Sj mlS&L verkouden? Twee ontvluchte Franse gevangenen door politie Cadzand gearresteerd IX Tracee oost-west-route over Noord-Beveland BILT mm Met vuurwapens tegenover elkaar Twee Belgische stropers gevat bij Kamperland £f M ALMANAK WAARSCHUWINGSSCHOTEN HIELPEN ONMIDDELLIJK HONKBAL OP HET WITTE DOEK IN MIDDELBURG snuiten weg errrw NIEUW MODEL STAPHORST OP N00RD-BEVELANDS BRUGWEG ut6; V V'. 'fhliW s PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 7 JANUARI 1964 SCHOTEN KNALDEN OVER VERLATEN STRAND het tweetal af. De kleinste, ne, trok een revolver en bedreigc mee wachtmeester Van den Be zijn dienstpistool, •1 gee 1, sloe zijn belager te gen de gTond en nam hem vervolgens I het wapen af, dat later ongeladen bleek 3Iet getrokken pistolen hebben zÖn- Wachtmeester Van den Berg -- „„.„i.*st°nd echter alleen tegenover twee te- twee rijkspolitie-wachtmeesters uit Cadzand en Retranchement maan dag tegen het middaguur twee door Interpol gezochte Franse mis dadigers aangehouden, geboeid en opgebracht. Een knap staaltje po litiewerk, omdat de twee uit de ge vangenis van Boulogne sur Mer ontvluchte Fransen al dagen lang werden gezocht en opgejaagd door een legertje van meer dan Franse en Belgische politiemensen. De Franse misdadigers, die bij hun ontvluchting op oudejaarsavond een gevangenisbewaker zodanig toetakelden, dat de man enkele dagen in levensgevaar verkeerde, zijn de 29-jarige Jean Retourne uit Mont St.-Agnan en de 33-jarige Georges Veerlinck uit Roubaix. 'enstanders. En juist Veerl die alvast te arresteren, ging Retourne er vandoor, de duinen in en later het strand van Cadzand op. Veerlinck werd geboeid en voorlopig overgebracht naar ae woning van Van den Berg. die ter wijl zijn vrouw de voor- en achterdeur grendelde assistentie inriep van de groep Aardenburg en van zijn collega H. arstanje uit Retranchement. Binnen het kwartier was wachtmeester Kar- stanje in Cadzand. vernam daar wat ei aan de hand was en ging toen op zoek De villa .Leopold" te Cadzand, waar de ontsnapte Franse gevange nen hebben ingebroken en waar zij zich in de nacht van zondag op maandag hebben schuilgehouden. (Foto P.Z.C.) De rijkspolitie te Kamperland heeft zon dagmiddag twee Belgische stropers ge arresteerd, die hun praktijken uitoefen den in de Soelekerkepolder op Noord- Beveland. Zij bezaten geen geweerver gunning of een jachtakte, maar In hun auto trof de rijkspolitie een geladen ge weer aan en een zak met patrijzen, en kele fazanten en wilde eenden. De rijkspolitie ontdekte de Belgische au to in de afgelegen Soelekerkepolder tij dens een patrouilletocht. Ornaat men onraad vermoedde, werd de wagen aan gehouden en deed de politie de vangst van de vogels en het geweer. De beide inzittenden, de 38-jarige J. B. en de 30- jarige C. C. uit Turnhout werden na een verhoor weer op vrije voeten gelaten. De vogels en het geweer werden in be slag genomen. Ds. Boerma nam afscheid van Haamstede Na een verblijf van ruim vier jaar in Haamstede als predikant van de gere formeerde kerk, nam ds. C. M. Boer ma zondagavond afscheid van zijn ge meente in verband met zijn vertrek naar Rotterdam. De scheidende predi kant sprak over een tekst uit Colossen- zen 1 vers 23. Namens de kerkeraad en de gemeente sprak ouderling A. Slaager de predikant toe. Bij zjjn dank voor het vele werk, dat de predikant' voor de gemeente had gedaan, betrok hfl ook mevrouw Boerma. Ds. H. Schel ling sprak enkele woorden als consu lent en namens de classis Zlerikzee. Ds. L. Boer sprak namens de christelijk gereformeerde kerk en de hervormde :erk te Haamstede. Hierna voerde ds. i\ L. van Liere, hervormd predikant te Renesse het woord namens zijn gemeen te, maar ook als vriend van de