ENGELAND WIL GESPREK OVER MOEILIJKHEDEN OP CYPRUS Britse patrouilles in straten van Nicosia Bulgaren koelden woede op Amerikaanse legatie Erhard naar de V.S. Zeeuwse vissers in Harlingen: voldaan over verplaatsing Sympathiek advies Dieptepunt „Vredesconferentie" om alle geschillen uit de weg te ruimen Anneke, top of flop Vandaag... Luchtvaartakkoord Rusland-V.S. op handen „ALS SCHEPEN GEKOMEN, WAS LANGSZIJ WAREN IEDEREEN GERED" Iets zachter met opklaringen Dichter bij percelen en dichter bij huis Vroegtijdig Toekomst hier E06e jaargang - no. 304 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN De boot was weer aan: mist Geert blokkade Ruiten ingegooid; auto's omgeduwd Soekarno gaat naar Manilla Spaans schip van 7000 ton wordt vermist Schiphol zat weer „potdicht" Ben Bella gaat op bezoek bij Chinezen Bemanning heeft zich uitstekend gedragen9 Voorlopig onderzoek Ten dele' ZEEUWSE BOER HEEFT GROND TOCH OOK NIET IN FRIESLAND Bemiddeling in geschil tussen Cambodja en V.S. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Directie: F. van de Velde, F, B. den Boer en W. de Pagter. Hoofdredactie: W. Leertouwer en G. A. de Kok. Abonnementsprijs 67 cent per week, ƒ8,70 per kw.; franco per post ƒ8,95 p. kw. Losse nummers 15 ct. Bureaus: Vlissingen: Walstraat 58-60. tel. 2355 (b.g.g. red. 3508, adv. 3647/3643); Middelburg: Markt 51, tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375); Goes: Gr. Markt 2, tel. 6140 (b. g.g. red 7853, adv. 52i3); Oostburg: tel. 2395; Terneuzen: Arsenaalstraat 2, tel. 2911; Zierikzee: red. tel. 2425, adm tel. 2094. Adv. pr. 30 ct. p. mm. Min. p. adv. ƒ4,50. Ingez. med. 3 x tarief. Kleine adv. (max. 8 regels) 30 ct. p. regel (min. ƒ1,50). Brieven bur. van dit blad" 25 ct. meer. Giro 359300 P.Z.C., Middelburg. Zaterdag 28 december '63 Pagina 2 In diplomatieke kringen in Londen werd gisteren vernomen, dat Engeland van plan is een vredesconferentie" voor Cyprus uit te schrijven om te helpen de geschillen tussen de Griekse en Turkse Cyprioten uit de weg te ruimen. Overigens is men in Britse rege ringskringen van mening, dat de spanning thans wat is geweken. In de straten van de hoofdstad van Cyprus, Nicosia, wordt thans gepatrouilleerd door Britse sol daten om te voorkomen, dat nieu we gevechten zullen uitbreken tus sen de Grieken en Turken op het eiland. De wapenstilstand tussen beide partijen schijnt goed te wor den nageleefd. Het leven in Nicosia begon gisteren weer zijn normale aanzien te krijgen. Auto's en voet gangers vertoonden zich weer in de straten en ook de winkels open den hun deuren weer. Volgens ra dio-Cyprus was het ook in de rest van het eiland rustig. Intussen gaan de Engelsen door hun troe penmacht op het eiland verder te versterken. In de Turkse wijk van Nicosia sloegen gisteren Turkse, Britse en Griekse dok toren de handen ineen om verlichting te brengen in het lijden, dat de vier dagen van gevechten in deze wijk hebben ge bracht. Een woordvoerder van het inter nationale Rode Kruis in Genève ver klaarde gisteren dat zijn organisatie geen onderzoek kan instellen naar be weerde wreedheden begaan tegen Turk se Cyprioten, tenzij alle betrokken par tijen hiervoor hun toestemming geven. Naar aanleiding van een desbetref fend verzoek van de Turks-Cyprioti sche vice-president Kutsjuk verklaar de de woordvoerder, dat zelfs indien alle partijen hun toestemming geven dit onderzoek niet door de internatio nale Roke-Kruiscommissie zal wor den uitgevoerd maar door een on afhankelijke commissie. „Anneke Grönloh, top of flop" is de titel van een reportage in het P.Z.C.