Raad Goes accepteerde lasten van zwembad ,met gemengde gevoelens' Aangaan regeling met stad-randgemeenien Nieuwe brug Oude Maas voor Zeeuws verkeer ALMANAK ANTWOORD G.S. OP VRAGEN VAN STATENLID OVER POLIOMYELITIS Verminderde celstraf voor inlbreScerstrio De K. uit Goes TiLEFUNSCiN „Hap uit algemene middelendie mee- of tegenvaller kan zijn VAN VERTRAGING IN UITVOERING MAATREGELEN GEEN SPRAKE GEWEEST Goese Bergweg werd „te vroegy geasfalteerd STUDIE VAN EIGEN WAARDE EN EIGEN PROBLEMATIEK TELEFUNKEN Dol Meetapparatuur bij botsing geheel vernield Bussen en auto's beschadigd bij botsing te Kloetinge INSTEMMING EN RESERVE ROND DE OPZET.... Bioscoop Ziekenhuis De kwestie Tholen Sas van Gent huldigde turn\ampioen Vermandel Voorstel h. en w. aan de raad Veerdiensten gestaakt door mist Grammofoon installatie f 290,- AEG AMSTERDAM Onderzoek Zeeuwse Maatregelen Schaderegeling Verhoging zeedijken Rijks-waterschappen Rijksweg 58 Haven van Breskens Brouwershavens Gat Voorlichting over beroepen in Goes N(iet) P(arkeren): geen verbod maar Vriendelijk verzoek Haven van Harlingen Beheersvorm She 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 19 DHiClJvlLER 1963 MET „gemengde gevoelens" heeft de raad van Goes woensdagavond op papier een punt gezet achter de voorbereidingen voor de bouw van het openluchtzwem bad Nu de aanbesteding achter de rug is en de opdracht aan de aannemers is veileend, hadden de heren een vrij rigoureuze wijziging in de stichtingskosten ruim f 150.000 duurder dan aanvankelijk geraamd en een exploitatie- opzet voor zich. Welke laatste reeds in de zomer van 1961 was toegezegd. De honorering, die deze stukken in de raad meekregen was nogal gevarieerd. Van de kant van de Partij van de Arbeid en de A.R.P. kwam er een duidelijke in7 stemming: „We zijn blij dat de zaak nu in kannen en kruiken is. Een totale last per jaar van f 20.000 voor een zwembad valt toch eigenlijk nog wei mee." Maar er waren ook stemmen de K.V.P. en de C.H.U. die de nodige reserve toonden tegen deze „hap uit de algemene middelen". De toelichting van het college van b. en w. op de exploitatieopzet hield daartussen ongeveer het midden. Drs. J. Dijkgraaf maakte namelijk duide lijk, dat er in de inkomstenramingen nogal wat onzekere factoren zijn. Toch meende hij op grond van erva ringscijfers van elders wel een richt lijn met enig houvast te hebben ge vonden. De heer M. Loeve (a.r.) ver bond aan zijn optimistische verwach tingen voor wat betreft de zwembad- lasten de hoop, dat nu binnenkort ook een exploitatieopzet voor een overdekt instructiebad zal kunnen volgen. Wethouder mr. J. G. v. d. Burgt kon er niet meer op zeggen dan dit: „Alle pogingen worden in het werk gesteld het zover te krijgen. De mogelijkheden, die er zijn, zullen worden benut." Bezwaren tegen het lange uitblijven van de exploitatieopzet kwamen er van de kant van de heer J. H. Roose (k.v.p.). De redenen, door b. en w. opgegeven - onzekerheid over subsidies, extra bijdra gen en de aannemingssom waren voor hem niet acceptabel. „Die opzet had er al veel eerder moeten zijn; in ie der geval toch onmiddellijk na de datum van aanbesteding." De heer A. G. Heij- boer (c.h.) had een zwaar hoofd in de last, die ieder jaar weer van de algeme ne middelen zal moeten worden afge knabbeld voor dit zwembad. Daar bleef het bij met de discussie. De raad gaf zijn fiat aan het voorstel van b. en w. om het eerder beschikbaar ge stelde krediet voor de bouw van het zwembad nu tot de som van f 894.434,49 te verhogen. Met de wens, dat de eerste spa ervoor spoedig de grond zal ingaan. ringen van de planologische commissie. Omdat de besprekingen, die daar wor den gevoerd, soms van verstrekkende importantie kunnen zijn. De heer A. Maljaars (s.g.p.) informeer de naar de gang van zaken rondom de overgang van personeel van het Gast huis Oostwal naar het nieuwe protes tants-christelijke streekziekenhuis in het komende jaar. Wethouder J. S. Visscher gaf daarop dit antwoord: „Er is een verschil van opvatting binnen het be stuur en ook in de kring van het perso neel over deze zaak. De eisen zouden er hoger worden gesteld. Op het ogenblik worden hierover besprekingen gevoerd. De heer D. P. M. G. Leupen (p.v.d.a.) kon het niet verkroppen, dat het toren uurwerk van de Maria Magdalenakerk nu nog steeds niet is gerepareerd, ter wijl er maanden geleden al geld voor uitgetrokken is. De voorzitter kon mee delen, dat de reparateur na de kerstda gen het karwei zal klaren. Een vraag naar de verlichting op het industrieterrein van de kant van de heer D. van Loon (p.v.d.a.) werd beant woord met de mededeling dat een plan tot