Jeugdige heler op weg metgevonden brommer KERSTKAARTEN DE VEY MESTDAGH ISPORTHUIS VAN NOORDEN Ik heb er niet bij nagedacht" EXAMENS AGENDA ZEEUWSCH-VLAANDEREN VW Retranchement had goed jaar ONZEKERHEID OVER HERINDELING WERKT ERG STOREND OP BELEID" VERANTWOORDE GEZINSV0RMIN( OP PROTESTANTSE GRONDSLAG I Met grote droefheid nemen wij kennis van het overlijden van onze beste vriend, de heer JAN POELMAN, op de leeftijd van 50 jaar. POLITIERECHTER MIDDELBURG Gevonden Verkeerd Ernstig Evenementen Subsidieverzoek Groene Kruis in raad Uzendijke Van onze adverteerders Propaganda-avond „Rijkskweek" bracht hulde aan „zilveren" leraar J. van Kasteel Gemeente Kruiningen wil tennisbaan aanleggen INTERSCHOLAIRE KERSTMUZIEK Koplopers Zeeuws damkampioenschap verloren beiden RAAD VAN ZOUTELANDE: WALCHEREN Jaap Nieuwenhuyse gaf adventsconcert WINKELIERSKERSTBOOM OP DE POTTENMARKT BENOEMING Pleidooi voor meer woningen Profiteren... Marktberichten Dempen Zeeuws-Vlaamse Stichting spreekt Bureaus geopend in Terneuzen en Oostburg VIKING NOREN Houten jongens Noren, compl. KINDERSCHAATSEN, compl. Dames- en herenschaatscombinaties Verschillende soorten NOREN s Tijdrede voor de S.G.P.-kiesvereniging Zangavond DONDERDAG 19 DECEMBER 1963 WiSSCl ZeeUWS-VlOSfldereO PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 6 n Het heeft maar weinig gescheeld of de 18-jarige jongeman P. uit Hulst had de aanstaande feestda gen nog in de gevangeniscel moe ten doorbrengen. De politierechter te Middelburg, mr. B. S. Sieperda, waarvoor P. woensdag wegens he ling terecht moest staan, hield er echter rekening mee, dat de jonge man reeds zeven weken in voorar rest gezeten had. Hij schold hem de twee weken, die de officier van justitie, mr. A. W. Rosingh, gevor derd had, kwijt. Daardoor mag P. vrijdag a.s. de gevangenis weer verlaten. Op 21 september j.I. was P. samen met zijn vriend W. naar de kermis in Terneuzen geweest. W. had een brommer, P. zat op de heenweg ach terop. De terugreis naar Hulst werd echter op twee brommers aanvaard... Behalve de zijne had W. nog een an dere bromfiets uit de garage, waar die van W. gestald stond, meegeno men. „Rijd jij daarop maar fijn naar huis", moet hij zo ongeveer gezegd hebben. Hij was namelijk niet in staat zijn vriend mee te nemen, ge volg van het te diep in de glaasjes kijken. Had P. de bromfiets nu de volgende dag maar teruggebracht, dan was er wel licht niets gebeurd. Maar met een an dere vriend de Middelburgse jonge man P. J. D., die, toen hij in Hulst werk zaam was, vriendschap met P. had aan geknoopt trok hij de volgende dag naar Antwerpen. „Ik heb een brommer gevonden, hij staat bij het Liefdehuis", vertelde P. aan zijn vriend. Zo trokken ze dus richting Ant werpen, P. op zijn „gevonden" brommer, D. op die van zichzelf. Halverwege zet ten ze de brommer van D. ergens weg en reden op die van P. verder. Op de terugweg haalden ze de bromfiets van D. weer op en daar stelde P. voor om de bromfietsen van eigenaar te laten ver wisselen. Aldus geschiedde. Op het mo ment, dat de D. de bromfiets in Amster dam -waar hij toen werkzaam was wilde verkopen, stak de politie daar een stokje voor. En zo stond P. en later ook D. ach ter het hekje voor de politierechter. „Ik heb er helemaal niet bij nagedacht", ver zekerde de jongeman mr. Sieperda. Deze wees er op, dat de politie niet zo heel erg tevreden is over P., die vooral last ver oorzaakt tijdens de weekeinden, wanneer hij meestal in cafés te vinden is. „Ik zou dat maar matigen, want daar komt het van", waarschuwde mr. Sieperda. Dat vond de offi'cier ook. Mr. Rosingh sprak van verkeerd gezelschap en wenste voor de jonge verdachte in tensiever contact met het Zeeuwse consultatiebureau voor alcoholisme. De officier achtte heling bewezen en eiste een gevangenisstraf van 4 maanden, waarvan 2 onvoorwaarde lijk en 2 voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar, alsmede toezicht van het Z.C.v.A. (Advertentie) Kaarslicht verlicht donkere dagen GOUDA KAARSEN Geslaagd voor het examen handzetter de heren A. E. Snijders, G. Melse, W. Weststrate en A. A. Adriaanse, en voor drukker A. Bosschaart, allen werkzaam bij de firma G. W. den Boer te Middel burg. Voor het examen commies van 's rijks belastingen slaagde de heer A. H. Schrier te Waarde. Aan de rijksuniversiteit te Leiden is voor het doctoraal examen geneeskunde ge slaagd de heer J. C. Dorrepaal te Ter- neuzen. Te Den Haag behaalden de volgende leerlingen van de school voor