Waterschap „Het Vrije van Sluis" verhoogt dijkgeschot tot ƒ74,- ha. Grote interesse voor woningen Koudekerke AGENDA ZEEUWSCH-VLAANDEREN KAARTING Fineer een rand aan elke kant met BEVER SNELFIX MARKTBERICHTEN KERKDIENSTEN EXAMENS HOOFDINGELANDEN: „MOET WATERSCHAP ZORGEN VOOR RECREATIEVERBINDINGEN? ROOMTAARTEN H. Schoo öekenhuisverpleging verhoogt tarieven BEGROTING MELISKERKE f 1,- ONVOORZIEN PER INWONER OP BEGROTING KREDIET VOOR AANLEG TENNISBAAN IN KRUININGEN KERSTSPEL IN KERSTDIENST VAN GOESE JEUGDKERK RAAYENS Nieuw gemaal In de knel Werken Kerstwijding voor zieken en beiaarden Kerstliederen op carillon JAN DE GROOTE Willem Teil" wint van Ivanhoe Raad Cadzand stelde begroting '64 vast V oorlichtingsdagen suikerbietenteelt Gemeentebegroting zelf geen „vette kluif" voor raad van Domburg Collecten Prijskaarting v.v. Axel Auto totaal vernield Burgemeester in raadsvergadering Maar: er is flinke concurrentie Ernstie Bevelandse bodes verhogen tarieven Sneeuwploeg voor Rilland-Bath Ontwikkelingsdag voor fruitteelt in Goes V rachtautochauf feur snel van reactie Truck en bestelauto kwamen in botsing dinsdag 24 december 1963 VV/ssc/ Zeeuws-Vlssnderen PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT De algemene vergadering van het waterschap „Het Vrije van Sluis" heeft maandagmorgen in hotel „De Eenhoorn" te Oostburg de be groting voor het jaar 1964 en de verhoging van het dijkgeschot van 70 tot 73 per hectare zonder hoofdelijke stemming goedge keurd. Wel was er enige bezorgd heid te beluisteren in de algemene beschouwingen van enkele hoofd ingelanden. Notaris J. Mijs wees daarbij op de zware lasten van het waterschap ten aanzien van het wegenonderhoud, dat 40 pet. van alle kosten opeist. Maar, zo vroeg hij in dit verband: moet het water schap eigenlijk wel zorgen voor goede wegen naar de recreatiege bieden langs de kust en gaat dat niet ver uit boven de belangen van de agrariërs? „Bovendien zijn wij er nog lang niet met de recreatie en wie zal dan voor de verdere ver betering en misschien wel verbre ding van die wegen moeten zor gen", aldus notaris Mijs. Begrijpelijk vond hij de voorgestelde verhoging van het dijkgeschot, maar hij wilde tooh wel weten, waar zo ongeveer het eind daarvan ligt. Hij vroeg zich af of de bedrijven dan nog wel renderend zullen blijven. Hoofdingeland C. de Nood noemde het onderhoud van de zeewerin gen eigenlijk voor 100 pet. een rijkszaak en voor het waterschap eigenlijk ondra gelijk. De heer I. A. de Hullu-Basting toonde zich eveneens verontrust over de steeds stijgende lasten en kosten, maar hij vroeg zich af of een verhoging van 4 per hectare wel voldoende is, in het belang van het waterschap en omdat een groot deel van de gestegen kosten is opgevangen door een belang rijk bedrag van de kapitaalsdienst over te hevelen naar de gewone dienst. Dijkgraaf J. B. Becu kon uiteraard ook niet zeggen waar het eind ligt van de Advertentie IjjjtjPTlEK De speciaalzaak voor uw bril. VANDAAG. Middelburg Hal stadhuis: Kersttentoon stelling Zeeuwse beeldende kunstenaars, 1417 uur. Goes Grand Theater: P.Z.C.-kindervoor- stellingen, 14 en 16 uur. Westdorpe Kunsthandel Troutzaerte: expo sitie Jan v. d. Ven. Zierikzee Havenplein: Volkskerstzang, 20 uur. Bergen op Zoom Roxy: Summer Holiday, 20 uur, a.l. Luxor: Eerst de vrouwtjes, 20 uur, 14 jaar. EERSTE KERSTDAG. Middelburg City: Der Zigeunerbaron, 14.30 en 20 uur, a. 1. Electro: Oproer op de Defiant, 15.30, 19 en 21.15 uur, 14 jaar Hal stadhuis: Kersttentoonstelling Zeeuwse beeldende kunstenaars, 14-17 u. Kunstmuseum: Prov. konijnen- en pluim veetentoonstelling, 1220 uur. Vlissingen Alhambra: Kid Galahad, 15, 19 en 21 uur, 14 jaar. Luxor: Om vier uur breekt de hel los, 15 en 20 uur, 14 j. Goes Grand: De slag om Napels, 15, 19 en 21 uur, 14 jaar Terneuzen Luxor: Invasie op Guam, 14 uur, 14 jaar. Luxor: Tumult op Tahiti, 16.30 en 20 uur. Concertgebouw: Invasie op Guam. 20 uur, 14 Jaar Hulst Bioscoopgebouw: West Side Story, 16.45 en 20 uur, 14 jaar. Axel Het Centrum: West Side Story, 14.30 en 19.30 uur, 14 jaar. Oostburg Ledeltheater: Geld speelt geen rol, 14, 16.30 en 20 uur, a.l. Sas van Gent Olympiatheater: Gods Geu zen, 15.30 en 20 uur, 14 jaar ÏJzendijke Hofzichttheater* Manina, 17 uur, 14 Jaar. Hofzichttheater: De dolle verhuizer, 20 uur, a.l. Zierikzee Concertzaal: De overval, 15 en 20 uur, 14 jaar. Bergen op Zoom Roxy: Summer Holiday, 14.30, 16.30, 18 45 en 21 uur, a.l. Luxor: Geen genade voor bandieten, 14 uur, 14 j. Luxor: Eerst de vrouwtjes, 16, 18.45 en 21 uur, 14 jaar. TWEEDE KERSTDAG. Middelburg City: Der Zigeunerbaron, 14.30 en 20 uur, a.l. Electro: Oproer op de Defiant, 15.30, 19 en 21.15 uur. 14 jaar. Hal stadhuis: Kersttentoonstelling Zeeuwse beeldende kunstenaars 14-17 u Kunstmuseum: Prov. konijnen- en pluim veetentoonstelling, 10—18 uur. Vlissingen Alhambra: Kid Galahad. 