gestadige verbetering op uitvoering wacht. Er zullen 52 lichtpunten komen, een nieuwe hoogspanningskabel en twee transformatorhuisjes: een project van ongeveer f 50.000. Een voorstel tot een beslissing op een beroepschrift van de heer li. Gorsse tegen weigering van een bouwvergunning werd van de agenda afgevoerd. De vermakelijkhedenbelasting op cultu rele films in bioscoop „Grand Theater" te Goes kan niet worden afgeschaft. Voor al ook omdat op een eerder vastgestelde verlaging nog steeds geen goedkeuring is verkregen. Maar het „dreigement" van de exploitante, de firma C. J. van Liere en Zonen, dat de bioscoop bij be houd van deze belasting door de week niet kan blijven doordraaien heeft tot deze toezegging van b. en w. geleid: „Als er een gaatje gevonden kan wor den voor een compromis, dan zullen we graag meewerken." Algemeen was men het erover eens: sluiting van de bioscoop in Goes zal de attractie van de stad een deuk geven. Bovendien, zo voerde de heer Roose aan, mist de gemeente dan ook de belasting opbrengst, die nu nog binnenkomt. „Zijn werkelijk alle mogelijkheden op dit punt uitgeput?" wilde hij graag weten. En om zijn vraag de nodige kracht bij te zetten merkte de K.V.P.-fractieleider nog op, dat de firma Van Liere er bij de exploitatie bewust naar streeft betere films aan te trekken en die van mindere kwaliteit, ook al zouden ze meer winst gevend zijn, bewust te weren. Het colle ge van b. en w. haastte zich om de lof aan het adres van de exploitante te on derschrijven. Maar wethouder Dijkgraaf kon op dit moment nergens een compro mis vinden. Een verlichting van de ver makelijkhedenbelasting zou de definitie ve sluiting van de bioscoop door de week alleen maar vertragen, maar niet tegenhouden, zei hij. De heer Roose begreep, dat b. en w. moeilijk met een ander voorstel dan afwijzing van het verzoek kunnen komen, nu het vorige raadsbesluit tot verlaging van de belasting nog niet eens is goedgekeurd. Maar hij verlangde een toezegging, dat het college de zaak serieus zal bekijken, wanneer zich een kans voordoet. Die werd gegeven. Het was een beslis sing met een klein achterdeurtje... Een omstandig technisch-administratief betoog werd opgezet over het voorstel tot vaststelling van een nieuwe beheers- verordening op het grondbedrijf. Duide lijke bezwaren bestonden er tegen de vijfjaarlijkse taxaties, die voor de ge meente nogal dure aangelegenheden kunnen worden. De heer M. van Gorp (p.v.d.a.) deed nog de suggestie deze taxaties door gemeentewerken te laten verrichten, maar burgemeester mr. F. G. A. Huber vond dit uit een oogpunt van objectiviteit bezwaarlijk. Bij de rondvraag verzocht de heer Ph. Haverhoek (p.v.d.a.) de raadsleden de notulen toe te zenden van de vergade- Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben geantwoord op een aantal schriftelijke vragen die begin deze maand door het provinciale staten lid P. A. Roels uit St.-Maartens- dijk zijn gesteld naar aanleiding van het uitbreken van poliomyeli tis op het eiland Tholen. Op de vraag of het bericht van het Alge meen Nederlands Persbureau, dat op 14 oktober het eerste poliogeval zich aandiende en dat eerst op 22 november hernieuwde gelegenheid tot vaccinatie is gegeven, op waar heid berust, wordt het volgende geantwoord: Het bericht betrof een patientje dat reeds enige tijd tevoren in een zieken huis was opgenomen, echter wegens een andere aandoening. Pas nadat geruime tijd verstreken was, rees het vermoeden dat dit patiëntje zou lijden aan kinder verlamming. Dit vermoeden werd na laboratoriumonderzoek bevestigd op 21 oktober. Omdat het hier een oud geval betrof dat bovendien nog van incidentele aard was, bestond er geen aanleiding om tot acties op grootscheepse schaal over te gaan. Een tweede ge val dat op 5 november bij de genees kundig inspecteur van de volksge zondheid werd aangegeven, was van dubieuze aard en eveneens van ou dere datum. Niettegenstaande een andere ziekteoor zaak in dit geval waarschijnlijk werd geacht, is deze aangifte voor de ge neeskundig inspecteur aanleiding ge weest om een direct virologisch onder zoek in te stellen in de desbetreffende gemeente bij een aantal leerlingen van de lagere school en een kleuterschool. ke-ziektewet van 21 juli 1928. Met de uitvoering van de maatregel als be doeld in deze wet is de burgemeester, de behandelende arts en de geneeskun dig inspecteur van de volksgezondheid belast. Uit de aard der zaak kan de provinciale raad voor de volksgezond heid bij de uitvoering van de besmette lijke ziekte-wet geen rol spelen gezien de hem opgedragen taak bij de gezond heidswet van 18 januari 1956. De taak waar