Denk eerst eens goed na voor U een t.v. koopt Arabieren in Israël krijgen meer vrijheid Baby op komst: vertegenwoordiger overschreed maximum snelheid TERNEUZEN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Begroting Zuidzande voor 1964 sluitend NOORDSTRAAT 38 TELEFOON 0 1150 - 2581 Wedvluchten PHILIPS SPECIAALZAAK Nieuwe premier volgt thans een eigen koers Militair bestuur opheffen Gebaar jegens KANTONGERECHT TERNEUZEN Zes verdachten reden te hard Vergelding Vol gas DONDERDAG 19 DECEMBER 1963 CQiliS Z.06UWS-V I3cind6ren PROVINCIALE Z E E U W B E COURANT VOORSTEL BEPERKENDE BEPALINGEN OP TE HEFFEN Levi Esjkol heeft het bij herha ling verklaard toen hij nog maar enige maanden geleden Ben Goe- rion na diens plotseling aftre den als premier v*an Israël op volgde: „De politiek van Ben Goerion zal door mij worden voortgezet. Degenen die van mij een andere gedragslijn verwach ten zal ik moeten teleurstel len". Het klonk geloofwaardig. Temeer omdat Levi Esjkol niet alleen Ben Goerions politieke geestverwant is, maar bovenal omdat hij in de kabi netten-Ben Goerion als minister van financiën naast de grijze staatsman een der belangrijkste ondersteuners was van diens politiek. Toch werden in politieke kringen in Israël Levi Esjkols woorden niet op een goudschaaltje gelegd. Enige tijd f eleden zei ons de voorzitter van de sraëlische liberale partij in Israël, Peretz Bernstein, die begin dit jaar kandidaat stond voor het president schap van Israël: ,,Levi Esjkol kan zoveel beweren. Hij wil misschien wel de politiek van Ben Goerion vol gen, maar hij zal het niet kunnen. Hij zou zich niet kunnen handha ven als hij als premier steeds in de schaduw blijft lopen van Ben Goe rion. Hij zal toch een eigen richting moeten kiezen". Levi Esjkol heeft een eigen richting f;ekozen. Het is een richting die in sraël met instemming is begroet. Een richting ook die lijnrecht ingaat tegen de politiek van Ben Goerion. Een stap die van moed getuigt. Levi Esjkol heeft namelijk het parlement voorgesteld de Arabieren in de Ara bische districten niet meer als twee derangsburgers te behandelen maar als volwaardige ingezetenen van de staat Israël. Voor dat doel zal het militaire be stuur in de Arabische districten, hoofdzakelijk de grensgebieden waar 180.000 Arabieren wonen, moeten worden opgeheven. Sinds de stichting van dc staat Israël was het de Ara bieren in deze districten niet vrijelijk toegestaan door het land te reizen Wilden zij hun dorp verlaten dan dienden zij hiervoor toestemming te krijgen van de militaire comman dant. Weliswaar werd deze toestemming op ruime schaal verleend, maar on miskenbaar werd dit bestuur als een beknotting van de rechten gevoeld, ook al omdat de militaire comman danten in tijden van onlusten aan de Israëlische grenzen de volmacht be zaten in hun district voor de Ara bieren een avondklok in te stellen. Levi Esjkol wenst daar thans van af te stappen. Zijn daad is moedig omdat onbekend is of de Arabieren in het land het als een daad van sterkte of van zwakte zullen beschouwen. Moedig ook omdat hij met zijn voorstel wel licht het einde inluidt van zijn rege ringsperiode. daar hij er het parle ment mee voor een verrassing heeft gesteld. Doch het moet ondenkbaar geacht worden, dat het parlement hem hiervoor zal laten vallen. Het échec tegenover het buitenland zou te groot zijn. Ben Goerion heef zich iedere keer als oppositiepartijen om verlichting van het bestuur in de Arabische dis tricten vroegen, heftig verzet, omdat hij meende dat zolang de omringen de Israël vijandige landen geen vre de met Israël wilden sluiten, de vei ligheid van de staat in gevaar ge bracht zou worden, als op de Ara bische districten geen scherpe con trole meer bestond. Immers, de Arabieren spreken één taal met hun broeders over de grens, hebben én godsdienst en cultuur en zijn vaak ook met familiebanden