CYPRIOTEN BEREIKEN AKKOORD Neutrale zone met bewaking door Britten Kroesjtsjew bereid tot overleg met V.S. Ook Zeeuwse bouwvakkers werken door in tent Omzien zonder wrok RUST WEERGEKEERD IN NICOSIA Oudej i aarsnummer Erhard heeft het volste vertrouwen in Washington Gezamenlijk voor de vrede inspannen ,0P HOOP VAN ZEGEN" GEEFT ONJUIST BEELD VAN LEVEN OP LOGGERS ROND EEUWWISSELING fr Betonstorten in Vlissingse tent Ook Zwolsman tentenman Brandt wil met 0o$t-Duitsland onderhandelen Nog ondernemender WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Jaarwisseling onbestendig Optimistisch over toekomst Eerste probleem Anneke Grönlohs moeder beroofd Ommekeer Turks commentaar Kritiek Herman Heijermans „beledigt vissers" Zorg bij bouw „Verkeerde indruk' Dr. Zijlstra weer hoogleraar V.U. Frans schip zonk - drie doden en vi jf vermisten Belediging JONGEREN VERTREKKEN NAAR BRAZILIË Vorstelijk gezin naar Mexico Bij acht graden 206e jaargang - no. 306 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Directie: F. van de Velde, F. B. den Boer en W. de Pagter. Hoofdredactie: W. Leertouwer en G. A. de Kok. Abonnementsprijs 67 cent per week, ƒ8,70 per kw.; franco per post 8,95 p. kw. Losse nummers 15 ct. Bureaus: Vlissingen: Walstraat 58-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508, adv. 3647/3643); Middelburg: Markt 51, tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375); Goes: Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213»; Oostburg: tel. 2395; Terneuzen: Arsenaalstraat 2, tel. 2911, Zierikzee: red. tel. 2425, adm. tel. 2094. Adv. pr. 30 ct. p. mm. Min. p. adv. 4,50. Ingez. med. 3 x tarief. Kleine adv. (max. 8 regels) 30 ct. p. regel (min. ƒ1,50). „Brieven bur. van dit blad" 25 ct. meer. Giro 359300 P.Z.C., Middelburg. Dinsdag 31 december '63 De Griekse en Turkse gemeenten in Nicosia zijn akkoord gegaan met het voorstel van de Britse minister van gemenebestzaken, Duncan Sandys, om een neutrale zone in te stellen in de hoofdstad van de eilandrepubliek en Britse militairen hebben de stellingen der Griekse en Turkse Cyprioten nabij de neutrale strook gisteren overgenomen. Het was gisteren rustig in de hoofdstad, waar zondag nog werd ge schoten. Vele winkels waren echter dicht en het Turkse stadsdeel was omsloten door prikkeldraadversperringen en houten barricades. Militairen van de Britse lucht macht en infanteristen reden door de straten in jeeps en pantserwa gens met Britse vlaggen. De neu trale zone bevindt zich nabij de bestandslijn die afgelopen zater dag in de hoofdstad was getrok ken nadat de Griekse en Turkse „De man, die zo graag Belg wilde zijn" is de titel van een reportage in het oudejaars- nummer van de P.Z.C. - over de Zeeuws-Vlaming, die in een televisie-interview wat ondoordacht de wens naar voren bracht, de grenspalen aan de oevers van de Wester- schelde te willen plaatsen. Ondertitel van de reportage is thans „Het oeverloos be rouw". Voorts in dit ouderjaarsnum- mer achtereenvolgens: „Pelgrim voor Agaath" een oude jaar svertelling „Zo ging 196-1 voorhij" mei geda teerd, de belangrijkste gebeurte nissen en „Klokje van Leidschen- dam"een klokje dat tikt zoals het nergens tikt. „De man, die zo graag Belg wilde zijn"; „Fabriekskinderen toen Fa- brieksjeugd nu"; Een terugblik in foto's op het be langrijkste buitenlandse nieuws van 1963; Een soortgelijke pagina, gewijd aan enkele gebeurtenissen in het binnenland; „De rit naar de dood' zeventig minuten van het drama in Dallas, de moor^l ov president