scheeps- werktuigkundigen in Middelburg het di ploma scheepswerktuigkundige: K. Joos- se, Middelburg; P. J. de Wolff, Middel burg; M. C. van Ast, Zonnemaire en C. Verhage uit Oostkapelle. (Advertentie) Modelwoning Nassaulaan 83 Middelburg - Tel. 1(101 dagelijks geopend 15.00—18.00 uur 's-zaterdags 11.0018 00 uur. VANDAAG. Middelburg Electro: De vampier van Pa rijs, 19.30 uur, 14 jaar. De Schakel: Le zing ir. Schoemaker, 20 uur. Vlissingen Alhambra: Rhapsodie der harts tochten, 20 uur, 14 jaar. Goes Kwekerij: Kerstuk jesa vond Mij. Tuinbouw en Plantkunde. Café Baarends: Vergadering „Ijsvermaak", 20 uur. Zierikzee Herv. verenigingsgebouw: Kerst avond „Wees een Zegen", 20 uur. Huis van Nassau: Kerstbijeenkomst Vrouwen bond P.v.d.A., 20 uur. Bergen op Zoom Luxor: Toneel Thalia. Mr. De Rechter, de raadsman van P., wees op de algemene klacht in de streek, dat de recreatie voor de jeugd minimaal is, voorts op het gebrek aan eenheid in het milieu van zijn cliënt en betoogde ten slotte, dat dit misdrijf gezien moet worden in het licht van de toen voor P. alles overheersende vraag: „hoe kom ik thuis". Mr. De Rechter verzocht de poli tierechter het mogelijk te maken, dat zijn cliënt met de kerstdagen weer thuis zou zijn. Uiteindelijk maakte mr. Sieper da dat mogelijk: hij vonniste met 15 we ken gevangenisstraf, met aftrek, waar van 7 onvoorwaardelijk en 8 voorwaar delijk met een proeftijd van 3 jaar, als mede toezicht van het consultatiebureau. De politierechter nam het misdrijf van de jonge D. ook heling eveneens ernstig op. „U had eigenlijk ook vastgezet moeten worden, net als P.", merkte mr. Sieperda op. Dank zij de goede inlichtingen wilde mr. Ro singh D. nog een kans geven. De of ficier eiste een voorwaardelijke ge vangenisstraf van 2 maanden met een proeftijd van 2 jaar, toezicht van (Advertentie) Bellamypark 45-58 VLISSINGEN de reclassering en een boete van 75,—. Mr. A. J. Peeck betoogde, dat D. kampt met een gebrek aan zelfvertrouwen, dat hem vooral in zijn vak hij wil in de richting van de meubelarchitectuur parten speelt. Daarom was mr. Peeck erkentelijk voor het vertrouwen, dat de officier in zijn cliënt stelde door een voorwaardelijke straf te vragen. Mr. Peeck zag in de jonge D. bepaald geen recidivist. Mr. Sieperda nam de gevraag de gevangenisstraf conform over, maar reduceerde de boete tot 20, De vereniging voor vreemdelingenver keer te Retranchement, hield haar jaar vergadering in café De Zon onder voor zitterschap van de heer J. A. A. Pat- tist. Voor deze samenkomst bestond slechts een matige belangstelling. De administrateur, de heer Chr. Lauret wees er in zijn keurig jaarverslag op, dat ondanks het ongunstige weer tij dens deze zomer het bezoek aan Re tranchement en de overnachtingen weer gestegen zijn en wel in die mate, dat de aanvragers in sommige perioden te leurgesteld moesten worden. Geregis treerd werden in totaal 44420 overnach tingen tegen 21.893 in 1962, derhalve een toename van meer dan 100 pet. Een gunstig gevolg hiervan was, dat de overnachtingstoeslag gehalveerd kon worden. Het gebruik van afdelingsfolders heeft wellicht stimulerend gewerkt. De vere niging telt thans 28 leden. Van de ge meente werd een subsidie van 150 ontvangen. Het gemeentepersoneel ver leende in het afgelopen jaar alle moge lijke medewerking. Minder lof had het bestuur voor de A.N.W.B., welke instantie in zijn be schrijving van de Wester Schelderoute het natuurreservaat Het Zwin aan de aangrenzende gemeente Cadzand toebe deelde. De A.N.W.B. beloofde in een volgende druk deze fout te corrigeren. De inkomsten over het laatste jaar be droegen 1512,70 en de uitgaven 962,48. Bij de bestuursverkiezing wer den de heren Pattist en Van Soolingen bij acclamatie herkozen. Het agendapunt „Evenementen voor 1964" bracht de tongen los. Mevrouw Blokdijk-Luteijn stelde het organiseren van een strandfeest voor. De heer Hak ker wees op de mogelijkheid tot het geven van orgelconcerten. De heer Den Hamer vroeg aandacht voor de mede werking, die de kerkelijke commissie voor kustrecreatie wil verlenen. De heer Van Soolingen vond voor dit alles de begrotingspost van 225 te laag. Ten slotte werd voor uitwerking van een en ander een kleine commissie benoemd, bestaande uit de administrateur, de heer Lauret, en de heren Abr. Zwier en J. Hakker, welke commissie nog zal uit gebreid worden en binnenkort met be paalde voorstellen zal komen. Bij de rondvraag wees de heer M. v. d. Voorde er op, dat openstelling van