-zaterdagnummer over brandend-zand-Anneke, Grönloh voor wie haar top vindt, Kreunlo voor wie haar flop vindt. Top of flop, hip of square, Anneke heeft ondanks vijf gouden platen een hart vol twijfel. Op pagina negen. Voorts: Op pag. 2: Kettingbotsing in de mist en problemen voor Schutte- vaer. Pag. 3: Arabische topconfe rentie en Wateler-vredesprijs voor jongerenvrijwilligers. Pag. 4: Rent meester en Fransse wonnen de eerste cyclocross van Middelkamp. Pag. 5 Kerkdiensten. En in het Pag. 9: Anneke Grönloh, top o) flop en „Op naar de Cairn Gorm" over wintersport in Schotland; Pag. 10: „Veerhuys en Stadsherberghe" dragelijke weemoed rond Veere's Campveerse Tooren en „Plankje, met was bestreken"een kijkje in de Romeinse schatkamer van Aar denburg; Pag. 11: Letterkundige kroniek, „Vroegste Egyptische cul tuur" en „Driemaal Shakespeare"; Pag. 13: „De kerken en de maat schappij" met o.m. „Erg veel ge luk gehad" over de tachtigjarige ds. C. van de Waa, „Drie vragen rond kerk en zending" en „Stem men uit de kerken"; Pag. 15: „Uw pagina mevrouw" met o.m. „Prijs verhogingen, voor de zoveelste keer", „Ledercocktail", huishoude lijke wetenswaardigheder en de kin derkrant. De Turkse premier Inönu heeft gisteren een beroep op de Turkse bevolkings groep op Cyprus gedaan iedere daad die de veiligheid in gevaar kan brengen te vermijden. De Turkse minister van verdediging ontkende berichten als zou de Turkse vloot Cyprus blokkeren en verklaarde dat de vloot de territoriale wateren niet had verlaten. In Ankara is voorts bekendgemaakt dat lucht- en scheepvaartverbindingen met Grieken land weer normaal functioneren. In Ankara hielden gisteren duizenden Turkse studenten een demonstratie in verband met de situatie op Cyprus. Een der demonstranten werd toegelaten bij premier Inönu. In Londen boden Turk se Cyprioten een petitie aan op Dow- ningstreet 10, de ambtswoning van de Engelse premier. Een hoge ambtenaar van het Ameri kaanse federale bureau voor luchtvaart, N. E. Halaby, heeft gisteren op een pers conferentie in Washington verklaard dat hij verwacht dat de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie binnen een maand een burgerluchtvaartovereenkomst zul len sluiten. De functionaris, die deze week van een bezoek aan de Sowjet-Unie terugkeerde, zei dat de technische en operationele vraagstukken verbonden aan een lucht vaartverbinding tussen New York en Moskou binnen vijf tot zes maanden na de totstandkoming van de overeen komst kunnen worden opgelost. De onderhandelingen voor de overeen komst werden in juli 1961 geopend, in augustus van dat jaar was bijna over eenstemming bereikt doch de onderhan delingen werden stopgezet als gevolg van de crisis in Cuba in de herfst van 1962. Het Newyorkse vliegveld Idlewild is offi cieel herdoopt in vliegveld John F Kennedy. De plechtigheid werd bijgewoond door hon derden mensen, onder wie een broer van wijlen de president, senator Edward Kenndy DEMONSTRATIE IN VERBAND MET SPIONAGEPROCES Ongeveer 3000 Bulgaren hebben gisteren voor de Amerikaanse le gatie in Sofia gedemonstreerd in verband met het proces dat thans in de Bulgaarse hoofdstad wordt gevoerd tegen een voormalige Bul gaarse diplomaat bij de V.N. die op beschuldiging van spionage voor de V.S. terechtstaat. De demonstranten hadden de ruiten in gegooid van vertrekken op de eerste drie verdiepingen van het vijf etages tellen de gebouw, vier auto's van