Met zorg vervulde raad Middelburg akkoord bouw brandweerkazerne Elf personeelsleden „Vitrite" gehuldigd Oosterscheldedam spoedig gewenst voor beveiliging van de noordkant TRAITAL0 I &;uvuua^ Wantoestanden op Diederikse Gors niet bewezen Elfstedentocht: le datum 3 januari GELD „STROOMT" MAR VEERE VOOR RESTAURATIE CISTERNE Nederland 8 april tegen Oostenrijk Ontslag directeur Haags gasbedri jf nietig verklaard HEARING IN K0RTGENE OVER EEN OOST-WEST-VERBINDING Goese schakers naar hotel Ockenbargh Betaald voetbal tweede kerstdag 1 BOUWKOSTEN 168.000 MEER DAN IN 1962 Kritiek op vorige colleges inzake beleid voor klein-industrieterrein Niets gedaan Amateurvoetbal tweede kerstdag Raad akkoord met begroting Subsidies van vele instanties BIJ JUBILEUMVIERING Hartelijk afscheid van oudgedienden Grote trouw Nieuwe relletjes op Cyprus Op maandag 6 januari been viaduct voor tracht van de provinciale watersl weg Oosterscheldebrug ZFZM Mijlpaal DIJKGRAAF M. W. VAN ARENTHALS IN KORTGENE Met traditie van een halve eeuw gebroken Dijkrecreatie grote zorg voor waterschap Dijkrecreatie Ds. H. Aalbers directeur „Oud-Poelgeest" Kerkelijke mutaties Huissense leraar tot twee jaar veroordeeld Afscheid Vroeg vuurwerk in Doetinchem DINSDAG 24 DECEMBER 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Advertentie tekening DOEVE Voor tweede kerstdag is het volgende programma voor de betaalde voetbal lers samengesteld: EREDIVISIE. SpartaBlauw Wit, SC EnschedeMV V, Go AheadPSV, NACVolendam, ADOAjax, FortunaHeracles, DWS -Feijenoord, GVAV—DOS. EERSTE DIVISIE. ExcelsiorBW, Fortuna Vlaardingen Sittardia, VolewijckersSHS, DHC RBC, EindhovenTelstar, VWEn- schedese Boys, ElinkwijkWillem II, VeloxVeendam. TWEEDE DIVISIE A. HaarlemZFC. AlkmaarHeerenveen, ZwartemeerHilversum, Zwolse Bovs PEC, 't Gooi— HVC, Leeuwarden—Tu- bantia, KFCEDO, RCHBe Quick. TWEEDE DIVISIE B. NO ADRoda JC, VitesseLimburgia, DFCSW, Helmondia '55Baronie, Hermes/DVSAGOW, NEC—De Graafschap, WilhelminaXerxes, Wa- geningenLonga. Eliza S., de bejaarde (77) varkenshan delaar uit het Zuidhollandse eilanden dorp Melissant, die destijds door politie en dierenbescherming in opspraak was gebracht omdat hij zijn bijna negentig varkens in de barre wintermaanden van 1962-1963 zou hebben laten verkom meren op het „Diederikse Gors", de vuilnisbelt van de gemeente Dirksland, is gistermorgen door de Rotterdamse rechtbank vrijgesproken van dierenver waarlozing. President mr. G. J. E. Poerink zei gis termorgen in de motivering van het von nis dat tijdens de behandeling van de zaak tegen Eliza S. elf dagen geleden allerminst is komen vast te staan dat de varkenshandelaar zich schuldig heeft gemaakt aan de door mr. I. H. van de Roemer, officier van justitie, in de dagvaarding ten laste gelegde feiten: „opzettelijk in gevaar brengen van de gezondheid van een groot aantal var kens" en „het onvoldoende voorzien in het noodzakelijke levensonderhoud van de varkens". De president verklaarde verder in zijn motivering dat noch van de zijde van de politie noch van de zijde van de veeartsenijkundige dienst en van de dierenbescherming iets is gedaan om verbetering te brengen in de door hen geconstateerde „onhoudbare toe standen" op het Diederikse Gors. Mr. I. H. van de Roemer had destijds tegen Eliza een geldboete van 2000 subsidiair zes maanden hechtenis, waarvan 1000 voorwaardelijk met drie jaar proeftijd gevorderd. wegen in hoever aan de bezwaren van de raadsleden tegemoet gekomen kon worden. Deze raadsleden wilden echter positiever geluiden. De heer Wattel dreigde zelfs met een