Mr. Mes nam van Zeeuwse afscheid K.V.P. De Ruyter Nederlands kampioen driebanden Raad Baarland besloot badhuis te skiten Kerstgeschenken DE VEY MESTBAGH LIBERTY JONGE CAPRI GRIEKS SCHIP IN BRAND BURGEMEESTER EEKHOUT OPENDE NIEUWE BRESKENSE JACHTWERF GROTE KOSTENSTIJGING BIJ ZIEKENFONDS OP BEVELANDEN AGENDA En tóch komt de lente weer Jaarlijks tekort van f 1000 - Per 1 maart 1964 EXAMENS kersfkapse! Raad Hulst over brand in bejaardentehuis ROOFMOORD OP WINKELIERSTER IN ENSCHEDE Intrede te Axel van ds. M. van Dooren OVERSPANNEN MAN SCHOOT OP BROERS Jubileumexpositie kanaries in Goes LAATSTE NIEUWS Met belgelui... Wereldvermaardheid voor jachtenbouwers Premieverhoging in 1964 Post onvoorzien acht procent hoger Burgerlijke stand WALCHEREN Gereformeerden en hervormden op kerstbijeenkomst Vier ongelukken in Vlissingen Jan Broekhuizen degradeert Recordgemiddelde van 1000 Aansluiting Pluim voor brandweer Invloed Bejaarde vrouw werd slachtoffer van kolendamp MAANDAG 23 DECEMBER 1963 WISSEL BEVELANDEN PROVINCIALE ZEEUWSE C O U R A N T B Advertentie BELLAMYPARK 45-48 VLISSINGEN (Slot vart pagina 1) i bering uit Den Haag, allereerst me vrouw Mes dank bracht voor haar steun die zij in eenzaamheid had gege ven aan haar man. Dr. Adhering ken schetste de scheidende voorzitter als een scherpzinnig jurist met een groot organisatievermogen en een grote po litieke ervaring en routine. Deze juristische feeling kon niet worden gemist, aldus dr. Albering, die voorts erop wees, dat („Mes is het met mij eens") de scheidende voorzitter een zeer moeilijke kring tot een organisatorisch geheel wist te behouden door zijn diplo matieke handelen. „U bent het typisch voorbeeld van een goed kringvoorzitter". Dr. Albering achtte de heer Mes „van alle markten thuis": op het gebied van gemeentelijke, provinciale en landelijke bestuurskracht. „U hebt met ernst en zakelijkheid de katholieke situatie in Zeeland begrepen en in de tijd willen plaatsen", zo zei dr. Albering, die de heer Mes namens de partij een proef schrift aanbood over de grote r.-k. staatsman dr. Aalberse, met daarin een opdracht van hemzelf en de zoon van dr. Aalberse. In zijn dankwoord noemde mr. dr. Mes allereerst twee telegrammen „die nog wel eens te pas kunnen ko- Ds. M. van Dooren uit Rouveen is zon dag bevestigd als tweede predikant van de gereformeerde (vrijgemaakte) kerk te Axel. Dit gebeurde in de morgen dienst door ds. A. Kuiper uit Axel, die preekte naar aanleiding van 1 Cor. 3 vers 9a: „Wij zijn Gods medearbeiders". In de middagdienst deed de nieuwe pre dikant intrede, waarbij als tekst voor de predikatie had gekozen Ef. 6 vers 19. Beide kerkdiensten waren zeer druk bezocht. Na afloop van de intrededienst voerde ds. Kuiper het woord namens de kerkeraad. Hij sprak het volste vertrou wen uit in de toekomstige samenwer king met zijn nieuwe collega. Ds. H. Smit van de kerk in Terneuzen verwel komde ds. Van Dooren namens de clas sis. De nieuwe predikant richtte zich ver volgens via de kerktelefoon tot de zie ken en bejaarden, waarna hij in zijn dankwoord onder meer zei het belang rijk te achten, dat de jeugdverenigingen zelfstandig Gods Woord onderzoeken. Advertentie n Onberispelijk door 'n onzichtbaar haarnet. Sprays vanaf 1,95, 2,95, 3,95 enz. tot 9.7F Lange Vorststraat 9 - Goes Segeersstraat 4 - Middelburg men bij het blijven aandringen op een andere verbinding over de Wester- schelde". Dat was een telegram van de afdeling Hulst: „Onze dank is op recht groot, helaas telegrafisch, zon der boot" en een telegram van oud- lid van Gedeputeerde Staten, ir. G. P. M. Dikötter uit Terneuzen: „Zon der vaste verbinding geen direct con tact mogelijk". Beide dus telegram men van verhindering, omdat de veerboten over de Westerschelde niet voeren. De nieuwe voorzitter Molthoff gaf de heer Mes de raad „doe dit werk op uw eigen wijze". De heer Lansu noemde hij een „aparte, beetje hoekige kortaffe fi guur, die veel werk op onbaatzuchtige wijze heeft verzet". De heer Mes