een gedeelte der wallen voor de toeristen een welkome attractie zou zijn. Evenwel dient dan een wandelpad met een afras tering er naast aangebracht te worden. Het bestuur stond welwillend tegenover dit voorstel, en zal een en ander nader bestuderen en met de pachters bespre ken. De heer Hakker vroeg aandacht voor een andere attractie in de gemeente, na melijk de open standaardmolen, een mo nument, dat in de toekomst extra toe zicht en onderhoud zal vergen. De heer Van Soolingen wees op zijns inziens te grote verschillen in de pen- sionprijzen bij de leden onderling. Hij vroeg ten slotte het bestuur er bij de gemeente op aan te dringen spoed te maken met het instellen van een kam- peerverordening. De gemeenteraad van IJzendijke zal vanavond, donderdag, om half acht in vergadering bijeenkomen. Op de agenda staat een verzoek van het Groene Kruis om verhoging van de gemeentelijke sub sidie. B. en w. stellen voor de subsidie met ingang van 1 januari 1963 te verho gen tot 5.per lid per jaar. Voorts is er een voorstel van b. en w. tot het bouwrijp doen maken van de grond achter de openbare lagere school aan de Tivoli ten behoeve van het stich ten van autoboxen. De kosten worden geraamd op 4703.de uitgifteprijs van ie grond zal 17,50 per ca bedra gen. B. en w. stellen voor om in samen werking met de gemeente Waterland kerkje over te gaan tot verbetering van de openbare verlichting van de wijk Tur- keve, overeenkomstig van het ter inzage liggend plan. Verder zal de raad moeten beslissen over een voorstel van b. en w. tot het aangaan van een rekening-cou rantovereenkomst met de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten tot een maximum van 90.000.— voor het jaar 1964. I.Tzendijke kent al een koopavond op vrijdag tot 21.00 uur. B. en w. vragen de raad een administratieve bestendi ging hiervan. Ook vragen b. en w. de raad over te gaan tot aanschaf van een begraaftoestel voor een bedrag van 1185.Eveneens willen b. en w- over gaan tot aanschaf van een veegmachine. De kosten ad. 14.000.— stellen zij voor voor de helft ineens te dekken uit de al gemene reserve en de andere helft af te schrijven in 10 jaar. Op de agenda staat nog een voorstel tot het beschikbaar stellen van 750.voor de aanschaf van een instrumentarium voor natuur kunde met opbergkast en leerboeken voor de r.-k. bijzondere lagere meisjes school. Tot slot zal de raad de gemeen tebegroting voor 1964 en de begroting van lasten en baten van het openbaar slachthuis voor 1964 vaststellen. RETRANCHEMENT Koopmiddag vrouwenvereniging Het nettobedrag van de door de Ned. herv. vrouwenvereniging te Retranche ment georganiseerde koopmiddag is thans bekend. De verkochte materia len, alsmede de opbrengst van oliebollen, verloting, rad van avontuur enz. brach ten netto 661 op, welk bedrag ge deeltelijk zal worden aangewend voor aankleding van het consistorielokaal. Oogstcollecte De jaarlijkse oogstcollecte in de Ned. herv. kerk te Retranchement bracht 168 op. Z AAMSLAG Wijziging regeling centrale dienst In de maandagmiddag gehouden verga' dering van de raad van Zaamslag heeft de raad zonder hoofdelijke stemming het voorstel van b. en w. tot wijziging van de gemeenschappelijke regeling centra lisatie bouw- en woningtoezicht en van de dienst van gemeentewerken Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen, goedgekeurd. In verband met het uittreden van de ge meente Terneuzen waren deze wijzigim gen noodzakelijk. Tijdens het debat hierover opperde de heer L. F. Florussen (p.v.d.a.) het p>tn om uit deze dienst te treden. Burgemees ter J. v. Wijk zei met handen en voeten gebonden te zijn. „Wij krijgen geen eigen dienst en bovendien is deze niet te beta len". Een voorstel tot vaststelling van de ver ordening tot regeling van de vergoe ding voor verplaatsingskosten voor de leidsters van het kleuteronderwijs werd eveneens aangenomen. De vereniging „Het Groene Kruis", afde' ling Zaamslag, krijgt voor het jaar 1964 een subsidie gelijk aan de helft van de door de vereniging te innen contributie- gelden, die zijn geraamd op 8800,De subsdie zal dan bedragen 4400,Ook de subsidie aan de plaatselijke muziek vereniging „De Volharding" is verhoogd tot 1500. De v.v. „Zaamslag" krijgt 300,de landelijke rijvereniging „De Julianarui- ters" 100, HOOFDPLAAT 15-jarig bestaan Maandagavond kwamen hervormde vrouwen van Hoofdplaat bijeen om het 15-jarig bestaan van de hervormde vrouwenvereniging „Tabitha" te vieren. Tevense was een aantal mannen