DRUM In Sas van Gent wordt bij cokesvuren gebouwd Bruinisse in beroep tegen ^bouwnijverheid'? STEEDS MÉÉR MANNEN ROKEN HALF ZWAAR - HEEL LEKKER Tijdrace om suikerhuis HOEST? Niet eens met de bestemmingvan bijdrage zoutschade WALCHEREN AGENDA Aardenburg bestraat marktplein niet ZUID-BEVELAND MARKTBERICHTEN DINSDAG 7 JANUARI 1064 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT B Interessant karwei bij coöp. suikerfabriek Bij de „Coöperatieve Beetwortel en Suikerfabriek" te Sas van Gent heeft men aan het eind van het af gelopen jaar een bijzonder belang rijke beslissing moeten nemen. De bouw van het nieuwe suikerhuis een project waarin enkele miljoe nen guldens zijn geïnvesteerd was aan het slot van de bietencam pagne in een zodanig stadium ge komen, dat een uiterst nauwkeurig werkprogramma moest worden ontworpen. Dat programma werd afgestemd op een oplevering van het werk tegen uiterlijk medio sep tember 1964. Lukt dat, en bij de CJLS. zegt men dat het moet luk ken, dan is er nog 14 dagen spe ling voor de bietencampagne 1964 begint. Maar als men de bouw van het nieuwe suikerhuis verder wilde realiseren vol gens het opgestelde programma, dan moest tegelijkertijd een begin worden ge maakt met de verplaatsing van een aan tal machines (centrifuges en dergelij ke) uit de oude naar de nieuwe afdeling. Met andere woorden, de volgende cam pagne kan dan in geen geval meer in het voormalige fabrieksgedeelte worden afgewerkt. Het nieuwe suikerhuis moet dus voor de volgende campagne gereed zijn en hebben proefgedraaid. Factor meter gedeeltelijk, terwijl men teel bezig is met het bekisten van de derde vloer op vyftieneneenhalve meter. Hoe hoger men gaat werken, hoe beter de temperatuur wordt, omdat de warme lucht naar boven in het gebouw stijgt. Maar ook in de openlucht moeten de. werkzaamheden doorgaan, volgens het zorgvuldig uitgekiende schema. Bedri j fsstudiegroep wordt vereniging voor bedrijfsvoorlichting De bedrijfsstudiegroep Tholen en St.- Philipsland zal in de toekomst onder I een andere naam voortbestaan. De groep wordt veranderd in een vereniging voor bedrijfsvoorlichting. Hét bestuur stelt I dit voor in de algemene jaarvergade ring van de studiegroep, die vrijdag a.s. in hotel „Hof van Holland" te Tho len wordt gehouden. Het gaat hier om een wijziging in de „status", die meer samenwerking moge lijk maakt met de rijkslandbouwvoor- lichtingsdienst. De groep, die in 1936 werd opgericht, heeft nu ongeveer 300 leden. Het werk, dat de vereniging zal doen, blijft in dezelfde sfeer als daar- De rijkslandbouwconsulent te Goes, lr. H. P. de Bruin houdt een inleiding over de „Toekomstige ontwikkelingen van landbouw en landbouwvoorlichting". Bij de bestuursverkiezing zijn de heren J. A. Stols en K. Poppe niet meer herkies baar. In de plaats van de heer Stols wordt voorgedragen de heer A. van Strien Cz. te Anna-Jacobapolder, in de vacature Poppe de heren J. van Dalen Johz. te Tholen en J. Ooms. Naast het suikerhuis is in december tij dens enkele graden vorst de bekisting gereedgemaakt van een betonnen reser voir van twintig meter lang, vijf meter breed en vijf meter diep. De onder grondse bouwput werd met drie cokesvu ren verwarmd en 's avonds afgedekt. Over drie weken gaat men daarin be ton storten, ongeacht de buitentempe raturen. Daartoe wordt in de komende dagen een voorraad grint en zand in het suikerhuis opgeslagen. Met een eigen molen gaat men dan betonmortel ma-1 De bevestiging van de herkozen en ken met gebruik van warm water uitnieuwgekozen ouderlingen en diaken der tweei gasgeisers uit de fabriek. Als het NC-d. herv. kerk te St. Annaland, zal Voorstel in de raad Bevestiging ambtsdragers eigenlijk storten begint, dekt men de put af met zeil, waarna de gesloten ruimte met beton wordt verwarmd. Het doorbouwen met temperaturen beneden het vriespunt, vergt dus wel de nodige voorzieningen, terwijl er voorts nogal wat kosten aan verbonden zijn. Maar bij de C.B.S. is na het nemen van de be langrijke beslissingen geen andere mo gelijkheid. De bietencampagne 1964 staat of valt met het gereedkomen van het nieuw sui kerhuis een van de belangrijkste onder delen van de fabriek. Zonder het nemen van deze maatregelen zou nu begin januari al een belangrijke vertraging wegens vorstverlet zijn ontstaan. laats vin den in de morg anuari door ds. L. G. i Stavenisse. Advertentie verkoudheid? keelpijn? GROENE KRUIS HOESTBONBONS helpen probaat en smaken heerlijk! Bruinisse is het niet eens niet een beslissing, die het ministerie van