SPIJTOPTANTEN-REGELING LOOPT 31 MAART 1964 AF Daarna: geen gratis overtocht en toelage KLANKBORD O. A.S.-leider Ar goud krijgt levenslang Produktie nam in 1963 met ca. 4 procent toe Conform de eis Doodstraf geëist tegen Bulgaarse diplomaat-spion Waarom een Akkertje geen tablet mag zijn B Bonn vraagt in nota aan Parijs om uitlevering PRIJZENBESCHIKKINGEN CELSTOFLUIERS EN MEUBELEN INGETROKKEN LANDBOUWCONSULENT- SCHAP ARBEIDSVRAAGSTUKKEN INGESTELD ITALIAANSE INTERESSE VOOR „ORANJE" EN „WILLEM RUYS" PRIJS SIGAREN VASTGESTELD ONGEVALSUITKERINGEN WORDEN VERHOOGD Verkiezingen in Griekenland Machinist reed door onveilig sein Jaaroverzicht ministerie van economische zaken Import steeg sterker dan export MINISTER VAN JUSTITIE MAAKT BEKEND Streep Situatie verbeterd 15.000 mensen Geen \orting meer op brillenprijs" BRUILOFT GERED - BRUIDEGOM MET SLEPER VAN TANKER GEHAALD OLIVERUITGESPEELD Verzoek Argoud Senaat V.S. keurt wetsontwerp op hulpverlening goed Industriële produktie Investeringen E.E.G. Export Kroesjtsjew en de kans op vrede DINSDAG 31 DECEMBER 1963 PROVINCIALE Z E E W S E COURANT 3 (Van onze Haagse redactie) Binnenkort zal een einde komen aan de repatriëringsregeling voor spijtoptanten uit Indonesië. Tot uiterlijk 31 maart 1964 kunnen nog verzoeken worden ingediend bij de Nederlandse ambassade in Djakarta, daarna vervallen alle aanspraken op gratis overtocht en ondersteuningsregelingen. Minister Scholten (justitie) maakte dit gisteren in Den Haag bekend, terwijl tegelijkertijd de ambas sade in Djakarta het nieuws vrijgaf. In de komende weken zal zoveel moge lijk bekendheid aan het stopzetten van het spijtoptantenbeleid worden gegeven door middel van advertenties in alle In donesische dagbladen en via de radio, zodat men ook in de buitengewesten op de hoogte zal zijn. In gezamenlijk over leg tussen Nederland en Indonesië is tevens besloten, dat de Nederlandse am bassade in Djakarta binnenkort alle con sulaire werkzaamheden zal hervatten. Minister Scholten hoopt binnen drie maanden definitief een streep onder het spijtoptantenbeleid te kunnen zetten. De huidige regelingen, zoals het verstrek ken van rijksvoorschotten, gratis over tocht en faciliteiten na aankomst in Ne derland, zullen nog uitsluitend van toe passing zijn voor: 1. houders van geldige Nederlandse pas poorten, die uiterlijk op 31 maart 1964 uit Indonesië in Nederland aankomen; Advertentie 't Zou mindersnel eri minderveilig helpen! Onze 4 geneeskrachtige micropoeders zijn zo fijn verdeeld dat ze de maagwand ontzien. Zo fijn dat ze metéén opgenomen worden, metéén beginnen te wer ken. En ze kunnen alleen in een cachet zo microscopisch fijn bij u komen. Daarom mag een AKKERTJE nooit een tablet zijn. Daarom helpt een AKKER instant cachet zo "instant" onmiddel lijk) bij pijn, kou en griep. Slik daarom uw pijn weg met een AKKERTJE. Veilig, vliegensvlug! IJ HET scheiden van de jaar markt nog een blij bericht: de Spijker 1902, die voor vader land en volk dreigde verloren te gaan blijft voor vaderland en volk) behouden. Is-dat-effe-fijn? Méér dan fijn: het is fdn-tas- t is ch. Wij zijn daar allemaal (op enkele niet noemenswaardige, kniesoren na) even blij mee. Nu is het gekke, dat (naar ik ten stelligste vermoed) van alle 12 miljoen vaderlanders, tot voor en kele dagen, niet één gedacht, laat staan: gezegd heeft: „ik wou dat wij een Spijker anno 1902 had den". Iedereen leefde zijn rustige of onrustige, welvarende of niet zo welvarende leven zonder dat hij die Spijker 1902 miste. Sterker: wij stonden met ons allen op en wij gingen met ons allen naar bed en in de tussentijd deden wij met ons allen het werk dat het lot voor ons had bestemd, zonder dat wij ons ook maar één seconde bezig hielden met een Spijker en zeker niet met een Spijker van 1902. Geen mens die dacht: als ik mijn loonzakje