PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT V.S. WIJZEN RUSSISCH VOORSTEL AF President Johnson acht zienswijze jet-regering van Sowj< niet objectief genoeg Boze vissers dreigen met „echte" staking Kanaal Terneuzen-Gent wordt elke dag stukje breder en dieper Igfpf KROESJTSJEW„Geen geweld bij territoriale geschillen Ultimatum loopt maandag af Vergadering van erkende bonden liep leeg RIJKSBEMIDDELAARS ONGERUST OVER DE LOONONTWIKKELING Zeg maar ja legen de provincie Nederlandsche bank verhoogt disconto President Johnson wil bezuinigen op ruimtevaart 207e jaargang - no. 3 Zaterdag 4 januari 1964 Plan voor toeristisch WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN centrum in Hulst Directie: F. v Walstraat 58- 2911: Zlerlkzee: red. tel. 2425, adm. tel. 2094. Adv. pr. 32 ct.' p. de Velde, P. B. den Boer en W. de Pagter. Hootdredactle: W. Leertouwer en G. A. de Koir. Abonnementsprijs 75 cent per week. 9.75 per kw.; Jranco per post 10,— p. kw Loue nummer» :s ct. Bureau»: VlLiunger.: ïr ium JÜÏÏ8'..ad*" 3617/3^3'. Middelburg: Markt 51. tel. 3841 (b ?.g. red. .2078/3169. adv. 2375>; Goes. Gr. Markt 2. tel. 6140 'b.ï.v red. 7M3. adv 5213): Oov tb org: tel. 2395: Terneuren: AnenaatMraal 2. - 'anet. Kleine adv /ma*. 8 regels» 32 ct p. regel (min. 1.60). .Brieven bur. van dit blad" 25 cL meer. Giro 3T Min. p. adv. 4,80. Ingez. i 0 P.Z.C.. Middelburg. Grote orde j Vrijdagmiddag is brand uitgebro- i ken in een iconing boven een kle- dingmagazijn op de Amsterdamse Nieuwen dijk. De beide verdiepingen boven de winkel brandden geheel uit; de winkelinventaris liep ernsti ge waterschade op. Een beeld tij dens het blussingswerlc. Premier Kroesjtsjew van de Sowjet-Unie heeft in een giste ren gepubliceerd beroep op re geringshoofden gepleit voor een uit vier punten bestaande over eenkomst op grond waarvan het gebruik om territoriale of grensgeschillen op te lossen zal worden verboden. Het 4000 woorden tellende be roep was gedateerd op 31 de cember 1963 en de boodschap was tijdens de laatste 48 uur overhandigd. Het Amerikaanse ihinisterie van buitenlandse za ken heeft verklaard dat Kroesj tsjew het probleem der territo riale geschillen niet objectief stelt en dat zijn voorstel daar om een teleurstellend antwoord kan worden genoemd op presi dent Johnsons oproep om de vrede nader te brengen. In de verklaring, die door een woordvoerder van het ministe rie werd voorgelezen, wordt ver der gezegd, dat de V.S. de bood schap echter nauwkeurig zullen bestuderen, te zamen met hun bondgenoten, om na te gaan of er stappen kunnen worden ge daan die kunnen bijdragen tot een vermindering van de span ningen in de wereld. In officiële Amerikaanse kringen zegt men dat het woord ..objectief" in de Amerikaanse reactie is gebruikt om aan te duiden dat Kroesjtsjew in zijn boodschap slechts zijn eigen ver sie heeft gegeven van de manier waarop territoriale geschillen in de wereld dienen te worden opgelost. Kroesjtsjew stelde de wereldleiders voor: Een internationale overeenkomst te sluiten waarin de verschillende regeringen het gebruik van geweld om territoriale en grensgeschillen op te lossen zouden verwerpen. O Plechtig te beloven geen geweld te gebruiken om wijziging te brengen in bestaande grenzen. Te verklaren dat verschillen in sociale stelsels, de afwezigheid van diplomatieke betrekkingen en een situatie waarin landen elkaar niet erkennen geen enkele mogendheid mogen dienen tot reden om de gren zen van een ander land te schenden. De oplossing van grensgeschillen door vreedzame middelen en conform Kroesjtsjew is van mening dat een akkoord, zoals door hem voorge steld, grote orde zou brengen in de internationale zaken en het vin den van oplossingen voor andere essentiële problemen zou verge makkelijken. Afgezien van het ontwapeningsvraagstuk moet men ook zijn inspanning vergroten om