MIDDELBURG Jaarverslag diaconie hervormde gemeente De belangrijkste factor bU het nemen van de beslissing was evenwel, wat voor winter kunnen we verwachten, moeten we rekenen op drie of wellicht meer we ken vorstverlet of zou het werk weer zo'n maand of drie stagneren zoals tU- vm, uc Ulatülllc vaJi uc „clvux. dens de vorige .strenge winter? Dan gemeente te Middelburg blijkt, dat komt de fabriek met klaar en kan er ook wei de uitgaven als de ontvangsten over geen sprake z'm van 'n bietencampagne dat jaar belangrijk 2ijn gestegln. De op- De beslissing is inmiddels getallen. Het brengst van collecten en de giften smkerhuis moet klaar enjir^jzal^de ge-gaf, vergeleken bij 1961 een belangrijk- inraomo, s ste stijging te zien. De ontvangsten van Nauwelijks was de belangrijke beslis sing genomen of de winter begon, Veel vroeger dan gewoonlijk. Tijdens de Jong ste campagne waren de vloeren van het op 199 palen rustende gebouw al zover mogelijk bekist, zodat men onmiddellijk daarna beton kon gaan storten. Op dat moment vroor het evenwel 6 tot 8 gra den, zodat er normaal gesproken van beton storten geen sprake kon zijn. Maar het besluit om door te werken was ge vallen. Om te beginnen werden op de begane grond zeven cokesvuren aangelegd, waarbij de eerste vloer op vijf meter hoogte werd verwarmd. De vuren wer den 's nachts door verwarmlngsperso- neel aangehouden. Het beton kwam droog gemixed van de fabrieken en werd aangemaakt met water van 45 graden, waardoor beton van 15 graden werd ver vaardigd. Op de vijf meter hoge vloer plaatste men vervolgens luchtverhltters die de door de bekisting heengedrongen warme lucht opnamen en extra verhit via radiatoren over de vers gestorte be- tonvloeren heenjoegen. Om dit te kunnen realiseren was de aanleg noodzakelijk van een speciaal daartoe' geconstrueerd buizensysteem met tweeduims stroom- leidingen. Systeem Het systeem werkt prima. De eerste vloer op vjjf meter hoogte ls geheel gereed, de tweede op achteneenhalve Zilveren jubileum bij De Vev Mestdarrb De heer G. J. van Offenbeek, drukker b|J drukkerij De Vey Mestdagh in Vlissin- gen, herdacht dezer dagen het feit, dat h(j 25 jaar geleden bij dit bedrijf in dienst trad. Hiervoor werd de heer Van Offenbeek, samen met zijn echtgenote, gehuldigd in de versierde werkplaats van de drukke rij. De directeur van het bedrijf, de heer G. Krijger, sprak de jubilaris toe en prees hèm om zijn ijver en plichtsbe trachting. Namens het personeel sprak de heer J. de Wolf. die in dichtvorm de loopbaan van de heer Van Offenbeek schetste. Tot slot voerde een vertegenwoordiger van een belangrijke relatie het woord. Onder het genot van een kopje koffie met gebak bleef men nog enige tijd ge zellig bijeen. t Advertentie J Middelburg Eleclro. Pikant verlof In Pa rijs. 14 Jaar. 10.30 uur Vlissingen Alhambro: Als de dauw hangt komi er regen. 20 uur. 18 Jaar Goes Prins van Oranje Uitvoering ..On derling Kunstgenot", 20 uur. Terneuzen Luxor: De danseres van de duivel. 20 uur, 13 Jaar Sas van Gent Olympiatheater: De Noor mannen komen. 20 uur. 14 Jaar. Axel Het Centrum: Charlotte Köhler met „In het ravijn", Z.V.U. m.m.v. r.-k. kunst kring ..Van den Vos Reinaerde". 20 uur. Bergen op Zoom Roxy; De vrouw, die ver dwijnen moest. 20 uur, 18 Jaar. de diaconie bedroegen 74.499,90 (in '61 52.294,72) en de uitgaven 54.553,63 34.211,36). De uitgaven voor het rusthuis „De Griffioen" stegen tot 128.407,53. Deze stijging houdt ver band met de uitbreiding van het rusthuis eind 1961. De uitgaven voor het maatschappelijk werk bedroegen 5.003,74 en die voor de gezinsverzorging 21.653,92. Voor de bejaardenzorg was dit bedrag 19.258,14 Op 1 juli 1962 is de samenwerking tus sen de hervormde gemeenten van 't Zand en van Middelburg op diaconaal terrein een feit geworden. Vertegen woordigers van 't Zand zijn tot de com missie voor het rusthuis en voor de com missie voor het maatschappelijk werk, de gezinsverzorging en de bejaarden hulp, toegetreden. Bij de commissie voor de gezinsverzorging en bejaardenhulp waren ultimo 1962 werkzaam 4 gezins verzorgsters 8 gezinshelpsters en 10 werkneemsters voor een gedeelte van de week. GR1JPSKERKE Collecte voor blindenhulp De collecte voor de stichting christe lijke blindenhulp „De fakkels bijeen" heeft in Grijpskerke 54,86 opgebracht. Burgerlijke stand DOMBURG. Getrouwd: J. Sinke 27 J. en M. de Korte 22 J. J. A B. Westenburger 46 J. en W. J. Corré 26 J. Overleden: D. Janse 84 j. wed. v. J. Brouwer, ARNEMUIDEN. Ondertrouwd: J. Allaart 25 j. en J. van