Waterschap „Het Vrije van Sluis" verhoogt dijkgeschot tot ƒ74,- ha. Grote interesse voor woningen Koudekerke AGENDA NOORD-ZEELAND HP" Fineer een rand aan elke kant met SNELFIX MARKTBERICHTEN KERKDIENSTEN HOOFDINGELANDEN: „MOET WATERSCHAP ZORGEN VOOR RECREATIEVERBINDINGEN? .OPTIE! ROOMTAARTEN H. Schoo Bouwwerkzaamheden door vorst stilgelegd EXAMENS WISSEL SCHOUWEN Nieuw gemaal BAAYENS In de knel Werken Kerstconcert luth. kerk Kerstmiddag bejaarden Jubileumuitvoering Witte van Haamstede' N.F.O.-Schouwen hield jaarvergadering Inenting tegen polio Kerstviering Martha Burgemeester in raadsvergadering Maar: er is flinke concurrentie „DE MAGNEET' WANDEL Ernstis „Winterleven" hield ledenvergadering Auto totaal vernield Truck en bestelauto kwamen in botsing Bevelandse bodes verhogen tarieven DINSDAG 24 DECEMBER 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT De algemene vergadering van het waterschap „Het Vrije van Sluis" heeft maandagmorgen in hotel „De Eenhoorn" te Oostburg de be groting voor het jaar 1964 en de verhoging van het dijkgeschot van 70 tot 73 per hectare zonder hoofdelijke stemming goedge keurd. Wel was er enige bezorgd heid te beluisteren in de algemene beschouwingen van enkele hoofd ingelanden. Notaris J. Mijs wees daarbij op de zware lasten van het waterschap ten aanzien van het wegenonderhoud, dat 40 pet. van alle kosten opeist. Maar, zo vroeg hij in dit verband: moet het water schap eigenlijk wel zorgen voor goede wegen naar de recreatiege bieden langs de kust en gaat dat niet ver uit boven de belangen van de agrariërs? „Bovendien zijn wij er nog lang niet met de recreatie en wie zal dan voor de verdere ver betering en misschien wel verbre ding van die wegen moeten zor gen", aldus notaris Mijs. Begrijpelijk vond hij de voorgestelde verhoging van het dijkgeschot, maar hij wilde toch wel weten, waar zo ongeveer het eind daarvan ligt. Hij vroeg zich af of de bedrijven dan nog wel renderend zullen blijven. Hoofdingeland C. de Nood noemde het onderhoud van de zeewerin gen eigenlijk voor 100 pet. een rijkszaak en voor het waterschap eigenlijk ondra gelijk. De heer I. A. de Hullu-Basting toonde zich eveneens verontrust over de steeds stijgende lasten en kosten, maar hij vroeg zich af of een verhoging van 4 per hectare wel voldoende is, in het belang van het waterschap en omdat een groot deel van de gestegen kosten is opgevangen door een belang rijk bedrag van de kapitaalsdienst over te hevelen naar de gewone dienst. Dijkgraaf J. B. Becu kon uiteraard ook niet zeggen waar het eind ligt van de kostenstijgingen en dus van het dijkge schot. Dit hangt namelijk van teveel fac toren af. Momenteel is er geen enkel teken, dat die stijgende lijn zal worden onderbroken, zo zei de heer Becu. Hij was het overigens volledig met de heer Mijs eens, dat in feite alles wat door de recreatie wordt veroorzaakt, daar ook door betaald zal moeten worden. Maar voorlopig is het waterschap de onder houdsplichtige. Gaat die recreatie nog verder door, dan zullen ook volgens hem, de daarvoor benodigde financiën uit een andere pot moeten komen Overigens kon hij de algemene vergadering verze keren, dat verschillende overheidsinstan ties volledig begrip tonen voor deze aangelegenheid. In zijn openingswoord had de dijkgraaf zijn tevredenheid getoond over de al- ;emene toestand van de werkzaamhe- en. De bouw van het nieuwe gemaal te Cadzand-Bad is evenwel door allerlei oorzaken vertraagd. Het gebouw is nu onderdak, de pomp is aangevoerd en de motor is ook gereed. De heer Becu sprak de hoop uit, dat bij de verdere afbouw niet teveel stagnaties meer zullen optreden. Voorts deelde hij mede, dat de voorgenomen verhoging van het dijkvak Breskens naar Nummer Een thans bestekklaar wordt gemaakt en zo mogelijk in 1964 zal worden aan besteed. Over de waterkeringen in de handels haven van Breskens heeft het eerste overleg op bestuurlijk niveau inmiddels plaatsgehad. Voor wat betreft de wer ken aan de kust bij Groede en aan het gemaal bij Nieuwe Sluis, worden alle problemen nu bestudeerd, totdat zij vol ledig zijn onderkend, waarna de plannen verder zullen worden uitgewerkt. De heer Becu zei het te betreuren, dat er nog steeds geen bijdragenwet is ter fi nanciering van de Deltawerken, nog geen oplossing is voor het probleem van de calamiteuze polders en nog steeds geen toegezegde wet ter financiering van de niet-planwegen. (Advertentie) P*H.ro»-60€V De speciaalzaak voor uw bril. VANDAAG. Middelburg Hal stadhuis: Kersttentoon stelling Zeeuwse beeldende kunstenaars, 1417 uur. Goes Grand Theater: P.Z.C.