15, 19 en 21 uur, 14 jaar. Luxor: Twist around the clock, 15 uur, a.l. Luxor: Om vier uur breekt de hel los, 20 uur, 14 jaar. Goes Grand: Carthago in vlammen, 14 en 16 uur, 14 jaar. De slag om Napels, 19 en 21 uur, 14 jaar R-k. kerk: Concert r.-k. knapenkoor, 15.30 uur. Terneuzen Luxor: Tumult op Tahiti, 14 en 20 uur. a.l. Luxor: Lnvasie op Guam, 16.30 uur, 14 jaar. Concertgebouw: Haags Jeugdtoneel i.s.m Terneuzense Jeugd raad' Dik Trom en zijn dorpsgenoten, 14.30 uur. Concertgebouw: Invasie op Guam. 20 uur, 14 jaar Hulst Bioscoopgebouw: West Side Story, 14 en 20 uur, 14 Jaar. Axel Het Centrum' West Side Story, 14.30 en 19.30 uur, 14 jaar. Oostburg Ledeltheater: De zigeunerprin ses 14 uur, a.l. Ledeltheater: Geld speelt geen rol, 16.30 en 20 uur, a.l. Sas van Gent Olympiatheater: Flower drum song, 15.30 en 20 uur, a.l. ÏJzendijke Hofzichttheater: De dolle ver huizer, 17 uur, a.l. Hofzichttheater: Ma nina, 20 uur, 14 Jaar. Breskens Casinobioscoop: De indringer, 16 en 20 uur, 14 jaar. Haamstede Bioscoop Bom: Revolvervech ters, 20 uur, 14 jaar St.-Maartensdiik De Gouden Leeuw. Hu mor uit de oude doos, 19.30 uur. Bergen op Zoom Roxy: Summer Holiday, 14.30. 16.30, 18.45 en 21 uur, a.l. Luxor: Eerst de vrouwtjes, 14.30, 16.30, 19 en 21 uur, 14 jaar. kostenstijgingen en dus van het dijkge schot. Dit hangt namelijk van teveel fac toren af. Momenteel is er geen enkel teken, dat die stijgende lijn zal worden onderbroken, zo zei de heer Becu. Hij was het overigens volledig met de heer Mijs eens, dat in feite alles wat door de recreatie wordt veroorzaakt, daar ook door betaald zal moeten worden. Maar voorlopig is het waterschap de onder houdsplichtige, Gaat die recreatie nog verder door, dan zullen ook volgens hem, de daarvoor benodigde financiën uit een andere pot moeten komen. Overigens kon hij de algemene vergadering verze keren, dat verschillende overheidsinstan ties volledig begrip tonen voor deze aangelegenheid. In zijn openingswoord had de dijkgraaf zijn tevredenheid getoond over de al gemene toestand van de werkzaamhe den. De bouw van het nieuwe gemaal te Cadzand-Bad is evenwel door allerlei oorzaken vertraagd. Het gebouw is nu onderdak, de pomp is aangevoerd en de motor is ook gereed. De heer Becu sprak de hoop uit, dat bij de verdere afbouw niet teveel stagnaties meer zullen optreden. Voorts deelde hij mede, dat de voorgenomen verhoging van het dijkvak Breskens naar Nummer Een thans bestekklaar wordt gemaakt en zo mogelijk in 1964 zal worden aan besteed. Over de waterkeringen in de handels haven van Breskens heeft het eerste overleg op bestuurlijk niveau inmiddels plaatsgehad. Voor wat betreft de wer ken aan de kust bij Groede en aan het gemaal bij Nieuwe Sluis, worden alle problemen nu bestudeerd, totdat zij vol ledig zijn onderkend, waarna de plannen verder zullen worden uitgewerkt. De heer Becu zei het te betreuren, dat er nog steeds geen bijdragenwet is ter fi nanciering van de Deltawerken, nog geen oplossing is voor het probleem van de calamiteuze polders en nog steeds geen toegezegde wet ter financiering van de niet-planwegen. De eigenaren van onroerende goede ren zijn volgens de dijkgraaf in 1963 nog meer dan vroeger in de knel komen te zitten door de gevolgen van de vrije prijsontwikkeling bij de verkoop. Daarvan profiteert volgens hem alleen een zeer kleine groep van eigenaren, die hun gronden verkopen. Maar zij die niet tot verkoop over gaan, worden steeds zwaarder be last door hogere belastingen, waar tegenover geen enkel rendement staat. In het licht van dit alles is het vol komen onbegrijpelijk, dat men toch nog serieuze plannen schijnt te heb ben deze eigendommen nog zwaar dere lasten op te leggen via ge meentelijke belasting, zo vervolgde dijkgraaf Becu. Het deed hem genoegen dat diverse kamerleden deze zaak al onder de aan dacht van de regering hebben gebracht en dat ook de waterschappen en land bouworganisaties in deze actief blijken te zijn. Spreker zei van mening te zijn, dat de landbouweigenaren momenteel een geleide pachtwetgeving aan de lijve ondervinden, met beheerste pachtprijzen en een minder renderend landbouwbe drijf. Voorts doet zich in de hele wester se wereld een geldontwaarding voor. Na de geforceerde invoering van de 5- daagse werkweek, worden de bedrijven thans weer meegezogen in een salaris- en loonexplosie. Het uitblijven van aller lei beslissingen, de grote algemene land bouwproblemen, de hoge Nederlandse belastingen, het wegzuigen van arbeids krachten en de hoge verkoopprijzen van onze gronden ver boven het niveau van de normale rentabiliteit, doen ons wel eens de moed verliezen, aldus de dijk graaf van Het Vrije van Sluis. Hij sprak evenwel de verwachting uit, dat de goede landerijen straks in een open E.E.G.