Kennedy; Zoekplaten van Zeeland", twee pagina's rond herkenning en mys terie in ons geivest; Hoofdfiguren uit een feuilleton over het gevecht op papier rond de ..Zeeuwse taele"; „Fris van de lever", vijf inter views met mensen, die Zeeland onlangs hebben of binnenkort zul len verlaten; „Zeeland in 1963". een greep uit het fotonieuws van het af nelopen jaar. De Britse minister voor het geme nebest, Duncan Sandys is hier ge fotografeerd met de leiders van de Griekse en Turkse Cyprioten tij dens een rondetafelconferentie om tot een overeenkomst te komen. Sandys presideert de vergadering tweede van links). het vliegveld, het radiostation, het postkantoor en de elektricteits- en waterleidingbedrijven in Nicosia een einde te maken. Premier Ismet Inönu gat' gisteren in een uiteenzetting van het program van zijn nieuwe Turkse regering de leiders van de Griekse bevolkingsgroep de schuld van de crisis op het eiland. Hij verzeker de dat Turkije zich zal blijven houden aan zijn verplichtingen krachtens de overeenkomsten van Zurich en Londen, waarbij de samenleving van de Griek se en de Turkse bevolkingsgroep op Cyprus werd geregeld. (Van onze weerkundige medewerker) De jaarwisseling geeft dit keer in de buitenlucht een totaal ander weerbeeld te zien dan verleden jaar toen er een harde en zeer koude noordoosten wind stond. Het vroor matig en plaatselijk streng, waarbij de aanwezige sneeuw plaatselijk tot hoge duinen werd opgejaagd. Dit jaar zijn het de depressies, die het oude jaar uit, en het nieu we gaan inluiden. De aangevoerde lucht wordt zachter bij een krach tige tot harde zuidwestenwind. De fronten van de depressies ko men ook dichterbij, waardoor de regenkansen groter worden. Met op de meeste plaatsen nog geen twintig millimeter neerslag is de cember een droge maand geble ven. De Westduitse kanselier Ludwig Erhard heeft gisteren aan de pers verteld dat hem bij zijn bezoek aan Amerika is gebleken dat dit land zijn alliantie met Europa trouw blijft, ondanks de recente wisseling van president. Erhard is gisterochtend van zijn bezoek aan de Verenigde Staten in Bonn terug gekeerd. Onmiddellijk bracht hij het ka binet verslag uit en vervolgens stond hij de pers te woord. De kanselier zei dat voor vast had gestaan dat de politiek van Amerika niet zou worden veran derd. Hij had nu de bevestiging gekre gen van zijn mening en daarom was zijn ontmoeting met president Johnson be langrijk geweest. Erhard vestigde de aandacht op de zin snede in het na zijn overleg met John son uitgegeven communiqué volgens welke akkoorden met Rusland niet die nen te worden gebaseerd op de blijvende splitsing van Duitsland. Johnson had hem ook de verzekering gegeven dat Amerika met Bonn overleg zou plegen V Wij bestuderen op het ogenblik de mogelijkheid van zekere nieuwe verminderingen betreffende onze strijdkrachten", aldus heeft de Sowjet-Russische premier Kroesj tsjew in een gesprek met het Ame rikaanse „United Press Interna tional", waarvan de inhoud door radio-Moskou en het Sowjetpers- bureau Tass is gepubliceerd, ge zegd. Kroesjtsjew zei verder dat, als het vreedzaam naast elkaar bestaan ver broken zou worden de twee wereld systemen een militaire schok zouden ondergaan. De mensheid zou dat wel landse troepen binnen de grenzen van de eigen staat zou een grote overwin ning voor alle landen betekenen. Als eerste onder de in 1964 op te lossen dringende problemen noemde Kroesj tsjew het „verwijderen van de overblijf selen van de tweede wereldoorlog in Europa". Het zou