MOOIE TOCHTEN NAAR ONBEKENDE PLEKJES Will van Zoelen won tweemaal met 9-1 Raad Tholen eiste het opnieuw: visfabriek moet centrum uit! Als de vorst terugkeert: VOORAL IN DE WAKKEN Chefarine „4" E MR. DELPRAT IS BEZORGD OVER DE LOON- EN PRI In jaaroverzicht sport in beeld 10 sportjournalisten Begroting voor 1964plannen voor riolering en ruiming tonnenstelsel Volleybaltoernooi E.G.V.C. te Goes OP DRAKACEL BABA SY OP RAND VAN NEDERLAAG Hans Bostelaar 5e in Arendonk mw Geritsel Wonderlijks Kleurgenot Belangrijke vooruitgang bij bestrijding van pijn en griep! Nieuwjaarsrede voor Amsterdamse K.v.K. „Complicaties vermijden, operatie moet slagen" Bezorgdheid Bouwnijverheid Vernieuwing C.A.O. beambten Philips EU. Middelburg speelt tegen de Musschen Zeeuwse tafeltenniscompetitie Strijd om de laatste plaats te verlaten Geinig moeite Stank kWelt bevolking al lang genoeg „Zwemput" Russische steun voor Algerije Vredesprogram van Gomoelka Gesprek patriarch Athenagoras en paus definitief Nieuwe kalenders en almanakken Nieuw programma A.V.R.O.„Kunst uit de provincie" DINSDAG 31 DECEMBER 1963 PROVINCIALE Z E B W 8 B COURANT 1 De maand december heeft ons ditmaal laten proeven van alles wat de winter maar kan bren gen. Lichte vorst en daarop vol gende slikkerigheid van wegen en terreinen; matige vorst met mist, ijzel, rijp en sneeuw; nog lagere temperaturen en dus strenge koude met sterke ijs- vorming 's nachts en heerlijk zonnig winterweer overdag, bei de zeer geschikt om de jeugd en ook de ouderen aan ijspret te helpen. c Door Barend Zwertmans Tegen het einde van het jaar strooit de decembermaand dan nog gul met halve of hele vrije dagen en zo bevin den zich vele mensen thans (en meer dan in vorige maanden) in de vrije natuur. En dit hoewel de koude dwingt tot extra voorzorgen. Men moet er dus wel iets meer voor over hebben en zich op de juiste wijze kleden. Wel, wie deze extra moeite heeft genomen en zich (al of niet) van schaatsen voorzien op weg be geeft, ondervindt al spoedig, dat hij dank zij bevroren sloten, plassen, grachten en kanalen plekjes kan be reiken, waarop hij nog nooit een voet heeft gezet. Verboden terreinen, waarvan de wacht tijdelijk is opgeheven; plekjes, waar geen weg naar toe voert en waarheen nu plotseling tal van kaars rechte verkeersbanen zijn gelegd en met een wegdek, dat aan alle eisen voor snelverkeer (op de schaatsen) voldoet; ten slotte nog de slootran- den en de eilandjes, die men over het ijsvlak kan benaderen en wel van een zijde, die zonder ijsvorming steeds buiten bereik bleek, zelfs van de kijker, die onmogelijk het struweel of de rietrand kan doorboren. Wel een voordeel leverden ze op voor vogels en dieren, die zich aan onze blikken wilden onttrekken. Och, zelfs wanneer deze velden van riet en ruigte onwrikbaar vast in een ijslaag zitten verankerd verstoppen de vogels er zich vaak tussen om beschut te zijn tegen de vrieswinden. Menig schaatsenrijder, die eenzaam over zo'n sloot schiet zal hebben be merkt, dat hij vogels opschrikte, hier een rat, daar een wezel zag verdwij nen, een reiger zag opzwaaien. Het kan ook een snip zijn, die luid roe pend met wakkelende vlucht een goed heenkomen zoekt of ganzen, die zich ver van het verkeer ergens veilig achtten en nu plotseling van achter een donker scherm gevaar zien drei gen. Het behoeft niet eens een water te zijn, waarop een ijsvloer ligt om er tussen het riet aUerlei wonderlijks te ontdekken. In de stadsgrachten en op de kanalen, waarin zich open water bevindt (al of niet kunstmatig open gehouden) verzamelen zich alweer talloze watervogels. Zo huizen vaak in wakken van een