Vergoeding bij aanleg gasbuizen is geregeld Commissarissen K.L.M. overwegen aftreden Bijna - botsing Teuge door onoplettendheid PLOTSELINGE VOORUITGANG IN BRUSSEL „B.B.-materiaal kan beter worden gebruikt Schip met 36 mensen drijft stuurloos rond Weigering woning aan timmerman betreurenswaardig Verhoging tarief N.S. noodzakelijk Raad voor luchtvaart: K.L.M.-vliegers protesteren fel tegen uitspraak Vandaag... Nieuw voorstel betreffende tariefverlaging goed ontvangen OTTO JOHN WIL NIEUW PROCES Akkoord Gasunie-landbouwschap Voor zakelijk recht drie gulden per meter Gewassenschade MR. MIJNLIEFF MEENT: Contract Zwijgplicht Garages Toekomst MINISTER BOGAERS: LANDBOUWSCHAP EENS MET MELKPRIJSBELEID Kritiek Laksheid GROOTSTE WAAKZAAMHEID MET PRIJS AARDGAS Het Wereldgebeuren Europa stijgt in aanzien BELANGRIJKE BASIS VOOR GESPREK OVER KENNEDY-RONDE Dispariteiten Compromis Nieuwe formateur in Finland DONDERDAG 19 DECEMBER 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 (Van onze Haagse redactie) Het bestuur van het landbouw schap heeft gisteren zijn goedkeu ring gehecht aan de overeenkomst met de N.V. Nederlandse Gasunie inzake vergoeding van schade ont staan bij de aanleg van het buizen net. Een der hoofdpunten van de overeenkomst is, dat aan de huidi ge eigenaar van de grond een ver goeding ineens zal worden betaald van drie gulden per strekkende me ter voor het verlenen van het zake lijk recht. Een latere eigenaar kan geen recht op deze uitkering doen gelden, omdat men er van uitgaat, dat de waardevermindering van de grond in de prijs, die de tweede ei genaar voor grond betaalt, tot uit drukking zal komen. Het contract geeft de grondeigenaar en gebruiker bepaalde rechten ter vergoe ding van schade, die thans nog niet te voorzien of te bepalen is toekomstscha- de). Er is sprake van zg. agrarische toekomstschade, wanneer bv. te zijner tijd een redelijk plan tot fruitaanplant, kassenbouw, grondverbetering etc. niet kan worden uitgevoerd door de aanwe zigheid van de buis. Verder is de moge lijkheid geopend van schadevergoeding, wanneer bij verkoop een geldelijk ver lies wordt geleden, ook al door de aan wezigheid van de buis. Deze laatste be paling is met diverse waarborgen omge ven, omdat de Gasunie zich wilde bevei ligen tegen misbruik. Gewassen- en structuurschade kan aan de grondgebruiker ook pachter, worden vergoed, Een normatieve ver goeding zal worden gegeven op basis van het getroffen of laatstgeteelde gewas, berekend per vierkante meter bij een werkstrook van 22 meter. De normen zijn gebaseerd op de te der ven bruto-opbrengsten en worden uit gekeerd zonder erop te letten of, hoe en wanneer de gewassen worden be schadigd. Voorbeelden: suikerbieten 43 cent, voedergranen 20 cent, gras land 17 cent (exclusief wederinzaai- kosten), alles per vierkante meter. Desgewenst kan een grondgebruiker bij het tekenen van het contract met de Gasunie bedingen, dat zijn gewassen- schade speciaal wordt vastgesteld. Dan vervalt voor hem natuurlijk de norma tieve vergoeding. Gezien het werktempo, dat de Gasunie zal moeten aanhouden, zal de teeltlaag als regel niet apart gehouden kunnen worden. Voor bijzondere gronden en cul tures wordt op verzoek een uitzondering gemaakt. Een vergoeding van 2.50 per strekkende meter wordt gegeven als 99 Over het gehele land verspreid staan 335 BB-motorspuiten van groot vermogen, 79 BB-motorspui ten van middelbaar vermogen en het materieel van de mobiele brandweercolonnes met 264 auto spuiten, 264 motorspuiten en plas tic slangen met een totale lengte van (voor verschillende doorsne den) 317 km, 127 km en 144 km. Deze machtige voorraad potentieel staat te staan. Ze wordt alleen gebruikt voor oefendoel einden. Ze veroudert en ze is over een jaar of tien aan vernieuwing toe. Dat kost dan weer een miljoen of veertig, als men daarbij weet dat uit het brand- schadecijfer in ons land (dat steeg van 31,5 miljoen als gemiddelde in de eer ste tien jaar na de oorlog tot 85 