ge bonden met degenen die in de Ara bische landen de vuurmonden op Is raël richten. Het hoge percentage spionnen voor de Arabische landen dat werd gepakt onder de in Israël wonende Arabieren scheen hem steeds weer in het gelijk te stellen. In Israël is wel begrip voor de moei lijke positie waarin de Arabieren in het land zich bevinden. Zouden zij zich als volwaardige en loyale bur gers van Israël gedragen dan zou den zij hun eigen doodvonnis teke nen ingeval bij een mogelijke toe komstige oorlog tussen dé Arabische landen en Israël, de Arabieren ter reinwinst zouden boeken. Deze Ara bieren zouden dan immers door hun broeders worden beschuldigd van verraad aan de Arabische zaak. Steeds weer betoogde Ben Goerion, dat de staatsveiligheid niet toeliet het militaire bestuur in de Arabische grensgebieden op te heffen. Slechts zelden liet hij zich tot kleine ver lichtingen verleiden: alleen als de verkiezingen in zicht waren en hij met een gebaar tegenover de Ara bische stemgerechtigden zijn socia listische Mapai wat stemmers wilde bezorgen. Of als het buitenland druk uitoefende. Maar wezenlijke veran deringen heeft de Israëlische rege ring stelselmatig geweigerd. Dat Levi Esjkol thans humanitaire redenen voor opheffing van het mi litaire bestuur laat prevaleren bo ven de staatsveiligheid wekt te meer verbazing, daar er ogenschijnlijk noch een binnenlandse noch een bui tenlandse aanleiding toe is. Of de politiek jegens de Arabieren in Israël moet een gebaar zijn voor de Arabi sche landen nu de Algerijnse leiders ondanks bemiddeling van verschil lende leiders in de Arabische landen voortdurend een broederkrijg voeren. HOOFDPLAAT Kerstnachtdienst in Hoofdplaat Dinsdag 24 december a.s. des avonds 9 uur zal in de Nederlands Hervormde Kerk te Hoofdplaat een kerstnachtdienst worden gehouden. Aan deze dienst zal medewerken het zangkoor „De Here is onze Banier" van Waterlandkërkje. De duivenvereniging „Nog Sneller" te Breskens heeft in café Dorpszicht de jaarlijkse tentoonstelling gehouden, waar de heer J. Klaaysen met een in zending het kampioenschap doffers be haalde en de heer J. v. d. Broecke het kampioenschap duivinnen. De leden hadden 450 duiven ingezonden. Het was voor de keurmeesters J. Snelders uit Sas van Gent en A. Unterhorst uit Rotter dam geen gemakkelijke opgave om de juiste prijzen toe te kennen. De uitslag was: Oude doffers: 1. J. Klaaysen 92% pnt; 2. P. v. d. Walle; 3. J. Quaars; 4 en 5 J. Klaaysen. Jarige doffers: 1. J. de Krijger, 2. en 3. A. Bondewel, 4. P. Blaakman, 5. Adr. Ver- straate. Late doffers: 1. A. de Jonge; 2. Abr. Verstraate; 3. P. v. d. Walle; Jonge doffers: 1. A. de Hulster, 2. Ko Quaars; 3. C. Janssen; 4. Jac. Donze; 5. H. de Krijger; Oude duivinnen: 1. J. v. d, Broecke; 2. Adr. Verstraate; 3. J. v. d. Broecke; 4. P. Blaakman; 5. M. de Visser; Jarige duivinnen: 1 en 4 G. Du- sarduijn; 2. A. v. d. Voorde; 3. A. de Jonge; 5. J. de Meester; Late duivin nen: 1. Adr. Verstraate; 2. Jac. Adam; 3. Jac. Wisse; Jonge duivinnen: 1. J. de Meester, 2 en 3 J. v. d. Broecke; 4. Jac. Pleijte; 5. Adr. Verstraate. De postduivenvereniging „De Getrouwe Duif" te Cadzand hield zaterdag en zondag de jaarlijkse duivententoonstel- ling voor haar leden. Keurmeester P. van Vliet te Vlissingen moest in totaal ongeveer 200 duiven aan een keuring onderwerpen. De uitslagen van de ver schillende categoriën luiden als volgt: Oude doffers: 1. J. J. Visser (reserve kampioen), 2. P. W. Goossen, 3. H. van de Walle, 4. A. P. de Putter, 5. W. I. Goossen, 6. J. A. Vasseur, 7. M. P. Provo 8. J. Vasseur, 9. A. J. de Groote, 10. A. P. de Putter. Jarige doffers: 1. A. J. de Hullu, 2. A. J. de Hullu, 3. A. P. de Putter, 4. M. P. van Hee, 5. W. van Akker, 6. A. J. de Hullu, 7. Joh. van de Plasse, 8. G. J. Schrier, 9. J. van de Wege, 10. H. van de Walle. Jonge doffers: 1. W. van Akker, 2. A. P. de