LANCOME BEVESTIGING VAN CALTEX -"INDERDAAD GAS AANGEBOORD" Nog onzekerheid over concessie-aanvraag Akkoord in Brussel ONGEKENDE ACTIVITEIT OP WADDENEILAND RADIO BECONCURREERT TELEVISIE MET RVDI CARELLS DAV0S-SH0W Weer luchtbrug V.$.-Duitsland Kerstboodschap Overkoepelend orgaan bouwnijverheid „OVERHEID CREËERT NIEUWE ACHTERSTAND STREEKVERVOER" Parfum Dader van moord in Enschede aangehouden FRANSE TREILER VERGAAN oaus Paulas VI Opnamen in sanatorium grand classiquë. de LANCOME eau de cologne MAGIE 9.75 - 39.50 Gespleten eiland Onzekerheid KORTE PREDIKATIE Tussenoplossing Concurrentie Besluiten KARNEMELK EN MELKPRODUKTEN DUURDER Meer begrip voor precaire situatie zeevaar tonder wijs Loonbeleid is tweeslachtig" Achterstand In kantine Primeur Telegram DINSDAG 24 DECEMBER 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 14.95 - 89.75 1 LANCOME FRANCE PARIS FRANCE Het Wereldgebeuren heeft ingediend voor Friesland waar gas is aangeboord bij Bierum omdat Ameland automatisch onder de provin cie Friesland valt. (Advertentie) In het eerste uur van de zestiende aug. 1960 klonken over het eiland Cy prus 21 saluutschoten. Zij kondigden de geboorte van een nieuwe republiek aan. Britten trokken zich van het eiland te rug op de twee militaire bases na, die zij bij verdrag mochten behouden en gaven de macht over aan Grieken en Turken. Dezelfde dag nog zetten 950 Griekse en 600 Turkse soldaten voet aan wal. Er was een einde gekomen aan de Brit se heerschappij, maar niet aan het bloedvergieten. De saluutschoten van de zestiende augustus zijn nadien ge volgd door nog veel meer schoten, fa tale schoten vaak, zoals het afgelopen weekeinde. Na de strijd van de Eoka. de Griekse verzetsbeweging, tegen de Britse bezet tingsmacht, bleef dé vrede op Cyprus uit. Het gevecht werd zelfs nog feller, want Turken en Grieken stonden nu lijnrecht tegenover elkaar ondanks alle verdragen en overeenkomsten, die een verdraagzaam naast elkander leven moesten waarborgen. Feitelijk werd de situatie met het uitroe pen van de republiek Cyprus nog ernsti ger, want weinigen voelden voor een onafhankelijke republiek. De Grieken hun aantal is driemaal zo groot als dat van de Turken op het eiland hielden vast aan de Enosis-gedachte, de illusie van terugkeer tot Griekenland, die nog steeds de gemoederen verhit en de Tur ken verzetten zich daartegen uit alle macht. Op alle mogelijke manieren ko men de Grieken op hun wens terug, ook in de regering, die alle verdragen, welke tot de stichting van de republiek heb ben geleid, heeft ondertekend. Zo hield de Grieks-Cypriotische minister van ar beid op 1 april van vorig jaar een rede voering, waarin hij verklaarde dat het verdrag van Zurich, dat de onafhanke lijkheid van het eiland waarborgt, geen belemmering vormde voor de Grieks- Cypriotische nationale aspiraties. Dat was een openlijke ondersteuning van de wensen, die ook de extremistische Eoka-beweging koesterde. Bij de Turk se minderheid viel de verklaring van zelfsprekend niet in goede aarde. Voor al niet omdat ze werd afgelegd door een minister. Het was het klinkklare bewijs, dat onrust en wrijving zich ook laten voelen in de hoogste regionen van het ambtelijke apparaat. Dat in drie jaar tijd weinig is veran derd op Cyprus blijkt wel uit de gebeurtenissen van de laatste dagen. Grieken beschoten zo melden de pers bureaus het gebouw, waarin de Turkse vice-president dr. Koetsjoek zetelt. Turkse soldaten die voor het gebouw de wacht hielden, beantwoordden het vuur. waarop de aanvallers afdropen. Uit dit bericht kan men afleiden dat de Turkse vice-president door Turkse sol daten moet worden beschermd tegen zijn Griekse „landgenoten". En het is