HERKENNING EN MYSTERIE (Lees verder volgende pagina links boven) ALS vanavond de oliebollen op tafel verschijnen en de jaaroverzich ten uit radio en televisie rollen is er misschien ook nog een momen tje, waarop U terugdenkt aan de eigen omzwervingen door het jaar. En die zullen dan voor een belangrijk deel binnen de provinciegrenzen van Zeeland liggen. U hebt Zeeland weer een jaartje gezien. Van Nieuw-Namen tot Westerschouwen, van Sluis tot Sint-Philipsland. Maar hebt IJ altijd goed gekeken? Hebt U de plaatsen in uw geheugen geprentwaar U vaak of maar een enkel ^eerfy'e kwam? Zou U die herkennenals we die hier op foto's aan U presenteerden? Met die vragen in het achterhoofd zijn onze fotografen op pad gegaan. Ze hebben wat onbekende, maar toch zo karakteristieke hoekjes van Zeeland in de lens van hun toestel gepakt. Het werd een bescheiden album. Een album van „zoekpren- ten" En toen die uit de donkere kamer kwam, zijn we ermee op stap gegaan Naar mannen, waarvan we mochten verwachten dat ze Zeeland op het duimpje kennen. Ze hebben onze zoekprenten bekeken. Ze hebben verrast ja" geroepen of soms diep gezucht, als het geheugen hen in de steek liet. Ze hebben ook eerlijk bekend, dat ze ,,er nooit uitgekomen zouden zijn", toen we ten lange leste het antwoord lispelden. De foto's uit ons „oudejaars-album", een steekproef uit „een-jaartje-Zeeland", zijn op deze pagina's afgedrukt Bekijk ze eens goed, voordat U de „ontmaskering" op de volgende pagina leest. Probeer eens of U zich kunt meten met onze zes slachtoffers, zij zijn (in volgorde van hun „treffers"): Zoekplaten van Zeeland Jan Traas (38) uit Middelburg, districtsin specteur voor een verzekeringsmaatschap pij, is onze man geworden! In een record- tempo van tien minuten en met een haast feilloos gemak heeft hij op vijf kilome tertjes na alle zes platen van ons oudejaars-album uit de anonimiteit ge haald. Maar om dat te presteren krast Jan Traas dan ook iedere week achthonderd kilometer door de provincie. Tien jaar ge leden is hij ermee begonnen. Hij kwam uit Rotterdam. „Mijn ouders zijn Zeeuwen, de naam liegt er niet om", zal hij vertellen als U hem ontmoet. Jan Traas begon op de bromfiets. Door de Bevelanden. Hij woonde acht jaar lang in Goes en verhuisde toen naar Middelburg. Hij kent Zeeland als de polissen, waarmee hij dagelijks te maken heeft. De wielen van zijn auto draaien ieder jaar zo'n slordige 40.000 kilometer over de Zeeuwse wegen. Er zijn dan ook binnen de grenzen van deze provincie maar weinig weggetjes, die Jan Traas niet heeft „ge nomen". Vaak rijdt hij „binnendoor" en dat juist heeft hem niet veel moeilijkheden gegeven, onze zes foto's „thuis te brengen". Soms dacht Jan Traas eerst hardop wel eens een verkeerde naam, maar dan corrigeerde hij zich onmiddel lijk. Het bospaadje: „Oostkapelle, Renesse. Nee, dat kan niet, daar zijn geen paddestoelen: het moet Valkenisse zijn! Het koepeltje in twee seconden gelocaliseerd tot Scharendijke. De molen met de boot op het droge op de voor grond: „Beveland. Heinkenszand misschien Nee, het is de molen van Dorst in Eindewege bij 's-Heer Arendskerke". Het haventje met de vissersboot: „Bij de schorren tussen Zandvliet en Rilland-Bath". De silo: Ja dat is Axelse Sassing, De binnendoor weg, dan kom je er langs". De achterkant van het hotel: „Je zou zeggen Zeeuws-Vlaanderen, maar dat klopt niet met het torentje. Het moet Tholen zijn. Sint- Annaland soms?" Hier zat Jan Traaser een dik ke vijf kilometer naast. Het was onze beste klank Hij ontmaskerde de „geheime