de Gruiter 18 j. Getrouwd: J. de Ridder 21 J. en M. C. Kos ter 19 J. H. Meulmeester 21 en D. G. Schroevers 20 J. M. J. de Looff 34 J. en C. de Meulmeester 25 j Overleden: J. Vogel 78 J. wedn. v. T. van de Gruiter. KOUDEKERKE. Bevallen: L. Verdam-van der Klooster z. J. Melse-Marinusse d. E Bendsneyder-Camphul- sen d. Getrouwd: D. Vos 28 J. en D. A. Osté 19 J. G. Sinke 26 J. en J. W. Koppejan 26 J. A. Heijhoer 24 J pn C Koppejan 21 j Overleden: A. M. C. J. Thomassen 91 J. wedn. M. W. Landman. J. Kraak 95 j. wed. v. A. Brand. J. de Witte 90 J. wed. v. A. Keste- loo. KAPELLE. Bevallen: P. D. de Pree-Schot d. M. M. Nleuwdorp-Hamelink z. A. C. A. Coppoolse- Herrebout d. C. N. Schrier-van Paasschen z. Francke-de Puit z. Getrouwd: A Nieuwenhuyzen 24 J. en J. A. Huissoon 20 J. A. Brandenburg 21 J. en D. Dorrepaal 19 j. C. N. Eversdijk 23 en E. A. Gijzel 20 J. C. Sinke 21 j en J. D. van Dalen 20 Overleden: J. C. de Jonge 52 j. KRABBENDIJKE. Bevallen: A. P. GodeschnlK-Eversdijk z. K. F Hirdes-van Velzen d. J. M. Heusinkveld- van Iwaarden z. N. G. Neels-Huissen z. M. VerspriIle-HoIlem3ns d. Ondertrouwd: P. J. van Weele 23 J. en G. D. J Staal 23 J. Getrouwd: L Boone 25 j. en C. D. Versprille 25 J. J. Trampcr 28 J. en J. B. Meloen 21 J. 'Veststrate 33 J. en A M de Goffau 26 J. P de Marco 27 j. en E M Uitterhoeve 23 J. Overleden: P. de Hamer 85 J. wed. v. J. Gcen- 15. de Kok 88 J wed. v. M. Koster. C. Zeevaart 87 J. e v M van 't Leven. J. de Kok 74 j. HEINKENSZAND. Bevallen: P. Polak-Karclsc d. C. M. de Wilde- nan z. J. C. Spruijt-van de Velde z. C. H. Hoondert-Verdonk d. KRUISINGEN. Bevallen: J. L Dijkema-de Rijder d. H. M. Knkebeeke-Oudesluijs z. R. A. van Oeffelen- Hcijc d. P. Jansen-Leendertse z. Ondertrouwd: P Schrier 20 j. en J. M. Bauer 20 J Getrouwd: R C. Berman 27 J. en P. H. Nicuwcnhuijse 22 J. L A. van Bremen 25 J. cn M A. M. Poortvliet 20 j. Overleden: A. Brujjnzeel 86 J- wedn. v. M. van Koeveringe. District P.v.d.A. vergadert Zaterdag 25 januari houdt het district West-Zeeuwsch-Vlaanderen van de Par tij van de Arbeid zijn jaarvergadering, waar de heer M. J. van Poelje, voorzit ter van het gewest Zeeland zal spreken. In verband met enige lopende vacatures moet het bestuur op eDige plaatsen aangevuld worden. Voorts is er een be spreking over het inrichten van een cursus voor raadsleden. O.- EN W.-SOUBURG Jaarwisselingsbij eenkomst van de P.v.d.A. In de maandagavond gehouden verga dering van de raad van de gemeente Aardenburg kwam opnieuw aan de or de het verzoek tot het geheel of gedeel telijk doen bestraten van het markt plein om het zodoende geschikt te ma ken als parkeerplaats. Voornamelijk om financiële redenen konden b. en w. niet achter dit plan staan. Na uitvoerige dis cussies ging de raad over tot stemming en werd het verzoek afgewezen met 6 voor tegen 3 stemmen. De heren J. Rijckaert podia met klasbureaus en stoel .w. ------ - - de leerkrachten. Daarnaast wil het be-Mk.y.p.), G. ï- Bonte (k.vj?.) en R. O. stuur ook een elektrische vloerwryver Buijck (k.v.p.) stemden^ aanschaffen, vier bijzettafels met stoel i nieuw meubilair voor de hoofdenka- B. en w. stellen voor niet aan alle wen sen medewerking te verlenen. Zij wijzen erop, dat het meubilair niet onbruik baar is, omdat het te oud is; de school werd in 1950 ingericht. De ijzeren buis frames van de schoolbanken, het meu- volkshuisvesting en bomvnijver-'bilair van het onderwijzend personeel en heifï heeft eenomen in verhand met het meubilair van de hoofdenkamer z:jn neiu neen genomen ui veruanu meidQOr het z<)ut aangetaSt. Gezien de de zoutschade vergoeding van 56 Slechte financiële positie van degemeen- stenen noodwoningen in de ge meente. Het ministerie wil het be drag van de door de stormvloed februari 1 953 aangerichte De afdeling Souburg van de P.v.d.A. hield dezer dagen haar jaarwisselings bijeenkomst in „Rehoboth" te Souburg. Deze bijeenkomst werd geopend door de voorzitter van de jaarwisselingscommis sie, de heer J. Kempe, die een flink aan tal belangstellenden verwelkomde. Aan het programma van deze avond, dat voor een groot deel werd verzorgd door leden van de jeugdgroep Kentering uit Middelburg, werd medewerking verleend door het accordeonduo Ad en Marijke de Priester. De jaarwisselingstoespraak werd gehou den door de afdelingsvoorzitter, de heer W. de Wolf, die een overzicht gaf van de voornaamste gebeurtenissen in het af gelopen jaar, waarbij hij vooral aan dacht besteedde aan het politieke gebeu ren. Wat de toekomstige ontwikkeling, zowel in ons