Groots welkom voor paus in Rome na terugkeer van pelgrimstocht Importeur Trancopal: middel niet gevaarlijk Commentaren op Oproep tot vrede en eenheid onder de christenen MINISTER STELT DE VARA VAN ZIJN STANDPUNT OP DE HOOGTE Geen maatregelen tegen medicijn „Verlamming en doofheid door andere oorzaak" FRANKRIJK LEVERT MILITAIRE UITRUSTING AAN CAMBODJA Uw Kunstgebit DINSDAG 7 JANUARI 1964 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 Gisteren tweede ontmoeting met patriarch Athenagoras Kort geding tegen bond van vissers vlsserf)- - r tegen tiet Onafhankelijk uoiiu van Bedrijfsorganisaties en vier in Scheveningen woonachtige personen,! die deel uitniaken van liet vorige week in een vergadering van het O.V-B. ge vormde actiecomité. Dit comité telt elf Het Wereldgebeuren Castro draait het pitje lager (Slot van pagina 1) :t eerste gevierd, ra aan- Ijzen Paus Paulus VI heeft gisteravond bij zijn terugkeer in Rome een grootse ontvangst gekregen. Dui zenden mensen waren naar het oude Romeinse vliegveld Ciampino gekomen om hem te begroeten. Toen het vliegtuig na een vlotte landing stil stond klonken 21 sa luutschoten. Onder enorm gejuich verscheen de paus in de deurope ning van het toestel, waarna de pauselijke hymne en het Italiaanse volkslied ten gehore werden ge bracht. In een toespraak zei paus Paulus onder meer: „diep bewogen keren wij terug en voor altijd dragen wü in onze he_=_ nering de indrukwekkende en ontroei de beelden van de heilige plaatsen die zo duidelijk spreken van het leven, het lijden en de liefde van Jez.us". Na loop van de welkomstplechtigheïd stap te de paus in zijn zwarte open auto vooi de rit naar Rome. De Romeinse bevol king bereidde hem een grootse ont- Advertentie) Waarom een Akkertje geen tablet mag zijn 't Zou mindersnel en minden helpen! Onze 4 geneeskrachtige micropoeders zijn zo fijn verdeeld dat ze de maagwand ontzien. Zo fijn dat ze metéén opgenomen worden, metéén beginnen te wer ken. En ze kunnen alleen in een cachet zo microscopisch fijn bij u komen. Daarom mag een AKKERTJE nooit een tablet zijn. Daarom helpt een AKKER instant cachet zo "instant" onmiddel lijk) bij pijn, kou en griep. Slik daarom uw pijn weg met een AKKERTJE. Veilig, vliegensvlug! En 196), f Indien mijn helderziendheid mij niet bedriegt, zal het zó zijn: Het zal een moeilijk jaar worden. De regering Marijnen zal spitsroe den lopen en vlak langs het. randje van de afgrond gaan. Misschien zal zij er in vallen. Misschien zal zij zicli nog net- kunnen vastklampen. De prijzen zullen stijgen. De vakbonden zullen protesteren, doch niettemin: zij zullen stijgen. De K.L.M. zal van zich doen ho ren. De heien Nasser, de Gaulle, Er- hard zullen van zich doen horen. Er zal een nieuwe Wolkers ver schijnen. Een ex-minister zal tot burgemees ter worden benoemd. Verwacht drie volle pagina's Mo rele Herbewapening. Mies Bouwman zal er tegen zijn. De bollenvelden zullen in bloei ko- De heer Luns krijgt een hoge bui tenlandse onderscheiding. De heer Vondeling zit! protesteren. Er verschijnt een nieuw werkje van Simon Vestdijk. Overijsel en Noord-Holland krij gen een nieuwe commissaris. De heer Luns krijgt een hoge bui tenlandse onderscheiding. Enige ministers zullen een hoog nodig bezoek aan de Nederlandse Antillen brengen. Er zal een schandaal uitbreken. Voorspeld zal worden dat 1965 een moeilijk jaar zul worden. De prijzen zullen verder stijgen. Er zal een sigaret op de markt komen met ren geheel nieuwe smaak. Een t.v.-uitzending zul protesten uitlokken. De heer Luns krijgt een hoge buitenlandse onderscheiding. De politie zal iets doen wat pro testen uitlokt. Er zal een margarine-merk op de markt komen met een geheel nieu we smaak. Er zal een Nederlander geboren worden die in 1985 van zieh zal doen spreken. zakelijk bezoek non Suriname brengen. Een concern zal een concern op kopen De prijzen van sigaretten en ben zine zullen omhoog gaan. In december :al méér gekocht worden dan ooit tevoren. Er zullen 1865 nieuwe pockets verschijnen De heer Luns :nf een hoge buiten landse onderscheiding ontvangen. De heer Schmetzer zal zeggen dat de K.V.P. gelijk heelt. Benoeming van een nieuwe Ne derlandse ambassadeur in IVa.fft- ington. Eizullen internationale moeilijk heden rijzen Dood van een staatsman en, van een handelsreiziger. Geboorte van ren ttoekomstig l staatsman en van e.en f toekomsti ge) handelsreiziger. Protesten tegen een t.v.