krijg, dan haal ik er vijftig mille uit om daarvan die Spijker 1902 te kopen en om die dan daarna cadeau te doen aan de heer Riemer van het Automo biel-Museum in Driebergen, vóór dat die dekselse Amerikanen 'm inpikken. Wonderlijk is dat eigenlijk, men sen. Dat wij ineens met ons al len, vaderlanders van het goede soort, ons zorgen gaan maken om iets waaraan wij, van 1902 af, aan iets waaraan wij 61 jaar lang niet de minste aandacht hebben besteed en waarvan wij nu plotse ling het grote belang gaan zien. Die meneer Springer uit Parijs van wie hij was, heeft er een goeie aan. Vijftig mille kan iederéén best gebruiken nu de prijs van de ossehaas en de entrefilet so ge stegen is. Nu moet ik daar eerlijk aan toe voegen dat als ik 'm had, ik 'm met een wi,d en weids gebaar aan de gemeenschap zou hebben geschonken, maar niet ieder een is van zulk een gemeenschaps zin vervuld en bovendien wat voor mij een wissewas is, dat kan voor meneer Springer een grote som zijn. Ik zou er geen plak ossehaas minder om eten. Maar zo mag een mens niet. redeneren. Wie weet hoe lang meneer Springer geen ossehaas gegeten heeft. Maar, alle redenaties terzijde, het is fijn wat zeg ik het is fan- tas-t i sc h dat het ding niet in de grijperige vingertjes van onze Natonavovrindjes terecht komt. Een brok kultuurbezit, behouden. Een mooi bericht. De donkere dagen van het jaar zijn er (wat mij betreft) hele maal licht van geworden. ELIAS. 2. niet-Nederlanders, die uiterlijk op 31 maart 1964 een eerste verzoek of een hernieuwd verzoek om toestemming tot vestiging in Nederland hebben inge diend, op welk verzoek gunstig is be slist. Dit betekent, dat iedereen die nog ge bruik wenst te maken van de bestaande faciliteiten vóór I april een verzoek bij de ambassade moet indienen. Daarna worden alle verzoeken als normale vreemdelingenaanvragen behandeld. „Alle instanties die met het spijtop- tantenvraagstuk te maken hebben waren unaniem van oordeel dat we tot een einddatum moesten komen aldus minister Scholten gistermorgen op een persconferentie. „De situatie is door het herstel van de diploma tieke betrekkingen aanzienlijk verbe terd: moesten we vroeger alles schriftelijk afhandelen, thans kunnen wij ter plaatse persoonlijk contact met de aanvragers opnemen". Ten einde de laatste stroom van aan vragen snel af te werken zal een spe ciaal ambtenaar op de ambassade in Djakarta worden gedetacheerd, terwijl de betreffende afdeling op het ministerie zal worden verstrekt. „Wij zullen een zo ruim mogelijk beleid voeren ten aan zien van deze laatsten en wij zullen beslist niet formalistisch te werk gaan", zo verzekerde de minister. „Hoewel als criterium zal blijven gelden: gebleken nood ontstaan uit de band met Neder land". De minister merkte nog op, dat de af gelopen jaren in totaal 15.000 mensen van de spijtoptantenregeling gebruik hebben gemaakt. De laatste maanden echter ontvangt de ambassade vooral herhalingsverzoeken; zo zijn thans 200 herhalingsverzoeken, dus verzoeken die ai eerder waren ingediend maar werden afgewezen, en slechts 60 nieuwe verzoe ken in behandeling. In 1962 heeft 20 procent van de aanvragers geen gebruik gemaakt van het toegewezen visum, dat zes maanden geldig is. Op een vraag van de correspondent van het Indonesische persbureau Antara deelde de minister nog mee, dat zich onder de tot dusver binnengekomen aan vragen geen verzoeken bevinden van de groep Zuidmolukkers op Nieuw-Guinea, die enige maanden geleden een kort ge ding tegen de staat voerden. „Overi gens", zei de minister, „bevinden zich op Nieuw-Guinea geen mensen meer die onder de spijtoptantenregeling kunnen vallen". De voormalige O.A.S.