het in het onderhavige geval om gaat, is uitsluitend opgedragen aan de hierboven genoemde personen. Het zal duidelijk zijn, dat de noodzake lijke maatregelen uitputtend in de be- smettelijke-ziektewet zijn geregeld, zo dat Gedeputeerde Staten geen maatre gelen dienaangaande kunnen treffen. Gesteld kan worden, dat van vertraging in de uitvoering van noodzakelijk ge achte maatregelen geen sprake is ge weest, aldus G.S. Advertentie De nieuwe asfaltslijtlaag op de Bergweg in Goes ligt er te vroeg. De weggebruikerszullen overi gens de laatsten zijn om dat te be weren. Maar volgens de officiële stukken is het toch zo. Hier is de afgelopen zomer een karwei ver richt, dat normaal pas in 1964 aan de beurt had mogen komen. Woensdagavond was dat in de raad van Goes het „addertje on der het gras" van een begrotings wijziging. Mr. H. P. J. M. Koop- mans (k.v.p.) meende het toch even te moeten aanwijzen. De Bergwegslijtlaag was het resul taat van een misverstand. B. en w. gaven het zonder blikken of blo zen toe. Het geasfalteerde wegdek daar heeft door de opdooi van de vorige winter veel "geleden. De raad had bij de behandeling van de begroting evenwel besloten het herstel tot 1964 te laten wachten. Maar het karwei werd daarna op het lijstje van gemeentewerken niet doorgehaald. Met het gevolg, dat er plotseling asfalteermachii- nes verschenen en het in een paar dagen was bekeken. Een „vroeger tje" dat 10.445 kostte. Met een glimlach accepteerde de raad het excuus van b. en w. Het is de Bergweg gladjes af gegaan Woensdagavond heeft het gemeentebe stuur van Sas van Gent de jeugdkam pioen turnen Ben Vermandei officieel op het stadhuis ontvangen. De jeugdige tur ner was vergezeld van zijn verloofde en zijn ouders. Ook het bestuur van de gymnastiekvereniging THOR was hier bij aanwezig. De bestuursafgevaardigden van de zwemclub „De Bruinvis" en de voetbalvereniging „Corn Boys" waren tegenwoordig. Voordat de huldiging be gon bracht de harmonie „De verenigde vrienden" een serenade. Aangezien bur gemeester R. A. J. den Boer wegens fa milieomstandigheden verhinderd was, voerde loco-burgemeester W. H. M. Col- sen het woord. Als geschenk van de ge meente ontving Ben een fototoestel, ter wijl zijn verloofde bloemen in. ontvangst mocht nemen. Namens de sportverenigingen sprak de heer L. F. S. de Meijer, die de heer Ver- mandel namens „De Bruinvis" en „Corn Boys"' een waardebon aanbood. De heer E. van Amstel, voorzitter van THOR, sprak hierna namens deze gym nastiekvereniging. Hij zei er trots op te zijn dat Ben jeugdkampioen is geworden, en ook trots te zijn op het gemeentebe stuur, dat de kampioen officieel heeft willen huldigen. Het dagelijks bestuur van de gemeente Souburg heeft de gemeenteraad, die van daag in vergadering bijeenkomt, een voorstel gedaan tot het aangaan van een gemeenschappelijke regeling met diverse stad-randgemeenten. Het betreft hier een regeling tussen een aantal gemeen ten in Nederland, die grenzen aan het grondgebied van kleine steden, middel grote steden en grote steden en die vol gens een door het C.B.S. samengestelde „Typologie van Nederlandse gemeenten De drie Goese ex-zagerspitters, denaar urbanisatiegraad" zelf niet in de gebroeders De K. kregen woens-hoofdrubriek „gemeenten met een stede- J hik karakter" zijn ingedeeld, dag een aanzienlijk minder hoge Uitspraak rechtbank Middelburg straf opgelegd, toen de rechtbank te Middelburg onder presidium van mr. P. van Empel uitspraak deed in de zaak tegen dit beruchte trio, dat veertien dagen geleden terecht stond wegens het plegen van een groot aantal inbraken in Zeeland, Noord-Brabant en België. Frans, Bram en Theo de K. werd toen elk een serie van zes „kraaltjes" ten laste gelegd. Daarvoor werden Bram en Theo, die op de zitting van 6 december slechts twee uraken wilden toegeven, veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee jaar en zes maanden met aftrek van voor arrest. Frans de K. kreeg een gevan genisstraf van twee jaar met aftrek. De officier van justitie, mr. A. L. Andreae, die alle drie de broers over één kam wilde scheren, had tegen elk van hen een gevangenisstraf van drie jaar en zes maanden met aftrek ge- eist. De mist was er gisteren weer de oorzaak ivan, dat enkele veerdiensten gestaakt werden. De dienst Hoedekenskerke Terneuzen heeft gewerkt van 's morgens negen tot elf uur. Daarna is de dienst stilgelegd. Het veer KruiningenPerk- j polder heeft op één vaart na, om 13 uur, j tot vier uur 's middags stilgelegen. Bij ZierikzeeKats werd alleen de vaart van zeven uur 's morgens niet gemaakt, j Het doel, dat wordt nagestreefd is het op wetenschappelijk