KWESTIE-CYPRUS IN DE VEILIGHEIDSRAAD Rust op het eiland na vier dagen van strijd Kritiek op bemanning rampschip „Lakonia" Oostduitse vluchteling gedood bij „de muur" Harlingen wil haven voor Zeeuwse mosselvissers AMERIKAANS GRAAN NAAR S0WJET-UNIE „We verwachten nog honderd gezinnen uit Zeeland" TURKSE MILITAIRE ACTIE - Burgemeester Nauta: GRIEKSE CYPRIOTEN BESCHULDIGD VAN GRUWELEN Aantal slachtoffers MAN VERDRONKEN WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Amazone op glad ijs Straaljagers vlogen boven Nicosiavlooteenheden op weg naar eiland Onder Brits bevel Rust Johnson Jongen gewond bij onploffing in Haagse flat Brandend schip op sleeptouw naar Gibraltar Wonderen Geen paniek' C. van Mastrigt treedt ai als voorzitter C.N.V. Nederlander in veiligheid Grenswacht schoot hem in de rug OP GROND ART. 8 DELTAWET 8,5 MILJOEN GEVRAAGD Harlingen: het Yerseke van het noorden.... Spionageproces in Bulgarije Noodtoestand in Kenia Bij treinramp in Hongarije 43 doden Kerstdepressie met snelle dooi 206e jaargang - no. 303 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT i Directie: F. van de Velde, F. B. den Boer en W. de Pagter. Hoofdredactie: W. Leertouwer en G. A. de Kok. Abonnementsprijs 67 cent per week, ƒ8,70 per kw.; franco per post f 8,95 p. kw. Losse nummers 15 ct. Bureaus: Vlissingen: Walstraat 58-60. tel. 2355 (b.g.g. red. 3508, adv. 3647/3643); Middelburg: Markt 51, tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375); Goes: Gr. Markt 2, tel. 6140 (b. g.g. red. 7853, adv. 5213); Oostburg: tel. 2395; Terneuzen: Arsenaalstraat 2, tel. 2911; Zierikzee: red. tel. 2425, adm. tel. 2094. Adv. pr. 30 ct. p. mm. Min. p. adv. ƒ4,50. Ingez. med. 3 x tarief. Kleine adv. (max. 8 regels) 30 ct. p. regel (min. ƒ1,50). ..Brieven bur. van dit blad" 25 ct. meer. Giro 359300 P.Z.C., Middelburg. Vrijdag 27 december '63 Pagina 2 Cyprus heeft gisteren een bijeenkomst van de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties verzocht naar aanleiding van de toestand op het eiland en Turkije beschuldigd van inmenging in zijn binnen landse aangelegenheden. V.N.-kringen hopen, dat de raad begin volgende week met de behandeling van deze kwestie kan begin nen. De Cyprische vertegenwoordiger bij de Verenigde Naties, Ze- non Rossides, had gisteren een onderhoud met secretaris-generaal Thant en zei na afloop tot verslaggevers, dat hij een klacht had in gediend omdat Turkije zich in Cyprische aangelegenheden had gemengd ,,met gebruik van en dreiging met geweld, door schen ding van het Cyprische luchtruim en de territoriale wateren, waar door het de toestand verergerde". Turkije maakte woensdag bekend, dat het een militaire actie op Cyprus was begonnen. Straalvliegtuigen van de Turkse luchtmacht voerden waarschu- wingsvluchten op geringe hoogte boven Nicosia uit en Turkse vlooteenheden ver trokken naar het eiland. Op Cyprus was het gisteren, na vier dagen van gevechten tussen leden van de Griekse en Turkse bevolkingsgroepen, rustig. De Turkse minister van buiten landse zaken, Erkin, deelde in Ankara de senaat mee. dat bij de gevechten op Cyprus tot woensdagmiddag 24 Turken om het leven waren gekomen en 55 ge wond, van wie 15 ernstig. Het aantal slachtoffers onder de Grieken is niet be kend. AA/VWVWUWVUWVWWWV\AA/\/VA/\AAA/\AAAA/l/VWUVl Een beeld van de aankomst van de overlevenden van de ramp met de „Lakonia" in Londen: een ouder paar komt met zijn dochter in Lon den aan veilig na de verschrik kingen die zij hebben doorgemaakt tijdens de brand aan boord in volle zee. Na besprekingen van president Ma- karios met de Britse, Griekse