land als in internationaal verband betreft, zag spreker voor het de- mocratisch-socialisme nog grote taken. In de pauze werden de traditionele olie bollen bij de koffie genuttigd. Tentoonstelling „De Luchtbode" Op 3 en 4 januari hield de Souburgse postduivenvereniging „De Luchtbode" haar jaarlijkse T.T. in de zaal van de heer Spaandonk. De uitslag was: Oude doffers: 1 Ch. de Poorter; 2 M. van Boekhout, 4 en 10 gebr. Korff, 5 v. d. Broeke, 6 L. Janssen, 7 L. Braet, 8 J. de Horst; 9 A. Rodings. Klas oude duiven; 1 gebr. Korff, 2 J. de Wart. 3 L. Braet, 4 L. v. Wallenburg, 5 v. Eiikeren, 6 J. Bouwman, 7 A. de Bart, 8 C. Meulmeester. Klas jarige doffers: 1, 5 en 7 gebr. Korff, 2 L. v. Wallenburg, 3 M. v. Boek hout, 4 L. Janssen, 6 J. Bouwman. Klas jarige duiven: 1 Ch. de Poorter, 2 M. v. Boekhout, 3 L. Janssen, 4 L. Braet, 5 en 6 v. Peenen en Zn., 7 gebr. Korff. Klas jonge doffers: 1 en 8 Velthuizen, 2. 4. 7 en 9 J. v. Spaandonck, 3 gebr. Korff, 5 en 6 M. v. Boekhout, 10 J. Bouwman. Klas jonge duiven: 1 v. d. Broeke, 2 L. Braet, 3 L. v. Wallenburg. 4 A. de Bart, 5 C. Meulmeester, 6 en 9 gebr. Korff, 7 J. Arends, 8 v. Peenen en Zn., 10 A. Riekwel. Klas late jongen gemengd: 1, 7 en 9 gebr. Korff, 2 Ch. de Poorter. 3 en 6 Terwiel, 4 Radings, 5 J. de Grote, 8 C. Meulmeester. Mooiste duif der T.T.: gebr. Korff. De Van Wijk-wisselbeker voor de beste prestaties in alle klassen werd behaald door gebr. Korff. zoutschade ruim 143.000 aanwenden om de kosten te verla gen van het gebouwde of in aan bouw zijnde bouwvolume, dat als vervanging moet fungeren. Dit past niet in de beleidslijn van de gemeente: zij wil de noodwoningen te en de omstandigheden In de school stellen b. en w. voor medewerking te verlenen bij de aanschaf van leerlingen sets over een periode van vier jaar. Nu wil de gemeente 20 sets aanschaffen S™-6 ^de^d^kl^Mn^'de aandacht Sp. dat menrmet name In Ee- beuri In dezelfde geest willen b. en w. •>- 'het afgelopenjaar-meeren meer In deze eerste vergadering in het nieu- j Inwonertal van Oostburg met 14 achteruit Het Inwonertal van de gemeente Oost burg ls ln 1963 mei 14 achteruitgegaan. Op 1 januari 1963 bedroeg het aantal 3928 <1902 mannen en 2026 vrouwen». Dit aantai vermeerderde door geboorten met 72 (24 mannen en 48 vrouwen) en verminderde door overlijden met 33 f 22 mannen en 13 vrouwen). Door vestiging in de gemeente groeide het aantal met 203 <88 mannen en 115 vrouwen) terwijl het door vertrek uit de gemeente ver minderde met 254 103 mannen en_ 151 cu.vrouwen) Het aantal inwoners op 31 de- we jaar sprak burgemeester M. G. M.1 cember j®8^b^lroeg dus^SSl^ (1889 _i Berckel er zijn voldoening over uit, dat de achteruitgang van de bevolking blijkbaar tot stilstand is gekomen. In plaats van een achteruitgang, zoals de laatste jaren het geval was. geeft de be volking nu een. overigens geringe, voor uitgang te zien: namelijk van 3797 in woners op 31 december 1962 tot 3801 per 31 december 1963. In het afgelopen jaar zijn diverse aanvragen ingediend voor het bouwen van woningen aan de- Wandeldreef. maar tot nu toe is nog voor geen enkele hiervan rijksgoedkeu ring ontvangen. Wel ontving men on langs de rijksgoedkeuring voor de bouw van het Broederschapstehuis van de Eeghenstichting nabij de Elderschans. Ook vestigde de burgemeester er J- mannen en 2025 vrouwen). Er werden in 1963 in totaal 30 huwelijken voltrokken en 0 (gene) echtscheidingen Ingeschre ven. niet afbreken, W8^««;SSS;r"!'' gaan akkoord met de aanschaf van een1 ^£m£*foroppervlaKte elektrische vloerwrijver en van nieuw meubilair voor de hoofdenkamer (bu reau met stoel en 2 fauteuils). De kosten van de in het verzoek gevraagde meubilair e.d. worden globaal geraamd op 14.000. Bij het voorstel van b. en maar bestemmen w iS dit bedrag teruggebracht tot 3500 voor onder meer de recreatie. Van daar dat b. en w. de raad, die 10 januari a.s. bijeenkomt, voorstel len tegen deze beschikking in be roep te gaan. Op zichzelf vinden b. en w. de handel wijze van het ministerie te waarderen. Hoewel het college de raad erop wijst, dat door de beslissing van het minis terie de woninghuren niet verlaagd wor den en de woningen pas financiële voor delen voor de gemeente kunnen afwer pen, als ze geheel „rijksbijdragevrij" zijn. Het college benadrukt, dat de raad de noodwoningen niet wil afbreken zoals in het besluit uit Den Haag opge sloten ligt maar de woningen voor recreatie of industrie wil handhaven. B. en w. brengen de raad in herinnering, dat het gemeentebestuur noch door fi