motie. Men wilde een selectie om de minder oog, oor en neus strelen de bedrijven een bepaalde plaats te ge ven. Hoewel de selectiemogelijkheid thans nog maar klein is beloofde wet houder Baars in de toekomst bij uitbrei ding rekening te zullen houden met de eisen van de raadsleden. Burgemeester Drijber voegde er nog aan toe, dat hij het nog niet meegemaakt heeft, dat kandidaten zich om de minder riante omgeving van het terrein afgewend heb ben. Met de verplaatsing van de firma Leijn- se, waarvoor de raad geen andere mo gelijkheid dan het industrieterrein zag, ging men akkoord. ning op de arbeidsmarkt door dit project niet overmatig zal doen toe nemen. Wethouder Hoek voegde er nog aan toe, dat de raad tóch een voorziening zou moeten nemen voor een sportzaaltje als besloten zou worden niet over te gaan tot de bouw van een turnlokaal, dat juist de bouw van de brandweerkazerne mogelijk maakt. Hij verzekerde de heer Van Bennekom, dat de reeds lang aan gekondigde kapitaalsnota binnenkort verschijnen zal. Met bezwaarde harten, maar overtuigd van de noodzaak, ging de raad ten slotte met het voorstel ak koord. Zonder stemming. De twee agendapunten, waarvoor de Middelburgse raad maandag avond in extra vergadering bijeen geroepen was de aanbesteding van de brandweerkazerne annex gymnastieklokaal en badhuis, en de overplaatsing van het bedrijf van de heer Leijnse uit de Kuipers poort naar het klein-industrieter rein hebben de raadsleden zwaar op de maag gelegen. Twee uur lang duurden de besprekingen en in die tijd vormden zich talrijke zorgelijke rimpels op de voorhoof den van de raadsleden over de fi nanciële consequenties, die de bouw van de brandweerkazerne combinatie met zich bracht b. en w. vroegen namelijk 168.000 meer dan de 587.000 in mei 1962 en leverden enkele raadsleden vrij ernstige kritiek op het door vroegere colleges van b. en w. ge voerde beleid ten aanzien van het klein-industrieterrein. Eerst toen b. en w. gedrieën sterk burge meester mr. J. Drijber, wethouder W. P. J. Baars (c.h.) en wethou der J. S. Hoek (a.r.) de raad met succes overtuigd hadden van de noodzaak om nu de combinatie- bouw uit te voeren, en ook vol gens de wens van de critici be loofd hadden in het vervolg plan ning en selectie toe te passen voor het industrieterrein, trokken de rimpels wat weg. De meeste raadsleden, die het woord voerden over het brandweerkazerne- voorstel, deelden de zorg van de heer P. H. M. Adriaansens (k.v.p.) de eer ste spreker over de grote financiële consequenties van dit project. De heer J. A. van Bennekom (a.r.) voegde hier bij aan toe, dat er voor 1964 dan geen enkele ruimte overblijft om onvoorziene werken te financieren, bijv. de Konings- brug, als dat onverhoopt nodig blijkt. Ook de heer M. A. L. Hubregtse (p.v. d.a.) sloot zich aan bij de woorden van de heer Adriaansens. „Maar als wij geen eieren voor ons geld kiezen, komt het project er nooit meer. Nu uitstellen be tekent afstel," betoogde hij. Mocht de mist zich eens 's avonds verdichten Leer voor het verstand dan te zwichten. Zoek veel liever snel Naar een plaats in 't hotel Dan één onder Gemengde Berichten" Alexander Pol* De amateurvoetballers moeten slechts een beperkt programma afwerken op tweede kerstdag. In de eerste klas E komt noch Middelburg, noch Vlissingen in actie. Hier is alleen de wedstrijd Bra- bantiaDe Spechten vastgesteld. Tweede klas B: RoosendaalVeerse Boys en TaxandriaTeraeuzen. Derde klas D: MetoOdio en AxelNSV. Vierde klas G: KruislandRKFC. Vier de klas H: RCSClinge, Lewedorpse BoysBreskens, AardenburgOost