haarden van spanning en acute wrijvingen in de betrekkingen tussen de staten uit de weg te ruimen. De gevaarlijke wrijvin gen ontstaan het meest door ge- biedsaanspraken en grensgeschil len, aldus de Sowjet-premier. sen staten van dezelfde aard zijn. Als voorbeeld noemt hij Taiwan For mosa). Dit eiland maakt sinds oude tijden deel uit van de Chinese staat. Er moet een einde komen aan de on wettige bezetting van Taiwan door Amerikaanse militairen. Het eiland is een onvervreemdbaar deel van de vrijde staten op hun gebied dat nog onder het koloniale juk zucht zijn on miskenbaar rechtvaardig. Voorts moeten alle militaire bases op buiten lands grongebied worden opgeruimd. Geen geweld De gebiedsaanspraken van de „wraakzoekende kringen" van be paalde staten die de aanvallers in de tweede wereldoorlog waren moeten worden afgewezen als onverenigbaar niet de belangen van de vrede, omdat er uit deze aanspraken slechts een nieuwe wereldoorlog kan ontstaan. De Sowjet-premier merkt nog op dat men moet afzien van geweld bij de regeling van de kwestie der hereni ging van staten als Korea, Vietnam cn Duitsland. „Barnum and Bailey komt" is de titel van een reportage in het P.Z.C.-zaterdagnum- mer, een reportage over het grootste circus van de Ver enigde Staten, dat in een tijd van tanende circusglorie de traditie van anderhalve eeuw Amerikaans stuntwerk hoog houdt. Op pagina 11. Voorts op Pag. 2. Zoeken naar overlevenden festaakt en hulde voor Wemel- inges adjudant L. de Best. Pag. 3. S.E.R.-voorzitter over loonvorming. Pag. 5. Kerkdiensten. Pag. 7: Sammy wil naar Durban en verhoging premie vrijwillige ziekenfondsverzekering. En in het zaterdag hu mmer Pag. 11: Barman and Bailey komt en Reiger als eerste dwars over Afrika", een herinnering aan de gedenkwaardige K.L.M.-vlucht van een kwart eeuw geleden; Pag. 12: Letterkundige kroniek. „Uniek systeem van kunstsprei ding" en „Tover van Toon Her mans"; Pag. 13: Onze. Gast", waarin dit maal een Zeeuwse Wener, Paul van Beleen, aan het woord is, „Modernste toneel ter wereld" en ..Honte-bolwerk in Zeeland" over de Middelburgse roeivereniging van die naam; Pag. 1!,. De kerken en de maat schappij met een artikel over het Chanoekafeest bij de joden, „Zen ding staak vooi jonge Fries in Afrika", de reis van paus Paulus naar het Heilige Land en „Stem men uit de Kerken" over de Hu- genotententoonstelling in Delft; Pag. 15: „Tijdperk van de Stenen- brug" een wandeling rond de Goe- se binnenhaven „Razend geheim" over nieuwe ontwikkelingen bij de Duitse spoorwegen en ile puzzel- Pag. 17„Zeven dagen televisie' met Greta Keller is terug" en „Prof. J. Pen als radioman" Pag. 10: Financieel nieuws, strips en feuilleton. De situatie in de visserijwereld is gisteren verscherpt, nadat de niet J erkende bedrijfsorganisatie voor j zeevarenden tijdens een druk be zochte vergadering een ultimatum I heeft gesteld aan de rederijen: I wanneer zij vóór maandagochtend 8 uur niet hebben toegezegd de eisen van de ontevreden vissers te zullen bespreken, zal een defini tieve staking worden uitgeschre ven. Deze uitspraak werd gedaan, nadat eerst de drie erkende vakbonden hadden getracht een vergadering te beleggen. Toen leden van deze vakbonden echter eisten, dat ook een 400-tal niet-leden die buiten stonden werden toegelaten, weigerden de besturen dit. Daarop stroomde de zaal leeg. Op de vergadering van de niet-erken- de bond werd het consigne gegeven, dat ook voor maandagmorgen niet mag worden uitgevaren, zolang de bereidverklaring van de reders er nog niet is. Bij de Scheveningse haven zou de afgelopen nacht gepost wor den. De bezwaren van de bedrijfs organisatie voor zeevarenden zijn thans niet meer gericht tegen de IJmuidense rederijen. Op trawlers van deze rederijen mag wel worden uitgevaren. Eisen De eisen werden opgesomd door de heer C. Blok, voorzitter van de