-leider Ar- goud is gisteravond tot levens lange gevangenisstraf veroordeeld, conform de eis. De president van het Franse hof voor de staats veiligheid, die het vonnis voorlas, De prijzenbeschikking witwasserijen, die een maand geleden werd afgekondigd is gewijzigd. De omstreeks dezelfde tijd uitgevaardigde prijzenbeschikking cel- stofluiers is ingetrokken. Van de zijde van het ministerie van eco nomische zaken wordt meegedeeld, dat het volgens de wijzigingsbeschikking voor de witwasserijen, die op grond van de prijzenbeschikking van 3 deecmber 1963 geen hogere tarieven in rekening mochten brengen dan die welke golden op 2 januari 1963 is toegestaan de tarie ven m.i.v. 1 januari a.s. met 4 pet. te verhogen. Zulks op grond van het voor doorberekening in aanmerking komen de deel der loonkostenstijging in 1964 alsmede op grond van externe kosten stijgingen. Op 6 december jl. vaardigde de minister van economische zaken een prijzenbe schikking uit voor celstofluiers. Sinds dien is gebleken, dat met inachtneming van de spelregels van het prijsbeleid een prijscorrectie noodzakelijk is. Op grond hiervan heeft de minister besloten om per 1 januari a.s. de prijsmaatregel voor deze artikelen in te trekken. De minister heeft voorts besloten met ingang van 1 januari 1964 de prijzenbe schikking meubelen in te trekken. Teneinde aan de steeds grotere voorlich tingsbehoefte inzake nationalisatie van de arbeid op het boerenbedrijf te vol doen, heeft de minister van landbouw en visserij ingesteld een specialistisch rijks- iandbouwconsulentschap voor arbeids vraagstukken, waarvan de leiding in handen is gelegd van ir. D. C. M. Boon man. Dit te Wageningen gevestigde nieuwe rijkslandbouwconsulentschap heeft een landelijke taak. Het rijkslandbouwconsulentschap voor landbouwwerktuigen en arbeidsmetho- den te Wageningen heeft tot dusver een dubbele functie vervuld, zoals uit de naam blijkt. Ir. Boonman was specialist voor arbeidsvraagstukken aan dit rijks landbouwconsulentschap, hetwelk nu uitsluitend belast is met het verschaffen van voorlichting met betrekking tot de landbouwmachines en -werktuigen. Naar van de zijde de directie van de Maatschappij Nederland is medegedeeld worden onderhandelingen gevoerd met de Italiaanse rederij Achilie Lauro in Napels over de mogelijke verkoop van het m.s. „Oranje". De onderhandelin gen zijn in een gevorderd stadium doch een transactie is nog niet gesloten. De directie van de Koninklijke Rotter damse Lloyd heeft bevestigd dat de ge noemde Italiaanse rederij ook belang stelling heeft getoond voor de „Willem Ruys". Na een bod te hebben gedaan is een der directieleden, de heer Ercole Lauro, met een aantal deskundigen het schip komen bekijken. De besprekingen tussen de beide directies over een even tueie verkoop zijn nog niei begonnen. verwees voorts naar een Westduits verzoek om Argoud naar West- Duitsland terug te zenden. Hij zei dat het vonnis geen belemmering vormt voor een eventuele overeen komst tot uitlevering. De Westduitse regering heeft n.l. Frankrijk in een nota de terugzen ding gevraagd van Argoud, die in het begin van dit jaar uit een hotel in Münehen is ontvoerd. Dit werd gisteren door kanselier Er- hard bekendgemaakt. Erhard, die op een persconferentie in Bonn sprak, zei dat de bondsregering „informele besprekingen" met Franse functionarissen had gevoerd in de hoop Argoud terug te krijgen zonder haar toevlucht te moeten nemen tot de dra matische stap, die het overhandigen van een officiële nota toch in feite is. De openbare aanklager in het in Sofia aan de gang zijnde proces tegen de voormalige Bulgaarse diplomaat Assen Ivan Georgiex heeft gisteren de dood straf geëist tegen de beklaagde, die beschuldigd wordt van spionage voor de Verenigde Staten. Georgiev zou zeven jaar voor de Ame rikaanse geheime dienst, de CIA hebben gespioneerd. De openbare aanklager zei dat Georgiev de Amerikaanse dienst tevoren op de hoogte stelde van voorstellen en beslui ten van de Russische delegatie