verantwoor de wijze doen bestuderen en in het licht doen stellen van de waarde en de problematiek van de randgemeen ten. En verder: voorlichting te ge ven over de met deze problematiek verband houdende vraagstukken. B. en w. van Souburg delen de raad me de, dat er reeds een rechtspersoonlijkheid bezittend lichaam is, genaamd „Contact Randgemeenten", gevestigd te Utrecht, dat tot taak heeft het bovenomschreven doel na te streven. De raad van iedere gemeente, die aan de regeling deel neemt, wijst een vertegenwoordiger aan, alsmede een plaatsvervanger. De ver tegenwoordigers van de gemeenten vor men te zamen de contactraad. De con- tactraad kiest uit zijn midden ten minste vier en ten hoogste acht gedelegeerden, die te zamen met de voorzitter het be stuur vormen. In totaal gaat het om enkele tientallen gemeenten in Nederland, die veelal be dreigd worden of in de toekomst be dreigd zullen worden door gebiedsuit breiding c.q. annexatie van de aan hen grenzende steden. Voorop staat door een gemeenschappelijke krachtsinspanning de waarde en de toekomstige rol van de randgemeenten zo goed mogelijk te be palen, juist omdat dit soort gemeenten als overgang van stad naar platteland een geheel eigen problematiek heeft. Tot de dag van inwerkingtreding der regeling treedt een voorlopig bestuur op, bestaande uit de burgemeesters van Haren, Heer, Landsmeer, Mier- lo, Oost- en West-Souburg en Zwol lerkerspel. Secretaris is de burge meester van Wolphaartsdijk, jhr. drs. P. A. C. Beelaerts van Blokland van wege zijn grote kennis van planologi sche aangelegenheden. Advertentie techniek van topklasse Advertentie Het onderzoek was er op gericht om na te gaan in hoeverre er sprake kon zijn van een circulerend poliovirus. Reden om te denken in de richting van een massale vaccinatie was dan ook in het tweede geval van oudere datum, waar bij bovendien slechts sprake was van een ook nu nog niet bevestigd vermoeden van poliomyelitis niet aan wezig. Gedeputeerde Staten van Zeeland wij zen er voorts op, dat de geneeskundig inspecteur woensdag 20 november tele fonisch werd gewaarschuwd over een geval van kinderverlamming. Deze tele fonische mededeling was aanleiding om nog dezelfde dag de gemeentebesturen en de artsen van het eiland Tholen op de hoogte te stellen en hun medewer king te verzoeken bij het doen vaccine ren van de daarvoor in aanmerking ko mende kinderen. G.S. stippen er voorts bij aan, dat overigens op gezette tijden alle gelegenheid geboden wordt tot vac cinatie. Over de oorzaak van het late in grijpen wordt verder opgemerkt, dat het voorkomen van een incidenteel geval van oude datum en bovendien van twijfelachtige aard nimmer aan leiding is tot het treffen van bijzon dere maatregelen. techniek van topklasse Concertino Stereo radio 1f698 - AEG* AMSTERDAM De nieuwe bewoonster van het be lendende perceel was nog maar vijf minuten aan de eerste kennis making bezig toen wist men het al. In één zin had ze alles on dergebracht, wat er aan nederig Nederlands aan de markt is: „Nou, ik zeg tegen m'n man, 't i-s misschien niet helemaal comme il faut om zomaar ineens binnen te stuiven, maar het moet überhaupt toch gebeuren en als ik me hele maal niet zou laten zien, ivas U er misschien ook niet happy mee." En, om het inheemse spraakge bruik niet helemaal te verwaarlo zen gaf ze nog de volgende aan vulling: „Boven ben ik ook al ge weest. Zó leuk gepraat. Enig. We hebben dolle pret gehad." Wij ook. Dolle pret. Überhaupt. Misschien niet helemaal comme il faut. Maar happy dat we ons voelden... Op de vraag of G.S. kunnen mededelen welke maatregelen er in samenwerking met de provinciale raad voor de volks gezondheid in Zeeland worden getrof fen om in de toekomst een vertraging in de noodzakelijk te achten maatrege len te voorkomen, wordt geantwoord: De aangifte van besmettelijke ziekten geschiedt op grond van de besmettelij- Op de rijksweg onder de gemeente 's-Heer-Hendrikskinderen heeft zich woensdagmorgen een kettingbotsing voorgedaan waarbij drie auto's betrok ken waren. Er deden zich geen persoon lijke ongelukken voor, maar de materië le schade was vrij aanzienlijk. Het onge luk gebeurde ter noogte van café Oran jeboom, toen een bestelauto bestuurd door A. G. A. uit Brakel stopte om links de parellelweg op te rijden. Een perso nenauto van de rijkswaterstaat, be stuurd door A. M. uit Goes, die achter de bestelwagen naderde, stopte eveneens, maar een derde wagen, een stationcar, bestuurd door J. F. van P., merkte de beide stilstaande auto's vanwege de mist 'e laat op en kon, mede door de glad"" 'veg, niet meer tijdig stoppen. Door 'c botsing werd de