- verband beboerd zullen kunnen blijven door een vakbekwame boerenstand. De ze stand zal in de toekomst zijn bedrijf moeten uitoefenen tussen een sterk ge- industrialiseerde kanaalzone in het oos ten en een zich ontwikkelende recreatie kuststrook in het westen. Dit alles blijft volgens hem, waard om het gebied delta- veilig te maken en te blijven zorgen voor goede wegverbindingen en waterbe heersing. Een prognose maken voor de toekomst achtte dijkgraaf Becu niet meer dan een slag in de lucht. Elk plan zal uiterst nauwkeurig onderzocht moeten worden en stuk voor stuk aan de algemene ver gadering ter goedkeuring moeten wor den voorgelegd. Voor 1964 staan onder meer op het programma het aanbesteden en zo mo gelijk beginnen aan de verbetering van het dijkvak BreskensNummer Eén; als de subsidie wordt toegewezen aan de aanleg van de hoofden te Cadzand, en verder voorbereiden met rijks en provin ciale waterstaat van de deltawerken, o.a. aan de Paulinapolder en aan de vooroever en hoofden te Groede. Voorts zal in 1964 aan de orde komen het be vorderen, voorbereiden en eventueel aan besteden van de sluisbouw bij Nummer zeven, terwijl de plannen ten aanzien van het gemaal aan de Nieuwe Sluis verder zullen worden uitgewerkt. In de middag uren brachten gezworenen en hoofdin gelanden een bezoek aan het in aan bouw zijnde gemaal te Cadzand. Van rijkswaterstaatzijde werd de vergadering bijgewoond door ir. J. S. Hoekstra, hoofd van het arrondissement Terneuzen. (Advertentie) NA EEN FEESTELIJK DINER NEEMT MEN IJS VAN OKAY Bij al onze afnemers verkrijgbaar. Tijdens de feestdagen is onze zaak geopend. Herenstraat 4, MIDDELBURG TERNEUZEN Tijdens de maandagavond in hotel „Rot terdam" te Terneuzen gehouden alge mene ledenvergadering van de Vereni ging Ziekenhuisverpieging Zeeuwsch- Vlaanderen zijn de tarieven van deze vereniging voor de tweede maal van dit jaar verhoogd. Volgens voorzitter M. Maas was deze voorgestelde verhoging het gevolg van de te verwachten kostenverhogingen van ziekenhuizen en specialisten. In to taal zal dit voor de vereniging neerko men op een verhoogde uitkering van ruim 40.000 per jaar. De vergadering ging akkoord met de volgende contribu tieverhogingen. De verhogingen bedra gen: groep A: 7,50 wordt 8,50, kin deren 5 wordt 6; groep B: 8,10 wordt 9,50, kinderen: 5,75 wordt 6,50: groep C: 11,50 wordt 13,—, kinderen: 7,50 wordt 8,groep E: 7,wordt 8,kinderen: 5,— wordt 6,Deze verhoging gaat in per 1 januari 1964. OOSTBURG Evenals vorige jaren werd zondag de laatste adventszondag in het St.- Antoniusziekenhuis te Oostburg een kerstwijdingsdienst gehouden die dank zij een bijdrage van de gezamenlijke Ne- lands hervormde kerken in West- Zeeuwsch-Vlaanderen en giften van in woners van diverse gezindten uit de ge meenten Oostburg en Zuidzande, ge paard kon gaan met traktaties aan de in het ziekenhuis verblijvende bejaarden en patiënten. Laatstgenoemden kregen een mooie schaal met fruit, terwijl de bejaarden bovendien nog versnaperingen kregen. De kerstliturgie werd verzorgd door de rector van het ziekenhuis, de heer R. I. Verdurmen en de ziekenhuis predikant ds. C. van Evert uit ÏJzen dijke, omlijst met kerstliederen op gram mofoonplaten, die door het gehele zie kenhuis via de geluidsinstallatie gevolgd kon worden. Verder werd er gezongen door het Ned. herv. kerkkoor uit Oost burg, versterkt met leden van een koor uit Breskens. Deze wijdingsdienst werd zowel door het personeel als de bewo ners zeer op prjjs gesteld. SLUIS Voor de laatste weken van het jaar heeft men het carillonspel van het Belfort te Sluis aangepast aan de komende feest dagen. De liederen, die thans ieder kwartier gespeeld worden zijn vervan gen door kerstliederen. Uitvoering De uitvoering, die de gymnastiekvereni ging „W.I.K." te Sluis deze maand zou geven moest door omstandigheden wor den uitgesteld. De uitvoering was vast gesteld op 11 januari 1964 in het paro chiehuis. op zaterdag 28 december a.s. in cafetaria CADZAND. AANVANG 7 UUR. ft tt De handboogschuttersvereniging „Wil lem Teil" te Sluis speelde in de raad huiskelder te Sluis een wedstrijd tegen „Ivanhoe" uit Brugge. De Sluise schut ters leverden de fraaie prestatie door met ruim verschil te winnen. Dertien leden schoten elk meer dan 200 wed- strijdpunten. De beste schutter was de heer G. de Badts. Na afloop overhandig de dr. De Scheffer erelid van Ivanhoe het wisseltableau aan hoofdman Fl. Dusarduyn. Het tableau toont de Laken hal uit Brugge en de beeltenis van Jan tje van Sluis. CADZAND De raad van Cadzand heeft in de maan dagavond gehouden vergadering de be groting voor 1964 vastgesteld. De gewo ne dienst sluit met aan inkomsten en uitgaven een post van 422.350,53 en een post onvoorzien van 10.292,37. De kapitaaldienst heeft aan inkomsten 389.031,58 en aan uitgaven 534.312,32. Op de begroting staan onder meer een bedrag van 800 voor een wachthuisje, een subsidie van 1400 voor de V.V.V. en een subsidie van 1540 voor de mu ziekschool. Burgemeester J. A. Leenhouts wees op de gezonde financiële