Volgend jaar de hoogste prioriteit voor de woningbouw in Zeeland LANCOME Zeeuws maatschappelijk werk krijgt 10 pet. extra Meer subsidie voor Zeeuws E.T.I. bij te weinig betaalde opdrachten INTERKERKELIJKE ZANGDIENST IN MIDDELBURG Oude Goese plannen in 1964 op 't orocframma Instemming voor Vlissingse sporthal Toch nog subsidie voor beschuttende werkplaatsen Steeds meer taken voor provinciaal opbouworgaan POTTERS „LINIA" Geen subsidie meer voor schoolartsendiensten AANSLUITING VAN DE ONRENDABELE PERCELEN GAAT NU SNEL Suggesties voor veerdiensten over de Wester schelde ENERGIEVOORZIENING: GELIJKE TARIEVEN: Sloeweg kan belangrijke ontsluiting van Zak Zuid-Beveland betekenen Sloeweg Snelle voortgang Tweede woningen Nog geen 1400 NUTRIX voor het behoud van een soepele huid. Abyssale Lipstick Brillant Vertragend 8 miljoen Grote chaos Toch volhouden? Bogaershuizen VOORSTEL G.S. GEWIJZIGD GEDEPUTEERDE STATEN BELOVEN: Werknemers in E.T.L Stichting Zeeland Efficiency L.o.m.-scholen Werkplaatsen Prinsenkind Automatisch ZATERDAG 21 DECEMBER 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MEHTHOi.PEl.lETS Te den hoest en Keelpij; Uitwerking frappant^ De staten van Zeeland hebben gisteren tijdens de tweede dag van de behandeling der provinciale begroting van de gedeputeerden J. M. A. C. van Dongen en A. J. Kaland antwoord gekregen op hun opmerkin gen over de wegen, de woningbouw en de energievoorziening. Daarbij kwamen o.a. als belangrijke punten naar voren: WEGEN en VERBINDINGEN: De grote zorg voor G.S. is, dat de Oosterscheldebrug direct na de voltooiing noch voor de verbinding naar noord, noch naar zuid een schakel ral vormen. Het grote knel punt is namelijk de Barendrechtse brug, bovendien de wegen in de Hoeksche Waard. Ook de aanslui tende wegen in 't zuiden, tussen het veer Kruiningen en het veer Vlis- singen, vormen een probleem. WONINGBOUWBehalve een ver mindering van het toegewezen con tingent is er sinds 1957 een regel matige teruggang in het aantal ge realiseerde woningen. Volgend jaar zal dan ook de hoogste prio riteit gegeven worden aan de bouw voor woningen voor permanente bewoning. ENERGIEVOORZIENING: Bij de vorming van een energiebedrijf is voor G.S. het standpunt van ver schillende tarieven, ook in de ge bieden met een geringe aanslui tingsdichtheid, onaanvaardbaar. In zijn toelichting op de diverse wegen plannen op Walcheren en op Zuid-Beve land ten zuiden van de spoorlijn ver klaarde de heer Van Dongen, dat de verbinding Nieuwland - Sloe - Vlissingen als aansluiting op de rijksweg in 1965 gereed zal komen. Sprekend over de belangrijke ontslui ting vanuit Vlissingen naar het Sloe, vervolgens afbuigend naar het zuiden tussen 's-Heer-Arendskerke en Hein- kenszand en achter Goes aansluitend op de rijksweg, verklaarde de heer Van Dongen, dat het deel van deze geprojecteerde weg tot Nieuwdorp wat de voorbereidingen betreft „rond" is. G-S. hebben deze weg voor gedragen als weg voor de verbete ring van de infrastructuur; zij hopen hiermee een beduidende subsidie te krijgen, betoogde de gedeputeerde. Ten aanzien van de kosten van der gelijke primaire wegen deelde hij nog mee, dat die niet vér van de 1 miljoen gulden per kilometer verwijderd blij ven; voor tertiaire wegen komen de kosten op 1% a 2 ton per km. Voor het verdere traject Nieuwdorp 's-Heer-Arendskerke moeten de plannen nog uitgewerkt worden, hoewel het tracé reeds vaststaat. Gedeputeerde Van Don gen verklaarde, dat het provinciaal be stuur hoopt in samenwerking met de ge meentebesturen uit de Zak van Zuid-Be- Advertentie) veland hiermee tot een belangrijke