burg, BiervlietSluiskil. Het was met name de heer M, Wattel (a.r.), die kritiek had op het beleid ten aanzien van het klein-industrieterrein. „U kleedt het niet aan, er ontbreekt planning en U geeft geen blijk van het nodige vertrouwen bij de verkopen van het terrein", betoogde hij. „Uw voorgan gers hebben dat er naar gemaakt", al dus de heer Wattel, die daarvoor even als de heer P. H. Geers (p.v.d.a.) het huidige college niet verantwoordelijk wilde stellen. De heer M. L. Almekinders (c.h.) acht te het buiten de praktijk om het in dustrieterrein planmatig te gaan be stemmen, maar de heer B. A. Hesselink (v.v.d.) daarentegen zei met genoegen naar de heer Wattel geluisterd te heb ben en mét de liberale woordvoerder de heer Adriaansens. Wethouders Baars verzekerde, dat ook b. en w. de overtuiging delen, dat het industrieterrein niet die in druk maakt, die het college zou wen sen. Maar met kleine industrieën gaat dat ook niet gemakkelijk, zei de heer Baars, die bereid was te over- Advertentie) Negen maanden lang heeft het voor onderzoek in de zaak van „Het Diede rikse Gors" geduurd, eer Eliza S. zich voor de rechtbank moest verantwoorden voor de hem ten laste gelegde feiten. Liefst negen getuigen vier a charge en vijf a decharche kwamen tijdens het zeer langdurige proces hun mening geven over de destijds door hen gecon stateerde toestanden op de vuilnisbelt van Dirksland, waar de varkens van Eliza S. verbleven. Twee politiemannen uit Melissant, een veearts en een inspec teur van de dierenbescherming ver klaarden toen voor mr. R. J. Brunner dat zich tijdens de barre wintermaanden van 1962-1963 de meest afgrijselijke tonelen op het „Diederikse Gors" hebben afgespeeld. Negentig varkens, onbeschermd op een vnilnisbelt, zonder voldoende voedsel en water, bij een temperatuur van vele graden onder nul. Eliza S. zelf en met hem vijf getuigen meest varkenshan delaren uit de buurt van Melissant verzekerden mr. Brunner ten stelligste dat zij nooit iets hadden gemerkt van „ontoelaatbare toestanden" op het Die derikse Gors. De verdediger, mr. L. J. den Hollander, had vrijspraak geëist, wegens gebrek aan bewijs. tf? i$tf v# ïf? 5# W -J DE €CmJi PIJNSTILLER Hoofdpijn... maar ook andere pla gende pijnen verjaagt u prompt met WITTE KRUIS, (poeders, ta bletten of cachets). Saficyl-vrij en daardoor geen maagklachten. In Leeuwarden zijn plasticgordijnen op gehangen in de grachten bij de Vrou- wenpoortsbrug en bij de Dokkumer Ee. Hierdoor kan de Leeuwarder stads gracht vrij worden gehouden van het warme condenswater der industrieën. Bij een eventuele elfstedentocht, waar aan men in Friesland thans begint te denken, kan de finish dan weer op de traditionele plaats, aan de voet van de Oldenhove worden gehouden. Als eerste datum, die voor de elfsteden tocht in aanmerking zou kunnen komen, wordt vrijdag 3 januari genoemd. Een vroegere datum zal niet mogelijk zijn met het oog op de feestdagen. Een ander belangrijk punt was het voor stel van b. en w. om over te gaan tot de restauratie van de Cisterne tegenover de domkerk en dit werk onderhands op te dragen aan de firma I. Woudenberg en Zonen te Middelburg. Het bleek tijdens de besprekingen, dat vele instanties en verenigingen deze enige in ons land in Tudorstijl opgetrokken Cisterne een warm hart toedragen. Van vele kanten was er dan ook financiële medewerking toe gezegd om dit waardevolle bezit van het oude Veere dat nodig aan restauratie toe is weer in ere te herstellen. In het totaal geraamde restauratiebe drag van 34.000 zal het rijk met 40 procent