-kindervoor- stellingen, 14 en 16 uur. Westdorpe Kunsthandel Troutzaerte: expo sitie Jan v. d. Ven. Zierikzee Havenplein: Volkskerstzang, 20 uur. Bergen op Zoom Roxy: Summer Holiday, 20 uur, a.l. Luxor: Eerst de vrouwtjes, 20 uur, 14 Jaar. EERSTE KERSTDAG. Middelburg City: Der Zigeunerbaron, 14.30 en 20 uur, a. 1. Electro: Oproer op de Defiant, 15.30, 19 en 21.15 uur, 14 Jaar Hal stadhuis: Kersttentoonstelling Zeeuwse beeldende kunstenaars, 14-17 u. Kunstmuseum: Prov konijnen- en pluim veetentoonstelling, 12—20 uur. Vlissingen Alhambra: Kid Galahad, 15, 19 en 21 uur, 14 jaar. Luxor: Om vier uur breekt de hel los, 15 en 20 uur, 14 j. Goes Grand: De slag om Napels, 15. 19 en 21 uur. 14 Jaar Terneuzen Luxor: Invasie op Guam, 14 uur, 14 Jaar Luxor: Tumult op Tahiti, 16.30 en 20 uur. Concertgebouw: Invasie op Guam, 20 uur, 14 Jaar Hulst Bioscoopgebouw: West Side Story, 16.45 en 20 uur, 14 jaar Axel Het Centrum: West Side Story, 14.30 en 19.30 uur, 14 Jaar. Oostburg Ledeltheater: Geld speelt geen rol, 14, 16.30 en 20 uur, a.l. Sas van Gent Oly-npiatheater: Gods Geu zen, 15.30 en 20 uur, 14 Jaar ÏJzendijke Hofzichttheater' Manina, 17 uur, 14 Jaar. Hofzichttheater: De dolle verhuizer, 20 uur, a.l. Zierikzee Concertzaal: De overval, 15 en 20 uur. 14 Jaar Bergen op Zoom Roxy: Summer Holiday, 14.30, 16.30, 18 45 en 21 uur, a.l. Luxor: Geen genade voor bandieten, 14 uur, 14 j. Luxor: Eerst de vrouwtjes, 16, 18.45 en 21 uur, 14 Jaar. TWEEDE KERSTDAG. Middelburg City: Der Zigeunerbaron, 14.30 en 20 uur, a.l. Electro: Oproer op de Defiant, 15.30. 19 en 21.15 uur. 14 Jaar. Hal stadhuis: Kersttentoonstelling Zeeuwse beeldende kunstenaars 14-17 u. Kunstmuseum: Prov. konijnen- en pluim veetentoonstelling, 1018 uur. Vlissingen Alhambra: Kid Galahad, 15, 19 en 21 uur, 14 Jaar. Luxor: Twist around the clock, 15 uur, a.l. Luxor: Om vier uur breekt de hel los, 20 uur. 14 laar. Goes Grand: Carthago in vlammen, 14 en 16 uur. 14 Jaar De slag om Napels, 19 en 21 uur, 14 Jaar R.-k. kerk: Concert r.-k. knapenkoor, 15 30 uur Terneuzen Luxor: Tumult op Tahiti, 14 en 20 uur, a.l. Luxor: Invasie op Guam, 16.30 uur. 14 jaar Concertgebouw: Haags Jeugdtoneel i.s.m. Terneuzense leugd- raad- Dik Trom en zijn dorpsgenoten, 14.30 uur Concertgebouw: Invasie op Guam, 20 uur. 14 Jaar Hulst Bioscoopgebouw: West Side Story, 14 en 20 uur. 14 Jaar. AxCl Het Centrum West Side Story. 14.30 en 19 30 uur, 14 Jaar. Oostburg Ledeltheater- De zigeunerprin ses 14 uur. a.l. Ledeltheater- Geld speelt geen rol, 16.30 en 20 uur, a.l. Sas van Gent - Olympiatheater: Flower drum song, 15.30 en 20 uur, a.l. ÏJzendijke Hofzichttheater: De dolle ver huizer. 17 uur. a.l Hofzichttheater: Ma nina. 20 uur. 14 Jaar. Breskens Casinobioscoop: De Indringer, 16 en 20 uur, 14 jaar. Haamstede Bioscoop Bom: Revolvervech ters, 20 uur. 14 Jaar St.-Maartensdi.ik De Gouden Leeuw, Hu mor uit de oude doos, 19.30 uur. Bergen op Zoom Roxy: Summer Holiday, 14.30, 16.30, 18.45 en 21 uur. a.l. Luxor. Eerst de vrouwtjes, 14.30, 16.30, 19 en 21 uur, 14 jaar. dat de landbouweigenaren momenteel een geleide pachtwetgeving aan de lijve ondervinden, met beheerste pachtprijzen en een minder renderend landbouwbe drijf. Voorts doet zich in de hele wester se wereld een geldontwaarding voor. Na de geforceerde invoering van de 5- daagse werkweek, worden de bedrijven thans weer meegezogen in een salaris- en loonexplosie. Het uitblijven van aller lei beslissingen, de grote algemene land bouwproblemen, de hoge Nederlandse belastingen, het wegzuigen van arbeids krachten en de hoge verkoopprijzen van onze gronden ver boven het niveau van de normale rentabiliteit, doen ons wel eens de moed verliezen, aldus de dijk graaf van Het Vrije van Sluis. Hij sprak evenwel de verwachting uit, dat de goede landerijen straks in een open E.E.G.- verband beboerd zullen kunnen blijven door een vakbekwame boerenstand. De ze stand zal in de toekomst zijn bedrijf moeten uitoefenen tussen een sterk ge- industrialiseerde kanaalzone in het oos ten en een zich ontwikkelende recreatie kuststrook in het westen. Dit alles blijft volgens hem, waard om het gebied delta- veilig te maken en te blijven zorgen voor goede wegverbindingen en waterbe heersing. Een prognose maken voor de toekomst achtte dijkgraaf Becu niet meer dan een slag in de lucht. Elk plan zal uiterst nauwkeurig onderzocht moeten worden en stuk voor stuk aan de algemene ver gadering ter goedkeuring moeten wor den voorgelegd. De eigenaren van onroerende goede ren zijn volgens de dijkgraaf in 1963 nog meer dan vroeger in de knel komen te zitten door de gevolgen van de vrije prijsontwikkeling bij de verkoop. Daarvan profiteert volgens hem alleen een zeer kleine groep van eigenaren, die hun gronden verkopen. Maar zij die niet tot verkoop over gaan, worden steeds zwaarder be last door hogere belastingen, waar tegenover geen enkel rendement staat. In het licht van dit alles is het vol komen onbegrijpelijk, dat