schei dende predikant enkele woorden. Ds. F Don. secretaris van het strandpastoraat sprak de hoop uit, dat Haamstede weer snel een opvolger voor ds. Boerma zal hebben. Tot slot dankte ds. Boerma alle sprekers. Daarin betrok hij ook het voltallig aanwezige college van b. aan de hand was en ging toe 100 naar de tweede ontvluchte. se, Belgische en Nederlandse kust ge zworven, roofden en pleegden inbra ken om aan voeding en schuilplaat sen te geraken, totdat zij maandag morgen tegen wachtmeester H. VV. van den Berg in Cadzand opliepen. Die zag onmiddellijk dat het tweetal beantwoordde aan het opgegeven signalement van de ontvluchte mis- dadigers. Hoewel de wachtmeester! slagen gekregen. Na "hun vluchf" T-aS h£^ Mlzij steeds verder in noordelijke rii voor alle zekerheid zijn dienstpistool op; - - - - J bij zich gestoken. Hij gooide zijn fiets langs de kant van de weg bij het in aanbouw zijnde ge maal aan Cadzand-Haven en ging op Vanaf duinen van Cadzand zag hij de Frans man op het strand lopen, komend uit de richting van de haven. Maar zodra hij de politieman op zich af zag komen maakte hij rechtsomkeert om te vluchten. Ook wachtmeester Karstanje zag zich ge noodzaakt zijn vuurwapen voor de dag te halen waarmee hij twee waarschu wingsschoten in de lucht loste. Na het tweede schot bleef de in het nauw brachte Fransman s en keerde zich Karstanje gebaarde hem de handen in de hoogte te steken, waarna de arrestatie en het omslaan van de boeien vlot in zijn tweetal aan elkaar geklonken en overge bracht naar het gemeentehuis van Cad zand. Daar bekenden zij tegenover bur gemeester J. A. Leenhouts. dat zij inder daad uit de gevangenis van Boulogne waren ontvlucht Volgens hun verklarin gen hadden zij het in de gevangenis zwaar te verduren gehad en nogal wat Aeeuwse Bekend Wat moet Gouda een verrukkelijk plaatsje zijn'. Je kunt er bijvoor beeld je hele hebben en houen drie uur ongedeerd op het marktplein laten staan. Deze prestatie komt op naam van een Middelburgse familie, die een weekend in een aan de Markt ge legen hotel doorbracht. Eet waren genoegelijke Goudse dagen en het vertrek werd meer gesierd door een vrolijke, naar uitgelatenheid neigende stemming van „we gaan en dan gaan we ook" dan door een gedegen organisatie. De bagage werd naar het midden gedeelte van het marktplein ge-, bracht en nadat het gezinshoofd luchtig had gemaand: „Zet jij die koffers nog even in de wagen Jan" reden ze iceg. Na drie uur van onbekommerd rij genet ontdekten ze in Middelburg de lege kofferruimte. ,/Ja", zei Jan, ,/lat zou wel eens kunnen. Dat zou best eens kunnen. Het zou bijvoorbeeld best mogelijk zijn dat ze nog op de Markt in Gouda staan." Ze stonden er nog. Het telefoongesprek met de hotel portier verliep bemoedigend. ,Ja meneer die heb ik een kwar tier geleden binnengehaald ze kwamen me al bekend voor." noordelijke richting opgejaagd. Donderdag jl. werden zij naar wij daarover uit België vernamen in de buurt van het badplaatsje Den Haan gesignaleerd, waarna 200 rijks wachters poogden hen te omsingelen. Dit gelukte niet, evenmin als 's avonds tus sen Klemskerke en Blankenberghe. In de loop van vrijdag op zaterdag moeten zij in de nabijheid van het Zwin de Ne derlandse grens zijn overgestoken Za terdagmiddag rukte de rijkspolitie daar voor het eerst uit op een seintje dat de twee gezochten zich in de buurt van Cadzand hadden vertoond. Overal werd gezocht. In de duinen en bunkers en ook in verlaten bungalows en zomerhuisjes. Tot gisteren was er evenwel geen spoor van het tweetal te vinden. Waar ze wel waren geweest, vertelden ze aan burge meester Leenhouts. Blanke top In de nacht van zaterdag op zondag had den de heren zich door een ingedeukt