subsidiëren, dus 13.600. De sta ten van Zeeland hebben een subsidie toe gekend van 10 procent (ƒ3400), terwijl vooral dank zij een initiatief van de stichting Veere op een fors subsidiebe drag gerekend mag worden. De stichting zelf zegde 5000 toe en bemiddelde voorts voor een bijdrage van 750 van de stichting Edwine van Heek en een bedrag van 5400 van het Prins Bern- hardfonds. Voorts hebben de Vrienden van Veere een subsidie toegezegd van ten minste ƒ500 (mogelijk zal 750 be schikbaar worden gesteld). Al deze bij dragen vormen mét het bedrag, dat de gemeente zelf er voor over heeft 6800 of 20 procent) een totale inkomstenpost van 34.950, zodat er een minimaal over schot aan dekkingsmiddelen aanwezig is van 950 en wellicht van rond 1500. „Dat zullen we wel nodig hebben", ver onderstelde burgemeester Den Beer Poortugael, doelend op de steeds stij gende kosten. De heer Mol was bang, dat het werk nu het in regie wordt uitgevoerd heel wat duurder zou wor den. Uiteindelijk beslisten b. en w. en daarmee kwamen zij tegemoet aan de wens van de raad aan de architect een overeenkomst voor te leggen voor een eenheidsprijs, waarmee dan ook de aannemer akkoord zou moeten gaan. De behandeling van de begroting voor 1964 heeft de Veerse gemeenteraad tij dens zijn vergadering van maandagmid dag onder voorzitterschap van burge meester jhr. I. F. den Beer Poortugael, weinig moeilijkheden opgeleverd. De se cretarieambtenaren hadden de cijfers zo overzichtelijk en duidelijk gerangschikt, dat de raadsleden maar enkele vragen hadden te stellen en na een vrij korte behandeling hun goedkeuring hechtten aan het belangrijkste gemeentestuk van het jaar. Tegelijkertijd gingen zij ook akkoord met de begroting voor de stichting het Gods huis, zij het, dat de heer J. A. A. Mo! (vrije lijst) en ook andere raadsleden hoopten, dat in het vervolg deze begro ting wat overzichtelijker wordt opge steld. „Het lijkt nu wel een kladje", merkte de heer Mol op. De voetbalbonden van Nederland en Oostenrijk hebben maandag overeen stemming bereikt over een interland wedstrijd tussen beide landen. De ont moeting zal op woensdag 8 april 1964 in Nederland worden gespeeld; waar is nog niet bekend. De K.N.V.B. had als data voorgesteld 13 of 27 mei, maar dit schikte Oostenrijk niet, aangezien dit land in mei reeds een te overladen inter- landpogramma heeft. Van Oostenrijkse zijde is voorts voorge steld op dezelfde dag de B-elftallen te gen elkaar te laten uitkomen. Hierover kon de K.N.V.B. maandag nog geen na dere mededelingen doen. een woord van felicitatie. Nadat iedere jubilaris voor de hem ten deel gevallen hulde had bedankt was er gelegenheid tot feliciteren. De officiële bijeenkomst werd even later hervat met een spon tane hulde aan de „oude, vertrouwde medewerkers", zoals de directeur het uitdrukte. Het waren de heren A. C. Bernard, personeelszaken (34 dienstjaren), A. Kempe van de expeditie (50 dienst jaren), P. Boone van de afdeling stellers (40 dienstjaren) A. A. Cle ment, mechanische werkplaats (40 dienstjaren), J. Jobse van de glas- perserij (31 dienstjaren), H. Kor- stanje van de afdeling stellers (46 dienstjaren), W. K. Net, E.H.B.O. (25 dienstjaren) en H. G. Schotman van de bewakingsdienst met veertig dienstjaren. „U hebt van grote trouw en toewijding blijk gegeven", zo sprak de directeur die uit het grote aantal dienstjaren van een aantal „oudgedienden" kon opmaken dat er een grote band tussen de thans ge pensioneerde werknemers en „de Vitri te" heeft bestaan. „Met U allen gaat er een hele brok er varing het bedrijf uit", merkte