bij de Verenigde Naties. Hij voegde hieraan toe dat beklaagde in 1960 aan een Ameri kaanse geheime agent inlichtingen ver strekte over een „zeer belangrijke bij eenkomst", waaraan leidende functiona rissen van communistische landen deel namen. „Dit werd door de Amerikaanse geheime dienst bijzonder op prijs ge steld", aldus de openbare aanklager. Georgiev zou in 1961 de opdracht heb ben gekregen inlichtingen te verzamelen over het Russisch-Chinese geschil, aan welke opdracht hij volgens de openbare aanklager voldeed. De goedkoopste sigaartjes, de zoge naamde sprietjes, worden per 1 januari over het algemeen een halve cent duur der, hetgeen betekent dat de doosjes van twintig stuks van een gulden en een gulden twintig een gulden tien en een gulden dertig gaan kosten. De betere sprietjes zullen een cent in prijs stijgen en de zogenaamde grote Senoritas zullen twee cent duurder wor den. Dat betekent dat de meest couran te Senoratis, namelijk die in de prijs klasse van zestien cent, nu achttien cent gaan kosten. De sigaren van 22 cent kosten straks 25 cent, de sigaren van 24 cent worden 27 cent. De prijs van de duurdere sigaren zal in het algemeen met vier cent worden ver hoogd. De sigaren van 29 cent kosten straks 33 cent en die van 33 cent 37 cent. Een en ander is meegedeeld door het bureau sigarenindustrie te Eindho ven na het beraad dat de Nederlandse sigarenindustrie over de prijzen heeft gevoerd. De Nederlandse sigarenindus trie, aldus wordt medegedeeld, heeft zich op het standpunt gesteld dat de kwaliteit van haar produkten onvermin derd en in de volle omvang moet worden gehandhaafd. Een wetsontwerp tot verhoging van de ongevalsuitkeringen ingaande 1 januari 1964 met 17 procent is bij de Tweede Kamer ingediend. De laatste verhoging van de ongevals uitkering viel op 1 september 1962. In de loop van het jaar 1963 zijn de andere sociale verzekeringsuitkeringen eenmaal per 1 juni ca. 5 procent verhoogd. De ongevalsuitkeringen zijn bij die gelegen heid niet verhoogd. Aangezien de sociale verzekeringsuitkeringen in het algemeen per 1 januari met 12 procent zullen wor den verhoogd acht de regering het re delijk de ongevalsuitkeringen thans met 17 procent te verhogen, aldus minister Veldkamp in zijn memorie van toelich ting. Ongevalsrentetrekkers, die tevens in het genot zijn van interimbijslag op grond van de interimwet invaliditeits- rentetrekkers, zullen de nieuwe bijslag slechts ontvangen indien en voor zover deze te zamen met de rente en de even tueel reeds op die rente verleende bij slagen het bedrag van de bijslag inge volge de interimwet overtreft. De kosten van de nieuwe bijslagen, wel ke ten laste komen van het rijk, worden geraamd op 5.500.000. In de nacht van zondag op maan dag is een grote groep bemannings leden van de gezonken „Lakonia" in Amsterdam aangekomen en van daar direct met een chartervlieg tuig naar Griekenland doorgereisd. Op de linker foto een deel van de mannen bij het overstappen op Schiphol. Op de rechterfoto de eerste stuur man S. Angelopoboulou, die op Schiphol verwelkomd werd door zijn echtgenote, die de laatste weken met haar dochtertje in ons land vertoefde en nu met haar man naar het vaderland terugkeerde. Het Wereldgebeuren De Nederlandse organisatie van opti ciens heeft haar leden geadviseerd hun overeenkomsten met de ziekenfondsen waarbij zij aan de bij deze fondsen aan gesloten verplicht verzekerden een kor ting van 20 procent op de prijzen der brillen verleenden, per 1 april 1964 op te zeggen. Voor deze fondsleden bete kent dit een verhoging van de brillen prijs met 25 procent. De sleepboot Steenbank heeft gistermiddag omstreeks kwart over twee de 23-jarige vierde machinist Nico van der Vecht van de Britse Shell- tanker „Aluco" gehaald, die samen met tientallen andere schepen reeds dagenlang buitengaats