men toch nog serieuze plannen schijnt te heb ben deze eigendommen nog zwaar dere lasten op te leggen via ge meentelijke belasting, zo vervolgde dijkgraaf Becu. Het deed hem genoegen dat diverse kamerleden deze zaak al onder de aan dacht van de regering hebben gebracht en dat ook de waterschappen en land bouworganisaties in deze actief blijken te zijn. Spreker zei van mening te zijn, Voor 1964 staan onder meer op het programma het aanbesteden en zo mo gelijk beginnen aan de verbetering van het dijkvak BreskensNummer Eén: als de subsidie wordt toegewezen aan de aanleg van de hoofden te Cadzand, en verder voorbereiden met rijks en provin ciale waterstaat van de deltawerken, o.a. aan de Paulinapolder en aan de vooroever en hoofden te Groede. Voorts zal in 1964 aan de orde komen het be vorderen, voorbereiden en eventueel aan besteden van de sluisbouw bij Nummer zeven, terwijl de plannen ten aanzien van het gemaal aan de Nieuwe Sluis verder zullen worden uitgewerkt. In de middag uren brachten gezworenen en hoofdin gelanden een bezoek aan het in .aan bouw zijnde gemaal te Cadzand. Van rijkswaterstaatzijde werd de vergadering bijgewoond door ir. J. S. Hoekstra, hoofd van het arrondissement Terneuzen. (Advertentie) NA EEN FEESTELIJK DINER NEEMT MEN IJS VAN OKAY Bij al onze afnemers verkrijgbaar. Tijdens de feestdagen is onze zaak geopend. Herenstraat 4, MIDDELBURG ZIERIKZEE m In de kleine, maar sfeervol ingerichte lutherse kerk heeft de Zierikzeese Ora toriumvereniging vorige week een kerst concert gegeven. Na samenzang van het kerstlied „Nu daagt het in het Oosten" zong de oratoriumvereniging de kerst liederen: Stille Nacht, Nu sijt wellecome en In doeken gehuld. Een aparte noot in het programma was het optreden van blaaskwartet (blokfluit) bestaande uit: Kees Swenne, Peter Dogger, Frank Sla ger en Erik Keuning. Uitgevoerd wer den „Rigoudon" van Daquin en „Fuget- te" van Kettl. De dirigent, de heer Jac. M. Luykenaar dirigeerde daarna zijn koor bij een tweetal werkjes die door hem zelf zijn getoonzet. „Vley tranen van Bethlehem" en „Een vrouwe uitver koren" die bijzonder gaaf werden gezon gen. Het programma bestond verder nog uit een orgelsolo van de heer Luykenaar op het fraaie Zweedse orgel en koorzang waarvan het Gloria in Excelsis Deo en het Ere Zij God duidelijk aangaf, dat de oratoriumvereniging een hoog muzikaal niveau heeft bereikt. Koor en aanwezigen zongen tot slot van het concert het Ere zij God met cantus firmus. Het orgel werd bespeeld door de jonge Zierikzeese organist Kees Groen- leer. STAVEN1SSE Dezer dagen werd in de consistorieka mer van de Nederlands hervormde kerk te Stavenisse een kerstmiddag voor de bejaarden gehouden. De plaatselijke pre dikant ds. L. G. Zwanenburg sprak er in zijn welkomstwoord zijn vreugde over uit, dat zovelen opgekomen waren om te luisteren naar het kerstevangelie. Ver volgens hield hij een kerstliturgie, die afgewisseld werd door zang van een koortje uit de afdeling Stavenisse van de N.C.V.B. en samenzang door de be jaarden. Ook werden enkele gedichten voorgedragen terwijl de predikant enke le gedeelten uit de Heilige Schrift voor las. Na de pauze zong hetzelfde koortje een kerstcantate met orgelbegeleiding door mevrouw P. W. van der Slikke- Leune. Ten slotte las de predikant een kerstverhaal voor, dat met grote aan dacht gevolgd werd. Namens de bejaar den dankte de heer M. van Beveren al len, die aan het welslagen van deze mid dag hebben medegewerkt. Voor de bejaarden te Wemeldinge werd in het gymnastieklokaal aan de Dorps straat een kerstmiddag gehouden. De bejaarden waren uitgenodigd door de afd. Wemeldinge van de Bond van Plat telandsvrouwen en de Nederlands her vormde gemeente. De leiding berustte bij mevrouw Visser-Blommaard. Me vrouw Huisman-Griep uit Rilland ver zorgde het kerstprogramma. In de pau ze werd het woord gevoerd door de bur gemeester C. N. F. van Sas. Mevrouw Rijlaarsdam-Vromans sloot deze mid dag, die door de bejaarden bijzonder op prijs werd gesteld. S1RJANSLAND Kerstavond ,,De harten omhoog De vrouwenvereniging „De harten om hoog" uit Sirjansland hield dezer dagen onder leiding van mevrouw Padmos- Bouman een kerstavond in het vereni gingsgebouw te Sirjansland De dames werkten tijdens deze avond een op het kerstgebeuren afgestemde liturgie af. Na de pauze vertelden de dames Stuik- van der Werf en Van Dienst-Hoogerhuis kerstverhalen. Dit alles werd afgewis seld met het zingen van kerstliederen met orgelbegeleiding door mevrouw Heij boer-Stuik. THOLEN Benoeming nieuw schoolhoofd Als hoofd van de christelijk nationale school in Tholen is benoemd de heer W. J. van de Velde, die thans werkzaam is aan de christelijke school te Zierikzee. De heer Van de Velde komt in de plaats van het huidige hoofd