mil joen in de eerste acht maanden van 1963) valt af te leiden dat lokale brand weerorganisaties hun werk nog maar nauwelijks kunnen bijsloffen, zou het misschien wijs zijn naar een brandweer organisatie te streven waarin al dat nut tige materiaal een emplooi kan vinden. Onder meer met het geven van dit voor beeld heeft de directeur-generaal voor openbare orde en veiligheid, mr. F. R. Mijnlieff gisteravond in Rotterdam een pleidooi gehouden voor het zoveel moge lijk integreren van de civiele verdedi ging in de „vredesorganisatie" van ons maatschappelijk bestel. Hij deed dat in een lezing voor de vereniging ter be oefening van de krijgswetenschap. vergoeding voor de structuurschade aan de sleuf, die doorgaans aan de opper vlakte 1,5 2 meter breed zal zijn. De Gasunie sluit met elke individuele boer, die met de buizenaanleg te maken krijgt, een contract. De Gasunie heeft zich met het landbouwschap verbonden het land zoveel mogelijk in de oude toe stand op te leveren. Hoe het zal gaan in een geval van ruil verkaveling zal nog nader worden bezien De boeren zullen op vergaderingen wor den ingelicht over de inhoud van de overeenkomst met de Gasunie. Het Deense vrachtschip „Argentina" drijft sinds maandagochtend stuurloos op de Atlantische Oceaan. De rederij van het schip, gevestigd in Kopenhagen, deelde mee dat zich 36 personen aan boord bevinden, 33 bemanningsleden en 3 passagiers. Vanaf dinsdagavond is het radiocontact met het schip verbroken. De „Argentina" meet 4629 ton. Het schip verliet op 7 december de haven van New Orleans met bestemming Londen, waar het kort voor de kerstdagen zou moeten arriveren. De Amerikaanse kustwacht heeft een vliegtuig uitgezonden om het schip op te sporen. De Parijse haarkunstenaar Serge Simon heeft zijn kerstcollectie kap sels voor de kerstdagen extra ex clusief gemaakt door gebruik te maken van haarkrullers. Mooi? Dat moet ieder voor zich uitmaken, maar apart is het zeker. (Slot van pagina 1) vraag toe, dat de heer Ruppert in janu ari 1963 zijn ontslag als commissaris heeft aangeboden, omdat hij zich niet met de gang van zaken kon verenigen. Dat is toen niet doorgegaan, maar nu heeft de heer Ruppert zijn ontslagaan vrage herhaalt. Ook ir. Tromp en prof. Tinbergen vroegen ontslag aan, de laat ste echter wegens drukke andere bezig heden. De ontslagaanvragen zijn aange houden, omdat de ontwikkelingen gaan de zijn ten aanzien van het gehele col lege van commissarissen. lies over 1963 beperkt blijven tot 55 miljoen gulden. Dat is in elk geval een vermindering ten opzichte van 1962. De staatssecretaris de heer Keyzer deelde mee, dat geprobeerd wordt op het gebied van het luchtvervoer tot sa menwerking met andere grotere onder nemingen te komen. Het onderduiken van de K.L.M. in een andere maat schappij achtte hij het laatste waartoe mag worden besloten. Wat de door de minister aan de di recteuren opgelegde zwijgplicht be treft, zei minister Van Aartsen, dat hij hen gevraagd heeft, nadat een be slissing gevallen was, niet nog eens in het openbaar met elkaar in dis cussie te treden. De zaak was daar mee namelijk niet gediend. De af faire rondom de K.L.M. wordt in het buitenland nauwlettend gevolgd. Toch hebben de heren in het open baar tegen elkaar geschreven. De minister betreurde dit in hoge mate. Ten slotte sprekend over de toekomst noemde de bewindsman het rapport dat de directie zal uitbrengen uitermate belangrijk. Na kennisneming ervan zal de regering - de staat is de grootste aandeelhouder van de K.L.M. haar standpunt zo spoedig mogelijk bepalen en de Tweede Kamer erover inlichten. De regering streeft naar een rechtvaar dig saneringsbeleid. De toekomst van de K.L.M. hangt voor een aanzienlijk deel af van de uit komsten. Aanvankelijk was 1963 slecht. Het derde en vierde kwartaal zijn gun stiger. Volgens de directie zal het ver- De heer Mijnlieff liet het niet bij deze ene suggestie. Andere die hij deed wa ren: bouw ondergrondse sehuilgelegen- heden die