voor Hoek van Holland zijn beurt afwacht om bin nen te lopen zodra de mist dat zou toestaan. De reders van het schip hadden deze dure afhaaldienst (geschatte kosten: honderden guldens) voor één man geregeld om te zorgen, dat Nico's bruiloft niet helemaal in de war loopt. De zeeman zou gisteren op het Amsterdamse stadhuis in het huwelijk treden met de 23-jarige pedicure Tilda Ietswaard. De ambtenaar van de burgerlijke stand had zich bereid verklaard net zo lang te wachten tot Nico zou opduiken. Desnoods wilde hij er wel voor overwerken. Toen gisteren met zekerheid bekend werd dat de „Aluco" op zijn vroegst laat in de avond Pernis zou binnenvaren, besloot men de sleepboot naar de tanker te zenden om Van der Vecht in volle zee te laten overstappen. De directie van de produktie van de musical „Oliver" deelt mede zondag avond tot haar spijt het besluit te heb ben moeten nemen dat de voorstelling van woensdag 1 januari in 't City-thea ter te Amsterdam de laatste zal zijn. Ondanks het toenemende aantal bezoe kers van de laatste weken is de belang stelling toch te klein gebleken om de exploitatie voor een langere periode mo gelijk te maken. Op 12 december had de Westduitse staatssecretaris van buitenlandse za ken, professor Karl Carstens, de Franse ambassadeur in Bonn in ken nis gesteld van het verlangen van de Westduitse regering om Argoud te rug te krijgen. Later had men de ambassadeur nog een aide memoire met dit verzoek gezonden. Erhard zei voorts op de persconferen tie, dat in de nota die gisteren in Parijs is overhandigd, hetzelfde stond als pro fessor Carstens tegen de Franse am bassadeur in Bonn had gezegd. Zoals bekend werd Argoud op 25 fe bruari uit het hotel Eden-Wolf in Mün- i c.hen ontvoerd. De Franse politie die te lefonisch getipt was, vond hem later geboeid en met een prop in de mond in een vrachtwagen bij de Notre Dame in Parijs. Argoud heeft gisteren geweigerd zich van de gevangenis naar het gerechts gebouw, waar het proces tegen hem wordt gevoerd, te laten overbrengen. Een Britse familie van zeven personen is acht dagen en nachten lang geïsoleerd geweest op een flat, welke in de Turkse wijk van Nicosia ligt. Mannen van de Britse luchtmacht slaagden er uiteindelijk in een hoeveel heid voedsel en andere benodigdheden bij de opgeslotenen „af te leveren", zodat het zevental de toekomst met meer optimisme tegemoet kon zien. Hier staat de familie op het met de „Union Jack" versierde balkon van de woning. De Amerikaanse senaat heeft gisteren het wetsontwerp voor de hulpverlening aan het buitenland tot een bedrag van 3 miljard dollar goedgekeurd. De wet machtigt president Johnson overheidsgaranties te verlenen voor de particuliere graanverkopen aan de Sowjet-Unie en andere Oosteuropese lan den. Het ontwerp was reeds door het huis van afgevaardigden goedgekeurd. Het is naar het Witte Huis gezonden voor ondertekening door de president. De 63-jarige ondergouverenuer van de nationale bank, Paraskevopoulos, heeft van koning Paul van Griekenland op dracht gekregen een zakenkabinet te vormen. Dit kabinet zal tot taak hebben algemene verkiezingen te organiseren. Volgens de politie te Rotterdam is de treinbotsing, die in de nacht van zater dag op zondag bij de spoorwegovergang op de Smeetlandsedijk plaatsvond, ont staan doordat de machinist van de per sonentrein door het voorsein, dat op on veilig stond, is gereden. Hij heeft dat sein niet gezien. Bjj het daaropvolgende (rode) hoofdsein is hij direct sterk gaan remmen, maar de aanrijding kon toen niet meer worden voorkomen. De economische bedrijvigheid is zich ook in 1963 op een zeer hoog niveau blijven bewegen. Dit wordt vastgesteld in een overzicht van het ministerie van economische zaken. Dit over zicht vervolgt; hoewel in het eerste kwartaal de strenge win ter in sommige sectoren stagna tie