prenten" van Zeeland met de ervaring van een man, die dag in dag uit op de weg zit. Iemand, die zijn ogen goed open heeft voor de omgeving. Jan Traas kan men in Zeeland om een boodschap sturen. „Ik ben dol op zulke dingenMet oog voor details als een spitsvondige detective heeft de commissaris der koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot in ons zoekprenten- album gebladerd. We hadden niet anders verwacht: Zeelands eerste magistraat kent zijn provincie tot in de hoekjes, waar me nig ander maar wat gaat gissen. Uit de be strating, de beplanting, uit een verscholen karaktertrekje heeft hij de door onze foto grafen vastgelegde plekjes weten te locali- seren. En hij gaf het zomaar niet op. Jhr. De Ca sembroot begon af en toe diep te graven in zijn herinneringen. Hij speelde het spel letje voortreffelijk mee. Wel tien keer be zwoer hij het ons: „U mag niks zeggen.." Vier van de zes zoekplaten wist hij binnen twintig minuten thuis te brengen. Zijn „hobby": interesse in bruggen, wegen en wegverhardingen, kwamen hem goed van pas bij het „identificeren" van het paadje van Valke nisse. „Berkenbosch, Oostkapelle" was zijn eerste reactie, maar onmiddellijk volgde de rectificatie. „Nee dat kan niet. Daar is wel een fietspad, maar dat is geasfalteerd. „Tot op de meter nauwkeurig wist de commissaris ons te vertellen: het tegelpad met de afsplitsing naar Biggekerke te Valkenisse. Een blik van nauwe lijks twee seconden leverde het antwoord op de tweede foto: het koepeltje van Repart bij Scharendijke. De foto van de molen te 's-Heer Arendskerke bleef ook in het Middelburgse Provinciehuis „in de mist hangen". De commis saris bekende eerlijk dat hij van molens maar weinig weet en dat het tenslotte een gok moest worden. Hij kwam niet verder dan „ergens op Noord- of Zuid-Beveland". Maar zelfs de bij de meeste anderen van de ondervraagden als „strikfoto" te boek staande opname van het haventje van Woensdrecht was voor jhr. De Casembroot nog niet genoeg gecamoufleerd. „Ik ben er één keer geweest, daar aan de Noord-Kil", wist hij zich te herinneren. De letters RL waren al dadelijk een aanwijzing geweest: Rilland. Zelfs dit uiterste puntje van Zeeland was de commissaris niet geheim. Een duik van dertien jaar in het geheugen leverde de herkenning van de achterkant van het hotel „Hof van Holland" in Oud-Vossemeer. „Ik heb daar in 1950 met iemand staan praten. Ja, ja ik weet het nog precies". Alleen nog bij de silo in Axelse Sassing liet de commissaris het zitten. Hij liet in gedachten alle „witte torens" van de landbouwcoöperaties in Zeeland de revue pas seren. „Die boten misleiden me: het zal wel Zierikzee zijn". Dat was de plank mis. Maar het waren er vier van de zes, die werden ont maskerd in de kamer van jhr. De Casembroot, We hadden hem toch nog onderschat. Jan Traas, districtsinspecteur van „Amstleven"-verzekerings maatschappij, wonende te Middelburg. Hij herkende er vijf (en de zesde bijna). Jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, Commissaris der Koningin in Zeeland te Middelburg. Bracht er vier „thuis". J. M. A. C. van Dongen, lid van het college van Gedeputeerde Staten van Zeeland, te Aardenburg. Kwam tot twee herkenningen. Piet Blaauw, tandarts te Middelburg, voorzitter van de stedelijke V.V.V. Twee plaatsen herkend. Ir. J. D. Dorst, directeur Keuringsdienst Zeeland van de N.A.K. te Goes. Twee goede antwoorden. Piet van Beveren, oud-stadsarchivaris van Zierikzee. Eén „zoekplaat" onthuld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 24