aan wezig. Op deze avond werd officieel af scheid genomen van mevrouw Vinke, die deze vereniging vanaf de oprichting heeft gepresideerd. Ds. H. J. Begeer was verzocht deze sa menkomst te leiden. De secretaresse las het verslag voor van de afgelopen 15 jaren. Dit verslag was voor het groot ste deel gesteld in dichtvorm, hetgeen de leden bijzonder waardeerden. Namens de kerkeraad bood de heer Herrebout felicitaties aan. Hij wees er op, dat men dergelijke samenkomsten moet blijven stimuleren in deze kleine gemeenschap. Voorts bracht hij dank aan de scheiden de presidente. „Wij zijn u allen zeer er kentelijk voor het vele werk dat u ir onze gemeente hebt verricht", aldus spreker. Mevrouw Begeer werd als nieuwe presidente door de kerkeraad be groet en toegewenst, dat zij deze vere niging vele jaren onder Gods hulp mag leiden en besturen. In de pauze werden de aanwezigen een kopje koffie met ge bak aangeboden. Na de pauze werden verschillende declamaties en schetsjes opgevoerd. De dames De Koster, De Ruijsscher en Herrebout voerden een schetsje op, getiteld „Huwelijksbureau". Dit komieke stukje werd bijzonder goed gespeeld. De samenkomst werd besloten met het zingen van gezang 135 „Dankt, dankt nu allen God", waarna ds. H. J. Begeer eindigde met gebed. OOSTBURG Tijdens een zeer druk bezochte avond van „Claes-Combines", die dinsdag in hotel „Du Commerce" in Oostburg werd aangeboden door de fa. P. Pladdet uit Biervliet hebben de vele aanwezigen kennis kunnen nemen van de fabricage methodes van deze in Duitsland ge maakte maaidorsers. In een korte inlei ding werd het ontstaan van deze Claes- fabrieken gememoreerd en een over zicht gegeven van de, sinds de oprich ting in 1913, gestadig doorgemaakte groei. Hierbij besteedde men ook de no dige instructieve aandacht aan de bouw en werkmethodes van de diverse in de handel gebruikte modellen en types. Het overige gedeelte van deze propaganda- avond werd gevuld met de vertoning van een aantal films. Tijdens een nagenoeg voltallige leraars vergadering van de rijkskweekschool te Middelburg is de heer J. van Kasteel woensdag gehuldigd in verband met zijn zilveren jubileum- Gelukwensen werden hem onder meer aangeboden door direc teur M. A. Hage. De heer Van Kasteel heeft een opmerke lijke staat van dienst, die typerend is voor de onderwijssituatie in de laatste dertig jaar. Achtereenvolgens was hij werkzaam als kwekeling met akte, on derwijzer, hoofd, onderwijzer aan de rijksleerschool, leraar handenarbeid en leraar biologie. Met een vergevorderde studie voor M.O. biologie zal deze le raar, die Zeeland steeds trouw bleef, ook in zijn huidige werkkring nog vele jaren aan de vorming van de Zeeuwse jeugd kunnen werken. Maandag 23 december a.s. 's avonds 6 uur zal de gemeenteraad van Kruinin gen in vergadering bijeen komen. Dan moet worden beslist over een kre diet voor de aanleg van een tennisbaan. De kosten van aanleg met bijkomende werken worden geraamd op ruim 31000. Met inbegrip van de kosten van aankoop van de grond zijn de totale kosten van deze tennisbaan dan 41.863. De agenda vermeldt o.a. een voorstel tot aankoop van diverse perceeltjes grond, alle deel uitmakende van de Nieuwstraat te Hansweert en een voor stel tot verkoop van een aantal overge bleven perceeltjes grond in het uitbrei dingsplan te Hansweert-Oost aan de aangrenzende eigenaren. Voorts is er een voorstel om een gedeelte van de tuin bij de Ned. hervormde kerk te Krui ningen te verkopen aan de instelling voor maatschappelijke zorg, zulks ten behoeve van een kleine uitbreiding aan het tehuis voor bejaarden „Avondlicht". Ook stellen b. en w. voor op de subsi die aan de plaatselijke afdeling van het Groene Kruis te verhogen met 1000 en te brengen op 3000. De interscholaire kerstmuziekavond, die gisteravond op initiatief van de Middel burgse h.b.s.