en Turkse vertegenwoordigers is bekend gemaakt, dat Britse, Griekse en Turkse strijdkrachten op Cyprus on der Brits bevel de regering van het eiland behulpzaam zullen zijn bij het doen naleven van het dinsdagavond gesloten bestand tussen de Griekse en Turkse gemeenschappen. In Londen werd officieel bekendgemaakt, dat Groot-Brittannië versterkingen in de vorm van een pantsereskadron uit Libië en een bataljon van de strategische re servetroepen uit Engeland naar Cyprus zendt. President Johnson van de Verenigde Sta ten heeft boodschappen gezonden aan president-aartsbisschop Makarios en vi- cepresident Kutchuk van Cyprus, bene vens aan de president van Turkije, Gur- sel. Hij dringt er bij de Cypriotische staats lieden op aan, een einde te maken aan de „broederstrijd". Wat hij in zijn bood schap aan Gursel zegt is niet bekend. Een beeld uit roerig Nicosia op Cy prus, waar het ook gedurende de kerstdagen tot vuur gevechten is ge komen. Hier ziet men Grieks- Cypriotische politiemannen in actie tijdens een schietpartij in het Turk se kivartier bij het Papho-politie- bureau. NWWWWWVWWWWWWWVWUWWWWWWWW De vice-president van Cyprus, dr. Kutchuk, beschuldigde donderdag de Griekse Cyprioten van een reeks „gru welen" tegen leden van de Turks-Cy priotische gemeenschap. Hij deelde ver slaggevers mee, dat de afgelopen dagen minstens 300 Turkse Cyprioten, onder wie vele vrouwen en kinderen, het leven hadden verloren. Een ontploffing in een flatgebouw aan de Heliotrooplaan in Den Haag heeft op eerste kerstdag het kerstfeest van de bewoners op wrede wijze verstoord. Vermoedelijk als gevolg van een schei kundig experiment van de 20-jarige h.b.s.'er Evert de Vries, die zich alleen in huis bevond, veranderde een op de zevende verdieping liggende flat in één klap in een geweldige ravage. De jon geman werd gewond en is overgebracht naar het ziekenhuis Zuidwal. Hij kon nog niet worden verhoord. De keuken en twee kamers werden door de ontploffing geheel overhoop gegooid, deuren en ruiten werden vernield. Een muur, die de afscheiding vormde tus sen de kamer van de jongen en een an der vertrek, werd geheel weggeblazen. Er ontstond geen brand, de brandweer kon zich dan ook beperken tot het dicht timmeren van de ruiten om de vrieskou enigszins buiten te houden. Overlevenden: houding van bemanning slecht Terwijl het brandende Griekse passagiersschip „Lakonia" door 2 sleepboten naar Gibraltar wordt gesleept zijn 157 overlevenden van de ramp in twee vliegtuigen uit Casablanca in Londen aangeko men. Zij waren door het Britse vrachtschip „Montcalm" opgepikt en naar Casablanca gebracht. Uit de verklaringen van de overleven den blijkt onder meer dat de passagiers over het algemeen rustiger waren dan een aantal bemanningsleden. Men klaag de erover dat sommige reddingboten half leeg wegvoeren en dat er soms meer bemanningsleden dan passagiers in de sloepen waren. De 27-jarige Christopher Smailbone ver telde dat hij negentig minuten in het water had gelegen voordat hij een red dingsgordel zag. Hij had de reddings gordel als aandenken bij zich. Een andere passagier vertelde met tra nen in zijn ogen dat de passagiers won deren hadden verricht De brand brak uit toen hij aan het dansen was. Op dat moment kon hij niet meer zijn baby, die in een hut lag te slapen, bereiken. Een bemanningslid had het kind gered door de dichte rook te trotseren. De passagier, een zekere Chapman, zei, dat sommige bemanningsleden niet bij mach te waren geweest iets te doen. Van een van de reddingboten braken de meer touwen en het vaartuig stortte in zee Sommige reddingboten konden niet van hun