PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAKARI0S WIL OVEREENKOMSTEN VERBREKEN Jaarwisseling met relletjes in Middelburg en Zaamslag Britten sturen nog eens 600 soldaten Oudejaarsavond in de grote steden vrij rustig verlopen Spion in Bulgarije ter dood veroordeeld NIEUWE JAAR OP CYPRUS SLECHT BEGONNEN Moord op Griekse kloosterlingen - Turkije beschuldigd Mislukt experiment in Heerenveen Bij politie in Den Haag maar vijf gewonden DE GAULLE ZIET IN 1964 GROTE TAAK VOOR TRANSEN WEGGELEGD PROTEST VAN MALEISIË BIJ DE V.N. RIKA HOPPER OVERLEDEN Vonnis is definitief Jeugd in Zeeuwse hoofdstad gedroeg zich als vandalen 207e jaargang - no. 1 WAARIN OPGENOMEN DE MID D ELB U RGSE, VU SS INGS E, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Directie: F. van de Veide, F. B. den Boer en W. de Paeter. Hoofdredactie W. Leertouwer en G. A. de Kok. Abonnementsprijs 75 cent per week. »75 per fcw.: franco per post 10.— p kw. 1st* nummers 1» ct. Bureau» Vlinmeen Walstraat 58-60. tel 2355 fb.ij.e. red. 3508. adv. 3647/3643); Middelburg: Markt 51, tel. 3841 (b e e red. 2078/3189. adv. 2375); Goes: Gr. Markt 2. tel 6140 <l> e g red. 78S2. adv. 521»; Oostburg: tel. 2»5; Temeuarn: Arser.aalstraat 2. tel. 2911. Zlerlkzee: red. tel. 2425. adm tel. 2094 Adv. pr. 32 ct. p. mm. Min. p. adv. 4.80. Ingez. med. 3 1 tarief. Kleine adv. (max. 8 regels) 32 ct. p. retel (mtn. 1.0» ..Brieven bur. van dit blad" 25 ct. meer. Giro 3S93W P.ZC.. Middelburg. Donderdag 2 jan. 1964 Limonadestroom op de rijksweg Pagina 2 De toestand op Cyprus, het door Turken en Grieken bewoonde eiland in de Middellandse Zee, heeft zich op de eerste dag van het nieuwe jaar toegespitst. President Makarios deelde voor de radio mee, dat zijn regering besloten had het garantie verdrag met Engeland, Griekenland en Turkije op te zeggen, evenals het bondgenootschapsverdrag met Griekenland en Tur kije. Dit besluit was volgens Makarios genomen wegens de Turk se „interventie'. Enkele uren later zwakte Makarios zijn verkla ring af met een bekendmaking waarin hij zei, dat de regering van Cyprus de verdragen „door passende maatregelen" wenste te beëindigen. In zijn radiotoespraak zei de (Griekse) president dat de ver dragen het volk van Cyprus waren gedicteerd. Hij zei de staatshoof den van verscheidene landen van zijn besluit op de hoogte gesteld te hebben waarbij hij om hun mo rele steun vroeg bij eventuele nieuwe „agressieve handelingen van de kant van Turkije" tegen Cyprus. In het garantieverdrag, dat in augustus 1960 werd getekend, verplicht Cyprus zich zijn onafhankelijkheid te bewaren en geen unie met een andere staat aan te gaan. Engeland, Griekenland en Tur kije garanderen de onafhankelijkheid en territoriale onschendbaarheid van Cyprus. Als het verdrag geschonden wordt, zo luidt een der bepalingen er van, zullen Engeland, Griekenland en Turkije gezamenlijk trachten de nale- recht maatregelen te nemen het verdrag beoogde toestand te hand haven. Bondgenootschap In het bondgenootschapsverdrag ne men Cyprus, Griekenland en Turkije op zich verweer te plegen tegen iede re inbreuk op de onafhankelijkheid van het eiland. De twee verdragen werden van kracht nadat onderhande lingen in Zurich en Londen hadden geleid tot de onafhankelijkheid van de Britse kolonie, die als republiek deel bleef uitmaken van het Britse Gemenebest. Aan de onafhankelijk heid gingen jaren van verwoede strijd tussen de Griekse Cyprioten en Britse troepen vooraf. Nadat door uitwisseling