herinnerde eraan, dat hij nog tot 1 januari 1964 voorzitter zal zijn van de afdeling Zeeland van de Ver. van Ned. Gemeenten. Dan zal hij ook die functie leerleggen. Eén en ander vormt een deel van een zich langzamer hand terugtrekken uit het politieke le ven. Na de bijzondere vergadering was er een receptie. Voor de vergadering toonde onder meer gedeputeerde J. M. A. C. van Dongen belangstelling. De K.R.O. zond zaterdagavond na de berichten van zeven uur een kort vraag gesprek uit van Leo Pagano met mr. dr. Mes. Een Zaanse klok was het geschenk dat voorzitter P. J. G. Molthoff van de kring Middelburg der K.V.P. zaterdagmiddag overhandigde aan mr. dr. A. J. J. M. Mes, bij diens afscheid als voorzitter van de partij in Zeeland. Op de foto links mr. dr. Mes, die goedkeurend de klok in de doos bekijkt. Midden één van zijn zoons en rechts de heer Molthoff. (Foto P.Z.C.) 'WVWWjAAWWUVtA/VWVWWWVA/VMWWWWWV' Rijkspolitiemensen van de groep Bres kens hebben de 42-jarige A. van L. uit Niouwvliet aangehouden en voorgeleid aan de officier van justitie te Middel burg. Eind vorige week kreeg Van L. met zijn twee broers J. en Jac. verschil van mening over een nogal precaire familieaangelegenheid. De ruzie liep hoog op, waarna A. het huis van zijn oom (ook een J. van L.) binnenliep en daar een jachtgeweer bemachtigde. Op de Nieuwe Havenweg loste hij op een afstand van ongeveer dertig meter twee schoten in de richting van zijn broers; schoten, die evenwel geen doel troffen. Een en ander veroorzaakte in het anders zo rustige Schoondijke de nodige consternatie. A. van L., die in een overspannen toestand verkeerde, werd reeds kort na het gebeurde aan gehouden. In de zaal van café „Slot Ostende" te Goes zongen vrijdagavond bijna vierhon derd vogels zoals ze gebekt waren: de inzendingen op de kanarie-expositie, die de vereniging van vogelliefhebbers „On ze gevederde vrienden" uit Goes in de zaal hield. Een gewestelijke expositie was het, ter gelegenheid van het zilve ren jubileum van „Onze gevederde vrienden". Toen de tentoonstelling vrijdag geopend werd, zette voorzitter C. Schrijver twee leden in het zonnetje, die vanaf de op richting lid zijn geweest van de vereni ging: de ere-voorzitter P. L. Groenen dijk en de heer P. M. Kerbeem- Hij bracht hen dank voor het werk, dat zij in die periode hebben gedaan. Een mandje fruit zette zijn woorden kracht bij. Lof voor deze „zilveren" leden had de voorzitter van de gewestelijke afde ling van de algemene Nederlandse bond voor kanarieteelt en vogelbescherming, de heer J. C. Bogers uit Bergen op Zoom. Hij complimenteerde de Goese vogellief hebbers ook met de uitstekende organi satie van de expositie. In zijn toe spraakje pleitte de heer Bogers ook voor uitbreiding van het aantal verenigingen in het gewest. De beste zangkanarie van de expositie had de heer A. Schrijver uit Goes (90 p.). De fraaiste kleurvogel was een inzen ding van de heer M. G. Borghstijn uit Axel (eveneens 90 pnt.). Bij de exoten haalde een vogel van de heer R. C- Die- lernan met 90 punten de eerste plaats en kampioen bij de bastaardvogels werd de door de heer O. Scherp te Kortgene ingezonden bastaard. OPVARENDEN VAN BOORD GEGAAN Het Griekse schip Lakonia (20.238 ton), het voormalige Nederlandse passagiers schip Johan van Oldenbarnevelt van de Stoomvaartmij Nederland, heeft zondag avond gemeld dat het op 180 mijl ten noorden van Madeira in brand staat en onmiddellijk hulp nodig heeft. De opva renden verlaten het schip. Het Argentijnse passagiersschip Salta seinde later dat het zich naar de La konia begeeft. Ook het 23.754 ton me tende Amerikaanse schip Indenpenden- ce stoomt naar de plaats van de ramp. Een Liberiaans schip, de Martita, sein de van de Lakonia een radioboodschap ontvangen te hebben waarin gezegd werd dat de radiotelegrafist wegens het vuur zijn hut moest verlaten en voor de laatste maal om onmiddellijke hulp verzocht. Als de Johan van Oldebarnevelt voer het schip destijds tussen Europa en Australië. Het