BUITENLAND: SCHOKKEND Wat het buitenland betreft bracht 1963 een aantal schokkende gebeurtenissen: een president viel onder moordenaarshand en natuurrampen eisten vele men senlevens. •faHpk AMHA 4"T dflBL Foto's: John Fitzgerald Kennedy werd op 22 november het slachtoffer van een moordaanslag, die in Dallas op hem werd gepleegd. Nog dezelfde dag werd Lyndon B. Johnson geïn stalleerd als zijn opvolger, de 36e president der Verenigde Staten. Op 3 juni overleed paus Joannes XXIII op 81-jarige leeftijd. De 65-jarige aartsbisschop van Milaan, Giovanni Battista, kardinaal Montini (foto) werd gekozen als zijn opvolger en koos zich de naam Paulus VI. De maand oktober bracht grote rouw in Noord-Italië. Op 9 oktober be zweek de Vaiontstuwdam voor de grote watermassa's, die door een aardverschuiving over de dam wer den geslagen. Duizenden mensen kwamen om het leven. De vallei bood een trieste aanblik. De ruimtevaart stond weer sterk in de belangstelling. Majoor Gordon Cooper maakte op 15 mei een Ame rikaanse recordvlucht met 22 rondjes om de aarde. Rusland bracht op 17 juni de eerste vrouw in een baan om de aarde. Valentina Tenesjkowa was haar naam en enkele maanden later deed zij weer van zich spreken door in het huwelijk te treden met een collega-ruimtevaarder, Adrian Niko- lajew. Het eiland Hispaniola bood een troos teloze aanblik, nadat de orkaan „Flora" op 4 oktober was overge trokken. In Haïti verloren alleen al 4000 mensen het leven. Op het politieke vlak bracht 1963 ontspanning. Op 25 juli bereikten Amerika, Engeland en Rusland over eenstemming over het stopzetten van de kernproeven in de atmosfeer, in de ruimte en onder water, het ge deeltelijk kernstopakkoord van Mos kou (foto: de ondertekening van het akkoord).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 19