in vredestijd als parkeergara ges dienst kunnen doen; Gebruik de voor een deel reeds bestaande en uitstekende geoutilleerde commandoposten van de Bescherming Bevolking, de politie en de provinciale commandoposten nu voor een het gehele land overlappend net van permanent bezette alarmcentrales voor politie, brandweer en geneeskundi- ge dienst, dat uitstekende diensten kan bewijzen bijvoorbeeld bij het optreden van rampen. KLANKBORD. Inwoners van een woningblok in New York hadden er genoeg van gekregen. De laatste anderhalf jaar was er vier maal ingebroken. Dus hadden ze in de hal van het blok een bord gezet met de volgende tekst: „Voor de dieven: anderen zijn U voor geweest. Alle fototoestellen, grammo foons. transistorradio's, diamanten rin gen. parels, halssnoeren, alsmede alle waardevolle en waardeloze juwelen, zijn ui! deze verblijven al gegapt. Hier valt niets meer te halen". Ën nu is dat bord gestolen. „Betreurenswaardig", zo reageert minis ter Bogaers (volkshuisvesting en bouw nijverheid) op de selectie, toegepast door een vereniging van woningeigenaren in Delft bij het verhuren van een woning. Dit blijkt uit het antwoord van de minis ter op schriftelijke vragen van de heer Scheps, lid van de Tweede Kamer (p.v.d.a.) De minister zegt in het antwoord o.m. bekend te zijn met het feit dat een wo ning, gelegen in het complex Van Blom- mesteynstraat in Delft niet aan de tim merman H. K. verhuurd kon worden „uit overwegingen ontleend aan de wens tot het bewaren van de sociale homoge niteit binnen het complex". Het opne men van een bepaling in het verenigings reglement, dat het toelaten van nieuwe bewoners afhankelijk is van de instem ming van het bestuur der vereniging acht de minister begrijpelijk. Er bestaat zijns inziens in het algemeen daartegen geen bezwaar. Hij is echter van mening, dat in het onderhavige geval aan de be paling een betreurenswaardige toepas sing is gegeven. Zijns inziens zou het echter te ver gaan om op grond van een enkel geval van minder "juist gebruik het opnemen van een bepaling als boven bedoeld tegen te willen gaan. Zou een dergelijke onjuiste toepassing zich vaak voordoen, hetgeen hem mede vanwege de te constateren reacties, onwaarschijnlijk voorkomt, dan is de minister bereid na te gaan op welke wijze hiertegen een ,,m, k,an worden opgeworpen, zo blijkt uit het antwoord. Otto John, een vroeger hoofd van het Westduitse bureau voor de bescherming van de grondwet die in 1956 op beschul diging van deelname aan een verrader lijke samenzwering door het Westduit se hooggerechtshof tot vier jaar gevan genisstraf is veroordeeld, heeft een nieuw proces aangevraagd. John heeft twee jaar van zijn gevange nisstraf uitgezeten. Hij woont thans in Tirool, Oostenrijk, en heeft sedert zijn vrijlating materiaal verzameld voor zijn eerherstel. John was in juli 1954 uit West-Berlijn verdwenen en drie dagen later in het oostelijke stadsdeel opgedoken, waar hij in het openbaar kritiek leverde op de Westduitse regering. Functionarissen bij het Westduitse hooggerechtshof deelden mee dat John zijn verzoek om een nieuw proces te voeren had gebaseerd op de beweerde aanwezigheid van nieuw bewijsmateri aal waarin zijn verklaring als zou hij tegen zijn zin naar Oost-Duitsland zijn meegenomen, zou zijn gestaafd. (Van onze parlementaire redacteur) Een tariefsverhoging bij de Nederlandse Spoorwegen is onvermijdelijk zo heeft de minister van verkeer en waterstaat mr. Van Aartsen in de Tweede Kamer tij dens de verdediging van zijn begroting voor 1964 meegedeeld. In 1964 verwacht te hij nog geen batig slot. De staatssecretaris van verkeer en wa terstaat de heer Keyzer voegde hieraan toe, dat nog niet gezegd kan worden hoeveel de tarieven in de hoogte gaan en wanneer. Hij kondigde aan, dat bij meer onbewaakte overwegen knipper lichten zullen worden aangebracht. Het aandeel van Nederland in het inter nationale wegvervoer zal volgens voor stellen in de E.E.G. aanzienlijk worden verminderd. Uit