De brede watering Zuid-Beveland" verhoogt geschot voor 1964 Bfe"?Dampo Discussie over dijken in beheer bij het rijk „Kerkje" voor Zierikzeese eenden Herverkavelingsakte Schouwen gepasseerd P.v.d.A.-fractie Breskens bezorgd over derde haven KRINGCOMMISSARIS VAN RODE KRUIS OPENDE NIEUW GEBOUW JONGE MENSEN CONCERTEREN TEN BATE VAN „ZONNEVELD" iOSRAM Middelburgs Barok- ensemble in Burgerzaal Om verzorgingspeil te handhaven Vijf jaar rijbewijs kwijt en boete van 1000 - Nieuwe wegen nodig voor verlichting van het lastenpeil Nieuwe inkomstenbronnen Districtsbegrotingen Begroting '64 VERGADERING WATERSCHAP Decentralisatie van bestuur handhaven Begroting SLECHTS 17 MILJ. VOOR ZEEUWS FRUIT IN 1963 Oud-burgemeester M. Wagtho overleden In gemeente Souburg Gebouw kan ook worden gebruikt als hospitaal „Concerti della Camerata" Kamermuziekuitvoeringen in Vlissingen en Middelburg Geschenken Kerstfeest voor redacteuren Zeeuwse ALMANAK Maat en handen ruw? Programma s Ijsbaan op rijweg in Breskens Schaatsen op de sintelbaan In bedding... SLUITING P.Z.C.-KANTOREN 3 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 24 DECEMBER 1963 De hoofdingelanden van het water schap „De brede watering van Zuid-Beveland" hebben in de maandagmiddag in hotel „De Ko renbeurs" te Goes gehouden alge mene vergadering er hun goed keuring aan gehecht dat de ge- schotslieffing voor 1964 van 64 tot 70 per ha wordt verhoogd. Dijkgraaf P. J. J. Dekker had in zijn openingsrede voor deze verga dering de noodzaak van deze ver hoging uitvoerig gemotiveerd. Reeds in 1962 was het te voorzien, zo zette de dijkgraaf uiteen, dat het niet mogelijk zou zijn een gemiddeld geschot van 64 per ha te handhaven. Toen kon een verhoging nog worden voorkomen door genoegen te nemen met een iets lager verzorgingspeil, omdat in 1962 in het kader van het inhalen van de achterstand in openbare werken, vrij veel kon worden uitgevoerd. Bij het opstellen van de hoofdlijnen voor het in 1964 te voeren beleid dit was in september was reeds duidelijk, dat het verzorgingspeil van 1963 slechts te handhaven was, indien 3,50 per ha meer aan geschot zou worden geheven. Het dagelijks bestuur besloot toen tot een verhoging van 6 per ha over te gaan. De verkregen ruimte van 2,50 per ha wilde men dan bestemmen voor meerder onderhoudswerk en voor ver hoging van de post voor onvoorziene uitgaven. Inmiddels is de noodzaak ge bleken, zo deelde de dijkgraaf aan de vergadering mee, om op de vooroever van de Ruigendijk, een kraagstuk aan te brengen waarmee 70.000 is gemoeid, en om provisorische voorzieningen voor verbetering van de waterafvoer van de Nieuwe West-Kraayertpolder te treffen, wat ca. 23.000 zal vergen. Na toevoe ging van deze kapitaalsuitgaven, is er thans op de begroting 1964 nog een bedrag voor onvoorzien van 92.559,89 beschikbaar. Het grootste deel hiervan zal wel gereserveerd moeten blijven voor het opvangen van de nog komende loon- en salarisverhogingen. De dijk graaf moest daarom concluderen dat voor het dienstjaar 1964 weer een krap pe begroting is aangeboden. „Wanneer we de toeneming van de kosten van de waterschapshuishou ding over de afgelopen jaren bezien en bedenken dat het gemiddeld ge schot in 1959 45 per ha bedroeg en thans 70 per ha en dat de uit komsten van de agrarische bedrijven bij deze verhogingen zijn achterge bleven, evenals de pachtprijzen, dan vraagt men zich toch wel af, zo vervolgde de heer Dekker, of