juist, wanneer men uit het zelfde bericht tevens concludeert, dat de Grieks-Cypriotische president, aarts bisschop Makarios, dan wel door Griek se militairen zal worden beschermd. De grootste moeilijkheid op Cyprus is dan ook, dat de twee bevolkingsgroepen geen nationale eenheid vormen. Turken voelen zich Turken en Grieken zijn Grie ken. Cyprioten zijn zij niet, althans wil len zij "niet zijn. Deze rivaliteit is niet uit de wereld ge holpen door allerlei handig bedachte overeenkomsten, waarbij de functies in het openbare leven van de eiland-repu bliek zo goed mogelijk werden verdeeld. Van de ambtenaren bijvoorbeeld is 70 procent Grieks en 30 procent Turks. Maar niet altijd is zo'n verdeling pre cies aan te houden er is een voortdu rende strijd gaande over getalsverhou dingen, waardoor samenwerking al di rect onmogelijk is gemaakt. Een vervelende en de verdraagzaamheid weinig bevorderende bijkomstigheid is, dat de werkgelegenheid op het eiland uitgesproken slecht is. De voornaamste uitvoerprodukten zijn zuidvruchten en ertsen, maar die export is niet groot genoeg om het eiland enige welvaart te schenken. Op iedere 120.000 werknemers zijn er dan ook zo'n 10.000 werklozen. Het gevolg is dat jaarlijks 15.000 onder nemende Cyprioten hun geluk elders trachten te vinden. Vandaar dat de onafhankelijkheid van Cyprus nog geen enkele keer met fees telijk vertoon werd herdacht. Bijna nie mand acht de onafhankelijkheid een re den om blij te zijn. Economisch bleef de jonge republiek verbonden met het Britse gemenebest en politiek is de Cy priotische „samenleving" nog even ge spleten als vroeger. In deze wanhoopssfeer van armoede, een tekort aan werkgelegenheid en politieke aanslagen, is ernstig gezocht naar een oplossing. President Makarios heeft zowel Griekenland als Turkije be zocht, het eerste land omdat hij er steun van verwachtte en het tweede omdat hij er begrip wilde kweken voor het Grieks-Cypriotische standpunt. Uit geen van beide visites is echter veel positiefs voortgekomen. Hoewel Maka rios dat niet heeft laten weten, zou hij in Athene hebben gesproken over het aloude probleem van aansluiting bij Griekenland. Hij zou echter de kous op de kop hebben gekregen. Griekenland wilde blijkbaar geen ruzie maken met Turkije en Makarios droop af. moppe rend over de Griekse pers. die hem met „buitenlands staatshoofd" had be titeld. In Turkije bereikte Makarios al even weinig. Weliswaar werd een communi qué uitgegeven, dat in de geijkte ter men over" „de vriendschappelijke sfeer der gesprekken en de grote mate van begrip tussen beide partijen" sprak, maar tastbare resultaten waren er niet. Wel werd men het eens over de getals verhoudingen in het Cypriotische amb tenarenapparaat en in het leger. Die waren voor de Turken te ongunstig. Over een wijziging werd evenwel niet gesproken. De Turkse kranten toonden zich daar entegen toch objectief in hun beschou wingen over de kwestie-Cyprus en dat was de enige voldoening voor Makarios. Thuisgekomen stond hij weer voor de zelfde problemen en nog steeds had hij geen oplossing op zak. Inmiddels is die situatie niet veranderd. Cyprus blijft een eiland met zorgen, omdat er wél een Cypriotische staat, maar géén Cyprioti sche natie bestaat. Voorlopig zal dat zo wel blijven. flAKWtlÖi PRESIDE.N i M AKARIOS ...hoofd van republiek, maar niet van een volk... (Van onze Haagse redactie) Wij hebben op Ameland inderdaad aardgas gevonden", zo het hoofdkantoor van Caltex in Den Haag gistermorgen definitief melden, nadat zondag werd volstaan met de vage uit spraak, dat op een diepte van drie kilometer een druk was aan getroffen die wees op de aanwezigheid van aardgas. 