van de school, de heer Kooman, die per 1 maart benoemd is als hoofd van de christelijke school te Rheden. HAAMSTEDE De zaal van hotel „Het Wapen van Burgh" was dezer dagen geheel bezet door inwoners van Haamstede en Burgh, die gekomen waren om het tweede deel van het 80-jarig jubileum der Kon. harm. „Witte van Haemstede" mee te maken. De voorzitter, de heer Verton, hield een kort overzicht over de gang van zaken bij de muziek, waaruit bleek dat de in schrijving van leerlingen en nieuwe le den toch wel zeer noodzakelijk wordt. De harmonie voerde een zestal muziek nummers uit onder leiding van de diri gent de heer J. A. v. d. Weel. Na afloop van de muziek dankte de voorzitter een der scheidende muzikan ten die Haamstede gaat verlaten met bestemming Noordoostpolder, n.l. de heer J. Boot. Lange tijd heeft de heer Boot zijn partij meegeblazen en de naam van zijn harmonie blijft ook in de N.O.P. bestaan want de naam van zijn fruitkwekerij zal „Witte van Haem stede" zijn. De heer J. A. v. d. Weel ont ving een kerststukje uit dankbaarheid voor zijn prestaties*' met de harmonie. Het ontruimde toneel was toen voor „Het Gouwse masker" voor de opvoe ring van het blijspel „Mijnheer Pim komt even aan". Een aan deze avond verbonden verloting had een enorme be langstelling doordat als trekpleister vijf hazen tot de prijzen behoorden. De afdeling Schouwen van de Neder landse Fruitteelt Organisatie hield dezer dagen in hotel „Bom" te Haamstede haar jaarvergadering. In zijn openings woord verwelkomde de voorzitter, de heer J. P. C. Boot, vooral de spreker van deze avond ir. A. Groot, secretaris van het hoofdbestuur der N.F.O., en de oud-adviseur der vereniging de heer C. A. Hartog. Verder moest de voorzitter afscheid nemen van de heren J. Boot en G. Jonker, die naar de Noordoostpolder vertrekken, en van de heer W. v. d. Berge, die naar Sirjansland gaat. Hij kon de heer L. Klompe gelukwensen met de successen, die deze heeft behaald op de kerstveiling. De voorzitter meende, dat de fruitkwekersbelangen steeds meer worden opgeofferd aan de indus trie. Uit het jaarverslag van secretaris P. Adam bleek dat de vereniging thans 72 leden telt. De exploitatierekening van de corsowa gen 1963 blijkt nu reeds, hoewel nog niet alle rekeningen binnen zijn, een nadelig saldo te vertonen. De vergadering her koos de bestuursleden P. Adam en C. J. v. d. Kreke, die aftredend waren. Na de pauze hield ir. A. Groot een inlei ding over de huidige fruittoestand in verband met de E.E.G. Hij meende dat ons land bepaalde klimatologische voor delen voor sommige tuinbouwteelten heeft en ook dat ons land voor de ex port gunstig gelegen is ten opzichte van de omringende landen. De heer Groot vertoonde een aantal kleurendia's over een reis, die hij gemaakt had naar fruit- bedrijven in Joego-Slavië. OOSTERLAND Kerstfeest ouden van dagen Dezer dagen vond in het Nederlands hervormd verenigingsgebouw te Ooster- land de jaarlijkse kerstfeestviering plaats van de ouden van dagen, onder leiding van ds. H. J. Groenewegen Jr. Aanwezig waren het gehele bejaarden comité, de organisators en de helpsters, alsmede een groot aantal bejaarden. Ds. Groenewegen opende met een welkomst woord deze feestviering en liet zingen Gez. 1:1 en 3, waarop gebed volgde. Aan de hand van een kerstliturgie werd de feestviering voortgezet, waarbij door een drietal dames om de beurt stukjes betreffende de heilsgeschiedenis werden voorgelezen, t.w. door mevrouw Groene wegen, mevrouw Stoutjesdijk en mejuf frouw A. Boot. Voordien had de laatste voorgelezen Jer. 31. Ds. Groenewegen mediteerde de kerstgeschiedenis met als uitgangstekst: „U is heden geboren de Zaligmaker". Mevrouw Nikerk-van der Haven droeg een kerstgeschiedenis voor, terwijl mevrouw De Putter-van Bende- gem een verhaal vertelde met als titel: „De ballon van Jan Jacque", dat zij ver luchtte met dia's. Naar beide verhalen werd met aandacht geluisterd. In de pauze, en ook daarna, werd rijkelijk ge trakteerd. Kees Bolle heeft ten slotte na mens alle bejaarden een woord van op rechte dank gebracht voor al het geno- tene op deze feestviering. Ds. Groene wegen besloot deze geslaagde kerst feestviering met dankgebed. De orgel begeleiding voor de zang berustte bij mevrouw D. Capelle-de Ronde. Bij het naar huisgaan werden allen verrast met een zak fruit. Advertentie Dezer dagen heeft de gemeentearts dr. J. de Putter in het wijkgebouw van het Groene Kruis te Oosterland de inenting voor kinderverlamming (polio), ver zorgd. Hij werd geassisteerd door wijk zuster Compagne. Het betrof hier een aantal kinderen, die nog niet waren ge vaccineerd, veelal om principiële rede nen. Het is wel een succes geworden, want niet minder dan 43 kinderen kon den worden behandeld. Auto tegen lichtmast Door de