van gevangenen de situatie op oudejaarsdag zich iets scheen te ontspannen, kreeg de haat tus sen Grieken en Turken op het eiland nieuw voedsel. Nieuwjaarsdag deden Turkse Cyprioten een overval op een Grieks klooster, ongeveer veertig kilo meter ten zuidwesten van Nicosia. Drie monniken, onder wie een veertienjarige noviet, werden daarbij gedood. Grieks- Cypriotische politie legde een kordon om het klooster, terwijl de heuvels in de omgeving door bewapende Cyprioten van Griekse afkomst werden doorzocht. Versterkingen Intussen patrouilleerden zwaar bewa pende Britse militairen door de verla ten straten van Nicosia. Zondag kwa men zeshonderd Britse militairen" op het eiland aan om hun vijfhonderd collega's, die daar reeds vanaf tweede kerstdag verblijven, bij te staan. Door de Cypri sche hoofdstad loopt weer, zoals in i960, een strenge scheidingslijn. Slechts bui tenlandse journalisten en Britse militai ren wagen het zich in de zwaar gebar ricadeerde Turkse stadswijk te begeven. Conferentie De Britse minister voor Gemenebestza ken, Sandys, beraadslaagde gisteren ge durende enkele uren niet president Ma karios. In welingelichte kringen te Londen werd vernomen, dat waarschijnlijk binnen enkele weken een conferentie over Cyprus zal worden belegd tussen de in dè kwestie betrokken partijen. TREIN GRIJPT BUS IN CAIRO - 32 DODEN Een treinongeluk in een voorstad Cairo heeft gistermorgen 32 men le\ens geëist, zo werd meegedeeld door In de Uilenburgstraat, op Kattenburg, de Egyptische politie. Over het algemeen is de jaarwis seling in Den Haag rustig ver lopen, alleen in de twee al van oudsher met oud en nieuw be ruchte buurten de schilders- buurt en de omgeving van de Goeverneurlaan was het wat rumoeriger. Om vier uur in de nacht ten slotte was de „oogst1" vijf gewonde politiemannen, drie gewonde burgers en veertien aanhoudingen. Verder waren er verscheidene auto's vernield (gekanteld of in brand gestoken door onruststokers) Van de vijf politiemensen werden er twee gewond in hun auto door fles sen en stenen waarmee de surveil lerende politie werd bekogeld. Een derde kreeg een klap toen hij dron ken vechtersbazen scheidde, een vierde viel bij het wegtrekken van autobanden uit een groot vuur in de vlammen en kreeg brandwonden aan zijn hand en de vijfde werd bij NIEUWE PLANNEN MET EUROPA? Dit jaar zal hard worden gewerkt aan waterstofbom De bevordering van de Europese eenwording is een van de voor naamste taken waarmee Frank rijk in 1964 is geconfronteerd, zo heeft president Charles de Gaulle van Frankrijk gisteren verklaard. Het Franse staatshoofd sprak voor de tweede keer in minder dan 24 uur tijds in hel openbaar over de noodzaak tot grotere Europese eenheid. Hij had dins dag in een nieuwjaarsboodschap aan het Franse volk gezegd dal „zo spoedig mogelijk" grotere" pogingen moesten worden gedaan om samenwerking tus sen de zés Euromarktlanden te bewerk stelligen op het gebied van defensie, het Solilieke en het culturele vlak. isteren werd op het Elysee een reeks recepties gegeven. Het Franse staats hoofd merkte tijdens de recepties ver scheidene maler, op dat grotere Euro pese politieke eenheid een noodzaak was onder zijn voorzitterschap te houden kabinetszitting de datu'.i zou bepalen voor zijn deze maand te geven pers conferentie, waarop waarschijnlijk zijn nieuwe plannen om de Europese eenwording te bevorderen ter sprake zullen komen. De Gaulle verklaarde dinsdag en giste ren dal er niets haperde aan