-bond en Jeugd en Muziek in Middelburg in de Concert- en Ge hoorzaal met medewerking van koren en orkesten van vier Zeeuwse scholen gehouden is, heeft twee verheugende za ken duidelijk geopenbaard. Niet alleen gebeurt er iets op het gebied van de mu zikale vorming van de Zeeuwse scho lieren, maar deze schoolorkesten en -ko ren leveren bovendien prestaties, die bo ven alle lof verheven zijn. Deze Zeeuwse jongelui musiceerden gisteravond met een enorm enthousiasme, ze deden het met name wat de kweekkoren en het rijks-m.m.s.koor uit Middelburg betreft onder vakkundige leiding van school- muziekleraren met vocale talenten en een grote discipline, kortom het was vaak verbazingwekkend wat de jonge lui op het gebied van de polyfone koor zang bereikten. Medewerkenden waren: koor en in strumentalisten van het Goese lyceum; het kleinkoor van de chr. kweekschool voor Zeeland te Middelburg; het klein koor van de rijkskweekschool voor Zee land te Middelburg; en schoolorkest, koor en meisjeskoor van de r.h.b.s. en m.m.s. te Middelburg. Het was bijzonder jammer, dat het 30 man sterke school orkest van het Petrus Hondiuslyceum uit Terneuzen de reis naar Middelburg niet kon maken. De mist was hier de spelbreker en zo ontging de „volle zaal" het optreden van de solisten To ny v. d. Vrede (12 jaar) en Fien van Pienbroek (17) in resp. een hobocon cert van Corelli en het le pianoconcert van Beethoven. Ondanks deze tegenvaller lieten de andere musicerende scholieren zeer veel genieten. Het chr. kweekschool-klein- koor onder leiding van Jan Rijn van een geacheveerde koortechniek met name in het prachtige „Lobe den Herren" van de 17e eeuwse componist Johann Vier- danck; het kleinkoor van de rijks kweekschool onder leiding van dirigent H. W. Maul van expressief en soepel gezongen vreemdtalige kerstliederen in fijne bewerkingen. En welk een prach tige koorklank bereikte het Middel burgse rijks-m.m.s.-koor in eveneens een kerstconcert van Vierdanck: „Ich verkündige euch grosze Freude". Maar ook het r.h.b.s.-schoolorkest be reikte in Bachs Sinfonia uit de 15e kerkcantate onder leiding van mu ziekleraar G. W. Bergman een niveau, dat men enkele jaren geleden nog voor ondenkbaar hield. De heer Bergman had voorts een suite van Franse kerkstlie- deren voor vocale en instrumentale stemmen bewerkt, die hij met alle le klassers van het Goese lyceum uit voerde. Het was bepaald niet gemakke lijk voor deze jongste uitvoerenden van de avond, maar "zij kwamen tot een samenspel en -zang, die een krachtige propaganda genoemd mag worden voor de muzikale zelfwerkzaamheid van de schooljeugd. Het optreden van koren en orkesten werd afgewisseld met samen zang. Opmerkelijk in het toernooi om het persoonlijk damkampioenschap van Zee land is, dat de beide koplopers Op 't Hof in de eerste klas en Allaart in de jeugdklas beiden hun partijen in de voor laatste ronde hebben verloren. De uitslagen van de gespeelde partijen luiden als volgt: eerste klas: H. de VliegerIz. Op 't Hof 11, O. ScherpJ. C. Nijssen 02, Iz. Op 't Hof—C. J. Holiestelle 0—2, H. de Vlie gerA. Francke 20, J. HoumesP. Coppoolse 2—0, A. FranckeO. Scherp 0—2. In deze groep heeft de hoogspanning zijn top bereikt bij het ingaan van de laatste en beslissende ronde. Door het verlies van Op 't Hof zijn er nu plotse ling vier kandidaten voor de eerste plaats, hoewel Holiestelle nu de beste troeven bezit om de eindspurt in te gaan, doch deze denksport vereist zoveel in spanning, dat met inachtneming van de wedstrijdklok rare capriolen kunnen ge beuren, men is dus op zijn hoede. De vier koplopers zijn Holiestelle 12 punten uit 8 partijen, Op 't Hof en Houmes beiden 11 uit 8 en Grevinga 10 uit 8, zodat de laatste partij Holiestelle Grevinga zeer zeker de aandacht zal vragen, ook de partijen Van de Mark Houmes en NijssenOp 't Hof zal het warm toegaan. JEUGDKLAS C. MeyerL. van Dixhoorn 20, J. van AkkerenP. C. Allaart 20, N. Me- liefsteW. Dekker 02. Evenals zijn collega Op 't Hof in de eerste groep, heeft ook hier in deze voorlaatste ronde Allaart zijn predikaat „ongeslagen" prijs moeten geven, zoals bovengenoemde uitslag vermeldt, 't Was de jeugdige Van Akkeren welke dit hu zaren stukje uithaalde om van deze ster ke Allaart te winnen. Door deze uit slagen is de jeugdige Dekker in het kielzog van Allaart gearriveerd, en daar beiden 9 partijen hebben gespeeld heeft Allaart 12 punten en Dekker 11, zodat ook hier de laatste ronde een lastige opgave zal zijn, daar de partijen Allaart Meyer en van Dixhoorn hier de uit slag- kunnen brengen, al met al voor beide groepen een interessante eindspurt en deze laatste ronde zal plaatsvinden te Vlissmgen op zaterdag 21 december in het bekende clublokaal om 13.45 uur. 11 MIDDELBURG Een sfeervol concert: dat kon een hand jevol mensen woensdagavond zeggen na afloop van het adventsconcert, dat de organist Jaap Nieuwenhuyse in de Noor- derkerk te Middelburg verzorgde. Niet dat een overgroot deel een andere me ning er op na hield. Er was namelijk maar een handjevol mensen in de kerk, als men dit tenminste van een dertigtal belangstellenden kan zeggen. Overigens viel