Mr.. Mes nam afscheid K.V.P. van Zeeuwse De Ruyter Nederlands kampioen driebanden En tóch komt de lente weer Kerstgeschenken DE VEY MESTDAGH AGENDA plftshc- HEEMKUNDIGE KRING REIKTE LEDEN EERSTE JAARBOEK UIT JONGE kerstkapse! GRIEKS SCHIP IN BRAND BURGEMEESTER EEKHOUT OPENDE NIEUWE BRESKENSE JACHTWERF ZEEUWSCH-VLAANDEREN EXAMENS LAATSTE NIEUWS Intrede te Axel van ds. M. van Dooren Met belgelui Wereldvermaardheid voor jachtenbouwers OVERSPANNEN MAN SCHOOT OP BROERS Raad Hulst snel door 24 punten van de agenda Nieuw orgel in gereformeerde kerk te Axel Drie botsingen in mist te Zaamslag G. A. M. Vermeulen geen spreekuur buizen golfplaten lichtkoepels folie dakramen enz. AFD. PLASTICS Ouderavond vereniging voor geref. onderwijs Gemeenteraad bijeen Raad Hulst over brand in bejaardentehuis Pluim voor brandweer Jan Broekhuizen degradeert Recordgemiddelde van 1000 In West-Zeeuwsch-Vlaanderen ERELID MEJ. GOTTSCHALK KREEG EVENEENS BOEK Invloed Gedichten Bej aarde vrouw werd slachtoffer van kolendamp ROOFMOORD OP WINKELIERSTER IN ENSCHEDE maandag 23 December 1963 YY issel Z.eeuws-Ylaanoeren PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 6 (Slot van pagina 1) bering uit Den Haag, allereerst me vrouw Mes dank bracht voor haar steun die zij in eenzaamheid had gege ven aan haar man. Dr. Albering ken schetste de scheidende voorzitter als een scherpzinnig jurist met een groot organisatievermogen en een grote po litieke ervaring en routine. Deze juristische feeling kon niet worden gemist, aldus dr. Albering, die voorts erop wees, dat (,,Mes is het met mij eens") de scheidende voorzitter een zeer moeilijke kring tot een organisatorisch geheel wist te behouden door zijn diplo matieke handelen. „U bent het typisch voorbeeld van een goed kringvoorzitter". Dr. Albering achtte de heer Mes „van alle markten thuis": op het gebied van gemeentelijke, provinciale en landelijke bestuurskracht. „U hebt met ernst en zakelijkheid de katholieke situatie in Zeeland begrepen en in de tijd willen plaatsen", zo zei dr. Albering, die de heer Mes namens de partij een proef schrift aanbood over de grote r.-k. staatsman dr. Aalberse, met daarin een opdracht van hemzelf en de zoon van dr. Aalberse. In zijn dankwoord noemde mr. dr. Mes allereerst twee telegrammen „die nog wel eens te pas kunnen ko- Ds. M. van Dooren uit Rouveen is zon dag bevestigd als tweede predikant van de gereformeerde (vrijgemaakte) kerk te Axel. Dit gebeurde in de morgen dienst door ds. A. Kuiper uit Axel, die preekte naar aanleiding van 1 Cor. 3 vers 9a: „Wij zijn Gods medearbeiders". In de middagdienst deed de nieuwe pre dikant intrede, waarbij als tekst voor de predikatie had gekozen Ef. 6 vers 19. Beide kerkdiensten waren zeer druk bezocht. Na afloop van de intrededienst voerde ds. Kuiper het woord namens de kerkeraad. Hij sprak het volste vertrou wen uit in de toekomstige samenwer king met zijn nieuwe collega. Ds. H. Smit van de kerk in Terneuzen verwel komde ds. Van Dooren namens de clas sis. De nieuwe predikant richtte zich ver volgens via de kerktelefoon tot de zie ken en bejaarden, waarna hij in zijn dankwoord onder meer zei het belang rijk te achten, dat de jeugdverenigingen zelfstandig Gods Woord onderzoeken. Advertentie n Onberispelijk door 'n onzichtbaar haarnet. Sprays vanaf 1,95, 2,95, 3,95 enz. tot 9,75 Lange Vorststraat 9 - Goes Segeersstraat 4 - Middelburg men bij het blijven aandringen op een andere verbinding over de Wester- schelde". Dat was een telegram van de afdeling Hulst: „Onze dank is op recht groot, helaas telegrafisch, zon der boot" en een telegram van oud lid van Gedeputeerde Staten, ir. G. P. M. Dikötter uit Terneuzen: „Zon der vaste verbinding geen direct con tact mogelijk". Beide dus telegram men van verhindering, omdat de veerboten over de Westerschelde niet voeren. De nieuwe voorzitter Molthoff gaf de heer Mes de raad „doe dit werk op uw eigen wijze". De heer Lansu noemde