-uitzen ding. De heer Luns zal zijn verzameling completeren. Luiers en muizevallen zullen in prijs stijgen. - De. regering krijgt het kwaad te verduren. Ir. Van Dis zal protesteren ELI AS vangst. Alle tweeduizend klokken van de stad luidden hem een welkom toe, terwijl duizenden mensen met branden de fakkels langs de weg stonden. Ruim twee uur over het tijdschema kwam paus Paulus in het Vaticaan. De paus verscheen voor het venster van zijn werkkamer, waar hij zichtbaar ver moeid de verzamelde menigte op het Sint-Pietersplein toesprak en dankte voor de grootse ontvangst. ..Onze reis is niet alleen een eenmalige en geestelijke gebeurtenis geweest", al dus de paus. ..maar tevens het begin van nieuwe gebeurtenissen, voor de kerk en de mensheid". Naar uit Vaticaanse bron is vernomen heeft de paus bij de begroeting door de kardinalen in de consistoriezaal hoge verwachtingen uitgesproken ten aanzien van een hereniging met Rome van de orthodoxe kerken van het oosten. Pa triarch Athenagoras van Konstantïno- pel zou tegen liém gezegd hebben: „Zeg ons wat we moeten doen. We zyn be reid". Oproep Gisteren eerder op de dag had de paus zijn pelgrimstocht naar het Hei lige Lana besloten met een oproep aan de wereldlijke leiders zich ten volle aan de vrede te wijden en met een persoonlijke belofte om te wer ken voor de vrede en de eenheid van de christenen. Op de laatste dag van zijn pelgrims tocht vond ook de tweede ontmoeting plaats met de patriarch van Konstanti- nopel, Athenagoras. Beide christelijke leiders spraken de vurige hoop uit dat hun ontmoeting zou bewijzen de eerste belangrijke stap te zyn op de weg naar de christelijke eenheid. „Moge deze ont moeting het ochtendgloren zyu van een schitterende en gezegende dag", zo verklaarde Athenagoras. Hoop In een communiqué dat werd uitgegeven door het Vaticaan werd gezegd dat bei de leiders „het grote belang van deze gebeurtenis hadden onderschreven". In een gezamenlijke verklaring van Athe nagoras en de paus spraken zij de hoop uit dat hun ontmoeting „het teken en de voorbode moge zijn van de dingen die komen gaan". De paus onderstreepte nog eens het doel van zijn reis door in telegrammen aan 224 staatshoofden en instellingen ccn pleidooi te houden voor de vrede. Hij vroeg hen alles te doen om vrede te bevorderen. Eenheid had opgedragen in de grot waar Je- J zus' kribbe zou hebben gestaan, drong de Heilige Vader opnieuw aan op eenheid onder de christenen. Hij waarschuwde echter dat de weg naar eenheid niet gemakkelijk zal zijn. DC 8 straalpassagiersvliegtuig stapte voor de terugreis naar Rome! na af scheid te hebben genomen van koning Hoessein van Jordanië, bracht hij in een boodschap eer „aan dit gezegende land en deze onvergetelijke pelgrimstocht". Zijn laatste boodschappen waren dank- Israël. Paus Paulus zegent de menigte bij het uitkomen van de geboortebasi liek in Bethlehem. De reders zullen worden vertegenwoor digd door mr. W. Schadee uit Den Haag. Zij' zullen eisjn dat het O.V B. de Sche- veningse vissers oproept, het werk te hervatten en zullen een dwangsom van 50.000 vragen voor iedere dag dat dit niet gebeurt. Zij beschuldigen Tiet O.V. B. van onrechtmatige daad omdat deze organisatie de vissers tot staking heeft opgeroepen en sommigen hunner aan de ze oproep gevolg hebben gegeven, terwijl zij al een dienstverband met de reder hadden. De Scheveningse vissersvloot ls het af gelopen weekeinde en gistermorgen bin nen gebleven. Slechts enkele Tholense garnalenvissers verlieten de haven. Pos- i ters hebben aan kolterschippers. die naar zee wilden, het uitvaren belet. leiding van de t.v.