de in komstenbronnen van de waterschap pen geen uitbreiding behoeven. Het is zonder meer duidelijk, dat hier naar nieuwe wegen moet worden ge zocht om een verlichting van het las tenpeil te verkrijgen". De gedachten gaan in dit verband uit naar een financiële verhoudingsregeling tussen het rijk en de waterschappen, die naast de bijdragenwet Deltawerken en de wet uitkeringen wegen, er toe zal bijdragen de waterschapslasten te verlichten. In de tegenwoordige tijd, nu het platte land voor de gehele bevolking, ja zelfs voor de buitenlandse toeristen is open gelegd, dienen de waterschappen niet alleen de eigen streekbelangen, maar tevens algemene belangen, waartegen over echter geen financiële compensatie staat als gevolg van het feit, dat deze belangen voor de waterschapsfiscus niet grijpbaar zijn, zo vond de dijkgraaf. In zijn rede schetste de heer Dekker ook hoe het dagelijks bestuur gekomen is tot een verantwoorde verdeling van de beschikbare gelden om daarmee te voldoen aan de gedane toezegging om zgn. districtsbegrotingen op te stellen. Hij meende te mogen concluderen, dat over het algemeen de uitkomsten van de opgestelde berekeningen tot bevredigen de resultaten hebben geleid. Al kon nog niet aan alle bestaande wensen worden voldaan. De toegepaste verdeelsleutel is gebaseerd op de lengte der waterafvoer kanalen en de oppervlakte der wegen, omgerekend per ha naar de oppervlak te van het district. Op deze uitkomsten zijn daarna nog correcties toegepast. Daarnaast zijn extra bedragen toegewe zen voor de zeeweringen en de lozings middelen. Aan het slot van zijn rede merkte dijk graaf Dekker over sneeuwruiming en glasheidsbestrijding nog op, dat het da gelijks bestuur de mening is toegedaan dat het waterschap de morele plicht heeft de belangrijkste verbindingswe gen, de spoorwegovergangen in de niet- planwegen en de opritten vrij te maken van sneeuw en de gladheid daarop te be strijden. Dit hoewel noch de wegenwet, noch het provinciaal wegenreglement een rechtsplicht inhouden op dat punt. De begroting voor 1964 werd goed gekeurd. De vergadering maakte er, na dat de heer M. Boonman uit Nieuwdorp namens de financiële commissie een en ander had toegelicht, slechts enkele kanttekeningen bij. Uit de vergadering werd de suggestie gedaan om uit het oogpunt van bezui niging de begrotingen niet meer aan alle hoofdingelanden te zenden, maar enkele voorlichtingsbijeenkomsten te houden, waar dit jaarstuk toegelicht zou worden. De dijkgraaf toonde zich van deze methode geen voorstander. „De begroting hoort in een openbare verga dering te worden behandeld", betoogde hij. „Wij zitten hier ook voor de 16.000 contribualen van het waterschap". De dijkgraaf deelde nog mee, dat van de waterleidingen op het ogenblik 630 kilometer of 90 pet. gezuiverd is en van de sloten 650 kilometer of 50 procent. Verder verklaarde hij, dat van de aan nemingssommen van 2.213.000 en 2.871/000 van de verzwaringswerken te Waarde en te Borssele op het ogen blik respectievelijk 2.390.000 en 1.610.000 verwerkt zijn. De vorst van de laatste weken heeft voornamelijk in de uitvoering van de dijkverhoging te Borssele enige stagnatie te zien ge geven. De vorderingen van het water schap op het rijk bedragen nu in totaal een bedrag van 496.749,71, zo deel de de heer Dekker mee (Advertentie) Een voorstel van het dagelijks be stuur van het waterschap „De brede watering van Zuid-Beve land" om een bedrag van 