hij een „aparte, beetje hoekige kortaffe fi guur, die veel werk op onbaatzuchtige wijze heeft verzet". De heer Mes herinnerde eraan, dat hij nog tot 1 januari 1964 voorzitter zal zijn van de afdeling Zeeland van de Ver. van Ned. Gemeenten. Dan zal hij ook die functie leerleggen. Eén en ander vormt een deel van een zich langzamer hand terugtrekken uit het politieke le ven. Na de bijzondere vergadering was er een receptie. Voor de vergadering toonde onder meer gedeputeerde J. M. A. C. van Dongen belangstelling. De K.R.O. zond zaterdagavond na de berichten van zeven uur een kort vraag gesprek uit van Leo Pagano met mr. dr. Mes. Een Zaanse klok was het geschenk, dat voorzitter P. J. G. Molthoff van de kring Middelburg der K.V.P. zaterdagmiddag overhandigde aan mr. dr. A. J. J. M. Mes, bij diens afscheid als voorzitter van de partij in Zeeland. Op de foto links mr. dr. Mes, die goedkeurend de klok in de doos bekijkt. Midden één van zijn zoons en rechts de heer Molthoff. (Foto P.Z.C.) OPVARENDEN VAN BOORD GEGAAN Het Griekse schip Lakonia (20.238 ton), het voormalige Nederlandse passagiers schip Johan van Oldenbarnevelt van de Stoomvaartmij Nederland, heeft zondag avond gemeld' dat het op 180 mijl ten noorden van Madeira in brand staat en onmiddellijk hulp nodig heeft. De opva renden verlaten het schip. Het Argentijnse passagiersschip Salta seinde later dat het zich naar de La konia begeeft. Ook het 23.754 ton me tende Amerikaanse schip Independen ce stoomt naar de plaats van de ramp. Een Liberiaans schip, de Martita, sein de van de Lakonia een radioboodschap ontvangen te hebben waarin gezegd werd dat de radiotelegrafist wegens het vuur zijn hut moest verlaten en voor de laatste maal om onmiddellijke hulp verzocht. Als de Johan van Oldebarnevelt voer het schip destijds tussen Europa en Australië. Het schip werd door de nieu we eigenaar, de Ormos Shipping Com pany Ltd of London, omgebouwd voor plezierreizen. Het kan 650 passagiers herbergen, de bemanning bestaat voor het merendeel uit Grieken en Duitsers. Gewoonlijk doet het Le Havre, Lissa bon, Madeira, Casablanca, Tanger, Te- nerife, Las Palmas en Cadiz of Algiers aan. IVVVVVVWVVVVVVWVVVVVWWVUVVVVVVVWVVVVVVVV Ondanks mist en sneeuw en tem peraturen onder het vriespunt zijn er in Zeeland al een paar lente boden gesignaleerd. In Breskens zijn dat twee lammeren, die dezer dagen werden geboren. Normaal gebeurt dat pas begin maart. De dieren lopen in de wei van de heer H. Flikweert aan de Langeweg. Nog meer voorboden van de lente: een eend in Kortgene heeft maar liefst 22 eieren gelegd in de tuin van notaris J. J. W. Klop. De vo gel gelooft er misschien zelf nog niet helemaal in: Nadat zij een ei had gelegd, ging zij twee uur broeden en zich vervolgens ver meien in de vijver van de notaris- tuin. En dan kwam er weer een ei. Twee en twintig keer achter elkaar. Advertentie Rijkspolitiemensen van de groep Bres kens hebben de 42-jarige A. van L. uit Nieuwvliet aangehouden en voorgeleid aan de officier van justitie te Middel burg. Eind vorige week kreeg Van L. met zijn twee broers J. en Jac. verschil van mening over een nogal precaire familieaangelegenheid. De ruzie liep hoog op, waarna A. het huis van zijn oom (ook een J. van L.) binnenliep en daar een jachtgeweer bemachtigde. Op de Nieuwe Havenweg loste hij op een afstand van ongeveer dertig meter twee schoten in de richting van zijn broers; schoten, die evenwel geen doel troffen. Een en ander veroorzaakte in het anders zo rustige Schoondijke de nodige consternatie. A. van L., die in een overspannen toestand verkeerde, werd reeds kort na het gebeurde aan gehouden. bellamypark 45-48 vlissingen Middelburg Elvis Presley als Kid Gala had, 20 uur, 14 j. Hal stadhuis: Kerst tentoonstelling, 1417 uur. Vlissingen Alhambra: Der Zigeunerbaron, 20 u., a.l. Goes Grand: Taras Bulba, 20 u., 14 j. Korenbeurs: Algemene vergadering „De brede watering van Zuid-Beveland," 14 u. Prins van Oranje: P.Z.C..kindervoor stelling, 11, 14 en 16 uur. Kortgene Stadswijnkelder: Algemene ver gadering waterschap Noord-Beveland, 19 uur. Terneuzen Hotel Rotterdam: Buitenge wone ledenvergadering Vereniging „Zie- kenhuisverpleging in Zeeuwsch-Vlaan- deren", 20 uur. Hulst Bioscoopgebouw: West Side Story, 20 uur, 14 jaar. Axel Het Centrum: West Side Story, 19.30 u., 14 j. Oostburg De Eenhoorn: Vergadering wa terschap Het Vrije van Sluis, 10 u. Zierikzee Hervormd ver.geb.: Kersteest bejaarden van N.C.V.B., 14.30 u. Herv. ver.geb.: Kerstbijeenkomst C.J.V.