99 kon De zondag was voor het anders zo rusti ge Waddeneiland een dag van ongeken de activiteit. Om half vier 's middags werd op het boorplatform plotseling alarm geslagen. En terwijl uit het hott\ in het plaatsje Nes de deskundigen in allerijl vertrokken, werden bij de boor put reeds de eerste maatregelen geno men die op een spectaculaire vondst duidden. Onmiddellijk heerste er ook grote activiteit bij de opslagplaats van het tegendrukmateriaal. Op enkele kilo meters afstand. Nog vóór de avond sleepten de Caltexmensen later afge lost door inderhaast aangeworven ei landbewoners honderden zakken zand naar het platvorm. Een aanwijzing, dat zich in de put bijzonder hoge drukken ontwikkelden. Het gerucht verspreidde zich al spoedig onder de Amelanders die in groten getale naar kilometerpaal 11, de vindplaats op de noordkust, waren gestroomd: „enkele honderden atmos feren druk dat moet op aardgas wij zen". Hoewel de Caltex bijzonder terug houdend is in het verstrekken van concrete mededelingen, heerste gis terochtend - toch duidelijk een opti mistische stemming op het hoofdkan toor in Den Haag. Een optimisme dat „Wellekome" was Jezus indertijd allerminst. Er was geen plaats in ie herberg. De herbergier weiger de onderdak aan Jozef en Maria, en wist niet dat het hier om „Je zus, lieve Heer" ging. Als hij dat nu eens wél had geweten! - Het ioet er weinig toe. Volgens het Evangelie is verzet tegen plaats inruimen al verzet tegen Jezus en al zijn bedoelingen. Anderen in die stille heilige nacht wisten wél dat het om „Jezus, lieve Heer" ging. De herders en de wijzen uit het oosten. Zij zagen meer dan een kind, zij zagen het Kind met een hoofdletter. Zij knielden. He rodes de Koning wist ook, dat het om „Jezus, lieve Heer" ging. Maar er kon slechts één Heer zijn hij zelf, of „Jezus, lieve Heer". Hij probeerde het kerstfeest ongedaan te maken, hij achtervolgdeI We kunnen argeloos kerstfeest vieren, als de herbergier. De vrije dagen zijn unieke ontmoetingsda gen. Er zijn overigens mensen ge noeg die niemand hebben om te ontmoeten en die als een berg te gen het kerstfeest opzien. Maar het is ook argeloos om onder de indruk te komen van het hulp'loos Kind, heilig Kind. Het Kind wil alleen maar „Jezus, lieve Heer" zijn. Misschien mogen we inderdaad de regels die hier bovenaan staan woord voor woord fluisteren, eer biedig proberen te geloven. Je zus, lieve Heer" wil intocht hou den, Hij wil inderdaad Heer zijn. Er is een compleet wonder moge lijk: dat Hij Heer is, door zijn Geest, ook nu. Mensen kunnen Hem toebehoren, ankerplaats vin den in God. Mensen, vaak geen haar beter dan een ander, integen- ieel zelfs, kunnen zich aangespro ken, door God „bedoeld" weten. Ongelofelijk en onbegrijpelijk is het Evangelie van „Jezus, lieve Heer", maar het is waar. Ja, ,)zelfs" kerken en christenen kun nen eigendom zijn van de „lieve Heer", en niét van de „lieve leer". Wie de regel hierboven oplettend zingt, die vraagt en zegt heel wat. Maar dat mag ook. Daar is het kerstfeest voor. GOES. W. JANSSEN. Advertentie getemperd werd door onzekerheid over het ai dan niet verlenen van een concessie door de regering. Zoals bekend heeft de Caltex na een uit gebreid seismisch onderzoek een conces sieaanvraag bij het ministerie van eco nomische zaken ingediend voor de win ning van aardgas of olie in dit deel van het Waddenzeegebied. Seismisch is aan getoond, dat de aardstructuur in deze omgeving veel belofte inhoudt. Op het ogenblik is een booreiland onderweg naar Borkum, waar ook een proefboring zal worden gedaan. Op Ameland begon de Caltex in begin oktober. Nog steeds is de N.A.M., die evenals Mobil Oil, plan nen voor proefboringen heeft, niet met boren begonnen. Het heeft de Caltex bijzonder ontstemd, dat de N.A.M. een concessieaanvrage met ongeveer 100 miljoen gulden moeten stijgen. Het laatste struikelblok, dat de E. E.G.