raampje toegang verschaft in de wafel- bakkerij op het Cadzandse duin tegen over hotel „De blanke top". Daar had den zij overnacht en zich tegoed gedaai aan overgebleven etenswaren en dran ken van een daar vorige week gevierde bruiloft. Ook waagden zij zich in enkele winkels voor het inslaan van proviand hetgeen zij met Frans geld betaalden. Hoewel het signalement van het tweetal steeds aan de politie werd doorgegeven, wisten zij zich toch nog de gehele zondag schuil te houden. Zondagnacht braken zij in in de niet bewoonde villa „Leopold" aan de hebben zij zich te goed gedaan aan onder andere wijn en advocaat, terwijl daar voorts een vijftal lege wortelblikjes werd aangetroffen. Bij beide inbraken bleek dat het de Fransen steeds om voeding en onderdak ging omdat tot gisteravond niets werd vermist. Kort na hun arres tatie werden de twee Franse misdadi gers beiden hebben een uitgebreid strafregister voornamelijk wegens ge pleegde diefstallen overgebracht naar het groepsbureau te Aardenburg Van daar vertrokken zij met twee wacht meesters om drie uur naar Breskens. Op het Veerplein te Breskens werden zrj overgeladen in een arrestantenwagen die hen met de boot van tien voor hall vier verder transporteerde naar Middel burg, waar zij werden voorgeleid voor de officier van justitie. Wat er verder met de twee gearresteerden gaat gebeuren, is nog niet bekend, omdat zij wegens ge pleegde misdaden worden gezocht door de Franse. Belgische en Nederlandse po litie. Uitlevering Na hun ontvluchting hebben zij aan de Belgische kust een reeks (liefstallen ge pleegd. Het parket uit Brugge zal daar om de Nederlandse justitie om uitleve- vragen. Op zijn beurt zal de Franse -itie ook uitlevering vragen. De da ders zullen uiteindelijk voor een Frans Assizenhof moeten verschijnen voor het neerslaan van de gevangenisbewaker. In de Zeeuws-Vlaamse grensstreek heerste reeds ongerustheid onder de bevolking omdat men vermoedde, dat de misdadigers een goed heenkomen zouden hebben gezocht in ons land. Reeds vele keren had de politie van Cadzand telefoontjes van particulie ren gekregen, die meenden de man nen te hebben gezien. Gistermorgen werd er gebeld, dat twee onbekenden zich ophielden in de buurt van het Havenplein, een dorpsgedeelte, dat "s winters volkomen uitgestorven is en waar in deze tijd alleen gesloten vakantieverblijven hotels e.d. te zien z(jn. Sober relaas Twee politiemensen voltooiden werk van honderden collega's „Toen dat kleine mannetje met zijn hoed op plotseling zijn revolver op me richtte, dacht ik dat het met me gebeurd was", zei wachtmeester eer ste bias H. W. v. d. Berg uit Cad zand ons, nadat hjj gisteren op nogal opzienbarende wijze de eerste van de ontvluchte Franse gevangenen had gearresteerd. De berichten, als zou hij met zijn fiets de Franse misdadigers hebben neer geslagen, verwijst hij naar het rijk der fabels, evenals het verhaal, dat zijn vrouw een van de gearresteerden onder bedwang had gehouden, toen verlof en was in burger, maar omdat de geruchten aanhielden, dat de twee gezochte Fransen zich hier in de buurt ophielden, had ik mijn dienstpistool bij me gestoken. Toen ik het tweetal bij de haven zag lo- Een, herkende ik ze onmiddellijk aan et signalement. Ik gooide mijn fiets langs de kant van de weg en ging op ze af. Toen trok die kleine zijn re volver. Ik dacht, nu het is met me gebeurd, maar er kwam geen schot het wapen bleek trouwens leeg te zijn zodat ik zelf mijn pistool trok WACHTMEESTER KARSTANJE ..braaf in de lucht.. en zijn wapen afnam. Die knaap ging meteen tegen de grond. Maar omdat ze met zijn tweeën waren, besloot ik eerst die andere man te arresteren en juist toen ik me daar mee ging bemoeien, ging