-uitzending. De vra- Cuba ls zc«r recentelijk gen. gesteld door de heren W. K. N'. \J lustrum van de revolut uitgaat. De redactie van het programma Schmeizer (k.v.p.). W' J. Geertaema een gebeurtenis. die voorC heeft op schokkende wijze de aandacht iv.v.d.). J. Smallenbroek (a.r.p.) en H. leiding was hc-t volk nog een willen vestigen op de geestelijke leegheid K J. Beernink (cJi.u.). luiden: op de vele zegeningen vnn het commu- in vele levens Deze eerlijke bedoeling Heeft de minister kennis genomen van ntsme en de kwaadaardige belangstel- van het programma is bij een aantal kij- de televisieuitzending die op zaterdag- ling van Amerika voor het failliete sul ken». door de vorm waarin een en ander avond 4 januari jl. onder de naam ZoJ* tereiland in de Caraiblselx- Zee. Maar werd gebracht, op weerstand gestuit. De het toevallig ook nog eens een keeri Castro sprak met a leen voor zijn eigen VARA betreurt het in haar bedoeling heeft plaatsgevonden? onderdanen, hij heeft ook een paar voor niet te zijn geslaagd. Uiteraard is er Indien de vonge vraag bevestigend den gezegd tegen de Amerikaanse li godsdienstige gevoelens te willen kwet- In hoevei maker Vragen i De fractievoorzitters van vier politieke, partijen iK.V.P., V.V.D.. ARP. en C.H.U.) hebben de minister van o. k. en; w. schriftelijke vragen gesteld naar aan- j ..'ordt beantwoord, is de minister dan teraars van het radiostation A.B.C., met de vragenstellers van mening dat paar woorden maar. want hij beheerst deze uitzending voor een zeer groot deelhet Engels slecht. Dat komt, zo zegt hij. van onze bevolking ernstige aanstoot i door de schaarse contacten met de Ver- verre d<- gebleken mogelijkheid moet hebben gegeven, gezien het feit. enlgde Staten, waardoor hij zien niet .tige misverstanden, al* bij deze dat daarin teksten uit de" Heilige Schrift voldoende ln het taalgebruik he. ft kun- uitzending aan de dag getreden, gevol-1 zyn gehanteerd op zodanige wijze, dat nen bekwamen. HIJ hoopte echter, dat er gen dient te heblx-n voor het programma dit door zeer velen als spot met wat hun| in de toekomst wat meer contact zou als zodanig zal nader een punt van over- heilig is. moet zijn ervaren"' zijn 'ging in het VAKA-hoofdbeatuur uit- Zou het voor de minister in dat geval Om zijn Engels op te halen" Of om an- 1 niet mogelijk zijn geweest onmiddellijk dere redenen? Dat liet Castro in het Ln te grijpen? Zo ja. waarom is dit niet midden. aan minister lfr w <üg» TT Castro met om louter pe.soonüjk voor doe denkt de minister Intussen bij deel een beten verstandhouding met een bevesugendant woord op de twee- Amerika nastreef; Na de dool van de-Vraag van zijn opvatting over de Kennedy heeft hij duidelijk te kennen bedoelde uitzending te doen blijken gegeven, dat hij diens overlijden een en welke maatregelen denkt h J te ne- Serilea vond. Kennedy, zo zei hij ook ln men om te bevorderen dat zulke aan- hel interview met de A B.C.-reportcr. stootgevende^uitzendingen niet meer streefde naar een normalisering van de voorkomenbetrekkingen met Cuba. Volgens Castro De voorzifter van de Tweede-Kamer- begon de vermoorde president de toc- fractie van de Partij van de Arbeid dr. stand ln de Juiste perspectieven te zien. Vondeling gevraagd waarom hij de vra- !iiJ meende ook. dat verbetering van gen van de voorzitters van de vier an- de verhoudingen mogelijk was geworden, dere grote partijen niet heeft mede- kansen lagen er en de omstandig- ondertekend, antwoordde: heden waren gunstig. N"a de dood van Kennedy heeft Castro „Mijn ..oofdargument om met mee te opvallend zijn best gedaan Amerika niet doen is dat ik het niet nodig vind zo snel boos te maken door al te smerige woor- bij de regering aan de bel ;e trekken den te gebruiken, wanneer hsj het over over een zaak. waarvan heel duidelijk de Verenigde Staten had. In het A.B.C.- vaststaat wie de verantwoordelijkheid interview liet hij bovendien duidelijk uit- dragen. Naar mijn smaak zal pas in het komen, dat hij van president Johnson uiterste geval en^nadat de meest betrok- i een gematigde houding verwacht, kenen gelegenheid hebben gehad hun j Dit alles zou kunnen wijzen op een ver- standpunt Kenbaar te maken, zo nodig jangen naar verzoening of op zijn minst de regering moet worden gevraagd ineen periode van dooi in de koude oorlog radio- en t.v.