schip werd door de nieu we eigenaar, de Ormos Shipping Com pany Ltd of London, omgebouwd voor plezierreizen. Het kan 650 passagiers herbergen, de bemanning bestaat voor het merendeel uit Grieken en Duitsers. Gewoonlijk doet het Le Havre, Lissa bon. Madeira, Casablanca, Tanger, Te- nerife, Las Palmas en Cadiz of Algiers aan. Middelburg Elvis Presley als Kid Gala had, 20 uur, 14 Hal stadhuis: Kerst tentoonstelling, 1417 uur. Vlissingen Alhambra: Der Zigeunerbaron, 20 u., a.l. Goes Grand: Taras Bul ba, 20 u., 14 J. Korenbeurs: Algemene vergadering „De brede watering van Zuid-Beveland," 14 u. Prins van Oranje: P.Z.C..kindervoor stelling, 11, 14 en 16 uur. Kortgene Stadswijnkelder: Algemene ver gadering waterschap Noord-Beveland, 19 uur. Terneuzen Hotel Rotterdam: Buitenge wone ledenvergadering Vereniging „Zie kenhuis verpleging in Zeeuwsch-Vlaan- deren". 20 uur Hulst Bioscoopgebouw. West Side Story. 20 uur. 14 jaar. Axel T Het Centrum- West Side Story. 19.30 u., 14 j Oostburg De Eenhoorn: Vergadering wa terschap Het Vrije van Sluis, 10 u. Zierikzee - Hervormd ver geb.. Kersteest bejaarden van N C V B.. 14.30 u. Herv ver.geb.: Kerstbijeenkomst C.J.V -club, 18 u. Ger jeugdgebouw: Kerstfeest ..Vlijtige handen", 19.30 uur. Bergen op Zoom Roxy: De markies met de ijzeren vuist, 20 u., 14 j. Luxor: De 7 gladiatoren van Sparta, 20 u.. 14 J. Het algemeen ziekenfonds voor Zuid- en Noord-Beveland zal in 1964 aanmerke lijk meer kosten maken, dan het afge lopen jaar is gebeurd. Volgens de be groting is een stijging te verwachten van ƒ1.056.000 in 1963 tot ƒ1.398.000. Dat is ruim 30 procent. Dit deelde de directeur van het fonds, de heer J. Meijers, zaterdagmiddag mee op de al gemene vergadering in „De Prins van Oranje" te Goes. In deze vergadering onder voorzitterschap van ir. W. R. Sweep, gaf de directeur een toelichting op de kostenstijgingen bij de behande ling van de begroting voor de vrijwil lige verzekering. Hij noemde daarbij verschillende oorzaken, die deze stijging beïnvloeden. De verwerking van de in 1963 opgetre den algemene stijging van lonen en kos ten in de honoraria der medewerkers, alsmede de nog steeds toenemende vraag naar allerlei moderne geneesmid delen en onderzoek- en behandelings methoden zijn als normale kostenverho gende factoren te beschouwen. Het be sluit van de minister van sociale zaken en volksgezondheid om het recht van de wettelijk verzekerden op ziekenhuisver- oleging uit te breiden van 70 tot 365 da gen waarbij de vrijwillige verzeke ring zich aansluit veroorzaakt een aanzienlijke kostenstijging, zo zei de heer Meijers. Vervolgens moet rekening worden gehouden met de ingebruikne ming van het binnenkort gereedkomen de nieuwe streekziekenhuis te Goes, zo bleek uit zijn betoog. Niet alleen het feit dat daarin meer patiënten zullen kunnen worden opgenomen dan in het gasthuis, maar ook de veel hogere ver- Jeegprijs speelt een grote rol in de door ^et fonds te betalen kosten. De verstrekkingen van het ziekenfonds bestaan voor een groot deel uit dienst verlening, vandaar dat ook rekening moest worden gehouden met de gevol gen van de na 1 januari aanstaande te verwachten loonontwikkeling. Daartoe werd de post onvoorzien 8 procent ho ger gesteld dan in vorige jaren. Tenslotte werd meegedeeld, dat de hui dige premie van ƒ2,40 niet toereikend is om de werkelijke uitgaven over 1963 te dekken. Daartoe zou een premie van 2,50 nodig geweest zijn. In verband met al deze bijzondere kostenverhogende factoren moet de premie voor 1964 aanmerkelijk wor den verhoogd. Om de kosten volledig te kunnen dekken zou een premie van 3,31 geheven moeten worden. Op voorstel van het bestuur werd evenwel besloten deze te stellen op 3,15, zulks in verband met de thans nog bestaande onzekerheid over de ontwikkeling van lonen en prijzen in 1964. Het eventueel daardoor ont stane tekort kan ook dan nog door de reserve worden opgevangen. Hoewel het bestuur het betreurde tot 'n premieverhoging van 0,75 te moeten