commissie, die in de donderdag gehouden vergade ring van de bedrtffsorganisatie voor zee varenden is gevormd. Deze eisen zijn: een vaste gage van 400 per maand. (Aanvankelijk was ƒ300 geëist, in de vergadering van gisteren werd dit echter verhoogd). Per man een aandeel van één proeent in de besomming voor verse haring en van 1 3 procent voor zoute haring: 54 vakantiegeld per maand van vakantiebonnen: vergoeding voor de zondagen en het instellen van minimum prijzen voor de vangst. BRIEF AAN STICHTING VAN DEN ARBEID Het college van rijksbemiddelaars vreest, dat de lonen dit jaar meer zullen stijgen dan met gemiddeld 10 procent, het percentage dat is genoemd in het jongste loonakkoord. Overschrijding van gemiddelde van 10 pet. gevreesd Een aantal kranten in de wandeling meestal „landelijke bladen" ge noemd heeft uitvoerige besprekingen gewijd aan de galapremière van Sonne- velds one man-show ln Amsterdam, al dus de indruk wekkend alsof Sonneveld na maanden van voorbereiding eindelijk een eerste voorstelling kon geven. Een merkwaardig misverstand. Weliswaar Ls de show van Sonneveld voor Amster dam nieuw, maar niet voor diverse plaatsen buiten de hoofdstad. Met an dere woorden: Amsterdam komt ln dit omzicht achteraan. Om een voorbeeld uit eigen omgeving van een eerdere In een brief aan de Stichting van den Arbeia, waarin het college aan zijn on gerustheid uiting geeft, wordt gezegd, dat de IU procent niet als een" norm wordt beschouwd, maar als een mini mum. Gewezen wordt op een aantal nieuwe cao.'s, waarbij de loonkosten stijgen met 15 tot 20 procent. Met name worden in de brief genoemd de c.a.o.'s voor de houtbewerl autobuschauffeurs en de A.K U. Om het percentage van 10 procent te kunnen overschrijden, beroept men zich op de iVoor de Algemene Kunstkring Sonneveld onlangs dezelfde avond ge geven, een optreden dat uitvoerig ln de P.Z.C. is besproken. Hoe komt nu het het eigenlijk eerst op Gevaar Door deze gang van zaken bestaat het gevaar, aldus het college van rijksbemiddelaars, dat de loonontwik keling niet blijft binnen de grenzen van het accoord, die door de regering aanvaardbaar z(jn geacht. Volgens het college is het denkbaar, dat bij zondere invloeden een rol hebben ge speeld bij de contracten, die het op het oog heeft. Maar het vraagt zich Rijksbemiddelaars hebben daarom het loonbureau van de Stichting van den Arbeid opdracht gegeven na te gaan in welke bedrijfstakken op grond van de ontwikkeling in het verleden een beroep op achterstand verwacht kan worden en waar dit beroep gegrond kan worden geacht. Het college heeft becijferd, dat bij de huidige stand van zaken en bij de voor zichtige veronderstelling, dat in het bouwbedrijf de loonkostenstijging 16 procent zal bedragen, dat dan al 1 mil joen werknemers, dat is 40 procent van het totaal, meer dan 12 procent loons verhoging zal krijgen. Daar boven op komt nog de mogelijkheid om per onderneming van de overeenge komen lonen naar boven af te wijken. Het college wijst erop, dat alleen de mo gelijkheid daartoe is geschapen, maar dat er nu ook al het voorstel i.s om in een bepaalde bedrijfstak voor alle onder nemingen verplicht een afwijking van vier procent naar boven voor te schrij- födlltllj K Senator Goldwater aspirant-kandidaat Ultimatum J De Amorikaanse senator Barry Gold) Toen het ultimatum werd voorgesteld, ter heeft gisteren officieel aangekon- staken velen, doch lang niet alle aan wc- digd, dat hij ernaar wil streven om door zigen hun hand op om hun instemming de republikeinse partij kandidaat te kennen te geven. Slechts één der aan- worden gesteld voor de presidentsver- wezigen stak zijn hand op toen gevraagd I kiezïngen van dit najaar. Hij deed zijn werd wie tegen was. In eerste instantie mededeling voor zijn huis in I'hoenix, had een der vissers een ultimatum van Arizona, aan het eind van een besloten 24 uur voorgesteld. Het bestuur wilde vergadering met dertig vooraanstaande de reders echter wat meer tyd geven. republikeinen in zijn staat. K.L.M.