drs. J. R. Glaubitz, hoofd personeelszaken op. „We zullen proberen om van het oude dat weggaat het goede over te houden", zo zei hij. Ook nu kwamen de chefs van de afdelingen en de collega's weer aan het woord. Er werd verder nog gespro ken door hoofdadministrateur J. J. Claas en door de heren P. Jansen en A. van Beek, respectievelijk namens de mensen van de mechanische werkplaats en de ondernemingsraad. De heren Net en Bernard spraken nog woorden ten afscheid. De centrale raad van beroep in Utrecht heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak van de gemeente Den Haag con tra ir. E. H. Berkhuijsen, ond-directeur van het Haags gemeentelijk gasbedrijf. De centrale raad verklaarde het beroep van de gemeente tegen de uitspraak van het Haags scheidsgerecht dat het ontslag van ir. Berkhuijsen nietig heeft verklaard ongegrond. Ir. Berkhuijsen is in december van het vorig jaar uit zijn functie ontslagen we gens opheffing van zijn betrekking. Deze opheffing was het gevolg van een sa menvoeging van het gemeentelijk gas bedrijf en 't elektriciteitsbedrijf tot 1 ge meentelijk energiebedrijf. Deze fusie zou aanvankelijk ingaan op' de eerste januari van dit jaar, terwijl ir. Berkhuijsen zou worden opgenomen in de directie van het nieuwe energiebedrijf. De fusie kwam echter tot stand op 18 december. Het gemeentebestuur van Den Haag bepaalde tevens, dat ir. Berkhuij sen niet in aanmerking kwam voor de benoeming tot directielid. Integendeel: hij werd dezelfde maand nog ontslagen. Ir. Berkhuijsen ging met dit ontslag niet akkoord en bracht zijn zaak voor het scheidsgerecht. De botsingen tussen Griekse en Turkse inwoners van Cyprus hebben zich uitge breid naar het zuidoosten van het eiland. Gistermorgen vroeg werden aan de grens tussen de Griekse en Turkse wij ken van de stad Larnaca schoten uitge wisseld. Een Turk werd met ernstige wonden in het ziekenhuis opgenomen. Tijdens een jaarlijks terugkerende bij eenkomst zijn maandagmiddag bij de Vitrite fabriek N.V. te Middelburg twee personeelsleden met veertig en negen met een kwart eeuw aan dienstjaren in het zonnetje gezet. In aansluiting op de ze officiële bijeenkomst werd voorts af scheid genomen van negen mensen die deel uitmaakten van de „oudere garde" en die in de loop van dit jaar hun loop baan bij de „Vitrite" afsloten met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Het was directeur ir. J. P. Berdenis van Berlekom, die als eerste de in de kantine verzamelde jubilarissen toesprak. Voor elk van hen had hij een toepasselijk woord van waardering voor de in het be lang van het bedrijf verrichte werk zaamheden. In grote lijnen schetste hij de kwaliteiten van de jubilarissen. Zijn dankwoorden gingen vergezeld van een geschenk onder couvert. Voor de dames waren er bloemen. Burgemeester Drijber verzekerde, dat b. en w. de financiële situatie, waarin Middelburg verkeert, even eens zeer zorgelijk vinden. „Wij hebben echter gemeend, dat wij het voorstel hebben móeten indienen", zei mr. Drijber, die er daarbij op wees, dat de kosten in de toekomst alleen maar groter worden, de finan ciële positie echter niet beter. De burgemeester merkte op, dat het brandweermateriaal thans verdeeld opgesteld staat over 4 punten, het geen vertragend werkt bij het uit rukken, terwijl het onderhoud veelal in de openlucht moet geschieden. Mr. Drijber releveerde voorts, dat het project al direct na de oorlog één van de urgentste geworden is; er zijn verschil lende plaatsen voor aangewezen, dan weer was de financiële positie te slecht, dan weer stak de