-zaken ln te grijpen." tussen Cuba en Amerika. Vanzelfsprekend moeten zij. die de radio- t.v.-programma's maken, ervoor zor- tTen an(^er symptoom, dat op c een dat zij ook al zijn hun bedoelingen I--1 g™? in houding von Castro zuiver de mensen niet in hun gods- du Uk. is de hemieuwe oriëntering op dienstige gevoelens kwetsen. De verant-Moskou. Tot dusver stond de Cubaanse woordelijkheid voor radio- en t.v.-pro-1 regering vrij sterk onder invloed van de gramma's is en blijft in de allereerste Peking-ideologie. Havanna deelde de plaats een zaak van de omroepvereni- mening van Mao Tse Tcteng. dat het gingen. Het woord ls dus mijns inziens communisme slechts door een gewelda- (Van onze Amsterdamse redacteur) Volgens directeur P. J. H. Corniel- je van de N.V. Winthrop in Haar lem heeft het door dit concern in de handel gebrachte geneesmiddel Trancopal niet de tijdelijke ver lammingsverschijnselen en de blij vende gehoorbeschadiging veroor zaakt, die zijn opgetreden bij de echtgenote van de Amstelveense militaire arts P. Lakeman. Naar aanleiding van een sehadevergoe- dïngseis kwam eind vorige week deze oude zaak die ruim an derhalf jaar geleden al heeft ge speeld weer in het nieuws. Volgens dr. Lakeman raakte zijn vrouw destijds ernstig verlamd nadat hij haar zelf Trancopal had voorgeschreven te gen pijnen in de onderste regionen van de rug. Deze arts vertelde ons hierover gisteren: „Trancopal is een middel dat spierverslapping teweeg moet brengen zonder zenuwblokkering te veroorzaken. Mijn vrouw kreeg na een dosering die nog 200 milligram beneden normaal lag verschijnselen van zware intoxicatie door wat deed denken aan het beruchte pijlgif curare, dat tegenwoordig weer bij operalies wordt gebruikt om een maximale spierverslapping te verkrijgen De firma Winthrop adverteert overal dat Trancopal geen curarewerking heeft. Maar niettemin: mijn vrouw was na hel innemen van de laatste tabletten volkomen verlamd. Zij kon haar handen niet meer optillen. Gelukkig bleef de rest helemaal goed pols en zo meer. Maar na een das; of drie kreeg ze last met de ademhalingsspieren. Toen heb ben we wel even in de rats gezeten. Later bleek dat haar gehoor aanmer kelijk is verminderd. En die beschadi ging zo'n 30 decibel aan beide kanten minder dan voorheen bleek blijvend te zijn. Haar haar was verder helemaal grijs geworden. Toevalligheid Natuurlijk was deze gang van zaken ccn soort toevalligheid. Maar het be roerde is. dat de fabrikant weten de van minstens zeven a acht geval len met bijverschijnselen tegen mij heeft ontkend hiervan op de hoogte verpakking een chemische stof wordt aangeduid als chloormeiaza- non, waarvan elk tablet elk 200 mili- gram bevat: kosten 30 stuks 11.90 gulden. Dit geneesmiddel staat op de zg.- u a-lijst, wat betekent dat het niet voor publiek te koop is en al leen op dokters recept wordt gele verd: uitsluitend via de de apotheek. Onderzoek De pharmaceutische hoofdinspecteur bij het staatstoezicht op de volksgezond heid dr. P. Siderius gaf ons als com mentaar op deze affaire: „ik heb gerui me lijd geleden al een onderzoek laten instellen, naar aanleiding fig Lakeman WJjr 1 Ook dr. Lakeman had daarvan op hoogte kunnen zijn en zou alleen al die reden dit geneesmiddel niet hebben moeten voorschrijven aan zijn eigen ïw nota bene. Ik zie geen aanleiding nu van standpunt te veranderen ten aanzien van Trancopal". Trancopal wordt overigens niet in ons land gefabriceerd. Winthrop heeft fa brieken in Amerika en Engeland. Door de Nederlandse directie is over deze kwestie een communiqué gepubliceerd, waarvan de tekst als volgt luidt: Communique 1 Trancopal, dat op de voorgrond treedt door het afwezig zijn van significante bijverschijnselen, is sinds november 1958 door artsen in Amerika cn Europa ge bruikt bij miljoenen patiënten. Nog nimmer zijn als gevolg van het gebruik van dit geneesmiddel bijverschijnselen gerapporteerd die te vergelijken zijn met de symptomen waaraan mevrouw Lakeman leed. 2 Door een zorgvuldig medisch onder zoek van dit geval, dat in augustus 1962 werd uitgevoerd, is de firma ervan over tuigd dat de aandoening waaraan me vrouw Lakeman leed. niet het gevolg was van de toediening van Trancopal. 