ont sluiting tot dit deel van de provincie te kunnen komen. De heer Van Dongen voegde er nog aan toe, dat ook met de uitwerking van dit oostelijke deel vai. de Sloeweg snei voort gang gemaakt moet worden, omdat deze verbindingen moeten aansluiten op de Oosterscheldebrug Ten aanzien van de ontsluiting van de stranden op Schouwen zei de heer Van Dongen, dat dit in de eerste plaats een taak van de gemeenten is. Hij voegde er nog aan toe, dat de provinciale waterstaat deze ontslui ting uitvoert én verklaarde goede hoop te hebben op een subsidie in het kader van de infrastructurele verbe teringen. Eerder had de heer Van Dongen nog op gemerkt, dat nu het onderhoud van de tertiaire wegen geen gelijke tred houdt met de er aan gestelde eisen samen werking tussen de diverse instanties dringend noodzakelijk is voor verbete ring en onderhoud van deze wegen. Voorts zei hij, dat G.S. een herziening van het tertiair wegenfonds bestuderen inzake de subsidiëring. Gedeputeerde Kaland betoogde o.a., dat het college van G.S. de laatste maanden verontrust is over de bouw activiteit van zogenaamde „tweede woningen" in recreatiegemeenten. Hij zei de indruk te hebben, dat daarbij niet altijd de hoogste urgentie in het oog gehouden wordt. Ook leefde bij de gedeputeerde de veronderstelling, dat de gemeenten liefst zoveel moge lijk onder de 10 000 willen bouwen, weliswaar begrijpelijk, maar niet al tijd juist. Met de Zeeuwse directie voor volkshuis vesting en bouwnijverheid zijn de gede puteerden dan ook van mening, dat in de nabije toekomst de hoogste urgentie ge geven moet worden aan de woningbouw. „Binnen het kader van de totale ontwik keling van de provincie zo snel en zoveel mogelijk woningen bouwen, die perma nent bewoond worden", zo stelde het de heer Kaland. Hij overlegde de statenleden voorts een staatje waaruit bleek, dat er sinds 1957 een regelmatige teruggang in de realise ring van het aantal woningen geconsta teerd is. In 1957 kwamen er rond 2200 huizen gereed, in 1963 bereikte Zeeland vooral tengevolge van de langdurige vorstperiode en moeilijkheden ten aan zien van de curveprijs een aantal van nog geen 1400. Zodoende nam de zogenaamde „over loop" het verschil tussen het volume en het aantal voltooide woningen sinds 1957 geregeld toe. In 1958 bedroeg deze overloop 2000 woningen, in 1963 moet gerekend worden op een totaal van 3200. Voorts deelde de gedeputeerde mee, dat Zeeland voor 1963 in totaal nu 2300 woningen toegewezen heei ge kregen, 600 in de vrije sector, 1200 woningwetwoningen en 500 premie- woningen. PARIS FRANCE Guur en schraal winterweer Te droge warmte binnenshuis Gebruik de herstellende Nutrix. Deze is verrijkt met een natuurlijk serum, dat de cellen vernieuwt en de huidfuncties regelt De gedeputeerde deelde mee, dat de kos ten voor 40.000 aansluitingen op het aardgasnet geraamd worden op rond 8 miljoen gulden. De consumentenprijs, die thans bijna twee kwartjes per kubieke meter is, zal naar alle waarschijnlijkheid voor het aardgas op rond 30 cent gesteld worden, veronderstelde de heer Kaland. Tijdens de replieken uitten de verschil lende fractievoorzitters mét name hun bezorgdheid over de lage produktiecapa- citeit in de woningbouw en over de drei gende onhoudbare toestand voor de veer dienst KruiningenPerkpolder. Om de zogenaamde overloop bij de woningbouw te beperken, zo ver klaarde de heer Kaland o.a. in ant woord op deze opmerkingen, zal na de toewijzing van het nieuwe contin gent vóór 1 mei a.s. een bestemmings plan overgelegd moeten worden en vóór 1 augustus zal er overeenstem ming moeten bestaan over de prijs. Doordat