steunen worden losgemaakt. Mevrouw Helen Gartside klaagde er over dat de bemanning al voor de passagiers in de boten was. „Het was verschrikkelijk". De kapitein huilde aldoor, aldus deze passagiere volgens wie de purser echter prachtig werk had gedaan. De 28-jarige arts Patterson vertelde dat de reddingboot waarin hij plaats nam, half werd neergelaten, waarna de be manning wegliep. De passagiers lieten de boot te water. Volgens de bejaarde George Dunn uit Schotland slaagden zijn vrouw en hij er na lange tijd in plaats te nemen in een reddingsboot die vrijwel geheel door be manningsleden bezet bleek. Er bevonden zich geen dekens, water of lampen in de boot. Op de foto een situatiebeeld van de j plaats waar Peter Schultz en zijn vriend probeerden over de muur te klimmen pijl) üvwmuvwwvwmmvvwwwwwvvuvwwv Bezoek Westberlijners minder dan verwacht De ucfioi.ttjiircye Puin iSchultz. De kapitein van de „Lakonia", Matteos Zarbis, heeft ontkend dat er paniek aan boord van het schip was. Ook de mar conist verklaarde dat er van paniek aan boord geen sprake was. De overlevenden van de „Lakonia" die zich in Funchal (Madeira) bevonden, hebben aanvankelijk geweigerd gebruik te maken van het hun voor de terugreis naar Europa ter beschikking gestelde passagiersschip „Arcadia", omdat de „Arcadia" van dezelfde maatschappij is als de „Lakonia". Later vertrok het schip toch met 120 passagiers en 150 bemanningsleden van de „Lakonia". De „Greek Line" heeft bekendgemaakt dat volgens de jongste balans van het aantal slachtoffers van de ramp er 896 overlevenden, 96 doden en 36 vermisten zijn. De heer C. J. van Mastrigt neeft de wens te kennen gegeven af te treden als voorzitter van het Christelijk Nationaal Vakverbond. Zijn gezondheidstoestand, zo deelt het C.N.V. mee, belet hem deze functie, die uiteraard grotere inspannin gen vraagt dan die van een gewoon be stuurslid, langer te vervullen. De be stuursorganen van het C.N.V. zullen zich op korte termijn over de bezetting van de voorzitterszetel beraden. £>e heer Van Mastrigt blijft wel deel uitmaken van het C.N.V.-bestuur. De Nederlander aan boord van de uitbrande „Lakonia", de 31-jari- ge derde machinist Pieter Jacobus Kalshoven uit Nieuwkoop, is on gedeerd. Maandagavond ontving zijn moe der, de 64-jarige mevrouw P. Kalshoven-Zuidam, in haar wo ning aan de Wilgenlaan te Nieuw koop een telegram van haar zee varende zoon: „Lieve moeder alles goed kom spoedig thuis". Dit bericht deed de spanning in vreugde verkeren, terwijl me vrouw Kalshoven in tranen uit barstte. Terwijl tienduizenden Westberlij ners op eerste kerstdag ongehin derd de grensovergangen van west naar oost passeerden schoten Oostduitse grenswachten een jon ge Oostberlijner neer. die probeer de naar het westelijke stadsdeel te ontsnappen. De 18-jarige Peter Schultz en een vriend waren net bezig over „de muur" in de Amerikaanse sector te klimmen, toen zij door grenswachten werden ontdekt. Deze openden het vuur op de vluchte lingen, waarbij Schulz in de rug werd geschoten. Niettemin slaagde hij er nog in zich aan de westelijke kant van de muur te laten vallen. Hij overleed in een ziekenhuis. Zijn vriend kreeg een shock. Volgens ooggetuigen hadden de Oost duitse grenswachten acht tot tien scho ten op de vluchtelingen gelost. Een groepje Westberlijners heeft giste ren dicht bij „de muur" een kruis op gericht ter nagedachtenis aan de gedode vluchteling. De westelijke geallieerden hebben het neerschieten van Schulz scherp veroordeeld. In Oost-Duitsland werd een verklaring uitgegeven waarin stond dat twee mannen zich niet had den gestoord aan