-club, 18 u. Ger. jeugdgebouw: Kerstfeest „Vlijtige handen", 19.30 uur. Bergen op Zoom Roxy: De markies met de ijzeren vuist, 20 u., 14 j. Luxor: De 7 gladiatoren van Sparta, 20 u., 14 j. De raad van Hulst heeft de 24 punten tellende agenda in een bijzonder vlot tempo afgewerkt. Zonder hoofdelijke stemming werd besloten de gemeen schappelijke regeling van de centrale dienst voor bouw- en woningtoezicht in Oost-Zeeuwsch-VIaanderen te wijzigen. Zoals gemeld, is dit nodig geworden door het uittreden van de gemeente Terneu zen. Na een korte gedachtenwisseling werd besloten de gemeentelijke weegbrug voor 1964 te verpachten aan de heer A. J. Koemans voor de som van 1725. Be sloten werd tot principiële aanvaarding van een partiële herziening van het uit breidingsplan „Noord" en tot de her ziening van het uitbreidingsplan „Noord II", en dat een herziening van het uit breidingsplan Noord II wordt voorbe reid. Tot lid van het bestuur van de in stelling voor maatschappelijk werk te Hulst werden herbenoemd mevrouw de weduwe M. Kerskhaert-van der Heijden en de heren E. de Smit en R. Scheeie. De raad besloot voorts 6 woningwetwo ningen in eigendom over te dragen aan de huurders. Op voorstel van b. en w. werd een verzoek om een extra subsidie van 1800 door het r.-k. gemengd koor te Hulst afgewezen. Voor en tegen wer den enkele argumenten ter sprake ge bracht, maar burgemeester Lockefeer was van mening dat men maar moet trachten het geld voor deelname aan een evenement te Knokke elders te lenen. Wel was hij bereid in zo'n geval voor te stellen de lening te garanderen. Bij de ingekomen stukken bevond zich onder meer het rapport inzake de voor genomen ratiobouw van 960 woningen in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen, waarvan wij reeds uitvoerig melding hebben ge maakt. Eigenlijk was de tijd daartoe nog niet rijp, maar de pers heeft het toch ai wereldkundig gemaakt, aldus burgemeester Lockefeer. De heer J. H. Stolte vroeg bij de rond vraag de aandacht voor de levensge vaarlijke toestand op de rijwielover steekplaats bij Tivoli, waarop zich al enkele dodelijke ongevallen hebben voor gedaan. Burgemeester Lockefeer zegde toe dit eens te zullen opnemen met het rijk. Het betreft namelijk een rijksweg, waaraan de gemeente zonder toestem ming van het rijk geen verbeteringen mag aanbrengen. In de gereformeerde kerk te Axel werd vrijdagavond een bijzondere kerkdienst gehouden in verband met de ingebruik neming van een nieuw kerkorgel. Ds. A. van Leeuwen, tot voor enkele maanden predikant te Axel, was voor deze gelegenheid uit Pernis overgeko men. Na het zingen van psalm 75 vers 1 en 6 las ds. Van Leeuwen psalm 150 en een gedeelte van de brief van Paulus aan de Epheziërs. Vervolgens gaf de heer P. C. Brakman te Axel, die bij de bouw van het orgel heeft geassisteerd, een uiteenzetting over de samenstelling en de mogelijk heden van het orgel. De heer Brakman begeleidde de samenzang en hij gaf en kele soli ten beste. Bij de ingebruikne ming was ook aanwezig de heer R. Kamp van een firma uit Zwolle, die het orgel heeft gebouwd. Om te komen tot de bouw van dit orgel heeft een spe ciaal ingestelde orgelcommissie jaren lang geijverd om de benodigde gelden in te zamelen o.m. door het ophalen van oud papier. De heer A. de Waard, voor zitter van de kerkeraad, sprak ten slotte een kort dankwoord. Vrijdagochtend