de Kamer was daarop de aandacht gevestigd. De staatssecre taris deelde mee, dat hij zich er tegen zou blijven verzetten. Ten einde te komen tot een herkeuring van oudere auto's zal een beperking van de geldigheidsduur van de kentekenbe wijzen worden bezien. De minister deel de dit mee, maar hij voegde er aan toe, dat een beperking van de geldigheids duur der kentekenbewijzen hem toch niet het aangewezen middel leek om tot een herkeuring van oudere auto's te ko men. Op een desbetreffende vraag antwoord de de staatssecretaris, dat hij niet bij een politieke partij is aangesloten. Hij had, toen hij in diplomatieke dienst was, geen stemrecht. Had hij wel mogen stemmen, dan zou hij de V.V.D. geko zen hebben. (Van onze Haagse redactie) De ministeriële beslissing inzake het vaststellen van de industriemelktoeslag per 400 kg melk is volkomen correct. Van een financieel nadeel voor de melk producenten kan in geen enkel opzicht worden gesproken. Dit zijn een paar conclusies uit een nota inzake het melk- prijsbeleid, die in de gisteren gehouden openbare vergadering van het bestuur van het landbouwschap aan de orde is geweest, dit naar aanleiding van enige beroering, die is ontstaan over de vraag bij welk vetgehalte de industriemelktoe slag wordt vastgesteld. Voorts wijst de nota er op, dat de be drijven, die melk afleveren met een ho ger dan het gemiddelde vetgehalte een hogere melkprijstoeslag ontvangen dan de bedrijven, die melk afleveren met een lager vetgehalte dan het landelijk ge middelde percentage. De Raad voor de Luchtvaart is in zij'n uitspraak in de zaak van de „bijna-botsing" tussen een Boeing straalverkeersvliegtuig van de Pan American Airways en een eenmo- torig De Havilland Beaver-toestel van de Nederlandse Koninklij'ke Luchtmacht, op 26 juli 1962 tegen half twaalf 's morgens ongeveer boven het vliegveld Teuge, tot de conclusie gekomen, dat het onge val is veroorzaakt door twee sa menwerkende oorzaken, te weten de fout van Boeing-gezagvoerder M. door geheel onvoldoende uitkijk te houden dan wel te doen houden en de fout van bestuurder ser geant-majoor vlieger P. C. A. door in strijd met het luchtverkeersre- glement de koers niet te verleggen naar rechts, maar naar links. Een mogelijk in de verkeerslucht- vaart bestaande praktijk om bij weersomstandigheden waarbij niet- gecontroleerde vluchten zijn toege staan geen doeltreffende uitkijk te houden keurt de raad ten sterkste af. De raad beveelt de luchtverkeers- maatschappijen aan duidelijke voor schriften dienaangaande te geven. Terstond na de uitspraak in de zaak van de Boeing en de Beaver is de vereniging van K.L.M.-vliegers fel tegen deze uit spraak van leer getrokken. „De militaire verkeersleider ergens in het midden van ons land wist dat de Bea ver zich ophield in de luchtcorridor, maar hij heeft niemand gewaarschuwd: niet de verkeerstoren van Schiphol, niet de Boeing en niet de Beaver. Men mag hem dat niet eens aanrekenen, want de wet schrijft hem niet voor, dat hij dit doen moet, aldus het bestuurslid Z. L. Zeyfert, zelf gezagvoerder op Viscounts van de K.L.M. „Het zijn niet de luchtvaartmaatschap pijen, in dit geval dus Pan American, die de schuld hebben van een situatie als die boven Winterwijk, want de grote burgerluchtvaart doet al het mogelijke ter verhoging van de veilig heid en zou er niet aan denken om V.F.R. (op zicht) in onder controle van de verkeersleider staande luchtcorridor te vliegen. Maar sportvliegers en mili tairen doen dat wel. Dat is al fout, maar ergerlijk is dat ze uit laksheid en omdat de wet het toelaat dikwijls niet de moei te nemen de verkeersleiders van hun aanwezigheid in de corridors op de hoog te te stellen. En als ze dat een keer wel doen, zoals in. dit geval de Beaver, dan rust op de militaire verkeersleider niet de wettelij ke plicht ook Schiphol van zo'n V.F.R.