3 Winthrop zou elk onafhankelijk, de- tailleerd onderzoek van alle aspecten van dit geval verwelkomen en zal haar over de gehele wereld verspreide moge lijkheden ter beschikking stellen van de instelling die het onderzoek op zich neemt. Drievoudige moordenaar in België ontsnapt (Van onze correspondent in Brugge). De Belgische rijkswacht en politie hou den thans grootscheepse klopjachten om het spoor terug te vinden van de 24- jarige Sylvain d'Hoest uit Sint-Andries by Brugge, die ln de nacht van zondag op maandag ontsnapt is uit de gevange nis van Turnhout, waar hij opgesloten was in de psychiatrische afdeling. Men heeft hier te doen met een bijzonder ge vaarlijk misdadiger, die drie iiioorden op zijn geweten heeft. Hij verscheen nooit voor een Assisen hof. Het parket van Brugge oordeelde dat hij ontoerekenbaar was. Er werd in 1959 beslist hem voor een termijn van ten minste 15 jaar op t.e sluiten in een psychiatrische inrichting van de staat. D'Hoest is de dader van de dubbele moord op de snelweg te Loppem nabij Brugge op 31 maart 1958. Zestien maan den lang bleef deze misdaad onopgehel derd, ondanks huiszoekingen, eindeloze reeksen ondervragingen en klopjachten. In de streek van Brugge heerste toen een ware paniekstemming, temeer daar het parket de indruk had te doen te heb ben met een onevenwichtige. D'Hoest pleegde de beide moorden doordat hij een boomstronk voor de auto gooide om zo een ongeluk te veroorzaken. De beide inzittenden van de auto werden ver moord en beroofd. Enkele maanden later probeerde hij hetzelfde te doen aan de spoorwegovergang te Brugge. Hij legde een boomstronk op de sporen even voor dat de sneltrein Brussel-Oostende moest doorkomen. Gelukkig ontspoorde de trein niet. Op 2 augustus 1958 werd hij te Merendree, waar hjj kalveren ging stelen verrast door een landbouwers knecht, die hij koelbloedig neerschoot. De volgende dag werd d'Hoest gepakt. Hij is gekleed in een blauwe broek en een blauwe trui en waarschijnlijk is hij in het bezit van een ijzeren staaf. SABENA EN SWISSAIR VERLAGEN TARIEVEN Belgische luchtvaartmaatschappij Sabena heeft besloten het voorbeeld van andere ondernemingen te volgen en de tarieven op de transatlantische route te •erlagen. Met ingang van 1 april zal het tarief voor een enkele reis eerste klas op de lijn Brussel-New York-Montreal met 5000 Belgische frank worden ver laagd; voor een retour wordt het tarief met 9500 frank verlaagd tot 37.715 frank. Het tarief voor een enkele reis economy-klasse op de route Brussel- New York wordt verlaagd van 14.250 tot- 11.600 frank en voor een retour van 27.075 tot 22.040 frank. Ook de Swissair heeft bekendgemaakt dat zij haar tarieven voor het passa giersvervoer op de Noordatlantische route met ingang van 1 april zal verla gen. Een enkele reis eerste klas zal met 20 procent omlaag gaan tot 1819 Zwit serse frank en een enkele reis tweede klas met 30 procent tijdens het seizoen en met 18 procent buiten het seizoen. Volgens een rapport van de politie telt de georganiseerde onderwereld in Japan 180 000 leden. Dit is 50 000 meer dan het politiekorps. neveneffecten van onschuldige aard derdee duizelingen enzo konden optreden draak „ZO IS HET TOEVALLIG OOK NOG EENS EEN KEER" DÊ TELEGRAAF. De VARA is weer eènS zwaar gederailleerd. De geborneerde minach ting voor de gevoelens van andersdenkenden heeft er ditmaal toe geleid, dat in een televi sieuitzending een deel van het Nederlandse volk in zijn diepste gevoelens werd gekwetst. Deze kwetsende uilzending geschiedde onder de verantwoordelijkheid van een omroepver eniging. die zich het hardnekkigst verzet te gen de toelating van nieuwe gegadigden tot liet televisiebestel. omdat dan het cultureel niveau van de uitzendingen