gering oppervlak honderden eenden, meerkoeten en waterhoentjes. Hoofdzakelijk treffen we gewone wilde eenden aan, soms gemengd met bastaarden, die oner varen vogelkenners voor zware puz zels kunnen plaatsen. Het is toch de moeite die wilde een den, nu in hun prachtkleed eens van dichtbij te bekijken, liefst onder laag gericht licht van de zon Hoe fel groen is dan de weerschijnsglans, die zich dan over hun koppen beweegt. Zo terloops kan men ook kennis maken met de toenaderingspogingen van de woerden tot de wijfjes, ze laten zich daarvan zelfs in het over volle wak niet weerhouden. Het is al leen al een prachtig schouwspel, de warreling van kleur in zo'n eenden wak op je te laten inwerken, de verenpakjes nog fonkelnieuw na de laatste rui, zitten strak gesloten als het beste op maat geleverde kostuum. Hetzelfde geldt ook voor de krams vogels en koperwieken, die tussen de merels onder de struiken in de parken langs de stadsgracht geen blaadje ongekeerd laten. Het geritsel, dat ze daarbij veroorzaken verraadt hun aanwezigheid op de meest verborgen plaatsen. Natuurlijk is er ook hier wat zonne schijn nodig om de rode vlekken on der de vleugeloksels op zijn fraaist tot hun recht te doen komen. Bij zon licht zijn zelfs kraaien mooi, de ene soort heeft groene, de andere blauwe weerschijn over de veren en bij zulk licht komt goed uit, dat de kop van een meerkoet niet dezelfde zwarte tint heeft, welke over de vleugels ligt. Zonder zonneschijn valt daarvan weinig te ontdekken, evenmin als van de ware kleur van de dodaarsjes, de kleinste van de fuutachtige duiker tjes, die meer bruin dan zwart zijn, maar door hun natte veren na het opduiken pikzwart lijken. In de Middelburgse parken heeft men weer kans op het waarnemen van pestvogels. We ontvingen een mel ding uit die stad en ook een uit Waar de. Schaatsenrijders die langs de wallen terugkeren kunnen dus naar deze bontgekleurde wintergasten uit zien en ze misschien betrappen op het snoepen van bessen en rozebot- tels. Uit Vlissingen ontvingen we bericht van het verschijnen aldaar van een zwarte zwaan. Mogelijk dezelfde, die zich dit najaar lange tijd ophield in de achtergebleven kreek te West- kapelle. Het moet wel een ergens ontsnapte vogel betreffen: zwarte zwanen hebben hun thuis in het werelddeel Australië. Ontsnapt of niet: de vogel is het bekijken waard en de verschijning op zichzelf is on getwijfeld een zeldzame gebeurtenis. Al met al moet men een wandel- of schaatstochtje ook in bitter koud, maar gezond weer niet verzuimen. Al zou er tussen het riet niets ver borgen zitten, dan nog geeft zo'n rietrand van licht in één richting ge bogen goudkleurige gepluimde sten gels bijzonder kleurgenot. Met wat sneeuw of ruig ijs er bij kan zoiets onderwerp worden voor fraaie stem mingsfoto's. Dit geldt nog eens te sterker, wanneer mist de achtergrond vervaagt of sneeuw en rijp meehel pen de vormen interessant te maken. Nu ik dit schrijf, waait er een stevige zuidenwind. Het kan betekenen, dat het einde van het jaar een geheel ander landschapsbeeld brengt, dan waarop we in dit artikeltje heb ben gerekend. Zo is nu eenmaal ons wisselvallig klimaat. Allicht kan men toch enige dagen genoten hebben van het winters beeld, dat wij op onze tochtjes aantroffen en zal de herin nering aan de zonnige winterdagen rond kerstmis er door worden ver levendigd. (Advertentie) V/er middelen in één tablet doen wonderen zonder de maag van streek te makenI De kennis van pijnbestrijding is in de loop der jaren groter geworden. Er is vastge steld waar en hoe pijn ontstaat en men heeft geleerd pijn te meten. Men heeft kans gezien de