7]/> miljoen te lenen in verband met de tijdelijke financiering van de kosten van de delta- en aanpas- singswerken in 1964 ontlokte in de maandag in hotel „De Koren beurs" te Goes gehouden algeme ne vergadering een discussie uit over de vraag de zeedijken in be heer te geven bij het rijk. De heer J. J. Klompe uit Wolphaartsdijk stelde dit punt aan de orde. Dijk graaf P. J. J. Dekker wees er op, dat deze mogelijkheid niet overwo gen wordt. De heer Dekker bracht de vergadering in herinnering, dat de kamer over deze zaak in 1957 en 1958 bij de behandeling van de Deltawet principiële discussies heeft gevoerd. „Daarbij stelde zowel de regering als de kamer zich op het standpunt, dat het tegenwoordige gede centraliseerde beheer gehandhaafd dien de te blijven", zo zei hij. De heer Dekker citeerde verder een gedeelte uit de troonrede van september 1959, waarin werd gesteld, dat het voor een juist de mocratisch bestel gewenst is de decen tralisatie te bevorderen en centralisatie tegen te gaan. De dijkgraaf verdedigde het standpunt, dat de waterschappen het beheer moeten houden over de zee dijken, maar dat het rijk dit beheer door middel van rijksbijdragen mogelijk moet maken. Bij overdracht van het beheer aan het rijk verwachtte de heer Dekker, toch een bijdrageplicht voor de water schappen en ook zullen deze toch hoge financiële lasten houden. De kantoren van de P.Z.C. zullen vrijdag 27 december a.s. na 12 uur gesloten zijn. De directie. De heer Klompe informeerde bij dit agendapunt ook hoeveel de dijkverzwa ringen langs de Westerschelde het wa terschap uiteindelijk zullen kosten. „Dit valt nog niet te zeggen zolang de bij dragenwet Deltawerken niet tot stand is gekomen," betoogde de heer Dekker. Wel wees hij er in dit verband op dat het mogelijk en noodzakelijk is, dat de rijks bijdrage belangrijk hoger is dan 75 pro cent. Verder vond hij ook een bijzondere bijdrage nodig boven het vast te stellen percentage in verband met de „zeer ho ge polderlasten, bij de waterschappen in Zeeland". De vergadering ging akkoord met de voorgestelde lening. Dat gold ook voor het voorstel om een lening van 300.000 aan te gaan voor de kapitaalsuitgaven in 1964, die de andere werken raken. Het waterschap zal een concessie aan vragen voor de heffing van haven- en liggeld voor het gebruik van de haven en de loswal te Wolphaartsdijk. Met deze heffing wil men de uitgaven voor het onderhoud en dergelijke dekken. Verder werden enkele salarismaatrege len genomen voor het personeel van het waterschap. De rechtbank te Breda heeft maandag de 23-jarige J. van P. nit St. Annaland wegens het veroorzaken van een ernstig verkeersongeluk op 6 april op de Ant werpse straatweg te Bergen op Zoom veroordeeld tot f 1000 boete, vijf maan den hechtenis voorwaardelijk met drie jaar proeftijd en vijf jaar intrekking van de rijbevoegdheid. De verdachte was, op weg naar Bergen op Zoom, door te snel rijden op de lin kerweghelft terechtgekomen en tegen een tegenligger gebotst, waarbij twee personen werden gedood en twee ernstig gewond. Tegen hem was vijf maanden hechtenis onvoorwaardelijk en vijf jaar intrekking van het rijbewijs geëist. De rechtbank te Breda legt de laatste weken in verkeerszaken in afwijking van de eis van de officier van justitie steeds zwaardere geldboeten op met voorwaardelijke vrijheidsstraffen in plaats van onvoorwaardelijke vrijheids straffen. De inkomsten van de fruittelers in Zee