had veroorzaakt, gaf de pro duktie in bedrijven toch een stijging te zien, die over het ge hele jaar kan worden geschat op 4 procent. De toeneming van de bestedingen zette zich voort met een duidelijke versnelling van het tempo in de tweede helft van het jaar. Het volume van de bedrijfsinveste ringen in vaste activa zal vermoede lijk ca. 5 procent hoger liggen dan in 1962, terwijl de consumptiebestedin gen naar schatting een uitbreiding ondergaan van 5 procent. Hoewel ge durende een groot deel van het jaar de verhouding tussen middelen en be stedingen een evenwichtige ontwik keling toonde, zal het overschot op de lopende rekening van de beta lingsbalans over 1963 t.o.v. het vori ge jaar naar verwachting een daling te zien geven. In de laatste maanden bleef de stijging van de export ten achter bij de groei van de import, waardoor het dekkingspercentage op de handelsbalans over 1963 enigs zins lager zal zijn dan over het voor afgaande jaar. Doordat de loonkosten met een stij ging van ca. 8 procent op jaarbasis sterker omhoog gingen dan de ar- beidsproduktiviteit hield de opwaart se druk tegen de prijzen aan. Deze druk werd in het eerste kwartaal nog enigszins versterkt door het effect van de strenge winter en later in het jaar door een aantal prijsstijgingen in de agrarische sector, alsmede door oplopende grondstoffenprijzen. De industriële produktie steeg in de eerste 9 maanden van 1963 met bijna 4 pet. Het tempo van de produktie- uitbreiding toonde over het geheel genomen weinig verandering met dat van het vorig jaar. De produktie per werknemer zal over het gehele jaar vermoedelijk een toeneming te zien geven van bijna 3 pet. De personeels bezetting lag in de eerste helft van 1963 nauwelijks 1 pet. boven het ni veau van dezelfde periode in het voorafgaande jaar. De ontwikkeling van de produktie was niet voor alle bedrijfstakken gelijk. Voor de metaalindustrie bedroeg de produktiestijging in de eerste negen maanden 4 pet. In de textielindustrie nam de produktie, nadat die in 1962 vrijwel gelijk was gebleven, toe met 5 pet. In de voedings- en genotmid delenindustrie werd 3 pet. meer ge produceerd dan in het vorige jaar, terwijl in de papierindustrie de pro- duktievoortgang neerkwam op 9 pet. Voor de chemische nijverheid zal de produktiestijging in 1963 vermoede lijk ca 5 pet. bedragen. De bruto investeringen in vaste ac tiva van bedrijven beliepen in het eer ste jaar van 1963 4773 miljoen te gen 4635 miljoen in dezelfde perio de van 1962. Dit komt neer op een stijging van 3 pet. Hierbij dient in aanmerking te worden genomen, dat in het eerste kwartaal het verloop van de investeringen de ongustige in vloed onderging van de stagnatie in de bouwnijverheid. Voor het gehele jaar zal de stijging van de bruto- investeringen in bedrijven vermoede lijk 5 pet bedragen. Het particuliere verbruik ging in 1963 verder omhoog. Naar hoeveel heid gemeten lag het verbruik in de eerste 10 maanden ca. 6 pet. boven het niveau van 1962. Per hoofd van de bevolking beliep de stijging 4,5 pet. Het verbruik van duurzame con sumptiegoederen lag in de eerste 10 maanden van 1963 10 pet. boven dat in 1962, per hoofd van de bevolking ca. 8 pet. met 9 pet. De invoerwaarde steeg in hetzelfde tijdvak nog iets sterker, nl. met 11 pet. De procentuele ver houding tussen uitvoer en invoer, het z.g. dekkingspercentage op de han delsbalans, verminderde dan ook van 85 pet in 1962 tot 84 pet. in 1963. De negatieve invloed hiervan op de be talingsbalans werd voor een deel ge compenseerd door enige stijging van het overschot in het dienstenverkeer met het buitenland. Tengevolge hier van zal het totale overschot op de lopende rekening van de betalingsba lans over 1963 op transactiebasis ver moedelijk nog enkele honderden mil joenen guldens bedragen. Zowel de Nederlandse invoer als