werking van één der oudste pijnbestrijders door toevoeging van nieuw ontdekte middelen belangrijk te verster ken en veiliger te maken, zodat ook zij die een gevoelige maag hebben zonder be zwaar Chefarine „4" kunnen gebruiken. BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET De voorzitters van verschillende Kamers van Koophandel en Fa brieken hebben in verband met het feit dat op 1 januari de nieuwe wet op de Kamers van Koophandel en Fabrieken in werking zal tre den, reeds gisteren hun traditio nele nieuwjaarsrede gehouden. De voorzitter van de Amsterdamse Ka mer, mr. D. A. Delprat, besteedde veel aandacht aan enkele ontwikkelingen op internationaal en nationaal gebied. In dit verband bracht hij de loon- en prijs politiek ter sprake. „Het is in ieders belang de komende forse operatie op het loon- en prijsfront te doen slagen en complicaties te vermijden. Zou dat niet het geval zijn dan vrees ik een ernstige verstoring in het evenwicht van de Ne derlandse economie, met als consequen ties: op korte termijn een sterk defici- taire betalingsbalans en op wat langere termijn een ernstige aantasting van de werkgelegenheid in ons land", aldus mr. Delprat. Hij vervolgde: „om een aan passing aan de nieuwe situatie zonder ernstige schokken te doen verlopen, zal van het bedrijfsleven een grote mate van zelfbeheersing worden gevraagd' De voorzitter van de Amsterdamse K.v.K. liet in dit verband een ondertoon van bezorgdheid horen. Voor alle be drijfstakken die worden geconfronteerd met de concurrentie van het buitenland is het effect van de loonsverhoging op de prijzen volgens hem van essentiële betekenis. Ook in het buitenland lijkt de ruimte voor een prijsverhoging van de produkten die met buitenlandse in voer moeten concurreren, niet groot, al dus betoogde mr. Delprat. Grote voor zichtigheid is volgens hem daarom ge boden. Ook voor het op peil houden van de investeringen schuilen naar zijn me ning ernstige gevaren in de huidige ontwikkeling. Onze economie staat, wanneer men haar vergelijkt met die van de andere E.E.G.-landen, toch al niet vooraan en als deze groei zou achterblijven, zou de prijs die we moeten betalen te hoog zijn. Sprekende over de krappe situatie in de bouwnijverheid in ons land signaleerde de voorzitter van de Amsterdamse K.v.K. het gevaar dat de opvoering van de woningbouw zal leiden tot een ver dere overspanning met als averechts re- Bij de onderhandelingen over de vernieu wing van de collectieve arbeidsovereen komst voor de beambten in het Philips- concern per 1 april 1964 is volledige overeenstemming bereikt. De nieuwe overeenkomst voorziet o.a. in een twee tal generale salarisverhogingen. De sa larissen worden per 1 januari 1964 ver hoogd met vijf procent, terwijl per 1 april 1964 de aldus verhoogde salarissen nog eens worden herzien met vier en een half procent. Daarenboven zal de vakantieregeling worden verbeterd. Na het officiële akkoord van de bevoegde organen van de werknemersorganisa ties, zal de nieuwe overeenkomst, die geldt tot 1 april 1965, aan de Stichting- van den Arbeid ter goedkeuring worden voorgelegd. 0 De weduwe van de onlangs overleden leider van de Labour-oppositie in Engeland, Hugh Gaitskell, heetf de titel van barones verkregen. sultaat, dat de bouw in andere uiterst urgente sectoren zal dalen. Ook moet men er volgens hem rekening mee hou den, dat een uitbreiding van de niet te exporteren woningproduktie ten koste van de voortbrenging in andere bedrijfs takken, onze handelsbalans ongunstig zal beïnvloeden. Over de ontwikkelingen in de E.E.G. zei mr. Delprat o.a., dat de voorstellen die de Europese uitvoerende organen de afgelopen maanden hebben ingediend een tendens vertonen om aan de be scherming van nationale belangen toe te geven. Het had zijn volle instemming, dat de Nederlandse ministers tegen het protec tionistisch karakter van die voorstellen een krachtig afwijzend geluid hadden laten horen. Ten slotte wijdde mr. Delprat ook aan dacht aan het gemeenschappelijke ver voerbeleid in de E.E.G.