land zijn in 1963 aanzienlijk lager ge weest dan in het voorgaande jaar. Uit de aanvoer- en opbrengstcijfers van het fruit in 1963 op de drie Zuidbeveland- se fruitveilingen, blijkt dat in totaal 42,5 miljoen kg fruitprodukten werden aan gevoerd tegen het vorig jaar 41 miljoen kg. De opbrengst liep echter terug van 22 miljoen gulden het vorig jaar tot 17 miljoen gulden dit jaar, dus met 23 pet. In 1961 was de opbrengst van het fruit in Zeeland nog 25 miljoen gulden. Voor verschillende telers is het een matig tot slecht jaar geweest. Vooral de opbrengst van de appels liep aanzienlijk terug, namelijk van 11,4 miljoen gulden vorig jaar tot 7,8 miljoen gulden dit jaar bij een vrijwel gelijk gebleven kilogram opbrengst van ruim 25 miljoen kg. In de ouderdom van 81 jaar is zondag te Dordrecht overleden de heer M. Wag tho, oud-burgemeester van de gemeen ten Groede en Nieuwvliet. Oud-burgemeester Wagtho, die laaste- lijk te Breda woonachtig was, werd op 5 november 1882 te Tholen geboren. Op 20 november 1909 werd hij benoemd tot gemeentesecretaris, waarna op 18 okto ber 1921 zijn benoeming tot burgemees ter volgde. In 1945 werd hem op eigen verzoek ontslag uit het burgemeesters ambt verleend. De begrafenis is bepaald op vrijdag a.s. op de begraafplaats de Bieberg te Ginneken. handigde hij voorzitter L. de Bruijn een knikkerzak, waarop, behalve een rood kruis, het bedrag van 4300 was ge borduurd dat de gemeenteraad als sub sidie voor de bouw heeft gevoteerd. Onder grote belangstelling is maandag avond in Souburg het geheel vernieuw de en uitgebreide Rode-Kruisgebouw van de afdeling Oost- en West-Souburg- Ritthem officieel in gebruik genomen. Naast vertegenwoordigers van diverse Rode-Kruisafdeüngen waren o.a. aanwe zig burgemeester B. H. G. ter Haar Romeny van Souburg en burgemeester P. Daniëlse van Ritthem alsmede di verse leden van het gemeentebestuur van Souburg. Mr. J. J. van der Weel uit Middelburg, de kringcommissaris van het Neder- landsche Roode Kruis, die de opening verrichtte, wees er in zijn openings woord op dat dit nieuwe moderne ge bouw de belichaming is van een Rode- Kruisideaal. Een ideaal dat door geza menlijke inspanning is verwezenlijkt. Er zijn daarbij risico's genomen, maar het resultaat mag er zijn: een modern ge bouw, dat behalve voor de normale ko- lonne-avonden óók gebruikt kan worden als noodhospitaal wanneer dat ooit no dig mocht zijn. Mr. Van der Weel was zelfs van mening dat het gebouw de ge meente Souburg nog begeerlijker zal maken in de ogen van hen die de ge meente willen opslokken. „Maar", zo besloot hij, „een gemeenschap die zo'n gebouw neerzet is waard om zelfstandig te blijven". Ook burgemeester Ter Haar Romeny complimenteerde het bestuur met wat de Rode-Kruismensen hier in enkele maanden hebben gebouwd. „Ik werd in dertijd als door een bij gestoken toen ik in de krant las dat de Rode-Kruismen sen hier in Souburg oude stenen aan het inzamelen waren om zelf een gebouw neer te zetten". De burgemeester noemde verder het sa menspel tussen Rode-Kruisbestuur en gemeente bijzonder prettig. En omdat vooral het spel belangrijk is (en niet de knikkers, aldus de burgemeester) over- Mr. J. J. van der Weel (staande), de kringcommissaris van het Rode Kruis tijdens zijn openingstoe spraak in het nieuwe Rode-Kruis- gebouw te Souburg. Naast hem (rechts) de heer L. de- Bruijn, voor zitter van de afdeling O.- en W.