een mondelinge waar schuwing en aan een waarschuwings schot toen zij probeerden naar het wes ten te ontkomen, waarbij een van hen „klaarblijkelijk" werd gewond. Het bezoek van Westberlijners aan het oostelijk stadsdeel is gedurende de beide kerstdagen beneden de verwachtingen gebleven. Op eerste zowel als tweede kerstdag bezochten ongeveer 75.000 Westberlijners hun familie in het oos ten. Het Amerikaanse ministerie van handel heeft gisteren bekendge maakt, dat het toestemming heeft verleend voor de verkoop van Amerikaans graan voor meer dan 40 miljoen dollar aan de Sowjet- Unie. Het Amerikaanse Huis van Afgevaardig den heeft dinsdag in een buitengewone zitting het wetsontwerp inzake de hulp aan het buitenland aangenomen. Bij deze wet krijgt president Johnson bevoegdheid aan communistische landen kredieten te verstrekken voor de aan koop van Amerikaanse granen. Het nu aangenomen wetsontwerp is een compromis tussen de verlangens van Huis van Afgevaardigden en Senaat. De omvang van de hulp aan het buiten land is bepaald op drie miljard dollar (bijna elf miljard gulden). Het aannemen van de wet door het Huis van Afgevaardigden wordt als een over winning voor president Johnson be schouwd. (Van een onzer verslaggevers) HARLINGEN, het bedrijvige Friese industrie- en vissersstad je aan de Waddenzee, is hard op weg een tweede Yerseke te wor denSedert de mosselcul tuur in het begin van de vijfti ger jaren als gevolg van het desastreuze optreden van de mosselparasiet in Zeeland naar de Waddenzee is verplaatst, heeft Harlingen ambitie getoond de functie van Yerseke als mos selcentrum over te nemen. Het gemeentebestuur van deze Frie se stad is op dit terrein buiten gewoon actief: er is een miljoe nenplan om ten behoeve van de Zeeuwse mosselvissers een ge heel nieuwe haven aan te leggen. Want Harlingen verwacht, dat met de verdere aanleg van de Deltadammen en de dreigende af sluiting van de Oosterschelde in zicht steeds meer Zeeuwse mos- selkwekers zich in dit stadje zul len vestigen. Twintig wonen er nu al met hun gezin, men verwacht er de komende 1015 jaar nog zo'n 75 tot 100 met hun gezin. Vooruitlopende op de Zeeuwse exodus wil het gemeentebestuur van Harlingen een nieuwe vis sershaven voor de Zeeuwse mos selvissers, waarvoor de gelden van het rijk zullen moeten komen. Om het heel duidelijk te stellen: het gemeentebestuur van dit oude Friese stadje mikt voor wat de havenaanieg betreft volledig op artikel 8 van de Deltawet. De Zeeuwse vissers, die door uitvoe ring van het Deltaplan met de ondergang worden bedreigd doen een beroep op dit artikel voor wat betreft de schadevergoeding, Har lingen gooit het over de boog van de voorzieningen. „Op grond van artikel 8 hebben we een bedrag van 8,5 miljoen gulden gevraagd" verklaarde ons burgemeester B. Nauta van Harlingen, wiens ge meente met name de laatste tien jaar een toenemende betekenis heeft gekregen voor de visserij. Harlingen, het oude Friese stadje aan de Waddenzee, wordt de laat ste jaren steeds meer genoemd in verband met de mosselcultuur. Niet alleen maken de Zeeuwse mosselvissers gastvrij gebruik van de haven van Harlingen, maar inmiddels hebben zich ook al rond twintig mosselvissers met hun gezinnen in deze plaats ge vestigd. Welke plaats de Zeeuwen in de vissersgemeenschap van Harlingen innemen, zet een van onze redacteuren, die met een fo tograaf van ons blad onlangs een bezoek bracht aan Harlingen, in een tweetal artikelen uiteen. Mor gen zaterdag verschijnt het tweede artikel. Die 8M miljoen gulden is overigens slechts ruim een derde deel van het totale bedrag, dat met de