er genoeg te genieten in dit programma. Het bestond uit werken van Feike Asma, A. Guilmant, J. S. Bach en Jan Bonefaas: kerstliederen en enkele choralvorspiele. Dank zij de reeds traditionele goe de zorgen van de winkeliersvereniging LangevielePottenrharkt staat op de Pottenmarkt weer een forse kerstboom, die tot het eind van het jaar 's avonds zijn licht zal uitstralen. Mej. A. Willemsens te Middelburg is be noemd tot elektrohuishoudkundige bij de N.V. Provinciale Gelderse Elektrici- teits-Maatschappij te Arnhem. „De slepende procedure over de gemeen telijke herindeling van Walcheren werkt remmend op het beleid van de gemeen ten en geeft als zodanig ook een gevoel van onzekerheid. Bepaalde zaken, welke dringend om een oplossing vragen, moe ten blijven liggen omdat men niet pre cies weet waar men aan toe is. Dit is woensdagmiddag weer eens aan de orde gesteld in de gemeenteraad van Zoute- lande tijdens de korte algemene be schouwingen op de begroting voor het jaar 1964. Het S.G.-raadslid, K. de Wolf, die bij deze gelegenheid het woord „her indeling" liet vallen, dacht overigens dat het nu wel niet zo lang meer zal duren eer het desbetreffende besluit van kracht wordt. Ook waarnemend burgemeester J. de Pree haakte in zijn antwoord in op dit onderwerp. Hij wees er onder meer op dat met name de huisvesting van de gemeentesecretarie een wantoestand is. „De onzekerheid werkt storend op diver se zaken", zo voegde hij er aan toe. Ook hij dacht dat men bij de behandeling van de volgende begroting wel iets wijzer zal zijn geworden omtrent deze aangelegen heid. De heer J. Verhage (g.b.) had graag ge zien dat op de begroting eens een flink bedrag uitgetrokken had kunnen worden voor de bouw van woningwetwoningen. „Kunnen wij niet een aantal woningwet woningen aan gegadigden verkopen en voor de opbrengst nieuwe bouwen", vroeg hij. Hij vergat daarbij evenwel zoals voorzitter De Pree terecht opmerk te dat men met dat geld nog geen bouwvolume heeft. En daar draait de zaak toch om, ook in Zoutelande. De be groting zelf werd door de raad goedge keurd met de aantekening dat de heer De Wolf geacht wilde worden tegen de daarin voorkomende verzekeringen te hebben gestemd. Zoals bekend heeft de heer J. Koppejan te Zoutelande ontheffing verzocht van de gemeenteverordening waarbij is be sloten dat een tweede bijgebouw niet mag worden bewoond. Hij zou gaarne zien dat op zijn bijgebouw de overgangs regeling werd toegepast, waarmee b. en w. niet kunnen instemmen, zoals uit het voorstel bleek. De heer Verhage gaf toe dat betrokkene fout is maar dat er in deze zaak ergens iets klemt. Hij zei zo het idee te hebben dat ook in Zoutelande de „grote" man nen meer de kans wordt geboden van de welvaart te profiteren dan de „mindere" n??n* 13 ''en volgende vergadering wilde hij daarop nog wel eens terug komen. „Dan graag iets duidelijker omschreven en als het enigszins kan, met een op lossing", aldus voorzitter De Pree, die van mening was dat iedereen zich aan de geldende verordeningen heeft te houden. Zonder hoofdelijke stemming besloot de raad over te gaan tot de bouw van een kleedlokaal en bijbehorende zaken op het sportveld. De heer Verhage sprak de hoop uit dat nu ook spoedig met de bouw kan worden begonnen. „Wij ook", aldus de waarnemend burgemeester. „Het is in elk geval al aanbesteed". Stemming bleek ook niet nodig voor de definitieve vaststelling van het uitbrei dingsplan in onderdelen „kamphuisjes- terrein Koppejan" en van de partiële herziening uitbreidingsplan in onder delen „kamphuisjesterrein voor de ge meente". 1/ oorts werden door de raad de bebou wingsvoorschriften, behorende bij het herzien van het uitbreidingsplan in on derdelen voor de kom, gewijzigd. en de Nieuwstraat te dempen, zei de heer Verhage niet al te veel vertrou wen te hebben in de centrale dienst voor bouw- en woningtoezicht. Hij nam aan dat die dienst wel het groot ste gedeelte van de materialen zou gaan afkeuren, terwijl er volgens hem nog wel iets van te gebruiken valt. Voorzitter De Pree was het daar niet mee eens, omdat met name de buizen nogal in afmetingen verschillen. Ove rigens werd ook dit voorstel aan vaard. Goedkeuring van de raad verwierf het voorstel om de verschuldigde rechten voor aansluiting op de riolering te ver hogen, een schenking van de heer J. Jonker te aanvaarden in verband met de heer L. Schuwer. Besloten werd de vergoedingen aan het personeel van de brandweer te verhogen. Ook de voorstel len tot het