nanciën, noch door „volkshuisvesting en bouwnijverheid" gehoord is, voor zij hun beslissingen namen. Zij wijzen er op het gemeentebestuur in elk geval recht heeft te vragen of de noodwonin gen gehandhaafd mogen blijven. „Tot nu toe is dit niet gebeurd, omdat de wonin gen nog maar ten dele ontruimd zijn en overigens de tijd nog niet rijp werd ge acht", schrijven zij in de toelichting. Als de raad in de beslissing van het ministerie berust, betekent dit dat de noodwoningen niet met rijksmiddelen zoutschadevrij worden gemaakt, wan neer zij mogen blijven staan, zo onder streept het college. Het vindt het „bij zonder wenselijk" om deze laatste moge-i lijkheid door het aantekenen van beroep, te conserveren en intussen de kansen tot handhaving van de noodwoningen te on derzoeken. Het college tekent daarbij aan, dat als bij dit onderzoek mocht blij ken. dat deze noodwoningen toch afge broken moeten worden of de zoutscha- devergoeding voor de doeleinden van de raad niet ter beschikking komt, het voorgestelde beroep in te trekken. Dan kan de getroffen regeling, die op zich- zelfs niet ongunstig is, worden behou den. KAPELLE-HOEK 3-3 KapeUe heeft zaterdagmiddag geen re vanche weten te nemen van de eerder in Hoek geleden nederlaag. De Zeeuws- Vlamingen dwongen KapeUe in eigen huis een 33 gelijk spel af, wat de ver houding goed weergeeft. Ondanks e.er wat glibberig terrein werd er aardig spel vertoond. In tegenstelling tot Hoek zocht de thuisclub het teveel in de breedte, terwijl KapeUe ook het midden veld teveel prijs gaf. Hoek dat wat aarzelend begon, keek al na acht minuten tegen een 20 achter stand op. Na drie minuten was het Kou semaker die keeper Ollebek het nakijken gaf. Vijf minuten later was het weder om Kousemaker die een voorzet van Vermaire met een diagonaal schot af rondde (20). Wanneer de thuisclub in deze periode wat meer doorgedrukt had, was Hoek waarschijnlijk op de knieën gegaan, maar KapeUe wilde het te mooi aan doen. Hoek herstelde zich en trok :eer op keer ten aanval. Een wat te vroeg uitlopen van invaller doelman Nieuwdorp gaf linksbuiten Deij even la ter de kans van de dag. Deij miste niet (21). Het spel golfde hierna op en neer met aan beide zyden soms gevaarlijke momenten. Twee minuten voor rust was het Den Hamer die uit een scrimmage voor doel Nieuwdorp opnieuw liet vis sen. In de tweede helft was het vrijwel het zelfde spelbeeld, met Hoek wat feller op de bal en KapeUe een licht technisch overwicht. Na vijf minuten was het Van Driel die van een vermeend buitenspel profiteerde en zijn club de leiding gaf Terneuzen. Albert V van zee naar Gent, Tran- (2—3). Negen minuten later bracht cisca van Rotterdam. Asterope van Galvestin. Meubilair Nog een ander agendapunt houdt ver- band met zoutschade als gevolg van de ramp in 1953: het verzoek van de ver eniging voor gereformeerd onderwjjs om de medewerking van de gemeente bij de aanschaf van 132 leerlingensets en KAPELLE Filmvoorstellingen van het Rode Kruis De afdeling Kapelle-Biezelinge en Scho- re van het Nederlandse Rode Kruis zal deze week vrijdag te Schore en zaterdag te KapeUe een filmvoorstelling geven. Voor Schore zal deze gehouden worden in het verenigingsgebouw en te KapeUe in hotel „De Zwaan". Als hoofdfilm wordt vertoond „Levensmelodie". In KapeUe is 's middags nog een kinder voorstelling. Geslaagde duivenexpositie „Oost West, Thuis Best" De postdnïvenhoudersvereniging „Oost West, Thuis Best" te Kapelfe hield za terdag in hotel „De Zwaan" een goed geslaagde postduivententoonstelling. Niet minder dan 355 vogels waren inge zonden, waarvan de meeste afkomstig waren van eigenaren uit Zuid- en Noord-Beveland. De keurmeesters, de heren Unterhorst en Goedhart uit Rot terdam, hadden geen gemakkeUjke taak bij hun beoordeling, omdat de kwaliteit van de dieren dit jaar hoog was. De, prijs voor de mooiste doffer werd toe gekend aan de heer J. van Stel uit Ril land. De prijs voor de mooiste dnivin was voor de heer O. Vermast uit Yer- seke. Ook dit jaar had de organiserende ver eniging niet over belangstelling te kla gen. Aan de expositie had men ook dit jaar weer enkele attracties verbonden, terwijl het bestuur een keur van prach tige prijzen beschikbaar had gesteld. De uitslagen waren: Klas I. oude doffers: 1. Jae. van Stel, Rilland; 2. A. van Dalen. Oud-Vosse- meer; 3. C. Vermast. Yerseke: 4. W. I. v. d. Ree. Hoedekenskerke; 5. Joh. Min- naard, Yerseke; 6. W. J. v. d. Ree, Hoe dekenskerke: 7. gebr. Houtekamer. Wol- akker, 's-Heer-Arendskerke. Klas II, oude