onverstandig en ge vaarlijk zijn dit uit te stellen. Verder sprak hij er zijn tevredenheid over uit dat het Amerikaanse Congres een besluit had genomen dat beschouwd kon worden als ,.het begin van opheffing van dis criminatie in bepaalde kwesties betref fende handelsakkoorden tussen de Ver enigde Staten en socialistische landen". Twee jonge mannen van circa 20 jaar overleven en het socialistische systeem j hebben in de nacht van zaterdag op zon- zou in elk geval overeind blijven staandag in haar woning aan de Uïterwaar- maar, aldus de Sowjetpremier, wij willen denstraat in Amsterdam mevrouw F. de toekomst niet opbouwen op de ruïnes i Rorora de moeder van Anneke Grön- menselijke beschaving en ten van de koste van miljoenen doden. De Russische leider herinnerde er aan dat nog onlangs de mogelijkheid van verbetering van de interhationale toe stand was aangetoond en voegde daar aan toe: „waarom zouden we niet op die weg voortgaan, het succes tegemoet Ik ben van nature optimistisch". Kroesjtsjew zei in het nieuwe jaar een ontwikkeling te wensen van vreedzame samenwerking, goede na buurschap en vriendschap tussen de volkeren van de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie. Als deze twee landen zich met anderen gezamenlijk inspan nen voor de vrede, kan 1964 een jaar van een beslissende ommekeer ten goede in de internationale toestand worden. De Sowjet-Unie wil alle voorstellen tot ontwikkeling van de goede betrekkingen tussen Amerika en Rusland bestude ren. Er zijn mogelijk redelijk goede voor alvorens et SJE naderen of voorstellen te doen. Johnson had laten doorschemeren, ver telde Erhard, dat hij niet wilde dat de Duitsers ook maar iets zouden doen dat de situatie in Berlijn zou kunnen „com pliceren". komende jaar over kwesties als beper king van de strijdkrachten en de mili taire uitgaven, een niet-aanvalsverdrag tussen N.A.V.Ó. en Pact van Warschau, het niet verder verspreiden van kern wapens en instelling van kernwapenvrije zones. Terugtrekking van alle buiten gemeenten een week lang met elk aar hadden gevochten. De strub belingen hebben ongeveer 200 per sonen het leven gekost. Britse soldaten versperden alle straten die van het Griekse deel van Nicosia naar de Turkse wijk liepen en voor het eerst sedert 1960, toen de onafhankelijk heid van de vroegere Britse kolonie werd uitgeroepen, wapperde de Britse vlag boven het Ledra Palace Hotel. Sandys' aankondiging betreffende het akkoord tussen de twee twistende ge meenten kwam na een bespreking van 13 uur door een politieke contactcom missie waarin vertegenwoordigers van alle partijen, onder meer Griekse en Turkse diplomaten, waren opgenomen. De president van Cyprus, aartsbis schop Makarios, keurde het voorstel goed namens de Griekse Cyprioten, terwijl vice-president Kutchuk dit deed voor de Turkse gemeente. De Turkse minister van buitenlandse zaken, Geridun Comal Erkin, heeft gis teren in Ankara meegedeeld, dat de Turkse legereenheid in Nicosia niet uit de Turkse wijk zal worden teruggetrok ken. De eenheid blijft op haar plaats om veiligheidsredenen zo zei de minister na een gesprek met leiders van de Turkse strijdkrachten. Het partijloze Turkse blad „Milleyet" heeft kritiek geoefend op het beleid van de Britse generaal-majoor Young, die de bestandstroepen op Cyprus leidt. In een hoofdartikel wordt de generaal verweten, dat hij nog niets gedaan heeft om aan de bezetting door Griekse Cyprioten van Burgemeester Brandt van West-Berlijn heeft gisteren een beroep gedaan op de