-ministerraad gistermiddag moest opruimen om de „marathon" te laten slagen, was de kwestie van de toeslag op de margarine. In het compromisvoorstel van de Euro pese commissie, de „package-deal", werd een bedrag van 350 miljoen Duitse mark uitgetrokken voor steun aan de Italiaan se olijfolie-industrie, die dient te worden opgebracht door een heffing op marga rine. De commissie weigerde aanvan kelijk het voorstel aan te passen aan de Nederlandse bezwaren. Nederland was wel bereid zijn aandeel in deze ge meenschappelijke steun aan Italië te verstrekken, maar niet langs de weg van heffingen op margarine. Enkele uren werden besteed aan het be spreken van compromisvoorstellen en ten slotte werd bereikt, dat Nederland een jaar na het in werking treden van De dader van de moord op de 85-jarige weduwe H. Blikman-Holtkamp te En schede, die in de nacht van vrijdag op zaterdag jl. werd gepleegd, is gisteren gearresteerd. Het is de 17-jarige matroos tweede klasse bij de Koninklijke Marine C. W. uit Den Helder. De jongen was met kerstverlof naar de ouderlijke wo ning in Enschede gegaan, alvorens zich bij zijn ouders te voegen, die voor een kerstvakantie bij familie in Brunssum (L.) logeerden. Zondag is hij in Brunssum aangekomen. Een van zijn familieleden had ontdekt dat de matroos tussen zijn bagage met bloed bevlekte kledingstukken en een be bloed mes had. De vader van de jongen heeft de kledingstukken en het mes bij de plaatselijke marechausseebrigade ge bracht met het verzoek na te gaan, wat dit kon betekenen. Wachtmeester Van Dijk van de marechaussee heeft daarop de jongen gearresteerd. De matroos heeft een volledige bekente nis afgelegd. Hij heeft de daad gepleegd om aan geld te komen: zijn buit zou echter veel minder dan 100 gulden heb ben bedragen. De matroos is op transport gesteld naar Enschede, waar hij zal worden verhoord. Het onderzoek is in handen van de ma rechaussee in Enschede in samenwer king met de Enschedese gemeentepoli tie. Hoofdinspecteur Blauw van de Rotter damse recherche is gistermiddag in En schede aangekomen voor een onderzoek in verband met enkele punten van over eenkomst tussen deze moord en de moord op een sigarenwinkelierster en haar achtjarig zoontje in Rotterdam in de nacht van 8 op 9 februari. De Franse treiler „Emerance" is gister ochtend ter hoogte van Slyne Head aan de westkust van Ierland gezonken. De bemanning heeft het schip verlaten en drijft in rubberboten rond. Twee Fran se treilers zijn naar de plaats van het ongeluk op weg. Aan boord van de „Emerance", die zijn eerste zeereis maakte, waren tien bemanningsleden. In zijn eerste kerstboodschap heeft paus Paulus VI maandagavond in het I bijzonder gesproken over de honger in de wereld, over de vrede en zich spe ciaal gericht tot de jonge naties Aan i het slot van zijn rede wees de paus er nog op, dat zijn bedevaart naar het Hei lige Land wil zijn als de bekentenis van Petrus: „Ja Heer, Gij zijt Christus, de Zoon van de levende God". De bedevaart zal ook een reis zijn van zoeken naar en hopen op de eenheid van alle chris tenen. „In plaats van meer brood te zetten op de tafel der hongerende mensheid, zoals dat thans mogelijk is met de huidige j produktieverhoging, overwegen sommi- 1 gen door een handelwijze, die in strijd is met de moraal, het aantal tafelge noten te verminderen Dat is de cultuur onwaardig", zo zei de paus De honger signaleerde hij als een drei gend probleem, dat tot een vernietigende kracht met onberekenbare gevolgen kan worden. Een