de Franse staatshuishouding. Uit officiële statis tieken is evenwel gebleken dat de prij zen bij de kleinhandel in 1963 met 6.4 proeen: zijn gestegen. De harde franc van 1959 is in totaal 26.5 procent min der waard geworden. In zijn nieuwjaarsboodschap had de Gaulle onder meer gezegd dat in 1964 een belangrijke stap zou worden geno men in de richting van een „verjonging" van de Franse strijdkrachten. Mij wilde hiermee blijkbaar laten doorschemeren <lat, nieuwe eskaders supersonische atoomboniniemverpers van het type- Mi- rage IV zouden gereedkomen. Het Franse staatshoofd verklaarde dinsdag avond dat Frankrijk dit jaar niet ener gie zou werken aan de produktie van een waterstofbom. het redden van een auto die de Scheveningse jeugd in een kerst- boomvuur wilde gooien in het ge zicht geslagen; een beambte van de reinigingsdienst tenslotte trapte in een plank met een grote spijker toen hij de resten van een vuur opruimde. Van de veertien mensen die werden aan gehouden waren er tien minderjarig. Twee jongens gooiden een fiets in het water, een derde stichtte brand met carbid, zes kantelden een auto en de tiende vocht met een mes. Van de vier volwassenen werden er drie naar het bureau gebracht omdat zij rondreden met een cilinderrevolver met vijf patronen. De vierde vocht omdat hij dronken was met een paar voorbijgangers. De agent die tussen beide kwam sloeg hij. Ten slotte werd nog van een politiewagen een ruit ingegooid en trapte een politie- paard op een geparkeerde auto, om dat het dier schrok van een vlakbij afgestoken rotje. Amsterdam De Amsterdammers zijn volgens het reeds enkele jaren beproefde recept over de drempel van het oude naar het nieuwe jaar gestapt. Dit beteken de opnieuw veel lawaai en jolijt, maar ook meer ordeverstoringen en uitingen van baldadigheid dan in voorgaande jaren. Over het algemeen viel het nogal mee. doch in enkele gevallen ontaardde de nieuwjaarsnachttradities in balda digheid. In de Zijlstraat sloeg de po litie met gummiknuppels enkele hon derden opgeschoten jongens uiteen, nadat ze zich niets hadden aangetrok ken van waarschuwingen om geen auto's omver te werpen, het verkeer te belemmeren of straattegels uit de trottoirs te rukken. De omgeving van de Zijlstraat, de toe gangsweg tot Amsterdam vanuit Den Haag. is reeds vele jaren het centrum van baldadigheid en vandalisme tij dens de oudejaarsnacht in Amster dam. De politie was daarop ook nu weer voorbereid. Politiemannen op motoren en met geleidehonden hiel den een oogje in het zeil en sloegen hard toe na een half uur van toene mende baldadigheid. In de Eerste van der Helststraat en de Gerardus Doustraat voerde de politie ook een charge uit tegen jongelui, die de brandweren hinderden bij het blussen van een straatbrand. De bal dadige jongens draaiden de brandkra- nen dicht, legden de blusslangen in de vuurhaard en trachtten de brand spuit ook in het vuur te duwen. viel een personenauto ten offer een kerstboomverbranding. De auto brandde geheel uit. De brandweer in Amsterdam had het trouwens bijzon der druk met kerstboomverbrandin gen. Tot twee uur 's nachts waren er tien grote straatfikkies, waarvoor de brandweer moest uitrukken. Het aan tal straatbranden, voornamelijk in de binnenstad, was dit jaar veel groter dan in voorgaande jaren, omdat een nieuwe sport zich van een deel van de Amsterdamse jeugd heeft meester gemaakt, het verzamelen van kerst bomen, die in geheime bergplaatsen tot de oudejaarsnacht worden waard. Voorts