- SouburgRitthem van het Rode Kruis. Om de redacteuren van de P.Z.C. in de gelegenheid te stellen het kerstfeest in huiselijke kring te vieren, zullen er gedurende de Kerstdagen geen verslagen wor den gemaakt van vergaderingen, bijeenkomsten enz. Mochten er organisaties zijn, die toch een ver slag van een vergadering gepu bliceerd willen zien, dan worden de besturen daarvan uitgenodigd zelf een beknop' verslag aan de redactie toe te zenden. Advertentie Vorige week heeft ons bedrijf feest gevierd, een jaarlijks treffen van alle werknemers, een naar drukinkt riekende gebeurtenis een feno meen, omdat er de volgende dag toch een krant verschijnt. Ditmaal onderscheidden zich enkele personeelsleden door het feest met zang en snarenspel op te luisteren: een machinezetter had achter de piano plaatsgenomen, bij de vibra foon trof men eer, handzetter, ijve rige correctoren bogen zich over de partituur en een redacteur, die in het verleden wel eens bij een voet balwedstrijd als scheidsrechter is opgetreden, blies nu krachtig op een blokfluiije. Een zwakke formatie, die deson danks tot een dansje noodde. Een andere redacteur minder begaafd en derhalve niet in het ensemble op genomen, een man, die elk maatge voel moet ontberen, had zich op de vloer gewaagd en stampte daar tot algemeen vermaak wat rond, tot zijn musicerende collega hem voor zichtig influisterde: „Ik geloof dat jij helemaal niet dansen kan." „Ach", zei hij, „ik kan het alleen maar op muziek." Tien jonge muziekstudenten en amateur- muziekbeoefenaars geven zaterdag 28 en maandag 30 december concerten in Mid delburg en Vlissingen, waarvan de op brengst bestemd is voor het zeehospi tium „Zonneveld" te Oostkapelle. Op deze avonden vertolken ze kamermuziek uit de zestiende, zeventiende en acht tiende eeuw, zoals die in die perioden werden vertolkt op „concerti della Ca merata". De avonden zijn zaterdag 28 december in de Ontmoetingskerk op 't Zand te Middelburg en maandag 30 december in het doopsgezinde kerkgebouw aan de Wielingenlaan in Vlissingen. Beide con certen beginnen om acht uur. De mu ziek is beschikbaar gesteld door Jaap Hillen en Hans Schouwman. De Zeeuwse uitvoerenden zijn: Francine Fregeres uit Vlissingen, sopraan, die het conservatorium in Rotterdam volgt, Nan de Cock, Terneuzen, piano en tafel spinet, eveneens studerend aan dit con servatorium, Dik Boon uit Middelburg, die privé fluit studeert, de fluitist Theo de Vin uit Vlissingen, studerend aan het Tilburgse conservatorium en Ad van 't Veer uit Middelburg, die in Rotterdam privé-pianolessen volgt en tevens het tafelspiv.et bespeelt. Initiatiefnemer voor de concerten is de limonadefabrikant Ad van 't Veer (22). De tien jonge mensen in de leeftijd van 22 tot 28 jaar vormen geen vaste groep; ze treden voor het eerst samen in de openbaarheid. De „concerti della Camerata" vallen aan het eind van de werkweken op de con servatoria. De muziekstudenten traden ai verschillende malen in het openbaar op, in conservatoriumverband of als so list. De heer De Bruijn mocht verder namens het bestuur nog een elektrische klok en een voorzittershamer in ontvangst ne men van de heer J. Walraven, de in- structeur-kolonnecommandant en 12 koppen met bijbehorende schotels voor zien van het Rode-Kruisembleem van de oud-voorzitter en oprichter, de heer F. Leenhouts. De heer Thoma, de penning meester van het Rode Kruis, meende voorts dat een woord van dank voor de vrouwen wier mannen daadwerkelijk