uit voer zijn in 1963 sterk omhoog ge gaan. Aan de importzijde was de stij ging het scherpst in de tweede helft van het jaar. De uitvoer werd ge stimuleerd door de conjuncturele ont wikkeling in het buitenland, terwijl bovendien de agrarische afzet extra kon toenemen als gevolg van de strenge winter. Naar waarde gemeten steeg de to tale uitvoer in de eerste 11 maanden De geografische verdeling van de in voer gedurende de eerste 10 maanden laat zien, dat het aandeel van de E.E.G. in de totale invoer van Ne derland nog is toegenomen, nl. van 50 pet. in 1962 tot 52 pet. in 1963. Bij een stijging van de totale invoer met 10 pet steeg die uit de E.E.G.- landen met 14 pet. Vooral de import uit Frankrijk steeg aanzienlijk, n.i. met 24 pet. Het aandeel van de E.V.A.-landen in de Nederlandse in voer bleef vrijwel constant. Ook de goederenuitvoer naar de E.E.G.-landen toont een forse stij ging, n.l. van 18 pet. Hierdoor nam het aandeel van deze landen in de totale Nederlandse uitvoer toe van 49 pet. in de eerste 10 maanden van 1962 tot 53 pet. in dezelfde periode van 1963. Opmerkelijk is de stijging van de export naar Frankrijk met 28 pet. en die naar Italië met 42 pet. De voornaamste handelspartner, zo wel wat betreft de invoer als de uit voer bleef West-Duitsland, met de Belgisch Luxemburgse economische unie op de tweede plaats. Vreedzame coëxistentie, het tover woord van 1963 met betrekking tot de delicate Amerikaans-Russische relaties, zal naar de leiders van beide landen hopen, ook op het nieuwe jaar zijn stempel drukken. President Lyndon B. Johnson heeft in zijn eerste rede tot het Amerikaanse Congres al laten merken, dat hij de po gingen van president Kennedy om tot een betere verstandhouding te komen met de communistische landen, zal voort zetten en gisteren heeft de Russische premier en partijleider Nikita Kroesj tsjew daarop in gunstige zin geant woord. Zoals gebruikelijk verzocht de bekende Moskouse correspondent van United Press, Henri Shapiro premier Kroesj tsjew ter gelegenheid van de jaarwisse ling een aantal vragen te beantwoorden. Kroesjtsjew heeft dat gedaan en zijn. woorden zijn door de Russische kranten in extenso gepubliceerd als een soort nieuwjaarsboodschap aan het Russische volk en de hele wereld. Het is een rede. die in het teken staat van de veelvuldige goede voornemens en waarin Kroesjtsjew zich zeer optimis tisch uitlaat over de toekomst. En al lig gen er natuurlijk wel weer een paar addertjes in het gras verborgen, de toon van Nikita's boodschap is hoopgevend. Het blijkt namelijk dat Moskou de deur wil openhouden voor verdere be- besprekingen met Amerika over de pro blemen, die de betrekkingen tussen oost en west nog steeds gespannen houden. De tijd van dreigementen en beschuldi gingen aan „imperialistisch" adres is blijkbaar echt voorbij en dat is al een belangrijke ontspannende factor. De Amerikanen worden niet meer uit gescholden voor „oorlogshitsers" en „neokoioniaiistische veroveraars", zij zijn nu een volk, dat naar de stellige overtuiging van premier Kroesjtsjew evenmin oorlog wil als het Russische volk en dat bereid is met de de com munistische wereld tot overeenstemming te geraken. „Het Sowjetvolk neemt er dankbaar nota van, dat veie mensen in de Ver enigde Staten vooraanstaande figuren inbegrepen, geloven dat het noodzakelijk is wegen te zoeken om wederzijds begrip te bereiken en vreedzame schikking van omstreden problemen tot stand te bren gen", aldus de leider van de Russische communisten. In deze vriendelijke boodschap van pre mier Kroesjtsjew, die nog eens extra herinnert aan enkele uitlatingen van president Kennedy, „die zo tragisch is gestorven", worden echter ook een aan tal punten opgenoemd, waarvoor de pre mier graag in 1964 een oplossing zou willen zien. Dat is onder meer het Duitse vraagstuk. Opnieuw