botste in de mist op de gladde Kamperseweg te Zaamslag een personenauto, bestuurd door de -land bouwer L. T. de M. uit Zaamslag, tegen een melkauto van de zuivelfabriek Kloosterzande, bestuurd door de heer P. A. de K. uit Hontenisse. Hierbij werd de personenauto zwaar beschadigd, de melkauto licht. Drie kwartier later reed op dezelfde plaats de Zaamslagse land bouwer P. de R. achter op de rechts van de weg geparkeerd staande personen auto van de landbouwer G. J. de M. (een broer van eerder genoemde L. de M.) eveneens uit Zaamslag. Hierbij werd de auto van De R. zwaar beschadigd. Om streeks half elf reed de landbouwer C. de K. uit Zaamslag met zijn wagen te gen de melkauto, die daar nog stond als gevolg van de vorige botsing. Niemand van alle betrokkenen werd gewond. Op de provinciale weg Zaamslag-Ter- neuzen botste vrijdagmorgen in de mist een vrachtauto, bestuurd door de heer J. D. de C. uit Terneuzen achter op een met paard bespannen groentewagen. Doordat het paard op hol sloeg werd de voerman, de heer J. B. uit Driewegen, van de wagen geslingerd. Hij liep enige lichte verwondigen op. Bij een botsing in de Veerstraat, even buiten de kom van Zaamslag, werd vrij dagmorgen de deurwaarder M. M. J. de Graaf uit Hulst licht gewond, toen de wagen, waarin hij zat en die bestuurd werd door de heer A. v D. uit Hulst, te gen de auto van de landbouwer J. de K. uit Zaamslag opreed. Een auto van de wegenwacht, die zich met zwaai licht achter de beide auto's opstelde, werd hierna aangereden door een per sonenauto, bestuurd door de heer A. de G. uit Sint.-Jansteen. Interkerkelijke kerstwijdingsdienst Dinsdag 24 december wordt 's avonds in de Nederlands hervormde kerk te Zaamslag een interkerkelijke kerstwij- dingsdienst gehouden. Medewerking hieraan verleent onder meer de muziekvereniging „De Volhar ding" en een gemengd zangkoor. tandarts. Dinsdag 24 december te Kloosterzande. ook voor naar Tel. 01150 - 2744 Donderdagavond hield de vereniging tot bevordering van het gereformeerd la ger onderwijs van de afdeling Zaam slag in het gereformeerd jeugdgebouw „De Poort" de jaarlijkse ouderavond. De voorzitter van het schoolbestuur, de heer F. de Koeijer, heette na schrift lezing de aanwezigen welkom. Een groep leerlingen van de school zong hierna enkele psalmen en kerstliederen. De heer D. Rijpkema uit Vlissingen, ad viseur beroepskeuze bij de christelijke stichting voor school- en beroepskeuze in Zeeland, sprak een inleidend woord alvorens een film werd vertoond opge nomen op een scheepswerf. Magda Deurwaarder, die bij de herfstvakantie gehouden zegelverkoopactie ten bate van Sonnevanck, voor 52,wist te verkopen (het hoogste bedrag dit jaar door een leerling bijeengebracht) ont ving uit handen van de voorzitter een horloge. De avond werd met een kort slotwoord door ds. P. Kruijtenburg ge reformeerd predikant (art. 31 K.O.) ge sloten. Kijkavond Irisschool Woensdagavond werd in de openbare lagere „Iris-school" te Zaamslag voor de ouders van de leerlingen der school een zogenaamde kijkavond gehouden waar bij zij het werk van de kinderen konden bezien. Verder werden zij in de gelegen heid gesteld van gedachten te wisselen met het onderwijzend personeel betref fende de prestaties van hun kind (eren). Donderdagmiddag werd in een der loka len van de school door de leerlingen met het personeel het kerstfeest ge vierd. HOOFDPLAAT Kerstnachtdienst Dinsdag, 24 december zal er in de rooms-katholieke kerk te Hoofdplaat een nachtmis om twaalf uur worden ge houden. Op 25 december worden de h. missen gehouden om half acht en tien uur. KLOOSTERZANDE Toneelopvoering Maaike" In de zaal van hotel „Van Leuven" te Kloosterzande voerde de toneelclub van de K.A.B. het stuk „Maaike" op. De spe lers kweten zich op verdienstelijke wijze van hun taak. Het bezoek was zeer ma tig, mede door het slechte weer. SAS VAN GENT Geslaagden E.H.I.O. Te Sas van Gent hebben 22 kandidaten het E.H.I.O.