zou worden be dreigd. En hoe rijmt de socialistische om roep deze uitzending met de gedachte van de doorbraak, die inhoudt, dat politiek en religie niets met elkaar uitstaande hebben 1 DE VOLKSKRANT. Laten we er niet teveel dramatische woorden aan verspillen, maar volstaan met deze conclusie: voor de inhoud van de socialistische omroep zijn verantwoor delijk de voorzitter van de VARA de voor malige socialistische fractieleider mr Burger, en de secretaris van de VARA. de heer Ren- geling. Zij zijn het die de om aandacht sme kende amateurs van dit cabaret het touw voorschieten waarmee ze bezig zijn zich op te hangen. Zolang de VARA zich niet duide lijk tegen sommige excessen van dit pro gramma uitspreekt en zolang hij niet maat regelen neemt dergelijke misselijke uitwassen te voorkomen, zullen we mr Burger en de heer Rengeling beschouwen als directeur en hoofdredacteur van het smerigste boulevard blad dat we kennen. Met alle consequenties TROUW. Wie nog geneigd was. begrip of zelfs sympathie op te brengen voor een po ging op wat al te lange tenen te trappen of van uci -e- Ikwasi-belangnjkheid in een ander, betrek- toen al dat I keiijker, daglicht 1 iltpnde r aan televisiekijken, zich alleen maar hebben kunnen afvragen, waarom hier niet werd in- gegrepen en of er hier geen aanleiding was, het gehele programma te verbieden. Hier immers was geen sprake meer van caba reteske speldeprikken. maar van een zich vergrijpen aan en bespottelijk maken van bijbelgedeelten in een mate en op een wijze die niet alleen onvoorstelbaar zijn van een zich beschaafd en intellectueel achtend ge zelschap. maar die ook ten enen male on voorstelbaar en ontoelaatbaar zijn voor ons land De VARA blijkt met het brengen van dit televisieprogramma kennelijk helemaal niet meer te weten, wat kan en wat niet kan PAUSELIJKE BEDEVAART DE „NEW YORK TIMES" meent in een com mentaar op het bezoek van paus Paulus aan Israel, dat door deze reis de hoop zal toene men dat het Vaticaanse concilie het ontwerp zal goedkeuren, waarin de betrekkingen tus sen de Rooms-Katholicke Kerk en het joden dom worden behandeld Het blad wijst er op, dat er nogal wat teleur stelling was bij joden en progressieven in en buiten de R -K. Kerk toen de tweede zitting van het Vaticaanse concilie eindigde zonder een definitieve reactie op dit ontwerp, waar in duidelijk gezegd wordt dnt de hele mens heid schuld heeft aan de kruisiging van Christus er. dat men dc joden daarvoor niet verantwoordelijk mag stellen. Men was over het algemeen van mening, dat de paus per soonlijk voor goedkeuring van het ontwerp Zqn verblijf in Israel schijnt dit nu te bevestigen, aldus de „New York Times". DE NEW YORK HERAI.D TRIBUNE schreef: .De weg voor mens en Kerk beide is lang en hard Maar de ontmoeting in het Heilige Land hetekent een begin. Nu is een ster ge- die de weg wijst, er is een doel gesteld Paulus is een zekere en voorbeeldige ceweest op deze bedevaart naar Pa- eerst aan Hilversum en zo 'nodig pas daarna aan de regering, of de Kamer." Lederwaren- en souvenirbeurs geopend Ir. W. van Osselen, voorzitter van het bestuur van de Koninklijke Nederland se Jaarbeurs, heeft gistermorgen in l.treeht de wintervakbeurs voor koffers en lederwaren en de souvenirbeurs ge opend. Beide beurzen worden tot en met 10 januari gehouden in de Vredenburg- gebouwen van de jaarbeurs. Aan de lederwarenbeurs nemen 110 fa brikanten en importeurs deel op een expositie-oppervlakte van 2050 vierkan te meter. De souvenirbeurs telt 120 exposanten en beslaat een oppervlakte van 1800 vierkante meter. Ir. van Osselen zei in zijn openingsrede, dat velen wat gemakkelijk onvriende lijke kritiek op de fabrikanten van sou venirs uiten. Er zijn inderdaad nogal wat souvenirs die niet bijzonder ge slaagd moeten worden geacht, maar ieder jaar valt er volgens hem verbete ring te bespeuren. Zolang honderddui zenden toeristen pas weten wat zij op hun reizen hebben gezien nadat zij thuis hun foto's hebben ontwikkeld, kan men niet verwachten dat het deze toeristen zullen zijn die naar het