-landen, dat „ge lukkig" zo goed als geen voortgang heeft gemaakt. De voorstellen van de Europese commissie brengen volgens hem essentiële Nederlandse belangen in gevaar en geven dus alle reden tot een afwijzend standpunt. (Advertentie) DE ENIGE KUNSTSTOFMATRAS GOEDGEKEURD DOOR DE NED. VER. VAN HUISVROUWEN DE hHARDE" MATRAS MET ALLE COMFORT VAN EEN „ZACHTE" In de vijfde ronde van het internationaal damtoernooi in Hoogezand-Sappemeer heerste lange tijd hoogspanning, welke werd veroorzaakt door het spel van de Groninger student Dallinga, die favoriet Baba Sy in een precaire situatie bracht. De Senegalese grootmeester stond lange tijd op verlies en het zag er dan ook naar uit dat hij in vier grote toernooien onge slagen zijn eerste nederlaag zou moe ten incasseren. Zover kwam het echter niet. In het eindspel vond Baba Sy nog juist de remiseweg. De vijfde ronde was erg gunstig voor de Nederlandse spelers. Niet alleen plaat sten Bergsma en De Jong zich weer aan de kop van de lijst maar ook Van Dijk en Roozenburg bleven goed volgen door overwinningen op de Fransman Gournier en de Belg Slaby. De uitslagen luiden: eregroep: KouateMulder 2—0; Berg smaHisard 20; Van DijkGournier 20; De JongVerleene 20; Roozen burgSlaby 20; DallingaBaba Sy Stand na de vijfde ronde: 1, 2 en 3 Baba Sy, Bergsma en De Jong allen 8 pnt.; 4, 5 en 6 Van Dijk, Kouate en Roozen burg allen 7 pnt.; 7 en 8 Dallinga en Hisard beiden 4 pnt.; 9 Gournier 3 pnt.; 10 Mulder 2 pnt.; 11 en 12 Slaby en Ver leene elk 1 pnt. De uitslagen van de 4e ronde waren: Mulder (Ned.)Bergsma (Ned.) 11; Baba Sy (Senegal)Verleene (Belg) 20; Kouate (SenegalDe Jong (Ned.) 11; Hisard (Fr.)Roozenburg (Ned.) 11; Gournier (Fr.)Slaby (Belg) 20; Dallinga (Ned.)Van Dijk (Ned.) Het jaaroverzicht van „Sport in beeld", dat op woensdag 1 januari van plm. 13.30 tot plm. 14.30 uur wordt uitgezon den, zal op een andere wijze worden ge presenteerd dan in het verleden het ge val was. De samenstellers Herman Kuiphof en Jan Leyendekker hebben na melijk een tiental vooraanstaande sport journalisten uitgenodigd om als verte genwoordigers van hun respectieve kranten commentaar te leveren op en prognose te geven van diverse takken van sport. Zo zal Rien Bal van Het Parool de atle tiek voor zijn rekening nemen, B. Buis man van het Algemeen Dagblad: roeien; P. Doinker van het A.N.P.: hockey; B. de Graaf van de Volkskrant: biljarten; B. in 't Hout van het Rotterdams Nieuwsblad: boksen; G. van Maarseveen van het Utrechts Nieuwsblad: paarde- sport; E. van Opzeeland van de Geïllus treerde Pers: honkbal; B. Schilperoort van het Algemeen Handelsblad: schaat senrijden; L. Staal van Het Vrije Volk: turnen; A. Witkamp van De Telegraaf: zwemmen en presentator Herman Kuip hof zelf: voetbal. De regie van het pro gramma heeft Jan Leyendekker. Omdat het eerste elftal van de voetbal vereniging „Middelburg", als gevolg van het opschuiven der programma's, de eer ste weken nog van competitievoetbal verstoken zou blijven, zal op zondag 5 januari a.s. een vriendschappelijke thuis wedstrijd worden gespeeld tegen de wes telijke amateur eersteklasser De Mus schen uit Rotterdam. De Musschen bezet momenteel de derde plaats in de eerste klas West II. Dat de