-examen afgelegd. Zij zijn allen geslaagd. Het examen werd af genomen door dokter L. J. A. Adriaan- sens uit St.-Jansteen. De cursisten heb ben hun opleiding gekregen van dokter D. Dupuis uit Sas van Gent. In zijn nabeschouwing zei dokter Adriaansens zeer tevreden te zijn over de uitslag. De burgemeester van Sas van Gent, de heer R. A. J. de Boer, en het hoofd van de BB, woonden het examen bij. De geslaagden zijn: P. C. Bockstael, W. W. Voeten, C. H. van den Abeele, J. W. Markestein, E. B. Vermeersch, A. Caluri, F. A. Impens, J. Beaurain, W. Westbroek, W. J. van Asseldonk en F. J. Verbrugge allen uit Sas van Gent. Uit Westdorpe slaagden: B. W. Gelder land, A. M. van Dam, J. Burm, A. B. de Krijger, F. C. Verhelst, L. G. van Horen, A. W. L. van Hurck, O. C. He- melsoet, M. M. van Dam en W. P. Rot tier. Uit Sluiskil slaagde de heer E. W. M. Giele. SINT-JANSTEEN De raad van de gemeente Sint-Jansteen komt maandag 30 december 's morgens om half tien in openbare vergadering bijeen op het gemeentehuis. In deze ver gadering zullen b. en w. de raad de gemeentebegroting voor 1964 en de be groting voor 1964 van de gemeentelijke instelling voor maatschappelijke zorg aanbieden. Voor deze instelling zal de raad ook een bestuurslid benoemen wegens de periodieke aftreding van de heer W. B. M. Blommaart. Op de voordracht staan de aftredende heer Blommaart en de hoofdonderwijzer C. J. J. Hermans. B. en w. bieden de raad ook een voorstel aan het recht van opstal te verlenen aan de steenkolenhandelsvereniging N.V. te Utrecht, op een perceel aan de Wilhel- minastraat. Ook zal de raad zich bezig houden met een voorstel, om aan het comité „Reis voor bejaarden en invali den" te Sint-Jansteen een subsidie toe te kennen van 200 als bijdrage in de Met een forse ruk aan een scheepsbel heeft burgemeester J. A. Eekhout zater dagmiddag symbolisch de opening ver richt van de nieuwe jachtwerf van de heer D. H. Meeusen aan de handelsha ven te Breskens. „Ik wil daar eens extra hard aan trekken om aan te tonen dat ook het gemeentebestuur van Breskens blij is met dit vernieuwde bedrijf", aldus burgemeester Eekhout tot de tientallen genodigden. „Het watertoerisme en de daarmee ge paard gaande jachtenbouw, waarbij sinds 1954 ook Breskens actief is be trokken, is in deze gecombineerde vis sers- en handelshaven niet meer weg te denken. En als wij nu na bijna tien jaar een voorlopige balans gaan opmaken, kunnen wij constateren dat Breskense ontwerpers en bouwers van jachten, een wereldvermaardheid hebben verwor ven", zo vervolgde de heer Eekhout. Te midden van bouwsels voor Duitse, Fran se en Engelse opdrachtgevers, zei Bres kens' eerste burger daarmee geen woord teveel. Spreker wees op de steun van het ministerie van economische zaken, waardoor bij deze vestiging bepaalde omstandigheden en voorwaarden werden begunstigd. Voorts op de me dewerking van rijkswaterstaat voor het vinden van een goede vestigings plaats. „Het was wel passen en me ten", zo voegde hij er aan toe. De heer K. Maas, collega-jachtenbou- wer van de heer Meeusen („geen con current", zo stelde hij duidelijk), sprak gelukwensen uit en wenste het nieuwe wat wijzigingen moesten worden aan gebracht, bleek uit het speechje van de heer P. Oosterling, een vriend van de heer Meeusen. „Maar dat schijnt tegen woordig onvermijdelijk te zijn", zo voeg de hij er aan toe. Tot slot werden woor den van dank uitgesproken door de heer Meeusen aan allen die aan de totstand koming van zijn bedrijf medewerking hebben verleend. Namens rijkswater staat waren bij de opening aanwezig de heren J. S. Hoekstra en C. A. v. d. Made, respectievelijk hoofd van het ar rondissement Terneuzen en hoofd dienstkring Breskens. Het echtpaar Meeusen werden vele bloemstukken aan geboden. Ook kwamen verschillende bui tenlandse relaties hun gelukwensen aan bieden. In de gemeenteraad van Hulst zijn vorige week vragen gesteld over de brand, die in de nacht van 6 op 7 decem ber jl. heeft gewoed in het bejaarden tehuis. Het raadslid H. S. A. Veraart wilde, na hetgeen over deze aangelegen heid is gesproken en geschreven, gaarne het standpunt van b. en w. vernemen. „Ik ben daar in de bewuste nacht zelf geweest, en ik heb niets dan lof voor de wijze waarop de brandweerkorpsen van Hulst en St.