besluiten, wees men erop, dat de nieu we premie nog gunstig afsteekt tegen over die van de meeste andere zieken fondsen in ons land. Verder werd het bestuur door de verga dering gemachtigd de verstrekkingen van het aanvullingsfonds uit te breiden en aan te passen aan de gewijzigde om standigheden, nu de ten laste van dit fonds komende kosten van ziekenhuis- verpleging voor een groot deel komen te vervallen. GOES. Bevallen: M. A. WeststrateIn de Weij, z. J. E. van HaverenSchipper, z. J. Je- roensevan der Klooster, d. L. Uitterhoeve Burgs, z. J. K. van Kloostervan Boven, d. C. A. M. GeqsPeeters, d. C. Blanken- burgh—van Stee, z. M. J. Pieters—Praet. z. A. H. Eversevan Os, d. H. A. Steentjes Paauwe, d C. MenheerePaauwe, d. E. de Hoopvan Boxtel, z. N. de Feijtervan Da len, d. T. H. WesseliusDuurkoop. P. N. van ZwedenBazen, d. Ondertrouwd: A. J. de Jong 22 j. en D. J. S. Ludema, 23 j. Getrouwd: C. L. Kooman, 22 j. en P. J. de Munck, 21 j. N. Krijger, 23 j. en J S. Schier 19 j. C. de Visser 21 j. en E. C. Vette 21 j. W. van Klaveren 30 j. en J. P. Polliet 20 j. P. D. Vis 25 j. en P. van der Maas 21 j. Overleden: E. van der Ouderaa, 79 j., e. v. W M. J. Korten. W. P. Slokkers, 73 j. J. de Jager, 17 md. E. E. J. M Dubois 71 j., w. v. Steutel. J. J. Huissoon, 62 j., e. v. J. Beenhakker. E. Otte, 62 j., e. v. C. Bruinooge. J. C. van de Weert, 68 j. e. v. J- de Buck. Hervormden en gereformeerden uit Vlissingen waren vrijdagavond voor het eerst samen bijeen op een evangelisatie avond in het Scheldekwartier te Vlissin gen, die in het teken stond van het naderend kerstfeest. Men zong kerke lijke gezangen en kerstliederen, luister de naar toespraken van predikanten uit beide kerken en bad gezamenlijk. Deze evangelisatiesamenkomst werd georga niseerd door de evangelisatiecommissie van de Vlissingse gereformeerde kerk en door de Open Deurcommissie van de hervormde gemeente. Deze avond was de eerste, waarin beide kerken officieel samenwerkten. De avond wordt beschouwd als de aan zet voor meer samenwerking. Eén en ander is een uitvloeisel van gesprekken, die de kerkeraden van beide kerken al enige tijd voeren en waarbij men om de drie maanden ongeveer bijeenkomt. Op het vlak van de evangelisatie hebben de hervormde gemeente en de gerefor meerde kerk van Vlissingen elkaar dus gevonden. Het Scheldekwartier was bijzonder goed bezet op de evangelisatiebijeenkomst, waar ds. A. Verschoor, gereformeerd predikant, sprak over het thema: „Zie, uw koning komt!" en waarop de her vormde predikant ds. A. Th. Rothfusz sprak over „Zingend door donk're da gen". De heer L. Plieger, lid van de hervormde evangelisatiecommissie opende de avond, ging voor in gebed en sprak een wel komstwoord, de heer C. van Veenendaal van de gereformeerde commissie, sprak een slotwoord en een dankgebed uit. Verder verleenden medewerking het ge reformeerd evangelisatiekoor onder lei ding van de heer A. L. van den Driest, het gereformeerd kinderkoor, de christe lijke zangvereniging „Hosanna" onder leiding van de heer J. Suurmond en de kon. harmonie „Ons Genoegen" van de heer A. L. van Wallenburg. In Vlissingen zijn vrijdag vier ongeluk ken gebeurd. De eerste gebeurde 's och tends om 10 uur op het kruispunt Rozen- g'racht-Lelylaan waar de autobestuurder J. J. L. uit Vlissingen geen voorrang verleende aan de personenauto, bestuurd door C. R. uit Middelburg. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De materiële schade was gering. Een uur later reed in het Groenewoud de vrachtwagen bestuurder E. E. uit Vlissingen tegen een geparkeerd staande personenauto van J. A. R. uit Oost- kapelle. De smalle straat en de gladheid had hem parten gespeeld. Die gladheid speelde ook de Vlissingse scholier H. T. parten, toen hij 's mid dags op de Koudekerkseweg bij het oversteken de personenauto, bestuurd door J. L. uit Vrouwenpolder voorrang wilde verlenen maar uitgleed en tegen de inmiddels stilstaande auto aanreed. De jongeman is met een lichte hersen schudding in het ziekenhuis „Bethesda" opgenomen. Zowel de fiets als de auto werden licht beschadigd. Geen voorrang verleende op het Betje Wolffplein de autobestuurder C. F. D. uit Vlissingen aan de personenauto, be stuurd door Th. F. S. uit Vlissingen. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Beide auto's werden licht bescha digd. Ondanks mist en sneeuw en tem peraturen onder het vriespunt zijn er in Zeeland al een paar lente boden gesignaleerd. In Breskens zijn dat twee lammeren, die dezer dagen werden geboren. Normaal gebeurt dat pas begin maart. De dieren lopen in de wei van de heer H. Flikweert aan de Langeweg. Nog meer voorboden van de lente: een eend in Kortgene heeft maar liefst 22 eieren gelegd in de tuin van notaris J. J. W. Klop. De vo gel gelooft er misschien zelf nog niet helemaal in: Nadat zij een ei had gelegd, ging zij twee uur broeden en zich vervolgens ver meien in de vijver van de notaris- tuin. En dan kwam er weer een ei. Twee en twintig keer achter elkaar. Met een forse ruk aan een seheepsbel heeft burgemeester J. A. Eekhout zater dagmiddag symbolisch de opening ver richt van de nieuwe jachtwerf van de heer D. H. Meeusen aan de handelsha ven te Bréskens. „Ik wil daar eens extra hard aan trekken om aan te tonen dat ook het gemeentebestuur van Breskens blij is met dit vernieuwde bedrijf", aldus burgemeester Eekhout tot de tientallen genodigden. „Het watertoerisme en de daarmee ge paard gaande jachtenbouw, waarbij sinds 1954 ook Breskens actief is be trokken, is in deze gecombineerde vis sers- en handelshaven niet meer weg te denken. En als wij nu na bijna tien jaar een voorlopige balans gaan opmaken, kunnen wij constateren dat Breskense ontwerpers en bouwers van jachten, een wereldvermaardheid hebben verwor ven", zo vervolgde de heer Eekhout. Te midden van bouwsels voor Duitse. Fran se en Engelse opdrachtgevers, zei Bres kens' eerste burger daarmee geen woord teveel. Spreker wees op de steun van het ministerie van economische zaken, waardoor bij deze vestiging bepaalde omstandigheden en voorwaarden werden begunstigd. Voorts op de me dewerking van rijkswaterstaat voor het vinden van een goede vestigings plaats. „Het was wel passen en me ten", zo voegde hij er aan toe. De heer K. Maas, collega-jachtenbou- wer van de heer Meeusen („geen con current", zo stelde hij duidelijk), sprak gelukwensen uit en wenste het nieuwe bedrijf goede zaken toe. „Er is nog een derde bedrijf op komst van iemand die ook bij ons het vak heeft geleerd", aldus de heer Maas. Felicitaties werden ook aangeboden door architect J. Jansen. „Heel Breskens is trots op deze aan winst", aldus de architect, die de hoop uitsprak dat op de werf vele nieuwe schepen zullen worden gebouwd. Dat in de oorspronkelijke plannen nogal wat wijzigingen moesten worden aan gebracht, bleek uit het speechje van de heer P. Oosterling, een vriend van de heer Meeusen. „Maar dat schijnt tegen woordig onvermijdelijk te zijn", zo voeg de hij er aan toe. Tot slot werden woor den van dank uitgesproken do^r de heer Meeusen aan allen die aan de totstand koming van zijn bedrijf medewerking hebben verleend. Namens rijkswater staat waren bij de opening aanwezig de heren J. S. Hoekstra en C. A. v. d. Made, respectievelijk hoofd van het ar rondissement Terneuzen en hoofd dienstkring Breskens. Het echtpaar Meeusen werden vele bloemstukken aan geboden. Ook kwamen verschillende bui tenlandse relaties hun gelukwensen aan bieden. Met het prachtige recordgemiddel de van precies 1.000 heeft Henny de Ruyter de driebandentïtel, die hij in februari van dit jaar in Hil versum aan Herman Popeyus moest afstaan, in zijn woonplaats Waalwijk heroverd. In een aan vankelijk spannend verlopen finale tegen de 45-jarige Westbrabander Het badhuis te Baarland zal met ingang van 1 maart aanstaande worden geslo ten. Een door ruim veertig badhuisbe zoekers ondertekend verzoek om niet tot sluiting over te gaan, heeft de gemeen teraad in zijn vrijdagavond gehouden vergadering niet