- vlucht van een militair toestel in de cor ridor op de hoogte te stellen. Het is een onverantwoordelijke situatie in een tijd perk, waarin straaitoestellen met hon derden passagiers met snelheden van te gen de 1000 km per uur door de lucht vliegen". Dr. A. A. de Boer, een functionaris van de Euratomcommissie, heeft in Gronin gen verklaard, dat „de grootste waak zaamheid" geboden is met de nogal hoge prijs die voor het Nederlandse aardgas is vastgesteld. De prijsontwikkeling zal onderwerp moeten zijn van voortdurend Morgen begint in Frankfort het mon sterproces tegen 22 leden van de staf van het voormalige concentratiekamp Auschwitz, waar meer dan vier miljoen mensen om het leven zijn gekomen. Op de foto vijf van de beklaagden. V.l.n.r.: Kaduk, Stark, Baretzki, Cape- sius en Boger. SS-Oberscharführer Hans Stark (42) was een beruchte beul. SS- Oberscharführer V/ilhelm Boger (56), de centrale figuur in het proces, is de uitvinder van de .jBogerschommeV'een martelwerktuigwaaraan gevangenen geboeid werden opgehangen om hen on- der verschrikkelijke pijnen te verhoren, (overleg en studie en als voorlopig een ruime marge tussen prijs en kosten wen selijk is, verdient een belasting de voor keur boven een hoge winstmarge die op alle verbruikers drukt, zo verklaarde I op een bijeenkomst van de afdeling Gro ningen van de Vereniging van Neder landse Gemeenten. Dr. De Boer, adjunct-kabinetchef van mr. Sassen, Nederlands lid van de Eura- tom-commissie, wilde hiermee niet sug gereren dat het voorzichtige beleid van minister Andriessen nu, in de aanloop periode, grote gevaren in zich bergt. Doch een consequent doorgevoerde hoge prijspolitiek, lijkt ons in het licht van de plannen voor een- Europese energiepoli- tiek (onder meer gericht op lage prijzen) op de duur moeilijk te verdedigen, zei hij. De Nederlandse positie tegenover de an dere gemeenschapslanden en de drie Europese executieven die de Europese energiepolitiek moeten voorbereiden, zou er misschien door bemoeilijkt worden. De koelheid, die de laatste jaren de betrekkingen tussen Frankrijk en de Verenigde Staten kenmerkt en die door de overige landen van West-Euro pa zeer duidelijk wordt betreurd en ver worpen, heeft toch niet nagelaten in vloed uit te oefenen op de politiek van deze landen ten opzichte van de rest van de wereld. Het is geen toeval, dat president Lyndon B. Johnson deze week in de algemene vergadering van de Verenigde Naties een pleidooi heeft gehouden voor een internationalisering van de hulp aan on derontwikkelde gebieden, of wat voor zichtiger gezegd de ontwikkelingslan den. Amerika wil het niet langer alleen doen. Dit voorstel van de Amerikaanse president, waaraan overigens niet al te veel aandacht is besteed, kan men zien als een symptoom van de veranderde si tuatie, waarin Amerika ten opzichte van zijn bondgenoten is komen te staan. Amerika gehandicapt door binnen landse moeilijkheden, waarvan de inte gratie der rassen wel de voornaamste is ziet zich in een positie gedrongen, die de Gaulle welkom is. De Euromarkt heeft West-Europa verheven tot een gelijkwaardige partner van de Verenig de Staten en president Johnsons tege moetkomendheid is door die gelijkwaar digheid ingegeven. Logisch gevolg van de gunstige econo mische ontwikkeling in het nieuwe Eu ropa is dat de Amerikanen hun West- europese bondgenoten niet alleen hoger aanslaan wat kwaliteiten betreft, maar dat zij ook hogere eisen gaan stellen. Tot dusver was het inderdaad de ge woonte dat Amerika het grootste aan deel nam in de lasten, die een bondge nootschap nu eenmaal aankleven. Het aantal stemmen, dat om een gelijkma tiger verdeling van die lasten vraagt neemt echter gestaag toe en het geluid gaat ons akelig hard in de oren klinken. President de Gaulle moet daar wel heel blij mee zijn; eindelijk krijgt het Euro pa, waarvoor hij zo in de weer is, de aandacht welke het toekomt. En hoewel in de Westeuropese landen feitelijk niemand naar de Gaulle heeft willen luisteren al moest men wel ontkomt men toch niet aan een prettig gevoel. Zelfs het minder aangename verzoek van Amerika's president om een grotere bijdrage in de (hoge) kosten, kan dat gevoel niet wegnemen. Die toenemende invloed van de West europese landen doet zich overal ter wereld kennen. In Zuidoost-Azië wint Frankrijk verloren terrein terug en in Afrika is de Europese invloed nog steeds groter dan de Amerikaanse. Maar met name ook in Zuid-Amerika, vanouds een gebied, dat door de Verenigde Staten werd beheerst, krijgen de Euromarkt- landen een voet aan de grond. Een op merkelijk verschijnsel. Kort geleden werd in W.E.U.