-COMMISSARISSEN EIND 1963 AFGETREDEN De K.L.M. heeft bevestigd, dat dr. ir. F. Q. den Hollander en ir. P. Tromp op 31 december j.l. hun lidmaatschap van de raad van commissarissen van de K. L..M. hebben beëindigd. DOOR VIER GROTE ZUIGERS Rustig winterweer (Van onze weerkundige medewerker.) De hogedrukgebieden schijnen dit jaar grote plannen te hebben, want deze eerste week van het nieuwe jaar geeft een zeer stabiel en omvangrijk hogedrukgebied te zien, dat vrijwel geheel Europa beslaat. Het brengt een rustig en droog weekeinde met zonnige pe rioden en slechts wat lichte vorst. Mistgebieden boven Noord-Frank rijk. die vrijdag de temperatuur in Parijs om het vriespunt hiel den. komen wat dichterbij. In ge bieden waar het overdag zonnig is, mag van fraai winterweer wor den gesproken. De sneeuwkans blijft in geheel Europa vrij klein, hetgeen voor de wintersport in het Alpengebied een grotere teleur stelling zal zijn dan voor ons verstand ln de wereld als zou in I Amsterdam de première zijn gegaan Wij geloven dat hier sprake is van een vreemde bewustzijnsvernau wing bij velen in en rond Amsterdam. Zij leidt ertoe dat men deze plaats ver eenzelvigt met Nederland: pas als er iets zien in het kleine wereldje van de hoofdstad afspeelt, acht men het van voldoende nationaal niveau om er aan dacht aan te besteden, pas dan ook kan men (in het geval van theatervoorstel lingen) spreken over een „première". Een soort stedelijke vorm van kleine mannetjes-provincialisme. Soms is deze afwijking besmettelijk, zodat ook kun stenaars er onder gaan lijden: Wim Sonneveld bijvoorbeeld was er bijna aan bezweken. Nadat namelijk zijn optreden in Middelburg was bepaald, stelde hij via zijn Impresario de voorwaarde, dat bij zijn optreden geen pers aanwezig zou mogen zijn. Nee. dat bleef voorbehouden voor Amsterdam, voor de „echte" pre mière. Toen men ons van deze voor waarde op de hoogte bracht hebben wij echter de impresario meegedeeld vol strekt geen rekening te zullen houden met deze els. Première of geen pre mière. Amsterdam of geen Amsterdam: het optreden van Sonneveld behoorde in ons blad te worden besproken. Wij voe len er niets voor om Zeeland (of welke andere provincie ook) te beschouwen als een soort (voor de pers afgesloten) proefterrein ten behoeve van 'een Am sterdamse galapremière. Om pater Ve- nantius te variëren: „Zeg maar ja tegen de provincie, meneer Sonneveld". Het geen hij overigens gedaan heeft, want de voorwaarde werd ingetrokken. Deze cabaretier is een te charmante en te intelligente man om niet in te zien dat het provincie-proefstomen toch eigenlijk niet door de beugel kan. En daarom werd zijn Middelburgse optreden een „gewone" voorstelling, zonder enige be perking. Niettemin ls thans in landelijke bladen de indruk gewekt, dat meneer 'Son neveld nu pas première heeft gegeven, terwijl het ln werkelijkheid al om de zoveelste voorstelling ging. Nogmaals, het is een voorbeeld provincialisme in een grotere stad. Overigens zijn er in Amsterdam gelukkig ook mensen, die van dit verschijnsel helemaal geen last hebben. Ruim een maand geleden had één onzer redacteuren een vraaggesprek met Anton Kersjes en uit diens mond tekende hij toen de volgende uitspraak op: ..Een provincie is geen proefkonijn. Als ik een concert geef kunnen de men sen een volwaardig concert verwachten. Dit in tegenstelling tot vele cabaret- en variétégezelschappèn, die hun program ma eerst in de provincie gaan uitpro beren" Een svmpathieke. maar vooral iuiste uitspraak: de rest van Nederland is geen proefkonijn voor Amsterdam. De Nederlandsche Bank heeft het officiële wisseldisconto met ingang1 van maandag 6 januari verhoogd met een half procent en daarmee gebracht