probleem echter, dat niet bestreden mag worden met middelen „welke slechter zijn dan hetgeen men bestrijdt". „Men mag zich niet aan de vruchtbaarheid der mensen vergrijpen met middelen, welke de menselijke en christelijke moraal ongeoorloofd moet i noemen", zo zei de paus. Slot van pagina 1 OP EERSTE KERSTDAG 'S AVONDS De minister van economische zaken en waarschijnlijk het gehele kabinet, zal straks in feite moeten beslissen: óf Cal tex óf N.A.M. De laatste maakt deel uit van de Gasunie, zodat het voor de staat de meest eenvoudige procedure is om de vergunning aan de N.A.M. te verlenen. Anderzijds heeft de Caltex tot dusver een miljoen dollar besteed aan geolo gisch onderzoek en boringen. Mocht de concessie aan de N.A.M. toevallen, dan zal deze de onkosten van Caltex moeten vergoeden. Gouwswaard zal volgend jaar Carell bij diens in voorbereiding zijnde tele visieprogramma gaan assisteren. Ru- di Carell die zich geruime tijd heeft teruggetrokken om zich vooral de bestudering van nieuwe ontwikkelin gen in het buitenland op eigen nieu we Nederlandse activiteiten voor te bereiden, heeft in Davos tijdens de opname voor eerste kerstdag, behal ve een aantal mooie liedjes, prachtige conference op de band laten vastleg gen. „Ik blijf het voor de radio moei lijker vinden, dan voor de televisie", zei Carell ons na afloop. „Moeilijker, omdat je uitsluitend met intonaties, stilte-effecten en woorden moet berei ken wat je voor de t.v. in sterke ma te met mimiek kan ontketenen". Hij is er echter de man niet naar om zich door zulke natuurlijke hindernis sen uit het veld te laten slaan. Met prachtige witzen, heel snelle en feil loze kwinkslagen en kostelijke liedjes als „Ik breng met jou het weekend door in het dorp van Zwolsman" heeft hij een programma gemaakt dat de radio de eerste kerstdag een troef in handen geeft tegen dé t.v.- concurrentie. Een zware concurren tie want, om het in Gé Gouwswaards woorden te zeggen, „je hebt zo lang zamerhand mensen die als ze per on geluk de radio aanzetten, het eerste ogenblik denken dat ze blind gewor den zijn". Met programma's als dat van Carell zal de goede oude radio het echter wel weten te voorkomen dat dat een algemeen verschijnsel gaat worden. By de opnamen in Davos verscheen onder groot enthousiasme van de pa tiënten, waaronder zeer vele jeugdi gen onder de twintig jaar, de Neder landse wereldkampioene schaatsen rijden Sjoukje Dijkstra, vergezeld door de Nederlandse kandidaat voor het Europees kampioenschap kunst- rijden voor heren, de 19-jarige Wou ter Toledo in de zaal. Ze werden door Carell in diens programma betrokken door een Interview en zullen eerste kerstdag 's avonds in Nederland te horen zijn. Dat Caltex thans als eerste gas heeft gevonden is een versterking van de positie, maar ook de vraag of deze Amelandse „bel" al dan niet een uit loper is van het Friese gebied kan de doorslag geven. Bij Caltex heeft men, zo vernemen wij uit betrouwbare bron, enkele tussenoplossingen ge reed. Men is bereid als leverancier aan de Gasunie op te treden, waarbij dan on derling een prijs kan worden vastge steld. Ook zou de Caltex als een soort exportmaatschappij voor het Wadden gebied kunnen fungeren. Alles in nauw overleg met de Gasunie, terwijl ook de staat in de winst participeert. Tot dusver is alleen de aanvraag van de N.A.M. (geheel Friesland) op het mi nisterie gearriveerd, de aanvragen van Caltex en de anderen liggen nog bij de provinciale staten van Friesland ter doorzending. „Wanneer de minister een beslissing zal nemen is nog onbekend, dat kan nog maanden duren", aldus de woordvoerder van economische zaken. de regelingen voor oliën en vetten waarschijnlijk op 1 november 1964 de bijdrage rechtstreeks uit begrotingsmid delen kan betalen met de mogelijkheid, dat deze regeling nog met een jaar wordt verlengd. De Nederlandse bijdra ge wordt geschat op 40 miljoen gulden per jaar. De besluiten van de „E.E.G.