-Jansteen zijn opge treden", aldus burgemeester A. L. S. Lockefeer. Hij las daarop een recent schrijven voor van het college van regenten van het tehuis, die b. en w. verzoeken hun grote erkentelijkheid aan de brandweerkorp sen die een ramp hebben weten te voorkomen over te brengen. r Burgemeester Lockefeer zei voorts geen bedrijf goede zaken toe. „Er is nog een |eel t hebben over de inteme gang derde bedrijf op komst van iemand die - ook bij ons het vak heeft geleerd", aldus de heer Maas. Felicitaties werden ook aangeboden door architect J. Jansen. „Heel Breskens is trots op deze aan winst", aldus de architect, die de hoop uitsprak dat op de werf vele nieuwe schepen zuilen worden gebouwd. Dat in de oorspronkelijke plannen nogal onkosten, verbonden aan de in 1963 gehouden reis. Voor de kosten verbonden aan de exploitatie van een busdienst voor het vervoer van schoolkinderen uit de buurtschap Absdale over het tijdvak van 18 november 1963 tot 27 maart 1964 stellen b. en w. voor een bijdrage van 23 per week te verstrekken aan het r.-k. kerkbestuur van de parochie van de H. Johannes de Doper. Ten slotte is er een voorstel het ophalen van huisvuil voor 1964 op te dragen aan de heer L. A. Cammaert te Clinge tegen een ver goeding van 5000. Met het prachtige recordgemiddel de van precies 1.000 heeft Henny de Ruyter de driebandentïtel, die hij in februari van dit jaar in Hil versum aan Herman Popeyus moest afstaan, in zijn woonplaats Waalwijk heroverd. In een aan vankelijk spannend verlopen finale tegen de 45-jarige Westbrabander Jan Doggen gaven de routine en de vechtlust van De Ruyter ten slotte de doorslag. Toen hij in de 67ste beurt de zestigste carambole scoorde, stond de zege van De Ruyter praktisch vast. Want alleen een superprestatie van Doggen, die daartoe in de nastoot een nieuwe record- serie van 16 moest maken om remise tot stand te brengen, kon De Ruyter nog van zijn voetstuk stoten. Dan had bovendien Herman Popeyus op de andere tafel in een bitter gevecht met Cees van Oosterhout gewikkeld, zijn laatste partij moeten winnen. Doggen deed zjjn best en maakte in de nastoot een mooie serie van vijf, te weinig dus en De Ruyter was kampioen. Want inmiddels was Cees van Ooster hout op de andere tafel het eerst aan de finish gekomen en niets kon De Ruy ter meer in de weg gelegd worden. Door de nederlaag van Popeyus bleef Doggen, de revaltie van dit toernooi, met een algemeen gemiddelde van 0.937 op de tweede plaats, terwijl de onttroon de titelhouder met een gelijk aantal matchpunten, maar een beduidend lager gemiddelde (0.849) als derde eindigde. Achter dit drietal eindigden Teegelaar, Van Oosterhout en de kleine Brosens met gemiddelden van resp. 0.886, 0.833 en 0.800 waarmee de geweldige vooruit gang in het driebandenspel duidelijk wordt gedemonstreerd. Alleen de 73-jarige nestor Jan Broekhuizen (0.656) en de debute rende hoofdklasser Van Essen (0.629), die het achttal op uitnodi ging had gecompleteerd, bleven be neden de maat. Maar desondanks werd dit prachtige en perfect ge organiseerde kampioenschap afge sloten met het fantastisch hoge toer- nooigemiddelde van 0.819, hoger dan ooit in de lange driebandenhistorie in ons land is bereikt. van zaken in dit tehuis. „Maar" voegde hij er aan toe, „in dergelijke ge bouwen en inrichtingen pleegt de pre ventie wel eens te wensen over te laten". Het raadslid C. Willemsteijn vroeg naar de mogelijkheid om de 83-jarige me vrouw M. Priem-Verkouteren, die in de bewuste nacht de tegenwoordigheid vein geest bezat om door klokgelui bewoners en personeel te wekken, voor te dragen voor de een of