duivtnnen: 1. C. Vermast, Yerseke: 2. W. Krijnse, Waarde: 3. E. Everse, Yerseke: 4. R. de Koster, Kwa- dendamme: 5. W. Krijnse, Waarde; 6. E. Vermast, Yerseke; 7. J. van Stel. Ril land; 8. L. J. Paauwe, Krabbendijke; 9. P. J. Murre, Baarland: 10. P. Glas, Kapelle. Klas IET, jarige doffers: 1. gebr. Houte- kamer, Wolphaartsdijk; 2. Van Driel- Heijstek, KapeUe: 3. J. C. Nijsse, Ka pelle; 4. L. de Fouw. Kortgene; 5. A. Arrebout, KapeUe; 6. en 7. C. J. Cle ment, Krabbendijke: 8. F. Janssens. Ka pelle; 9. L. P. Kosten, Yerseke; 10. R. de Koster. Kwadendamme. Klas IV, jarige duivinnen: 1. W. J. v. d. Ree. Hoedekenskerke: 2. P. I. Butler, Biezelinge: 3. Jac. Ridderhof, Wemel- diiee; 4. M. Beenakker, 's-Heer-Arends- kerïce: 5. A. van Dalen, Oud-Vossemeer: 6. E. Vermast, Yerseke: 7. en 8. J. H. C. Poley, KapeUe: 9. A. op 't Hof, Wemel- dinge; 10. M. Minnaard, Yerseke. Klas V, jonge doffers: 1. P. Glas. Ka pelle: 2. L. de Fouw, Kortgene; 3. M. Stroosnijder, Kruiningen; 4. L. J. Paau we. Krabbendijke: 5. G. P. Geelhoed. Co- lijnsplaat: 6. C. Langenberg en Zn.. Ka pelle; 7. G. Feleus en Zn.. Kattendijke; 8. C. Langenberg en Zn.. Kapelle: 9. L. P. Kosten, Yerseke; 10. Jac. Ridderhof, Wemeldinge. Klas VI, jonge duivinnen: 1. M. Bruijn- ooge. KapeUe: 2. J. Zoeteweij, Yerseke: 3. P. Minnaard, Yerseke: 4. J. H. C. Po ley. KapeUe: 5. A. van Dalen. Oud-Vos semeer: 6. A. van Dalen. Oud-Vosse meer; 7. P. Glas, Kapelle; 8. L. P. Kos ten, Yerseke: 9. R. de Koster. Kwaden damme; 10. J. P. Murre, Baarland. KAMPERLAND Oogstcollecte De oogstcollecte in de hervormde kerk te Kamperland heeft 5042 opgebracht. YERSEKE Rijkspostspaarbank Bij de rijkspostspaarbank te Yerseke is in de maand december 18.172.21 meer uitbetaald dan ingelegd. De inleg bedroeg 28.674.47 en de uitbetalingen 46.846,68. KRUININGEN Rijkspostspaarbank De inleg btt de rijkspostspaarbank te Kruiningen in de maand december was ƒ2256,20 lager dan de uitbetalingen. De totale inleg bedroeg 22.228.68 en de uitbetalingen bedroegen totaal 24.484,88. gulden. i meer P 1963 werden 5 kassen gebouwd met een ge- Izamenlijke oppervlakte van 4000 vier- kante meter. 'Wat de toekomst betreft deelde de voorzitter mee, dat als eerste punt op de urgentielijst staat de verbetering van de wegen rondom St.-Kruis. Men streeft ernaar dit jaar de Roesselaerestraat en de Wilhelminastraat te verbeteren. Ook de verbetering van de Boogaardstraat en de St.-Bavóstraat hoopt men dit jaar te kunnen uitvoeren. Ten slotte deelde de voorzitter mee, dat het plan voor de bouw van een gymnastieklokaal aan de bouwinspeetie is voorgelegd. Na onderzoek van de geloofsbrieven van de heer L. J. de Clerck (p.v.d.a.) werd besloten deze als lid van de raad toe te laten ter voorziening in de vaca ture, die was ontstaan door het uittre den van mevrouw E. J. van de Broecke- de Man. Bij de rondvraag oefenden de raadsle den C. van Bellegem (k.v.p.) en J. F. Rijckaert (k.v.p.) druk uit op het col lege van b. en w. om de bouw van de woningwetwoningen, waar men mee be zig is. tc bespoedigen en de betreffende aannemers aan hun opleveringstermijn te houden. Scheepvaartberichten Vlissingen aangekomen op 4-1: Kvkkjokk van Gent. Antje terug uit zee. Dori van Emden. Op 5-1: Tempo D van Harwich. Stem van Middlesborough. Texaco van zee. Achaean van Hull. Notos van Hamina. Op 6-1: Baltijk van Gdynia. Vlissingen vertrokken op 4-1: Antje voor proefvaart. Lord Codrington naar Rio Plata. Kvkkjokk naar Narvik. Op 5-1: Dori naar Menje naar Dublin. Antje naar Londen. Buna naar zee. Stem naar New York. Op 6-1: Achean naar Zuid-Amerika. Gepasseerd naar Antwerpen op 4-1: Eagle van Londen Nore van Zweden, Hilversum van Hamburg. Prins Casimir van Londen. Spika van zee. Op 5-1: Hercules van Amster- i. Simonskerk van Bremen. Katendrecht Bremen Attls van Rotterdam Spirit van Ipswich. Meidoornsingel van Hamburg. Alpha Goole. Seabeeze van Londen. Vesta van naar Gent. Banka van zee naar Temeu- Bantam van zee. Viscount Kousemaker de balans weer in evenwicht door een voorzet van Kodde af te ron den in een schuiver waartegen Ollebek geen verweer had. Kats schoot beter dan Wolphaartsdijk Zaterdagmiddag speelde Wolphaartsdijk I thuis tegen koploper Kats. Wol phaartsdijk begon direct in hoog tempo en kreeg daardoor een veldoverwicht. De geroutineerde achterhoede van Kats liet zich echter niet overspelen, doelpunten uitbleven. De keeper Kats moest enkele keren al zijn kunnen tonen, wat hem echter goed afging. Na dat de voorhoede van de thuisclub nog enkele mooie