-marathon" kunnen als volgt worden samengevat: Een gemeenschappelijke markt voor melk en melkprodukten zal geleide lijk worden tot stand gebracht door middel van een stelsel van heffingen, die de prijsverschillen tussen de lid staten wegnemen, en door een stelsel van interventies voor boter en room. De subsidies aan de melkproducenten moeten voor 1970 geleidelijk worden afgeschaft. Een gemeenschappelijke markt voor rundvlees met een stelsel van oriën tatieprijzen en heffingen, interventie- voorschriften en Invoercontingenten voor bevroren vlees uit derde landen. Een regeling voor een gemeenschap pelijke politiek voor oliën en vetten, waarvoor de beslissing vóór 1 no vember 1964 moet vallen. Het oprichten van een Europees oriëntatie- en garantiefonds, dat het gemeenschappelijke landbouwbeleid zal financieren uit bijdragen, die de „zes" volgens de verdeelsleutel van het verdrag van Rome en volgens de omvang van de Invoer van landbouw- produkten zullen verstrekken. Het vaststellen van 'n graanprijs voor het seizoen 1964-1965 vóór 15 april 1964 op basis van het voorstel van de Europese commissie voor een ge meenschappelijke graanprijs. Een besluit over de houding van de E.E.G. jegens de komende onderhan delingen in het G.A.T.T. (Kennedy- ronde) over Industriële en landbouw- produkten. Het afschaffen van de restituties, die mogen worden geheven bij uitvoer naar derde landen, voor het onderlin ge handelsverkeer in de gemeenschap in pluimvee. Deze Franse concessie zal een einde maken aan de voor sprong, die de Franse, exporteurs van pluimvee hadden op Nederland in de Duitse afzetgebieden. Drs. Bogaers wil In een bijdrage aan het kerstnummer van „Cobouw" heeft de minister van volkshuisvesting en woningbouw, drs. P. C. W. M. Bogaers, er bij het bouwbe drijf op aangedrongen zo spoedig moge lijk een overkoepelend orgaan voor de gehele bouwnijverheid in het leven te roepen. De overheid wenst een duurzaam en ge regeld overleg met de vertegenwoordi gers van de bouwnijverheid over de gro te problemen van de dag, maar hiervoor is de aanwezigheid van een dergelijk overkoepelend orgaan noodzakelijk, al dus minister Bogaers, wiens hartgron dige wens het is, dat de verantwoorde lijke leiders van de organisaties van de bouwnijverheid hun kersttijd gebruiken om eens intensief na te denken over de vraag, hoe op korte termijn een orgaan tot stand kan worden gebracht, waarin zij onderling en met de overheid gere geld kunnen overleggen over de diverse problemen, die steeds opnieuw op korte termijn moeten worden opgelost. Het is toegestaan de prijzen voor melk, karnemelk, taptemelk en melkprodukten met ingang van 30 december 1963 enigszins te verhogen. Deze prijsverhoging vloeit voort uit een geoorloofde doorberekening van vijf procent loonsverhoging, alsmede uit ge stegen verwerkingskosten bij de melkfabrieken. Deze, door de ministers van economi sche zaken en van landbouw en vis serij na nauwkeurig onderzoek goed gekeurde prijsverhogingen bedragen per liter voor losse melk en karne melk 1 cent, voor gepasteuriseerde en gesterilliseerde melk, karnemelk en taptemelk in flessen 2 cent en voor melkprodukten 3 cent. Aangezien van deze laatste categorie de vanillevla en chocoladevla overwe gend in literflessen worden verkocht, bestaat er geen bezwaar tegen deze beide soorten met 2 cent per halve li ter te verhogen, mits de prijsverho ging voor halve literflessen tapte- melk-yoghurt