het personeel van de legatie omvergeduwd en een gro te etalageruit, waarachter foto's over het leven in de V.S. prijkten, ingeslagen. De demonstratie werd zoals bekend gehouden naar aanleiding van het proces tegen Iwan-Assen Georgief, die in Sofia terechtstaat op beschuldiging van spionage voor de V.S. Georgief heeft een bekentenis afgelegd. Op door de demonstranten meege voerde borden stond te lezen „weg met de Bulgaarse verrader Georgief" en de betogers schreeuwden „weg met de Amerikaanse imperialisten" en „weg met de Amerikaanse inlich tingendienst". Tijdens de betoging was niet gepro beerd het gebouw te betreden en de 20 aan het gezantschap verbonden functionarissen waren ongedeerd, al dus een zegsman. Volgens radio-Sofia heeft Georgief gis teren de tweede dag van het tegen hem gevoerde proces verklaard dat functionarissen van de Amerikaanse centrale inlichtingendienst hadden be loofd hem uit Bulgarije te halen indien hij in gevaar zou komen te verkeren. Hij verklaarde voorts dat men hem een uiterst kleine bandrecorder, ge heim schrijfmateriaal en andere be nodigdheden voor spionage-activitei- ten had gegeven. Hij leerde geheime codes en was zeer deskundig, aldus radio-Sofia. De Amerikaanse regering heeft „een krachtig protest" ingediend bij de Bul gaarse autoriteiten naar aanleiding van de betogingen. Zij eist schadevergoeding voor de aangerichte vernielingen. President Soekarno zal van 7 januari af een „werkbezoek" van vijf dagen aan Manilla brengen voor besprekingen met president Macapagal over Maleisië en mogelijk over nauwere economische sa menwerking tussen Indonesië en de Fi lippijnen. Soekarno zal volgens welingelichte krin gen een aantal economen meenemen ter bespreking van de mogelijkheid om de Indonesische handel via Hong Kong voortaan over een vrijhaven op de Filip pijnen te laten gaan. Een luchtfoto konia". van de brandende „La- De Spaanse marine heeft contact op genomen met de Amerikaanse kust wacht naar aanleiding van de vermis sing van een ruim 7000 ton metend Spaans vrachtschip, de „Castillo Mont juich", dat op 20 december uit Boston in La Coruna had moeten arriveren. De kustwacht heeft geen noodseinen van het betrokken schip opgevangen, maar zal nagaan of er schepen zijn die iets van de „Castillo Montjuich" ver nomen hebben. Zij zal ook reddingssta tions in IJsland, Plymouth, de Azoren en Rheinstein West-Duitsland) alar meren Van de „Castillo Montjuich", die op 5 december met een lading graan uit Boston is vertrokken, heeft men sinds 14 december, toen het schip zich op 400 mijl ten noordwesten van de Azoren bevond, niets meer gehoord. Men weet niet, hoeveel bemanningsle den het schip heeft. Opnieuw had Schiphol gisteren met zeer dichte mist te kampen. Het was al moei lijk de luchthaven per auto te bereiken, laat staan per vliegtuig. Er was dan ook helemaal geen luchtverkeer. Met slechts enkele tientallen nieters zicht was dit volslagen onmogelijk gemaakt. Vooral voor de K.L.M. betekende dit op nieuw een financiële tegenslag van tien duizenden guldens. De DC-8 machines uit Tokio en uit New York weken uit naar Prestwick en wat het Europese verkeer betreft werden steeds meer vluchten geannuleerd, zowel inkomend als uitgaand. President Achmed Ben Bella van Alge rije heeft een uitnodiging aanvaard voor een bezoek aan China waarvan de da tum later zal worden vastgesteld, aldus een Algerijns-Chinees communique, dat gisteravond is uitgegeven. Dit communi qué volgt op een bezoek van een week, dat de Chinese