middelste wa gen re -'e voorste gedrukt. Behalve vat schade aan de auto's werd ook de meetapparatuur die zich in de auto van rijkswaterstaat bevond en die een waarde van 4000.vertegenwoor digde, geheel vernield. (Slot van pagina 1) heer Aantjes repliceerde: „O, dan krijgen we morgen wel iets te ho ren". De heer P. Jongeling (g.p.v.) vond de argumentatie van de minister op dit punt aanvechtbaar. „Mijn argu mentatie is", zo zei de heer Jonge ling", en ik weet, dat het een waar heid is als een koe, maar het kan toch niet vaak genoeg gezegd wor den, dat ook Zeeuws-Vlamingen rijksnederlanders zijn. Nederland heeft tegenover Zeeuwsch-Vlaande- ren niet altijd de houding aangeno men, die gelijk is aan de waarde van dit gebied en zijn bevolking. Het is zelfs verwaarloosd. Ook de Ne derlandse industrie heeft dit gebied links laten liggen. Het zijn voorna melijk Belgen, Fransen en Italianen geweest, die daar gronden hebben gekocht en die ook de initiatieven namen voor een industriële ontwik keling. Hij wees er op, dat heel Zee land in het hart ligt van het grote industriegebied, dat rond deze pro vincie is gegroepeerd. Hij trok daar bij een lijn, die liep van IJmuiden via Rotterdam langs de industrieën bij de Rijn, vervolgens door Luxemburg en door Frankrijk naar Le Havre. Er moeten dus goede verbindingen door Zeeland komen, maar nu houden die verbindingen bij de Westerschelde op en het industriële verkeer is ge noodzaakt daar een pont te nemen. Hij attendeerde in dit verband ook nog op de vergevorderde tunnelplan nen voor het kanaal en zei dat een vaste oeververbinding voor de Wes terschelde ook een onmisbare scha kel zal zijn in de weg Rotterdam- Londen. Ten slotte bekende hij, dat ook hij begreep, dat dit plan niet op stel en sprong uitgevoerd kan worden, maar hij wenste van de mi nister toch wel enkele positieve me dedelingen. Ooit de schaderegeling ingevolge ex- artikel 8 van de Deltawet, was voor de heer Aantjes aanleiding enkele opmerkingen te maken. Hij vond dat het nu toch wel zo langzamerhand tijd werd, dat deze zaak afgerond wordt. Hij drong dan ook op een zo spoedig mogelijke oplossing aan. „Waarom duurt het zo lang", vroeg hij. „En als het inderdaad niet vlug ger kan, laat de minister dat dan aannemelijk maken. Dan voelen de betrokkenen zich niet keer op keer met een kluitje in het riet gestuurd. Uiteraard wijdde ook de heer Van der Peijl aandacht aan dit belangrij ke onderwerp. „Nu heet het", zo zei hij, „dat het wetsvoorstel tot regeling van de te gemoetkoming in de schade van de oesterkwekers het departement enige tijd geleden heeft verlaten. „Ik zou de minister concreet willen vragen: wanneer wordt dit onderwerp nu bij de Tweede Kamer ingediend?" Hij wees erop, dat de regering met deze hoogst belangrijke taak niet langer kan blijven talmen. Eertijds bloeien de bedrijven zijn of worden ten gron de gericht, weliswaar deels door de natuur, namelijk door de strenge win ter van vorig jaar, maar deels ook door de voortgang van de Deltawer ken. De betrokkenen moeten nu over schakelen of opnieuw investeren. Er heerst onrust en onzekerheid zowel bij de direct- als bij de indirect ge troffenen omtrent de toekomst. Er zal dus nu een wetsontwerp ko men voor de oesterkwekers. Maar er zijn ook andere gedupeerden en hier bij denk ik, zo zei de heer Van der Peijl aan de aanverwante bedrijven, in wier schade artikel 8 van de Del tawet ook voorziet, zoals midden standers en dan niet alleen Yerseke maar bijvoorbeeld ook in Veere, Tho len en Zierikzee." Hij vroeg de mi nister ten slotte alles te doen wat in zijn vermogen is om de indiening van hét betreffende wetsontwerp te be spoedigen. Het mag beslist niet zo zijn", zo pleitte hij, „dat een kleine groep van ons volk het slachtoffer zal worden van de spectaculaire Del tawerken die alom in de wereld be wondering afdwingen. Nederland is groot in zijn waterstaatkundige wer ken, laat Nederland nu ook groot zijn in zijn tegemoetkomingen in geleden schade. In dit verband wees hij erop, dat Ne derland een grote economische mee valler heeft in de vorm van de aard gasvondsten. „Dat het Nederlandse volk in het algemeen, maar de gedu peerde groepen onder ons in het bij zonder, daarvan mee de vruchten mogen plukken, zo suggereerde de heer Van der Peijl. Ook de heer Abma hield een pleidooi voor dit wetsontwerp, waarbij hij met name pleitte voor goede regelingen voor de „Zeeuwse vissers". Uit de debatten bleek verder dat er bij de kamerleden ook nogal wat on gerustheid is ontstaan door de mede deling, dat de verhoging van de zee dijken getemporiseerd zullen worden. „Moet uit de mededelingen van