korte maar hevige sneeuwval van donderdagmorgen en de daaropvol gende vorst waren de straten te Ooster land in een spiegelgladde ijsvlakte ver anderd. Hierdoor had bij het begin van de Sint-Joostdijk een autobotsing plaats, waarbij zich gelukkig geen persoonlijke ongelukken voordeden. Ter hoogte van de winkel van bakker Meerman is de doorgang zeer nauw, zodat geen twee wagens elkaar kunnen passeren. Dokter De Putter en slager Stouten arriveerden precies gelijk op deze plaats en door krachtig te remmen wist de heer Stou ten een botsing met de doktersauto te voorkomen. Bij het remmen zwenkte de auto tegen een zich daar bevindende lichtmast en werd aan de voorzijde ta melijk ernstig beschadigd. Gemeenteavond Ned. Herv. Kerk Vrijdagavond 27 december a.s. zal er weer een gemeente-avond worden ge houden in de Nederlands hervormde kerk van Oosterland. Door het bedanken van de heer Mathh. Bal als ouderling in de vacature L. W. Boogert, is er een nieuwe lijst met kandidaten ingeleverd. Hieruit zal op de gemeente-avond een ouderling worden gekozen. Dezer dagen hield de christelijke vrou wenvereniging „Martha" te Oosterland de kerstviering in het Ned. herv. ver enigingsgebouw, onder leiding van de presidente mevrouw Groenewegen- Krans. De belangstelling voor deze avond was groot. Na het welkomst woord volgde men een kerstliturgie, waaraan door een achttal leden werd meegewerkt, die om beurten zongen en gedeelten der Schrift voorlazen. Hierna ging de president voor in gebed. Er werd een kerstvertelling via een plaat ver teld. Verder zong een uit vier leden be staand koortje verschillende kerstliede ren en zong mevrouw Stoutjesdijk- Borst op goede wijze enige kerstliederen begeleid door drie kinderen op blokflui ten. Verschillende leden vertelden of la zen een kerstverhaal voor en zo werkte iederéén mee om deze avond te doen slagen. Het orgel werd bespeeld door mevrouw Capelle-Beije. Nadat men staande het „Ere zij God" had gezongen sloot de vice-president mevrouw Stout- jesdijk-Borst de avond met dankgebed. Door de aanhoudende vorst waarbij donderdagmorgen nog na een korte doch hevige sneeuwbui, een sneeuwdek kwam, zijn de werkzaamheden bij het bouwbe drijf, zowel als bij de grondwerkzaam heden aan het industrieterrein, gestag neerd, en zijn de werklieden met vorst verlet gegaan. DOKTERSDIENST. Zierikzee: dokter C. M. v. Hoorn, tel. 2080. Brouwershaven, Noordgouwe en Dreischor: dokter W. Terpstra, tel. 01119280. Brui- nisse en Oosterland: dokter J. W. de Put ter, Oosterland, tel. 01114280. Stavenisse, St.- Maartensdijk en St.-Annaland: dokter A. C. J. Noteboom, St.-Annaland, tel. 01665400 en dokter J. M. v. d. Bel, St.-Maartensdijk, tel. 01666400. Tholen, St.-Philipsland, Poort vliet, Nw.- en Oud-Vossemeer gewone dien sten. DIERENARTSEN. Voor Schouwen en Duiveland: dokter W. A. M. Kalkman, tel. 01116310, Renesse. VLASMARKT ROTTERDAM. 23 december. Waterrootvlas: lage soorten van f 2,25 tot f 2,45, middensoorten van f 2,50 tot f 2,70, best vlas van f 2,75 tot f 3,00. Dauwrootvlas: van f 1,90 tot f 2,40. Breek- vlas: van f 1,— tot f 1,80, afhankelijk van kwaliteit en bewerking. Gezwingelde lokken: van f 0,80 tot f 1,17. De produktie van waterrootvlas was in de afgelopen week kleiner dan vorige week en bestond voor het merendeel uit lagere mid densoorten terwijl er van de goede midden soorten en best vlas een beperkter aanbod was. Voor alle kwaliteiten was wederom een goede vraag. De gehele produktie werd niet geruimd, omdat enkele vlassers geen verkopers waren. De prijzen konden zich niet op het niveau van de vorige week goed handhaven. De produktie van dauwrootvlas was wat ruimer, voor alle aangeboden soor ten was een goede belangstelling, de prijzen waren iets hoger. In breekvlas is het aanbod matig, het bestond hoofdzakelijk uit dauw- rootsoorten, waarvoor een geringe vraag is. De aanvoer van gezwingelde lokken is nor maal, er blijft voldoende vraag om de gehele produktie wekelijks op te nemen, de prijzen zijn onveranderd. VEEMARKT ROTTERDAM. Totale aanvoer 937 dieren. Vette koeien en ossen 741. Varkens 196. Vette koeien, in ets per kg le kw. 340- 385, 2e kw. 300-340, 3e kw. 270-290. Varkens (lev. gewicht) 256, 253, 250. Vette koeien aanvoer matig, handel willig, goed prijshoudend. Varkens (lev. gew.) aan voer klein, handel tamelijk, prijzen als vo rige week, prima vleesvarkens boven no tering, slachtzeugen f 2,f 2.10 per kg. VEILING ZUID-HOLL. EILANDEN. 20 december. Aardappelen 1215. Andijvie 1 5870. Rode kool 612. Gele kool 1015. Groene kool 26—29. Sla 1 18—31, 2 12—13. Spruiten 1 A 77—95, 2 A 59—72, 1 B 91—93, 2 B 34—41, 1 D 83—90. Prei 1 66—68 Sel derij 1125. Peterselie 1525. Grote Peen 513. Uien 1017. Boerenkool 2231. Witlof 1 A 80—107, 2 A 70—89. 