meegeholpen hebben bij de bouw wel op zijn plaats was. Tijdens de bijeenkomst reikte de kringcommissaris, de heer Van der Weel, nog een medaille met oorkon de voor 10 jaar trouwe dienst bij het Rode Kruis uit aan de dames J. v. d. Kreke-Hanne en C. Thoma-de Bruijn. De mensen die daadwerkelijk bij de bouw betrokken zijn geweest, dus de metse laars, de elektriciens, de loodgieters en „de manusjes van alles" ontvingen uit handen van penningmeester Thoma een geschenk ter herinnering. Zij allen heb ben in hun vrije tijd geheel belangeloos dit nieuwe gebouw verwezenlijkt. Daar bij hebben zij dan nog de hulp gekregen van „De vergadering der gelovigen", die sinds 1950 van het Rode-Kruisge bouw gebruik maken voor hun samen komsten. Het nieuwe gebouw bestaat uit twee ruimten. Een kleine kamer en een vrij ruime zaal, die gebruikt zal worden voor de wekelijkse oefenavonden. Daar naast is er nog een kleine keuken en een ruime hal. (Advertentie) Eén van de buiten Zeeland afkomstige uitvoerenden is feitelijk geen muziek student meer, het is Joop Feuger uit Amsterdam (bas), die reeds het eind diploma van het Amsterdamse conser vatorium bezit en al enige bekendheid verwierf. Verder werken aan de con certen mee de sopraan Elly Pabon, Hilke van Bemmel (viool), eveneens uit Rot terdam, de celliste Miep v. d. Heyden, allen studerend aan het Rotterdamse conservatorium en de violist Jos Corne- lissen van het conservatorium te Am sterdam. De programmaonderdelen beslaan een tijdvak van eind zestiende eeuw tot de tweede helft van de achttiende eeuw. De gehele groep kan men op beide concerten beluisteren in de Hirtenkantate (her derscantate) van G. F. Werner (1695 1766). In verschillende stukken zullen de uitvoerenden solistisch optreden. De Middelburgse concertbezoekers zullen onder meer een duet voor sopraan en bas kunnen beluisteren in „Gesegnet die Zuversicht" van Telemann en in Vlis singen kan men beluisteren een duet voor twee sopranen in „Er höre mich" van Heinrich Schütz. De Viissingse Francine Fregeres_zal in Vlissingen een sopraansolo vertoucen in Dietrich Bux- tehudes „Herr, auf dich traue Ich Alles dus oude muziek op deze concertjes, die feitelijk niets anders bedoelen dan „sa men muziek maken" en dan voor een goed doel. In Middelburg en Vlissingen zal de groep voorts uitvoeren een Cappriccio van G. Frescobaldi (15831643), een sonate in B dur van Fasch, een tijdgenoot van Handel en een Jubilate van Jac Buns (16421716). Het programma voor Mid delburg omvat verder „Was betrübst du dich" van Schütz, kamermuziek van Te lemann en Jubilate Deo van Schütz. Voor Vlissingen staan nog op het programma een sonate van Gabrielli (15571612) van Buxtehude „Ich habe Lust abzu- scheiden" en een kwartet van Allessan- dro Scarlatti. De raadsfractie van de Partij van de Arbeid van Breskens is ernstig veront rust over de gang van zaken rond de derde haven vooi Breskens. De fractie heeft naar aanleiding van de behande ling van de begroting van verkeer en waterstaat in de Tweede Kamer en me de in verband met het door de minister ingenomen standpunt schriftelijke vra gen gesteld aan het college van burge meester en wethouders van Breskens. Deze vragen luiden: 1. Wijkt het ingenomen standpunt van de minister af van een reeds eerder genomen besluit (geen overdracht der havens aan streek of gemeente, dan ook geen derde haven)? Zo ja, heeft dan de betrokken minister dit gewijzigde standpunt aan de streek of de gemeente ter kennis gebracht? 