dan beperkt blijft tot 1 cent. De voorzitter van de Vereniging ter Be vordering van het Zeevaartonderwijs, mr. H. J. Ewoudt Vermeulen, heeft gis termorgen op de algemene vergadering van de vereniging in Utrecht gezegd, dat het begrip voor de precaire situatie waarin het zeevaartonderwijs zicli be vindt, aanmerkelijk is verbeterd. Hij verwacht dan ook, dat binnen afzienba re tijd en na een overgangsperiode de inhoud van dit onderwijs in overeen stemming zal worden gebracht met het predicaat „hoger beroepsonderwijs" dat het in 1960 ai heeft ontvangen. Mr. Ewoudt Vermeulen deelde mee, dat de door het visserijschap ingestelde on derwijscommissie waarin vertegenwoor digers van de ministers van onderwijs, van verkeer en waterstaat, van land bouw en visserij en van economische za ken zitting hebben, gereed is gekomen met colledige studie- en examenpro gramma's voor de kustvisserij, de grote visserij en de verre visserij. Hij sprak de hoop uit, dat de invoering ervan vlotter zal verlopen dan bij de koopvaar dij. Voorzitter P.C.B.: De voorzitter van de Protestants- Christelijke Bond van Vervoers- personeel, de heer L. C. van Dalen, heeft gistermiddag op een perscon ferentie in Utrecht zijn ernstige ontstemming uitgesproken over wat hij noemde „het tweeslachtige loonbeleid van de overheid". Gebleken is namelijk, dat het verschil in beloning van chauffeurs bij streekver- voersondernemingen en chauffeurs van gemeentelijke vervoersbedrijven op nieuw groter zal worden en wel tenge volge van enkele overheidsmaatregelen. De overheid zal een structurele aanpas sing doorvoeren van de salariëring van de ambtenaren op weekloon. Deze aan passing impliceert voor de gemeentelijke chauffeurs een extra loonsverhoging van 7,9 procent boven de 10,6 procent waarmee de vervoersbonden en de werk gevers in het streekvervoer hij hun on derhandelingen over de C.A.O. 1964 re kening hadden gehouden. Het belonlngsverschil bedroeg toen ge middeld zeventien gulden per week: de streekchauffeurs verdienden gemiddeld 123.— en de chauffeurs van gemeen telijke bedrijven 140.—. Werkgevers en werknemers in het streekvérvoer hebben zoals bekend overeenstem ming bereikt over een loonsverhoging van 15 procent. Wanneer de gemeentelijke lonen met 10,6 procent zouden stijgen en die in het streekvervoer met 15 procent, (Van een speciale verslaggever) Met twee kerstprogramma's van formaat, beide opgenomen in het Nederlands sanatorium en de astmakliniek „Eugenia" in Davos (Zwitserland) zal de radio het op eerste kerstdag op nemen tegen de televisie. Vara's voornaamste troef is daarbij een nieuw programma van Rudi Carel, die in maanden van te ruggetrokkenheid een spranke lende one-man radioshow heeft uitgewerkt die op de avond van eerste kerstdag van 21.50 tot 22.30 uur van Davos zal worden uitgezonden. Eerder die dag, van 17.30 uur tot 18.00 uur zal ook voor de VARA- zender, Henk de Heus voor de vijf tiende maal uit het Nederlands sa natorium het traditioneel geworden ontroerende groetenprogramma ver zorgen. waarin de voornaamste me dewerkers zijn de 14 t.b.c.-patiënten van het sanatorium en 79 astmapa tiënten van Eugenia, alsmede hun familieleden die in de VARA-studio in Hilversum aan de Heuveliaan zon dag bijeen waren gekomen. Bij de opnamen van het groetenpro gramma „in de mensen een welbeha gen", die in verband met de gecom pliceerde technische voorzieningen zondagmorgen reeds op de band zijn opgenomen, hebben zich voor het eerst in deze vijftien jaar ernstige technische moeilijkheden voorgedaan. Midden in een samenzang, waarin een groep van bijna honderd ver pleegden en verplegenden in Davos en talrijke verwanten in Hilversum hun stemmen verenigden