er verschillende jaartallen zijn genoemd 1966, 1967 en 1968 voor de realisering van de capaciteitsvergro ting van het veer Kruiningen, was gede puteerde M. J. van Poelje evenals de statenleden'wat in de war geraakt. Deze vloeibare crème op basis van zeewater, dringt diep in de huid door en maakt haar veerkrachtig doordat het vochtgehalte wordt hersteld. Zij is als nachtvoeding voor elke huid geschikt. f 16,75 De beste en bekoorlijkste bescherming, die in de winter de lippen zacht en soepel houdt. f4 95 Voor uw nagels crème lak f 3,95; Parelmoer f 5,50 in bijpassende tinten. Vervolgens verklaarde de heer Kaland, dat in het vervolg ook op andere wijze de produktivitelt opgevoerd moet wor den. Het college is daarbij van mening, dat ook op het platteland in een aantal gemeenten tot een omvangrijker bouw besloten zou kunnen worden. Bij de duplieken zei de heer Kaland in antwoord op een opmerking van de heer J. Hommes (a.r.), dat bepaalde factoren, zoals de veel tijd vergende voorbereiding, remmend en vertragend hebben gewerkt ten aanzien van uitvoering van de ar beidsbesparende woningbouw in de gro tere steden. De gedeputeerde meende echter met grote zekerheid te mogen beweren, dat de produktie in de toekomst zal stijgen, omdat de bouwcapaciteit wat werknemers betreft sterk toeneemt. In dit licht zag de heer Kaland de „proppen" in de grote gemeenten als een tijdelijk, niet als een structureel verschijnsel. tische fractievoorzitter, drs. Th. J. Westerhout, opperde, namelijk om de bestaande bedrijven te vergroten met het oog op de concurrentiepositie, zou volgens de heer Kaland ten koste gaan van de consumenten. Maar als het jaar 1966 niet gehand haafd zal blijven voor het gereedko men van de nieuwe 100-meterboot én de te vergroten havenaccommodatie, voorzag de heer Van Poelje beslist een zeer grote chaos, temeer omdat het zware vrachtautoverkeer sterk toeneemt, in de afgelopen 7 jaar zelfs met 70 procent. „We moeten niet af laten deze belangrijke zaak voor Zee land tot een goed einde te brengen", verzekerde de heer Van Poelje. De C.H,-afgevaardigde C. F. van der Peijl ging nog nader in op zijn standpunt ten aanzien van de oesterproef. Hij be toogde, dat de omstandigheden sterk ge wijzigd waren. In een nota wees de minister o.a. op de verzoeting van net Brouwershavense Gat, waarna tijdens een vergadering van het bedrijfsleven in Yerseke tot uitdruk king kwam, dat 90 procent van de kwe kers niets voor een proef in Zeeland voelde. Men meende, dat het goed geld naar kwaad geld gooien was. Toen de minister niet wenste mee te gaan met het verzoek van de heer Westerhout om de kwestie terug te verwijzen voor hernieuwd overleg met Ged. Staten van Zeeland en voorts alsnog een onderzoek te laten instel len door het visserijlaboratorium, is het C.H.-standpunt gewijzigd, ver klaarde de heer Van der Peijl. „Als de deskundigen van de minister van mening zijn, dat de toestand van het water zodanig is, dat een proef geen zin heeft, en bovendien 90 procent van het bedrijfsleven er niets voor voelt, moet men dan als kamerlid toch zeggen dat de proef er komen moet vroeg de christelljk-histori- sche fractievoorzitter zich af. Toen de minister bovendien verzekerde, dat een eventueel oveiieg over het door gaan van de oesterproef vertragend zou werken op de afhandeling van de schade- uitkeringen, was dat voor de heer Van der Peijl van doorslaggevende betekenis om akkoord te gaan met de zienswijze van de minister en zijn deskundigen, al dus verklaarde hij. In zijn antwoord zei gedeputeerde Van Poelje, dat men de oesterproef niet hoort te koppelen