kansen had gemist, werd Kats langzamerhand sterker. Bij een ver schot werd de Wolphaartsdijkkeeper gepasseerd, maar de lat voorkwam er ger. Na rust was Wolphaartsdijk aan vankelijk weer sterker, maar de schut ters ontbraken om deze meerderheid in doelpunten uit te drukken; bovendien was de achterhoede van Kats in prima vorm. Kats kon nu met gevaarlijke uit vallen de strijd meer in evenwicht brengen. Uit een dergelijke goed opge zette aanval wist de rechtsbinnen onge veer 20 min. voor het einde te doel punten (01), en kort daarop werd de stand zelfs 02 toen de bal van de voet van een Wolphaar doel sprong. Hoe' daarna alles in de aanval gooide, lukte het niet meer en had, toen de goed lei dende scheidsrechter P. Schetters voor het einde floot, Kats een verdiende, hoe wel enigszins geflatteerde overwinning behaald. Wemeldinge sterker dan Nieuwdorp Zaterdag speelde Wemeldinge in een thuiswedstrijd tegen Nieuwdorp I. Op een moeilijk bespeelbaar veld werd de ze strijd aangebonden. Het eerste kwar tier was een verkennen aan weerszijden met Wemeldinge het meest in de aan val. Nieuwdorp kwam wel met iets ge vaarlijker opzetten voor het doel. Na 22 minuten kwam de eerste treffer voor Wemeldinge door de Bourgraaf. In de 31e minuut gaf De Jonge Wemeldinge een voorsprong van 20. Twee minu ten voor rust scoorde Nieuwdorp tegen. Na de hervatting was Wemeldinge de sterkste pioeg. Na 6 minuten was het De Bourgraaf die met een strak schot 31 aantekende, maar na 14 minuten bracht Nieuwdorp de stand terug tot 3 2. In de 18e minuuut bracht De Jon- ee de stand op 42: in de 30e minuut De Bourgraaf 52 en in de 43e minuut Vleugel op 62. Een strafschop be paalde de eindstand: 63. Notabelen herkozen De stemgerechtigde lidmaten van de Ned. hen', gemeente te Ouwerkerk heb ben tot notabel herkozen de heren M. A. Swenne en J. J. v. Westenbrugge. Ameland van zee. Archimedes dam. Op 6-1: Heenvliet van zee Europa van Londen Hebe Nobel van Queensboro. John M. van Amsterdam. Timo van Londen naar Gent. Schelde Lloyd van Rotterdam. Gepasseerd van Antwerpen op 4-1: Stem naar Duinkerken van Terneuzen. Dolores naar Vigo. Vega naar Belfast. Goote naar Belfast Koenraad K. naar Boston. Helvetia S. Huil van Gent. Mare Altum naar Man ter. John M- naar Amsterdam. Op 5-1: Metre naar Liverpool. Colette naar Norrko- ping. Deo Duce naar zee. Tarzan naar Huil. Op 6-1: Spika naar Dublin. Tycha naar Lon den Jonan naar Goole Alblasserdijk naar Londen Zus naar zee. Albert Willem naar Ierland. LEZERS SCHRIJVEN VIERING OUD NIEUW De overgang van 1963 naar 1964 Li ook weer in Middelburg met de nodlge<?) uitbundigheid gevierd. De een meent dit te moeten doen door de straten op te breken, en te trachtten zo veel mo gelijk te vernielen, met als gevolg dat de dienstdoende politieagenten een hoogst onaangename avond hebben, ter wijl de ander, al diep in de A.O.W. met wat meer gemengde gevoelens de drem pel van de tijd overschrijdt Och. op een dergelijke leeftijd heeft men. zeker niet op zo'n moment nog behoefte aan veel lawaai. We zaten dan ook stil en in gedachten de 12 slagen van de Lange Jan af te wachten. Toen gebeurde het. Een drietal muzi kanten van het 't Zand. meende van het oude jaar afscheid te moeten nemen door gezamenlijk te spelen het Ko raal „Blijf bij mij Heer a3s weer de avond daalt". Daarna werd 1963 met een taptoe-signaal officieel dichtge draaid, terwijl het nieuwe jaar met een paar luide fanfares werd begroet. Kijk dat was nu een aardige wijze van Oud en Nieuw vieren. Bedankt jongens, na jullie wel zeer passende muziek zal het ook voor ons in 1964 „waerachtig wel weer gaen". Middelburg. Opmerker. VERGIFTIGEN VAN DIEREN In de Zak van Zuid-Beveland zijn in de laatste maanden op zijn minst 5 katten en 2 honden vergeven. Via de krant wil ik een beroep doen op de vergifstrooier of hij zijn werk wil stoppen. Of laat hij dan als hij voort wil gaan zijn eigen beesten vergiftigen. Ik hoop dat de vergifstrooier gevonden wordt en dat hij zijn straf niet zal ont lopen. Onze poes ls ook vergiftigd. Wij hebben de dierenarts nog ingeschakeld maar het mocht helaas met meer baten. En ook wij treuren heel erg om onze poes. Ik hoop dat de dader er eens goed over nadenkt wat hij de dieren en men sen aangedaan heeft. Baarland. Een lezer. Noot van ce redactie. Bij (post pol groep) werd geen aangifte daan. Er is ook niets bekend van v .li tie giftigingsgeval 1 en DE E.E.G. De E.E.G. zoals die thans is samen gesteld uit zes landen, welke hoofd zakelijk zuidelijk georiënteerd zijn, met half fascitische ideeën, is niet geschikt voor Nederland. De sympathie van de Gaulle voor Spanje en Portugal is daarom begrijpelijk. De aansluiting van Engeland, en de andere democratische staten, zoals Denemarken. Noorwegen, Zweden en (eventueel) Finland, past niet in hun beginselen. Gezien de na delige gevolgen voor Nederland, welke het lidmaatschap van de E.E.G. ver oorzaakt. is het noodzakelijk dat Neder land het lidmaatschap spoedig opzegt. Wanneer alle staten van Europa bij de E.E.G. aangesloten zijn. kan men pas ■reken van een E.E.G. Nederland is ans een vazalstaat van Frankrijk, en dus niet vrij in doen en laten. Vlissingen. J. Regoord. 