Dynamo-atleet Hans Bostelaar uit Middelburg zijn goede vorm weer begint terug te krijgen bewees hij tij dens de internationale cross over 8 km in het Belgische Arendonk, waar hij een 5e plaats veroverde. Te zamen met Fons Veldhuizen uit Oirschot en clubgenoot Cas Mulder beheerste Bostelaar deze cross. Volkserosswinnaar 1963 Jos Lambrechts werd fortuinlijk winnaar, omdat Fons Veldhuizen in gewonnen positie vlak voor de finish kwam te vallen. De Ne derlandse afvaardiging kreeg een twee de tegenvaller te verwerken, toen Cas Mulder als gevolg van een armblessure de koers moest uitstappen. Lembrechts werd eerste in 25 min. 22 sec., Veldhui zen nu tweede in 25.28, Van Look van Antwerp derde in 25.55, Richard Clerckx, een jongere broer van Rik, werd vierde in 26.02, waarna Hans Bos telaar in 26.12 als vijfde finishte. De andere leden van de Dynamoploeg bezetten de volgende plaatsen: Wim Back de 43e, Han Reijnhout de 47e en John van Riel de 54e. Bij de A-junioren werd Piet Maartense, eveneens van Dy namo, 21e. In de eerste klas van de Zeeuwse tafel tenniscompetitie sloot Will van Zoelen de eerste helft van de competitie af met twee 9-1 overwinningen, op St. Aio II en Wilno. Beide keren verloor Rinus Won- dergem een wedstrijd. Ona raakte niet verder achterop, want in Middelburg gingen de reserves van Will van Zoelen met 73 ten onder. Thijs Engelse won tweemaal, tegen Johan Aers en Fijn hout. Fijnhout leed ook een nederlaag tegen Wim Huibregtse. Han Poppe bleef bij de Oostburgers ongeslagen. Wim Ja cobs kreeg ook nu weer drie nederlagen te slikken. De strijd om de onderste plaats te verlaten begint spannend te worden. St. Aio n vergaarde de eerste winst tegen Ona II, zodat thans drie teams met twee punten op de laatste plaats staan. De ultsiagen ln de eerste klas waren: St. Aio II—Will van Zoelen 1—9, Wilno Will van Zoelen 19, Will van Zoe len II—Ono 3—7, St. Aio II—Ona II 6—4. Wilno St. Aio II 7 1 8 1 0 6 0 7 2 14—56 2 21—59 In de tweede klas speelde St. Aio IH in de kaart van PZEM door Sor ry III een gelijk spel af te dwin gen. Zelf maakten de spelers uit Graauw een flinke sprong door een 73-overwinning op het met twee invallers spelend Will van Zoelen IH. Van Sluijs bezorgde St. Aio III twee nederlagen, invaller Van de Bosch won éénmaal. Spirit werd in Middelburg door een 9 1-nederlaag nog vaster op de onderste plaats gedrukt. De Vitritespelers behiel den door deze zege de derde plaats achter PZEM en Sorry HI. NSM kwam enkele wedstrijden achter door de mist. De uitslagen waren: St. Aio IHWill van Zoelen IH 73, St. Aio HlSorry m 5—5, VSV—Spirit 9—1. St. Aloysius Sorry W. van Zoelen 8 Ona 8 Sorry n 8 W. v. Zoelen II 8 Ona II 7 8 8 0 0 16 61—19 8 6 0 2 12 62—18 6 0 2 12 55—25 5 0 3 10 45—35 4 0 4 8 38—42 3 0 5 6 33—16 1 0 6 2 20—50 PZEM Sorry Hl VSV St. Aio Hl NSM W. v. Zoelen III 7 Big Smash 6 Spirit 1 12 50—20 0 10 36—24 2 9 43—27 9 37—33 6 26—24 4 32—38 1 18—42 1 18—52 8 8 0 0 16 75— 5 9 8 0 1 16 68—22 9 4 2 3 10 4941 8 4 1 3 9 3842 9 4 1 4 9 48—42 9 4 1 4 9 4540 8 4 0 4 8 33—47 7 1 3 3 5 3040 8 1 0 7 2 16—64 9 0 1 8 1 22—68 In de derde klas had Will van Zoelen IV weinig moeite met het laag geklas seerde Big Smash IH (82) tegen Wil no II werd het echter een 73-neder- laag. Haringman Ona II PZEM H ssvv Waco W. v. Zoelen I' Wilno II Spirit II Big Smash III Big Smash II Het belangrijke treffen tussen de twee koplopers St. Aio IV en Huis van Bew. is in een kleine maar nuttige 64-zege geëindigd voor de Middelburgers. Ook Sorry IV, nummer drie van de ranglijst, zag zich geklopt en wel door NSM II. Wilno Hl en Big Smash IV bleven ver liezen en staan nu onderaan