westelijke geallieerden om in te stem men niet nieuwe onderhandelingen met de Oostduitsers over het verkeer via de Berlijnse muur. Hij zegde toe niets te zullen doen tenzij hij de instemming had van de westelijke geallieerden, maai hij deelde de weste lijke mogendheden mee dat handelend optreden beianrijker is dan woorden. Brandt verdedigde zijn nieuwe contro versiële politiek van directe besprekin gen met de Oostduitsers in een vraag gesprek' voor de Westduitse televisie Het interview bracht voor het eerst de ernstige twijfels die in West-Duitsland zijn gerezen naar aanleiding van de overeenkomst over de kerstpassen in het openbaar. Deze overeenkomst kwam tot stand na onderhandelingen tussen de stadsregering van West-Berlijn en de regering van Oost-Duitsland. Nooit eer der was er tussen deze twee een over eenkomst gesloten. Het akkoord loopt at op o januari. De regering van West-Berlijn heeft er gis teren in toegestemd besprekingen te houden over een nieuwe overeenkomst na 5 januari nadat de Oostduitse com munisten hiertoe informele voorstellen hadden gedaan. 0 De Care, de Amerikaanse coöperatie voor schenkingen aan Europa, die te New York zetelt, heeft bekendgemaakt, dat 10 000 pakjes snoep en levensmiddelen over de we reld zullen worden verspreid ter nagedach tenis aan president Kenndy Zij gaan naar 19 Europese. Afrikaanse. Latijns- Ameri kaanse en Aziatische landen, waar de orga nisatie vertegenwoordigd is HAGENAAR SCHRIJFT KONINGIN EN VRAAGT ONDERZOEK De heer A. G. Ligthart in Den Haag, die zich heeft verdiept in de geschiedenis van de haring visserij en talrijke publikaties op dit gebied verzorgde, heeft in een brief aan de koningin aan gedrongen op een onderzoek door de minister van justitie naar de omstandigheden, waar onder de tussen 1870 en 1900 gezonken vissersschepen verlo ren zijn gegaan. Hij wil hiermee uitgemaakt zien of er aanwijzin gen zijn die aanleiding geven tot het vermoeden, dat de reders deze schepen met opzet hebben laten vergaan. Aanleiding tot dit verzoek is de inhoud van het toneelstuk „Op hoop van zegen" van Herman Heyermans, dat dit logger-tijdvak uitbeeldt. De heer Ligthart, die geboren is in Vlaardingen, betoogt in zijn brief, dat aan „Op hoop van zegen" door een groot deel van de bevolking his torische en documentaire waarde wordt toegekend en dat op de scholen wordt geleerd dat de gebeurtenissen en toestanden in de vissersplaatsen waren zoals Heyermans die heeft ge schetst. De reders, zo schrijft de heer Ligt hart, worden in het stuk voorgesteld als laaghartige schurken, die schepen in zee sturen, zo rot en lek, dat de tonnen in de ruimen drijven. Men senlevens tellen niet, als zij de ver zekeringssom maar kunnen incasse ren. De bemanning gaat door voor vloekende, drankzuchtige lieden, zo achterlijk en slaafs, dat zij aan boord gaan, hoewel zij de slechte staat van hun schip kennen. Hij is ervan overtuigd dat de koningin bij de aanbieding van de eerste nieu we haring nooit in die reders de laag hartige misdadigers heeft gezien, die in koelen bloede hun zeelieden de dood inzonden, noch in die vissers aan de drank verslaafde paupers en blodaards. De heer Ligthart, zoon van een scheepsmakersgezel, betoogt vervol gens, dat zowel de bouw als het on derhoud van de schepen met alle zorg gebeurde. Hij geeft ook een opsomming van de schepen, die in die 30 jaar vergingen en waarbij ongeveer 210 zeelieden de dood vonden. De heer Heyermans doet het echter in zijn stuk voorkomen, aldus de heer Ligthart, alsof iedere