Putter, 3. M. P. Provo, 4. A. P. J. Mabelis, 5. A. J. Duininck, 6. A. J. de Hullu, 7. M. P. van Hee, 8. Joh. van de Plasse, 9. G. J. Schrier, 10. J. J. Kools. Late doffers: 1. M. P. Provo, 2. J. J. Visser, 3. Joh. van de Plasse, 4. W. I. Goossen. Kampioen doffers: A. J. de Hullu, jarige doffer. Oude duivinnen: 1. A. van Houte, 2. I. de Neef, 3. A. J. de Hullu, 4. Joh. van de Plasse, 5. J. Vasseur, 6. J. D. Goos sen, 7. A. van Houte, 8. H. van de Walle 9. M. P. van Hee. Jarige duivinnen: 1. M. P. Provo, 2. A. J. de Hullu, 3. A. J. de Hullu, 4. W. van Akker, 5. Joh. van de Plasse, 6. A. Vasseur, 7. A. van Houte, 8. M. P. van Hee. Jonge duivinnen: 1. Joh. van de Plasse, 2. A. J. Duininck, 3. W. I. Goossen, 4. H. van de Walle, 5. P. W. Goossen, 6. M. P. van Hee, 7. Joh. van de Plasse, 8. H. van de Walle, 9. A. J. Duininck, 10 J. J. Visser. Late duivinnen: 1. J. J. Kools, 2. A. J. Duininck, 3. Joh. van de Plasse, 4. W. I. Goossen. Kampioen duivinnen: 1. A. van Houte, oude duivin. Er zijn zoveel merken in de handel, dat het kopen van een televisie werkelijk tot nadenken stemt. Als U jaren echt t.v.-plezier wilt beleven, is er maar één antwoord: koop een PHILIPS. En waar kunt U die beter kopen dan in een PHILIPS- SPECIAALZAAK waar vakmensen U met RAAD en DAAD bijstaan en dat niet alleen tijdens de koop maar ook daarna, U nog een service wordt gegeven die niet te evenaren is. WESTDORPE Van de zes personen, die dinsdagmor gen voor de kantonrechter te Terneu- zen moesten verschijnen omdat zij de maximumsnelheid in een of andere be bouwde kom hadden overtreden, was er maar één, die een begrijpelijke verkla ring had voor zijn grote haast. Dat was de handelaar H. C. V. uit Bergen op Zoom, die op 13 augustus van dit jaar in Zeeuwsch-Vlaanderen een telefoontje van zijn vrouw kreeg, dat de verwachte baby zich begon aan te dienen. De aan staande vader sprong in zijn wagen, drukte de gaspedaal zo ver mogelijk in en spoedde zich in de richting van Perkpolder om de eerstvolgende boot nog te halen. Verkeersborden zag hij niet meer, ook niet te Kloosterzande waar het vijftigkilometerbord toch dui delijke taal spreekt. V. reed er met een vaartje van 110 kilometer doorheen, hetgeen elektronisch werd geregistreerd. Het was tien minuten voor vijf, zei de officier mr. T. Lebret, zodat U toch een half uur rijd had om die paar kilometer naar de boot af te leggen. In verband met de bijzonde re omstandigheden wilde hij een fors bedrag van de aanvankelijke eis afdoen, die overigens nog 100 subs. 20 dagen bedroeg. Uitspraak 90 subs. 18 dagen. Mejuffrouw C. H.. bediende te Berghem bij Antwerpen, die op 30 augustus de bebouwde kom van Sas van Gent door reed met een snelheid van 87 kilometer per uur, vond, dat in Nederland de bor den slecht zichtbaar en ue boeten te hoog zijn. Men klaagt er algemeen in België over, zei zij. De eis tegen haar luidde 85 subs. 17 dagen, uitspraak 65 subs. 13 dagen. De carrosseriebouwer D. T. uit Bergen op Zoom, die eveneens op 30 augustus te Kuitaart de maximum toegestane snelheid van 70 kilometer had over schreden (hij reed er negentig), voelde zich zelfs geheel onschuldig omdat hij het bord niet had gezien. „Van U had ik een heel ander geluid verwacht", al dus kantonrechter mr. H. van de Belt, die de eis van 75 subs. 15 dagen ver minderde tot 60 subs. 12 dagen. „Moet ik dit nu beschouwen als wraak of als vergelding?", vroeg de Gentse vertegenwoordiger C. Ie C., die een eis van ƒ80 subs. 16 dagen kreeg te ho ren, omdat hij op 16 november met een snelheid van 80 kilometer door de be bouwde kom van Sluiskil had gereden. „Houdt het maar op het laatste", zei de kantonrechter, die deze verdachte een boete van 60 subs. 12 dagen oplegde. De Tilburgse vertegenwoordiger G. van der A. kreeg een boete van 25 subs. 5 dagen wegens het met tien kilometer overschrijden van de maximum toege stane