betere souvenir en, aldus de heer Van Osselen. reputatie van goede kwaliteit moeten opbouwen. Dat geldt ook voor de fabri kanten van tassen, koffers en andere le derwaren. De jaarbeursvoorzitter zei in dit verband, dat het instituut voor in dustriële vormgeving, de jaarbeurs en ook de stichting Gulden Vorm hun acti viteiten dan ook met grote belangstel ling zullen volgen. D' VLIEGTUIGEN EN VRACHTWAGENS Wellicht ook hulp voor economische projecten De Franse minister van defensie Pierre Messmer heeft verklaard dat Frankrijk Cambodja militaire uitrusting zal leveren en haar po litieke neutraliteit zal steunen. Welingelichte zegslieden hebben meegedeeld dat Frankrijks hulp onder meer zal bestaan uit vlieg tuigen en vrachtwagens. Cambodja heeft onlangs verdere Ame rikaanse hulp afgewezen en een beroep gedaan op de grote mogendheden om zijn politieke neutraliteit in Zuidoost- Azië te verzekeren. De Franse missie in Cambodja, die aangevoerd wordt door Messmer, heeft meegedeeld dat Frank rijk militaire en culturele hulp aan de regering van prins Norodom Sihanoek zal verstrekken zonder dat voorwaarden zullen worden gesteld. ECONOMISCHE HULP Een woordvoerder van de Franse mis sie zei voorts dat Frankrijk de moge lijkheid overwoog om aan het koninkrijk dat grenst aan de door het communisme bedreigde landen Laos en Vietnam, hulp te verlenen bij verscheidene economische projecten. Goed geïnformeerde zegslieden zeg gen dat de door Messmer toegezeg de Franse hulp onder meer zal be- Frankrijk schort invoer op van tafelappelen Na het besluit van de hondsregering om de beperkingen op de invoer van tafel- appelen van klasse I uit lid-staten der E.E.G. te verlengen heeft de Franse re gering soortgelijke vrïjwaringsniaatre- gelen getroffen. De Europese commissie heeft besloten Frankrijk voor de periode tot en met 12 januari 1964 te machtigen tot opschor ting van de invoer van tafelappelen van klasse I met uitzondering van ae volgen de variëteiten: Cox's Orange. Delicious (Golden. Red. Starking. Richared. etc.), 'Jonathan, Reinette (Du Canada. Reine des Rei- nettes. Du Mams. Champagne) Stayman Winesap. King David, James Grieve Boskoop. Calville. Kalterer. Black Ben Davis. Morgendtift. Lavina. Laxton Su perb, Ingrid Marie. dige actie doeltreffend kan worden ver breid. Cuba bracht deze stelling ook in derdaad in praktijk. Opstanden op het Latijnsamerikaanse vasteland werden wapens gesteund, zoals bijvoorbeeld in Venezuela, waar onlangs een grote wa penzending werd gevonden op een afge legen plek aan de kust. Deze gang vein zaken was natuurlijk ln strijd "met de vreedzame coëxistentiege- dachte van de Russen, maar daar trok ken de Cubanen zich niet veel van aan. Zij luisterden trouwens ook niet graag naar de Russische deskundigen, die hen een en ander probeerden bij te brengen op economisch gebied. Er zijn gevallen bekend van Oosteuropese experts, die wanhopig werden over de dwarse hou ding van hun Cubaanse gastheren. Ook in deze laatste situatie schijnt nu verandering te komen. Castro heeft een van zijn trouwste medewerkers, de mi nister van landbouw, dr. Carlos Rafael Rodriguez, naar Oost-Europa gezonden, teneinde zich daar op de hoogte te stel len van de landbouwkundige mogelijk heden. Waarnemers zien in die visite van Ro driguez echter niet alleen een werkbe zoek, maar tevens een poging om de Russen te bewegen ook financieel wat meer aandacht aan Cuba te schenken. Cuba zou willen, dat Kroesjtsjew eens flink in de portemonnee tast, want het kan gerust wat roebels gebruiken na het mislukken van de agrarische expe rimenten, zoals de nationalisatie van bedrjjven. die groter zijn dan 70 hecta re. wat op een enorm debiele zou zijn uitgelopen. Castro steeds meer gaat voelen voor vreedzame coëxistentie, bleek trouwens ook uit zijn gesprekje voor dc A.B.C.