positie van de ge meente. „Wij voeren wel een voorzich tig beleid", aldus de burgemeester. De heer J. Kools (v.v.d.) wees op de noodzaak van chemische onkruidbestrij- ding. De post daarvoor op de begroting achtte hij onvoldoende. Mevrouw J. Adriaansen-de Neef (p.v.d.a.) vroeg aandacht voor de openbare verlichting in het bijzonder voor die in de Zwarte- polder en voor de beloning van de brand weer. Bij de ingekomen stukken bevond zich een bericht van de staatssecretaris van economische zaken, dat de riole ringswerken in de Vlamingpolder in principe voor subsidiëring in aanmer king komen. Men mag echter niet vóór 1 april 1964 met het werk beginnen. SCHOOND1JKE Voor de bietentelers zijn er woensdag 15 en donderdag 16 januari 1964 in de land- bouwpraktijkschool te Schoondijke voor lichtingsdagen over de suikerbietenteelt. Deskundigen van het instituut voor ra tionele suikerproduktie en van het insti tuut voor landbouwtechniek en rationa lisatie, alsmede van de rijkslandbouw- vooriichtingsdienst zullen de voorlich ting verzorgen. In de demonstratiehal zal op een opper vlak van omstreeks 1800 m2 materiaal worden tentoongesteld betreffende de grondbewerking, bietenzaad, over het zaaien, van de chemische en de mecha nische onkruidbestrijding en bietendun- machines. Voorts zijn er onder meer stands van de landbouwpraktijkschool en van de plantenziektekundige dienst. HOOFDPLAAT Bijzondere dienst in hervormde kerk Tweede kerstdag om 10 uur 's morgens zal er in de Nederlands hervormde kerk te Hoofdplaat een bijzondere dienst worden gehouden. Aan deze kerkdienst zal het Vrij Evangelisch Zangkoor uit Nieuwvliet medewerking verlenen. Zonder al te veel commentaren is de ge meenteraad van Domburg maandag avond akkoord gegaan met de begroting 1964. Veel meer stof tot gesprek lever den twee andere agendapunten op. De kwestie „verhoging straatbelasting" werd voor de raad een „vette kluif". Voorgesteld was met ingang van 1 ja nuari de belastingpercentages voor de gebouwde en voor de ongebouwde eigen dommen respectievelijk te verhogen tot 10 en 5 procent. Zou voor de financiële positie van de gemeente alleen reeds de verhoging van de omslag van het water schap wegschap Walcheren voldoende motief zijn, onmiddellijk aanleiding tot de voorstel was volgens b. en w. dat het zonder deze verhoogde inkomst niet mo gelijk zou zijn tot realisering van het uitbreidingsplan Poldertje-west te ko men. Het waren met name de heren P. Hoefkens (g.b.) en J. de Visser, die te gen het gekoppelde preadvies bezwaren aantekenden. Waarnemend-burgemees ter J. F. Seijdel en wethouder A. Pas- senier (p.v.d.a.) gaven ruiterlijk toe, dat het allemaal inderdaad een beetje onge lukkig was voorgesteld. Maar beide raadsleden bleven ook bij de stemming een andere standpunt inne men. Het voorstel werd met hun stem men tegen aangenomen. Het agendapunt „realisering van het uitbreidingsplan Poldertje-west", dat vervolgens aanlei ding tot lange debatten vormde, stuitte eveneens op weerstand van de heren De Visser en Hoefkens. Zij konden het niet eens zijn met de voorgestelde aanzui vering van het exploitatietekort met de verhoging van de straatbelasting. Zij kregen daarbij later steun van de heer J. Warners (c.h.). Uiteindelijk werd het voorstel met hun stemmen tegen toch nog aangenomen. In zijn vergadering van maandagmid dag heeft de gemeenteraad van Melis- kerke de gemeentebegroting voor 1964 vastgesteld. Deze begroting heeft op de gewone dienst een tekort van 5058,42, met een post voor onvoorziene uitgaven van 760 1 per inwoner). Burgemeester G. A. Adelaar zag de fi nanciële toekomst voor de gemeente somber in. Hij verklaarde: „De gemeen te zit behoorlijk aan de grond. Afschrij vingen op vroegere investeringen kun nen we niet uit de opbrengst van de ge wone dienst halen. En we hebben in de gewone dienst nu ook niet meer de no dige middelen voor nieuwe investerin gen. We zijn gedwongen met de armen over elkaar te gaan zitten. En dat is fataal voor de gemeente. We hebben garanties gevraagd, maar daar nog geen antwoord op gekregen. Bovendien worden we vastgezet door de nieuwe fi nanciële verhoudingen rijk-gemeente. We zijn daar beslist niet mee tevreden." De raad toonde zich óók niet al te opti mistisch over de situatie, waarin de ge meente zich bevindt en vroeg af of het geen zin zou hebben dat de burgemees ter, eventueel mondeling, bij Ged. Staten zou aandringen op toestemmingen voor kapitaalsuitgaven. De in de hervormde gemeente te Kapel- Ie gehouden collecte voor de kerk over zee heeft 116,58 opgebracht. Voor de varende gemeente werd 126,39 en voor het eigen kerkewerk 67,18 inge zameld. De uitslag van de zaterdagavond gehou den prijskaarting voor de leden van de voetbalvereniging Axel" luidt: 1. V. Schelleman; 2. J. van Eek; 3. M. Kaij ser; 4. J. Strijdonck; 5. M. Verstraten; 6. F. Deij; 7. R. Marcus; 8. P. Peters; 