1 B 76—84, 2 B 62—80 Aanvoer 24.000 kg. Black Alicante 230270 Goudrenet 1 AA 45—54, 1 A 41—51, 1 B 38— 45, 1 C 3438. Cox's Orange Pippin 1 AA 77104, 1 A 75—96, 1 B 48—78, 1 C 30—34. AARDAPPELBEURS ROTTERDAM. 23 december. Klei-aardappelen, 35 mm. op waarts. Eigenheimers f 1316. Bintjes f 11 f 12,75 Bevelanders f14f 16.50. Meerlan- ders f 12f 14. IJselster f 8.50f 10 Klei-aardappelen. 38 mm opw. Eigenheimers 13,50—16,75 Bintjes f 11,50—f 13. Furore f 12,50—f 13. Klei-aardappelen voor de export geen handel. Zandaardappelen 35 mm opw.: IJselster, Bintje en Libertas geen handel. Zand-aardappelen voor de export geen han del. Stemming: binnenland: kalm. Export: geen handel. Voer-aardappelen f 2,50f f 4,75. Prijzen berekend per 100 kg en op de han- delsvoorwaarden vastgesteld voor de verkoop van consumptieaardappelen op wagon, schip of auto. GRAANBEURS ROTTERDAM. 23 december. Tarwe, volgens monster, basis 17 procent vocht, alleen voor de beste kwa liteiten tot f 35.50, levering deze maand franco Rotterdam per schip. Zomergerst, volgens monster f 23.50f 26.50. Haver, volgens monster, f 21.50f 24.00. Groene erwten, volgens monster, f 40f 50. Schokkers, volgens monster, f 40f 62.50, franco Rotterdam. VISMIJN COLIJNSPLAAT. Exportgarnalen 5799 kg, 227320. Schar 46 kg. Bot 177 kg. Schol 682 kg. Kabeljauw 86 kg. Wulk 3 kg. Paling 1 kg. Ongesorteerde vis 90 kg. VEILING BERGEN OP ZOOM. 23 december. Andijvie 3846. Sla 1223. Wit lof 60102. Breekpeen 47. Rode kool 614. Witte kool 10—19. Boerenkool 18—28 Sav. kool 1828. Spruiten 45181. Koolraap 10 12. Selderij 20—58. Prei 50—68. Uien 8—16. Jonathan 20—32. Goudrenet 25—34. Golden Delicious 4058. VEILING GOES. 23 december. Groenten: per kg: Prei Al 44 56, A2 48. Witlof Al 88—93, A2 67—86, BI 59—76, afw. 27. Spruiten Al 82—91, A2 64— 76, BI 56, B2 44—49. Selderij 21—23. Knolsel derij 2 2—15. Rode kool 1 15, 2 13, BI 10—11. Groene sav. kool 1 2325, 2 1718. Boeren kool 1 14—15, 2 9—14. Witte kool 1 10. Breek peen BI 410. Aardappelen grote 9. In de laatste vergadering: van 1963 heeft de gemeenteraad van Koudekerke zich maandagmiddag beziggehouden met de verschillende uitbreidingsplannen in de gemeente. De raad stelde de grondprijs in het deel „Zuid-Oost" van het uitbrei dingsplan „Kom-1958" vast op 24,23 per m2 en machtigde b. en w. om de gronden te verkopen in dit plan. De bouwgrondprijs voor elk perceel, be stemd voor een autobox werd bepaald op 550 en de prijs voor de achterliggen de tuingrond (430 m2 totaal) bedraagt 3 per m2. In dit plan „Zuid-Oost" met totaal 34.875 m2 nuttige grond, zullen „betere woningen" worden gebouwd, om dat daaraan bijzonder veel behoefte blijkt te bestaan. Gepland zijn tussen de Beatrixlaan en de Kerkhoflaan 38 bungalows, 11 dubbele woningen (totaal dus 22) en Nieuwe ideeën voor een gezellig interieur vindt U bij: NIEUWERKERK - Telefoon 01114-265 BRUINISSE - Telefoon 01113-470 SHELL- benzine- en doorsmeer- station. SKODADEALER GARAGE NIEUWERKERK Tel. 01114-482 EERSTE KERSTDAG Ned. Herv. Kerk: Brouwershaven 10 ds. Oort; Bruinisse 10 ds. v. d. Sar, 5 zangdienst; Burgh 9.30 ds. Don; Drei schor 9.30 ds. Kelling; Eikerzee (Scha- rendijke) 10 ds. Roodenburg; Haamstede 10 en 7 ds. Boer; Kerkwerve 9.30 ds. Zonneveld; Nieuwerker 10 ds. Westerhof Noordwelle 11 ds. v. Liere; Noordgouwe 11 ds. Kelling; Oosterland 10 en 6.30 ds. Groenewegen; Renesse 9.30 ds. v. Liere; Serooskerke 11 ds. Zonneveld; Sirjans land 10 leesdienst; Zierikzee: Nieuwe Kerk 10 ds. Lam; Herv. Ver.gebouw 10 ds. Assendorp. Ned. Herv. Kerk: Oud-Vosemeer 10 en 3 ds. Leenmans; Poortvliet 10 en 2.30 ds. v. Dijk; Scherpenisse 10 en 2.30 ds. Alblas; St.-Annaland 10 en 6 kand. Bak ker; Stavenisse 10 en 6 ds. Zwanenberg St.-Maartensdijk 9.30 en 2 ds. v. d. Haas; Tholen 10 en 3 kand. Cuperus; St.-Philipsland 9.30 ds. v. Donkersgoed, 2.30 ds. De Boer. Geref. Kerk: Oud-Vossemeer 10 en 3 ds. Snel; Poortvliet 10 leesd., 2.30 ds. v. Egmond; Tholen 10 en 5 ds. v. Egmond. Geref. Gem.: Poortvliet 10, 2 en 6 leesd. Scherpenisse 9.30, 2 en 6 leesd.; St.-An naland 9.30 en 2 leesd.; 26 dec: 10 ds. Karens; Tholen 10 en 2.30 leesd.; 26 dec. 10 ds. Suijker; St.-Philipsland 9.30, 2.30 en 6 leesdienst. Oud-Geref. Gem.: St.-Maartensdijk 9.30, 2 en 6 leesd.; St.-Philipsland 9.30, 2.30 en 6 ds. Gebraad; Stavenisse 9.30 en 2 ds. Slager. Chr. Geref. Kerk: Oud-Vossemeer 10 en 2.30 leesd.; Tholen 10 en 2.30 leesd. Rehoboth: St.-Maartensdijk 7 dienst. Ned. Protestantenbond: Tholen 10.30 mevr. Brouwer. Oud Geref. Kerk: St.-Maatensdijk 9.30, 2 en 6 leesd. Geref. Gem. in Ned.: St.-Annaland 9.45 en 2.15 leesd.; Oud-Vossemeer 10 en 2.30 leesd. Kerkerlijk Leven: Tholen 5 ds. Brons- geest. 