-microfoon. Hij zei namelijk niet te geloven in een verscherping van het conflict Moskou-Peking, omdat naar zijn mening communistisch China niet afwijzend staat tegenover vreedzame samenwerking. Niemand gelooft, dat Castro nu plotse ling een vriend van Aberika geworden is. Waarnemers menen eerder, dal Cas tro bang is voor de nieuwe vred es actie van Kroesjtsjew en voor de bereidheid bg president Johnson om op deze toe naderingspogingen in te gaan. Hij vreest wellicht, dat Cuba van deze hoopgeven de ontwikkeling het slachtoffer zal wor den. wanneer het koppig de zijde van communistisch China blijft kiezen. Hij heeft wat dat betreft immers teleurstel lende ervaringen met Rusland opge daan? Dat deze angst de achtergrond en die pere oorzaak vormt van zijn mildere houding ten opzichte van de Verenigde Staten kan men trouwens ook opmaken uit het feit, dat hij niet zo lang geleden nog verklaarde wel blij te zijn met de Amerikaanse vijandschap, omdat deze inspirerend werkte op de revolutionaire stemming onder de Cubaanse bevolking. Castro gaat er namelijk vanuit, dat Cu ba alleen vooruitgang kan boeken, wan neer de revolutie blijft leven. Door Ame rika van alles de schuld te geven en deze beschuldiging voortdurend te herhalen hield hij de revolutie op een zacht pitje warm. Waarschijnlijk acht hij nu echter de tijd Aan een zondagavond gehouden diner inj ?ekomen om het pitje onder zijn revolu- het koninklijk paleis noemde prins No-' tionaire pannetje nog iets lager te rodom Frankrijk een van de weinigedraaien en is hij noodgedwongen bereid vrienden van zijn land. Hij dankte ge- die kostbare vijandschap met Amerika neraal de Gaulle voor zijn noblesse en op te geven om niet van de wal in de realisme. Ook vertelde hij blij te zijn sloot te raken, dat Frankrijk na een lange periode van stilte weer een rol speelt in Azië, en dat het waarschijnlijk het enige land is dat! in staat is een brug te slaan tussen oost en west. staan uit een groot aantal trucks. J2 trainingsvliegtuigen, 6 tweemotorige bewapende verkenningsvliegtuigen en 100 verbouwde trucks. De Cambodjaanse marine zal waar schijnlijk ook enige hulp ontvangen. Frankrijk heeft Cambodja ook een kweekschool voor onderwijzers aange boden en een landbouwhogeschool. Messmer verzekerde dat Frankrijk Cam- bodja's neutraliteit steunt en achter het plan staat daarvoor een internationale conferentie te beleggen. Hij bood Cam bodja Frankrijks volledige diplomatieke steun aan om die neutraliteit te be werkstelligen. VERBAND TUSSEN PRIJS VOOR MELK EN HYGIËNE Minister Biesheuvel heeft het produkt- schap voor zuivel meegedeeld, dat hij met ingang van het in april a.s. begin- i nende melkprijsjaar een regeling "zal treffen, waarbij alle zuivelfabrieken ge- noopt zullen worden de uitbetalingen aan de veehouders te doen naar de hy giënische kwaliteit van de melk. Hiermee wil hij een voorlopig sluitstuk van eenvoudige constructie verbinden aan de huidige, geheel in de privaat rechtelijke sfeer liggende regeling var.) deze aangelegenheid. Deze regeling, al-, dus de minister, werkt naar algemeen inzicht niet bevredigend, omdat het niet mogelijk is gebleken deelneming door I - alle zuivelfabrieken te bereiken. Voor personeel in de groentewinkels tien procent De werkgevers- en werknemersorgani saties, partij bij de C.A.O.. voor de de tailhandel in aardappelen, groente en fruit, hebben overeenstemming bereikt over een verhoging van de lonen met 10Vc met ingang van 1 januari. In de maand januari zal nog nader overleg gepleegd worden over de verwerking van het minimumloon in de C.A.O. wel- ke zal gelden vanaf 1 januari 1964, als- j mede verdere wijzigingen in deze over- i eenkomst. FIDEL CASTRO .eilandbewoner tussen Oost en West... voelt U de gehele dag niet! Geen vrees meer, cal de geb:lsp!ool von het gehemelte losloot. Dentofix, het nieuwe, verbeterde, ontiseplische poeder 's morgens een weinig op de pioct ge« strooid - houdt het gebit de gehele dog onwrikbeor op zijn pioats. Geen onocn. genome smook. Dentofix verschaft U een gevoel von zekerheid bij hef eten, lochen, spreken en niezen. U vergeel, dot U eer» kunstgebil heeft. Verk.-ijgbccr in discrete neutrale plastic flacons, prijs f. 2,35, b;| apotheken en drogisterijen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 3