2. Acht uw college het niet van uiter mate grote betekenis dat het provin ciaal bestuur, dat reeds in zo'n be langrijke mate de ontwikkeling van de streek heeft trachten te bevorde ren, wordt ingeschakeld bij te onder nemen stappen bij de minister van verkeer en waterstaat? 3. Acht uw college he* voorts niet wen selijk, dat via zo'n uitvoerig mogelijk rapport of nota de leden van de Sta- ten-Generaal woroer ingelicht over de havensituatie in Breskens en over toezeggingen welke reed. eerder door het departement van verkeer en wa terstaat werden gedaan De leden van de raadsfractie spreken de hoop uit, dat b. en w. met grote vastberadenheid de door de minister eer der toegezegde aanleg van een derde haven voor Breskens zullen trachten te realiseren. Mede in het kader van de re gionale ontwikkeling van Zeeland, doch zeker in het bijzonder voor West Z. Vlaanderen is de aanleg van een derde haven in Breskens van bijzondere bete kenis, aldus de raadsleden. Op tweede kerstdag zal het Middelburgs Barokensemble weer optreden in de ex positieruimte van de Stichting Zeeuwse Beeldende Kunstenaars. Zoals bekend houdt deze stichting een kersttentoon stelling in de Burgerzaal van het stad huis. Het ensemble treedt op van twee tot vijf uur. Naar aanleiding van de beschouwingen in de gemeenteraad van Breskens over de aanleg van een ijsbaan is het parti culier initiatief in werking getreden. Maandagavond heeft men de rijweg van de Karei Doormanlaan in plan „West" onder water laten lopen. Bij aanhou dende vorst hoopt men, dat vandaag dinsdag deze baan kan worden open gesteld. De baan is 50 meter lang en 5 meter breed. Vandaag dinsdag zal de sintelbaan aan de Baskenburgseweg te Vlissingen voor schaatsers geopend zijn. Waar schijnlijk zal men de baan pas in de na middag openstellen. Ook 's avonds zal men er kunnen schaatsen, daar de baan dan verlicht is. Slot van pagina 1 ties, waterschappen, boerenstandsorga nisaties, gemeentebesturen en nog vele anderen. „De akte van toedeling: het is een heel eenvoudig woord. Maar wat is er allemaal niet aan voorafgegaan?" In een uitvoerige toespraak ging mr. Van der Weel terug naar Schouwen- Duiveland, zoals men het vond, toen de pompen het eiland begonnen droog te malen. Enkele maanden te voren was de herverkavelingswet noodgebieden er al op van toepassing verklaard. Acht. man begonnen het volgende jaar met het verrichten van 152.000 boringen. Er werden 89 proefvelden aangelegd. Voor het eerst hanteerde men een nieuw schattingssysteem, namelijk dat van de verwachtingswaarde. Zo kwam de herverkaveling op gang. Het werd een werk met loodzware begrippen: egalisatie, drainage, wegkartering, afwatering, ontsluiting, verplaatsing van boerderijen, aansluiting op elek- triciteits- en waterleidingnet, bouw van gemalen, een enorme adminis tratie en dan natuurlijk de voorlich ting, van het grootste belang. Mr. Van der Weel noemde een paar cij fers. Er werden 224 boerderijen op een andere plaats gebouwd, 186 landbouw bedrijven werden vergroot. Op 31 janua ri 1953 was het herverkavelingsgebied opgedeeld in 23.300 kadastrale percelen, waarvan de gemiddelde oppervlakte 0,88 DE VERZORGERS van de eenden in de gracht van Zierikzee hebben hun troeteldieren een „kerkje" bezorgd: een met plezier in elkaar getimmerd en in vrolijke kleuren geschilderd hok. Daarin zullen de 150 stadswa- tervogels worden gevoederd, daarin