van drie en een half op vier procent. President Johnson heeft bekendgemaakt dat hij overweegt de programma's voor het kern- en ruimteonderzoek met ver scheidene honderden miljoenen dollar in te krimpen. Het Amerikaanse plan om tegen 1970 een mens op de maan te laten landen, zal niet worden opgegeven. De Amerikaanse president zei de be groting voor het belastingjaar 1964 1965 op omstreeks 100 miljard dollar te willen houden. Hij maakte bekend, dat de begroting voor de landbouw zal worden verlaagd. De president zal de begroting later in januari naar het congres zenden. Rondweg om Sluiskil in april open Als een stel onverzadigbare slokoppen liggen halverwege het kanaalgedeelte Terneuzen- Sluiskil vier reusachtige cutter zuigers, die met hun enorme happen de vaarweg van en naar Gent dagelijks een stukje bre der en dieper maken. Het zijn de „Ammerstol", „Brakman", „Kampen" en de tijdelijk in Bel gië geleende „Arlesienne", die in opdracht van rijkswaterstaat door de bekende Nederlandse aannemingsmaatschappij Zanen Verstoep zijn ingezet om de fei telijke verbreding en verdieping van het kanaal uit te voeren. Een spectaculair karwei, dat na jarenlange, doch hoogst belang rijke voorbereidingen, nu eerst goed zichtbaar wordt door het zuig- en graafwerk van de cut ters. Met machtige, lange zwaaien ma noeuvreren zij door de nu nog vrij ondiepe vakken, welke hun zijn toe gewezen. Voor het oog gaat het alle maal maar erg langzaam, maar bij elke zwaai, die de kolossale zuigers maken, nemen zij een forse snee grond mee van respectabele dikte. Van het grondverzet ziet men overi gens heel weinig, omdat de bagger specie in decimeters dikke pijpen wordt geperst en er eerst geruime tijd later uitkomt in de acht kilome ter verderop gelegen Braakman of in de circa vjjf kilometer verderop gele gen Braakman of in de circa vijf ki lometer naar het noordoosten gelegen Serlippenspolder. Toch vordert dit graaf- en zuigwerk minder snel dan men zich aanvanke lijk had voorgesteld. Op het eerste gezicht lijkt net vrij simpel om een kanaal van 67 op 150 meter breedte te brengen en tegelijkertijd te verdie pen van 8.75 tot 12.50 meter. Maar in de praktijk valt dat toch wel tegen. Ondanks het feit. dat de uitvoerders modern, fors en degelijk materieel ter beschikking staat. Aanvankelijk wer den de zuigers in een betrekkelijk klein werkvak gevaren, waarna zij zich verder gravend, in diverse rich tingen begonnen te manoeuvreren. Elk van de zuigers is op een aantal zestig a zeventig centimeters dikke pijpen-op-drijvers aangesloten om de specie te kunnen afvoeren. Een inge wikkeld karwei dat veel ruimte vraagt, waarover de vier zuigers nu na enkele maanden graven nog niet in voldoende mate beschikken. De methode van werken wordt daar door nogal bemoeilijkt, zodat nog steeds wordt gezocht en getast naar het juiste systeem. Evenals destijds in de bouwputten voor de twee nieuwe sluizen, heeft men ook nu bij de verdiepings- en verbredingswerken te kampen met de restanten van een oud bos op enkele meters diepte. Een feit. waarvan men overigens door grondonderzoek reeds op de hoogte was. Niettemin stag neert het de werkzaamheden, zodat de resultaten tot nu toe beneden de verwachtingen zijn gebleven. Toch neemt men aan, dat het hele bestek, waarvoor 36 maanden zijn uitgetrok ken, en waaronder ook deze werk zaamheden vallen, binnen de gestelde tijd kunnen worden uitgevoerd. De kanaalverbreding en -verdieping bij Temeuzen begint langzamer- hand enige „vorm" aan te nemen. I Hier ziet men een van de cutter- zuigers aan het tcerk. Foto P.Z.C I Capaciteit k X fl! Men verkt trouwens ook nog lang niet op volle toeren. Het zuigerper- soneel komt van elders, zodat men het werk pas maandag tegen de mid dag kan beginnen. In de loop van vrjj- Zie slot pag. 2 kol. 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 1