maand meer dan 210 zeelieden moedwillig door de reders de dood werden ingejaagd. Tot slot spreekt de heer Ligthart de hoop uit, dat het onderzoek de schuld of onschuld van de reders en scheep makers zal vaststellen. Ioh bedwelmd, de kasten in haar ka mers overhoop gehaald en een bedrag van ongeveer 2000 gulden geroofd. Van de sieraden wordt niets vermist. In de avond vooraf werd mevrouw Roro ra tot tweemaal toe opgebeld. Een onbe kende vertelde haar dat Anneke in de omgeving van Amersfoort, waar zij was opgetreden, een auto-ongeluk had gehad. Na het tweede telefoontje begaf me vrouw Rorora zich naar het Euromotel waar Anneke woont. Daar was van een ongeluk niets bekend. Tegen midder nacht keerde Anneke gezond en wel in haar hotel terug. De politie poogt de da ders op te sporen. Directeuren der vereniging voor hoger onderwijs op gereformeerde grondslag hebben, overeenkomstig het voorstel van curatoren der vrije universiteit, dr. J. Zijlstra, benoemd tot buitengewoon hoogleraar in de faculteit der economi sche wetenschappen voor het geven van onderwijs in de leer der openbare finan ciën. Dr. J. Zijlstra, aan wie gedurende de pe riode 1952 tot en met 1956 buitengewoon verlof werd verleend in verband met de aanvaarding van het ministerschap, was reeds van 1948 tot 1952 aan de vrije uni versiteit verbonden als hoogleraar in de economische faculteit voor het geven van onderwijs in de theoretische econo mie. Het Franse vrachtschip „Capitaine Louis Malbert" is gisterochtend vroeg in het Kattegat gezonken na een aan varing in de mist met de Deense tan ker „Rosborg". Minstens drie van de 27 opvarenden van de 4261 ton nietende Fransman zijn omgekomen. Vijf worden nog vermist. Een Zweedse vrachtboot, een Russische treiler en Zweedse helikopters hebben aan het reddings- en opsporingswerk deelgenomen. De Rus pikte tien overle venden op. Dit is een archieffoto van het Fran se vrachtschip „Capitaine Louis Malbert". Zeelands sleutelwoord voor het afge lopen jaar was menen wij „verbindingen". Voortdurend is er over gesproken, steeds trokken zij vóór an dere zaken de aandacht. Aan de Oos- terscheldebrug werd hard gewerkt, een rapport zag het licht dat een vurig plei dooi inhield voor een vaste oeververbin ding over de Westerschelde, de veer diensten stonden in de belangstelling en het hele jaar door werd gehamerd op de noodzakelijkheid bepaalde wegen en bruggen te verbeteren. Altijd weer: ver bindingen, verbindingen. Soms klinkt het geroep in Zeeland om nieuwe scha kels met overig Nederland wat ongedul dig, alsof men bang is kansen te mis sen. Het schijnt wel eens, dat er door Zeeland een soort onrust is gevaren, het ongeduld van de man die tot dusver al tijd te laat kwam, maar nu eindelijk een kans krijgt te bewijzen wat hij waard is. Daarom wil hij liever niet terugkij ken, want dat zou om met John Os borne te spreken een „omzien in wrok" worden, vooral het terugzien op de negentiende en het begin van de twintigste eeuw: de grote stroom ging toen aan dit gewest voorbij. Maar nu mag Zeeland deze stroom niet voorbij laten gaan en derhalve is het wacht woord geworden: verbindingen, verbin dingen. Verbindingen echter betekenen: ver- V anderingen. De Zeeuwen zelf, wer kend en levend in de sfeer van het ge west nu, merken deze wijzigingen niet altijd op, zij groeien immers mee. An deren echter, "na jaren soms terugko mend in deze provincie, kijken verbaasd om zich heen: er is niet zo veel meer overgebleven van wat zij dachten dat deze provincie wasEn