werden 44 mensen gewond. Het ongeluk gebeurde, toen een trein inreed op een bus met veel passagiers. De bus werd twintig meter door de trein meegesleurd. Alle slachtoffers bevonden zich in de bus. Foto: brandweerlieden en politie bezig met de berging en redding in de ravage. DODENCIJFER LAKONIA HOGERE OMZETBELASTING SIGARETTEN EN BIJZONDER INVOERRECHT BENZINE Bij de Tweede Kamer der Sinten-Gene raal zijn twee wetsontwerpen Ingediend die voorstellen bevatten tot tijdelijke verhoging van de omzetbe lasting voor sigaretten van 5 proeent op 7 procent; tijdelijke verhoging van het bijzonder invoerrecht <>p benzine van 24,25 tot 28,per 100 liter, gepaard met een dienovereen komstige verhoging van de motorrijtuigenbelasting voor niet-ben- zine-auto's (van 220 proeent tot 255 pro eent 'De verhogingen zijn gebonden aan de termijn van een jaar Blijkens de memo rie van toelichting stellen de minister en de staatssecretaris van financiën een snelle behandeling van de ingediende wetsontwerpen op prijs, opdat de voorge stelde maatregelen zo spoedig mogelijk en zeker niet later dan 1 april 1964 in 1 werking kunnen treden. De bewindslie- den wijzen er voorts op dat de huidige situatie noopt tol het treffen van maat- I regelen waaronder ook verhogingen van sommige indirecte belastingen een plaats dienen te vinden De voorgestelde belas- 1 tingmaatregelen brengen een snel wer kend deflatoir effect teweeg en hebben het voordeel dat zij op een zeer gespreid front uitwerken. De verhoging van de omzetbelasting voor sigaretten moet mede worden gezien in verband met ces» te verwachten prijsverhoging voor siga retten van 25 procent. Het prijsindexcijfer van het levensonder houd zal door de verhoging van het bij zondere invoerrecht op benzine stijgen met ongeveer 0.1 procent en door de prijsstijging van de sigaretten met 0,5 procent Beide maatregelen zullen vrij wel geen invloed hebl>en op de prijs van de eerste levensbehoeften. De verhoging van de omzetbelasting on sigaretten treft zelfs juist een voor de gezondheid schadelijk artikel. De minister van defensie van Ma leisië, Toen Abdoel Razak heeft bekendgemaakt dat Maleisië een krachtig protest heeft ingediend bij de secretaris-generaal der V.N. in verband met een serie Indone sische grensovervallen. Ook in Djakarta zou worden geprotes teerd. Kort voor Razak dit bekendmaakte, had premier prins Abdoel Rahman ver klaard dal zijn regering op het punt stond de hulp van de volkerenorganisa tie in te roepen ter verdediging van de tegen Dt In haar woning aan de Henri Po laklaan in Amsterdam is gister morgen om elf uur op 86-jarige leeftijd overleden de actrice Rika Hopper. Op eenste kerstdag kreeg zij een hart aanval en sindsdien was zij bulten be wustzijn en nam zij geen voedsel meer tot zich. De doktoren, die r.aar in mei en juni jl. in de nieuwe Van Foreest- kllnlek voor hartklachten observeerden, zagen ditmaal In ziekenhuisopname van de grande dame van het Nederlandse to neel geen heil meer Het leven van Rika Hopper draagt de giana van ruim 60 jaren toneelgeschie denis met zich mee. Tussen het moment dat de op 24 oktober 1877 in Assen ge boren mevrouw Hopper in 1896 als pril meisje eindexamen deed aan de Amster damse toneelschool en haar afscheid van het toneel in 1954. ligt een rijkge schakeerd toneelleven. Dat begon in net Grand Theatre in Amsterdam als Grace Rosebery in „Een zondares'" en het ein digde met de rol van de keizerin-moeder in Comtesse Becdelièvres „Anastasia" in een voorstelling van de toneelgroep „Theater" onder leiding van Jan Teu- lings. Hendrika Ellna Hopper begon haar to neelcarrière na haar Amsterdamse de buut gewoontjes in tenten op kermissen bij het reizende gezelschap van Jozef van Lier. Daarna was mevrouw Hopper gedurende 23 jaar verbonden aan de ko ninklijke vereeniging „Het Nederland- sche Tooneel waar ztj naast Theo Mann-Eouwmeester en Louis Bouwmees ter op de planken stond. Eigen theater Samen met haar echtgenoot Jacques van Hoven voerde mevrouw Hopper tus sen 1927 en 1938 de directie van het Rika Hopper Theater in de Plantage Midden!aan in Amsterdam. In de loop van haar carrière heeft Rika Hopper zowel klassieke als moderne rollen gespeeld. Zij boeide de toeschou wers altijd door haar beminnelijke ver schijning en haar mooie, heldere stem. Ze speelde Badeloch in de Gysbreght, Rosalind in Shakespeares „Elck wat wils", Portia in „De koopman van Ve netië". Cordelia in „King Lear" en ook oogstte zij triomfen in stukken van Heijermans, Hauptman, Ibeen en Schnitzler. Na de oorlog werkte Rika Hopper enige I Voor zover tot nog toe bekend zijn H PPTPT1VPPJ1 i week bij de ramp met het Griekse I passagiersschip „Lakonia" 128 mensen In Heerenveen liep een proef met;om het leven gekomen. Dit heeft een „georganiseerde baldadigheid" ver-1 woordvoerder van de Griekse maat- keerd uit. De middenstand had een schappij dinsdagavond bekendgemaakt. duel op touw gezet tussen de jeugd en de brandweer. De jongeren zouden onder toezicht een groot vuur maken en de brandweer zou dan uitrukken om het vuur in een half uur te blus sen. Lukte dat niet in de vastgestel de tijd, dan zou de jeugd met een wis- selbéker gaan strijken. Het ging ech ter allemaal anders omdat de brand weer werd aangevallen en de slang werd vernield. De Heerenveense politie heeft 11 jonge mannen ingesloten. Uit de wijde om geving waren jongelui naar Heeren veen gekomen, een van de arrestan ten kwam uit YVoudsend. Uit de oude schouwburg haalde de jeugd theaterstoelen waarmee barricades werden opgericht bij het gemeente huis en het politiebureau. Op het Burgemeester Couperusplein werd een automobilist afgeranseld, zijn auto werd beschadigd. Gered werden 583 passagiers en 351 be manningsleden; 95 passagiers en 33 be manningsleden kwamen om. In totaal waren er 648 passagiers en 384 bemanningsleden aan boord van „Lakonia". De woordvoerder zei dat later de defini tieve verlieslijst zou worden samenge steld, daar nog niet alle inlichtingen waren binnengekomen. beweerde grens van Maleisië tegen agressie. Dè premier van Sabah (Noord-Borneo) heeft zijn bezoek aan Koeala Loempoer „bij het volk te zijn in het uur van zijn nood". Premier Donald Stephens beschuldigde Indonesië van „openlijke agressie". Hij zei dat hij voor een overval welke Indo nesiërs jl. zondag in Sabah hadden ge pleegd. waarbij 8 Maleise soldalen wa ren gedood en nog 19 gewond, alleen maar het woord „moord" had. De Indonesische minister van defensie, generaal Nasoetion heeft gisteren ge zegd dat Indonesië mannen voor de guerrillastrijd tegen Maleisië wil recrute- ren en opleiden, zonder zich in directe militaire operaties in Noord-Borneo te begeven. In Djakarta werd door een woordvoer der van het ministerie van buitenland se zaken ook verklaard dat geen Indo nesische troepen Maleisië zijn binnen gevallen. gie van Peter Sjaroff. Erkenning De grote verdiensten van Rika Hopper werden vele malen erkend. In 1904 reeds door koningin Emma. die Rika Hopper een zilveren met briljanten bezette bro che aanbood. De gemeente Amsterdam onderscheidde haar met de zilveren me daille van de stad en koningin Juliana benoemde mevrouw Hopper tot officier in de Orde van Oranje-Nassau. Het stoffelijk overschot van de overle den actrice wordt maandag 6 januari om 14.00 uur ter aarde besteld op de Oosterbegru .ilaats in Amsterdam. Aan de uitv; .