2.30 ds. Wentsel; Bruinisse 10 en 4.30 Geref. Kerk: Brouwershaven 10 en ds. Den Heeten; Nieuwerkerk 10.30 en 3 ds. Becker; Oosterland 9 ds. Becker, 2.30 ds. Den Heten; Scharendijke 10 en 2.30 ds. Scholing; Zierikzee 10 en 2.30 ds. Visser; Zonnemaire 10 en 2.30 ds. Kapteijn. Geref. Gemeente: Bruinisse 10 en 5 leesd.; Haamstede 10 en 3 leesd; Nieu werkerk 10 en 3 ds. Karens; Zierikzee 10, 2 en 6 leesd. Oud Geref. Gem.: Bruinisse 10 en 5 leesd.; Oosterland 9.30 en 2 leesd. Chr. Geref. Kerk: Kerkwerve 10 en 6 ds. Westerink; Zierikzee 10 ds. v. d. Klis; Haamstede 10 leesd, 3 ds. Weste rink. Leger des Heils: Zierikzee 10 en 7.30 Samenkomst. TWEEDE KERSTDAG Ned. Herv. Kerk: Scherpenisse 10 kand Bakker; St.-Annaland 10 kand. Cuperus St.-Maartensdijk 9.30 ds. v. d. Haar; Tholen 10 ds. Alblas. Geref. Kerk: Poortvliet geen dienst; Tholen 10 kerstzangdienst. Geref. Gem.: St.-Annaland 10 ds. Ka rens; Tholen 10 ds. Suijker; St.-Philips land 9.30 leesd. Oud-Geeref. Gem.: St.-Philipsland 9.30 ds. Gebraad; Stavenisse 9.30 ds. Hage. Chr. Geref. Kerk: Oud-Vossemeer 10 leesd.; Tholen 10 leesdienst. Ned. Protestantenbond: Tholen geen dienst. Geref. Gem. in Ned.: St.-Annaland 9.45 leesd.; Oud-Vossemeer 4 ds. Malan. 17 enkele woningen. Voorts komt er een gebouw met een nog nader te be palen openbare bestemming. Het ge heel zal in een flinke groengordel worden gevat en een ruim plantsoen bevatten, waarin de oude begraaf plaats wordt opgenomen. Koudeker ke zoekt nu alweer naar uitbreiding in de richting van de duinen. Binnen kort zal voorts een nieuw plan in de raad komen, voor in het bijzonder premie- en woningwetwoningen. Dat wordt dan plan West-H bij de Citters- hillsingel. De grond in het Zuid-Oostplan is prak tisch geheel uitgegeven in principe of in optie. Zowel van de zijde van het Bouwfonds van Nederlandse Gemeenten a,ls van particulieren is veel belangstel ling voor de gronden in dit plan. Bur gemeester J. L. Dregmans wees er de raadsleden op, dat met 60 geïnteresseer den onderhandelingen worden gevoerd. „En geen losse, maar werkelijk ernstige onderhandelingen". De stedebouwkundi- ge is al gevraagd om voor de naaste toekomst adviezen uit te brengen over middenstandsbouw. „Er is een reuze trek, en niet alleen door de recreatie", aldus de raadsvoorzitter, „wij zullen ons in toenemnde mate moeten bezighouden met het verwerven van grond". Eén en ander voerde de heer Dregmans aan als antwoord op vragen van het raadslid P. Flipse (g.b.), die de uitgifteprijs nog al hoog achtte voor Koudekerke. Maar burgemeester Dregmans vond, dat Koudekerke een „veel stringentere poli tiek moet gaan voeren wat betreft op ties, en dergelijke. „We weten, dat we in een gebied zitten, waar enorme be dragen voor grondaankopen worden be taald. Er is een behoorlijke concurrentie van Vlissingen met Paauwenburg en we moeten niet achter komen bij Domburg en Souburg". Kerstzangdienst op 2e kerstdag Zoals reeds enkele jaren de gewoonte is, zal op tweede kerstdag des morgens om 10 uur in de gereformeerde kerk in Tholen een kerstzangdienst worden ge houden. Deze dienst wordt ook door di verse niet-gemeenteleden bezocht en verdient zeer zeker ook ruime belang stelling. Aan de rijksuniversiteit te Leiden slaag de voor het kandidaatsexamen genees kunde, de heer J. C. Dorrepaal te Ter neuzen. Aan de technische hogeschool te Delft slaagde voor het examen werktuigbouw kundig ingenieur de heer F Huisman te Terneuzen. Aan de rijksuniversiteit te Utrecht slaagde voor het examen dierenarts mevrouw L. A. van Vugt-Breas uit Sint-Annaland. Aan der ijksbelastingacademie te Rot terdam slaagde voor surnumerair de heer H. M. N. Schonis uit Middelburg. Voor het te Eindhoven gehouden examen staats praktijkdiploma boekhou den, deel I, slaagde de heer G. J. Le- poeter te Kapelle.. Voor het staatspraktijkdiploma bedrijfs administratie eerste gedeelte slaagde in Den Haag de heer J. P. de Kok te Goes. Voor het tweede deel van het staats- praktijkexamen voor bedrijfsadministra tie slaagde in Rotterdam de heer J Minnaard uit Heinkenszand. Onder voorzitterschap van de heer M. J. Zeijler vergaderde de ijsvereniging „Winterleven" te Oosterland in het café Even Buiten" van de heer A. Mol. De beruchte „vergadermoeheid" deed zich hier ook weer geducht gelden. De op komst, voor een vereniging die 173 leden telt, was uiterst miniem. De voorzitter heette de aanwezigen hartelijk welkom en betuigde zijn spijt over de geringe be langstelling. Er was nu, volgens spreker aan de wens wat vroeger in het seizoen de jaarvergadering te houden, voldaan, doch ook dit stimuleerde de belangstel ling niet. Spreker memoreerde de barre lange winter van 1962-'63, waarop de vereniging dikwijls in actie kwam met het organiseren van wedstrijden. Met dankbaarheid vermeldde de voorzitter dat ook toen de banen op de vijvers op het „Heerenhof" weer mochten worden