrag .teruggebracht tot 3500 gulden. LEZERS SCHRIJVEN VIERING OUD NIEUW De overgang van 1963 naar 1964 is ook weer in Middelburg met de nodlge(?) uitbundigheid gevierd. De een meent dit te moeten doen door de 6traten op te breken, en te trachtten zo veel mo gelijk te vernielen, met als gevolg dat de dienstdoende politieagenten een hoogst onaangename avond hebben, ter wijl de ander, al diep in de A.O.W. met wat meer gemengde gevoelens de drem pel van de tijd overschrijdt. Och, op een dergelijke leeftijd heeft men. zeker niet op zo'n moment nog behoefte aan veel lawaai. We zaten dan ook stil en ln gedachten de 12 slagen van de Lange Jan af te wachten. Toen gebeurde het. Een drietal muzi kanten van het 't Zand. meende van het oude jaar afscheid te moeten nemen door gezamenlijk te spelen het Ko raal „Blijf bij my Heer ais weer de avond daalt" Daarna werd 1963 rnet een taptoe-signaal officieel dichtge draaid, terwijl het nieuwe jaar met een naar luide fanfares werd begroet. Kijk dat was nu een aardige wijze van Oud en Nieuw vieren. Bedankt jongens, na jullie we! zeer passende muziek zal het ook voor ons in 1964 „waerachtig wel weer gacn". Middelburg. Opmerker. VERGIFTIGEN VAN DIEREN In de Zak van Zuid-Beveland zijn in de laatste maanden op zijn minst 5 katten en 2 honden vergeven. Via de krant wil ik een beroep doen op de vergifstrooier of hy zijn werk wil stoppen. Of laat hij dan als hij voort wil gaan zijn eigen beesten vergiftigen. Ik hoop dat de vergifstrooier gevonden wordt en dat hy zyn straf niet zal ont lopen. Onze poes is ook vergiftigd. Wij hebben de dierenarts nog ingeschakeld maar het mocht helaas niet meer baten. En ook wij treuren heel erg om onze poes. Ik hoop dat de dader er eens goed over nadenkt wat hij de dieren en men sen aangedaan heeft. Baarland. Een lezer. Noot van ce redactie. Bij de politie (post en groep) werd geen aangifte ge daan. Er is ook niets bekend van ver- gifti ging sgeval len. DE E.E.G. De EE.G. zoals die thans is samen gesteld uit zes landen, welke hoofd- zakelqk zuidelqk georiënteerd zijn. met half fascitisehe ideeën, is niet geschikt voor Nederland. De sympathie van de Gaulle voor Spanje en Portugal is daarom begrijpelijk. De aansluiting van Engeland, en 'de andere democratische staten, zoals Denemarken, Noorwegen, Zweden en (eventueel) Finland, past niet in hun beginselen Gezien de na delige gevolgen voor Nederland, welke het lidmaatschap van de E.E.G. ver oorzaakt. is het noodzakelijk dat Neder land het lidmaatschap spoedig opzegt. Wanneer aile staten van Europa by de E.E.G. aangesloten zyn, kan men pas spreken van een E.E.G. Nederland is 'hans een vazalstaat van Frankrijk, en dus niet vrij in doen en laten. Vlissingen. J. Regoord. VEILING ROTTERDAM. 3 januari. Aardappelen 1517. Andijvie 86 97. Rode kool 11—19. Gele kool 19—25 Sla IA 29—34. IC 11—16 Spruiten IA 33—111. 63—81. IB 90—95. 2B 29—55, 1D 96—103. Prei 26—52. Selderij 22—30. Peterselie 23—26. Grote peen II16. Uien 97. Boerenkool 3034. Witlof IA 79—93. 2A 71—81. 1B 72—86. 2B 65— 70. Aanvoer 48 000 kg Golden Delicious 1AA 57—66. IA 51—62. 