komt Kroesjtsjew terug op het oude voorstel voor een niet- aanvalsverdrag tussen de N.A.V.O. en het Pact van Warschau. De Duitse kwestie noemt hij een van de klemmend ste vraagstukken van deze tijd. „Het is de kern van de zaak het eens te worden om wegen te vinden voor een Duitse vredesschikking en op deze basis over eenstemming te bereiken over een nor malisering van de situatie in West- Berlijn", zo verklaart hij letterlijk en men zou daar uit kunnen opmaken, dat hij in- 1964 in de eerste plaats zal trach ten het Berlijnse vraagstuk aan te pak ken. Dat blijkt ook uit de toevoeging: ,het zou onverstandig zijn en ik zou wil len zeggen gevaarlijk, deze kwestie tot toekomstige jaren uit te stellen". Dit laatste klinkt misschien een beetje on heilspellend. Het woordje „gevaarlijk", doet even aan de oude toon van Moskou denken, maar dat kan een vergissing zijn. Wel is het duidelijk, dat Kroesjtsjew niet van zins is de zaak-Berlijn te laten rus ten en zijn vriendelijkheid ten opzichte van andere punten zou een handige manoeuvre kunnen zijn. Het is een be kende tactiek van de Russen, dat zij een aanval openen met concessies en in dat verband hebben sommige Westduitse waarnemers gewezen op de soepele hou ding van het Oostduits regime, dat gis teren plotseling te kennen heeft gegeven over een continuering van de kerstpas- senregeling te willen praten. Het West- berlijnse gemeentebestuur heeft de zaak met de Ooostduitsers opgenomen en het is dus mogelijk, dat in de toekomst zo'n regeling tot stand komt. Die mogelijkheid tot verbetering van de verstandhouding heeft overigens niet alle Westberlijners blij gemaakt. Er zijn er, die achter de Oostduitse toe schietelijkheid wel degelijk iets zoeken. Ook de regering in Bonn is op haar hoede en bondskanselier Ludwig Erhard heeft over de zaak gesproken met Ame rikaanse functionarissen in Washington. Bonn is namelijk bang, dat de regering van West-Berlijn het te snel eens zal worden met de Oostduitse collega's en dat omwille van de menselijkheid mo gelijk concessies worden gedaan die la ter vervelende politieke gevolgen kunnen hebben. Alle belangstelling is daarom thans op West-Berlijn gericht en de door Kroesj tsjew aan de verdeelde stad gewijde woorden heeft die interesse nog groter gemaakt. Het ligt dan ook in de lijn der verwachtingen, dat deze affaire in 1964 zal worden aangesneden. Een tweede onderwerp, dat in 1964 waarschijnlijk veel stof tot gesprek zal geven althans aan Russen en Chinezen is het ideologische geschil tussen Moskou en Peking. Kroesjtsjews openlijke verheerlijking van de vreed zame coëxistentie, zal in Peking wel weer met afgrijzen zijn ontvangen. Blijkbaar is Kroesjtsjew niet van plan aan de Chinese wensen tegemoet te komen, want „er is voor vreedzame co- existentie geen alternatief. Het is de enig mogelijke manier om in vrede op onze planeet te leven, gegeven het be staan van twee gevestigde socio-poli- tieke systemen, het kapitalisme en het socialisme. Met de bestaande correlatie van strijdkrachten kan er geen sprake van zijn een er van door middel van oorlog uit te schakelen", aldus Kroesj tsjew. Deze rechtstreekse uitdaging aan het Chinese adres belooft voor 1964 alvast nog meer gekrakeel tussen de Russische beer en de Chinese draak en het is alleen de vraag hoe hoog de ruzie zal oplaaien en of het westen er zijn voordeel mee zal kunnen doen. PREMIER KROESJTSJEW ...vriendelijk tegen Amerika.... 0 Amerikaanse geleerden zullen in 1964 en 1965 minstens 20 grote ballons rond da Noordpool laten cirkelen. Men wil met behulp van de wetenschappelijke instrumen ten, die met de ballons meegaan, de boven ste luchtlagen en de kosmische straling be studeren, zo is meegedeeld door de Ameri kaanse Stichting voor Wetenschappelijk On derzoek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 3