bestedingsbeperking een spaak in het wiel en in die lange jaren liepen de bouwkosten nadat er ook het turnlokaal en het badhuis aan toegevoegd waren op van 3 ton tot ruim 7% ton. rt j gen. Het waterschapsbestuur he< toezegging te krijgen, dat op de 1 ii li worden gemaakt. Het wate DU Woordlangeweg Noord-Beveland vreest namelijk, J So verwachten intensieve verkee Maandag 6 januari a.s. zal een hearing worden gehouden in het gemeentehuis van Kortgene over een oost-westverbin ding op Noord-Beveland. Dit verklaarde gisteravond dijkgraaf M. W. van Arent- hals tijdens ae algemene vergadering van het waterschap Noord-Beveland. „Het zal nog wel enkele jaren duren, alvorens een dergelijke weg in uitvoe ring komt, maar de provinciale water staat wil nu toch al een hearing," al dus de dijkgraaf. Hij wees er verder op, dat de aanleg van de weg naar de Oosterscheldebrug op een kortere termijn zijn beslag zal krij- Als eerste kwam de heer D. R. van Bel- zen uit Arnemuiden aan de beurt. Hij bereikte eerst nu de mijlpaal van de veertig dienstjaren omdat hij evenals enige andere jubilarissen in het verleden meerdere malen het slachtoffer was, toen men genoodzaakt was de perso neelsbezetting tijdelijk in te krimpen. De directeur memoreerde onder meer de grote produktie die de heer Van Belzen uit de machines wist te halen. Thans is hij werkzaam in de hulzenfabricage te Arnemuiden waarmee hij dicht bij huis blijft. Ook de heer J. Bliek heeft er veertig dienstjaren bij de „Vitrite" op zitten. Hij begon zijn loopbaan aan de zogenaamde „natte kant". Speciaal stond ir. Berdenis van Berlekom stil bij de activiteiten van de heer Bliek in zijn functie bij de reddings- en opruimings dienst. De „zilveren" jubilarissen, die maan dagmiddag werden gehuldigd waren: J. van Belzen (afdeling stellers) uit Souburg, W. Meerman smeerdienst) uit Arnemuiden en de Middelburgers J. den Engelsman (hulzenfabriek massa), A. A. Florusse (hulzenfa briek enkel), A. J. Fra.nchimont (re paratieafdeling), P. Geelhoed (tim- merwinkel), M. C. 't Gilde (afdeling stellers), J. Schutte (hulzenfabriek enkel), en M Wondergem (hulzen fabriek massa). Als waardering voor hun trouwe dienst mochten de jubilarissen uit handen van de heer Berdenis van Berlekom het ge tuigschrift van de Nederlandse Maat schappij voor Nijverheid en Handel in ontvangst nemen. Ook de afdelingschefs maakten op deze middag van de gele genheid gebruik om hun gelukwensen aan te bieden. Dat gebeurde met een hartelijk toespraakje en in vele gevallen ook met het aanbieden van geschenken. Achtereenvolgens spraken de heren P. M. Groenewege, J. Soujé, A. D. Leen- houts, J. Busser. J. Vernooys, J. Lodder, en A. de Vos. Namens de collega's voer den het woord: de heren J. Sohier, J. P. Smolders, P. Ekkebus, J. de Voogd en mej. M. C. Geljon. De heer H. G. de Ru sprak namens de ondernemingsraad Wethouder Baars betoogde, dat de gemeente thans ten opzichte van het gemeentelijk turnlokaal aan de Bach- ten Steene met een prijsstijging van 100 procent te maken heeft. Hoewel de laagste inschrijver voor het brand weerkazerneproject een groot bedrag voor „aantrekkingskosten" (o.a. per soneel) had ingecalculeerd, konden b. en w. tijdens een bespreking met deze aannemer geen grote fouten in de begroting aanwijzen. De heer Baars rekende naar aanleiding van vragen van de heren A. J. Schot (s.g.p.) en W. Don (p.v.d.a.) voor, dat b. en w. in totaal ruim 1 ton bezuinigd hebben, en verzekerde voorts, dat de risicoclausule de span- Advertentie 5» Last van „Voor de vooroever van de Leen- dert