9. J. Lensen; 10 .W. Strijdonck; 11. J. Schelleman; 12 A. Lippens; 13. S. Diele- man; 14. A. Cortvriendt. AXEL Kaart- en kienavond Donderdag organiseerde de Algemene Bedrijfsgroepen Centrale afdeling Axel, een kaart- en wienavond voor haar le den. De prijzen bestonden uit kippen, taarten en kerstkransen. De uitslag van de kaarting: 1 M. Oppeneer 0 punten; 2 L. Jansen 0 punten; 3 R. de Ridder 3 punten; 4 N. Scheele, 5 punten; 5 G. van Espen 5 punten; 6 C. Kayser 7 punten; 7 J. Roo- se 9 punten; 8 J. de Nijs 9 punten; 9 L. Ortelee, 9 punten; 10 J. den Engelsman 10 punten; 11 C. Dieleman 12 punten; 13 M. den Engelsman 17 punten; 14 K. Kayser 17 punten; 15 J. Dronkers 17 punten; 16 G. den Engelsman 18 punten; 17 A. Dieleman 20 punten; 18 J. Hame link 22 punten; 19 M. Hamelink 24 punten; 20 Jac. Hamelink 26 punten. De uitslag van de kienavond: 1 mevrouw Ortelee; 2 mevrouw Kieviet; 3 mevrouw Hamelink; 4 mevrouw Braem; 5 mejuffrouw Ineke Bolleman; 6 mejuffrouw Francien Kayser; 7 mejuf- frou Dineke Hamelink; 8 mevrouw Kay ser. Advertentie In de maandagavond gehouden vergade ring heeft de raad van Kruiningen be sloten tot de aanleg van een tennisbaan. Dit tennisveld zal met inbegrip van de grondkosten van 10.000 ongeveer 42.000 kosten. Alleen de heer A. Lo- kerse (s.g.p.) wenste om principiële re denen geacht worden te hebben tegen gestemd. Aan de plaatselijke afdeling van het Groene Kruis werd een verhoging van de subsidie toegekend van 1000. De sub sidie bedraagt voor 1963 nu 3000. De raad besloot van een extra bouwvolume van 8 woningwetwoningen de helft te bouwen te Kruiningen en de helft te Hansweert-West. De aannemersfirma J. de Jonge te Biezelinge, respectievelijk gebr. Mollet te Hansweert zullen deze woningen bouwen voor een prijs, die be neden de zogenaamde curveprijs ligt. De gemeenschappelijke regeling voor de dienst gemeentewerken in Oost-Zuid- Beveland werd gewijzigd overeenkom stig het voorstel van b. en w. De heer E. A. E. M. Suij (k.v.p.) toonde zich al lerminst enthousiast met deze wijziging, die voor de dienst een grote uitbreiding van werkzaamheden zal geven. Voor de kapitaalswerken zullen twee extra op zichters nodig zijn. Niettemin was hij van mening, dat het beter is deze kapi taalswerken officieel in de regeling op te nemen dan ze illegaal door de dienst te laten verrichten. Zonder hoofdelijke stemming werd de wijziging aanvaard met aantekening dat de heer P. H. A. Polderman (v.v.d.) wenste geacht te worden te hebben te gengestemd. Voor de verbetering van de noodslachtplaats werd een krediet ver- lèend van 17.000. Voor de aanleg van een ijsbaantje in Hansweert verleende de raad een krediet van 5000. Dit baantje zal worden aangelegd achter de open bare lagere school door de firma Duijn- houwer te Goes. De raad ging akkoord met de aankoop van verscheidene perceeltjes grond, deel uitmakende van de Nieuwstraat te Hansweert, met de verkoop van enkele overgebleven perceeltjes grond in het uitbreidingsplan Hansweert-Oost en de verkoop van een gedeelte van de tuin bij de Nederlands hervormde kerk te Kruiningen aan de instelling voor maat schappelijke zorg voor de uitbreiding van het bejaardentehuis. Door de gladheid van de weg, de mist en te hoge snelheid, slipte zondagmiddag omstreeks 16.45 uur een personenwagen bestuurd door de heer C. v. N. uit Brou wershaven. De chauffeur wilde de bocht naar de Noordstraat te Haamstede ne men, doch reed recht door, nam het A.N.W.B.-bord mee, reed door het schrikhek en bleef in de tuin van me vrouw v. d. D. staan. De inzittenden kropen wonder boven wonder uit het wrak en bleken ongedeerd. De auto werd totaal vernield. Kerstnachtdienst te Aagtekerke In de Ned. herv. kerk te Aagtekerke wordt heden dinsdagavond 11 uur een kerkstnachtdienst gehouden onder lei ding van de plaatselijke predikant ds. Duisterhof. VLASMARKT ROTTERDAM. 23 december. Waterrootvlas: lage soorten van f 2,25 tot f 2,45, middensoorten van f 2,50 tot f 2,70, best vlas van f 2,75 tot f 3,00. Dauwrootvlas: van f 1,90 tot f 2,40. Breek- vlas: van f 1,tot f 1,80, afhankelijk van kwaliteit en bewerking. Gezwingelde lokken: van f 0,80 tot f 1,17. De produktie van waterrootvlas was in de afgelopen week kleiner dan vorige week en bestond voor het merendeel uit lagere mid densoorten terwijl er van 4e goede midden soorten en best vlas een beperkter aanbod was. Voor alle kwaliteiten was wederom een goede vraag. De gehele produktie werd niet geruimd, omdat enkele vlassers geen verkopers waren. De prijzen konden zich niet op het niveau van de vorige week goed handhaven. De produktie van dauwrootvlas was wat ruimer, voor alle aangeboden soor ten was een goede belangstelling, de prijzen waren iets hoger. In breekvlas is het aanbod matig, het bestond hoofdzakelijk uit dauw- rootsoorten, waarvoor een geringe vraag is. De aanvoer van gezwingelde lokken is nor maal, er blijft voldoende vraag om de gehele produktie wekelijks op te nemen, de prijzen zijn onveranderd. VEEMARKT ROTTERDAM. Totale aanvoer 937 dieren. Vette koeien en ossen 741. Varkens 196. Vette koeien, in ets per kg le kw. 340- 385, 2e kw. 300-340, 3e kw. 270-290. Varkens (lev. gewicht) 256, 253, 250. Vette koeien aanvoer matig, handel willig, goed prijshoudend. Varkens (lev. gew.) aan voer klein, handel tamelijk, prijzen als vo rige week, prima vleesvarkens boven no tering, slachtzeugen f 2,f 2.10 per kg. VEILING ZUID-HOLL. EILANDEN. 