andere onderscheiding. Burgemeester Lockefeer zegde toe daar over eens inlichtingen te zullen inwin nen. Aan de rijksuniversiteit te Leiden slaag de een dezer dagen voor het examen semi arts de heer P. Rhemrev te Zaam slag. Aan het Nederlands handelsinstituut te Terneuzen slaagden voor het praktijkdi ploma machineschrijven: De dames: D. M. Neve, H. Scholten, O. S. M. G. de Meyer, C. L. B. Thomaes, P. I. A. van Breda-Vriesman, H. Bou- man, S. J. van Dixhoorn, L. L. M. Mar tens, C. L. Kolijn, A. C. Rijnberg, J. P. van Langevelde, A. I. Dieleman, allen te Terneuzen; A. E. Hubregtse te Goes; G. R. C. Nelen-van Audenaerde, A. J. M. Langenhuysen te Eindhoven; R. O. Da vid, M. E. d'Haens, E. M. Antonissen, S. van Hulle, S. V. G. Wijne en H. J. J. M. Snelders te Sas van Gent; J. L. A. Quaak te Axel: J. Wisse te Biervliet; C. J. Klaassen te Breskens; L. A. van Damme, A. J. M. Staal te Lamswaarde en de heren: J. Scholten te Terneuzen; M. de Waard, J. Griffioen, Goes; I. J. Schelde, Terneuzen: P. J. K. Gans, Axel. Voor het diploma machineschrijven slaagden de dames: R. O. David, M. E. d'Haens, E. M. Anthonissen, S. van Hul le, S. V. G. Wijne en H. J. J. M. Snel ders, allen te Sas van Gent. Advertentie VOOR. HEN DIE DE ÉCHTE WILLEN Tijdens een druk bezochte bijeenkomst in de Burgerzaal van het Oostburgse gemeentehuis heeft de Heemkundige Kring West-Zeeuwsch-Vlaanderen zater dagmiddag op een min of meer officiële wijze het eerste jaarboek aan de leden uitgereikt. Het hoogtepunt was de uit reiking van het jaarboek door de voor zitter, J. L. van Leeuwen, burgemeester van Oostburg aan mej. dr. M. K. E. Gottschalk uit Utrecht, het enige erelid van de kring, die hiervoor speciaal was overgekomen. Alvorens hiertoe werd overgegaan gaf de voorzitter na zijn welkomstwoord een overzicht van de totstandkoming van het jaarboek. Woorden van dank sprak hij aan het adres van de gemeentebe sturen in de streek voor de verleende subsidies. Speciaal richtte hij zich tot de z.g. redactiecommissie bestaande uit de heren A. Hoolhorst te Oostburg, J. van Hinten te Aardenburg en J. Ch. Cornells te IJzendijke, die belangeloos veel werk hebben verricht. Verheugend noemde voorzitter Van Leeuwen het, dat er een grote belangstelling voor het jaarboek bestaat. Voorts deelde hij me de dat het overschot aan jaarboeken - er zijn er 300 gedrukt, terwijl de kring ongeveer 150 leden telt - voor de prijs van 2,50 per stuk beschikbaar zal wor den gesteld aan diegenen die zich met ingang van 1964 als nieuw lid opgeven. Zich richtend tot dr. Gottschalk, stelde de voorzitter, dat deze eigen lijk de basis voor de Heemkundige Kring heeft gelegd met het schrijven sche Geografie van West-Zeeuwsch Vlaanderen", waaraan zij begonnen was in de tijd dat zij werkzaam was als lerares aan het Koningin Wil- helmina Lyceum te Oostburg in de veertiger jaren. Mej. dr. Gottschalk bracht dank voor de haar verleende onderscheiding ais erelid. Zij toonde zich verheugd, dat haar werk zoveel interesse heeft gekregen in de streek. van haar proefschrift „De Histori-1 Vlaamse polders Na door de heer A. Hoolhorst te zijn in geleid, droeg Marja de Smet-Vercaute- ren uit Waterlandkerkje, pseudoniem van mej. M. van Vooren de van haar hand verschenen en in het jaarboek op genomen gedichten voor, t.w. „Ontmoe tingen", „Cadzand", „Nacht" en „Gene sis", waarbij zij een toelichting gaf. Hierna overhandigde voorzitter J. L. van Leeuwen zowel aan mej. M. van Vooren als aan mej. dr. Gottschalk een bloemetje, terwijl laatstgenoemde ook nog een uit het jaar 1743 daterend leren brandweeremmertje kreeg aangeboden. Na de pauze was het de Oostburgse mu sicus Cor Schijve die zijn bijdrage aan deze geslaagde bijeenkomst leverde met het voordragen van een drietal grappige rijmpjes in Cadzands dialect. Vooral „Konfraoter' met de hoofdrolspelers Ko Nortier en Jas. de Puut en „Het èsgat" wekte bij de aanwezigen de lachlust op. Ook het derde rijmpje ,,'k Wens je vee zegen" viel bijzonder in de smaak. De heer P. van Hijfte, burgemeester van St. Margriete, (Belg.) leverde tot slot een bijdrage aan dit programma namens de Belgische leden van de kring, met een inleiding over het onderwerp „Over polders en dijken", handelend over de noodzakelijkheid van de dijken in de De partijen van zaterdag zijn van grote invloed op de strijd geweest; allereerst was daar de nederlaag van Jan Dog gen, zijn eerste, tegen Herman Popeyus, waardoor Hennie de Ruyter, die iri 55 beurten korte metten had gemaakt met de illusies van Bert Teegelaar met het schitterende gemiddelde van 1.020 de ranglijst ging aanvoeren. Doggen en Popeyus hadden evenveel winstpunten als de Waalwijker, maar hun gemiddelde lag beduidend lager. Elke misstap zou nu voor het leidende drietal fataal wor den. Herman Popeyus had het 't gemakke lijkst tegen de vergeefs tgen degradatie vechtende Broekhuizen. Maar hoewel hij twee winstpunten boekte, raakte Po peyus toch weer verder achterop omdat door 79 beurten zijn gemiddelde te ver beneden dat van De Ruyter en Doggen daalde. Deze versloegen resp. Van Oosterhout (60-52 in 59 beurten) en Teegelaar (48 -60 in 61 beurten). Popeyus had nu al leen nog een kans op prolongatie van de titel als hijzelf van Van Oosterhout won en de finale tussen De Ruyter en Dog gen in remise eindigde. Lang heeft er zondagmiddag een dergelijke afloop nog ingezeten ook. Na 42 beurten was de strijd in de partij De RuyterDoggen nog volkomen open (3434). Toen begon De Ruyter, ge- In Beltrum, gemeente Eibergen, is in de nacht van zaterdag op zondag een 68-jarige vrouw door kolendampvergif tiging om het leven gekomen. Haar echtgenoot, de 77-jarige heer J. H. Klein Gunnewiek, is in ernstige toestand over gebracht naar het r.-k. ziekenhuis in Groenlo. Het echtpaar had een emmer met gloeiende briketten in de slaapka mer gezet om deze te warmen. In de nacht van vrijdag op zaterdag is te Enschede een roofmoord gepleegd op de 85-jarige weduwe H. Blikman-Holt- steund door vrijwel alle toeschouwers, kamp, die een sigarenwinkeltje drijft die zijn wel en wee intens mee beleef- aan de Velveweg 162. Het slachtoffer is den, weg te lopen met kleine series. Na 62 beurten had hij een voorsprong van negen punten bereikt (4839) en in de volgende beurt viel praktisch de beslis sing. Met een serie van vijf sterkte De Ruyter zijn moreel en was niet meer te houden. Toen hij in de 67ste beurt met een serie van vier de zestig volmaakte, was hij in dubbel opzicht geslaagd: want kort daarna verloor Popeyus, die in de nastoot de kans op remise miste, van Van Oosterhout en was De Ruyter dus kampioen met een prachtig gemiddelde van 1.000. De eindstand luidt als volgt: 1. De Ruy ter 12 matchp., 415 car. 415 brt., h. serie 10, algem. 1.000; 2. Doggen 10, 403, 431, 6, 0.937; 3. Popeyus 10, 400, 471, 15, 0.849; 4. Teegelaar 8, 381, 430, 9, 0.886; 5. Van Oosterhout 7, 391, 469, 6, 0.833; 6. Brosens 7, 369, 461, 6, 0.800; 7. Broek huizen 2, 313, 477, 10, 0.656; 8. Van Es sen 0, 291, 462, 6, 0.629. overleden aan steekwonden in de borst. Zij had bovendien een hoofdwond. Toen een buurvrouw 's morgens een doosje sigaretten wilde halen omstreeks negen uur, bleek het dat de winkeldeur nog dicht was. De buurvrouw liep ach terom en ging door de deur, die niet af gesloten was, naar binnen. In de ach terkamer vond zij het stoffelijk over schot van de oude vrouw, die vermoede lijk op haar bed is vermoord. Buiten werd een lege geldlade uit het winkeltje gevonden. De buren hebben van de moord niets vernomen. Het staat vast dat de moord na half elf vrijdag avond is gepleegd, want op dat tijdstip gingen enkele kennissen, die zij op be zoek had gehad, weg. Het is nog niet bekend hoeveel er is gestolen. De oude vrouw woonde sedert een week alleen. Er woonde een gezin op de bovenver dieping, maar dat is sedert kort ver trokken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 13