mede door de zege van Ona IV en NSM II. De uit slagen waren: W. van Zoelen VWilno III 73, St. Aio IV—W. van Zoelen V 10—0, Ona IV—VSV II 4—6, St. Aio IVHuis van Bew. 46, PZEM III Big Smash IV 73, Sorry IVNSM II 46, Big Smash IVOna IV 28. Huis van Bew. 9 9 0 0 18 68- -22 St. Aio IV 8 7 0 1 14 66- -14 VSV II 9 6 1 2 13 4941 Sorry IV 9 5 0 4 10 51- -39 PZEM III 8 4 0 4 8 42- -38 W. v. Zoelen V 9 4 0 5 8 41- -49 NSM II 8 3 1 4 7 36—44 Ona IV 9 3 0 6 6 41—49 Wilno III 9 1 0 8 2 23- -67 Big Smash IV 8 0 0 8 0 13—67 VOOR DE ZOVEELSTE maal is het in de raad van Tholen nog eens met nadruk gesteld: de visverwerkende industrie van de N.V. Pearl Essence International, gevestigd in en rondom de voormalige gasfabriek, moet uit de bebouwde kom verdwijnen! Maandagmiddag bij de behandeling van de begroting heeft de heer O. Boender (s.g.p.), die eis weer eens herhaald. De stank, die deze fabriek over Tholen verspreidt, heeft de bevolking al veel te lang moeten verduren. En wan neer in de toekomst Tholen als woongemeente een belangrijke rol krijgt toebe deeld naast het havenplan in de Oosterschelde en wanneer de Eendracht wordt gekanaliseerd mag de aanwezigheid van een dergelijke fabriek de attractie niet in de weg staan. De heer Boender ging nader in op opmerkingen van de com missie, die de begroting had bestudeerd en hij vroeg b. en w op de man af, wat er was gedaan om de „visfabriek" voor de datum van afloop van het huurcon tract uit het centrum van Tholen te weren. Met de commissie gaf de heer Boen der toe, dat de overlast niet meer zo groot is als enkele jaren geleden. En daarop hadden b. en w. in hun antwoord dan ook ingehaakt. Zij herinnerden aan de verzekering van de directie van de fabriek, dat voor de nu lopende winter zodanige voor zieningen zouden worden getroffen, dat stank en dus hinder voor de be volking vrijwel uitgesloten zou zijn. De raad had goed gevonden dat de directie het bewijs zou leveren. Maar deze installaties kunnen niet voor 1 mei 1964 worden afgeschreven, dus de termijn waarbinnen de fabriek moet worden verplaatst is verschoven naar 1 mei 1965". Overigens zijn b. en w. van Tholen ervan overtuigd, dat de hinder nog veel minder zou zijn wanneer de huidige bedrijfsleider handelde naar de instructies, die de directeur geeft. Nu Tholen nog bijna niets weet over het kanalisatieplan van de Eendracht en de toekomstige industriële ontwikkeling in de directe nabijheid is het moeilijk de fabriek een plaats aan te wijzen. Ook die, waai.,een in het verleden de ge dachten al eens zijn uitgegaan, enkele kilometers buiten de bebouwde kom. De heer Boender was niet erg gelukkig met het antwoord. Hij vond, dat de bevolking wel zal merken of de maatregelen hel pen. Mijn vertrouwen in de bereidheid van de directie om de fabriek te ver plaatsen is nu vrijwel verdwenen. Het wordt tijd, dat b. en w. er hun tanden eens in zetten. In de vrijwel sluitende begroting van Tholen, die een gunstig financieel beeld toont, worden verschillende maatregelen aangekondigd, die tot de aantrekkelijk heid als woongemeente moeten bijdra gen. B. en w. zullen alles op alles zet ten om de rioleringsplannen verder uit te voeren. Ook zullen zij ernaar streven het tonnenstelsel er functioneren in Tholen nog 330 tonnen zo spoedig mogelijk op te heffen. Met name de heer M. v. d. Sande (g.b.) informeerde naar de mogelijkheid de gebruikers voor lichting te geven omtrent een te verle nen premie bij de overschakeling van tonnen op closets. Nu de oestermij. N.V. „Bona Fides" te Tholen voornemens is haar bedrijf te staken, wordt een al van tien jaren ge leden daterend plan tot de