bereden. Na de voorlezing van de notu len door de secretaris de heer Herm. Ba- rendse, deed de penningmeesteresse me vrouw A. Bakker-Bal haar financieel verslag, waaruit bleek dat er een batig saldo was van f 797.39. Bij de bestuursverkiezingen werden de aftredende leden, t.w. de voorzitter en de leden C. van Dijke en A. van Zweden bij acclamatie herkozen. Bij een verdere bespreking is besloten, in verband met de algemene prijsverhoging de minimum contributie van één gulden te brengen op f 1,50. Algemeen was men van oor deel dat dit nog zeer billijk is, gezien de andere plaatsen waar minimum contri buties van f 3,en meer geen zeld zaamheid zijn. Ter sprake kwam verder het berijden der banen door niet-leden. Onderzocht zal nog worden in hoeverre men in dezen kan gaan wat betreft de rechtsgeldigheid, omdat men geen eigen baan bezit. De in het bestuur en de ver eniging levende wens om nog eens een eigen ijsbaan te bezitten, zal voorlopig wel tot de vrome wensen blijven beho ren. Men hoopt bij een vorstperiode weer de beschikking te hebben over de banen op de vijvers van het „Heerenhof". Een desbetreffend verzoek zal dan weer wor den gedaan aan de eigenaar, baron Schimmelpenninck van der Oije. Met dankbaarheid wijst de voorzitter verder op de loyale wijze waarop vorig jaar door het agrarisch loonbedrijf van de heer Jan Dorst de banen werden onder houden, tegen een zeer billijke vergoe ding. Tot baancommissarissen werden benoemd de bestuursleden C. van Dijke en P. van der Hulle. Bij de rondvraag wees mevrouw Bakker-Bal op de vaak moeilijke toegang tot de ijsbaan vorig jaar en zij zag hierin voor een volgend seizoen gaarne verbetering. Voorname lijk de overgang over de watergang langs de Hofweg leverde veel bezwaren, vooral voor wat oudere mensen. De voorzitter deelde mede dat hij in het be zit is van een tweetal zware balken, die hij graag te leen geeft om een brug te leggen over genoemde watergang. Ten slotte wordt de wenselijkheid onder het oog gezien de contributie nog voor het a.s. nieuwjaar te doen ophalen. De voor zitter sloot deze geanimeerde vergade ring met een dankwoord. Door de gladheid van de weg, de mist en te hoge snelheid, slipte zondagmiddag omstreeks 16.45 uur een personenwagen bestuurd door de heer C. v. N. uit Brou wershaven. De chauffeur wilde de bocht naar de Noordstraat te Haamstede ne men, doch reed recht door, nam het A.N.W.B.-bord mee, reed door het sehrikhek en bleef in de tuin van me vrouw v. d. D. staan. De inzittenden kropen wonder boven wonder uit het wrak en bleken ongedeerd. De auto werd totaal vernield. In de Spanjaardstraat te Middelburg zijn maandagmorgen een driewielige truck en een bestelauto met elkaar in botsing gekomen. Het gevolg daarvan was, dat beide voertuigen enige ma teriële schade opliepen. Persoonlijke on gelukken deden zich niet voor. Deze aanrijding ontstond toen de bestel auto, bestuurd door C. de B. uit St.- Laurens, de aan de rechterzijde van de straat stilstaande truck passeerde. Op dat ogenblik ging de truckchauffeur, de heer J J. van S uit Middelburg, achter uit rijden, waardoor beide voertuigen met elkaar in botsing kwamen. De bodes van Zuid-Beveland kwanten zaterdamiddag in het „Bodecentruni" te Goes in vergadering bijeen onder voor zitterschap van de heer J. M. Blomaard te 's Gravenpolder. Het belangrijkste punt van deze bijeenkomst vormde een bespreking over de tarieven. Reeds ge ruime tijd bleven deze volgens de bodes beneden het minimum maar mede in ver band met de kostenstijgingen was men unaniem van mening, dat ook de bode tarieven zullen moeten worden aange past. Besloten werd dan ook ingaande 1 januari 1964 de tarieven op een aan gepast niveau te brengen. Eveneens kwam ter sprake het ongere geld vervoer. Vele bodes verrichten naast hun vaste lijndiensten ook ongere geld vervoer. In deze vervoerstak zul len de kosten in 1964 eveneens aanmer kelijk stijgen, waardoor noodgedwongen ook de vervoersprijzen omhoog gebracht zullen moeten worden. Een punt van be spreking was voorts het bodecentrum, dat in totaliteit reeds veel te klein is geworden wat moeilijkheden teweeg brengt en nog zal brengen. De bodes hebben nu, ten einde hierin een oplos sing te brengen, grote plannen. Men wil komen tot de stichting van een nieuw en veel groter bodecentrum. Een grote opslagruimte zal de aangeboden goede ren voor vervoer tijdelijk kunnen herber gen. Tevens zal aan dit gebouw een wo ning, kantoorruimte en een kantine ko men. Iedere bode zal op het omliggende teiTein een eigen stuk ter beschikking krijgen. Men heeft ter realisering van dit plan reeds een perceel grond op het oog, dat naar wordt verwacht binnen af zienbare tijd zal kunnen worden aange kocht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 25