premier Tsjoe En Lai aan Algerije heeft gebracht. In de bekendmaking heet het verder, dat China en Algerije „onvoorwaarde lijk" het volk van Palestina steunen in de strijd voor de herovering van zijn „legitieme rechten". Beide landen steu nen ook de strijd van de Zuidarabische volken voor hun bevrijding. Algerije en China zeggen verder, dat algemene ontwapening en de algehele vernietiging van kernwapens belangrijk zijn voor de wereldvrede. Zij doen een beroep op alle belanghebbende staten, het streven te bevorderen naar de vor ming van kernwapen vrije zones in ver schillende delen van de wereld. KAPITEIN VAN DE „LAKONIA de „Lakonia", vermoedelijk omdat zij dachten dat er niemand aan hoord was". Het Griekse ministerie van koopvaardij heeft de buitenlandse persberichten waarin kritiek geleverd werd op het op treden van de bemanning van de „La konia" tijdens de brand op dit schip ge heel van de hand gewezen. „Uit foto's genomen uit vliegtuigen die boven de plaats van de ramp vlogen blijkt dat het gedrag van de kapitein en de bemanning bij het helpen van de passagiers uitste kend en gedisciplineerd was", aldus een communiqué van genoemd ministerie. De reddingboten werden normaal gestreken en aan de passagiers in de boten werden reddingsgordels uitgedeeld. Volgens een van de officieren was bij het vertrek van de Lakonia uit Southampton een „oefening voor noodgeval" gehouden. In de komende dagen zal in Athene een voorlopig onderzoek worden ingesteld naar de ramp, waarbij kapitein Zarbis Hoe de brand was ontstaan, wist de ge zagvoerder niet. Wel waar hij was be gonnen. Lange tijd had men de brand bestreden, doch ten slotte werd het vuur te groot. Na anderhalf uur had kapitein Zarbis opdracht gegeven het schip te verlaten. Volgens de gezagvoerder was aan boord geen paniek ontstaan en het gedrag van de bemanning was uitstekend. Na hun redding' hadden vele passagiers hem nog bedankt. Tïapitein Zarbis verklaarde te geloven, dat hij de laatste was die van boord ging. Hij kwam terecht op een door een Ame rikaans vliegtuig uitgeworpen vlot. Hij zat daar alleen op. De 32-jarige Piet J. van Kalshoven uit Nieuwkoop bij Gouda, die als elektricien op het schip werkte de enige Neder landse opvarende behoorde tot dege nen die vrijdagavond in Manchester aan kwamen. Hij zei: „De eerste twee sche pen die op de plaats van de ramp arri veerden bleven twaalf uur lang alleen maar in de buurt liggen, zonder iets te doen. Zij zetten geen boten uit, hoewel gehoord zal worden evenals andere leden steeds vliegtuigen overvlogen, die meid- van zijn staf. Kapitein Mateos Zarbis, is gistermorgen op doorreis naar Athene op het vlieg veld van Madrid aangekomen, waar hij de pers te woord heeft gestaan. Op vragen of de reddingswerkzaam heden goed waren uitgevoerd, ant woordde hij: „ten dele". „Als er tijdig drie of vier schepen langszij het schip waren geweest, zou iedereen zijn ge red. Maar de schepen die te hulp waren gesneld, kwamen niet dicht bij (Van onze weerkundige medewerker). Na de snelle aftocht van de winter ontstond er vrijdag in ons land in grote gebieden een dichte mist. Plaatselijk kwam hierin de tem peratuur vrijdagavond iets bene den het vriespunt. Actieve depres sies trekken langs Schotland naar Noord-Scandinavië en doen de wind tussen zuid en zuidwest iets toenemen. Daarmee wordt wat zachtere lucht aangevoerd met tij dens het weekeinde ook wat meer zonnige perioden. De neerslagkan sen blijven klein zodat december nog steeds een droge