Abrahampolder, waarvoor in verband met een verslechtering van de toestand spoedig voorzie ningen moeten worden getroffen, zou je wensen, dat zo spoedig mo gelijk dé Oosterscheldedam zou worden aangelegd, omdat ons voor malig eiland ook aan de noordkant volkomen veilig zon komen te lig gen". Deze wens uitte de dijkgraaf van het waterschap „Noord-Beve land" gisteravond in „de Stads- wijnkelder" te Kortgene tijdens zijn openingsrede tot de vergade ring van hoofdingelanden. „Er bestaat nog steeds geen zekerheid op welk punt van ons waterschap deze dam zal aansluiten. Ook weten we niet, waar de werkhaven voor de dam zal worden aangelegd. Er was oorspronke lijk en misschien nu nog wel, sprake van, dat deze haven zou worden aangelegd in de voormalige Sophiepolder. Indien deze haven daar binnen afzienbare tijd tot stand zou komen, zou ons water schap een zorg minder hebben. Immers, door de aanleg van een werkhaven zou ook de Mariapolder beter worden be veiligd", voegde de dijkgraaf er aan toe. Verder in zijn openingswoord wees de dijkgraaf op de grote veranderingen, die zich zullen voltrekken op Noord-Beve land in de naaste toekomst. Hij herinner de daarbij aan de ruilverkaveling. Als die doorgaat, zal als de streek het niet gesubsidieerde bedrag zelf finan ciert het gemaal voor de nu nog na tuurlijk lozende polders door de afwate- ringssluis te Colijnsplaat vervroegd als aanpassingswerk worden uitgevoerd. Na aanleg van nieuwe wegen Ooster- scheldebrugweg en oost-westverbinding, zal het waterschap een geheel ander aanzien krijgen, zo voorspelde de heer Van Arenthals. Over de dijkrecreatie zei hij, dat deze het waterschap steeds meer zorgen baart. „We zullen en kunnen als wa terschap de dijkrecreatie niet tegen houden, maar wel zullen we in sa menwerking met de beide gemeente besturen, de V.V.V. en de Nederland se Vereniging van Hengelsportvis sers moeten trachten deze vorm van recreatie in goede banen te leiden", aldus de dijkgraaf. Verder in zijn rede maakte hij gewag van de nog steeds niet tot stand gekomen Bijdragenwet Deltawet, de wet voor de wegenfinanciering en de regeling tot vervanging van de wet van 1870 op de calamiteuze polders. Wel heeft de Delta dienst reeds een bedrag van 736.454,48 betaald van de voorgefinancierde aan- passingswerken. De dijkgraaf herinner de voorts aan de nota van de Unie van Waterschapsbonden aan de minister van verkeer en waterstaat, waarin wordt ge vraagd een rijksbijdrage voor alle water schappen van 30 van de totale omslag. In het begin van zijn openingswoord had de dijkgraaf nog gewezen op het feit, dat het waterschap te kampen heeft met een tekort aan arbeidskrachten. Door verdere mechanisatie tracht men dit probleem op te lossen, maar aan steenzetters begint het waterschap zo langzamerhand gebrek te krijgen. rein shampoo De Goese Schaakvereniging heeft ge broken met een traditie van meer dan vijftig jaren: de schakers uit de Hanze stad zullen hun „clublokaal" hotel Cen traal ruilen voor hotel Ockejnburgh. Dit besluit is de dienaren van vrouwe Caissa bijzonder zwaar gevallen, want de schaakclub was in de afgelopen halve eeuw als het ware vergroeid met „Cen traal". De verplaatsing van de wekelijkse schaakactiviteiten naar Ockenburgh is echter min of meer een indirect gevolg van de televisie en gedeeltelijk ook van de wens op dezelfde avond te schaken als de jeugd. Sinds jaar en dag is de schaakavond van de Goese vereniging op woensdag vastgesteld, maar seaert de televisie regelmatig op woensdag avond belangrijke voetbalwedstrijden uitzendt, laten vele schakers