aan de schade-uitkeringen. „Het is onjuist te verkondigen de proef maar te laten glippen als daarmee de schade sneller wordt uitgekeerd". Vervolgens deelde de heer Kaland mee, dat er voor de zogenaamde Bogaerswo- ningen in Zeeland een groeiende belang stelling bestaat van de zijde van de aan nemers. Er zijn thans 26 aanvragen in de provincie gedaan, 9 zijn er gegund, terwijl er nogmaals 3 binnen heel korte tijd gegund worden. Hij verklaarde, dat deze bouw perspectieven biedt, omdat de curveprijs zo dicht bij die van de wo ningwetwoningen ligt. Evenals de commissaris der koningin dat in zijn openingsrede verklaarde, zei de heer Kaland geporteerd te zijn voor één groot energiebedrijf. Een van de suggesties, die de socialis- Gedeputeerde mr. A. J. J. M. Mes heeft in antwoord op een vraag van mr. J. F. G. Schlingemann van de V.V.D. meegedeeld, dat verschillende oorzaken de ontwikkeling van Goes in de weg hebben gestaan. Zo konden o.a. de aan leg van de oostelijke ontsluitingsweg en van de westelijke industriespoorbaan met ontsluitingsweg uitsluitend door het ontbreken van financiële middelen niet uitgevoerd worden, deelde de heer Mes mee. De gedeputeerde zei dat het feit, dat Terneuzen meer in trek is gekomen na dat het de Bevelandse kerngemeente in het begin van zijn industriële ontwikke ling vlot afging, daarom niet aan Goes verweten kan worden. Hij besloot met te verklaren, dat de ontsluitingsprojecten, alsmede nog en kele andere plannen, o.a. de tunnel nabij de Poelweg, voor 1964 op het program ma geplaatst zijn. {Advertentie) De provinciale staten hebben gistermid dag de provinciale subsidie voor de schoolartsendiensten ingetrokken. Gede puteerde J. van den Bos stelde, dat de provincie de subsidie aanvankelijk heeft verleend om deze dienst op gang te brengen, dat er nu een uitstekende sa menwerking is tussen de gemeenten en dat deze dienst de gehele provincie om vat. Provinciale hulp is niet meer nodig, ook al omdat een subsidie voor dit werk opgenomen is in de nieuwe financiële verhouding rijk-gemeente. De heer A. Schipper (p.v.d.a.) meende niettemin, dat het voorlopig toch weer een zwaardere last op de gemeenten legt- Hij drong aan op een interprovin ciaal overleg teneinde de zorgelijke fi nanciële situaties van verschillende ge meenten te bezien en gezamenlijk aan te dringen op een hogere bijdrage bij de minister. De heer Van den Bos rekende echter voor, dat het hier gaat om een subsidie van 25.000 voor ongeveer 300.000 inwoners. Dat betekent dus 8 cent per inwoner en voor een gemeente van 3000 zielen een bedrag van 240, extra. „Dat noem ik geen zwaardere last", zei de gedeputeerde. De heer Schipper stelde echter, dat hij dit voor beeld alleen heeft aangegrepen om aan te dringen op interprovinciaal overleg. Dat zullen G.S. bezien. Met instemming hebben provinciale sta ten gistermiddag in principe een provin ciale bijdrage toegezegd aan de Stichting Sportbelangen Vlissingen voor een sport hal in die plaats. Mogelijke twijfels had gedeputeerde M. J. van Poelje al van tevoren weggenomen door toe te zeggen, dat een soortgelijke bijdrage ook voor andere plaatsen mogelijk is. De heer Van Poelje deelde mee, dat er inmiddels een tweede aanvrage is, name lijk van de Stichting Zuid- en Noord-Be veland. Hij noemde het een voorlopige aanvrage, omdat de desbetreffende brief nog niet vergezeld ging van uitgewerkte plannen (schetsplannen) en een exploi- tatieopzet. „Ik geloof dat een tweede definitieve aanvrage niet snel te ver wachten is, omdat het afronden van de plannen in Vlissingen is dat wel be wezen lange tijd in beslag