de minister nu de conclusie worden ge trokken, dat daarmee de continuïteit bij het brengen van de zeedijken op Deltahoogte, wel eens verstoord zou kunnen worden? Dit zou zeer te be treuren zijn en het zou ook in de kring van het waterschapswezen niet begrepen worden", aldus de heer Van der Peijl. Hij wees er daarbij op, dat de veiligheid na 1978 dan toch nog in de waagschaal wordt geworpen. Bo vendien zullen ook de werkschema's van de waterschappen bij temporise ring worden verstoord. Zij allen wer ken volgens een vast plan en vele werken zijn of worden voorbereid. Met name wees hij op het feit, dat er nog waterschappen zijn, waarvan de dijken nog voor 95 a 98 op Delta hoogte moeten worden gebracht. De heer Van der Peijl vond de formule ring in de memorie van antwoord bij zonder vaag en hoopte uit het ant woord van de minister optimistischer klanken te kunnen beluisteren. „Als dit bericht over temporisering tien jaar eerder was gekomen, was het onmiddellijk door iedereen be vochten en was het onmogelijk ge weest", zo zei de heer Aantjes. „Nie mand zou het toen geaccepteerd heb ben. Nu wordt het hier wel gezegd, maar de schrik van 1953 slijt niet bij de mensen die in het betrokken ge bied wonen", zo besloot hij. De heer Abma noemde in dit verband het departement van verkeer en wa terstaat bij uitstek „een ministerie van veiligheid". Hij bestreed het dan ook ten sterkste, dat er een mogelijk heid van temporisering bij het verho gen van de dijken is. Met name de heer R. Zegering Had- ders (v.v.d.) pleitte voor een beter financieel beleid ten aanzien van de waterschappen. Hij wees er op, dat jaren geleden een polder of water schap als enige taak had het water te keren en te lozen, vooral in het be lang van de landbouwgronden. Nu wordt deze taak toch veel ruimer ge zien en niet alleen waterlozing, maar ook waterbeheersing in de. ruime zin des woords is in het huidige tijdsge wricht de taak van het waterschap. In bredere kring wordt dan ook steeds meer aanvaard, dat het water schap niet alleen de taak verricht ten behoeve van de grond en de gebou wen, maar daarnaast ook de belan gen van sociale, culturele en econo mische aard dient. Deze laatste be langen dragen tot nu toe niet bij in de kosten, die het waterschap nioet betalen. Dat kan ook moeilijk, omdat er geen objectieve maatstaven te vin den zijn om deze belangen te doen delen in de kosten van de jaarlijkse gewone dienst. Vandaar dat dit door velen - en de heer Zegering Had- ders rekende zich daar ook bij bil lijk gevonden wordt, dat hiervoor een bijdrage komt van het rijk, te meer daar de meeste waterschappen reeds enorme zware lasten hebben en de aanslagen reeds buitensporig hoog zijn. Hij hoopte in het volgend jaar bij de behandeling van de Bijdragen- wet Deltawerken dieper op deze zaak in te gaan, maar vond het goed er reeds nu op te wijzen. Dit onderwerp werd ook aangesne den door de heer J. H. W. van Koe verden (k.v.p.), die precies omschreef welke andere belangen de water schappen nu we! dienen met hun ta ken: defensie tegen het water, maar ook waterzuivering, afwatering, ver- keersbelangen, sport- en recreatie en wegen. Hij vond het onjuist dat het fiscale vlak van de waterschappen niet in overeenstemming is met deze taken. Hij meende dan ook, dat een subsidie van het rijk aan de water schappen broodnodig is, maar pleitte er voor, dat daarmee de zelfstandig heid van de waterschappen dan niet aangepast wordt. In dit verband wees hij er ook op, dat de minister met stelligheid de instemming van het waterschapfonds van de hand heeft gewezen, „maar er moet toch iets gebeuren", zo zei hij, „en wat zal dat dan zijn?" Overigens achtte hij het goed, dat voor bepaalde hoofdtaken van de wa terschappen naar zeer grote eenhe den wordt gestreefd. Kennelijk doel de hij er op, dat de zeeweringen in onderhoud en beheer door het rijk worden overgenomen, toen hij zei: „Zo moet er bijvoorbeeld een verant woordelijk man komen voor de defen sie tegen het wate' en dat moet de minister zijn". Mej. mr. A. P. Schildhuis (p.v.d.a.) zei over de financiële draagkracht van de waterschappen, dat dit een probleem is, dat niet alleen financi eel, maar ook juridisch en organisa torisch bekeken moet worden. Vanzelfsprekend werd de aandacht van de minister ook gevestigd op de rijksweg door Zeeland. De heer Aan tjes stelde dat Zeeland mettertijd wel goede zuid-noordverbindingen krijgt, maar dat dit toch gee ontlasting be tekent van de rijksweg 58 door Zee land. Integendeel: er zal juist meer verkeer komen. Daarom vond hij de aanleg van een vierbaansweg door Zeeland noodzakelijk worden. De heer Van der