1B 39—51- Cox Orange Pippin 1AA 99—105. IA 92—96. VEEMARKT ROTTERDAM. Totale aanvoer 15S0. Vette koeien en ossen 1258. Varkens 322. Prijzen (resp. voor le. 2e en 3e kwaliteit). (in ets per kg) Vette koeien 370—400 330—370 280—300 Varkens (levend gew.) 260 257 254 Vette koeien: aanvoer tamelijk, handel vlot, prijzen prijshoudend, prima's boven notering. Varkens (levend gew aanvoer iets ruimer, handel redelijk, prijzen niet hoger, prima vleesvarkens boven notering, siachtzeugen 205—215 per kg. VISMIJN COLIJNSPLAAT 2787 kg exportgarnalen 1.22—1.52. 247 kg schar. 332 kg bot, 16 kg wijting. 34 kg ka beljauw. 14-300 kg sprot. 316 kg ongesorteerde VEILING BERGEN OP ZOOM 6 januari. Andijvie 64—80. Sla 5—12. Witlof 30 78. Breekpeen 63. Waspeen 1834 Rode kool 814. Witte kool 613 Savooiekool 20 33. Spruiten 20—1.42 Prei 11—35. Selderij 35—42 p. bos. Cox Orange 7090. Jonathan 2516. Goudrenetten 2535 Golden Delicious VEILING V.V.ZB. GOES 6 januari- Groenten: per kg: Andijvie I 75 H 64—73. Prei AI 32—49. AH 16—30. Wiüof AI 67—72, All 53—63. BI 64-67. BIT 56—60. af wijkend 31—43 Spruiten AI 35. AH 36—65. BII 28—37. afwijkend 26. Rode kool I 14. II 914. 31 S15. Groene savooiekool U 16—27. Boerenkool I 1016. H 1017. Gele savooie kool n 19. Uien n 8. idem geschoond 26 Peen BI 4—13. BH 3. COÖPERATIEVE VELUWSE EIERVEILING. Aanvoer 337.793 stuks, handel vlot. Prijzen (per 100 stuks): eieren van 49-54 gram 7.33 8 34. 54-59 gram 8.44—9.13. 59-64 gram 9 24— -42, 64-69 gram 11-29—12 62. AARDAPPELBEURS ROTTERDAM. 6 januari. Klei aardappelen 35 mm opwaarts: Eigenheimers 13 00—16 00 Bintje 11.00—12 75. Bevelander 14 00—17.00. Meerlander 12.00— 13 50. IJselster 8 50—10.00 Kleiaardappeien 33 mm opwaarts: Eigehei- mers 13.50—16 50. Bintje 1150—13 00 Furore 12 50—13 25 Kleiaardappeien voor de export geen handel. Zandaardappelen 35 mm opwaarts: Bintje 9 00. IJselster en Libertas geen handel Zandaardappelen voor de export geen handel. Stemming: binnenland: rustig: export: geen handel Voeraardappelen: 2504 75. Prijzen berekend per 100 kg en op de han- delsvoorwaabden vastgesteld voor de verkoop consumptieaardappelen op wagon, schip of auto. GRAANBECRS ROTTERDAM 6 Januari. Tarwe volgens monster 17 pet vocht, tot 35.75. levering deze week. franco Rotterdam per schip. Zomergerst, volgens monster. 24.0027.00. Haver, volgens monster. 22 00—24 00 Groene erwten, volgens monster. 40 0050.00 Schok kers. volgens monster. 40.0060.00. frar.co Rotterdam. VLASMARKT ROTTERDAM. 6 januari. Waterrootvlas: lage soorten van 2.25 tot 2.45. middensoorten van 2.50 tot 2.70. best vlas van 12.75 tot 3.00. Dauw- root vlas van 1.90 lot 2.40. Breeicvlas: van tot f 1.80. afhankelijk van kwaliteit en bewerking. Gezwingelde lokken: van ƒ0.80 ƒ1.17. De produktie van waterrootvlas was in de afgelopen week -ets ruimer dan vorige week bestond hoofdzakelijk uit lagere- en mid densoorten. terwijl het aanbod van goede middensoorten en best vlas gering was Voor alle soorten was belangstelling, maar door te hoge vraagprijzen van verschillende vlassers werd de produktie niet ten volle verkocht De prijzen bleven op het pell van vorige week gehandhaafd- De produktie van dauwrootvlas onderging geen wijziging, het aanbod werd verkocht, de pril ren ondergingen geen verandering 3reekv'as is nog steeds van weinig be-.ekenls, de produktie blijft beperkt tot enkele dauw- rootsoorten. welke nauwelijks opgenomen worden. De aanvoer van gezwingelde lokken Is vrij normaal, de produktie wordt wekelijks •erkocht, de prijzen bleven nagenoeg onver anderd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 9