neemt", zo stelde dit lid van G.S. De heren C. F. van der Peijl (c.h.) en mr. 3. F. G. Schlingemann (v.v.d.) heb ben gistermiddag in de statenzitting de P.Z.E-M. lof toegezwaaid voor het ne men van initiatieven ten aanzien van de aansluiting van onrendabele percelen. „De P.Z.E.M. voelt nu toch de sfeer van de staten aan en er wordt in Oost- Zeeuwscli-Vlaanderen nu zelfs een su- Ser-onrendabel perceel aangesloten", zei e heer Van der Peijl waarderend. Gedeputeerde A. J. Kaland kon zelfs meedelen, dat de aansluiting veel snel ler verloopt dan aanvankelijk was ge dacht. „We hadden eerst aan een pe riode van vijf jaar gedacht, maar nu ziet het er naar uit dat het al in 3 jaar voor elkaar is" deelde hij mee. Voor 1 juni 1964 zullen 87 percelen in de midden groep (Zuid-Beveland) en 150 percelen in de zandgebieden van Zeeuwsch- Vlaanderen aangesloten zijn. Ook de be langstelling van de betrokkenen wordt steeds groter. In het eerste plan hebben reeds 481 van de 612 betrokkenen zich aangemeld, in De Poel gaan 48 van de 60 reeds akkoord met aansluiting en in de zandgebieden van Zeeuwsch-Vlaan- deren 8 van de 14. Kennelijk staan de samenwerkende or ganen voor het maatschappelijk werk in Zeeland goed aangeschreven bij de pro vinciale staten, want gistermiddag be sliste de meerderheid van deze staten de provinciale bijdrage niet op 30 procent van de kosten te stellen, zoals G.S. had den voorgesteld, maar op 40 procent. Dé heer J. Stenvert (p.v.d.a.) was de eerste, die de tien procent extra bepleitte. Wel iswaar hebben Gedeputeerde Staten voor deze samenwerkende organen een mogelijkheid van krediet in rekening courant ingesteld, maar de heer Sten vert meende, dat deze organen dan niet weten waar ze aan toe zijn. Bovendien zag hij hier zoveel provinciaal belang, dat hij een bijdrage van 40 procent en de minister heeft de mogelijkheid van een verhoging met tien procent gegeven billijk achtte. De heren O. J. Buurman (c.h.), F. M. Berbers (k.v.p.) en later de heren A. A. van Eeten (a.r.) en J. F. van de Voorde (k.v.p.) steunden het voorstel van de heer Stenvert. Gedeputeerde J. van den De waardering van Zeelands pro vinciale staten voor het werk van het Economisch Technologisch In stituut en de Stichting Zeeland (het provinciaal opbouworgaan) is gistermiddag in de statenzitting niet alleen bij woorden gebleven: beide diensten kregen een belang rijke subsidieverhoging. Het E.T.I. kreeg 23.000 meer en de subsidie werd daarmee gebracht op 85.000. Toch werd niet helemaal aan de wens van deze dienst vol daan: er was 25.000 gevraagd. Het provinciaal bestuur meende echter, dat de resterende 2000 gul den, die nodig zijn om de begroting sluitend te maken, wel uit „betaal de opdrachten" gehaald konden worden. Maar daarmee waren met name mr. J. F. G. Schlingemann (v.v.d.) en de heer C. F van der Peijl (c.h.) het niet eens. „Het is me een raadsel waarom hier beknibbeld moet worden", betoogde de heer Schlingemann en hij wees er op, dat er zo vaak geklaagd wordt over de voorlichting over Zeeland, maar dat juist het E.T.l. het meest aan deze voorlichting heeft gedaan. Bovendien wees hij er op, dat de mogelijkheid van betaalde opdrachten de objectiviteit van dit instituut kan schaden. „Als het met voorzichtigheid gebeurt en het E.T. I. is op dat punt waakzaam zal de objectiviteit niet geschaad worden", meende gedeputeerde jhr. mr. T. A. J. W. Schorer en hij herinnerde er aan, dat het uitwerken van betaalde op drachten in andere provincies meer ge beurt dan hier. Bovendien zal er toch wel een aanvullende subsidie komen als die paar duizend gulden niet