de knaap die de revolver had getrokken er vandoor. Over de dijk het strand op. Nadat ik mijn arrestant had geboeid en naar huis gebracht, ben ik er na tuurlijk bijgebleven, ook toen Kar stanje kwam. Zware jongen „Ik wist dus. dat ik een zware jongen zou ontmoeten", vertelde wacht meester eerste klas H. Karstanje uit Retranchement. die onmiddellijk zijn Opnieuw* zal zaterdagmiddag in Zeeland de lionkbalsport zijn te zien. Nu echter niet op het groene veld zoals enkele maanaen geleden tijdens een demonstra- tiewedstrijd in .Middelburg maar op hef witte doek. In de aula van de rijk» kweekschool te Middelburg worden na melijk zaterdagmiddag om twee uur ir structtefflms over het honkbal vertoond. Leden van de technische commissie van de Nederlandse honkbalbond zullen voor de explicatie zorgen. Bovendien kan men zich tijdens deze middag opgeven voor een trainerscursus, die bij voldoende deelneming geleid zal worden door de coach van het Nederlandse team Archie Allen. Iedere belangstellende kan zater dagmiddag de filmmiddag bezoeken. Onder meer zullen aanwezig zijn leden van dc sportverenigingen Zeeland Sport. VC Vlissingen en EMM, die reeds te kennen hebben gegeven een honkbalaf deling te willen oprichten. In Middel burg en Vlissingen zijn inmiddels reeds initiatieven te nemen om een honkbal vereniging op te richten. Brood reeds 8 januari twee cent omhoog Van de zijde van de bakkerijcommissie Zeeland wijst men ons er op, dat de broodprijs niet vanaf 9, maar vanaf 8 ja nuari a.s. met 2 cent omhoog gaat. Advertentie Schuurtje uitgebrand In „Het poldcrtje" onder Hoofdplaat is zaterdagavond rond half acht brand uitgebroken in een landbouwschuurtje van de heer N. P. Het schuurtje zat vol met vlas en hooi, terwijl er ook enkele landbouwwerktuigen opgeborgen waren. Hoewel de brandweer van Hoofdplaat nog uitgerukt is, was het houten schuur tje dat bovendien een rieten dak had, niet meer te redden. Het gebouwtje brandde tot de grond toe af. j Wanneer de plannen voor de nieuwe weg over Noord-Beveland van Goes naar de Oosterseheldebrug worden uitgevoerd, zoals I de provinciale waterstaat die nu op papier heeft, zal daarin een I bijzonder type aftakking worden opgenomen. Een voor Neder- land geheel nieuw model „staphorst", rijbaan-verdubbeling met mogebjkheid tot het verlaten of betreden van de weg. Op het punt, waar de oost-west-weg haaks op de nieuwe brugweg zal j uitkomen, heeft men zich zo'n rijbaanverdubbeling gedacht met een middenbermbreedte van ongeveer 25 meter. Voor lange vrachtwagencombinaties of trekkers met (dubbele) aanhang wagens zal dit een belangrijke maatregel zijn. Die kunnen dan op de weg, die de middenberm doorsnijdt staan zonder dat er iets „buitensteekt". In de hearing maandagmorgen is een dergelijke „staphorst" ook voor drie andere belangrijke kruisingen in het tracee voor de oost-west-weg bepleit. Met name van landbouwzijde werd hierop aangedrongen om het landbouwtransport met aardappe len. bieten en van en naar de groen voederdrogerij zo veilig moge lijk te maken. Ook de rijksverkeersinspectie was er een voor stander van, in het bijzonder voor de bussen van de lijndiensten naar de dorpen en voor de Deltarondritten. PERSONENWAGEN DOOK NA BUITELING WATERGANG IN: VLISSINGER ONGEDEERD Ter hoogte van de Piet Heinstraat te Middelburg is maandagavond omstreeks kwart over zeven de Vlissinger J. G. S. op de Nieuwe Vlissingseweg met zijn personenwagen van de weg af geraakt, over de kop gegaan en in de naast dc weg gelegen watergang terecht geko men. De bestuurder bleef ongedeerd. De wagen werd ernstig beschadigd. Een kraan wagen moest er aan te pas komen om het voertuig op het droge te brengen. S. kwam uit de richting Vlis singen. Het ongeval gebeurde toen hij bij een inhaalmanoeuvre vermoedelijk een te hoge snelheid bereikte. Wielrijdster gewond Bij een valpartij van vier wlelrfldsters op de Veerweg in Kamperland werd zondagmorgen mevrouw B. K. ernstig aan haar schouder gewond toen een achterop komende auto, bestuurd door mevrouw M.