snelheid te Kuitaart op 30 augus tus. De eis tegen hem luidde 30 subs. 6 dagen. De laatste van het zestal was de Goese chauffeur A. R., die eveneens op 30 au gustus een beetje laat was met zijn postauto en daarom de gaspedaal wat dieper had ingedrukt om de boot nog te halen. Ook in dit geval wilde de of ficier met 30 subs. 6 dagen ver onder het schikkingsbedrag blijven. De kan tonrechter maakte er 20 subs. 4 da gen van. Lijnrecht tegenover elkaar stonden de verklaringen van verdachte R. A. C„ gemeentesecretaris te Zuiddorpe en de twee getuigen in deze zaak. C. moest een werk aan de weg nabij Axel passeren en reed daartoe een eindje over het fietspad. Eén van de bij het werk betrokken men sen had hem gezegd, dat dit niet mocht. Daarop ontstond een woordenwisseling, waarna de ambtenaren van de provin ciale waterstaat J. de K. het kenteken van C. wilden opschrijven. Maar plotse ling gaf verdachte vol gas, zodat ik opzij moest springen om niet overre den te worden, aldus de getuigende ambtenaar. Verdachte gaf toe. dat hij wat gas had gegeven, maar alleen om uit de berm te komen. De officier van justitie had de indruk, dat van weers kanten de zaak nogal was opgeblazen. De eis tegen C. luidde 30 subs. 6 da gen, de uitspraak 15 subs. 3 dagen. „Maar U had de zaak wel een beetje sportiever kunnen opnemen", zei de kantonrechter tot slot nog tegen C. Conform de eis werd veroordeeld tot 20 subs. 4 dagen de aannemer J. S. uit Hansweert die op 9 augustus nabij de Axelse brug te Terneuzen door een rood stoplicht was gereden. Het onvoldoende rechtshouden en daarbij beschadigen van een benzinepomp te Sluiskil op 17 juli kostte de Hulsterse zaadhandelaar J. M. de B. (bij verstek), conform de eis een boete van 50 subs. 10 dagen. De mecanicien H. C. J. uit Antwerpen kreeg conform de ejs een boete van 10 subs. 2 dagen wegens het rijden in een verboden richting te Hulst op 16 novem ber. Twee getuigen, J. D. en P. M., bei den uit Terneuzen, kwamen onder ede verklaren dat de chauffeur A. J. M. uit Sluiskil op 29 februari in Terneuzen bij het wegrijden een tegenligger had ge hinderd en beschadigd. De eis tegen hem luidde 25 subs. 5 dagen. De uitspraak was 20 subs. 4 dagen. Vrijgesproken werd mevrouw R. H. uit het Belgische Oost-Eekloo, die op 12 juni op het kruispunt Wilhelminaplant- soen-Dokweg-Rozenstraat te Terneuzen geen voorrang zou hebben verleend aan een van rechts komende bromfietser. Mr. Lebret wilde aanvankelijk schuldig verklaren zonder toepassing van straf, maar de gemachtigde van verdachte, mr. J. H. Q. Tichelman was van me ning dat er ter plaatse maar één kruis punt is en geen twee, zoals de officier aannam. Deze uitspraak had tot gevolg dat de betrokken bromfietser, P. W. V., fabrieksarbeider te Sluiskil, schuldig werd verklaard en een boete kreeg van 7,50 subs. 2 dagen. De eis luidde 10 subs. 2 dagen. Een defect achterlichtje kostte de tech nisch ambtenaar A. v. L. uit Terneuzen een boete van 12,50 subs. 3 dagen. De eis luidde 15 subs. 3 dagen. Conform de eis werd tot 6 subs. 2 dagen ver oordeeld de Terneuzense fabrieksarbei der J. H. D. die op 21 november te Sas van Gent reed op een bromfiets zonder achterlicht. Aangehouden werd de zaak tegen de Aardenburgse monteur G. de S. die op 17 juli wegens onvoldoende rechtshouden een botsing zou hebben veroorzaakt met een tegemoetkomende autobus. Daar verdachte dit ontkende werd de zaak aangehouden voor ver der verhoor van getuigen. Het afslaan naar links en niet vrijlaten van de doorgang voor het achteropko mend verkeer kostte de landbouwer A. K. S. uit Vogelwaarde een boete van 40 subs. 8 dagen. De eis luidde 50 subs. 10 dagen. De Terneuzense slagers knecht A. A. v. d. V. kreeg een boete van 40 subs. 8 dagen wegens het zon der verkeersnoodzaak met een brom fiets tegen een geparkeerde auto op- botsen. In dit geval een bravour- stukje waaruit