Peijl had eerder voor hetzelfde gepleit. „Het berijden van deze weg begint zo langzamer hand een verschrikking te worden", stelde hij. Hij meende dat vooral in de zomer deze weg aan zijn topcapa citeit toe is. Er ontstaat een onhoud bare toestand. Incidentele verbete ringen achtte hij geen voldoende soe laas. Men moet komen tot een totale aanpak. „Het schijnt dat de plannen voor de aanleg van een nieuwe weg al in een zeer ver gevorderd stadium zijn", zo stelde hij nog en drong er bij de minister op aan daarover na dere mededelingen te doen. Ook de heer W. P. G. Assmann (k.v.p.) vond, dat Zeeland niet ten onrechte klaagt over de rijksweg door deze provincie. is gekomen, kan dan via de infra structuur een bijdrage worden gege ven voor de industriehaven, omdat deze haven van grote betekenis is voor geheel Friesland". Afgezien van het feit, of de Zeeuwse vissers al dan niet in grote getale naar Harlingen zulien komen, achtte ook de heer Van der Peijl de bestaan de havensituatie bij Harlingen volsla gen onvoldoende. „Ik heb 'het met eigen ogen aanschouwd", zo zei hij. De heer Abma meende, dat als er destijds voorzieningen getroffen zijn voor de Zuiderzeevissers er nu toch ook voorzieningen moeten komen voor de vissers, die getroffen zijn door de Deltawerken en dat ook zij gediend zijn met een betere haven bij de Louwerszee. Ten aanzien van de ontwikkeling van de haven van Harlingen meende mej. mr. Schildhuis, dat hier ook het pro bleem van de mosselverwaterpiaatsen meespeelde. „Als er inderdaad in Zeeland nog mogelijkheden zijn om deze mosselverwaterpiaatsen aan te leggen, dan heeft deze provincie de voorkeur. Als dit echter niet het ge val blijkt te zijn, dan moet ook bij de ontwikkeling vgn de Louwerszee hiermee rekening gehouden worden." De heer Aantjes had ontdekt, dat zo wel op de begroting voor 1962 als die voor 1963 een post van drie ton was geplaatst voor de haven van Bres kens. Deze post komt niet meer voor op de begroting van 1964. De minis ter heeft er op gewezen, dat dit ei genlijk meer een regionale aangele genheid is. Dat vond de heer Aantjes een beetje onbegrijpelijk en hij wees er op, dat de g'emeente Breskens wel in een moeilijke financiële positie is gekomen, omdat in voorgaande jaren het bedrag van drie ton steeds wel op de begroting genoemd is. Hij vroeg zich af, waar deze driehon derdduizend gulden nu gebleven zijn. Verschillende kamerleden met name de heer Van Koeverden en Van der Peijl pleitten voor een betere wetge ving ten aanzien van de wegen. Het wetsontwerp uitkering wegen moet op een zo kort mogelijke termijn worden ingediend. In dit verband werd vooral gepleit voor de water schappen, die nu de kosten van veel wegen zelf moeten betalen „De voorbereiding voor de afsluiting van het Brouwershavense Gat is nu begonnen", wist de heer Aantjes. Hij wees er op, dat men in het Haring vliet momenteel bezig is met het zo genaamde droge werk: betonwerk- zaamheden. Nu vreesde hij, dat over twee of drie jaar op verschillende plaatsen tegelijkertijd begonnen moet worden met het zogenaamde natte werk: dijkbouw. Hij vroeg zich af, of dit wel een goede capaciteitsbenut ting was en of inderdaad de capaci teit voldoende was om dan op ver schillende plaatsen tegelijkertijd te werken. Twee autobussen en drie personenauto's zijn woensdagmorgen aanzienlijk be schadigd bij een aanrijding en een daar op gevolgde kettingbotsing op de 's-Gra- venpolderseweg te Kloetinge. Bij de on gelukken, die omstreeks liegen uur ge beurden, liep geen van de betrokken per sonen letsel op. De twee A.M.Z.-bussen naar Goes be stuurd door J. v. d. L. uit Kloetinge en uit Goes met J. A. B. uit Borssele aan het stuur botsten op elkaar, toen de bestuurders elkaar wilden passeren en op de gladde weg remden en uitgleden. Achter de bus uit de richting Goes reden verschillende personenauto's. De eerste twee automobilisten wisten hun wagen tijdig tot stilstand te brengen, maar de derde automobiliste, mej. P- A. v. d. M. uit Wissenkerke. gleed van de weg af tegen een boom, toen zij wilde remmen. Haar wagen werd weer geramd door een volgende auto bestuurd door S. de K. uit Kloetinge. Deze auto ten slotte kreeg vanachter een duw van een vijfde auto. bestuurd door A. v. B. uit Goes, die ook niet meer op tijd tot stilstand kon komen als gevolg van de gladde weg en de mist. Het verkeer werd korte tijd gestagneerd, maar dit was spoedig verholpen nadat de A.M.Z.