-M., ondanks krachtig remmen, haar niet meer kon ontwijken. Nadat dokter V. t' Hart mevrouw B. had verbonden werd zij voor verdere behandeling overgebracht naar het zie kenhuis in Goes. Operettevereniging met spel van Offenbach Na „Ein Walzertraum" heeft de actieve Goese operettevereniging een nieuw stuk op het repertoire genomen. De le den leggen de laatste hand aan de re- -"itities van de operette ,La fille du tam- iur-major" van Jacques Offenbach. Vrijdag 17 en zaterdag 18 januari ko men zij er mee voor het voetlicht. De uitvoeringen in „De Prins van Oranje" beginnen om half acht. Zielental Grijpskerke nam af met 4 Het zielental van de gemeente Grijps kerke nam in het afgelopen jaar af met 4. Op 31 december 1962 bedroeg het aantal ingezetenen 808 (430 mannen en 378 vrouwen). Dit aantal vermeerderde door geboorte met 18 (9 mannen en 9 vrouwen) en door vestiging met 27 (13 mannen en 14 vrouwen)het vermin derde door overliiden met 7 (5 mannen en 2 vrouwen) en door vertrek met 42 (21 mannen en 21 vrouwen). Op 31 december bedroeg het inwonertal dus 804 (426 mannen en 378 vrouwen). Er werden 6 huwelijken voltrokken, er wer den geen echtscheidingen ingeschreven. collega te hulp was gesneld. „Toen ik boven op het duin kwam, zag ik de Fransman op het strand lopen. Hij kwam uit de richting van de ha ven, maar zodra hij me zag, ging hij op een holletje terug. Op dat moment heb ik twee schoten in de lucht gelost als waarschuwing. Het hielp onmiddellijk. Hij stak braaf zijn handen in de lucht en toen was het een klein kunstje om hem de boeien om te slaan. Bij collega Van den Berg hebben wij ze aan elkaar geklonken en daarna overgebracht naar burgemeester Leenhouts in het gemeentehuis XUhis het sobere relaas van de twee kor daat opgetreden politiemensen, die binnen het half uur presteerden het geen een paar honderd Franse en Belgische collega's na dagenlang speuren niet is gelukt. Beide politie mannen waren van het gebeurde wel even ouder de indruk. Geen wonder. In Cad/.and of Retranchement behoef je niet zo vaak een pistool te trek ken. Laat staan, dat ze je er zo'n ding onder de neus drukken. CSIoi van pagina 1 provinciaal bestuur. Ik verzeker U, dat aan uw opmerkingen zeer veel aandacht zal worden besteed. En ik hoop, dat de weg er spoedig zal liggen". Zes ton per km Hoe spoedig dat viel maandagmor gen nog met geen mogelijkheid te zeg gen. De nieuwe dwarsweg hij zal het eiland over de lengte ongeveer in tweeën „snyden" worat een kostbaar pro ject. Voor het ogenblik becijferde de heer Van Dongen de kosten op 600.000 per strekkende kilometer. De weg zal al le bebouwde kommen op ruime afstand passeren. Het beloop ervan is veel korter dan de huidige verbinding en vooral ook voor het toerisme naar het Veerse Meer. De weg zal een kruinbreedte krijgen van 18,5 meter. De verharde hoöfdrljbaan is 6,5 meter breed gedacht. Verder een rijwielpad van drie meter breed. Dit fietspad zal alleen ontbreken op het traject tussen de aansluiting op de nieuwe brugweg cn de kruising met de weg Colijnsplaat-Kortgene. Daar kan het langzame verkeer namelijk gebruik maken van de dijk lussen de Nieuw Noord-Bevelandpolder en de Frederiks- polder. Uitdrukkelijk werd aan het begin van deze „hearing" in het raadhuis van Kortgene gesteld, dat uitsluitend op merkingen over het tracee werden ge vraagd en niet over de technische uit voering. Maar