van mening doen ver anderen. Jaarlijks moet er een duizend gulden op het badhuis toegelegd worden. Ook de bereidheid van de gebruikers om voortaan een dubbel tarief te betalen werd niet geaccepteerd, omdat er dan nog met een flink tekort gewerkt moet worden. Bovendien verwacht men, dat het aantal bezoekers zal blijven dalen, omdat het aantal douches in particulie re woningen nog steeds toeneemt. De sluiting van het badhuis was reeds in een vorige raad ter sprake gebracht. Over het tijdstip waarop de deuren de finitief gesloten moeten worden waren b. en w. het nu nog niet eens geworden. Wethouder H. de Vriend zou sluiting per 1 januari willen en wethouder D. Driedijk voelde meer voor sluiting per 1 april of 1 mei. Burgemeester W. N. van Liere zou het badhuis tot 1 juli open willen laten. In de discussie die er op volgde, zei wethouder De Vriend het wel te betreuren dat het badhuis moet verdwijnen. „Het heeft echter nu al vele duizenden guldens gekost en als het ge tij verloopt, moet men ook de bakens verzetten", zo betoogde hij. De sluiting heeft in het dorp wel enige beroering gebracht, aldus de voorzitter. Daarom zou hij het nog een half jaar open wil len laten om de mensen gelegenheid te geven particulier een douche te laten maken. De heer C. J. de Mol (gem. bel.) kwam met een tussenvoorstel. „Als we nu eens per 1 maart tot sluiting over gingen", zo vroeg hij. „Dan hebben ze nog twee maanden de tijd". Hiermede konden allen zich verenigen. Van de P.Z.E.M. was bericht ontvangen dat een bedrag van 14.479,29 zal wor den gerestitueerd op de kosten van aan sluiting van onrendabele percelen. De burgemeester deelde mee, dat er tussen de 40 en 50 percelen zijn aangesloten, waarvoor de gemeente 1180,— per perceel beschikbaar heeft moeten stel len. De raad besloot aan de coördinatiecom missie voor maatschappelijk werk en gezinszorg op Noord- en Zuid-Beveland een verhoging van subsidie te geven. Een subsidie van 40,— werd voorts toegekend aan de C.J.V. voor hun lees- blibliotheek. Aan de heer J. J. Traas zal met terugwerkende kracht van 1 no vember een vergoeding van 15,per week gegeven worden voor het ophalen en vervoeren van huisvuil. Tot nog toe werd hiervoor 10,per week uitge trokken. De raad besloot voorts aan de heer H. A. Minnaard, hoofd der open bare lagere school, per 1 mei a.s. op zijn verzoek eervol ontslag te verlenen we gens het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd. Ruim dertig jaar is de heer Minnaard aan de school verbonden geweest. Tot nieuw schoolhoofd werd benoemd de heer D. J. A. Nieuwstad uit Steenber gen. Tot lid van de commissie tot we ring van schoolverzuim werden herko zen de heren P. W. Smit, M. Wieckardt en J. L. Overbeeke. In de vacature van de heer M. Riemens koos de raad de heer H. de Vriend. In de commissie zal ook het schoolhoofd weer zitting krij gen. Een krediet van 1000 werd be schikbaar gesteld voor aanschaf van nieuw meubilair en een klimrek voor de kleuterschool. De heer A. Oele werd gekozen als bestuurslid van de dienst voor maatschappelijke zorg. De raad kende een premie voor woningverbete ring toe aan de heer L. de Bruyne jr. De gemeenterekeningen 1960 en 1961 werden aangeboden en goedgekeurd. Beide rekeningen geven op de gewone dienst een batig slot te zien van resp. 9750,95 en 27,20. De raad besloot aan hen, die daarvoor in aanmerking komen, ook dit jaar weer een brandstoffentoeslag toe te kennen van 7,- per week gedurende 13 weken. Bij de rondvraag vroeg de heer P. Elen- baas (a.r.), of er al iets naders meege deeld kon worden over het recreatiege bied. De voorzitter zei dit pas in de volgende vergadering te kunnen doen. Nu de winter is ingetreden zou de heer C. J. de Mol (gem. bel.) gaarne zien dat er de hand werd gehouden aan de Dolitieverordening, dat een ieder ver plicht is om voor zijn woning op de trottoirs zand of as te strooien, wanneer de begaanbaarheid dit vraagt. De voor zitter achtte het van belang, dat de be woners hierop nog eens