-verband dan ook beslo ten meer aandacht aan de Latijnsameri- kaanse landen te besteden. Daarbij is dus ook Engeland betrokken, wat be langrijk is omdat Engeland een uitste kende naam heeft op het continent. Na de tweede wereldoorlog heeft Enge land zijn belangstelling overigens wel enigszins verlegd. De liquidatie van het imperium, maakte dat het Verenigd Ko ninkrijk zich meer ging inspannen voor de voormalige koloniale gebieden. Het Gemenebest eiste alle aandacht op en in Zuid-Amerika verspilde Engeland zijn krachten door bilaterale contacten, die ten slotte niet geheel effectief bleken te zijn. De handel tussen Engeland en het Zuid- amerikaanse continent - hoewel nog altijd van veel belang onderging daardoor niet de verwachte uitbreiding. Nu Engeland zich heeft aangesloten bij de pogingen van de Euromarktlan- den om de Zuidamerikaanse markt ver der te verkennen betekent dit een be lang voor beide kanten. Daarbij is het niet onmogelijk, dat de Europese landen op de duur ook hier een voorsprong zullen behalen op de Verenigde Staten. De Amerikanen zijn namelijk door de monopoliepositie, die zij door de eeuwen heen in Latijns- Amerika hebben ingenomen, weinig po pulair bij de bevolking. Grote concerns op mijnbouwgebied en maatschappijen als bijvoorbeeld de United Fruit hebben in het verleden vaak meer macht uit geoefend dan de regeringen van de lan den, waarin zij opereerden. Dat heeft hier en daar kwaad bloed gezet. De communistische bewegingen, die overal in Zuid-Amerika actief zijn, ma ken gebruik van dit ressentiment. Ter wijl Amerika lange tijd steunde op de feodale machten in de zuidelijke landen, hield het slechts heel weinig rekening met de opstandige gevoelens van de uit gebuite bevolking. Pas. in de laatste jaren brak de belangstelling voor de massa door en een Verbond van Voor uitgang moet thans goedmaken wat in het verleden werd verknoeid. Ondanks het goede werk dat dit ver bond doet. blijven de verwachte poli tieke resultaten evenwel uit. Men heeft ook te weinig steun van de betrokken regeringen, die óf dictatoraal, óf mili tair óf half-democratisch zijn. Ondanks herhaald Amerikaans aandringen is van een sociale revolutie nog nergens in Zuid-Amerika iets te bespeuren." Staats grepen brengen wel wanorde, maar geen betere toestanden en betere regeerders en waar een democratisch bewind wordt gevoerd zou men dat naar Europese maatstaven niet zeggen. Amerika heeft dus niet veel succes ge had en de voorspelling van waarnemers, dat Latijns-Amerika in 1964 de meeste politieke zorgen zal geven van alle probleemgebieden in deze woelige we reld is niet bijster opbeurend. is het 150 jaar geleden, dat kroonprins Willem (XI) die in 1795 op tweejarige leeftijd met zijn ouders vanuit Scheveningen had moeten vluchten, zich inmiddels zowel in de slag bij Vitoria in Spanje als in de slag bij Quatre Bras en Waterloo grote roem had verworven met de „Meteor" uit Engeland te Scheveningen terug keerde. Over een van de moeilijkste onderwerpen van de „marathon-zitting" van de ministerraad van de Europese Economische Gemeenschap is gisteren in Brussel onverwacht grote vooruitgang geboekt. Een nieuw voorstel van de Europese commissie voor het door de E.E.G. in te ne men standpunt in de onderhandelingen, die het volgend jaar mei in Genève met de Verenigde Staten moeten beginnen over internationale verlagingen van douanetarieven, de „Kennedy-ronde", werd verras send goed door alle zes E.E.G.