aanleg van een eenvoudig zwembad in de oesterput opnieuw actueel. Vele jaren achtereen werd die put 's zomers al als zwemge- legenheid gebruikt. Nu hebben b. en w. het plan opgevat voor een betere inrich ting ten gerieve van de zwemmers te zorgen. Wat de woningbouw betreft kampt Tho len met grote moeilijkheden om het toe gewezen contingent woningwetwoningen aanbesteed te krijgen. B. en w. beraden zich op maatregelen en een rigoureuzer optreden. „Het zal er nog naar toe moe ten", aldus burgemeester mr. A. J. v. d. Hoeven, „dat we vergunningen voor allerlei kleinere en mogelijk meer lucra tieve karweitjes gaan inhouden, wanneer de aannemers niet meer willen bouwen aan de woningwetwoningen". Een formele wijziging van de gemeen schappelijke regeling voor bouw- en wo ningtoezicht en gemeentewerken, de Centrale Dienst „Noord-Zeeland in zijn verkleinde vorm noopte de heer Boender er toe opnieuw aan te dringen opnieuw klaarheid in de financiële ge volgen van de uittreding van de Schouwse gemeenten. Volgens de heer Boender moet de raad van Tholen zo snel als het kan, weten: a. wat de ver kleinde Centrale Dienst kost; b. wat de gevolgen zijn als ook Tholen besluiten zou uit te treden; c. wat de gevolgen zijn als de dienst helemaal zou verdwijnen. „Als Tholen nu ook nog eens malcontent wordt dan ziet het er voor de dienst niet zo best uit. Ik zeg niet dat ik het wil. Maar ik wil wel cijfers om het te kunnen beoordelen. Mr. Van der Hoeven signaleerde hier nieuwe gezichtspunten, maar hij dacht niet dat het Tholéh zo eenvoudig zal val len uit de dienst te treden. „Het is zelfs de vraag of het zin heeft dit uit te re kenen. Als de verkleinde dienst eenmaal goed draait moeten we maar eens na gaan of de gehele gemeenschappelijke regeling soms nog veranderd kan wor den De begroting werd geaccepteerd door de raad. Aan het eind van de verga dering besloten de heren aan mr. A. J. van der Hoeven met ingang van 1 februari aanstaande ontslag te ver lenen als ambtenaar van de burger lijke stand. Hij zal de pensioenge rechtigde leeftijd hebben bereikt en als burgemeester terugtreden. 27 personen zijn zondag zoals reeds gemeld omgekomen bij een grote hotelbrand in Jacksonville in de Amerikaanse staat Florida. Het hotel was tot de laatste kamer be zet toen de brand uitbrak. Vele gas ten trachtten zich te redden door zich aan elkaar geknoopte lakens uit de ramen te laten zakken; een aantal van de slachtoffers veron gelukte doordat de knopen in de lakens losschoten. Op de foto: het brandende hotel. lAAIWWWWWWWWVWWWVWWWWWWWWWWWVWWWIIWIIWIftAI Een Algerijnse afvaardiging heeft een bezoek van tien dagen aan Moskou ge bracht om de besprekingen, die in Al giers waren begonnen over de wijze van besteding van een lening tot een bedrag van ongeveer 357 miljoen gulden, die de Sowjet-CTnie in september jl. aan Alge rije heeft toegestaan, voort te zetten. Na een overleg, dat tien dagen heeft geduurd, is te Sloskou een bekendma king uitgegeven, waarin wordt meege deeld dat overeenstemming is bereikt over de hulp, die Rusland Algerije op economisch en technisch gebied zal ver lenen. De Sowjet-Unie zal helpen bij het opleiden van Algerijnse technici. Zij zal Algerije ook op landbouwgebied helpen. De Poolse communistische partijleider Gomoelka heeft in een rede een vredes program van vijf punten ontvouwd: 1. bevriezing van kernwapens in cen- traal-Europa onder controle, gepaard gaande met beperking van de conventio nele bewapening; 2. een niet-aanvalsver- drag tussen de landen van de N.A.V.O. en die van het pact van Warschau; 3. hervatting van de pogingen om tot over eenstemming te komen