toekennen van een uitkering ineens aan het gemeentepersoneel en tot wijziging van het ambtenarenreglement ondervonden geen bezwaar bij de raad. Goedgekeurd werd de begroting voor het burgerlijk armbestuur voor het jaar 1964. In de plaats van de heer J. Koppejan, werd met 5 van de 6 stemmen benoemd tot lid van het burgerlijk armbestuur, de heer P. Jacobse. Bij de aanvang van de vergadering werd door waarnemend bur gemeester J. de Pree het 150-iarig be staan van het Koninkrijk der Nederlan den herdacht. Bij de behandeling van het voorstel de sloten achter het Raadhuisplein Ter navolging van hetgeen reeds eerder elders in Nederland tot stand is geko men, werd kortgeleden te Terneuzen de Protestantse Stichting ter bevordering van Verantwoorde Gezinsvorming voor Zeeuwsch-Vlaanderen opgericht; afge kort P.S.V.G. voor Zw.-VIaanderen. Het stichtingsbestuur wordt gevormd door leden welke zijn aangewezen door de in de stichting samenwerkende pro testantse kerken. Dit zijn: de Nederlandse hervormde gemeenten in Zeeuwsch-Vlaanderen; de gerefor- Scheepvaartberichten Vlissingen aangekomen 17-12: Bastion van Londen, Bisa van Port Arthur, San Stefano van Kopenhagen, 18-12: Virtala van Duinker ken, Teunika van Londen, Amstelstroom van Amsterdam. Vlissingen vertrokken 17-12: Kirsti H naar Gent, Mello naar Bremen, Disa naar Mosjoen, Ursula Schulte naar Narvik, 18-12: San Stela- no naar Caraibische Zee. Gepasseerd naar Antwerpen 17-12: Amasus van zee, Arra van Teignemouth naar Terneu zen, Schouten van Bayonne naar Gent, Ga zelle van Londen, Zevenbergen van Rotter dam, Beninkust van Duala, Energie van Rot terdam, 18-12: Oranjeborg van Lugvik, Sagit- ta van zee naar Terneuzen, Atlas van Cadiz, Patria van Hamburg, Hydra van Boston. Gepasseerd van Antwerpen 17-12: Margaretha Smits naar Kalmar van Gent, Seabreeze naar Londen van Gent, 18-12: Eems naar zee. Voorts IN DIVERSE PRIJZEN. SCHAATSMUTSEN - BESCHERMERS - LOSSE SCHROEFSCHAATSEN - enz. I g Burg. Erasmusstraat 8 OOSTBURG ...I meerde kerken in Zeeuwsch-Vlaanderen; de vrije evangelische gemeente te Nieuwvliet; de evangelisch lutherse kerk te Groede; de doopsgezinde gemeente te Aardenburg. Toetreding tot de stichting voor andere protestantse kerken staat open. Blijkens de statuten beoogt de stichting de bezinning op verantwoorde gezinsvor ming in het licht van de bijbelse bood schap, alsmede het voor deze gezinsvor ming beschikbaar stellen van alle moge lijke en gewenste bijstand. Ter uitvoering hiervan heeft de stichting in Zeeuwsch-Vlaanderen twee consulta tiebureaus voor gezinsvorming opge richt, waar of van waaruit de nodige pastorale, medische en sociale bijstand kan worden verleend, met dien verstande dat, de in de stichting samenwerkende kerken, hetzij ieder voor zich, hetzij in onderlinge samenwerking voor de ge noemde pastorale zorg verantwoordelijk blijven. In ieder huwelijk en ieder gezin, zo stelt het stichtingsbestuur, komt namelijk het punt van de verantwoordelijkheid der ouders voor de vorming van het gezin en voor de opvoeding van eventuele kinde ren aan de orde. Iedere man en vrouw, vader en moeder, weet dit uit eigen er varing. Tezelfder tijd weet men ook, dat het volkomen normaal is, dat in zeer veel huwelijken en gezinnen vragen be staan rond deze onderwerpen, welke het mens-zijn zo wezenlijk raken. Het doel van de stichting is dus het be vorderen van een gelukkig gezinsleven, waarbij het gaat om het gezin in zijn geheel. De P.S.VG.-bureaus zijn dus ook bedoeld voor ieder normaal gezond en gelukkig echtpaar, dat juist omdat het zo gezond, normaal en gelukkig is, behoefte kan hebben aan advies of hulp. Ieder die dan ook in deze situatie verkeert, kan zich tot één van de genoemde bureaus wen den zonder te wachten tot er moeilijkhe den of huwelijksproblemen zijn ontstaan. Het werk van de nieuwe stichting begint per 1 januari 1964. De voor Zeeuwsch- Vlaanderen geopende bureaus zijn geves tigd te: Terneuzen, in het Juliana-zie- kenhuis en te Oostburg ir het Groene- Kruisgebouw. NESTKAPELLE Op verzoek van de S.G.P.