-landen ontvangen. Een overeenstemming over dit standpunt is daarom zo belang rijk, omdat de partners van Frankrijk dit als voorwaarde hebben gesteld voor de voltooiing van het gemeenschappelijke land bouwbeleid in de E.E.G. om te genover de verdere integratie van de „zes" de handelsbetrekkingen met landen buiten de gemeen schap als bewijs van het „open karakter" van de E.E.G. te hand haven. vooruitzichten voor de verdere bespre king van de landbouwkwesties". Minister Spaak, antwoordend op een vraag over de mogelijke gevolgen van het Franse ultimatum indien de „mara thon" geen resultaat zou hebben, voegde hier aan toe: „het uiteenvallen van de E.E.G. is een onmogelijkheid, zowel voor het ene land als het andere". De reacties na afloop van de vergade ring waren gisteravond hoopgevend voor het verdere verloop van de „marathon". Van het nuchtere commentaar van de Nederlandse minister van economische zaken, prof. dr. J. E. Andriessen, die sprak van een „vrij vlot" verloop van het gesprek, varieerden de uitspraken via het „tevreden" van de voorzitter van de Europese commissie, prof. W. Hall- stein, tot een hooggestemde verklaring van de Belgische minister van buiten landse zaken, P. H. Spaak. „Er bestaat tussen de ministers geen wezenlijk ver schil over de jongste voorstellen van de Europese commissie. Dit is zeer belang rijk een stap vooruit in de kwestie van de Kennedy-ronde en is gelijk aan goede De voorstellen van de Europese com missie, die alleen de „Kennedy-ron de" betreffen voor industriële en niet voor landbouwprodukten, handelen over de maatstaven om te bepalen, wanneer moet worden gesproken van „dispariteiten" in de douanetarieven tussen de Verenigde Staten en de E.E.G. Industriële produkten, waar voor deze te grote verschillen in het douanerecht worden vastgesteld, zul len niet kunnen vallen onder het al gemene uitgangspunt, dat het tarief met 50 procent het voorlopige uit gangspunt zal worden verlaagd. De Europese commissie heeft thans voorgesteld als „dispariteiten" te be schouwen die gevallen, waarin de door een der partijen toegepaste douanerechten minstens het dubbele bedragen van die van de andere par tij en daarbij minstens tien punten verschillen. Een „dispariteit" zou zijn een produkt, waarvoor het douane recht van de E.E.G. 15 procent be draagt en voor de Verenigde Staten 30 procent. De toepassing van deze maatstaf, waar bij nog aanvullende criteria zouden gel den zoals de produktie van een bepaald produkt in het invoerende land en de omvang van het handelsverkeer daarin, zou het aantal „dispariteiten" vergele ken bij vorige voorstellen van de Euro pese commissie met ongeveer een derde verminderen. Hiermede kan worden tegemoet geko men aan de verlangens van de Ameri kaanse regering, die het aantal „dispa riteiten" volgens eerdere voorstellen van de commissie niet minder dan 1200 met een derde verminderen en de kans op succes voor de onderhandelin gen doen stijgen. Voor de hoge tarieven van die produkten, die als „disparitei ten" worden aangemerkt, zal de verla ging het algemene percentage van 50 bedragen, voor de daar tegenover staan de lage tarieven gemiddeld 25 procent. Advertentie Betere kleding bij Nederland Kattenburg sinds 1856 PRESIDENT LYNDON B. JOHNSON handen vol aan Zuid-Amerika President Kekkonen heeft de 65-jarige Reino Lehto, een hoge functionaris van het Finse ministerie voor handel en in dustrie, verzocht een interimkabinet te vormen. Lehto is geen partijpoliticus. De op vier partijen steunende coalitiere gering onder Ahti Karjalainen is dins dag jl. afgetreden. Dit werd veroorzaakt door een meningsverschil in het kabinet over het voorstel van de minister van fi nanciën Kartunen, lid van Karjalainens boerenpartij, om in 1964 de grond- en in komstenbelasting te verhogen. De minis ter achtte deze verhoging noodzakelijk om het tekort op de Finse begroting van 215.500.000 Finse mark weg te werken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 3