geattendeerd worden Wethouder De Vriend was het hiermee echter niet eens. „De mensen zijn er al genoeg op gewezen", zo zei hij. „Vorig jaar is de politie zelfs huis aan huis gaan waarschuwen. Als ze het niet willen, zullen ze het moeten voe len", zo zette de wethouder uiteen. Jan Doggen gaven de routine en de vechtlust van De Ruyter ten slotte de doorslag. Toen hij in de 67ste beurt de zestigste carambole scoorde, stond de zege van De Ruyter praktisch vast. Want alleen een superprestatie van Doggen, die daartoe in de nastoot een nieuwe record serie van 16 moest maken om remise tot stand te brengen, kon De Ruyter nog van zijn voetstuk stoten. Dan had bovendien Herman Popeyus op de andere tafel in een bitter gevecht met Cees van Oosterhout gewikkeld, zijn laatste partij moeten winnen. Doggen deed zijn best en maakte in de nastoot een mooie serie van vijf, te weinig dus en De Ruyter was kampioen. Want inmiddels was Cees van Ooster hout op de andere tafel het eerst aan de finish gekomen en niets kon De Ruy ter meer in de weg gelegd worden. Door de nederlaag van Popeyus bleef Doggen, de revaltie van dit toernooi, met een algemeen gemiddelde van 0.937 op de tweede plaats, terwijl de onttroon de titelhouder met een gelijk aantal matchpunten, maar een beduidend lager gemiddelde (0.849) als derde eindigde. Achter dit drietal eindigden Teegelaar, Van Oosterhout en de kleine Brosens met gemiddelden van resp. 0.886. 0.833 en 0.800 waarmee de geweldige vooruit gang in het driebandenspel duidelijk wordt gedemonstreerd. Alleen de 73-jarige nestor Jan Broekhuizen (0.656) en de debute rende hoofdklasser Van Essen (0.629), die het achttal op uitnodi ging had gecompleteerd, bleven be neden de maat. Maar desondanks werd dit prachtige en perfect ge organiseerde kampioenschap afge sloten met het fantastisch hoge toer- nooigemiddelde van 0.819, hoger dan ooit in de lange driebandenhistorie in ons land is bereikt. In de gemeenteraad van Hulst zijn vorige week vragen gesteld over de brand, die in de nacht van 6 op 7 decem ber jl. heeft gewoed in het bejaarden tehuis. Het raadslid H. S. A. Veraart wilde, na hetgeen over deze aangelegen heid is gesproken en geschreven, gaarne het standpunt van b. en w. vernemen. „Ik ben daar in de bewuste nacht zelf geweest, en ik heb niets dan lof voor de wijze waarop de brandweerkorpsen van Huist en St.-Jansteen zijn opge treden", aldus burgemeester A. L. S. Lockefeer. Hij las daarop een recent schrijven voor van het college van regenten van het tehuis, die b. en w. verzoeken hun grote erkentelijkheid aan de brandweerkorp sen die een ramp hebben weten te voorkomen over te brengen. Burgemeester Lockefeer zei voorts geen oordeel te hebben over de interne gang van zaken in dit tehuis. „Maar", zo voegde hij er aan toe, „in dergelijke ge bouwen en inrichtingen pleegt de pre ventie wel eens te wensen over te laten". Het raadslid C. Willemsteijn vroeg naar de mogelijkheid om de 83-jarige me vrouw M. Priem-Verkouteren, die in de bewuste nacht de tegenwoordigheid van geest bezat om door klokgelui bewoners en personeel te wekken, voor te dragen voor de een of andere onderscheiding. Burgemeester Lockefeer zegde toe daar over eens inlichtingen te zuilen inwin nen. Aan de rijksuniversiteit te Leiden slaag de een dezer dagen voor het examen semi arts de heer P. Rhemrev te Zaam- slag. Aan het Nederlands handelsinstituut te Terneuzen slaagden voor het praktijkdi ploma machineschrijven: De dames: D. M. Neve, H. Scholten, O. S. M. G. de Meyer, C. L. B. Thomaes, P. I. A. van Breda-Vriesman, H. Bou- man, S. J. van Dixhoorn, L. L. M. Mar tens, C. L. Koiijn, A C. Rijnberg, J. P. van Langevelde, A. I. Dieleman, allen te Terneuzen: A. E. Hubregtse te Goes; G. R. C. Nelen-van Audenaerde, A. J. M. Langenhuysen te Eindhoven; R. O. Da vid, M. E. d'Haens E. M. Antonissen, S. van Hulle, S. V. G Wijne en H. J. J. M. Snelders te Sas van Gent; J. L. A. Quaak te Axel; J Wisse te Biervliet; C. J. Klaassen te Breskens; L. A. van