uit „ande re fondsen" verkregen zullen worden. De heer Schlingemann kon deze fang van zaken niet anders noemen an „een koehandel": „Als we min der dan 25.000 gulden geven wordt het E.T.l. wel gedwongen in de rich ting van betaalde opdrachten". Maar ook gedeputeerde mr. dr. A. J. 3. Mes betoogde nog eens, dat aan het E.T.l. is gezegd gewoon met het werk door te gaan en dat de provin cie zal bijspringen als die paar dui zend gulden niet uit de betaalde op drachten verkregen worden. Eerder had de heer C. Hoek (p.v.d.a.) al laten weten, dat zijn fractie geen be zwaar had tegen betaalde opdrachten. Vooral als er grote objecten worden on derzocht voor bijvoorbeeld een gemeen te, is een redelijke bijdrage vanzelfspre kend. Deze socialistische woordvoerder herhaalde een eerder gedaan verzoek: ook vertegenwoordigers van de werk nemers moeten zitting nemen in het al gemeen en dagelijks bestuur van het E. T.I. De heer Mes kon hem verzekeren, dat dit vraagstuk inmiddels aan het be stuur van het E.T.l. is meegedeeld en op de agenda voor nadere uitwerking is geplaatst. Ook had de heer Hoek ge vraagd of er voor Zeeland hoewel het in deze provincie nog geen klemmend probleem is al stappen tegen de luchtverontreiniging worden onderno men. „Inderdaad", zei de heer Mes, „de provinciale raad voor de volksgezond heid heeft hierover een rapport uitge bracht, dat door het provinciaal bestuur in samenwerking met het T.N.O. nader bestudeerd zal worden. De subsidiever hoging van 23.000 werd daarna ver leend. De Stichting Zeeland werd verweten „zich geroepen te voelen steeds meer taken te willen aanvatten", zoals de heer J. Hommes (a.r.) zei en hij sprak daar evenals vorig jaar over „de boom, die dikker en dikker wordt". „Neen, U moet het anders stellen", re pliceerde gedeputeerde J. van den Bos, „de eigentijdse ontwikkeling van Zee land legt die taken aan de stichting op. Als de stichting dit niet zou doen zou er wellicht juist kritiek uit de staten komen dat het provinciaal opbouwor gaan niet met zijn tijd meegaat". Ook de heer F. M. Berbers (k.v.p.) be zag met enige zorg de subsi die verho ging voor de Stichting Zeeland: van 82.000 gulden naar 102.000 gulden en dan nog 7500 gulden voor jeugd- en sportzaken. Hij vroeg zich af of in sommige gevallen niet een integratie van bepaalde provinciale diensten be reikt kon worden. „Zo staat nu weer de provinciale raad voor het maatschappe lijk werk op stapel", memoreerde hij, „maar er is ook reeds een federatie van samenwerkende organen voor het maat schappelijk werk". Hij wees er op, dat deze samenwerkende organen beroeps krachten hebben en vroeg of hier geen samenwerking nodig was. „Dat kan niet", stelde de heer Van den Bos, „de samenwerkende organen heb ben een uitvoerende taak en de raad voor het maatschappelijk werk niet". Overigens werd de heer Berbers gerust gesteld, toen de heer Van den Bos stel de, dat deze raad geen beroepskracht nodig heeft en mocht dat mettertijd toch het geval zijn, dat dit dan eerst aan de staten voorgelegd wordt. Bovendien wees deze gedeputeerde er nog op, dat deskundigen uit Den Haag momenteel een efficiency-onderzoek instellen met betrekking tot het werk van de stich ting. De stichting zelf heeft op dat on derzoek aangedrongen. Niets dan waardering had de heer P. A. Roels (p.v.d.a.) voor het werk van het provinciaal opbouworgaan: „Het is even belangrijk als het werk van het E. T.I. en ik zie er zelfs een aanvulling in, omdat naast de arbeid ook geestelijke verkwikking nodig is". Wel vroeg ook hij te waken voor doublures. Vorig jaar reeds had hij aangedrongen op een onderzoek naar de mogelijkheid van zogenaamde l.o.m.