elke dag ver andert er meer, meer en sneller. Ook de mensen? Zij nog het minst, althans dat vertellen anderen ons en dat kan men afleiden uit opmerkingen van Zeeland zeer toegewijde gasten. Maar onvermij delijk zullen er ook in dit opzicht ver anderingen gaan optreden. Sommigen betogen, dat het zo'n vaart niet zal lo pen en dat een aantal karaktertrekken de wijzigingen wel zullen overleven. Is dat zo We lazen dezer dagen een op merking van profes sor Brugmans (Brug ge) over volkskarak ter in Europa. Tot op zekere hoogte bestaan er inderdaad na tionale kenmerken, stelt hij vast, maar hij ontkent dat zij absoluut, onverander lijk en tijdloos zouden zijn. Wie zou in de zeventiende eeuw hebben geloofd dat de toen zo krijgszuchtige Zweden zo ongeveer het vredelievendste volk van Europa zouden worden, wie zou vóór de stichting van de staat Israël de moed hebben gehad te beweren dat de joden uitstekende boeren en weergaloze solda ten zouden zijn? Professor Brugmans heeft gelijk: de toch al moeilijk aantoon bare eigenschappen van een volk of een volksdeel zijn noch absoluut noch tijd loos. Dat geldt ook voor Zeeland. Een aan tal waarden en begrippen wordt hier opnieuw geijkt. Tot dusver was het de gewoonte de Zeeuw allerlei eigenschap pen toe te dichten, die tot de kenmerken van het Zeeuw-zijn zouden behoren: be houdend. bedachtzaam, zuinig, om er enkele te noemen. Vermoedelijk zal het echter te eniger tijd nodig zijn ook deze opvattingen te herzien. Aan de Zeeuw se samenleving zélf zal het liggen of deze herziening gunstig zal uitvallen of niet. Daarom is het toch wel goed af en toe eens om te zien: er is ook in de Zeeuwse gemeenschap uit het verleden veel overgeleverd dat zijn waarde heeft voor nu en straks. Het ongeduld naar het nieuwe van morgen behoeft het respect voor gisteren niet uit te slui ten. En wanneer men nu in de Zeeuwse samenleving het wachtwoord „verbin dingen" heeft gekozen omdat men zon der" verbindingen niet bouwen kan, dan zal tegelijkertijd duidelijk moeten zijn dat „bouwen" samen moet gaan met „bewaren". Op de drempel van 1964 staande mo gen wij in Zeeland dunkt ons omzien zonder wrok. Omzien in dankbaarheid, omdat het afgelopen jaar weer nieuwe energie en nieuwe mogelijkheden heeft gebracht, omzien zonder wrok op het verleden, omdat dit ons veel leert over wat vandaag aan de gang is en over wat morgen zal moeten gebeuren. Aan al onze lezers tenslotte: j lukkig 1964. een ge- De heer Ligthart noemt deze voorstel ling van zaken voor de bewoners van de vissersplaatsen niet alleen een aanklacht, maar ook een diepe bele diging, die zij geenszins hebben ver diend. Hij wijst erop dat in de jaren 1914-1918 976 van hen bij de uitoefe ning van hun beroep zijn omgeko men en dat tijdens de tweede wereld oorlog alleen al uit Vlaardingen 2500 vissers en hun zoons op oorlogssche pen en koopvaardijschepen voeren en honderden van hen zijn omgekomen. Zonen, wier vaders in 1900 op de loggers voeren zijn tot op hoge pos ten opgeklommen, aldus de schrijver. De groep Nederlandse vrijwilligers, die in het kader van het Jongeren Vrijvvil- ligersprogramnia zal gaan werken in noordoost Brazilië, zal zich vrijdagavond a.s. inschepen op de „Almati" in de Lek haven te Rotterdam. Bij het vertrek zal onder meer aanwezig zijn dr. I. N. Th. Diepenhorst, staats secretaris van buitenlandse zaken. (Van onze Haagse redactie) Naar wordt verwacht zullen ko ningin Juliana en prins Bernhard volgend jaar een staatsiebezoek aan Mexico brengen. Deze reis moet