-kraanwagen de bussen hulp had geboden. Voor ongeveer zevenhonderd leerlingen uit de hoogste klassen van middelbare scholen in Zeeland is woensdagmiddag in het Goese lyceum de mist over een groot aantal beroepen een beetje opge trokken. De rector van het Goese ly ceum, drs. G. Sieben en de commissie voor beroepsvoorlichting V.V.A.O. had den gezorgd, dat in enkele tientallen lo kaliteiten van het gebouw een dito aan tal informateurs en informatrices klaar stond om te vertellen wat de toekomsti ge eindexamenkandidaten maar wilden weten over de beroepen van hun belang stelling. En dat liep dan uiteen van analiste tot privé-secretaresse, van landbouwingeni eur tot psycholoog, van verkeersvlieger tot journalist. Briefjes met de namen van al die beroepen stonden op de ra men van de lokalen en daarachter wer den de toekomstmogelijkheden uit de doeken gedaan. In verschillende geval len hielden de informatiemensen een korte inleiding en kon hun gehoor met vragen inhaken. Er was ook gelegen heid tot persoonlijke gesprekken, er la gen vouwbladen en brochures klaar. In een van de grootste zalen van het ge bouw hield drs. W. J. Boelman van de rijksuniversiteit te Leiden een inleiding over de universitaire studie in het alge meen. Er was voor deze jaarlijkse voor lichtingsdag weer een flinke belangstel ling, die nog groter had kunnen zijn, wanneer Goes niet in de mist had ge hangen. Het kan de automobilisten niet verboden worden om de wagen te parkeren op een plaats waar op het wegdek met strepen een blok is afgebakend en waarin met witte verf de letters N.P. staan geschil derd. Dit werd duidelijk uit de schriftelijke vonniswijzing tijdens de zitting van de kantonrechter te Middelburg, mr. J. Moolenburgh. Deze verklaarde dat het plaatsen van een wagen in zo'n vak niet strafbaar is. „Het berust niet op enige willekeurige bepaling of uit voeringsmaatregel" zo staat er letterlijk in het vonnis. De aanwij zing op het wegdek is alleen maar een vriendelijk verzoek. Deze verwarring stichtende kwes tie was aanhangig gemaakt door de directeur van het G.A.K. te Goes, M. A. van L. Hij was be keurd omdat hij zijn wagen op marktdag in de Singelstraat van de Ganzestad had geplaatst in een N.P.-vak. „Het N.P. heeft geen rechtskracht", zo betoogde hij op de zitting van 4 december, toen hii voor de groene tafe. moest ver schijnen om zich voor dit feit te komen verantwoorden. Van L. werd gisteren ontslagen van rechtsvervolging. De officier had veertien dagen geleden een g'eld- boete van 11,geëist. I f 1 1 werken. Een Zeeuws belang kwam ook naar voren bij het onderwerp: de haven van Harlingen. Het was de heer Ze gering Hadders, die dit onderwerp als eerste aansneed. Vorig jaar reeds had hij over de haven van Harlingen gesproken en de vraag gesteld of het rijk hier geen taak had. Destijds was het antwoord negatief. Maar ondanks dit onbevredigende antwoord wilde de heer Zegering Hadders toch op nieuw een pleidooi houden. Hij was namelijk van mening, dat het niet al leen voor Harlingen en omgeving van groot belang is; dat de visserijhaven wordt uitgebreid en tevens een in dustriehaven word' aangelegd, maar dat dit van grote betekenis zou zijn voor het gehele noorden. Ten slotte kwam hij tot een duidelij ke vraag: „Kan voor de visserijhaven nu niet een bijdrage via de Bijdragen- wet Deltawerken komen, omdat vele vissers uit Zeeland thans in de Wad denzee rissen en Harlingen als thuis haven hebben gekozen en wanneer dan de haven oi> deze wijze tot stand Het uitblijven van een definitieve be heersvorm voor het Sloe was voor de heer Assman aanleiding om de minis ter op dit punt bestraffend toe te spreken. „De minister is de eerste verantwoordelijke man in dit op zicht", zo zei hij. „Het moet nu snel voor elkaar komen, want men weet niet eens de grondprijs te bepalen". De zelfde spreker vroeg of al beker.d is, lioe de stand van zaken is rond de studie Werkgroep Ontwikkeling rondom de Westerschelde. Hij doelde hier met name op de mogelijke toe komstkansen van het zogenaamde Reimerswaalplan Het veer Kruiningen-Perkpolder werd nog even aangesneden door mej. mr. Schildhuis. Zij attendeerde de minister er op, dat de groté boot voor dit veer al in 1966 gereed zal zijn, maar dat de minister zelf niet verwacht, dat de begroting van de haven voor 1968 gereed zal zijn. Zij noemde dit tegenstrijdige feiten en vroeg de minister opheldering. (Advertentie) Kaarslicht Kerstlicht! GOUDA KAARSEN ENKELE BUIEN Op de meeste plaatsen enkele buien. In hoofdzaak sneeuw, maar ook enkele op klaringen. In de kustprovincies lichte dooi, elders temperatuur cm het vries punt Matige tot krachtige wind, aan de kust af en toe harde wind, tussen noord en west. ZON EN MAAN. 20 december Zon op 8.45 onder 16.30 Maan op 11.52 onder 20.51

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 2