nogal eens verstek gaan. Na ampele overwegingen besloten de schakers voortaan hun club avond op vrijdag te houden, maar het bleek niet mogelijk deze dag de beschik king te krijgen over een zaal in hotel „Centraal". Dat kon wél hl Ockenburgh. Niet alleen de senioren zullen hier hun clubavonden houden, maar een meeval ler is ook dat de juniorleden van de Goe se Schaakvereniging des vrijdags in Ockenburg terecht kunnen en wel van 7 uur tot 8 uur. Om 8 uur beginnen de seniorenwedstrijden. De Goese Schaak vereniging zal op vrijdag 3 januari de onderlinge competitie er zijn nu 12 ronden gespeeld voortzetten in het nieuwe „clublokaal". Een produkt van l'Oréal de Paris Zaterdag 28 december houdt Zeeland Sport in Vlissingen voor haar jeugdaf deling in het clubhuis een juniorendag. Alle junioren van 12 tot en met 17 jaar kunnen deelnemen, 's Morgens om half elf wordt er gestart met een vijfkamp bestaande uit: lopen-kruipen op een evenwichtsbalk, biljarten, vogelpiek, veldloop en beantwoording van vragen op sportgebied. Op ieder onderdeel zijn 100 punten te verdienen, 's Middags is er een six-a-side voetbaltoernooi, 's Avonds vindt de prijsuitreiking plaats en tot besluit zullen films worden ver toond. Ds. H. Aalbers, hervormd predikant te Amsterdam-Watergraafsmeer, tevoren te Vlissingen, heeft zijn benoeming tot directeur van het vormingscentrum „Oud-Poelgeest", nabij Leiden, aange nomen. CHR. GEREF. KERK. Bedankt voor Zaamslag D. Slagboom te Urk. Bedankt voor Den Haag (centr.) P. op den Velde te Mijdrecht. De vergadering nam gisteravond af scheid van de heer K. A. van Lange- raad, die sedert de concentratie van waterschappen hoofdingeland was. De dijkgraaf bracht de heer Van Lange raad, die 44 jaar in het dijkwezen zit in 1919 werd hij gezworene van de Soelekerkepolder en in 1928 dijk graaf, welke functie hij uitoefende tot 1960 dank voor alles wat hij voor het waterschap heeft gedaan. De heer Van Langeraad sprak een dankwoord. Na onderzoek van de geloofsbrieven werd de heer S. J. van Langeraad tot hoofdingeland benoemd. Zonder hoofde lijke stemming of zonder discussie hecht te de vergadering zijn goedkeuring aan voorstellen tot vaststelling van de be groting voor 1964 en tot vaststelling van het definitief geschot voor onge bouwd, gebouwd en voor de vronen voor het dienstjaar 1964. Besloten werd met de Waterschapsbank een rekening-cou rantovereenkomst aan te gaan van 300.000. De rechtbank in Arnhem heeft gisteren de 45-jarige leraar J. C. V. uit Huissen veroordeeld tot twee jaar gevangenis straf met aftrek wegens poging tot uit lokking van moord op zijn echtgenote in mei-juni 1962. Hij zou een zekere G. geld hebben beloofd als deze mevrouw V. uit de weg zou runnen. De rechtbank sprak de leraar conform de eis vrij van het ten laste gelegde feit dat hij op 30 juni jl. zijn echtgenote door wurging om het leven zou hebben gebracht. Aangezien de leraar zich in voorarrest bevindt op grond van de ver denking van wurging, heeft de recht bank onmiddellijke gevangenneming gelast. De officier van justitie had drie jaar gevangenisstraf met aftrek geëist wegens de uitlokking. Vermoedelijk door een vonk van een sigaar is gisteren met een da verende knal de gehele voorraad vuurwerk van een Doetinchemse zaak in huishoudelijke en aanver wante artikelen geëxplodeerd. Door de explosie ging een grote winkelruit aan splinters. Er ont stond een begin van brand die ech ter spoedig geblust kon worden. De schade is aanzienlijk. De eige naar was niet verzekerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 7