20 december. Aardappelen 1215. Andijvie 1 58—70. Rode kool 6—12. Gele kool 10—15. Groene kool 26—29. Sla 1 18—31, 2 12—13. Spruiten 1 A 7795, 2 A 5972, 1 B 9193, 2 B 3441, 1 D 83—90. Prei 1 66—68 Sel derij 1125. Peterselie 1525. Grote Peen 513. Uien 1017. Boerenkool 2231. Witlof 1 A 80—107, 2 A 70—89. 1 B 76—84, 2 B 62—80. Aanvoer 24.000 kg. Black Alicante 230270 Goudrenet 1 AA 45—54, 1 A 41—51, 1 B 38— 45, 1 C 3438. Cox's Orange Pippin 1 AA 77—104, 1 A 75—96, 1 B 48—78, 1 C 30—34. AARDAPPELBEURS ROTTERDAM. 23 december. Klei-aardappelen, 35 mm. op waarts. Eigenheimers f 1316. Bintjes f 11 f 12,75. Bevelanders f14f 16.50. Meerlan- ders f 12f 14. IJselster f 8.50f 10 Klei-aardappelen, 38 mm opw. Eigenheimers 13,50—f 16.75. Bintjes 11,50—13. Furore f 12,50—f 13. Klei-aardappelen voor de export geen handel. Zand aard appel en 35 mm opw.: IJselster, Bintje en Libertas geen handel. Zand-aardappelen voor de export geen han- dët. Stemming: binnenland: kalm. Export: geen handel. Voer-aardappelen f 2,50f f 4,75. Prijzen berekend per 100 kg en op de han- delsvoorwaarden vastgesteld voor de verkoop van consumptieaardappelen op wagon, schip of auto. GRAANBEURS ROTTERDAM. 23 december. Tarwe, volgens monster, basis 17 procent vocht, alleen voor de beste kwa liteiten tot f 35.50, levering deze maand franco Rotterdam per schip. Zomergerst, volgens monster f 23.50f 26.50. Haver, volgens monster, f 21.50f 24.00. Groene erwten, volgens monster, f 40f 50. Schokkers, volgens monster, f 40—f 62.50, franco Rotterdam. VISMIJN COLIJNSPLAAT. Exportgarnalen 5799 kg, 227320. Schar 46 kg. Bot 177 kg. Schol 682 kg. Kabeljauw 86 kg. Wulk 3 kg. Paling 1 kg. Ongesorteerde vis 90 kg. VEILING BERGEN OP ZOOM. 23 december. Andijvie 3846. Sla 1223. Wit lof 60102. Breekpeen 47. Rode kool 614. Witte kool 10—19. Boerenkool 18—28. Sav. kool 1828. Spruiten 45181. Koolraap 10 12. Selderij 2058. Prei 5068. Uien 816. Jonathan 20—32. Goudrenet 25—34. Golden Delicious 4058. VEILING GOES. 23 december. Groenten: per kg: Prei Al 44 56, A2 48. Witlof Al 88—93, A2 67—86, BI 5976, afw. 27. Spruiten Al 8291, A2 64— 76, BI 56. B2 44—49. Selderij 21—23. Knolsel derij 2 215. Rode kool 1 15, 2 13, BI 1011. Groene sav. kool 1 2325, 2 1718. Boeren kool 1 14—15, 2 9—14. Witte kool 1 10. Breek peen BI 410. Aardappelen grote 9. In de laatste vergadering; van 1963 heeft de gemeenteraad van Koudekerke zich maandagmiddag beziggehouden met de verschillende uitbreidingsplannen in de gemeente. De raad stelde de grondprijs in het deel „Zuid-Oost" van het uitbrei dingsplan „Kom-1958" vast op ƒ24,25 per m2 en machtigde b. en w. om de gronden te verkopen in dit plan. De bouwgrondprijs voor elk perceel, be stemd voor een autobox werd bepaald op 550 en de prijs voor de achterliggen de tuingrond (430 m2 totaal) bedraagt 3 per m2. In dit plan „Zuid-Oost" met totaal 34.875 m2 nuttige grond, zullen „betere woningen" worden gebouwd, om dat daaraan bijzonder veel behoefte blijkt te bestaan. Gepland zijn tussen de Beatrixlaan en de Kerkhoflaan 38 bungalows, 11 dubbele woningen (totaal dus 22) en EERSTE KERSTDAG Ned. Herv. Kerk. Aardenburg 10.30 ds. Vis, 24 dec. 2.30 eerw. heer De Vries; Axel 10 en 2.30 ds. Pennings, 24 dec. 19.30 Kerstzangdienst; Biervliet 10 ds. Evenhuis; Breskens 10 ds. Spaans; Cad zand 10 ds. Luuring, 24 dec. 20 ds. v. d. Molen en ds. Luuring; Driewegen 7 ds. Scholten; Groede 10 ds. Doornink, 24 dec. 21.30 ds. Doornink; Hoek 10 en 2.30 ds. Van Meeuwen; Hoofdplaat 10 eerw. heer Begeer, 24 dec. 21 eerw. heer Be geer; Hontenisse 9.30 ds. Gramsbergen; Hulst 10 ds. Timmers; Nieuwvliet 10 ds. Brezet; Oostburg 10 ds. Van Dalen, 24 dec. 23 ds. Van Dalen; Philippine 11 ds. Stern; Retranchement 10 eerw. heer De Vries, 24 dec. 19 eerw. heer De Vries; Sas van Gent 24 dec. 22.30 ds. Stern; Schoondijke 10 ds. Brinkman, 26 dec. 10 ds. Brinkman; Sluis 9.30 ds. Balk; Sluis kil 9.30 en 11 ds. Cupédo, 24 dec. 20 ds. Cupédo; St.-Anna ter Muiden 11 ds. Balk; St.