97 1 29—Si. IC 11—16. Spruiten IA 83—111. 2A 63—81. IB 90—95. 2B 29—55. 1D 96—103 Prei 26—51 Selderij 22—30. Peterselie 23—26 Grote peen 1116- Uien 97 Boerenkool 3034. Witlof IA 79—93. 2A 71—81. 1B 72—86. 2B 65— 70. Aanvoer 48 000 kg- Golden Delicious 1 AA 57—66. IA 51—62. 1B 39—51. Cox Orange Pippin 1AA 99—105, IA 92—96 VEEMARKT ROTTERDAM. Totale aanvoer 1580. Vette koeien en ossen Varkens 322. Prijzen (resp. voor le. 2e en 3e kwaliteit). (in ets per kg) Vette koeien 370—500 330—370 280—300 Varkens (levend gew 260 257 254 Vette koeien: aanvoer tamelijk, handel vlot, prjjzen prijshoudend, prima's boven notering. Varkens (levend gew.): aanvoer iets ruimer, handel redelijk, prijzen niet hoger, prima vleesvarkens boven notering, slachtzeugen 205215 per kg. VISMIJN COLIJNSPLAAT 2787 kg exportgarnalen 1.22—1.52. 247 kg schar. 332 kg bot. 16 kg wijting. 34 kg ka beljauw, 14800 kg sprot. 316 kg ongesorteerde vis. VEILING BERGEN OP ZOOM 6 Januari. Andijvie 64—80. S!a 5—12. Witlof 50 78. Breekpeen 68. Waspeen 1334 Rode kool 8—14. Witte kool 6—13. Savooiekool 20— Spruiten 201.42 Prei 1135 Selderij 3542 p bos Cox Orange 7090. Jonathan 2546. Goudrenetten 25—35 Golden Delicious 40—53. VEILING V V.ZB. GOES 8 Januari Groenten: per kg: Andijvie I 75 32. n 64—73. Prei AI 32—49. AH 16—30 Witlof AI 67—72, All 58-63. BI 64—67. BH 56—60. af wijkend 3153. Spruiten AI 85. An 36—65. Bil 2837. afwijkend 26- Rode kool I 14. II 9—14. BI 815 Groene savoolekool n 1627 Boerenkool I 1016. n 1017. Gele savocie- kool U 19. Uien II 8. idem geschoond 26 Peen 13. BH 3. COÖPERATIEVE VELUWSE EIERVEILTNG Aanvoer 337.793 stuks, handel vlot. Prijzen (per 100 stuks): eieren van 49-54 gram 7S3 8 35. 54-59 gram 8.44—9.13. 59-64 gram 9.24— 11 42. 64-69 gram 11 29—12 62. AARDAPPELBEURS ROTTERDAM. 6 januari Kleiaardappelen 35 mm opwaarts: Eigenheimers 13.00—1600 Bintje 11.06-1275. Bevelander 14.00—17.00 Meerlander 12 00 13 50. IJselster 8 50—10 00. Kleiaardappelen 33 mm opwaarts: Elgehei- mere 13.50—1660 Bintje 11 50—1303. Furore 12.50—13.25. Kleiaardappelen voor de export geen handel. Zand aardappelen 35 mm opwaarts. Bintje 00 IJselster en Llbertas geen har.del Zandaardappelen voor de export geen handel. Stemming: binnenland: rustig, export: geen Voeraardappelen: 2.504.75. Prijzen berekend per 100 kg en op de han delsvoer*-aarden vastgesteld voor de verkoop van consumptieaardappelen op wagon, schip of auto. GRAANBEURS ROTTERDAM- 6 Januari. Tarwe volgens monster 17 pet vocht, tot 35.75. levering deze week. franco Rotterdam per schip. Zomer gerst, volgen? monster. 24 00—27.00. Haver, volgens monster. 22 0024.CO. Groer.e erwten, volgens monster. 40.00—50.00. Schok kers. volgens monster. 40.0060.00. franco Rotterdam. VLASMARKT ROTTERDAM. 6 Januari. Waterrootvlas: lage soorten van 2,25 tot 2.45. middensoorten van f 2.50 tot 3. best vlas van 12.75 tot 13.00 Dauw- rootvlas: van f 1.90 tot 1 2.40 Breekvlas: van 1.00 tot 11.80, afhankelijk van kwaliteit en bewerking Gezwingelde lokken: van f0.80 tot 1,17 De produktle van waterrootvlas was ln de afgelopen week Iets ruimer dan vorige week bestond hoofdzakelijk uit lagere- en mid densoorten. terwijl het aanbod van goede middensoorten en best vlas gering was Voor soorten was belangstelling, maar door te hoge vraagprijzen van verschillende vlassers werd de produktie niet ten volle verkocht. De prijzen bleven op het peil van vorige week gehandhaafd. De produktie van dauwrootvlas onderging geen wijziging, het aanbod werd verkocht, de prijzen ondergingen geen verandering. Breekvlas ls nog steeds van weinig betekenis, de produktie blijft beperkt tot enkele dauw- rootsoorten. welke nauwelijks opgenomen worden. De aanvoer van gezwingelde lokken 1b vrij normaal, de produktie wordt wekelijks ■erkocht, de prijzen bleven nagenoeg onver-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 5