-( gaat van twaalf uur tot half een een défilé vooraf in de Stads schouwburg, waar een chapelle ardente wordt ingericht. Vanaf vandaag ligt het stoffelijk over schot van Rika Hopper opgebaard in de rouwkamer i.an de P. C. Hooftstraat 183. SCHIP MET 37 OPVARENDEN AL DAGEN ZOEK Hoewel de Spaanse marine nog blijft zoeken, heeft zij geen hoop meer voor de 37 opvarenden van de vermiste Spaanse vrachtboot Castillo Montjuich. Het schip had op 21 december de Spaan- Georgiev schuldig bevonden aan spionage voor V.S. Na een proces van vijf dagen bevond het I zeven leden tellende Bulgaarse hoogge rechtshof Georgiev schuldig aan het ver zamelen van gegevens en het doorgeven hiervan aan agenten van de Amerikaan se geheime dienst in de V.S., Frankrijk, Zwitserland en Bulgarije. 1 Georgiev was raad bij de Bulgaarse ver- De voormalige Bulgaarse diplo- tegenwoordiging bij de Verenigde Na- maat Georgiev is dinsdagochtend,"ÊSVE .op beschuldiging van spionage v.N. had verricht tot nadeel van zijn va- se haven Coruna moeten binnenlopen voor (|e y g jn Sofia ter dood ver-1 derland. Zijn vermogen is geconfisceerd. met een lading Amerikaanse graan. n f r Ook de Amerikanen en Portugezen heb-1 oordeeld. De openbare aanklager UëiTTlltlêi ben naar de Spanjaard gezeoht, maarjla(] de t]ag tevoren dezelfde straf J het Spaanse ministerie van marine heeft Het vonnis is definitief, aldus verklaarde *-pwist. de voorzitter van het hof. Angel Velev. Georgiev kan wel een verzoek tot cle mentie indienen bij het presidium van het parlement. het Spaanse ministerie van marine neeit cr i hun thans meegedeeld dat het zoeken t>ceist. zin meer lijkt te hebben, hoewel Het vonnis zal met de kogel nor- Georgie» k»n aanse marine er voorloDiff nosr mee mentie indien ie Spaanse marine er voorlopig wil doorgaan. den voltrokken. VEEL VUURWERK EN VREUGDEVUREN Met gillende keukenmeiden, vuur pijlen, voetzoekers, geluid van scheepstoeters, kerkklokgelui en vreugdevuren is Zeeland het nieu we jaar ingegaan. Maar niet alleen zó. Was het in de meeste gemeen ten een gepaste, rustige jaarwis seling, in Middelburg ontstonden fikse relletjes, die de politie han denvol werk gaven en de burgerij veel overlast en schade bezorgden. In Zaamslag ging het wat plezie riger toe met enige folkloristische [genoegens. Overigens moest de politie wel „met wijs beleid", zoals zij zei, de gummiknuppel hanteren. |Een paar blauwe plekken waren J daarvan het resultaat. Tholen constateerde geen ongeregeld heden. in Terneuzen was er iets meer vuurwerk dan vorig jaar. maar ver der ook „niet tc klagen", in Vlissin- gen was het zelfs rustiger dan vorig jaar, Goes had ook geen narigheid, voor Oostburg geldt hetzelfde. De wijze, waarop een deel van de Mid delburgse jeugd zo in de leeftijd van 12 tot 20 jaar gedurende de laatste drie jaar meent het nieuwe jaar te moe ten begroeten, is bepaald niet verheffend, evenmin origineel. Deze knaapjes, een paar honderd in getal, hebben ook in de jongste nieuwjaarsnacht weer een totaal onnutte demonstratie van puur vanda lisme gegeven die met de viering