-scholen (scholen voor kinderen met leer- en opvoedings moeilijkheden) in Zeeland. Pas in okto ber jl. was daartoe een opdracht gege ven aan de Stichting Zeeland, hetgeen gedeputeerde Van den Bos het gevolg van een misverstand noemde. De heer Roels vertelde, dat voor 1 procent van Bos stelde, dat de organen voor maat schappelijk werk toch ook wel iets voor hun rekening mogen nemen. Rijk en provincie geven reeds samen 70 procent er blijft dus voor de organen „maar" 30 procent over. De heer Stenvert wees er echter op, dat gebleken is, dat 20 pro cent het maximale is dat de betrokken organen zelf kunnen betalen. En ten slotte werd het voorstel van de heer Stenvert met 21 stemmen voor en 17 te gen aangenomen. Voor waren de P.v.d. A., de C.H.U. en enkele leden van de K.V.P. en A.R.P. Ook waren G.S. ten slotte gedwongen hun voorste! om de subsidie voor de fe deratie beschuttende werkplaatsen niet langer te geven in te trekken. Ook hier zag de heer Stenvert een provinciaal be lang en de heer A. J. Berenpas wees er op, dat de federatie door de provincie is ingesteld, dat de provincie bestuursleden aanwijst en dat er dus een zekere band is. Wel betoogde gedeputeerde A. 3. Ka land, dat in feite geen financiële bij drage nodig is, maar vele statenleden wilden de provinciale waardering toch niet alleen uitgedrukt zien in een „morele steun, maar ook in een financiële steun". Ten slotte capitu leerde de heer Kaland: opnieuw zal er een subsidie van f 7500 gegev worden, maar voor volgend jaar zal er bijvoorbeeld slechts een „waarde ringssubsidie" van f 1000 op de be groting worden geplaatst. Ook zal worden bezien hoe de verhou ding met de provincie statutair ls gere geld. „Overigens nemen wij niets van onze argumentatie terug", aldus de heer Kaland, die er nog eens op wees, dat deze federatie aanvankelijk wel de pro vinciale subsidie als een steuntje in de rug nodig had, maar dat nu met „morele steun" volstaan kan worden. Grif veranderde het college van G.S. ook het subsidievoorstel voor het Vierde Prinsenkind. Het ging hier om een pro vinciale bijdrage voor kampkosten van f 2 per kind. De heer Van Eeten ver zocht hier f 4 van te maken en omdat het slechts 9 kinderen voor een periode van 14 dagen betreft en er bovendien zoveel steun van andere statenleden kwam, wilden G.S. wel toestemmen in dat extra bedragje. de schoolgaande kinderen zo'n school nodig is, dat bijvoorbeeld op Walcheren 7000 schoolgaande kinderen zijn, dat hier dus ongeveer 70 van deze kinderen zijn en dat met 44 kinderen reeds een school gesticht kan worden. Ook drong hij aan op een onderzoek naar de mo gelijkheid van een school voor slechtho rende en spraakgebrekkige kinderen. Een onderzoek heeft uitgewezen, dat 1% A 2 procent van de kinderen met deze moeilijkheden kampt. Voor een der gelijke school zijn ten minste 27 leerlin gen vereist. In dit opzicht kon de heer Mes op timistische klanken laten horen. Reeds heeft de Stichting Zeeland een rapport uitgebracht over de moge lijkheden van l.o.m.-scholen in Zee land. Hij achtte het beter de gege vens van dit rapport te verwerken in een schriftelijk stuk, dat de sta tenleden binnenkort zuilen krijgen. Wel kon hij enkele hoofdgegevens meedelen. Zo zijn er in Zeeland waarschijnlijk te weinig gehoor- en spraakgebrekkige kinderen om hier voor een school te vestigen, maar voor Zeeland zijn er mogelijkheden voor drie lu.m.