-Kruis 9 ds. Vis; Terneuzen Noordstraat 10 ds v. d. Vlugt, 7 ds. Poelman; De Schakel 9.30 ds. Scholten; Scheldeoord 6 ds. v. d. Vlugt, 24 dec. 23 ds. v. d. Vlugt; Waterlandkerkje 10 ds. Bergsma; ÏJzendijke 10 ds. Van Evert, 24 dec. 23 ds. Van Evert; Zaamslag 10 ds. Becht, 2.30 ds. Gramsbergen; Zuid zande 10 mej. da. De Neeling. Geref. Kerk. Aardenburg 10 ds. De Vries; Axel 10 en 3 ds. Hoornstra; Bres kens 10 en 3 ds. Coumou; Hoek 10 en 2.30 ds. Verbeek; Oostburg 10 en 3 ds. Hoogerwerf; Terneuzen 10 en 3 ds. Van Hattem; Schoondijke 10 en 3 ds. Hoo gerwerf; Zaamslag 10 en 3 ds. Den Boer; Zoutespui 9 ds. Hoornstra, 5 ds. Den Boer. Geref. Gemeente. Axel 10 en 2.30 leesd.; Oostburg 10 en 3 leesd.; Pro Rege 9.30 en 2.15 leesd.; Terneuzen 9.30, 2 en 6 leesdienst. Oud Geref. Gemeente. Oostburg 9.30 en 2.30 leesd.; Terneuzen 9.30, 2 en 6 ds. De Reuver, 26 dec. 9.30 ds. De Reuver. Vrije Evang. Gemeente. Breskens 10 ds. Praas; Cadzand 9 ds. v. d. Molen; Nieuwvliet 10.30 ds. v. d. Molen; Re tranchement 2.30 ds. Praas. Evang. Luth. Kerk. Groede 9.30 ds. v. Woerden. Verg. der Gelovigen. 'Breskens 10 en 5.30 dienst. Geref. Kerk (Vrijgem.). Axel 10 ds. Kuiper, 2.30 ds. Van Dooren; Terneuzen 10 en 3 ds. Smit; Zaamslag 9.30 en 2.30 ds. Krijtenburg; Zoutespui 10 en 2.30 ds. v. d. Jagt; Oostburg 10 en 2.30 leesd. Chr. Geref. Kerk. Zaamslag 9.30 en 2.30 leesd. Ned. Prot. Bond en Doopsgezinde Kring. Terneuzen 26 dec. 10 ds. Vis en eerw. heer Lecompte. ARTSENDIENSTEN. Terneuzen: le kerstdag: dokter J. J. J. van de Griek, Scheldekade 27, tel. 2020; 2e kerst dag: dokter Th. A. Bos, Markt 25, tel. 2303. Axel: le kerstdag: dokter C. A. Schiltman, Nieuwstraat 36, tel. 777; 2e kerstdag: dokter A Kats, Oranjestraat 19. tel. 555 Oostburg en Aardenburg: le kerstdag: dokter J C. Hage te Aardenburg, tel. 01177—366: 2e kerst dag: dokter G U. M. de Brutjckere te Oost burg, tel 01170—2323 Biervliet Hoofdplaat en ÏJzendijke: le kerstdag: dokter Chr Kalk man te Biervliet tel 01152—345; 2e kerstdag: dokter J H M Lockefeer te ÏJzendijke, tel. 01176366. Biervliet, Cadzand, Groede en Sluis: le kerstdag: dokter H Bom te Cad zand, tel 01179—366: 2e kerstdag: dokter G. V. M de Meyer te Sluis, tel. 01178—366. Bres kens, Groede en Schoondijke: le kerstdag: dokter A. C. Ossewaarde te Breskens, tel. 01172566. 2e kerstdag.' dokter D. Folmer te Schoondijke, tel. 01173—366. Apotheek Ter neuzen: le kerstdag: Hamann, Noordstraat 69, tel. 2060: 2e kerstdag: A. J. Klaassen, Noordstraat 54. tel. 2090. DIERENARTSEN. Oostburg en Sluis: dokter W. H. Kapsenberg te Sluis, tel. 01178225 Axel, Sas van Gent en Zaamslag: doRter J. F. de Haas te Zaam slag, tel. 01153—366. 17 enkele woningen. Voorts komt er een gebouw met een nog nader te be palen openbare bestemming. Het ge heel zal in een flinke groengordel worden gevat en een ruim plantsoen bevatten, waarin de oude begraaf plaats wordt opgenomen. Koudeker ke zoekt nu alweer naar uitbreiding in de richting van de duinen. Binnen kort zal voorts een nieuw plan in de raad komen, voor in het bijzonder premie- en woningwetwoningen. Dat wordt dan plan West-n bij de Citters- hillsingel. De grond in het Zuid-Oostplan is prak tisch geheel uitgegeven in principe of in optie. Zowel van de zijde van het Bouwfonds van Nederlandse Gemeenten als van particulieren is veel belangstel ling voor de gronden in dit plan. Bur gemeester J. L. Dregmans wees er de raadsleden op, dat met 60 geïnteresseer den onderhandelingen worden gevoerd. „En geen losse, maar werkelijk ernstige onderhandelingen". De stedebouwkundi- ge is al gevraagd om voor de naaste toekomst adviezen uit te brengen over middenstandsbouw. „Er is een reuze trek, en niet alleen door de recreatie", aldus de raadsvoorzitter, „wij zullen ons in toenemnde mate moeten bezighouden met het verwerven van grond". Eén en ander voerde de heer Dregmans aan als antwoord op vragen van het raadslid P. Flipse (g.b.), die de uitgifteprijs nog al hoog achtte voor Koudekerke. Maar burgemeester Dregmans vond, dat Koudekerke een „veel stringentere poli tiek moet gaan voeren wat betreft op ties, en dergelijke. „We weten, dat we in een gebied zitten, waar enorme be dragen voor grondaankopen worden be taald. Er is een behoorlijke concurrentie van Vlissingen met Paauwenburg en we moeten niet achter komen bij Domburg en Souburg". Aan de rijksuniversiteit te Leiden slaag de voor het kandidaatsexamen genees kunde, de heer J. C Dorrepaal te Ter neuzen. Aan de technische hogeschool te Delft slaagde voor het examen werktuigbouw kundig ingenieur de heer F Huisman te Terneuzen. Aan de rijksuniversiteit te Utrecht slaagde voor het examen dierenarts mevrouw L. A. van Vugt-Breas uit Sint-Annaland. Aan der ijksbelastingacademie te Rot terdam slaagde voor surnumerair de heer H. M. N. Schonis uit Middelburg. Voor het te Eindhoven gehouden examen staats praktijkdiploma boekhou den, deel I, slaagde de heer G. J. Le- poeter te Kapelle.. Voor het staatspraktijkdiploma bedrijfs administratie eerste gedeelte slaagde in Den Haag de heer J. P. de Kok te Goes. Voor het tweede deel van het staats- praktijkexamen voor bedrijfsadministra tie slaagde in Rotterdam de heer J. Minnaard uit Heinkenszand. De bodes van Zuid-Beveland kwamen zaterdamiddag in het „Bodecentrum" te Goes in vergadering bijeen onder voor zitterschap van de heer J. M. Blomaard te 's Gravenpolder. Het belangrijkste punt van deze bijeenkomst vormde een bespreking over de tarieven. Reeds ge ruime tijd bleven deze volgens de bodes beneden het minimum maar mede in ver band met de kostenstijgingen was men unaniem van mening, dat, ook de bode tarieven zullen moeten worden aange past. Besloten werd dan ook ingaande 1 januari 1964 de tarieven op een aan gepast niveau te brengen. Eveneens kwam ter sprake het ongere geld vervoer. Vele bodes verrichten naast hun vaste lijndiensten ook ongere geld vervoer. In deze vervoerstak zul len de kosten in 1964 eveneens aanmer kelijk stijgen, waardoor noodgedwongen ook de vervoersprijzen omhoog gebracht zullen moeten worden. Een punt van be spreking was voorts het bodecentrum, dat in totaliteit reeds veel te klein is geworden wat moeilijkheden teweeg brengt en nog zal brengen. De bodes hebben nu, ten einde hierin een oplos sing te brengen, grote plannen. Men wil komen tot de stichting van een nieuw en veel groter bodecentrum. Een grote opslagruimte zal de aangeboden goede ren voor vervoer tijdelijk kunnen herber gen. Tevens zal aan dit gebouw een wo ning, kantoorruimte en een kantine ko men. Iedere bode zal op het omliggende terrein een eigen stuk ter beschikking krijgen. Men heeft ter realisering van dit plan reeds een perceel grond op het oog, dat naar wordt verwacht binnen af zienbare tijd zal kunnen worden aange kocht. B. en w. van Rilland-Bath stellen de raad voor in zijn vergadering van maan dagmorgen 30 december een sneeuw ploeg te kopen. Het college vindt het terwille van een effectieve en snelle gladheidsbestrijding gewenst dat van deze mogelijkheid gebruik wordt ge maakt. Voorgesteld wordt om voor dit doel 3000 te voteren. Een ander voorstel betreft een extra subsidie voor de gymnastiekvereniging „W.I.K." in verband met de aanschaf van een brug-ongelijk, die 1600 kost. Het K.N.G.V. geeft een subsidie op dit toestel van 25 procent. B. en w. stellen voor, dat de raad de resterende 1200 voor zijn rekening neemt. Zij leggen de raad ook voor om in verband met de aanschaf van dit grote toestel de ber gingsruimte te vergroten. Naar een plan van de directeur gemeentewerken kost dit 3353. Verder wordt voorgesteld de heer J. C. van Houte te benoemen tot ambtenaar van de burgerlijke stand en de rekening courant overeenkomst met de Bank voor Nederlandsche gemeenten voor 1864 te bepalen op een bedrag van 100.000. Op eerste kerstdag zal tijdens een kerst dienst van de jeugdkerk van de her vormde gemeente te Goes in „De Prins van Oranje" het kerstspel „Vader Mar- tijn" worden opgevoerd. Wika D. E. Hiensch spreekt over het onderwerp „Wat werkt het kerstfeest uit?" Een instrumentaal ensemble zal de samen zang begeleiden. De dienst begint om 10 uur. De ontwikkelingsdag voor de Zeeuwse fruitteelt zal dit jaar gehouden worden op vrijdag 17 januari te Goes. De mid dagsamenkomst in de Prins van Oranje omvat een drietal lezingen. De rijks- tuinbouwconsulënt voor Zeeland en W.- Noord-Brabant, ir. J. J. van Hennik zal spreken over „Uitbreiding en modernise ring van de fruitteelt in Frankrijk". „Moderne fruitteelt, vraagt modern on derwijs" zal het onderwerp zijn dat de heer C. L. de Wilde, leraar in algemene dienst bij het rijkstuinbouwconsulent- schap in zal leiden. Als laatste zal ir. G. S. Roosje, adjunct-directeur van het proefstation voor de fruitteelt in de volle grond te Wilhelminadorp, een lezing houden met als onderwerp „Ziekten die de aandacht vragen". In de zalen van Krijger zal er 's och tends een fruitteeltbeurs gehouden wor den die om negen uur door de heer J. Kakebeeke, voorzitter van de kring Zeeland der N.F.O., zal worden geopend. Dank zij de tegenwoordigheid van geest van de heer J. P. A., bestuurder van een vrachtauto, heeft het driejarige jonge tje A. R. uit Vlissingen maandagmorgen slechts een lichte vleeswond opgelopen. Toen de vrachtauto door de Nieuwstraat te Vlissingen reed, stak het jongetje plotseling van achter een geparkeerde auto de straat over Door een snelle reactie wist A. de vrachtauto zo te manoeuvreren, dat de wagen in de leng terichting over het jongetje reed zonder dat deze ernstige verwondingen opliep. In de Spanjaardstraat te Middelburg zijn maandagmorgen een driewielige truck en een bestelauto met elkaar in botsing gekomen. Het gevolg daarvan was, dat beide voertuigen enige ma teriële schade opliepen. Persoonlijke on gelukken deden zich niet voor. Deze aanrijding ontstond toen de bestel auto, bestuurd door C. de B. uit St.- Laurens, de aan de rechterzijde van de straat stilstaande truck passeerde. Op dat ogenblik ging de truckchauffeur, de heer J. J. van S. uit Middelburg, achter uit rijden, waardoor beide voertuigen met elkaar in botsing kwamen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 23