Damme, A. J. M. Staal te Lamswaarde en de heren: J. Scholten te Terneuzen; M. de Waard, J. Griffioen, Goes; I. J. Schelde, Terneuzen: P. J. K Gans, Axel. Voor het diploma machineschrijven slaagden de dames: R. O. David, M. E. d'Haens, E. M. Anthonissen, S. van Hul- lê, S. V. G. Wijne en H. J. J. M. Snel ders, allen te Sas var Gent. De partijen van zaterdag zijn van grote invloed op de strijd geweest: allereerst was daar de nederlaag van Jan Dog gen, zijn eerste, tegen Herman Popeyus, waardoor Hennie de Ruyter, die in 55 beurten korte nietten had gemaakt met de illusies van Bert Teegelaar met het schitterende gemiddelde van 1.020 de ranglijst ging aanvoeren. Doggen en Popeyus hadden evenveel winstpunten als dè YVaalwijker, maar hun gemiddelde lag beduidend lager. Elke misstap zou nu voor het leidende drietal fataal wor den. Herman Popeyus had het 't gemakke lijkst tegen de vergeefs tgen degradatie vechtende Broekhuizen Maar hoewel hij twee winstpunten boekte, raakte Po peyus toch weer verder achterop omdat door 79 beurten zijn gemiddelde te ver beneden dat van De Ruyter en Doggen daalde. Deze versloegen resp. Van Oosterhout (60-52 in 59 beurten) en Teegelaar (48 -60 in 61 beurten). Popeyus had nu al leen nog een kans op prolongatie van de titel als hijzelf van Van Oosterhout won en de finale tussen De Ruyter en Dog gen in remise eindigde. Lang heeft er zondagmiddag een dergelijke afloop nog ingezeten ook. Na 42 beurten was de strijd in de partij De RuyterDoggen nog volkomen open (3434). Toen begon De Ruyter, ge steund door vrijwel alle toeschouwers, die zijn wel en wee intens mee beleef den, weg te lopen met kleine series. Na 62 beurten had hij een voorsprong van negen punten bereikt (4839) en in de volgende beurt viel praktisch de beslis sing. Met een serie van vijf sterkte De Ruyter zijn moreel en was niet meer te houden. Toen hij in de 67ste beurt met een serie van vier de zestig volmaakte, was hij in dubbel opzicht geslaagd: want kort daarna verloor Popeyus die in de nastoot de kans op remise miste, van Van Oosterhout en was De Ruyter dus kampioen met een prachtig gemiddelde van 1.000. De eindstand luidt als volgt: 1. De Ruy ter 12 matchp., 415 car 415 brt., h serie 10, algem. 1.000: 2. Doggen 10. 403, 431, 6, 0.9: 7; 3. Popeyus 10, 400, 471, 15, 0.849; 4. Teegelaar 8. 381. 430, 9, 0.886; 5. Van Oosterhout 7, 391, 469, 6. 0.833; 6. Brosens 7. 369, 461, 6, 0.800; 7. Broek- Advertentie VOOR. HEN DIE DE ÉCHTE WILLEN In Beltrum, gemeente Eibergen, is in de nacht van zaterdag op zondag een 68-jarige vrouw door kolendampvergif tiging om het leven gekomen. Haar echtgenoot, de 77-iarige heer J. H. Klein Gunnewiek, is in ernstige toestand over gebracht naar het r.-k. ziekenhuis in Groenlo. Het echtpaar had een emmer met gloeiende briketten in de slaapka mer gezet om deze te warmen. ln de nacht van vrijdag op zaterdag is te Enschede een roofmoord gepleegd op de 85-jarige weduwe H. Blikman-Holt- kamp, die een sigarenwinkeltje drijft aan de Velveweg 162 Het slachtoffer is overleden aan steekwonden in de borst. Zij had bovendien een hoofdwond. Toen een buurvrouw 's morgens een doosje sigaretten wilde halen omstreeks negen uur, bleek het dat de winkeldeur nog dicht was De buurvrouw liep ach terom en ging door de deur. die niet af gesloten was, naar binnen. In de ach terkamer vond zij het stoffelijk over schot van de oude vrouw, die vermoede lijk op haar bed is vermoord. Buiten werd een lege geldlade uit het winkeltje gevonden De buren hebben van de moord niets vernomen Het staat vast dat de moorr na half elf vrijdag avond is gepleegd want op dat tijdstip gingen enkele kennissen, die zij op be zoek had gehad, weg. Het is nog niet bekend hoeveel er is gestolen De oude vrouw woonde sederteen week alleen. Er woonde een gezin op de bovenver- huizen 2, 313, 477, 10. 0.656; 8. Van És-i dieping, maar dat is sedert kort ver- sen 0, 291, 462, 6, 0.629. trokken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 11