havenaan ieg en bijkomende werken is ge moeid. Harlingen wil de gelegenheid tegelijkertijd aangrijpen om "havens te maken voor de industrie met aan liggende industrieterreinen. Voor de vissershaven zelf is een bedrag ge raamd van 2,5 miljoen gulden, het aandeel van de visserij in de bouw van een keersluis van totaal 6 mil joen gulden is begroot op 1% mil joen gulden, terwijl in verband mei de aanleg van de vissershaven tevens de havendam zal moeten worden ver legd. Dat maakt nog eens 4,4 mil joen gulden, zodat het aandeel van de visserij wordt gesteld op 8.650.000. En dat bedrag moet vol gens de gemeente Harlingen komen uit dezelfde pot, waaruit de door de uitvoering van het Deltaplan getrof fen Zeeuwse vissers hun schadeloos stellingen dienen te ontvangen. Maar voorlopig weten noch de Zeeuwse vissers, noch Harlingen waar ze aan toe zijn. Zolang de minister van verkeer en waterstaat nog niet weet wat de uit slag is van de kunstmatige water proef bij Zurich, kan hij geen uit spraak doen of voor het rijk aanlei- (Zie slot pag. 2 kol. 1 Een voormalige Bulgaarse communisti sche diplomaat bij de Verenigde Naties, de 56-jarige Ivan Assen Hristov Geor- E'ev, heeft voor een rechtbank in So- i verklaard voor de Amerikanen ge spioneerd te hebben, maar het contact met de Amerikaanse geheime dienst verbroken te hebben omdat hij walgde van de „kleine spionageopdrachten" die hem waren verstrekt. Georgiev zou zeven jaar lang voor de Amerikanen gewerkt hebben en onge veer 200.000 dollar gekregen hebben voor het prijsgeven van politieke, econo mische en militaire geheimen aan agen ten van de Amerikaanse geheime dienst, die hij in de V.S., Parijs, Genève en We nen ontmoette. Het proces tegen Geor giev zal waarschijnlijk enkele dagen du ren. De 61-jarige C. Klootwijk, typograaf te Rotterdam, is op tweede kerstdag 's mid dags in het water van de Nieuwe Maas verdronken. De man wilde familie be zoeken aan boord van het binnenschip „Willem", gemeerd aan de Feijenoord- kade. Hij is misgestapt en te water ge raakt. De regering van Kenia heeft de nood toestand afgekondigd in verband met de situatie in het noordoostelijke deel van het land dat aan Somalië grenst. In dit gebied wonen voornamelijk Somali's, van wie een deel afscheiding van Kenia eist. In een officiële verklaring wordt gezegd dat Somali's de plaatselijke bevolking „blijven terroriseren" en zich vervolgens naar het naburige Somalië terugtrekken. Naar het Hongaarse persbureau M.T.I. meldde, zijn bij de treinramp, die zich dinsdag nabij Szolnok heeft voorgedaan, 43 mensen gedood en 36 gewond, van wie 17 ernstig. De bestuurder van de personentrein, die op een stilstaande goederentrein was in gereden, is gearresteerd. VGWWWWVWVWVWWWWWWWWWWWWWV (Van onze weerkundige medewerker). Er is een kerstdepressie komen opdagen die eerste kerstdag zeer resoluut een einde aan de vorst periode bracht, die voor het grootste deel van ons land van 3 december af aanwezig is geweest. Met een hoogtewind van ruim 100 km/uur drong het eerste kerstdag zachte lucht binnen, waarbij de dooi slechts drie uur nodig had om van Zeeland naar Groningen te komen. De kerstnacht was, voor geheel Nederland berekend, tot nu de koudste van deze eeuw met - 13 graden Celsius op het vliegveld Eelde gemeten. Een ho- gedrukgebied heeft van de oce aan Engeland bereikt en doet de aanvoer van zachte lucht wat af nemen. De mistkansen zijn daar bij groot. Hoewel de verdere ont wikkeling wat onzeker is moet voorlopig op lichte dooi gerekend worden. WWWVW\AA/WMWVWWWV\AftVWVVVWft<VWWWWWI

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 1