-kiesvereniging te Westkapelle houdt ds. Tanis, christ. gereformeerd predikant te Barendrecht, vrijdagavond om 7.30 uur een tijdrede in het Ned. hervormd jeugdgebouw. ARNZMUIDEN Zondag 22 december begint 's avonds om 7 uur een zangavond in de gerefor meerde kerk te Arnemuiden. De organist P. Th. van Belzen en de bariton M. J. Mondeel werken aan deze zangavond mee. VEILING GOES. 18 december. Groenten: per kg: Andijvie I 55—62. Prei AI 48—51. All 38 Witlof AI 49— 65, All 3850, BI 58. Bil 3756, afw. 2428. Spruiten .AI 74—77. All 62—70. BI 50—73. Bil 33, afw. 3345. Selderij 5461. Knolselderij II 8—14. Rode kool I 15. II 8. BI 7—12. Groene sav. kool I 17. II 8—16, BI 15—19. Witte kool II 28. Boerenkool I 12—16. II 1314. Uien afw. 10—21. Peen BI 3—10, Bil 6. Cl 5, afw. 5. Aardappelen 11. VEILING KAPELLE 18 december. Industrie- en exportveiling: Golden Delicious I 80 47—55, 75 4556, 70 43—56, 65 3744, 60 2432, II 80 3742, 75 37 43. 70 3244, 65 26—34. 60 18—25, IID 14—17, III grof 15—23, ni fijn 11—14. Jonathan I 80 28. 75 32—39, 70 34—40, 65 27—34, 60 22—27, II 80 24. 75 21—27, 70 21—26, 65 17—26, 60 17— 21, IID 11—15, III grof 15—20, m fijn 12—17. Goudrenetten I 85 41—53, 80 41—52. 75 3848, 70 34—44, 65 34—37. II 85 38—41, 80 37—38, 75 36—38. 70 35—34. 65 31—32, IID 20—24. III grof 27—34, m fijn 17—21. Cox Orange Pippin II 75 74. 70 62, 65 57, 60 43—19, 55 28, III grof 3839, in fijn 1420. Winston I 80 36. 75 35 3". 70 32—48, 65 23—37. 60 16—22, 55 14—16, II 70 31, 65 18—24, 60 15—17, 55 13—16. IID 12, III grof 1418, III fijn 12. Rode Goudrenetten I 80 45—55, 75 41—53, 70 38—50, 65 36. Zoete Ermgaard I 65 47, 60 40—41, 55 29—33, II 55 25—29, IID 23—24, m fijn 10, UI grof 27. Sterappel II 65 39, 60 41, 55 28. Laxton Su perbe I 70 21, 65 21, 60 16, ni grof 19 Con férence I 65 53—54, 60 48,2048,90, 55 38,30, II 65 46, 60 45, 55 31, III grof 38, III fijn 1319. Saint Remy U 75 36, 65 3638, IID 34. UI grof 3034, III fijn 22. Comtesse de Paris II 70 16, 65 16—24. 60 IS19, 55 1314, IID 7 11, III grof 15—17, III fijn 7—914. Gieser Wil deman II 50 60. III fijn 17. Brederode I 70 41. 65 43, ID 35. Lombarts Calville II 80 20, 75 21, 70 17. 65 15—18, 60 13—14, III grof 15, III fijn 13. Bellefleur II 65 28. Geplukte kroet- appel 13,20, Groenteveiling: Prei 42—60. Witlof 27—57. Boerenkool 22—31. Savooiekool 9. Rode kool 8—13. Spruitkool 39—73. Knolselderij 8—6. An dijvie 31. VISMIJN COLIJNSPLAAT 18 december. 3450 kg exportgarnalen 781.05, 54 kg schar, 71 kg bot, 56 kg schol, 31 kg ka beljauw, 9 kg ongesorteerde vis. EIERNOTERINGEN BERGEN OP ZOOM Eiernoteringen van de Coöp. Wouwse Melk inrichting Bergen op Zoom. Ingaande don derdag 19 december 1963. Prijsklasse 0 18 cent, idem 1 17 cent, idem 2 15 cent, idem 3 14 cent. idem 4 12 cent, idem 5 11 cent. VEILING BERGEN OP ZOOM 18 december. Andijvie 3554. Sla 519. Witlof 4074. Prei 4061. Rode kool 1014. Witte kool 612. Boerenkool 1018. Savooiekool 724. Uien 816. Koolrapen 812. Spruiten 251,39. Selderij 5074. Aardappelen 1214. Cox Orange 60—85. Goudrenetten 2538. Jo nathan 2043. Saint Remy 3544. VEILING TERNEUZEN 18 december. Sla II 10,50—14,90, C 5—5,10. Kolselderïj 926. Selderij 1619. Bintjes I 12,70. Adtjvie 3751. Rode kool 1218. Sa vooiekool 1037. Witte kool 1014. Boeren kool 2028. Breekpeen 417. Waspeen All 1831. Prei 3247. Knolselderij 821. Sprui ten 21—72. Uien I 15—18, U 10—16. Witlof A 73, AU 45—71, B 59—70, BU 35—62, afwijkend 39—56. Veldsla I 59. Appelen: Cox Orange 1 75 8687, I 70 8486, I 65 66—68, I 60 48—50, I 55 29—30, II 75 75— 76, II 70 68—69, II 65 57, II 60 37, II 55 24—25, IID 14—15, III grof 44—45. UI fijn 14. Goud renetten I 80 39—40, I 75 37—38, I 70 34—35, I 65 30—31, II 80 34—35, II 75 34—36, II 70 32, II 65 30—31, IID 17—22, III grof 28—33, III fijn 16—21. Jonathan T 80 31—32, I 75 33—35, I 70 34—36, 65 33, I 60 25—26, II 80 28—31, II 75 25, II 70 25—26, n 65 22, II 60 18—19. III grof 20. Golden Delicious I 80 4952, I 75 47—53, I 70 44—52, I 65 35-^0, I 60 25—27, II 80 4243, II 75 35—37, II 70 32—35, II 65 28, U 60 1920, III grof 1628. Zoete appelen III fijn 3135. Peren: Conférence IU grof 33 35, III fijn 24—26. Saint Remy III grof 38-42. De heer en mevrouw Hornstra-Tichelman geven met dankbaarheid en blijdschap kennis van de geboorte van hun zoon FEDDE HA JE. Amstelveen, 17 december 1963. Meander 791. Tijdelijk adres: Lutherse Diaconesseninrichting Ko ninginneweg 3, Amsterdam. Zijn vriendschap zullen wij nooit vergeten. Familie Meeuse. Middelburg, 18 dec. '63 Baarsjesstraat 4. Met leedwezen nemen wij kennis, dat van ons heen is gegaan onze geachte dirigent, de heer J. POELMAN, op de leeftijd van 50 jaar. Zijn werk zal steeds door ons in ere worden gehouden. Namens het bestuur en leden der zangvereni ging „Zanglust": B. W. Meeuse, voorz. J. Rouw-Kouwer, secr. Middelburg, 18 dec. '63.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 23