maand blijft. den dat er nog mensen aan boord wa ren. Wij waren nog met 34 man op de „Lakonia". We werden gered door het derde schip dat ter plaatse arriveerde, de „Charlesville", en wij hebben ons le ven aan dat schip te danken". Bondskanselier Erhard en minister van buitenlandse zaken Schro der, zijn gistermorgen uit Bonn naar de Verenigde Staten ver trokken, waar zij in Texas be sprekingen met president John son zullen voeren. Bij zijn vertrek sprak de bondskanse lier de overtuiging uit, dat deze be sprekingen zullen leiden tot verdie ping van het Atlantisch bondgenoot schap en versterking van de verde diging van de vrijheid. De afspraak voor deze ontmoeting op de boerderij van president Johnson werd gemaakt toen Erhard zich ter gelegenheid van de begrafenis van president Kennedy in Washington bevond. Burgemeester Eisen van Heinkenszand vervult in Zeeland een artistieke ne venfunctie: hij is voorzitter van de Stich ting Zeeuwse Beeldende Kunstenaars, een ambt, dat hij stijlvol en kleurrijk vervult. Gemeenlijk duidt hij zijn stich ting aan als „de club", waarbij men echter aan zijn uitspraak kan horen, dat hij ondanks deze wat gemeenzame betite ling toch honderd procent respect voor zijn groep verlangt bij de buitenstaan der. Welnu, deze burgemeester heeft vorige week zaterdag een tentoonstelling van zijn „club" geopend en daarbij een paar terloopse opmerkingen gemaakt over de verhouding van kunstenaar en samenleving. Over dit onderwerp is al heel wat gezegd, maar toch willen we de aandacht vestigen op wat deze Zeeuw se „beeldende" voorzitter zei. Niet om dat het hemelbestormend was, maar omdat hij deze verhouding praktisch en menselijk benaderde. Voorzitter Eisen hield namelijk zijn pu bliek voor, dat de kunstenaar tegen woordig geen moeite heeft om in een conflictsituatie te komen. Als bijvoor beeld de overheid zijn werk wil aanko pen, gaat hij door de molen van een be- Dordeling, er komt een verantwoording van de aankoop (of van de weigering), want het gaat om geld uit de publieke middelen. Deze verantwoording komt vervolgens onder een breder publiek, wordt soms in de krant afgedrukt en door dit alles voelt de man zich in feite ongegeneerd te kijk staan. Te kijk door de bril van anderen. Bij overheidsaankopen heeft hij voorts te maken met een ambtelijk ap paraat, dat qua mentaliteit geheel an ders is gericht dan hij zelf, een apparaat dat geen duidelijk begrip heeft (of kan hebben) van zijn drijfveren of heel prozaïsch van zijn materiële behoef ten. Wij hebben voorzitter Elsens woorden vrij weergegeven, maar we geloven niet de strekking te hebben aangetast. Wat hij zegt is waar. Het geldt ook voor andere verbanden dan de overheid, bij voorbeeld het publiek. Wie op een expo sitie rondwandelt, waar het tentoonge stelde werk niet strikt conventioneel is, kan soms heel flauwe opmerkingen ho ren. Opmerkingen, die er van uitgaan dat de betrokken kunstenaar eigenlijk een kinderachtig ventje is, dat met kleu tertekeningen zijn publiek voor de gek wil houden. Terwijl de man in kwestie heeft geworsteld om met iets voor de dag te komen, waar hij van verwacht dat de ander wie het ook zijn moge er door wordt geraakt. Wanneer deze ver wachting niet opgaat en dat gebeurt tegenwoordig heel vaak dan is dat voor de kunstenaar een teleurstelling. Maar wanneer de kortsluiting zo hevig is, dat de toeschouwer spottende opmer kingen meent te moeten maken, dan gaa"t de teleurstelling over in bitterheid. Nee, de kunstenaar in deze tijd