kunnen ze bij elkaar kruipen tegen de kou en ander guur weer. Maan dagmorgen is het op het ijs van de gracht bij de Nobelpoort neergezet. Op een vlonder en met de belangstel ling van kinderen op priksleetjes. Handiger kon het niet, want zodra de dooi invalt zal het „kerkje voor de eenden" zichzelf te water laten... Kort geleden zijn de grachten van Zierikzee opnieuw met eenden „be volkt". Er was na de ramp maar een tiental overgebleven. Om weer wat leven in het hier en daar kro- zige water te brengen hebben de he ren F. J. van Aken en G. Timmer man het zover weten te krijgen. Toen de dieren er eenmaal rondzwommen begon men ook aan hun „huisves ting" te denken Er moest maar weer een drijvend hok komen, redeneerde men. Rikus Merle meldde zich aan om het in elkaar te timmeren. Hij be steedde er vele vrije uurtjes aan en werkte een decoratief ontwerpje uit: een kerkje van een paar meter hoog met groene wanden en een dakbedek king van asfalt met rood tennisbaan- gruis. De ijskorst op de gracht werd benut om het met droge voeten in elkaar te zetten. Maandagmorgen kwam er een heuse witte torenhaan op en werd de eerste zak voer erin leeggeschud. Spetterend in hun wak zagen de eenden hun kerkje plotse ling: ze zijn er prompt binnengegaan. (Foto P.Z.C.) ha. bedroeg. Thans treft men in de open bare registers 8720 kadastrale perce len met een gemiddelde grootte van 2,36 hectare aan. „Nu dat alles officieel kan worden vastgesteld mogen we spreken van een feestdag. Moge het de boeren van dit land en de gehele bevolking tot een zegen zijn." Een persoonlijke gelukwens van de mi nister van landbouw kwam bij deze of ficiële gebeurtenis via ir. S. Herweijer, directeur van de Cultuurtechnische Dienst naar Schouwen. Hij vergeleek de toestand van 1953 voor Schouwen-Dui- veland met de Griekse spreuk „Panta rei" („Alles stroomt"). „Nu dat alles weer in een normale bedding is geko men past een moment van dankbaar heid." Ir. Herweijer schetste de gedegen werkwijze van het bureau van uitvoe ring, van de ambtenaren van zijn dienst en die van de landmeetkundige dienst, hij prees de herverkavelingscommisise Zeeland en de agrarische subcommissie, werkend in de frontlinie" en ten slotte bracht hij het „hele leger" dank via mr. Van der Weel. „Er zijn bergen verzet" was het commentaar van mr. ir. S. M. Meelker, hoofd van de directie kadaster en hypotheken in een toespraak, die vooral attendeerde op de nieuwe syste men. En de heer J. Klompe, vice-voorzit- ter van de agrarische subcommissie op het eiland: „Als we zien dat ons eiland In acht jaar uit een chaos tot een modern landbouwgebied is ge worden, dan past ons niets dan be wondering en dankbaarheid voor de ze grootse prestatie. De „na-pijn" zal in geen geval kunnen opwegen tegen de bereikte resultaten." Er werden nog enkele geschenken aangeboden, vervaardigd door Schouwse kunste naars. De herverkavelingscommissie recipieerde daarna. Van het „bureau uitvoering" aan Zierikzees Oude Ha ven wapperde de vlag! (Advertentie) Kaarslicht. Kerstlicht! j GOUDA KAARSEN ZUIDOOSTELIJKE WIND Droog en overwegend zonnig weer, ma tige tot vrij krachtige oostelijke wind. end matige vorst. Overwegend ZON EN MAAN. 25 december Zon Maan op op 8.47 13.43 onder onder 16.32 1.55 26 december Zon Maan op op 8.48 14.05 onder onder 16.33 3.16 27 december Zon Maan op op 8.48 14.32 onder onder 16.34 4.41

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 2