moest blijken hoe hard de brommer wel kon rijden luidde de eis 50 subs. 10 dagen. IJZENDIJKE Gemeentebestuur IJzendijke met personeel op reis Het gemeentebestuur van IJzendijke maakte met raadsleden, het secretarie- personeel en alle in vaste dienst zijnde arbeiders dezer dagen een uitstapje, als een bewijs van waardering van het ge meentebestuur voor het werk van het personeel. De tocht ging naar Antwer pen, waar een bezoek werd gebracht aan de fabrieken van de General Mo tors. Met veel interesse heeft men lan ge tijd in deze fabriek doorgebracht. Hierna heeft men nog enkele uurtjes in de stad Antwerpen vertoefd. Tijdens de terugreis werd te Philippine een mos selmaaltijd gebruikt. Kampioenschap biljartclub In een door het bestuur van de biljart club „Ons Genoegen" te Westdorpe ge houden vergadering' werd besloten de wedstrijden voor het kampioenschap te doen aanvangen op zondag 22 decem ber 1963. Er zal gespeeld worden naar het gemiddelde va neh tvogrijen het gemiddelde van het vorig jaar. De partijen worden gespeeld op 20 beur ten. Voor iedere gewonnen partij wor den 2 punten toegekend, voor een ver loren partij 0 punten en voor remise 1 punt. Degene die de meeste punten heeft behaald na de wedstrijden voor tenmin ste 80 pet te hebben gespeeld, is kam pioen. Evenals vorig jaar wordt ge speeld in twee klassen. De tijdens het weekend te Westdorpe ge houden konijnen- en pluimveetentoon stelling mag weer een succes genoemd worden. Er waren ruim 80 deelnemers, die met één of meer inzendingen deel namen aan de tentoonstelling. De keu ringen werden verricht door de volgende keurmeesters: J. Westhoek, te Wasse naar (konijnen), M. A. Verhelst, te Ar- kel (konijnen), W. van den Akker, Er- melo, grote hoenders; W. van den Ak ker, Ermelo, dwerghoenders; P. Ra- mondt, Sas van Gent, voor sierduiven; J. Snelders, te Sas van Gent voor post duiven. Voor het fraaiste konijn werd de prijs toegekend aan R. Soethaert te West dorpe. Tweede werd M. Kooiman. Bij de grote hoenders werd de eerste prijs toe gekend aan J. Belaert, te Zuiddorpe. De eerste prijs bij de dwerghoenders was voor A. Ridderbos. W. Dumez mocht zich eigenaar noemen van de mooiste sierduif, terwijl Rob Audenaert eigenaar is van de fraaiste postduif. ZUIDZANDE De gemeenteraad van Zuidzande heeft in zijn vergadering van dinsdagmiddag de gemeentebegroting voor 1964 behan deld en met algemene stemmen vastge steld. Burgemeester H. P. Everwijn zei dat deze begroting vrij reëel mag wor den genoemd, met op de gewone dienst een totaal aan inkomsten en uitgaven van 340.000 en een post onvoorzien van 4580. De kapitaaldienst heeft een nadelig slot van ruim 66.000. Voor het houden van algemene beschou wingen bleek bij geen der leden animo te bestaan. Eveneens zonder hoofdelijke stemming ging de raad akkoord met de voorgestelde eerste en tweede wijziging van deze begroting, waarin enkele nieu we kapitaalswerken zijn geraamd. Zo zal men in het komende jaar verder gaan met de uitvoering van de herbe- stratingswerkzaamheden van de wegen in de bebouwde kom der gemeente, waarvoor een krediet van 15.000 be schikbaar werd gesteld. De houten vloe ren in de lokalen van de openbare lagere school zullen op advies van de school arts worden vervangen door naadloze vloeren, waarvoor 6000 werd uitge trokken. Een even groot bedrag werd gevoteerd voor het aanbrengen van douchegelegenheden in een aantal wo ningwetwoningen. Ten slotte werd op de kapitaaldienst nog een bedrag van 12.000 uitgetrokken voor dekking van de kosten, die ten laste van de gemeen te zullen komen, bij de uitvoering van het honderd-procentplan van de PZEM. De raad kende aan het Wit-Gele Kruis in Oostburg voor zijn in Zuidzande wo nende leden een subsidie toe tot een bedrag van 50 procent van de door die leden betaalde contributie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 27