heeft geen moeite om met de samenleving in conflict te komen. Voorzitter Eisen zei in dit verband: „Wees zo zorgvuldig en zo menselijk mogelijk'. En hij richtte zich zowel tot overheid en publiek als tot de kunste naars. Bij alle grote woorden en diep zinnige beschouwingen, vaak gesproken bij de opening van exposities, was dit een sympathiek en menselijk advies. Het vestigt er de aandacht op, dat beeldende kunstenaars recht hebben op een serieu ze benadering van hun werk. En wan neer in deze benadering kortsluiting ont staat, dan behoeft dat zeker niet in de eerste plaats of alleen te worden gewe ten aan de kunstenaar. De heer Willem O. Duys, die voor de t.v. een niet al te indrukwekkend programma verzorgt, heeft gisteravond kans gezien enkele dieptepunten aan zijn optreden toe te voegen. Het ergste was naar onze mening enig gesol met de spreuk van het Amsterdamse wa pen: „Heldhaftig vastberaden, barm hartig". De heer Duys wist één van de ze woorden niet, waarop hij de zaal vroeg of iemand het wellicht wist. Een zich vermoedelijk grappig achtend man riep: „drankzuchtig", hetgeen de heer Duys opgewekt herhaalde. Wij hechten niet al te sterk aan symbolen, maar me nen toch dat de nonchalance waarmee hier werd omgesprongen met een her innering aan de oorlog de perken te buiten ging. Amsterdam kreeg deze wa- penspreuk na 1945, een besluit door ko ningin Wilhelmina ondertekend, als een hulde voor stad en bevolking voor haar houding in de donkere jaren. Daarover maakt men geen platte grapjes. Het ontbreekt de heer Duys aan gevoel voor wat wél en wat niet kan. (Van een onzer verslaggevers) „Is er één boer in Zeeland, die zijn land in Groningen of Fries land Heeft? Nee, hé! Nou, daar om zijn wij in Harlingen gaan wonen. Dicht bij onze gronden, de mosselpercelen. Ik ben hier het kortst van alle Zeeuwen. On geveer drie jaar, maar ik heb er geen ogenblik spijt van gehad. Of het moet zijn, omdat ik de stap nog niet eerder heb gedaan. Zo denken al mijn collega's er over, die van Zeeland naar hier zijn gekomen". Mosselkweker Bom-Ridderhof - '11 echte naain uit „Ierse" - spreekt met overtuiging als hij zegt in alle opzichten blij te zijn nu in Harlin gen te wonen. Hij staat bepaald niet alleen in deze mening: de Zeeuwse mosselvissers in hoofd zaak uit Bruinisse en Yerseke die zich de afgelopen jaren in deze Friese stad hebben gevestigd met hun gezin, denken er precies zo over. Een aantal van hei: hebben wij gevraagd, waarom zij inder tijd uit de hun vertrouwde omge- A. DE KONING ..geen toekomst meer in Zeeland... (Foto P.Z.C.) ving zijn weggetrokken naar Har lingen. Onveranderd luidde het antwoord: „wij zitten hier veel dichter bij onze percelen". En in één adem werd er aan toegevoegd: „we zijn blij, dat we het hebben gedaan. We voelen ons echt thuis in de Harlingse gemeenschap. We zouden niet meer terug willen. Schrijf het maar gerust in de krant". Er wonen momenteel ruim twintig Zeeuwse vissersgezinnen in Harlin gen. „Het zijn zeker niet de slecht- sten, die we gekregen hebben. Verre van dat zelfs", zei ons burgemeester B. Nauta, die niets liever zou zien, dan dat zich meer Zeeuwse mossel vissers in Harlingen zouden vestigen. Voor hem staat het vast: Harlingen is de aangewezen haven voor de Zeeuwse mosselvissers. In de komen de jaren verwacht de burgemeester nog zo'n honderd gezinnen Over de Zeeuwen, die hij vrijwel allen per soonlijk kent, zei hij: „Ze passen zich uitstekend aan. 