over een algeme ne en volledige ontwapening; 4. maat regelen om de „veiligheidszone" in an dere gebieden van de wereld uit te brei den; 5. ontwikkeling van de internatio nale economische samenwerking. De orthodoxe patriarch Athenagonas van Constantinopel zal op 5 januari paus Paulus ontmoeten op de Olijfberg in Jeruzalem, zo is maandag in Istan bul bekendgemaakt. Volgens welingelichte Vaticaanse krin gen zou de paus een „appreciërend ant woord" voorbereiden op de bekendma king van patriarch Athenagoras. Zaterdagmiddag 4 januari, om half twee zal in de zaal van de Prinses-Ireneschool te Goes, het E.G.V.C. volleybaltoernooi worden gehouden. Dit toernooi dat nu voor de tweede achtereenvolgende maal door de Goese volleyballers wordt geor ganiseerd, beoogt een krachtmeting te zijn tussen de sterkste Zeeuwse voïley- balploegen tijdens de rustpauze tussen de eerste en tweede helft van de compe titie. De inzet is een fraaie wisselbeker. De deelnemende ploegen zijn: E.V.V.C., Matador en Marathon uit Vlissingen, Terhole uit Hulst en de organiserende vereniging E.G.V.C. uit Goes. Deze teams behoren alle tot de overgangsklas Zuid AI zodat mede door de rivaliteit van de competitie een spannende strijd verwacht kan worden. Een voor spelling valt hier moeilijk te doen, al zal met name Matador moeite hebben de vorig jaar behaalde beker nog een jaar te behouden, gezien de competitieresul taten van deze vereniging. Favoriet is de organiserende vereniging, die de eerste helft van de competitie overgangsklas Zuid AI ongeslagen besloot. Terwijl het Vlissingse E.V.V.C. door zijn grote rou tine een gevaarlijke outsider blijft. Al met al lijkt de spanning in dit toernooi voldoende gewaarborgd. De prijsuitreiking zal plaatshebben tij dens de na dit toernooi te houden feest avond, die gehouden wordt in de zaal van Slot Ostende te Goes, aanvang half acht. De muzikale omlijsting van deze avond wordt verzorgd door de „Queries" Nu het nieuwe jaar in aantocht is, ver schijnen de vanouds bekende kalenders weer. De Pro-Juventute Oranjekalender ziet er ook dit jaar weer smaakvol uit. Men ziet het koninklijk gezin op diverse buitenlandse reizen, zoals India, Pa kistan en Italië. De hervomrde dagkalender heeft dit jaar als voorplaat een tekening van Je ruzalem. Voor elke dag heeft men een tekst uitgezocht met op de achterkant van het blaadje een vervolgverhaaltje. De Nederlandse Schippersalmanak, die dit jaar voor de 68e maal verschijnt, geeft ook nu weer alle inlichtingen over diverse waterverbindingen, waterstan den en havens. Achter in het boekwerkje een grote overzichtskaart van de Hol landse IJssel. (Van onze radio-t.v.-redactie) Onder de titel „Negen muzen, elf provincies", begint de AVRO-radio maandag 13 januari een nieuw maandelijks programma dat aan dacht zal besteden aan wat in het hele land wordt verricht op het gebied van kunst, cultuur en amu sement, al of niet als vrijetijdsbe steding, door enkelingen of door groepen. In het eerste programma geeft mej. B. T. Groen, directrice van de openbare leeszaal in Veendam een toelichting op de plaatselijke tentoonstelling „De geschiedenis van het boek". De A.V.R.O.-ver- slaggevers zijn eveneens bij het Frysk Orkest geweest, bij een amateurdtoneelgezelschap in Uden, bij een operettegezelschap in Groningen, bij de Brabantse stichting van beidende kunst en edelambacht in Tilburg, bij het tamboer- en pijperskorps „Jubal" in Zwolle, bij het Utrechts studen tenkoor en bij de buutenreedners- kampioenen in Limburg. Het pro gramma duurt op vijf minuten na, anderhalf uur. ■nud

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 7