van de jaarwisseling weinig te maken had. Wa n stel rotjes afsteken of joelen •Ir.ie - van een afstandje dan is toch niet hetzelfde als luiken van woonhuizen afrukken, materialenhokjes1 I omgooien, straten versperren met palen, wagentjes en stenen, of hekken uit de grond trekken Knuppelen j Overigens ging die baldadigheid bepaald 1 niet gepaard met een grote mate van heldhaftigheid. In het eerste uur van het nieuwe jaar was daarvan nog niet veel te merken: toen was het vrij rus tig, uitgezonderd dan de knallen, die het vuurwerk veroorzaakte. Maar toen alles opgeknald en -gebrand was werd de jeugd dermate vervelend en baldadig, dat de politiemannen enkele malen de gummiknuppels tevoorschijn moesten ha len en er enkele gevoelige tikken mee uitdeelden. Wat bleken toen die Middelburgse jongetjes toen hard te kunnen lo pen... De politiemannen hadden het „startsein" nog niet gegeven voor dergelijke „hardloopwedstrijden" of de knapen waren al honderd meter' vér weg. Toch slaagden de agenten er nog in op sommige momenten wat harder te lopen dan de jonge hardlopers en toen vielen er soms enkele gevoelige tikken met de gummiknuppels. De politiemannen kre gen natuurlijk prompt de klacht, dat er „verkeerden" waren geslagen. Maar wat wil men; als je meeloopt neem je ook het risico om een tik te krijgen. Opgebroken Van een zakenpand op de Korte Burg werd een luik afgerukt, een op het Wal- plein geparkeerde auto werd naar het midden van de Stroopoortgang gesleept, ergens anders werd een ruit ingeslagen, en voorts werd nog een aantal verkeers borden in de straten rond het centrum omgeinaaid. Overigens had de politie heel wat koren voor de jonge voeien weggemaaid door de meeste afzethekken en verkeersbor den op de Markt en In de aangrenzende straten in een pakhuis op te bergen. Dit is een rrr, n:< foto von Rika Hop per, gemaakt ter gelegenheid tan haar 86ste verjaardag op 2$ oktober van het trorig jaar. knapen over de Markt getrokken, waarbij ze en passant het hekje om de friteskraam van Arie uit de grond trokken en midden op het centrum plein neerlegden. Een uurtje later werd het trottoir voor de winkel van Jo Fibbe voor een deel opgebroken, terwijl er tegels op straat werden gegooid. Bijzonder gevaarlijk voor het verkeer! Daarbij bleef h>-t op do Markt voorlopig. Bij andere baldadigheden hulden de jon geren zich in de mantel der duisternis. Ideeën Toch vond de jeugd nog wel wat van zijn gading toen om rond 1 uur de rotjes- voorraad verknald was. Aanvankelijk nam de jeugd en namen ook de pa trouillerende politie-auto's een af wachtende houding aan. maar toen er niets gebeurde kregen enkele jongetjes een paar „heldere ideeën", waar de rest gretig op inging. Een hokje van de stad- (Zie slot pag. 2 kot. 6) Remarque is ernstig ziek De in Zwitserland wonende auteur van het beroemde boek „Van het westelijk front geen nieuws". Erich Maria Remar que is ernstig ziek, zo is gisteren in Os- uabrück vernomen. Functionarissen van het gemeentebe stuur van Osnabrück deelden mede dat uit Ascona in Zwitserland een telegram was ontvangen waarin werd gezegd dat de thans 65-jarige internationaal be faamde schrijver een hartkwaal heeft en 'lijdt aan storing in de bloedsomloop. Remarque, die m Osnabrück werd gebo- ren. zou vandaag met de Moesermedail- le worden begiftigd, de hoogste onder scheiding die de stad Osnabrück kent voor prestaties op het gebied van weten schap en cultuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 1