't Zijn goede Harlin- gers geworden". Ook de burgers in Harlingen spreken met waardering over de Zeeuwse vis sers. In gesprekken met hen kregen we steeds te horen: „flinke lui. Die weten van aanpakken. Ze zijn wel kom bij ons". Niettemin vormen de Zeeuwse gezinnen een hechte groep, die bij elkaar wordt gehouden door de banden met Zeeland. „We hebben hier als Zeeuwen een intensief con tact. Laat ik het zo zeggen: we komen meer bij elkaar op visite dan bij de Harlingers. Maar versta me goed: we hebben ook met Harlingers bijzonder plezierige contacten", zei ons een van de „emigranten". „Een rasechte Zeeuw ben ik, uit Brui nisse. Mijn voorouders deden, geloof ik, in de vijftiende eeuw al in mosse len. Een opvolger heb ik niet wel drie dochters maar toch heb ik A. VAN DALSEN ...niet meer terug... (Foto P.Z.C.) geen ogenblik geaarzeld om naar Harlingen te komen. Ik ben nu 53 jaar, in 1956 ben ik hierheen ge komen. Ik vond het beter vroegtijdig te vertrekken. Beter dan een gedwon gen heengaan". Zo formuleerde het mosselvisser A. de Koning, oud-voor zitter van de vereniging van mossel kwekers in Bruinisse, nu vooraan staand Harlings mosselaar. Vroeger voer hij op de „BRU 11", nu op de „HA 38". Het Deltaplan is niet te keren vond hij. Daarom achtte De Koning het beter vroegtijdig te ver trekken. En opnieuw hoorden wij de vergelijking: ,,er is toch ook Zeeuwse boer, die zijn land in ningen heeft". De Koning wil niet meer terug naar Zeeland. „Al zouden ze me zonder kosten verplaatsen, dan nog deed ik het niet. Begrijp me goed, ik maak geen propaganda voor Friesland. Ieder moet ten slotte zelf weten wat hij doet. Maar met dat blijven vech ten schiet je bitter weinig op. Het be lang van het zuidwesten eist, dat de zeegaten worden afgesloten. Dat is logisch, dat kun je beredeneren. Het zijn de feiten en die moet je aan vaarden. Zo denk ik er over". De in schipperstrui geklede De Koning wond er geen doekjes om: ,,'t is uit met Zeeland in de toekomst. Als vis ser moet je daar de consequenties uit trekken". Hij zou dan ook graag zien, dat de definitieve verwater plaats in het noorden komt. Zijn slotopmerking: „allen, die niets met de handel te maken hebben, kan ik aanraden naar Harlingen te ko men Het motief voor mosselkweker Bom- Ridderhof om zich in Harlingen te vestigen was de toekomst van zijn zoon. „Die toekomst ligt hier, niet in Zeeland", sprak hij gedecideerd. „We hebben lang geaarzeld, maar drie jaar geleden hebben we de stap toch (Zie slot pag. 2 kol. 2) De regering van de Filippijnen heeft meegedeeld dat zij bezig is te bemidde len in het geschil tussen Cambodja en de Verenigde Staten. De minister van buitenlandse zaken Salvador P. Lopez heeft verklaard dat beide landen het aanbod van de Filippijnen hebben aan vaard te bemiddelen in het conflict dat ontstond na de afwijzing door Cambod ja van de Amerikaanse hulp. Het staatshoofd van Cambodja, prins Norodom Eihanoek heeft de Verenigde Staten ervan beschuldigd ballingen uit Cambodja te steunen die van plan zou den zijn het huidige bewind omver te werpen. Lopez deelde mee dat zowel in Phnom Penh en in Manilla de eerste initiële contacten zijn gelegd. VWWWVWWWWVWWWVWVWWWWWWWV ...is het 40 jaar geleden, dat de Franse ingenieur Alexandre- Gustave Eiffel op 91-jarige leef tijd te Parijs overleed. Hij werd het meest bekend door de volgens zijn plannen in 18871889 ter ge legenheid van de in 1889 te Parijs gehouden wereldtentoonstelling gebouwde Eiffeltoren op de Champs de Mars.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 1