worden gezien als een tegen bezoek na de ontvangst van de Mexicaanse president Matteos in ons land. Het vorstelijk paar zal- waarschijnlijk worden vergezeld door de twee oudste prinsessen Beatrix en Irene. Het tijdstip van het bezoek is nog niet bekend. j Dank zij het wispelturige Ne derlandse klimaat zijn er iedere winter weer voor de bouwvak kers wat extra „vakantiedagen" weggelegd. Na enkele nacht vorstjes is het al gebeurd: er kan niet meer gemetseld wor den, er kan geen beton meer worden gestort en met jobsge duld wachten aannemer en op drachtgever daarna tot het kwik in de termometer weer gaat stijgen. Maar op sommige plaatsen, ook in Zeeland, wordt dat - en is het reeds - verleden tijd. Het recept is eenvoudig: plaats een tent over het hele bouwwerk, zet er wat hetelucht kanonnen in en zelfs bij een vorst van 15 a 20 graden blijven metselaars, betonstorters en timmerlieden aan het werk. In een van de reusachtige tenten, waarin bijvoorbeeld de Zeeuwse Landbouw Maatschappij destijds manifesteerde en feest vierde, ge beurt dat nu al. Grommend en schok kend staat in die tent een grijze be tonmolen te draaien en worden me terslange betonnen palen gestort. Dat is te zien op het industrieterrein aan de Edissonweg in Vlissingen, waar het bouw- en heibedrijf N.V. Wewa- bo (weg- en waterbouw) in keurige vormen zware betonpalen maakt, die bestemd zijn voor huizenbouw in Terneuzen. Directeur T. Leemburg uit Vlissingen „M'n molenbaas is ziek" stond gistermiddag opgewekt zelf aan de betonmolen te draaien in de 60 meter lange ruim tien meter brede tent, waarin hij zijn bedrijf nu voortzet. „Ook toen het acht graden vroor, konden wij rustig doorgaan", vertel de hij. In die tent staan namelijk drie fikse oliestookapperaten warmte uit te stralen „en we houden het hier tenminste vijftien graden warmer dan buiten", aldus de heer Leemburg. Bovendien kunnen de gestorte palen nog afgedekt worden met grote zeil doeken, waaronder dan warme lucht gespoten wordt. Daardoor wordt het verhardingsproces aanzienlijk ver sneld. „Dit is het begin van een paienfa- briek", vertelde de Wewabo-directeut- ondernemend, „en in dit stadium wil de ik het bedrijf onder alle omstan digheden voortzetten. Daarom huur den we die tent, maar mettertijd zal er wel een permanent gebouw ko men". De 30-jarige Vlissingse tim merman P. J. Stoop, die werkt aan de betonvormen, is bijzonder enthousiast over het „tent-idee" van zijn baas: ,,Ik heb pas nog in de openlucht op een steiger bij Hansweert gewerkt. Nu timmer ik hier in de warmte, be schut tegen regen en wind. Het is werkelijk ideaal". Maar ook op het gebied van bouwen- in-tenten is de alom bekende Reindert Zwolsman nog ondernemender. Voor zijn rekening (of zo men wil voor de Exploitatie Maatschappij Schevenin- gen) wordt in het krekengebied bjj Westkapelle een motel met restau rant geplaatst. „Vorst of geen vorst, het moet klaar voor het zomersei zoen" moet Zwolsman gezegd hebben en daarom laat de firma De Muynck en Petri uit Missingen, die het werk uitvoert een tent van 32 meter lang, 20 meter breed.... 14 meter hoog ver vaardigen. Inmiddels is die tent vervaardigd door de firma gebroeders Florissen uit YVemeldinge - gereedgekomen en gisteren is men met de opbouw begonnen. Niet minder dan 1750 vier kante meter geplastificeerde nylon zeildoek van een opzichtige gele kleur is in deze tent verwerkt. Heel die tent zal rusten op 17 palen van 14 meter (Zie slot pag. 2 kol. 6)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 1