-scholen, één op Wal cheren, één op Zuid-Beveland en één in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen. Van verschillende kanten werd nog aan gedrongen te zoeken naar een vorm van automatische subsidieverhoging voor de geregeld stijgende salariskosten. Ge deputeerde Van den Bos kon vertellen, dat dit inmiddels gedaan wordt: „Het is niet eenvoudig, maar de mogelijkheid zit er wel in". Daarmee zal bereikt wor den, dat niet steeds weer een voorstel om subsidieverhoging in de staten aan hangig gemaakt behoeft te worden. Daarna gingen de staten akkoord met deze verhoging. Het was één grote gemeenschap, die zich vrijdagavond in de Nieuwe Kerk te Middelburg plechtig voorbereidde op de komende kerstviering. Dat geschied de met een interkerkelijke zangdienst, waarin de oecumenische gedachte op overduidelijke wijze werd uitgedragen. Deze bijzondere klankomrankte bijeen komst die werd voorbereid door het oe cumenisch vrijdagavondgebed slaagde in alle opzichten. „Ik kniel aan uw kribbe neer, O Jezus G(j mijn leven", zo zongen de vier ko ren te zamen bij aanvang van de druk bezochte dienst. Het waren het Neder lands hervormd kerkkoor, het evange lisch luthers kerkkoor, het gereformeerd evangelisatiekoor en het rooms-katho- Iiek mannen- en jongenskoor. Namens de burgerlijke gemeente sprak burge meester mr. J. Drijber over het kerst evangelie. Namens de kerken voerden mej. dr. A. H. A. Bakker en pastoor H. Snel het woord. In de meditatie van de doopsgezinde predikante klonk de blijd schap door waarvan de mensheid in de ze kersttijd is vervuld. Pastoor Snel bad het Onze Vader. Indrukwekkend klonk de samenzang die muzikaal werd onder steund door het muziekkorps van het Leger des Heils en door Jan Rijn aan het orgel. Vanaf het door Piet Broerse bespeelde carillon op de „Lange Jan" klonken kerstliederen, toen de bezoekers van deze sfeervolle bijeenkomst de kerk verlieten. Ook patiënten in het Gasthuis waren oorgetuige van de zangdienst. De collec te die aan de uitgang werd gehouden was bestemd voor de actie „Deel uw Brood", die wordt gevoerd door pro testanten en is bestemd om Zuidame rikanen in de gelegenheid te stellen een eigen bestaan op te bouwen. De foto toont een fragment van de interkerke lijke dienst. (Foto P.Z.C.). {Advertentie) Kaarslicht 'n zinvolle traditie GOUDA KAARSEN Met name het veer KruiningenPerk polder ontlokte ook gistermiddag weer woorden van verontrusting aan de statenleden bij het goedkeuren van de begroting voor de provinciale stoombootdiensten. Dit bracht de heer A. Koster (v.v.d.) tot een twee tal suggesties: le- meer faciliteiten voor het zogenaamde „hoefijzerver- keer" en hij doelde hier speciaal op het voorkomen van stagnaties voor het vrachtvervoer aan de grens, en 2e. een hogere frequentie van het veer VlissingenBreskens. Gedepu teerde M. J. van Poelje meende, dat er na de ministeriële memorie van antwoord inderdaad voldoende reden is vooral op de tweede wens van de heer Koster aan te dringen. De heer J. Stenvert kwam tot een volko men nieuwe suggestie. Hij herinnerde er aan, dat de nieuwe tunnel van Antwerpen twee verdiepingen zal krijgen. Ook attendeerde hij op het feit, dat de vrachtwagens voor de Zeeuwse veerdiensten niet alleen ■teeds groter in getale, maar ook steeds langer worden. Per vaart gaan er minder over. Daardoor blijven er ook veel kleine personenwagens staan. Daarom vroeg hij na te gaan of het mogelijk was voor de veer diensten transporttrailers met dubbe le dekken in te schakelen, zodat er ln feite een dubbele lading personen wagens mee kan. „Daar heb ik nog nooit aan gedacht", zei de heer Van Poelje, die het de moeite waard vond de mogelijkheden van deze gedachte te onderzoeken. {Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 7