het bleek onvermijdelijk. Via ducten. parallelwegen, klimmende dammen van de akkers af, kruisin gen alles opdat het landbouwver- keer en het overige verkeer elkaar niet in de wielen zouden rijden. Het waren evenzovele wensen op deze hearing van evenzovele of soms nog meer kanten. „Als U zegt, maak er een autoweg van. dan komt U precies in ons straatje", repliceerde ir. W. de Beijl, hoofdingenieur directeur van provinciale waterstaat dadelijk. Sa men met ir. M. de Vink, de directeur van de Provinciale Planologische Dienst flankeerde hij de gedeputeer de. moet worden opgezet. Het tracee vond nergens tegenkanting. Dat kon ook moeilijk anders op deze „hearing": het tracee is van Noord-Be- veland afkomstig. Mede op initiatief van de heer S. van Langeraad uit de voorbe reidingscommissie voor de ruilverkave ling. In de wandeling had men zijn naam er al aan verbonden, maar dat" wilde hij toch liever in deze bijeenkomst ongedaan maken. j r ...in het niets" WACHTMEESTER VAN DEN BERG dug verlof De vette lijn van oost naar west op dit kaartje is het tracee voor de nieuwe wegverbinding over Noord-Be veland. Aan de linkerkant geeft deze aansluiting op de weg over de Veerse Gatdam, enige tijd geleden tot benoorden Kamperland gereedgekomen. In de rechterhoek van het kaartje komt de nieuwe 11 kilo meter lange weg haaks uit op de toekomstige route GoesOosterseheldebrug over Noord-Beveland. Het tracee voor de nieuwe oost-west weg zal in het ruil verkavelingsplan voor de streek worden gepast. De vloeiende lijn, die Noord-Beveland in de lengterich ting als het ware in tweeën verdeelt, zal heel wat kronkelmoeilijkheden door of juist langs de dorps kernen oplossen. De stippellijnen geven de bestaande wegen aan. In de rechterhoek van de kaart van on nieuwe autoweg tussen de brug over de Zandkreek- der naar boven de lijn, die het tracee vormt voor de sluis en de Oosterseheldebrug, ten noorden van de veerhaven beginnend. •A „Een mooi plan" prees burgemeester A. A. Schuit van Kortgene. „Maar er zullen natuurlijk wel enkele jaren mee gemoeid zijn. En hoe moet dat dan wanneer de Oosterseheldebrug wordt opengesteld en het verkeer over Noord-Beveland veel intensiever wordt Van de nieuwe brug weg tot aan Kortgene zat het wel luk ken. Daar wordt de weg flink verheterd. Maar even voorbij Kortgene loopt deze I weg uit in „het niets" van de liestaande j provineiale weg, die zich door het dorp Wissenkerke wringt. Zolang de nieuwe „gulden middenweg" er niet ligt zullen de moeilijkheden hier toch moeten wor den opgevangen. Gedeputeerde Van Dongen zag een mo gelijkheid: misschien kan een urgentie worden gegeven aan het meest weste lijke deel van de nieuw aan te leggen weg, tussen het kruispunt met de oude weg Kamperland-Wissenkerke en het kruispunt met de oude weg Wissenker- ke-Geersdijk. Een gevaarlijke boog kan dan worden afgesneden. En wat betreft de oude weg van dit laatste kruispunt tot aan Kortgene: zolang die bjj druk verkeer nog gebruikt moet worden als hoofdader kan misschien een fietspad erlangs een oplossing brengen.- Het tracee voor de weg, die Noord- Beveland in de toekomst uit de ver keersmoeilijkheden moet helpen, heeft maandagmorgen een goede ont vangst gehad op de „hearing". Het volgende gesprek erover zal dat met de belanghebbenden zijn. De commis sie van schatters kan aan het werk. Wat op het ogenblik aan de wegen VERWACHT. WEINIG VERANDERING Veel bewolking met plaatselijk enige neerslag en hier en daar mist. Matige tot zwakke wind uit westelijke richtin gen. Dezelfde temperaturen als gisteren of Iets lager. ZON EN MAAN. 8 januari Zon op 08.47 onder 16.46 Maan op 02.21 onder 13.08

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 2