tot een ont roerend kerstlied, bracht een breuk in een hoogspanningsleiding, die heel Zurich zonder stroom zette, een kink in de kabel van ongeveer drieduizend kilometer aan muzieklijnen, welke voor de totstandbrenging van de sa menspraak van Davos en Hilversum nodig was. In het winterse Davos bleven de stemmen van thuis doorklinken met het ontroerende lied „komt allen te- samen', maar de retourstemmen van Davos konden ze plotseling in Hil versum niet meer horen. Meer dan een half uur zou het duren, voor de technici in Zürich kans zagen de dreiging af te wenden dat juist dit aangrijpende lustrumprogramma een ontgoocheling zou worden. En toen de verbinding-er eindelijk weer was, zaten de verwanten in Hilversum net even in de koffiekantine, zodat het heel wat voeten in de aarde had, voor allen daadwerkelijk weer tesamen waren gebracht. Ter gelegenheid van dit lustrum van dit groetenprogramma uit Davos heeft de VARA in de grote eetzaal van het sanatorium aan patiënten en verplegenden in Davos de primeur aangeboden van de come-back van Rudi Carrel in een one-man show, die werd gepresenteerd door Gé Gouwswaard. Deze man, Richard Honeck (l.) ziet op het moment dat deze foto gemaakt werd, voor het eerst vrij de twintigste eeuw in: hij werd in 1899 tot levenslange gevangenis straf veroordeeld en dezer dagen vrijgelaten. Honeck wordt hier be geleid door twee autoriteiten van de gevangenis van Chester, Illinois (V.S.), waar hij zijn straf uitzat. De volgende maand zal opnieuw een oefening worden gehouden voor het ver voer door de lucht van troepen uit de Verenigde Staten naar West-Duitsland. zo heeft het Amerikaanse ministerie van defensie bekendgemaakt. Er zal, evenals bij de oefening „Big Lift" van dit jaar het geval was, een luchtbrug worden gevormd. Nu zal een bataljon van 900 man, gelegerd te Fort Benning in Georgia, naar West-Duits land worden overgebracht. De oefening, genaamd Long Thrust IV, wordt volgens het Pentagon gehouden „om de moge lijkheden te bestuderen van het bevel- voerings- en logistieke systeem dat de defensiekracht van de N.A.V.O. in Euro pa moet vergroten". zou de achterstand worden terugge bracht van zeventien tot zes zeven gulden per week, een bedrag dat de bonden als compensatie voor de zwaardere werkomstandigheden in de steden eventueel wel wilden ac cepteren. Door de nieuwe overheidsmaatregelen blijkt echter van een inhalen van de achterstand geen sprake meer te zijn, het verschil groeit daardoor namelijk opnieuw tot zeventien gulden in de week uit, een bedrag dat volgens de P.C.B. door de verschillen in werkomstandig heden beslist niet wordt gerechtvaar digd. Er zijn maar twee oplossingen, aldus de heer Van Dalen, óf de overheid houdt zich aan de spelregels, óf zij stelt ons in de gelegenheid eenzelfde loonbeleid te voeren als zij doet. Op 16 mei 1962 heeft het college van rijksbemiddelaars de Stichting van den Arbeid al gewezen op de wenselijkheid, te komen tot een coördinatie van de lo nen in het bedrijfsleven en die van de overheid. Van een dergelijke coördinatie is tot nu toe echter nog niets terechtge komen. De P.C.B. heeft de minister van verkeer en waterstaat een telegram gestuurd, waarin het bestuur zijn ernstige bezwa ren tegen het loonbeleid van de overheid uiteenzet en het kabinet verantwoorde lijk stelt voor de nieuwe vergroting van de achterstand in de beloning bij het streekvervoer. De bond hoopt, dat over deze kwestie opnieuw vragen zullen worden gesteld in de Tweede Kamer. Het bestuur zal voorts overleg plegen met de zusteror ganisaties en de werkgevers en aan dringen op een gesprek met de rege ring.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 3